Αποστολέας Θέμα: Κατασκευη ρυμιζομενου High Pass Filter  (Αναγνώστηκε 4535 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Καλησπερα φιλτατοι.Σκοπευοντας να εκμεταλευτω τα χαμηλα μεχρι οσο παει,αλλα θελωντας εναν σχετικα καθαρο ηχο και κυριως να προστατευσω τα woofer,κατοπηνσυζητησης με αλλους συν-μπασιστες,κατεληξα στο συμπερασμα πως μου χρειαζετε ενα φιλτρο υψηλων συχνοτητων ( high pass filter,low ct filter)
ΑΛΛΑ με μια διαφορα απο τα συνηθησμενα.Αυτο θα δουλευει σε συχνωτητες που θα δουλευε ενα low pass filter ετσι θα εξασφαλησω να μην περναν οι συχνοτητες ταξης εως 30Ηz και δεν θα μπουκωνουν τα woofer,δεν θα κοπανιουντε τα cone coils σαν τρελα και δεν θα ζεστενοντε ουτε θα απετουν ενεργια για συχνοτητες που στο κατω κατω δεν τις ακουμε καν..καλα τα harmonics και τα fndamentals αλλα μην το παρακανουμε..
Βρηκα στο διαδικτιο αυτην την σελιδα
http://www.eeweb.com/blog/circuit_projects/20hz-to-200hz-variable-high-pass-filter
με κατι που πιστευω μου κανει.Θα εχω επηλογη απο ποσο χαμηλα 20-200Hz να περνανε στον ενησχητη.
Απλα δεν το εχω και πολυ με τα διαγραμματα και θελω εαν καποιος εχει την καλοσηνη να μου εξηγησει κανα συμβολο-γραμμα-κωδικο νουμερο θα ηταν οτι καλυτερο.
Ευχαριστω εκ των πρωτερων.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Κατασκευη ρυμιζομενου High Pass Filter
« Απάντηση #1 στις: 27/04/15, 09:18 »
Σχετικά εύκολο κύκλωμα, αλλά αν δεν έχεις ιδέα από κατασκευές ηλεκτρονικών κυκλωμάτων θα πρέπει να διαθέτεις αρκετή υπομονή και επιμονή για να διαβάσεις, να μάθεις, να πειραματιστείς, να επιτύχεις.
Αυτό το κύκλωμα βασίζεται σε έναν τελεστικό ενισχυτή (ένα τσιπάκι με 8 πόδια), και περιφερειακώς υπάρχουν 4 αντιστάσεις, 3 πυκνωτές (2 απλοί και 1 ηλεκτρολυτικός) και 2 ποτενσιόμετρα.
Ένα πρόβλημα είναι το με τι τροφοδοτικό θα καταφέρεις να έχεις συμμετρική τάση τροφοδοσίας +15V και -15V, αλλά ας απαντήσει κανένας άλλος γιατί έχω να πιάσω τελεστικούς ενισχυτές από τότε που ήμουν στο ΤΕΙ...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευη ρυμιζομενου High Pass Filter
« Απάντηση #2 στις: 27/04/15, 10:25 »
Ειχα παραγκιλει απο ebay εναν μετασχηματηστη 15v για αλλο προτζεκτ ομως δεν ξερω αν βγαζει συνεχες η εναλασομενο.Πρεπει να ψαξω για να πω.Αυτο το κυκλωμα θελει εναλασομενο;
Στο αμερικα ειναι ενας που παιζει κοντραμπασο και φτιαχνει κατι παρομοιο αλλα με buffer και phase shift μεσα.Πρεπει να βαλω και εγω τετοια;Απλα δεν στελνει εκτως Αμερικης ο μαστωρας γιατι με 100$ + λοιπα εξωδα θα ημουν κομπλε.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευη ρυμιζομενου High Pass Filter
« Απάντηση #3 στις: 06/05/15, 18:18 »
Ολα ειναι ετοιμα αλλα στο καταστημα που πηρα τα υλικα ξεχασαν να βαλουν στην σακουλα μια αντισταση και το θυλικο βισμα για τον ανταπτορα.Οποτε αυριο πρεπει να παω να τα παρω και αυτα και να προχορισω εις την δοκημη.Η αληθεια ειναι πως ηθελα να βγει πιο μικρο αλλα δεν τα καταφερα στο να χρεισημοποιησω κοντα καλωδια και λεπτους χειρησμους στιε κολησεις.Αυριο με το καλο θα σκασει φωτο.
Το κοστος ειναι 30 ευρω ολα,με αντηστασεις 17W και 1Α ανταπτορα,εκτος το κουτι της κατασκευης.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευη ρυμιζομενου High Pass Filter
« Απάντηση #4 στις: 17/05/15, 00:11 »
Χαλια η κατασταση..εκτως απο θορυβο δεν παιρνω τιποτα αλλο..θα κοιταξω για μια πιο ευκολη-τεμπελικη λυση γιατι ελιωσα μεχρι τωρα..
Θα κοιταξω να κανω κατι απλο-χωρις ρευμα η ολοκληρομενο κυκλομα και για ακομη μια φορα ο adr1anos εχει δωσει την λυση..σε αλλο ποστ βεβαια,αλλα σε ευχαριστω φιλε ( http://www.muzique.com/schem/filter.htm )
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
8668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/06, 22:05
από kostas vretos
41 Απαντήσεις
14765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/09, 16:00
από Jezus
2 Απαντήσεις
2560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/09, 23:37
από davemurrayaris
8 Απαντήσεις
4673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/09, 10:01
από Fminmaj7
high gain distortion

Ξεκίνησε από zeromancer « 1 2 3 » Εφέ

63 Απαντήσεις
14991 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/10, 19:26
από zeromancer
13 Απαντήσεις
3713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/12, 17:11
από kkmspm (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
5605 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/14, 11:22
από tech21man
8 Απαντήσεις
3585 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/14, 01:28
από Καθόδιος (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
23597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/15, 20:40
από saved
5 Απαντήσεις
3869 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/15, 15:14
από neeckos