Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 448651 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: 20/05/10, 15:14 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #401 στις: 20/05/10, 21:25 »
H χουντα συνεχιστηκε και σημερα...Ποσο μου αρεσουν οι προληπτικες συλληψεις..Ειμαστε ολοι τρομοκρατες τελικα..

Και οπως παντα σκατα στην ΕΣΥΕΑ που ενω σημερα δεν εκανε απεργια για να καλυψει υπιτιθεται την γενικη απεργια,το προγραμμα των καναλιων επαιζε κανονικα με κατι κομματια σαπιας πληροφορησης...Ε ρε τσεκουρι..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Ιππέας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Άντρας
  • ...με τ'αλογάκι μου συχνά,τριγυρίζω στα βουνά..
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #402 στις: 20/05/10, 21:50 »
  Δεκαέξι σελίδες και συνεχίζουμε . Μιλάμε βέβαια για πολύ διάβασμα . Ούτε Πανελλήνιες εξετάσεις να δίναμε .
  α) Φίλε Τζόνι , βλέπω στις τελευταίες καταχωρήσεις μια ομαλή προσγείωση στην καθ'  ημάς πραγματικότητα και χαίρομαι . Μιλάς για την ελληνική αριστερά , η οποία δεν εμπνέει και δεν ψηφίζεται . Γιατί άραγε ο ωραίος λόγος ( ισότητα , δικαιοσύνη , εκμετάλλευση κλπ ) δεν επιβραβεύεται  και δεν επιδοκιμάζεται με την  ψήφο των Ελλήνων πολιτών ; Το έψαξε ποτέ αυτό η πολυτεμαχισμένη ελληνική αριστερά ; Ζήτησε ποτέ ψήφο διακυβέρνησης της χώρας και  αν δεν της δόθηκε , γιατί ; Βγήκε ποτέ ένα στέλεχος  μετεκλογικά να ζητήσει διάλογο για την απόρριψη της αριστεράς από το εκλογικό σώμα ;
  Όσο για την εκμετάλλευση από τον κάθε εργοδότη που αναφέρεις και για το ζευγάρι των ενοικιαζομένων χεριών , θα σου πρότεινα να γίνεις εσύ εργοδότης , να απασχολείς δύο ή περισσότερους εργαζόμενους και να βοηθήσεις στην έξοδο από την κρίση .  Χρειαζόμαστε εργοδότες που να σέβονται τους εργαζόμενους , γιατί κακά τα ψέματα δεν έχουμε και τον υγιέστερο ιδιωτικό τομέα .
  Στην καλύτερη περίπτωση θα μπορούσες εσύ και  ο καθένας  από εμάς να γίνει  αγρότης , μιας και τα χωράφια έχουν εγκαταλειφθεί , είναι ξεκούραστα και οσονούπω θα τα καλλιεργούν μόνο οι μετανάστες ( οι Νεοέλληνες απαξιούν την ενασχόληση με τη γη και το μεροκάματο )
  Και κάτι τελευταίο 
 1. Έχουμε ένα από τα καλύτερα και πιο φιλελεύθερα δημοκρατικά  πολιτεύματα
 2. Διανύουμε  , αν δεν απατώμαι , το μεγαλύτερο ειρηνικό διάστημα από συστάσεως του νεοελληνικού κράτους
 3. Η ελληνική κοινωνία τα τελευταία τριάντα χρόνια έχει κάνει άλματα προόδου και η πατρίδα μας συμμετέχει στην ΕΕ, με τις όποιες ατέλειές της . Κατάφερε η Ελλάδα να δίνει στέγη , δουλειά , περίθαλψη και ασφάλεια σε χιλιάδες αλλοδαπούς και μετανάστες . Μην τα ισοπεδώνουμε όλα   και καλό θα ήταν να μη γινόμαστε μηδενιστές  των πάντων εξαιτίας της κρίσης και του ΔΝΤ .
  Γεγονός είναι ότι θα περάσουμε πολύ  δύσκολα . Καλό θα είναι να περιμένουμε και να κρίνουμε την κυβέρνηση και όλο το πολιτικό σύστημα στο τέλος της τετραετίας , οπότε θα μπορούμε να βγάλουμε πιο ασφαλή συμπεράσματα.   
     
 

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #403 στις: 20/05/10, 22:08 »
 
  Και κάτι τελευταίο 
 1. Έχουμε ένα από τα καλύτερα και πιο φιλελεύθερα δημοκρατικά  πολιτεύματα
 2. Διανύουμε  , αν δεν απατώμαι , το μεγαλύτερο ειρηνικό διάστημα από συστάσεως του νεοελληνικού κράτους
 3. Η ελληνική κοινωνία τα τελευταία τριάντα χρόνια έχει κάνει άλματα προόδου και η πατρίδα μας συμμετέχει στην ΕΕ, με τις όποιες ατέλειές της . Κατάφερε η Ελλάδα να δίνει στέγη , δουλειά , περίθαλψη και ασφάλεια σε χιλιάδες αλλοδαπούς και μετανάστες . Μην τα ισοπεδώνουμε όλα   και καλό θα ήταν να μη γινόμαστε μηδενιστές  των πάντων εξαιτίας της κρίσης και του ΔΝΤ .
  Γεγονός είναι ότι θα περάσουμε πολύ  δύσκολα . Καλό θα είναι να περιμένουμε και να κρίνουμε την κυβέρνηση και όλο το πολιτικό σύστημα στο τέλος της τετραετίας , οπότε θα μπορούμε να βγάλουμε πιο ασφαλή συμπεράσματα.   
     
 
1.Ποτσ γκενεν αυτο?Ποια κριτηρια υψωνουν τον φιλελευθερισμο και τη δημοκρατικοτητα του υπαρχοντος πολιτευματος μας?(προσεξε γιατι εχω μπολικα αντιεπιχειρηματα)
3.Η ιδια ερωτηση και εδω με την επισυμανση οτι η προοδος δεν ειναι απολυτο μεγεθος αλλα σχετικο με τη προοδο αλλων κοινωνιων.Ποιοι ειναι οι τομεις που εξασφαλισαμε τετοια προοδο ανεξαρτητα απο τη χρονικη περιοδο που βρισκομαστε(χαζο αλλα ακριβες παραδειγμα,τα πιο ασφαλη αυτοκινητα πχ).

Ποιος ειναι ο λογος να περιμενει καποιος για να κρινει?Θα περιμενα να κρινω αν σπαταλουσαν λεφτα για ενα πολυ μεγαλο εργο και μας ελεγαν οτι θα δουμε αποδοτικοτητα σε 4 χρονια.Εδω απλουστατα εχουμε ενα παγκοσμιο οικονομικο παιχνιδι και μια χωρα λεηλατημενη απο τη κεφαλη της(και απο το ιδιο κομμα και το πατερα αυτου που βγαλατε/νε) με ενοχους ομως τη πλειοψηφια για καποιο λογο.Εκτος αυτου οι μη δογματικοι επιστημονες(κατα πρωτον οικονομολογοι) μιλανε κατα συρροη και λενε οτι ολο αυτο που γινεται και θα γινει δεν ειναι μονο κοινωνικο εγκλημα(αυτο το κρινει ο καθενας) αλλα και οικονομικο εγκλημα.Ειναι λαθος ακομα και για αυτους τους ... που λενε οτι εμεις φτασαμε ως εδω εμεις θα πληρωσουμε..Σορυ αν εισαι οπαδος κομματος ή πολιτικων αλλα αποδεδειγμενα ολα αυτα ειναι λαθος.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #404 στις: 21/05/10, 00:10 »
Κατάφερε η Ελλάδα να δίνει στέγη , δουλειά , περίθαλψη και ασφάλεια σε χιλιάδες αλλοδαπούς και μετανάστες . Μην τα ισοπεδώνουμε όλα...

Πως λεμε "επαφη με την πραγματικοτητα", καμμια σχεση.

Στεγη εννοεις τις "περιπτωσεις" τυπου παλιου Εφετειου ή καταστασεις σε πολλες περιοχες, οπως στον αγιο Παντελεημωνα, οπου 30 ατομα προσπαθουν να ζησουν σε ενα υπερκοστολογημενο τριαρι/δυαρι κτλ. Με την δουλεια εχεις στο μυαλο σου το συστημα της Μανωλαδας; Για την "ασφαλεια και περιθαλψη" εννοεις τα εργατικα ατυχηματα για τα οποια ο εργοδοτης ουτε καν δεχεται "παρατηρηση", το καυσιμο, την καταστροφη και τις επιθεσεις σε καταυλισμους μεταναστων ή το καθημερινο κυνηγητο απο φασιστες και φασιστοειδη και τις συνεχεις επιχειρησεις σκουπα;

Ή οταν σκεφτοσουν αυτα που εγραψες απεκλεισες, συνειδητα, την μιαρη κατηγορια των λεγομενων λαθρομεταναστων;
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #405 στις: 21/05/10, 00:46 »
Να με συγχωρείς Kiratzoxari, αλλά οι ευθύνες, χρειάζεται να κατανεμηθούν αναλόγως...σε όλους...πέραν εξαιρέσεων, που φέρουν φωτοστέφανο και να πληρώσει ο καθένας αυτό που χρωστάει. Έαν δεν αποδωθούν γραπτώς και αριθμημένες σε ένα χαρτί για κάθε άτομο ξεχωριστά, μην περιμένεις ποτέ να αλλάξει το σκηνικό. Είναι ελαφρύτερο να κάνεις και να επαναλαμβάνεις λάθη λόγω άγνοιας, αλλά όταν μιλάμε για πραγματική άγνοια και όχι όταν εθελοτυφλούμε συνεχώς να αντικρύσουμε, προφασιζόμενοι την άγνοια.
 
Σε παραπάνω συνέντευξη, που έχει δώσει σε ένα βιντεάκι ο Βραζίλης......ρωτάει στο περίπου ένας δημοσιογράφος.....και πως γίνεται να προστατευτούμε από τους Κερδοσκόπους ? δεν πρέπει να να μας προστατεύει το Κράτος? απαντάει ένας κύριος Παναγιώτου ειδικός σε οικονομικά θέματα.....Βεβαίως και πρέπει να σας προστατεύει, αλλά πρέπει να γνωρίζει πολύ καλά το σύστημα, έτσι ώστε να μην πέσει στα χέρια των κερδοσκόπων! Εν μέρη ο άνθρωπος είπε, ότι δεν φταίνε οι πολιτικοί, αλλά η ποιότητά τους. Ότι πρέπει να έχουνε τέτοια μυαλά και τέτοιες γνώσεις, ανεπτυγμένα και εξελιγμένα πάνω στο σύστημα. Αλλιώς πολύ απλά είσαι ο βλάκας ανάμεσα στα Σαϊνια.
   Σε ρωτώ αγαπητέ εγώ, ποιος είναι το κράτος ? ποιοι οι άνθρωποι που απαρτίζουν την κυβέρνηση και ποια η ποιότητα αυτών των ανθρώπων ? ποιοι άνθρωποι ψήφισαν αυτήν την κυβέρνηση και ποια η ποιότητα αυτών των ανθρώπων ?? Τέλος, αφού ο απλός λαός δεν φταίει "σε τίποτα" γιατί παίζανε παιχνίδια οι 300, έτσι δεν φταίνε και οι 300, γιατί πάνω από αυτούς παίζανε παιχνίδια οι 10. Τι να κάνουνε λοιπόν οι κακομοιρούληδες οι 300, όταν παιζονται πολύ πιο χοντρά παιχνίδια με πολύ πιο χοντρά συμφέροντα που ούτε και οι ίδιοι δεν μπορούν να φανταστούν ??
   Ο λαός δεν προσέχει το κ...λο του κάνει τις λαμογιές του όσο μπορεί από τη θέση του, οι 300 πάλι δεν προσέχουν το κ..λο τους κάνουνε τις μεγαλύτερες λαμογιές τους από μία παραπάνω θέση ισχύος από το λαό και στο Τέλος μας τον καρφώνουνε ομαδικώς οι 10. Βεβαίως βεβαίως, το κατά πόσο φταίμε, θα φανεί και από το πόσο δυνατό θα είναι το βογγητό από καθένα μας. Πάει στο καλό να είναι βογγητό σε θέση επίθεσης, βλεπέ ΑΕΡΑ! αλλά μην είναι βογγητό στημένοι στα 4 και ευχαριστούμε πολύ για το σούβλισμα. Έαν δεν το καταλάβουμε λοιπόν ότι φταίμε, μετά το ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ, δεν θα το καταλάβουμε ποτέ.Πόσο περισσότερη αμεσότητα ?
 
ΧΑχαΧαΧΑ draned, δουλευόμαστε ? δεν μου λες όμορφε.....έχεις δουλέψει για να αγοράσεις ή να νοικάσεις ένα σπίτι ? έχεις προσπαθήσει να βρεις δουλειά ? Πόσοι έλληνες και ελληνίδες είναι άνεργοι και πόσοι δεν έχουνε δικό τους σπίτι ή ίσως δεν τα καταφέρνουνε καλά καλά να νοικιάσουνε και να ζήσουνε σε ένα σπίτι και κάθεσαι και αναρωτιέσαι έαν έχει δώσει στους μετανάστες, δουλειά, στέγη και ασφάλεια ?
Εδώ καλά καλά δεν είχαμε εμείς, λες να είχαμε να δώσουμε και σε άλλους ? και αυτά που δώσαμε όπως καταλαβαίνεις, πολλά είναι. Παράπονα, ας μου έκανες, αν είχανε όλοι οι έλληνες , δουλειά , σπίτι και ασφάλεια και μας περισσεύανε.
Και ποιος σου είπε αγαπητέ ότι ο έλληνας είχε περίθαλψη στα εργατικά ατυχήματα και δεχόταν παρατήρηση ο εργοδότης ? Εδώ δεν φροντίζανε καλά καλά τους συμπατριώτες τους, γιατί να φροντίσουνε τους μετανάστες ? τους έπιασε ξαφνικά η καλοσύνη ? Οπότε και το παραμικρό ενδιαφέρον που δείχνουν, αναλογικά είναι τεράστιο.
Όσο για τους λάθρομετανάστες, είναι μία από τις παραπάνω παρανομίες που αναφέρεις. Μην θέλεις να είσαι νόμιμος και σωστός αλλά να δέχεσαι το φαινόμενο της λαθρομετανάστευσης. Διότι και εγω θα σου πω ότι όλα αυτα που αναφέρεις παραπάνω, τα θεωρείς μιαρά, ενώ δεν είναι. Δεν μπορούμε άλλα παράνομα να τα αποδεχόμαστε και άλλα παράνομα να τα πετάμε στο κάδο.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #406 στις: 21/05/10, 01:57 »
ΧΑχαΧαΧΑ draned,  :blah ... ...


Καταρχην εξηγησε μου ποια νομιζεις οτι θεωρω μιαρα.

Αν καταλαβες απαντησα στον ipeas που ελεγε τι νομιζε οτι ισχυει για τους μεταναστες. Προφανως και εσυ αναγνωριζεις οτι αυτα δεν ισχυουν:
...κάθεσαι και αναρωτιέσαι έαν έχει δώσει στους μετανάστες, δουλειά, στέγη και ασφάλεια ?
Εδώ καλά καλά δεν είχαμε εμείς, λες να είχαμε να δώσουμε και σε άλλους ? και αυτά που δώσαμε όπως καταλαβαίνεις, πολλά είναι.
Εδώ δεν φροντίζανε καλά καλά τους συμπατριώτες τους, γιατί να φροντίσουνε τους μετανάστες ? τους έπιασε ξαφνικά η καλοσύνη ? Οπότε και το παραμικρό ενδιαφέρον που δείχνουν, αναλογικά είναι τεράστιο.

Αρα, ως εδω καλα. Ασχετο, αλλα οι συγκεκριμενες σου φρασεις βγαζουν και μια ανθρωπια. Απλα το σημειωνω.

Με "κατηγορεις" οτι δεν εχω επιγνωση τι περνανε οι Ελληνες, και αυτο πιθανων να οφειλεται στο δεν εχω ψαξει για δουλεια κτλ κτλ. Πραγματι ολα αυτα που ειπες ισχυουν, δεν κανω πλακα. Γιατι ανηκω σε αλλη "κατηγορια ανθρωπων", αυτη που περιγραφω εδω στις πρωτες σελιδες του θεματος, στη δευτερη παραγραφο. Εσυ ξερεις τι περνανε αυτες οι κατηγοριες χρονια τωρα, ποσο μαλλον με τα σημερινα δεδομενα;

Επισης ενα μεγαλο ευχαριστω που με ενημερωσες οτι πολλοι συνανθρωποι μας μενουν ανεργοι, δεν εχουν περιθαλψη, χανουν τα σπιτια τους κτλ. Τωρα το οτι αυτο γινεται, πως γινεται, το γεγονος αν οι "γηγενεις" πεινανε αρα θα πρεπει και οι ξενοι τουλαχιστον να πεινανε , ποιοι θα πρεπει να πεινανε, αν δεν πρεπει να πειναει κανενας απο τους δυο και ποιος φταιει γι' αυτο, τι εχεις κανεις εσυ αλλα και εγω για να το αποτρεψουμε, ξεφευγει του θεματος, αλλα δεν προκειται να αρχισω τετοια συζητηση απο ασχετη αφορμη οπως εκανες εσυ, μωλις ακουσες τη λεξη μεταναστης (ξερω την "ευαισθησια" σου στο συγκεκριμενο θεμα απο εδω). Ειδα επισης οτι η λεξη λαθρομεταναστης σε αγγιζει περισσοτερο, λογικο μου φαινεται.

Δεν προκειται να σου απαντησω σε τιποτα αλλο,  απλως να πω οτι αν και με λες "ομορφο", μαλλον δεν με γουσταρεις. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 21/05/10, 02:14 από draned »
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #407 στις: 21/05/10, 07:28 »
Όλα αυτά, δεν τα θεωρείς μιαρά ?
 
"Στεγη εννοεις τις "περιπτωσεις" τυπου παλιου Εφετειου ή καταστασεις σε πολλες περιοχες, οπως στον αγιο Παντελεημωνα, οπου 30 ατομα προσπαθουν να ζησουν σε ενα υπερκοστολογημενο τριαρι/δυαρι κτλ. Με την δουλεια εχεις στο μυαλο σου το συστημα της Μανωλαδας; Για την "ασφαλεια και περιθαλψη" εννοεις τα εργατικα ατυχηματα για τα οποια ο εργοδοτης ουτε καν δεχεται "παρατηρηση", το καυσιμο, την καταστροφη και τις επιθεσεις σε καταυλισμους μεταναστων ή το καθημερινο κυνηγητο απο φασιστες και φασιστοειδη και τις συνεχεις επιχειρησεις σκουπα;"
 
Εγώ τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω από το τρόπο που γράφεις. Όλα αυτά που περιγράφεις λοιπόν, είναι νόμιμα ή παράνομα ?? Η λαθρομετανάστευση είναι νόμιμη η παράνομη ?? Σε ενδιαφέρει κατά πόσο κάτι είναι νόμιμο ή παράνομο, ή έχεις φτιάξει τους δικούς σου νόμους και κάνεις ότι γουστάρεις ?? Οπότε να ξέρουμε, ότι διαφωνούμε κάθετα εμείς οι δύο, σε οποιοδήποτε θέμα και αν συζητήσουμε.
 
Πολυαγαπημένε μου, οι φράσεις μου αυτές, βγάζουνε πραγματικότητα. Έαν εσύ, θεωρείς την πραγματικότητα απάνθρωπη, σημαίνει ότι πολύ απλά αποδέχεσαι τα όσα εγώ λέω. Αλλιώς πολύ απλά, θα μπορούσες να μου μιλήσεις, για μία άλλη υπαρκτή κοινωνία, που έχει δεκτεί δεχτεί αναλογικά το πλήθος μεταναστών και λαθρομεταναστών, που έχει δεχτεί η Ελλάδα, με την οικονομία της Ελλάδας και τους έχει φερθεί, με τον φαντασιακό πολυτελή τρόπο, που θέλεις να τους φροντίσει και η Ελλάδα. Διότι εμένα δεν με νοιάζει, κατά πόσο εσένα η δική σου φαντασία οργιάζει και σκέφτεται όμορφες και γεναιόδωρες κοινωνίες. Διότι εμένα σίγουρα οργιάζει περισσότερο, αλλά προτιμώ να σκέφτομαι βάση πραγματικότητας. Σημειώσέ το καλά όμως, με ανεξίτηλο μαρκαδόρο και κάθε πρωί που ξυπνάς κάνε ένα έλεγχο, για το τι συμβαίνει στο μυαλό σου και τι συμβαίνει έξω από το σπίτι σου. Όταν λοιπόν, όσα φαντάζεσαι, συμβούνε και στην πραγματικότητα, έλα να μου μιλήσεις για ανθρωπιά. Μέχρι τότε όμως, μπορείς να γράψεις, ένα λογοτέχνημα για το πως θα μπορούσε να είναι ο ιδανικός κόσμος. Κάποιοι θα σε θεωρήσουνε, "ανθρωπιστή", κάποιοι φαντασιόπληκτο.
 
Δεν σε κατηγορώ αγαπητέ. Είναι ρητορικές οι ερωτήσεις. Ακόμη και αν δεν έχεις ψάξει για δουλειά ή σπίτι, έαν ανοίξεις την πόρτα σου και ρωτήσεις θα μάθεις. Απλά σκέψου ότι η δυσκολία από την σκέψη στην πράξη είναι πολλαπλάσια. Τώρα όσον αφορά, την δεύτερη παράγραφο, στην οποία περιγράφεις και λες ότι ανήκεις, δεν βλέπω να ανήκεις σε κάποια παράνομη ομάδα ανθρώπων. Ίσα ίσα, ανήκεις σε μια δύσκολη ομάδα ανθρώπων, που θα έπρεπε να την φροντίζει ένα Κράτος Πρόνοιας. Εσύ λοιπόν αγαπητέ τι βλέπεις ? Σε φροντίζει το Κράτος ε ?? Από οικονομική βοήθεια ιδιαίτερα θα τα έχεις κονομήσει ε ? Όταν λοιπόν, δεν φροντίζουνε πρώτα από όλα την Ελλάδα και τους συμπατριώτες, όποιοι και αν είναι αυτοί, με τον τρόπο που τους αξίζει, πως το μυαλό σου κάνει λογικό άλμα 3.000 ετών φωτός και λέει....Αχχχχχ....γιατί δεν φροντίζουνε τους μετανάστες και λαθρομετανάστες ?? Δηλαδή παραλογίζεσαι στο 100%. Έπρεπε δηλαδή να έρθουν εδώ οι μετανάστες και λαθρομετανάστες για να αντιληφθείς ότι θα επικρατήσει αυτή η δυστυχία που περιγράφεις παραπάνω ???
Δηλαδή σου ήρθε κάτι ξαφνικό ?? Ή μήπως εγώ που το περίμενα από πριν, είμαι ευφυής ή έχω την έκτη αίσθηση ?? Αυτοί οι άνθρωποι, από τα σκατά έφυγαν και στα σκατά ήρθαν. Αρκετοί βέβαια, θεωρούν τα σκατά της Ελλάδος, πολύ καλύτερα από της χώρας τους. Όμως δεν παύει να είναι σκατά, διότι η πραγματικότητα είναι απάνθρωπη.
 
Κατά φαντασία φίλε μου, η πραγματικότητα, στηρίζεται σε διάφορα ιδανικά, το οποία όμως είναι στην κεφάλα μας, έξω από την πόρτα μας όμως, υπάρχουν Α-ΝΑ-ΓΚΕΣ και ΟΡΙΑ τα οποία ορίζει η ίδια η φύση και δεν έχει ιστορίες, αν είσαι καλός, αν είσαι παιδί, αν είσαι μετανάστης αν είσαι δεν ξέρω γω τι. Όταν τα ξεπεράσεις, ξεκινάει ο πόνος. Τώρα μέσα σε όλα αυτά, έχουν βάλει και οι άνθρωποι όρια και ανάγκες, δευτερεύουσας ίσως σημασίας, τα οποία επίσης όταν τα ξεπεράσεις, ξεκινάει ο πόνος. Δείξε μου εσύ μια άλλη πραγματικότητα, πάνω στο πλανήτη γη, που να δουλεύει διαφορετικά και θα ξεκινήσω να σε παίρνω στα σοβάρα.
 
Σου εξηγιέμαι λοιπόν ξανά. Ο μετανάστης είναι νόμιμος, ο λαθρομετανάστης παράνομος. Δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με τα παράνομα. Όταν δηλαδή, πρώτα αποκτήσουνε οι Έλληνες αυτά που ζητάνε, θα πιάσω να ασχοληθώ με τους μετανάστες και όταν αποκτήσουνε και οι μετανάστες αυτά που ζητάνε, θα κάτσω να ασχοληθώ και με τους λαθρομετανάστες. Την ευαισθησία μου στο θέμα, δεν την ξέρεις. Απλά υποθέτεις διάφορα με το μυαλό σου. Από αυτό που έγραψα παραπάνω όμως, έαν θελήσεις θα καταλάβεις την ευαισθησία μου. Που σημαίνει πρώτα, βάζω τη μπουκιά στο στόμα μου, μετά καταπίνω, μετά ακολουθεί η διαδικασία της πέψης και στο τέλος τα κάνω. Πώς μερικοί άνθρωποι, έχουν την εντύπωση, ότι μπορούν να τα κάνουν, χωρίς να ακολουθήσει ένα από τα προηγούμενα στάδια, αδυνατό να το καταλάβω. Απάνθρωπο θα μου πεις......Λογικό θα σου πω. Δεν είσαι ευαίσθητος θα μου πεις, δεν είμαι ονειροπόλος θα σου πω.
 
Δεν υπάρχει λόγος να μην σε γουστάρω. Το αντίθετο, για να συζητάω μαζί σου, σε γουστάρω. Απλά ο τρόπος μας, διαφέρει. Εγώ σου λέω σταδιακά, κατάφερε κάποια πράγματα και η ευαισθησία, θα "αυξάνεται" από μόνη της. Εσύ μου λες, πρέπει να είμαι ευαίσθητος, πριν ακόμα καταφέρω σταδιακά κάποια πράγματα και όλα αυτά, θα αντιμετωπίστουνε όλα μαζί, τουρλού τουρλού. Ακριβώς όμορφε, επειδή αντιμετωπίζονται όλα αυτά τουρλού τουρλού και επικρατεί ένα μπέρδεμα και ένα χάος, υπάρχει μεγάλη ευαισθησία από πολύ κόσμο, στην πράξη όμως, σαπουνόφουσκες.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #408 στις: 21/05/10, 09:41 »
Κατάφερε η Ελλάδα να δίνει στέγη , δουλειά , περίθαλψη και ασφάλεια σε χιλιάδες αλλοδαπούς και μετανάστες . Μην τα ισοπεδώνουμε όλα...

Πως λεμε "επαφη με την πραγματικοτητα", καμμια σχεση.

Παρακαλώ να λείπουν οι απόλυτες εκφράσεις.
Υπάρχουν μετανάστες που έχουν όλα τα παραπάνω, υπάρχουν και άλλοι που τους λείπουν κάποια.
Ακόμα και οι λαθρομετανάστες, περιθάλπτονται από τα δημόσια νοσοκομεία (με έξοδα δηλαδή του ΕΣΥ), ενώ τυπικά θα έπρεπε να απελαθούν ή να αφεθούν να πεθάνουν στον δρόμο. Όμως, το νόμιμο ΔΕΝ είναι και ηθικό, ιδίως όταν πρόκειται για ανθρώπινες ζωές.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #409 στις: 21/05/10, 10:11 »
Ιππεα, οσων αφορα την αριστερα θα σου πω οτι κι εγω συμφωνω οτι χρειαζεται αμεσα αναπροσαρμογη η πολιτικη της σε πολλα σημεια και κυριως στον τροπο που επικοινωνει με τον απλο λαο που δεν μπορει να καταλαβει περι προλεταριατου, ιμπεριαλισμου, μονοπωλιου κτλ, καθως επισης και να προσπαθησει να ερθει κοντα στον λαο και οχι να περιμενει να ερθει ο λαος κοντα στην αριστερα. Πρεπει να εκσυχρονισει με λιγα λογια και την πολιτικη της και την σκεψη της και τον τροπο που προσεγγιζει τον λαο. Παρολα αυτα ομως, τα οσα λεει και προτεινει οπως βλεπεις δεν ειναι εκτος πραγματικοτητας και δυστυχως οι προβλεψεις που εκανε ολα αυτα τα χρονια για την Ελλαδα και το παγκοσμιο καπιταλιστικο καθεστως, ηταν εγκυρες.
Με λιγα λογια, ναι πρεπει να κανει αλλαγες η αριστερα (αριστερα χωρις αλλαγες ειναι σαν να μην ειναι αριστερα για μενα) και πιστευω οτι αν δει και ανταποκριση απο τον κοσμο και ο κοσμος το απαιτησει απο την αριστερα, θα ανταποκριθει και αυτη.
Για το οτι προσγειωθηκα στην πραγματικοτητα που λες, παντα προσγειωμενος ειμαι, το οτι κοιταω και για "μεθαυριο" και οχι μονο για σημερα και αυριο, δεν με κανει να πεταω στα συννεφα. Εξακολουθω και πιστευω ακραδαντα οτι το χρηματοπιστωτικο συστημα και κατ'επεκτασην το νομισματικο συστημα και ο καπιταλισμος πρεπει να εξαλειφθουν απο τον πλανητη εαν θελουμε να εχουμε ελπιδες επιβιωσης, ευημεριας και πραγματικης αναπτυξης. Το οτι δεν μπορει να γινει αμεσα (κι αυτο σχετικο ειναι) ειναι ενα θεμα, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι ανεφαρμοστο ή παραλογο και φυσικα δεν σημαινει οτι εγω προσγειωθηκα σε καμια πραγματικοτητα οπως λες, απλα σταματησα να γραφω για αυτα γιατι ειναι off topic στο παρον θεμα, μιας και τωρα εχει σημασια να ασχοληθουμε με το παρον προβλημα και μετα να κοιταξουμε για το επομενο βημα.
Για ολα τα υπολοιπα που λες και επιγραμματικα:
Για ποιο δημοκρατικο πολιτευμα μιλας; Για αυτο που ειναι τιγκα στην διαφθορα, που ισχυει ο νομος του πλουσιου και δυνατου που δεν τιμωρουνται ποτε και κανουν οτι θελουν; Για τις κυβερνησεις-μαριονετες των εγχωριων και ξενων κεφαλαιων; Για το αηδιαστικο και εμετικο συστημα ΜΜΕ που προπαγανδιζουν και αποβλακωνουν τον λαο; Για την στερηση δικαιωματων των εργατων και του λαου, για την αστυνομοκρατια που σιγα σιγα γινεται "συνηθεια"; Για την στρατοκρατια που απορροφα τοσα ποσα απο τον προϋπολογισμο για οπλα και μιζες; Για την ελλειψη κοινωνικου κρατους; Για την χωρα του ρουσφετιου και του φακελακιου (sic);
Ειναι αστειοτητες και μονο να το λεμε αυτο... Απο το πως παιρνουν εδρες στην βουλη τα κομματα μεχρι την ανιση προβολη που εχουν απο τα ΜΜΕ και γενικα ολα οσα ανεφερα πιο πανω, ειναι φανερο οτι αν μιλαμε για το ιδιο πολιτευμα, εγω δεν το λεω δημοκρατικο, αλλα φεουδαρχικο με δυνατοτητα επιλογης ποιος θα στον φοραει καθε 4 χρονια...
Για τους μεταναστες που λες ειναι επισης αστειοτητες... Ανοιξαμε τα συνορα μας σε καθε καρυδιας καρυδι και εκτος των απλων καλων ανθρωπων που ηρθαν στην χωρα, ηρθαν και αλλοι τοσοι εγκληματιες. Ολους τους εκμεταλλευτηκε το συστημα, φτηνα εργατικα χερια, ανασφαλιστα, χωρις δικαιωματα, χωρις προνοια, χωρις τιποτα... Και αφου τους εκμεταλλευτηκαμε οσο μπορουσαμε, οταν γιναε πολλοι και αρχισαν να γινονται μελη της κοινωνιας, αποφασισαμε να τους κανουμε νομιμους αλλα να συνεχισουμε να τους αντιμετωπιζουμε ως υποδεεστερους και ως αποδιοπομπαιους τραγους απο τους γνωστους εθνικιστες "πατριωτες" για οτι προβληματα εχει η χωρα...
Απο κει και περα, μιλας για ειρηνη... Ποια ειρηνη Ιππεα, αυτη της Γιουγκοσλαβιας; Του Ιρακ, του Αφγανισταν κοκ;
Φαινομενικα μπορει να μην εχουμε πολεμο στην χωρα μας, αλλα αν κοιταξεις λιγο πιο καλα θα δεις οτι ειμαστε συνυπευθυνοι για ολους τους πολεμους που εχουν γινει στην ευρυτερη περιοχη, στην γειτονια μας, μιας και παντα διναμε στους φονιαδες των λαων προσβαση στα αεροδρομια μας, στις θαλασσες μας, στελναμε στρατο μας και τους βοηθουσαμε σε οτι ζητουσανε ενω ο λαος ΔΕΝ ΤΟ ΗΘΕΛΕ (αλλο ενα παραδειγμα του ποση δημοκρατια εχουμε στην χωρα αυτη). Ξεχνας τα Ιμια μηπως και τις υποκλισεις Σημιτη, ξεχνας τις παραβιασεις και τον μπαμπουλα Τουρκο που ειναι ετοιμος να σε φαει (ο φοβος κραταει το λαο εκει που θελουν μερικοι) και σε απειλει;
Και στην τελικη να ξερεις οτι υπαρχουν 2 ειδη πολεμων, το ενα ειδος ειναι αυτο που γινεται με τανκς, αεροπλανα, βομβες και στρατο, το αλλο ειδος που ειναι και το πιο επικινδυνο ειναι ο ακηρυχτος πολεμος που μαινεται εδω και χρονια παγκοσμια εναντιων των φτωχων, των αδυναμων, του λαου απο τις "ανεπτυγμενες" χωρες και οικονομιες, απο τους δυναστες των λαων, το κεφαλαιο, την πλουτοκρατια.
Ναι, δεν εχεις βομβες να πεφτουν στην γειτονια σου, αυτο δεν σημαινει οτι εχεις ειρηνη ομως οταν κινδυνευεις να βγεις απο το σπιτι σου σε ορισμενες περιοχες της Αθηνας και γενικοτερα της Ελλαδας, οταν σε φιμωνουν, οταν σε αποβλακωνουν, οταν σου στερουν ενα ενα τα δικαιωματα σου, οταν σε κανουν σκλαβο των πλουσιων. Αν εσυ αυτο το βλεπεις σαν ειρηνη, τοτε ισως πρεπει να ξανασκεφτεις τα περι πραγματικοτητας που λες...
« Τελευταία τροποποίηση: 21/05/10, 10:28 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #410 στις: 21/05/10, 10:12 »
Μιλας μετα για προοδο... Για ποια ακριβως προοδο μιλας; Για αυτην που τα εργα υποδομης που εχουν γινει (οσα εχουν γινει δηλαδη) τα χρεωθηκε ο   λαος στο τριπλασια, δεκαπλασιο κτλ της αξιας του για να κονομανε οι μεγαλοεργολαβοι; Για τους δρομους που εξακολουθουν και βαφονται με αιμα   αλλα κανεις δεν τους φτιαχνει; Για την ΔΕΗ που καιει λιγνιτη και μολυνει την ατμοσφαιρα αντι να εκσυχρονιστει και να επενδυσει σε καθαρη   ενεργεια;
Για την τραγικη και ολοενα και αυξανομενη ελλειψη   πραγματικης και δωρεαν παιδειας; Για την ολοτελη ελλειψη κοινωνικου κρατους; Για τον φτωχο κοσμο που του παιρνουν τα σπιτια του και την περιουσια του και τον αφηνουν να ζητιανευει σε παγκακια, για τους σεισμοπληκτους, τους πυροπληκτους; Για την προοδο των παιδιων των φαναριων μιλας; Για την προοδο της ενημερωσης και   ψυχαγωγιας; Για τον πολιτισμο τυπου Ντουβλη και Αλεξανδρατου;
Για αλλη μια φορα θα σου πω οτι μαλλον   εσυ πρεπει να προσγειωθεις στην πραγματικοτητα και δεν στο λεω με   κανεναν απολυτως σκοπο να στην πω ή να δημιουργησω κοντρες. Στα λεω ολα   αυτα, γιατι πολλες φορες δεν σκεφτομαστε καποια πραγματα γιατι τα θεωρουμε δεδομενα μονο και μονο επειδη καποια "κακα" δεν συμβαινουν σε εμας. Το οτι δεν συμβαινουν σε εμας τωρα, δεν σημαινει οτι δεν συμβαινουν σε συμπολιτες μας, σε μεταναστες, στα φτωχα λαϊκα στρωματα και οπωσδηποτε δεν σημαινει οτι δεν θα συμβουν αυριο ΚΑΙ σε σενα...
Ειναι   καλο λοιπον να βγαλουμε ολοι τις παροπιδες μας, να σταματησουμε να βλεπουμε με γαλαζοπρασσινα ή κοκκινα γυαλια την χωρα μας και να   κοιταξουμε την χωρα μας και την κοινωνια μας ετσι οπως πραγματικα ειναι:
Σαπια   μεχρι το μεδουλι, ωχαδερφικη, τυχοδιωκτικη, κουτοπονηρη,   ψευτομαγκιτικη, ρατσιστικη, ραγιαδικη, φοβικη, σκλαβωμενη, διεφθαρμενη   μεχρι εκει που δεν παει και καταδικασμενη να πνιγει στα ιδια τα σκατα   της αν δεν αποφασισουμε ολοι μαζι να την αλλαξουμε...
Η Ελλαδα ειναι η   ομορφοτερη χωρα του κοσμου, θα μπορουσαμε να ειμαστε υποδειγμα, γιατι   οι Ελληνες και κουραγιο εχουν και φιλοτιμο, αλλα πρεπει ολα αυτα να τα αφυπνισουμε, να τα "καλλιεργησουμε" στις νεες γενιες και να   "επαναπρογραμματισουμε" τις παλιες...
Να σταμτησουμε να φοβομαστε και να αξιοποιησουμε ολα αυτα που τοσο απλοχερα μας δινει η χωρα μας, απο την φυσικη της ομορφια, την πρασινη ενεργεια που θα μπορουσαμε να εχουμε, τους φυσικους πορους και την στρατηγικη της θεση, μεχρι την ιστορια μας, τον πολιτισμο μας που τον εχουμε αμαυρωσει και ξεφτυλισει  μεχρι εκει που δεν παει...
Για να γινουν ομως ολα αυτα, θα πρεπει να το θελουμε πραγματικα, να παλεψουμε για αυτο, να σταματησουμε να βλεπουμε οπαδικα τα κομματα και την πολιτικη, να αρχισουμε να κοιταμε τον διπλανο μας... Γιατι αν ο διπλανος μας υποφερει, αργα η γρηγορα κι εμεις θα βρεθουμε στην θεση του.
Πρεπει να γκρεμισουμε τις παλιες   πεποιθησεις μας, τις παλιες νορμες και να κοιταξουμε τον εαυτο μας στον   καθρεπτη, να κανουμε την αυτοκριτικη μας και μετα να βαλουμε μπρος να διορθωσουμε ολα αυτα που τοσες γενιες "Ελληναραδων" εχουν καταστρεψει.
Και   αυτο δεν γινεται ουτε με στρουθοκαμιλισμο, ουτε με αλλες "παρατασεις"   που δινουμε λογω οπαδισμου, ευκολοπιστιας ή λογω προσωπικων συμφεροντων, σε πολιτικες και πολιτικους διεφθαρμενους ή ανικανους να κυβερνησουν με   επιτυχια τον τοπο και να κανουν το θελημα του λαου.
Το να   συντασσεσαι με μια κοινωνια που ειναι αρρωστη, δεν ειναι δειγμα υγειους ανθρωπου φιλε Ιππεα.
Εμενα τουλαχιστον, ολοι αυτοι που καταστρεφουν την ζωη μου, το μελλον μου, το μελλον των ανθρωπων που αγαπω και των αδερφων μου-συμπολιτων μου, θα με εχουν παντα απεναντι τους, οσο αδυναμος κι αν ειμαι, οσο κι αν δεν μπορω να κανω κατι μονος μου.
Γιατι   θελω εναν κοσμο δικαιο, εναν κοσμο που θα σεβεται την ανθρωπινη ζωη και το περιβαλλον, εναν κοσμο που ολοι θα ζουνε αξιοπρεπως και θα εχουν   προσβαση ιση σε ολα. Και θα ειμαι εναντια στον κοσμο που προσπαθουν να φτιαξουν, εναν κοσμο για τους εχοντες και κατεχοντες...
« Τελευταία τροποποίηση: 21/05/10, 10:32 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #411 στις: 21/05/10, 10:26 »
"Όμως, το νόμιμο ΔΕΝ είναι και ηθικό, ιδίως όταν πρόκειται για ανθρώπινες ζωές." Γιατί συμβαίνει αυτό Βραζίλη ? Ας πούμε για μεγαλοσυμφέροντα ?? Για κερδοσκοπία ?? Γιατί αυτοί που έφτιαξαν αυτούς τους νόμους και αυτοί που τους ψήφισαν ήτανε ανήθικοι ??
Γιατί οι νόμοι αυτοί δεν είναι πια σύγχρονοι ?? για κάποιους άλλους λόγους που θα μπορούσες εσύ να μου αναφέρεις ??
  Ή μήπως γιατί ο νόμος χρειάζεται να κρατάει αυστηρά κάποια όρια και κάποια μέτρα και αν αυτά εμείς τα αγνοήσουμε και τα σπάσουμε, γι αυτό που θεωρούμε ηθικό, θα μας έρθει στο κεφάλι μεγαλύτερη κατραπακιά ??? Οι νόμοι είναι για να μας προφυλάσσουνε και από αυτά που νομίζουμε, ότι δεν διατρέχουμε κίνδυνο ή από αυτά που απέναντι τους μας πιάνει ευαισθησία, αλλά στο τέλος θα καταλήξουνε από πίσω μας.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #412 στις: 21/05/10, 12:24 »
Ρε παππου η αριστερα φωναζε να μην μπουμε στην ΟΝΕ απο την αρχη, συνεχιζε να φωναζει και να παλευει για αυτο το πραγμα μεχρι και σημερα, δεν ειναι κατι που τωρα λενε οι αριστεροι (οικονομολογοι - ειδικοι και μη) σαν ξαφνικα να ανακαλυψανε την Αμερικη...

Όχι και παππού...
 
Για να μην μπλέκουμε τα πράγματα, και επειδή στην αριστερά ανήκει και το ΛΑΟΣ, μόνο το ΚΚΕ αρνιόταν την ΟΝΕ και την συνθήκη του Μάαστριχ εξ' αρχής. Οι "οικονομολόγοι" που ανέφερες ανήκουν σε ΣΥΡΙΖΑ και ΑΝΤΑΡΣΥΑ κόμματα τα οποία είναι γνωστόν τοις πάσοι ότι προτείνουν την "επαναδιαπραγμάτευση", και τα οποία ήταν εξ αρχής υπέρ της Ευρωπαϊκής προοπτικής της Ελλάδας.
Τώρα προσπαθούν να μπαλώσουν τα αμπάλωτα και γι' αυτό προβλέπεται η καταράκωσή τους.
 
Βέβαια, για να μην νομιστεί ότι προμοτάρω το ΚΚΕ, αυτό έχει τον μόνιμο κάλο. Πως θα σώσουμε την κατάσταση? Καταργώντας το σύστημα, λέει το ΠΑΜΕ. Αναρωτιέμαι εάν κάποιος τους έχει πληροφορήσει ότι ο Στάλιν πέθανε...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #413 στις: 21/05/10, 12:34 »
Η αριστερα παππου (και κυριως το ΚΚΕ οπως λες κι εσυ) δεν διαφωνει με την Ευρωπη των λαων, αλλα διαφωνει καθετα και καλα κανει με την Ευρωπη των ενωμενων κεφαλαιων, την Ευρωπη του Ιμπεριαλισμου και του καπιταλισμου...
Για το ΛΑΟΣ ελπιζω απλα να αστειευεσαι οτι ανηκει στην αριστερα, γιατι αν οχι, τοτε τι να πω, ή εισαι πραγματικα φανατισμενος ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ και θες απλα να κανεις "εντυπωση" με οσα λες, ή θες απλα να με εκνευρισεις.
Ειναι προσβολη και μονο να αναφερεσαι στην αριστερα βαζοντας ως παραδειγμα το ΛΑΟΣ.
Οσο για τα λαθη της αριστερας τα πα και πιο πανω, δεν εχει νοημα να επαναλαμβανομαι...
Και για οσους λενε τι να κανει η Ελλαδιτσα μονη της ενω ολος ο κοσμος ειναι εναντιον της κτλ, ας δουν και μερικα πραγματα που δεν εμφανιζονται στα Ελληνικα ΜΜΕ για ευνοητους λογους:
http://tvxs.gr/news/new-statesman-%CE%B7-%CE%BB%CE%B1%CF%8A%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%B4%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CE%B8%CE%AE%CE%BD%CE%B1-%C2%AB%CE%AD%CE%BC%CF%80%CE%BD%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7-%CE%B2%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1%C2%BB

Μηπως ειναι καιρος να αρχισουμε να σκεφτομαστε πιο σφαιρικα, πιο αισιοδοξα; Ποσο απιθανο εχετε το ενδεχομενο, αν πετυχουμε μια μεγαλη ανατροπη του σκηνικου εδω, να δημιουργηθει ντομινο σε ολη την Ευρωπη;
Μην εφησυχαζουμε παιδια... Μπορουμε να νικησουμε κι εχουμε το δικιο με το μερος μας... Τωρα που τα ματια του κοσμου ειναι στραμμενα πανω μας, ας φερθουμε σαν πραγματικοι Ελληνες και ας τους δωσουμε τα φωτα για αλλη μια φορα...
Η επανασταση μπορει να ξεκινησει απο εμας και να αλλαξει το προσωπο του κοσμου. Φτανει να πιστεψουμε στις δυναμεις μας, στις δυνατοτητες μας, στους συνανθρωπους μας, αρκει να ενωθουμε εναντιον του καπιταλιστικου αδηφαγου τερατος που κατασπαραζει παγκοσμιως ανθρωπους και συνειδησεις...

Δειτε και μια παρα πολυ ενδιαφερουσα συνεντευξη περι οικονομιας, αριστερας κτλ απο τον κυριο Πετρο Παπακωνσταντινου:
http://tvxs.gr/webtv/video/%CF%80%CE%AD%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%82-%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BA%CF%89%CE%BD%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%BF%CF%85-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BA%CF%81%CE%AF%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%AC#comments-title
« Τελευταία τροποποίηση: 21/05/10, 12:58 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #414 στις: 21/05/10, 13:01 »
1)Να με συγχωρείς Kiratzoxari, αλλά οι ευθύνες, χρειάζεται να κατανεμηθούν αναλόγως...σε όλους...πέραν εξαιρέσεων, που φέρουν φωτοστέφανο και να πληρώσει ο καθένας αυτό που χρωστάει. Έαν δεν αποδωθούν γραπτώς και αριθμημένες σε ένα χαρτί για κάθε άτομο ξεχωριστά, μην περιμένεις ποτέ να αλλάξει το σκηνικό. Είναι ελαφρύτερο να κάνεις και να επαναλαμβάνεις λάθη λόγω άγνοιας, αλλά όταν μιλάμε για πραγματική άγνοια και όχι όταν εθελοτυφλούμε συνεχώς να αντικρύσουμε, προφασιζόμενοι την άγνοια.
 
2)Σε παραπάνω συνέντευξη, που έχει δώσει σε ένα βιντεάκι ο Βραζίλης......ρωτάει στο περίπου ένας δημοσιογράφος.....και πως γίνεται να προστατευτούμε από τους Κερδοσκόπους ? δεν πρέπει να να μας προστατεύει το Κράτος? απαντάει ένας κύριος Παναγιώτου ειδικός σε οικονομικά θέματα.....Βεβαίως και πρέπει να σας προστατεύει, αλλά πρέπει να γνωρίζει πολύ καλά το σύστημα, έτσι ώστε να μην πέσει στα χέρια των κερδοσκόπων! Εν μέρη ο άνθρωπος είπε, ότι δεν φταίνε οι πολιτικοί, αλλά η ποιότητά τους. Ότι πρέπει να έχουνε τέτοια μυαλά και τέτοιες γνώσεις, ανεπτυγμένα και εξελιγμένα πάνω στο σύστημα. Αλλιώς πολύ απλά είσαι ο βλάκας ανάμεσα στα Σαϊνια.
   Σε ρωτώ αγαπητέ εγώ, ποιος είναι το κράτος ? ποιοι οι άνθρωποι που απαρτίζουν την κυβέρνηση και ποια η ποιότητα αυτών των ανθρώπων ? ποιοι άνθρωποι ψήφισαν αυτήν την κυβέρνηση και ποια η ποιότητα αυτών των ανθρώπων ?? Τέλος, αφού ο απλός λαός δεν φταίει "σε τίποτα" γιατί παίζανε παιχνίδια οι 300, έτσι δεν φταίνε και οι 300, γιατί πάνω από αυτούς παίζανε παιχνίδια οι 10. Τι να κάνουνε λοιπόν οι κακομοιρούληδες οι 300, όταν παιζονται πολύ πιο χοντρά παιχνίδια με πολύ πιο χοντρά συμφέροντα που ούτε και οι ίδιοι δεν μπορούν να φανταστούν ??
   Ο λαός δεν προσέχει το κ...λο του κάνει τις λαμογιές του όσο μπορεί από τη θέση του, οι 300 πάλι δεν προσέχουν το κ..λο τους κάνουνε τις μεγαλύτερες λαμογιές τους από μία παραπάνω θέση ισχύος από το λαό και στο Τέλος μας τον καρφώνουνε ομαδικώς οι 10. Βεβαίως βεβαίως, το κατά πόσο φταίμε, θα φανεί και από το πόσο δυνατό θα είναι το βογγητό από καθένα μας. Πάει στο καλό να είναι βογγητό σε θέση επίθεσης, βλεπέ ΑΕΡΑ! αλλά μην είναι βογγητό στημένοι στα 4 και ευχαριστούμε πολύ για το σούβλισμα. Έαν δεν το καταλάβουμε λοιπόν ότι φταίμε, μετά το ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ, δεν θα το καταλάβουμε ποτέ.Πόσο περισσότερη αμεσότητα ?
 

1)Xoli,λεω να μην μπω σε ενα τετοιο παιχνιδι αυτη τη στιγμη.Προτιμω να μιλαω με πολιτικους ορους και οχι με λαικισμους.Ακομα και αν επρεπε να κατανεμουμε τις ευθυνες με μπλοκακι οπως λες η αρχουσα ταξη θα επρεπε να επωμιστει ολο το βαρος γιατι απλουστατα αυτοι τρωγαν τα χοντρα λεφτα,αυτοι καναν πολιτικες επιλογες,αυτοι δημιουργουσαν συνειδησεις μεσα απο τα οργανα τους.

Απο την αλλη ο λαος ειναι παρα πολλες φορες ηλιθιος,τον καναν ηλιθιο,αλλα πολλες φορες εχει εξαπατηθει κιολας(λογω μη πολιτικης παιδειας ισως).Απλουστατο παραδειγμα τα προεκλογικα ''υπαρχουν λεφτα του Γιωργακη''..Αυτοι που τους χρειαζεται να πληρωσουν τα σπασμενα ειναι εκεινοι που μετα απο ολα αυτα παραμενουν οπαδοι αυτων που μας εφεραν εδω.Εκει ταιριαζει το τα θελει ο κωλος τους..Αλλα και παλι οι περισσοτεροι ειναι οπαδοι λογω βλακειας και οχι λογω καποιου καθαρου συμφεροντος και δη καποιου συμφεροντος που φερνει τη χωρα εκει που ειναι.

2)Αυτο που ειπε ο Παναγιωτου στο παραπανω βιντεακι δεν μου λεει τιποτα.Και ξερεις γιατι?Γιατι και τους πιο ικανους και γνωστες του συστηματος να βαλεις οταν εχουν συμφεροντα να υποπεσουν στους κερδοσκοπους ή οταν η κεφαλη καθε κρατους ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ με αυτους τι διαφορα θα εχει?Δεν ειμαστε μικρα παιδια,ξερουμε οτι ολα αυτα ισχυσαν στον μεγιστο βαθμο και ισχυουν μεχρι και τωρα.Οποτε τα παραμυθια οτι δεν φταινε οι 300 ας τα αφησουμε κατα μερους..Αυτοι σε συνεργασια με τις υπολοιπες ελιτ της χωρας ειχαν συμφερον απο τις μεγαλυτερες ελιτ του εξωτερικου και τωρα ολο αυτο το πληρωνουμε ολοι.

Περιμενω την ωρα που οι απο κατω θα καρφωσουν τους αποπανω ετσι οπως τους αξιζει.Σιγουρα εχουμε πολυ δρομο και πολυ σουβλισμα απο αυτους μεχρι τοτε.

Οσο για το θεμα περι μεταναστων λεω να μην το συνεχισουμε επειδη κατα ρωτον ειναι ασχετο με το ΔΝΤ και θα πλακωθουμε for sure ;)

Papou ο ΣΥΡΙΖΑ δεν ηταν στην ολοτητα του υπερ ΟΝΕ μααστριχτ κλπ..Σιγουρα το μεγαλυτερο μερος του ΣΥΝ ναι,και σιγουρα οχι με τους υπαρχοντες ορους.Για την ΑΝΤΑΡΣΥΑ ισχυει οτι και για το ΣΥΡΙΖΑ.Οσο για το τρολαρισμα περι ΛΑΟΣ δειχνουν το επιπεδο..

I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #415 στις: 21/05/10, 13:33 »
Κιρατζόχαρι, πάλι συμφωνούμε και δεν είπα ότι δεν φταίνει οι 300, αλλά ότι έχουν μικρό μερίδιο ευθύνης σε σχέση με τους 4. Όπως και εμείς έχουμε μικρό μερίδιο ευθύνης, σε σχέση με τους 300. Τι εννοώ.....Πόσα φράγκα ας πούμε έχουνε μασήσει οι 300 ? Τόσα...... Αυτή λοιπόν η ποσότητα, πόσο μεγάλη είναι σε σχέση με τα φράγκα που παίζουν οι 4 ?? Μπορεί και οι πολιτικοί, να είναι το ίδιο μικροί και μηδαμινοί, μπροστά σε αυτούς τους 4 και στο σύστημα. Μπορεί οι χώρες του εξωτερικού, να έχουν εξελιγμένη πολιτική και εμείς να έχουμε μείνει στον Μεσαίωνα. Δηλαδή, ναι μεν όλοι φταίμε με διαφορετικό βάρος ο καθένας, αλλά απαλλασόμαστε, λόγω βλακείας.
Απαλλασόμαστε των ευθυνών, το χρεός και οι συνέπειες όμως παραμένουν.
 
Κοίτα Κιρατζόχαρι, για τους μετανάστες αναφέρθηκα στον draned, έαν θέλεις να πάρεις μέρος, πολύ ευχαριστώς. Την γνώμη μας λέμε, δεν πλακωνόμαστε. Εγώ διαφωνώ με την πολιτική ενός κράτους και με την σκέψη των ανθρώπων, όχι με τους μετανάστες ή ακόμη και με τους λάθρομετανάστες. Ούτοσιάλλος κάθε άνθρωπος μπορεί να κάνει την κουλαμάρα του. Οι δε φυλακές και αυτές για τις κουλαμάρες υπάρχουνε, αλλά δεν υπάρχουνε πολλές φυλακές. Αντίθετα υπάρχουνε κελιά, με ένα κάρο φυλακισμένους, στριμωγμένους μέσα σαν σαρδέλες. Πράγμα που αποδεικνύει ότι κάτι ακόμη πάει στραβά. Βλέπεις ο φυλακισμένος, μπορείς να πεις ότι είναι τσάμπα έξοδα. Ταϊζεις-σπιτώνεις τον εγκληματία λόγω ηθικής, αφήνεις τον αθώο λαθρομετανάστη να πεινάσει και να πεθάνει. Θα μου πεις και ο εγκληματίας άνθρωπος είναι!!δεν πρέπει να του φερθούμε απάνθρωπα. Γιατί θα μας κράξουνε. Εξού και οι φυλακές, αντί να είναι σπίτια για αθώους και το συσίτιο τους, συσίτιο για αθώους είναι κολοκύθια τούμπανα.
 Εγώ θα πρότεινα στους ηθικούς και ευαίσθητους, να ξεχάσουνε τις "χαρές" της ζωής, να κάνουνε το σκατό τους παξιμάδι και αντί όλοι αυτοί οι μετανάστες και λαθρομετανάστες να παιδεύονται να έρθουν στην Ελλάδα, να δημιουργήσουν έναν οργανισμό, που θα πηγαίνουν τα φράγκα και να τους φέρνουν στην Ελλάδα, πριν ακόμη ταλαιπωρηθούνε, τους εκμεταλλευτούνε και πεθάνουν στο τόπο τους ή στο ταξίδι τους. Διότι το ανήθικο είναι ότι πεθαίνουν και όχι ότι πεθαίνουν στην Ελλάδα ή στον τόπο τους. Τότε οκ, θα τους παραδεχτώ και που ξέρεις μπορεί να γραφτώ και εγώ σε αυτόν τον οργανισμό. Οπότε και πόλεμο να έχει ο τόπος τους, να τους γλυτώνουμε να τους φέρνουμε εδώ, όσους μπορούμε. Δεν το λέω ειρωνικά. Απλά περιμένω να δω πραγματικές πράξεις υπέρ των μεταναστών και λαθρομεταναστών. Έχω βαρεθεί τα λόγια Κιράτζο.
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #416 στις: 21/05/10, 18:27 »
Αντι προλογου:
Δείξε μου εσύ μια άλλη πραγματικότητα, πάνω στο πλανήτη γη, που να δουλεύει διαφορετικά και θα ξεκινήσω να σε παίρνω στα σοβάρα.
Δεν υπάρχει λόγος να μην σε γουστάρω. Το αντίθετο, για να συζητάω μαζί σου, σε γουστάρω.

Λοιπον, επειδη εγω δεν εχω σχεση με "στιχους και ποιηματα", με γλειψιματα (οποτε εγω μπορω να πω με ειλικρινια οτι δεν γουσταρω καθολου τις αποψεις σου), συγγραφη σεντονιων και αλλων ασκησεων επι χαρτου και ουτε γουσταρω τις αμπελοφιλοσοφιες  θα κατσω να γραψω, μαλλον για τελευταια φορα, φιλοσοφιουλες και λογοδιαρροιες οπως συνηθιζεται.

Βασικα δεν μπορεις να φανταστεις ποσο χαιρομαι οταν ανθρωποι σαν και εσενα, βαλε τον εαυτο σου οπου γουσταρεις ;) , με εγκαλει να συνειδητοποιησω την πραγματικοτητα ακομη, μαλιστα, και την δικη μου κατασταση. Τρελη χαρα, αγγιζει τα ορια της μαστουρας.

Γι' αυτα που μου λες επι προσωπικου και περι μεταναστευτικης πολιτικης  δεν προκειται να σου απαντησω, ουτε να σχολιασω τον τροπο που αξιολογεις την ανθρωπινη αξια. Υπεθεσε και γραφε οτι τραβαει η ψυχαρα σου για μενα (οπως κανεις απο την αρχη), πες οτι με ξεμπροστιασες, με στουμπωσες κτλ. Δεν με ενδιαφερει καθολου, δεν παιζω τετοια παιχνιδακια.

Λες καπου ομως:
Κάποιοι θα σε θεωρήσουνε, "ανθρωπιστή", κάποιοι φαντασιόπληκτο.

Όταν λοιπόν, δεν φροντίζουνε πρώτα από όλα την Ελλάδα και τους συμπατριώτες, όποιοι και αν είναι αυτοί, με τον τρόπο που τους αξίζει, πως το μυαλό σου κάνει λογικό άλμα 3.000 ετών φωτός και λέει....Αχχχχχ....γιατί δεν φροντίζουνε τους μετανάστες και λαθρομετανάστες ??

Όταν δηλαδή, πρώτα αποκτήσουνε οι Έλληνες αυτά που ζητάνε, θα πιάσω να ασχοληθώ με τους μετανάστες και όταν αποκτήσουνε και οι μετανάστες αυτά που ζητάνε, θα κάτσω να ασχοληθώ και με τους λαθρομετανάστες.

Εγώ σου λέω σταδιακά, κατάφερε κάποια πράγματα και η ευαισθησία, θα "αυξάνεται" από μόνη της. Εσύ μου λες, πρέπει να είμαι ευαίσθητος, πριν ακόμα καταφέρω σταδιακά κάποια πράγματα και όλα αυτά, θα αντιμετωπίστουνε όλα μαζί, τουρλού τουρλού.
Θα αφησω την σπεκουλα περι ανθρωπιστη, ανθρωπιας κτλ (το ηξερα οτι θα κολλαγες σε αυτες ;) ) και θα απαντησω σε επιπεδο ιδεων, μιας και αυτες ακουγονται απο πολλους, για να κολλησει και το νταβαντουρι με το αρχικο θεμα. Θα σου πω οτι εγω ειμαι περισσοτερο εγωιστης, τα πρωινα που ξυπναω αναλογιζομαι πρωτα και μονο το εαυτο μου ουτε καν τους νομιμους συνανθρωπους μου, κανεναν πραγματικα. Αλλα ξερω οτι για να βελτιωθει η δικη μου κατασταση πρεπει να βελτιωθει και του διπλανου μου, οποιος και αν ειναι αυτος εφοσων ταξικα η "τυχη" μας συνδεεται ειτε αυτος ειναι υπαλληλος, εργατης, συνταξιουχος, φοιτητης, μεταναστης (παρανομος η νομιμος δεν ξεχωριζω τους ανθρωπους τι να κανουμε) κτλ. Το αν γινεται αυτο, το τουρλου τουρλου οπως λες, και πως γινετα αυτο δεν μπορεις να το κρινεις εσυ, η ιστορια των κινηματων δειχνει ποτε δικαιωθηκαν οι αγωνες και ποια ηταν τα αποτελεσματα οταν μπηκαν προτεραιοτητες στις διεκδικησεις σε επιπεδο ομαδων ανθρωπων. Ειναι φαση ή ολα ή τιποτα, οσο αφηνεις το διπλανο σου, ερμαιο, να λειτουργει ως μοχλος πιεσης τοσο βυθιζεσαι και εσυ και αυτος προς τα κατω. Δεν σου λεω τιποτα καινουργιο, τα ξερεις τα εχεις ακουσει, και καλυτερα διατυπωμενα, και τα θωρεις γελοια αλλα δεν με απασχολει.

Το θεμα ειναι οτι πλεον, ειναι δεδομενο οτι η εννοια της "εθνικης ενοτητας", για την αντιμετωπιση διαφορων "κρισεων", και λοιπων ιδεων καταρρεουν οριστικα σε τετοιες καταστασεις, αφου ο καθενας πλεον διαλεγει στρατοπεδο οπως ειναι λογικο, μονο που μερικοι συνεχιζουν να κηρυττουν οτι η αληθεια βρισκεται καπου στη μεση ενω ταυτοχρονα συνεχιζουν να πυροβολουν οποιον διαφωνει μαζι τους προσπαθωντας να φυλαξουν μονο τον κωλo τους, οσο κι αν προσπαθουν να το κρυψουν με σαλτσες περι διαφορετικης αντιληψης της πραγματικοτητας αν βεβαια τους απασχολουν ολα αυτα γιατι μπορει απλα να φιλοσοφουν ασχετως της καταστασης τους. Επισης φαινεται οτι καποιοι σε θεματα, οπως αυτο, τα οποια τους απασχολουν πραγματικα παιδευονται να βρουν λυσεις, εναλλακτικα συστηματα, τροπους παρεμβασης και δεν ξερω και εγω τι, ασχετο αν αυτο ειναι εφικτο ή αποτελεσματικο απο ενα φορουμ (δεν εννοω εμενα) και δεχονται τον αντιλογο απο τους αλλους "περιεργους" για τους οποιους το συγκεκριμενο ζητημα ειναι αλλη μια ευκαιρια απλως να πλασαρουν την πνευματικη τους πραματεια. Πιθανων αν υπηρχαν οργανωμενοι ρητορικοι συλλογοι να καναν την δουλεια τους και να εκτονωνονταν οπως γινεται πχ στο μπoυρδελο.

Επισης, σταματα να με προτρεπεις σε reality check, η πραγματικοτητα τελικα ειναι πιο σκληρη απ' οτι νομιζω και δεν μπορω να την αντεξω. Δεν με λυπασαι;
« Τελευταία τροποποίηση: 21/05/10, 18:31 από draned »
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #417 στις: 21/05/10, 19:38 »
Η Ελλαδα ειναι η   ομορφοτερη χωρα του κοσμου,
Καλά..... μην παίρνεις και όρκο....

Παράθεση
θα μπορουσαμε να ειμαστε υποδειγμα, γιατι   οι Ελληνες και κουραγιο εχουν και φιλοτιμο, αλλα πρεπει ολα αυτα να τα αφυπνισουμε, να τα "καλλιεργησουμε" στις νεες γενιες και να   "επαναπρογραμματισουμε" τις παλιες...
Να σταμτησουμε να φοβομαστε και να αξιοποιησουμε ολα αυτα που τοσο απλοχερα μας δινει η χωρα μας, απο την φυσικη της ομορφια, την πρασινη ενεργεια που θα μπορουσαμε να εχουμε, τους φυσικους πορους και την στρατηγικη της θεση, μεχρι την ιστορια μας, τον πολιτισμο μας που τον εχουμε αμαυρωσει και ξεφτυλισει  μεχρι εκει που δεν παει...
Ωραία! Συμφωνούμε γενικώς. Αλλά εξήγησέ μου: Τι εννοείς με τον όρο πράσινη ενέργεια? Ότι θα εγκαταστήσουμε ανεμογεννήτριες, φωτοβολταϊκά, θερμικές μονάδες πυρόλησης υψηλης απόδοσης, ατμοστροβίλους και ηλιακά κλιματιστικά? Και από που θα προμηθευτούμε τον βασικό εξοπλισμό? Μήπως από τις αναπτυγμένες οικονομίες στην τεχνολογική αιχμή, όπως Γερμανία, Δανία, Βρετανία, Γαλλία, Ισπανία, ΗΠΑ και Κίνα? Έχουμε εμείς την δυνατότητα να κατασκευάσουμε αφ' εαυτού έστω και τα πτερύγια μιας ανεμογεννήτριας ή τον ημιαγωγό του ηλιακού πάνελ? Έχεις ιδέα πόσους χιλιάδες τόνους λάδι πρέπει να δώσεις για να αγοράσεις μια ανεμογεννήτρια του 1MW?

Ζητάς να αποσχιστείς από τον καπιταλισμό, καπιταλίζοντας. Καλό κι αυτό!

Παράθεση
Για να γινουν ομως ολα αυτα, θα πρεπει να το θελουμε πραγματικα, να παλεψουμε για αυτο, να σταματησουμε να βλεπουμε οπαδικα τα κομματα και την πολιτικη, να αρχισουμε να κοιταμε τον διπλανο μας... Γιατι αν ο διπλανος μας υποφερει, αργα η γρηγορα κι εμεις θα βρεθουμε στην θεση του.
Πρεπει να γκρεμισουμε τις παλιες   πεποιθησεις μας, τις παλιες νορμες και να κοιταξουμε τον εαυτο μας στον   καθρεπτη, να κανουμε την αυτοκριτικη μας και μετα να βαλουμε μπρος να διορθωσουμε ολα αυτα που τοσες γενιες "Ελληναραδων" εχουν καταστρεψει.
Λοιπόν, αρχίστε να γκρεμίζετε τις παλιές πεποιθήσεις σας ώστε να δούμε τι εννοείτε, και κατόπιν τις γκρεμίζουμε και οι υπόλοιποι αν το βρούμε συμφερτικό. Αλλά μην μου λες ότι γκρεμίζεις τις παλιές πεποιθήσεις σου προσκυνώντας τον Κεϊνς (όχι εσύ, αυτός που παρέθεσες) διότι θα ξεράσω.
Η ιστορία δεν επαναλαμβάνεται, ανακυκλώνεται. Γι αυτόν τον λόγο δεν επαρκούν οι παλιές λύσεις. Χρειαζόμαστε καινούριες θεωρήσεις, συμφωνούμε απολύτως. Αλλά μέχρι να τις βρείτε μην αναμασάτε παλιά αφοδεύματα, αυτό το κάνουν τα κουνέλια...


ΥΓ.Ο Καρατζαφέρης έχει αναφέρει ότι το ΛΑΟΣ είναι αριστερό κόμμα. Εφόσον κι εσύ είσαι οπαδός του σχετικισμού απορώ για ποιόν λόγο ενίστασαι...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #418 στις: 21/05/10, 21:34 »
"Γιατι αν ο διπλανος μας υποφερει, αργα η γρηγορα κι εμεις θα βρεθουμε στην θεση του."
 
Αυτό Johnie, δεν είναι αναγκαίο. Γιατί υπάρχουν και διπλανοί μας που δεν υποφέρουν και θα μπορούσαμε κάλλιστα να βρεθούμε στην θέση τους. Ούτε και είναι σωστό να σκεφτόμαστε την συμφορά του διπλανού μας, επειδή υπάρχει περίπτωση να βρεθούμε στην θέση του. Αντίθετα σε όποια θέση και να βρισκόμαστε θα πρέπει να βρίσκουμε τρόπο να απαλύνουμε τον πόνο των διπλανών μας, γιατί πολύ απλά δεν είναι ωραίο να πονάνε οι άνθρωποι.
  Όμως κάποιοι υποστηρίζουνε ότι αυτό πρέπει να γίνεται χωρίς καμία μέθοδο. Εφόσον ο άλλος πονάει, ορμάς και τον βοηθάς. Αυτό για να το κάνεις, πρέπει να είσαι πολύ δυνατός, γιατί αν δεν είσαι δυνατός, θα πνιγείς και εσύ μαζί.
   Εγώ πάλι υποστηρίζω, ότι αυτό πρέπει να γίνεται με μέθοδο. Όρμας και βοηθάς, όσο σε παίρνει. Δεν χρειάζεται να είσαι πολύ δυνατός για να το κάνεις αυτό. Και αυτό μπορείς να το κάνεις και να το ξανακάνεις, γιατί δεν θα πας στον πάτο μαζί με τον άλλο. Κάτι το οποίο θα σώσει πολύ περισσότερο κόσμο. Αυτό, έαν θέλουμε να υπάρχουνε τριγύρω μας, δυνατοί άνθρωποι, που θα βοηθάνε τους αδύνατους. Έαν θέλουμε να έχουμε ελπίδα, ότι θα φτάσουμε και εμείς εκεί κάποτε.
   Σε αντίθετη περίπτωση, τον πρώτο δυνατό άνθρωπο που θα έρθει να μας σώσει από τον πνιγμό, μπορούμε να τον αγκαλιάσουμε τόσο σφιχτά και να το πάρουμε μαζί μας. Εξαφανίζοντας τον εαυτό μας, αλλά και την υπαρκτή ελπίδα για ένα καλύτερο αύριο.
   Τα πράγματα, θέλουνε αμοιβαιότητα και ζυγαριά. Αν δεν υπάρχει ισορροπία και σχέδιο, βοηθώντας πάνω από τις δυνάμεις σου, θα καταστρέψεις και τον εαυτό σου αλλά και αυτόν που βοηθάς. Απογειώνεις το παρόν, αλλά θυσιάζεις το μέλλον.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #419 στις: 21/05/10, 21:53 »
Draned, σε όσα λες, σου έχω απαντήσει ήδη παραπάνω, οπότε δεν είναι ανάγκη να αναφερθώ στο θέμα περί ανθρώπινης αξίας.
 
Όταν με ρωτάς αν σε λυπάμαι ? Για ποιο λόγο να σε λυπηθώ ? Σε ανάγκασα να με διαβάσεις ? να μιλήσεις μαζί μου ή να απαντήσεις στα ερωτήματά μου ? Για εξήγησε μου να αντιληφθώ. Τώρα αν είσαι τόσο ευαίσθητος......θα πρέπει να προσέχεις περισσότερο τον εαυτό σου από τέτοια πληγωτικά site, κύριε πρωινέ εγωιστά.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #420 στις: 21/05/10, 22:38 »
Draned, σε όσα λες, σου έχω απαντήσει ήδη παραπάνω, οπότε δεν είναι ανάγκη να αναφερθώ στο θέμα περί ανθρώπινης αξίας.
 
Όταν με ρωτάς αν σε λυπάμαι ? Για ποιο λόγο να σε λυπηθώ ? Σε ανάγκασα να με διαβάσεις ? να μιλήσεις μαζί μου ή να απαντήσεις στα ερωτήματά μου ? Για εξήγησε μου να αντιληφθώ. Τώρα αν είσαι τόσο ευαίσθητος......θα πρέπει να προσέχεις περισσότερο τον εαυτό σου από τέτοια πληγωτικά site, κύριε πρωινέ εγωιστά.


Κοιτα, ειχα δει οτι εισαι απο τη
Νικαια
, οποτε μαλλον περπατημενος υπεθεσα. Εκανα λαθος τελικα.
Ειρωνικα το ειπα "σοφε σαλιγκαρε", μην φοβασαι δεν μου προκαλεσες κακο. Καταλαβε καποια στιγμη τι γραφει ο αλλος και μην ψαχνεις αφορμη για καυγα για να ξεσπασεις εξαιτιας των καθημερινων σου προβληματων.

Παρεπιπτωντος το βιντεο ειναι "αφιερωμενο εξαιρετικα" , αν καταφερεις να το βρεις και αυτο πανω στη φουρια σου.
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #421 στις: 21/05/10, 22:42 »
Draned, σε όσα λες, σου έχω απαντήσει ήδη παραπάνω, οπότε δεν είναι ανάγκη να αναφερθώ στο θέμα περί ανθρώπινης αξίας.
 
Όταν με ρωτάς αν σε λυπάμαι ? Για ποιο λόγο να σε λυπηθώ ? Σε ανάγκασα να με διαβάσεις ? να μιλήσεις μαζί μου ή να απαντήσεις στα ερωτήματά μου ? Για εξήγησε μου να αντιληφθώ. Τώρα αν είσαι τόσο ευαίσθητος......θα πρέπει να προσέχεις περισσότερο τον εαυτό σου από τέτοια πληγωτικά site, κύριε πρωινέ εγωιστά.


 Νικαια

Επιτέλους,ένα σοβαρό λινκ σ' αυτό το θρεντ.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #422 στις: 21/05/10, 22:55 »
Δηλαδη παππου ειδες το video με τις προτασεις Παπακωνσταντινου και εβγαλες το συμπερασμα οτι τασσεται υπερ του Κεϊνσισμου; Και μετα απο τοσους ειδικους που λενε οτι σε ολες τις χωρες που εγινε επαναδιαπραγματευση υπηρξε προοδος και μπορεσε η χωρα να ανακαμψει σε συντομο χρονικο διαστημα, ενω σε οσες δεν εγινε οι χωρες καταστραφηκαν, εξακολουθεις και λες οτι θα μαστε αποκλεισμενοι απο αγορες και αρα ουτε πρασινη ενεργεια δεν θα χουμε;
Με λιγα λογια αναπαραγεις και καλλιεργεις το κλιμα φοβου που προσπαθουν να μας περασουν τα ΜΜΕ και η κυβερνηση για να συμφωνησουμε με τους προδοτικους και βλακωδεις χειρισμους της, ενω δεν αποδεχεσαι αυτο που λενε ολοι οτι ειναι φοβερα επικινδυνο εως μαθηματικα σιγουρο οτι η χωρα δεν θα ανακαμψει σχεδον ποτε αν συνεχιστει αυτη η πολιτικη...
Βλεπεις αυτοι οι ειδικοι εχουν ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ συμφερον και το λενε αυτο ή ειναι χαζοι ενω εσυ εξυπνος και ειδικος και γνωριζεις καλυτερα απο οτι φαινεται ε;
Και σαν να μην εφτανε αυτο, εξακολουθεις και τρολαρεις κανονικοτατα οπως πολυ πετυχημενα ειπε και ο kiratzo...
Λοιπον, για να μην αρχισω να λεω για το ποιοι τελικα ευθυνονται για την φαση που περναμε - ασχετα αν το χρεωνομαστε ολοι και καλως κατα την γνωμη σου - θα σου πω απλα οτι αν δεν εχεις κατι συλλογικο να προτεινεις για το θεμα ΔΝΤ και για το οτι ειμαστε υπο κατοχη και αν το μονο που προτεινεις ειναι ατομικες πρακτικες για την βολεψη του καθενος, καλυτερα να μην λες τιποτα, γιατι στην τελικη μαλλον δεν προσφερεις τιποτα στην συζητηση περα απο το να προσπαθεις να απορριπτεις ολες τις ιδεες που λενε κατι διαφορετικο απο αυτα που κανει η κυβερνηση σημερα...
Μηπως ειναι τοσο τραγικα δυσκολο για σενα να παραδεχτεις οτι οι τυποι που ψηφιζες τοσα χρονια σε πιασανε μλκα και τωρα μαζι με σενα θα την πληρωσουνε και ολοι οι αλλοι που δεν φταιγανε σε τπτ; Μηπως για αυτο συνεχιζεις και υποστηριζεις αυτη την κυβερνηση;
Αλλα μπα, οχι... Αποκλειεται, εισαι τοσο μορφωμενος και εξυπνος και καλλιεργημενος, που ανθρωπος σαν εσενα δεν πιανεται κοροϊδο, μονο ολοι οι ΑΛΛΟΙ οι αδαεις χαζο-νεοελληνες πιανονται κοροϊδο και οτι μλκια ακουνε αριστερα και δεξια την πιστευουνε και την αναπαραγουνε... Εσυ οχι, τα γνωριζεις ολα και δεν εχει σημασια τι λενε τοσοι και τοσοι ειδικοι. Αφου το λεει ο ΓΑΠ και εσυ τον ψηφισες ή ψηφισες ολους τους προηγουμενους του, σιγουρα αυτο που γινεται ειναι ...δυσκολο μεν, αλλα σωστο δε, γιατι τι να κανουμε; δεν μπορει να γινει τπτ αλλο, αφου ολοι φταιμε... Θα στρωσει η κατασταση σιγα σιγα μωρε και στο μεταξυ ο καθενας οπως την βολεψει... Εξαλλου εσυ με τοσες γνωσεις και πρωτοποριακες ιδεες που εχεις αποκλειεται να κινδυνεψεις... και ναι ημουν ειρωνικος μιας και οπως φαινεται δεν καταλαβαινεις απο τροπους και συνεχιζεις να προκαλεις και να τρολαρεις σαν 17χρονο.
Οποτε παππου, δεν εχω μεν κανενα δικαιωμα να σου πω να σταματησεις να γραφεις (οπως προτεινες πριν λιγα posts) και ουτε θελω να το κανω, αλλα αν δεν εχεις κατι εποικοδομητικο να πεις για την κατασταση μας με το ΔΝΤ, δεν βλεπω τον λογο να συνεχιζεις να ασχολεισαι με το απλως να απορριπτεις προτασεις διαστρεβλωνοντας οσα διαβαζεις, βλεπεις και ακους προκειμενου να ικανοποιησεις τον εγωϊσμο σου...
Ασε εμας τους αδαεις, ημιμαθεις-αμαθεις ευκολοπιστους, κοροϊδα χαζονεο-Ελληνες να ειμαστε στον κοσμο μας και να προτεινουμε μλκιες και πιασε καμια αλλη συζητηση οπου θα μπορεις κι ολας να επιδειξεις την μορφωση σου, τις γνωσεις σου (στα παντα εκτος απο κιθαρες απο οτι φαινεται, ειρωνικο ε;) και τις αλλανθαστες γνωμες σου και που σαι; Αν βρεθει κανενας και δεν συμφωνει με οσα λες, ξερεις ε; Τρολαρισμα, μπηχτες, ειρωνειες, προσωπικες επιθεσεις...
Αντε γεια κι ελπιζω για τελευταια φορα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #423 στις: 21/05/10, 23:03 »
Xoly, δλδ αν καταλαβα καλα, (σορυ αν δεν το πιασα) εννοεις οτι πρεπει πρωτα να κοιταξουμε τους εαυτους μας και τον διπλανο μας να τον βοηθησουμε με μεθοδο και σιγα σιγα;
Γιατι αυτο μου θυμιζει μια ελαφρυα παραλλαγη των οσων λεει το ΔΝΤ... Να μας "βοηθησει" με συστημα και μεθοδο και σιγα σιγα... αν ειμαστε καλα παιδια... ενω αυτοι τετραπλασιαζουν τα κερδη τους...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #424 στις: 22/05/10, 00:28 »
ΑΑααα ώστε ειρωνικά το είπες Draned....πραγματικά έτσι το θέμα αποκτάει άλλη ουσία και νόημα! υποκλίνομαι!
 
Δεν εννοώ ότι πρέπει να κοιτάξουμε πρώτα τους εαυτούς μας και μετά τον διπλανό μας. Λέω ότι κοιτάμε πρώτα τους εαυτούς μας και μετά τον διπλανό μας. Έαν δε, αντί να κοιτάμε πρώτα μόνο τους εαυτούς μας και βοηθήσουμε και τον διπλανό μας με μέθοδο, τότε θα βοηθήσουμε πραγματικά και τον εαυτό μας αλλά και τους διπλανούς μας. Διότι εγώ δεν καταλαβαίνω το παράλογο, να θες να βοηθήσεις τον διπλανό σου, σκάβοντας λάκο στον εαυτό σου. Διότι αν σκάβεις λάκο στον εαυτό σου και βρεθείς εσύ σε μία άσχημη θέση....τότε εκ του ρητού "έαν περνάει άσχημα ο διπλανός σου, κάποια στιγμή αυτό θα φτάσει και σε σένα", είναι σα να σκάβεις το λάκο όχι μόνο στον εαυτό σου, αλλά και στον διπλανό σου, μιας και φέρνεις σε άσχημη θέση τον εαυτό σου, μιας και είσαι ο διπλανός του διπλανού σου και αυτό θα φτάσει κάποια στιγμή και σε αυτόν. Χωρίς μέθοδο λοιπόν και απερισκεψία, πράττεις διπλό κακό. Έαν όμως εσύ, πράξεις με σκέψη, δεν σκάψεις τον λάκο στον εαυτό σου, βοηθήσεις όσο πρέπει τον διπλανό σου. Τότε ο διπλανός σου, έχει περάσει σε ένα καλύτερο επίπεδο, δεν περνάει τόσο άσχημα όσο περνούσε και εκτός τούτου, βλέπει ότι ο διπλανός του περνάει καλά και δεν θα φτάσει σε αυτόν ένα κακό χειρότερο από το κακό στο οποίο βρισκόταν, εφόσον ήδη βρίσκεται σε καλύτερη θέση. Ίσα ίσα, θα βλέπει ότι ήδη ο ίδιος είναι καλύτερα και πάραδιπλα ότι έρχονται τα κάλλιστα.
 
Εμένα πάλι αυτό δεν μου θυμίζει με τίποτα Δ.Ν.Τ ούτε σε ελαφρύτερη μορφή. Διότι ο αγαπητός Α, που θα βοηθήσει τον αγαπητό Β, δεν θέλει να κερδίσει κάτι, δεν είναι κερδοσκόπος, ούτε και πλεονέκτης. Θέλει πολύ απλά να ζει καλά. Πράγμα το οποίο θέλει και ο Β, γι αυτό άλλωστε ζητάει βοήθεια και δεν ψοφάει, θυσιάζοντας τον εαυτό του, για να ζήσει ο Α καλά. Καλά λοιπόν που υπάρχει ο Α και ζει καλά και βοηθάει με μέθοδο και δεν του έχει μπει και ετούτου το αγγούρι στον πισινό. Διότι αν του είχε μπει το αγγούρι στο πισινό, τότε ο Β, ο οποίος είναι σε χειρότερη μοίρα, θα έβλεπε ότι η καλύτερη του μοίρα, είναι να του μπει επίσης το αγγούρι στον πισινό. Εξού και πρέπει να σεβόμαστε αυτούς που έχουν καλή ζωή και μας βοηθούν, διότι μας δίνουν την δυνατότητα να φτάσουμε και εμείς εκεί. Αντίθετα αυτούς που καταστρέφουν την καλή ζωή τους και πέφτουν σε ένα επίπεδο κακής ζωής για να βοηθήσουν τον συνάνθρωπο τους, δεν πρέπει να τους έχουμε ως παράδειγμα. Διότι τότε, η ζωή θα πήγαινε από το κακό στο χειρότερο.
 
Adios Muchachos!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7948 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
9927 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
3879 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
16273 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
6899 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas