Αποστολέας Θέμα: Flour-Clip Megapack!! Πολλα και διαφορα!  (Αναγνώστηκε 4632 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Λοιπον... Ιδου ενα μεγαλουτσικο topic στο οποιο θα φλυαρισω λιγο μπας και βοηθησω λιγο στο τι ακριβως περιεχεται μεσα στα πακετα..

Μετα απο ενα 3πλο format που εφαγε το pc μου καταφερα και οργανωσα λιγο τα files μου..
Και επειδη καποια παιδια μου ζητησαν καποια παλια κλιπακια αποφασισα να διαλεξω μερικα που θεωρω καλουτσικα απο τον χαμο και να τα μοιραστω μαζι σας για οποιον ενδιαφερεται...
Τα αρχεια αυτα ισως εχουν καποιο κιθαριστικο ενδιαφερον η απλα να βοηθησουν ως αποψη για καποια συγκεκριμενα μηχανηματα για τα οποια γραφτηκαν και πολλα απο αυτα ως test-clips.. Αλλα παλι ειναι πολυ απλα jams του παρελθοντος ή διασκευες σε γνωστα κομματια..
Για να ξερετε τι κατεβαζετε η για να γνωριζετε τι ακριβως ειναι το καθε κλιπακι θα κανω μια λιστα με τους τιτλους των κομματιων οπως υπαρχουν στο αρχειο και μια μικρη επεξηγηση για το καθενα..

http://rapidshare.com/files/97023207/kithara.gr_Flour-clips.rar.html
To μεγεθος ειναι περιπου 65mb

audio clips--20 tracks
---------------------------------
-A. Flouros -  XTC Classic:Αυτο ουσιαστικα ειναι μερος απο ενα κομματι της μπαντας μου (fragile vastness) το οποιο αρχικα ηχογραφηθηκε ως τεστ-κλιπ για τον ενισχυτη που ειχα παρει εκεινη τη στιγμη ο οποιος ηταν ενας Bogner XTC classic..Δεν ειναι το mix που υπαρχει στο τελικο μας cd αλλα μια προχειρη μιξη που ειχα κανει σπιτι μου..Τελικα το take αρεσε στα παιδια στη μπαντα και τελικα κατεληξε στο cd χωρις να το ξαναηχογραφησω..Μια πιο μελωδικη πλευρα μου σε "pink floyd" ατμοσφαιρα.. Smiley

-Alex Flouros - 13.5:O τιτλος ουσιαστικα τα λεει ολα..13.5 η οποια ηταν η ηλικια μου οταν το εγραψα αυτο για την 2η μπαντα που επαιξα ποτε μου αν θυμαμαι καλα..Ισως το πιο παλιο κλιπ το οποιο εχω απο εκεινη την εποχη που ημουν ακομα νιανιαρο.. Grin

-Alex Flouros - (V. Moore's)morning star cover:Aυτο ακριβως που λεει..Καποια στιγμη βρηκα στο νετ ενα βacking track του κομματιου και αποφασισα να το ηχογραφησω για πλακα..Δυστυχως αν και το ειχα βγαλει το μεσαιο σολο του κομματιου δεν υπηρχε στο backing απο αυτον που το εφτιαξε οποτε εγραψα το κομματι χωρις αυτο το μερος..Ο ηχος ειναι μετριος και απο οτι θυμαμαι το ειχα γραψει "στα γρηγορα" με μια πεταλιερα..

-Alex Flouros - Einstein Clean:test clip για τον Diezel Einstein στο καθαρο του καναλι..Επελεξα το "dee" του μακαριτη Randy Rhoads..

-Alex Flouros - Einstein slow solo:test clip παλι για τον Einstein στο σολο καναλι του..Απλος αυτοσχεδιασμος πανω σε ενα bluesy backing track..

-Alex Flouros - Flight Of The Bumble Bee: Mια rock εκδοση του γνωστου κλασσικου κομματιου..Χρησιμοποιηθηκε ενας Mesa Boogie Road King..Δεν ειναι τοσο καλα παιγμενο αλλα πιστευω πως θα σας αρεσει..Η χρωματικη σκαλα στο μεγαλειο της! Smiley

-Alex Flouros - flying in a blue dream cover:Το γνωστο κομματι του Joe Satriani σε μια πετυχημενη θα ελεγα διασκευη..Enjoy.. Wink

-Alex Flouros - for the love of god:Το πιο γνωστο ισως κομματι του μεγαλου Steve Vai..

-Alex Flouros - Myron Stratis jam:Eνα jam που καναμε στο σπιτι του φιλου μου του Mυρωνα..Για οσους γνωριζουν τον Μυρωνα απο την προσωπικη του δουλεια στην Ελληνικη σκηνη να σας πω πως ειναι ενας καταπληκτικος κιθαριστας..Το pink floyd vibe ξαναχτυπα..

-Alex Flouros - Still Got The Blues:Ο αγαπημενος μου κιθαριστας (Gary Moore) σε ενα πασιγνωστο κομματι...Το συγκεκριμενο κλιπ ηταν τεστ για την Les Paul Enigma που εφτιαξα..Ειχα υποσχεθει στον εαυτο μου πως οταν θα τελειωνε θα εγραφα αυτο το κομματι γιατι αυτος ο ηχος μονο με les Paul βγαινει..Ο ενισχυτης που χρησιμοποιησα ηταν ο Diezel VH4..

-Alex Flouros - story of the blues solo cover:Ξανα Gary Moore με τον ιδιο ενισχυτη αλλα stratoκιθαρα...Μια Jackson PC-1 (Phil Collen sig.)..Αν το συγκρινετε με το προηγουμενο κλιπ θα καταλαβετε αυτα που ελεγα περι Les Paul και τις διαφορες τους..

-Alex Flouros - The Loner:Τι να πω..Μου αρεσει πολυ ο Gary Moore..Δεν φενεται?? Grin

-Alex Flouros - Vai's die to live cover:Ξανα Steve Vai..Δεν χρειαζονται περισσοτερα νομιζω...Diezel VH4 και Enigma soloist guitar..

-Alex Flouros & Myron Stratis - J.Beck's Cause We've Ended Up As Lovers:Διασκευη στο γνωστο κομματι του Jeff Beck..Ξανα με τον Μυρωνα..Ενα απο τα αγαπημενα μου jam..Ο πιο "παχυς" ηχος ειμαι εγω ενω ο πιο "λεπτος" του Μυρωνα..Enjoy..

-Bill Staley & Alex Flouros - Scarified:Ενα cyber jam που καναμε με ενα "τρελο" παλικαρι απο την Αμερικη που ονομαζεται Βill Staley..Το κομματι ειναι Race-X(Paul Gilbert).Ο Bill ειναι στο αριστερο ηχειο και παιζει τις "ψιλες" αρμονιες και εγω στο δεξι με την πρωτη μελωδια..Το πρωτο solo ειναι του Bill και το δευτερο δικο μου...Παρανοικο κομματι..Με εφτασε στα ορια της τενοντιτιδας..  Grin Grin

-Bob Katsionis - Ouzo: Eνα solo που εγραψα για το 2ο προσωπικο αλμπουμ του φιλου μου Bob Katsioni..

-Glaskow Kiss Final:Αυτο γραφτηκε για εναν διαγωνισμο εδω στο κιθαρα οποτε θεωρησα πως πρεπει να υπαρχει στον φακελο..Το κομματι ειναι του John Petrucci για οσους δεν εχουν ιδεα..

-HC jam: Ενα απο τα πολυ παλια jam που καναμε στο Harmony central..Μας δινανε μονο ενα drum backing και εγραφε ο καθενας οτι ηθελε απο πανω...Ο ηχος ειναι ψιλοχαλια αλλα θυμαμαι πως το διασκεδασα πολυ..

-The Steel Kage Suite Final 3: Μια συνθεση που εγραψε ενας Γαλλος φιλος μου για ενα συνφορουμιτη μας στο hamony central o oποιος περασε μια μεγαλη περιπετεια με μια ασθενια αλλα τελικα επιβιωσε..Στο κομματι επαιξα αρκετα μερη στις κιθαρες μαζι με αλλους 2 κιθαριστες..Ο Γαλλος εκανε την ενορχηστρωση και επαιξε και τα πληκτρα..

-while our guitars gently weep jam 1: Eνα ακομα μεγαλο jam απο το HC στο οποιο παιξανε 6-7 κιθαριστες απο ολο τον κοσμο..Εγω εκανα την παραγωγη και ενωσα τα κομματια..Παιζω στα σημεια 0-0:15 και 3:00-3:30..Φυσικα το κομματι ειναι διασκευη του πασιγνωστου κομματιου των Beatles σε instrumental version..
« Τελευταία τροποποίηση: 02/04/08, 17:02 από parlats »

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Flour-Clip Megapack!! Πολλα και διαφορα!
« Απάντηση #1 στις: 10/03/08, 18:33 »
ωραίος....και ότι δεν έχω ακούσει θα ήθελα πολύ να ακούσω...ευχαριστούμε alex για την προσφορά σου ( κοινωνική ) :p. ΑΛήθεια, άλλα δείγματα του μύρωνα όσον αφορά την κιθάρα έχουμε;; αυτό μέχρι να τον δούμε και ζωντανά...η να ρωτήσω τον ίδιο;
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Flour-Clip Megapack!! Πολλα και διαφορα!
« Απάντηση #2 στις: 10/03/08, 19:14 »
Σόρρυ, σόρρυ μισό λίγο...

Οι κιθάρες στο 13,5 είναι γραμμένες από σένα όταν ήσουνα 13,5 χρονών?.........εεεεεε.........μας δουλεύεις? ??? :o :o :o :o :o ???
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Flour-Clip Megapack!! Πολλα και διαφορα!
« Απάντηση #3 στις: 11/03/08, 04:38 »
ωραίος....και ότι δεν έχω ακούσει θα ήθελα πολύ να ακούσω...ευχαριστούμε alex για την προσφορά σου ( κοινωνική ) :p. ΑΛήθεια, άλλα δείγματα του μύρωνα όσον αφορά την κιθάρα έχουμε;; αυτό μέχρι να τον δούμε και ζωντανά...η να ρωτήσω τον ίδιο;

Οπως ειπα και πριν και θα χαρω να ξαναπω ο Μυρωνας ειναι ενας καταπληκτικος κιθαριστας..
Για την ακριβεια ειναι ο αγαπημενος μου Ελληνας μαζι με τον Κωστα (Βρετο)..
Εχω σχεδον ολα τα κλιπ που εχει κανει ποστ στο νετ κατα καιρους αλλα δυστυχως δεν ειμαι σε θεση να τα κανω ποστ εδω χωρις την εγκριση του..
Οταν τον ξαναδω ομως θα τον ρωτησω και θα χαρω να τα δω εδω στο κιθαρα..Ακομα περισσοτερο αν ερθει ο ιδιος να τα κανει ποστ..
Alex
Σόρρυ, σόρρυ μισό λίγο...

Οι κιθάρες στο 13,5 είναι γραμμένες από σένα όταν ήσουνα 13,5 χρονών?.........εεεεεε.........μας δουλεύεις? ??? :o :o :o :o :o ???


Δυστυχως η ευτυχως δεν σε δουλευω..Ακριβως αυτο ειναι..  ;D
Ειχαμε ηχογραφησει 2 κομματια με την τοτε υπαρχουσα μπαντα στο 4καναλο ενος φιλου..Και αυτο κατα τυχη υπαρχει ακομα απο μια παλια μετατροπη κασετας σε mp3.. :)
Παντω ειχε γελιο η ολη υποθεση τοτε απο οσο θυμαμαι..Η μπαντα ηταν περισσοτερο pop παρα rock και λογο ηλικιας δεν με απασχολουσαν πολυ τα περι συνθεσης..Απλα τα εχωνα στα solos και ας μην ταιριαζαν με τα κομματια.. ;D ;D
Πιστευω πως ευτυχως απο τοτε κατι εμαθα παραπανω.. ;)
Αν τυχει και βρω ξανα την κασετα αυτη ισως ανεβασω και το αλλο κομματι ετσι για την πλακα..
Alex

Αποσυνδεδεμένος Light_Without_Heat

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • Living the dream...
    • Προφίλ
Απ: Flour-Clip Megapack!! Πολλα και διαφορα!
« Απάντηση #4 στις: 02/04/08, 04:52 »
Φίλε Alex δεν έχω λόγια.
Τι να πω δηλαδή.Πραγματικά επιτελείς λειτούργημα ρε συ. Τελεφταία ακούω πολύ συχνά ολόκληρο το pack και έχω πέσει με τα μούτρα μελετώντας το παίξιμο σου μπάς και πάω τον εαυτό μου ένα βήμα παραπέρα.Δεν ξέρω αν έχω ακούσει πιο γλυκό vibrato.Όλο το πακέτο είναι πραγματικά κιθαριστική εμπειρία. We want more please  :D ιδιαίτερα για το "The Steel Kage Suite" θέλω να πω πως κάνατε ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ δουλεία όλα τα παλικάρια εκει στο HC. Είναι απλά καταπληκτική η σύνθεση και φυσικά για το παίξιμο δεν έχω λόγια. Να ρωτήσω,μήπως έχεις το κομμάτι χωρίς τις κιθάρες η κάτι παρόμοιο που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω ως backing track?
Anyway τα λέμε Alex!
INTERNET.
SERIOUS BUSINESS.

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Flour-Clip Megapack!! Πολλα και διαφορα!
« Απάντηση #5 στις: 02/04/08, 14:53 »
Φίλε Alex δεν έχω λόγια.
Τι να πω δηλαδή.Πραγματικά επιτελείς λειτούργημα ρε συ. Τελεφταία ακούω πολύ συχνά ολόκληρο το pack και έχω πέσει με τα μούτρα μελετώντας το παίξιμο σου μπάς και πάω τον εαυτό μου ένα βήμα παραπέρα.Δεν ξέρω αν έχω ακούσει πιο γλυκό vibrato.Όλο το πακέτο είναι πραγματικά κιθαριστική εμπειρία. We want more please  :D ιδιαίτερα για το "The Steel Kage Suite" θέλω να πω πως κάνατε ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ δουλεία όλα τα παλικάρια εκει στο HC. Είναι απλά καταπληκτική η σύνθεση και φυσικά για το παίξιμο δεν έχω λόγια. Να ρωτήσω,μήπως έχεις το κομμάτι χωρίς τις κιθάρες η κάτι παρόμοιο που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω ως backing track?
Anyway τα λέμε Alex!

Να'σαι καλα φιλε μου..Σε ευχαριστω πολυ..
Νομιζω πως το εχω καπου σωσμενο σωρις τα σολο..
Θα το βρω και θα κανω ποστ ενα λινκ εδω.. ;)
Καλα παιξιματα.. :)
Alex

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Flour-Clip Megapack!! Πολλα και διαφορα!
« Απάντηση #6 στις: 02/04/08, 15:03 »
John...Τα καλα νεα ειναι οτι το βρηκα συντομα..
Τα κακα νεα ειναι πως ειναι μονο τα πρωτα 2 μερη..Το "Live" μερος στο τελος δεν το εχω..
Ελπιζω να σου κανει και αυτο..Καλο jamming..
Αlex

http://www.sendspace.com/file/runwpz

Αποσυνδεδεμένος Light_Without_Heat

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • Living the dream...
    • Προφίλ
Απ: Flour-Clip Megapack!! Πολλα και διαφορα!
« Απάντηση #7 στις: 02/04/08, 16:56 »
Σ'ευχαριστώ πολύ ρε Alex. Αυτό το μέρος ήθελα και γώ πιο πολύ.Να'σαι καλά.
INTERNET.
SERIOUS BUSINESS.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Flour-Clip Megapack!! Πολλα και διαφορα!
« Απάντηση #8 στις: 02/04/08, 23:09 »
Eκατσα και ακουσα τα κομματια που χεις βαλει Αλεξ..και το 13,5.Μπορω με βεβαιοτητα να πω οτι εμεινα με ανοιχτο  :oτο στομα και οτι αμα ασχολιομουν σοβαρα με την κιθαρα..με το που θα ακουγα αυτα τα κομματια θα τα παρατουσα ολα!!!

It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Flour-Clip Megapack!! Πολλα και διαφορα!
« Απάντηση #9 στις: 04/04/08, 15:30 »
 :) Ευχαριστω ρε Μανο..
Ευτυχως για ολους τους μουσικους ασχοληθηκες με το μπασο αρα καλο ειναι αυτο..
Απο κιθαριστες αλλο τιποτα..Χρειαζομαστε περισσοτερους μπασιστες.. ;)

Ευχαριστηση μου παιδια για το backing..
Alex

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
46 Απαντήσεις
18189 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/08, 09:11
από Θοδωρής
41 Απαντήσεις
13059 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/06, 15:36
από Kiratzoharris
16 Απαντήσεις
16295 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/07, 11:03
από GuitarGirl
0 Απαντήσεις
1090 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/06, 19:39
από mtgr
11 Απαντήσεις
4469 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/07, 19:50
από schizm
3 Απαντήσεις
2514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/08, 15:52
από Ikaros
2 Απαντήσεις
3433 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/08, 20:09
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
12 Απαντήσεις
4374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/08, 19:30
από MISTREATED
19 Απαντήσεις
6542 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 20:22
από Jezus
7 Απαντήσεις
4407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/10, 21:20
από Ιππέας