Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για επιλογή ηλ. κιθάρας μέχρι 1500 euro  (Αναγνώστηκε 22167 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papazach

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θα ήθελα τις προτάσεις σας επειδή παίρνω το πρώτο μου σοβαρό-ακριβο (τουλάχιστο για τα δικά μου δεδομένα  :P) όργανο και κάθε συμβουλή είναι αυπρόσδεκτη.
Έχω επισκευτεί 2-3 φορές διάφορα καταστήματα στο κέντρο και έχω κάνει κάποιες δοκιμές but... still havent found the one  ::)
Παίζω κυρίως prog (theater,symphony x etc), αλλά και ψιλοvirtuoso φαση (satch,jp) αλλα και τπτ πιο heavy που κ που (από metallica μέχρι bodom,wintersun και ensiferum).
Σημασία για μένα παίζει κυρίως ο ήχος και η ποιότητα κατασκευής ;).

Ευχαριστώ προκαταβολικά! ;D
'' There are two things i DON'T lend my guitar 'n' my ride, hell you can have my wife if ya want ''

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Από αυτά πού λές, μία λέξη έχεις στό στόμα σου και δέν τήν έχεις βγάλει.. Ibanez :P

Κοιτάς σε καλές Ibanez, Jackson (κάτι σε Soloist), συστήνω όμως και Carvin, ενώ άν θα κοιτάξεις για Ibbies ψάξε το για J-Custom από Ιαπωνία. Μοντέλα.. τώρα.. περί ορέξεως, παίζεις και δοκιμάζεις, αλλά πάντα τα ηλέκτρικά μπορουνε να αλλάξουνε (ειδικά στίς Ibanez...)

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Εγώ πάλι θα κοίταζα μια super strat από Music Man. Το χω κάνει καραμέλα το όνομα αλλά από τότε που έπιασα στα χέρια μου έχω μείνει...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Πιστευω οι Ibanez σειρας JS θα κανουν για αυτο που θελεις....

Επισης Musicman..... δεν το συζητω, απλα κορυφαιες....

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Mε αυτα τα χρηματα εισαι οριακα για αγορα MUSIC MAN, Paul Reed Smith.Mε 900-1000€ επισης αγοραζεις μια αψογη Schecter αξιας μεγαλυτερης απο οσο πωλειται συμφωνα με ξενα review.Oι Paul Reed Smith ειναι αψογης ποιοτητας αλλα θα πρεπει να αλλαξεις μαγνητες για heavy παιξιματα.
Υπαρχουν και οι Edwards apo ESP αλλα δεν ξερω τιμες να σου πω.Κατασκευαστικα ειναι αψογες.

http://www.ernieball.com/mmonline/specs/
http://www.schecterguitars.com
http://www.prsguitars.com
http://www.espguitars.co.jp/edwards/index.html

Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος papazach

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σας ευχαριστώ όλους για τις άμεσες απαντήσεις!Βασικά το Budget μπορεί να πάει και μέχρι τα 1800 αν πιστεύετε πώς για κάποιο όργανο θα άξιζε.
Επί του θέματος.Δοκίμασα την js1000(από τον κλέφτη τον τρίμη) και δεν εντυπωσιάστηκα να σας πω την αληθεία.Για τις music man έχω ακούσει τα καλύτερα(ως αθεράπευτος jp fan είμαι και λίγο προκατειλλημένος ;D) αλλα δεν βρήκα πουθενά για να δοκιμάσω ξέρετε κάποιο κατάστημα στην αθήνα που να τις φέρνει?Έχετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο κατά νου?
Από Esp δοκίμασα την horizon και μου άρεσε αρκετά αλλά δεν με συνεπήρε. ::)
Μια κιθάρα που είχα δοκιμάσα προπερσι και την ερωτεύτηκα ήταν η ibanez η jpm.Μου άρεσε πάρα πολύ!(Btw αν έχετε κάποιον γνωστό που να την πουλάει pm me).
Και για τις schechter είμαι πάρα πολύ θετικός αλλά και πάλι δεν ξέρω που να τις βρω!!Thanks guys! :)
« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/08, 00:53 από papazach »
'' There are two things i DON'T lend my guitar 'n' my ride, hell you can have my wife if ya want ''

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Για τη Music Man Silhouette το μόνο που έχω να πώ έιναι ότι θα την κάνω δώρο στον εαυτό μου μόλις τελειώσω τη Στατιστική... ΠΡΕΠΕΙ να την έχω αυτή την κιθάρα, και κατά τη γνώμη μου όποιος κιθαρίστας σέβεται τον εαυτό του πρέπει να προσπαθήσει να την δοκιμάσει. Αλλάζουν πολλά πράματα στο μυαλό σου σχετικά με τις αξίες των διαφόρων μοντέλων των "μεγάλων εταιριών".
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
αξιζει τον κοπο κατα την γνωμη μου να δεις και απο ibanez τις S type,και ευελικτες ειναι(οσον αφορα τον ηχο),και ποιοτητα κατασκευης εχουν,και πιο φτηνες απο 1800 ειναι.

Αποσυνδεδεμένος papazach

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ποπο δαιμονίστηκα πάλι το πρωί με βλέπω να κατεβαίνω στο κέντρο! :o

http://www.thomann.de/gr/music_man_mmjp62p.htm

Αυτη πως σας φαίνεται?Δεν είναι το βαρβάτο μοντέλο με τα 3,5 χιλιάρικα αλλα το μικροτερο!Έχω ψιλοκόλλημα με την jp αλλα αν δεν αξίζει τον κοπο (και τα λεφτά της  :P) προτίθεμαι να το αγνοήσω.Θα δω και την silhouette.!Θα ξαναπεράσω και από τρίμη να ακούσω και την s-type, αν και στον thomann Που πάτησα ibanez s type δεν μου έβγαλε τπτ!
'' There are two things i DON'T lend my guitar 'n' my ride, hell you can have my wife if ya want ''

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Ποπο δαιμονίστηκα πάλι το πρωί με βλέπω να κατεβαίνω στο κέντρο! :o

http://www.thomann.de/gr/music_man_mmjp62p.htm

Αυτη πως σας φαίνεται?Δεν είναι το βαρβάτο μοντέλο με τα 3,5 χιλιάρικα αλλα το μικροτερο!Έχω ψιλοκόλλημα με την jp αλλα αν δεν αξίζει τον κοπο (και τα λεφτά της  :P) προτίθεμαι να το αγνοήσω.Θα δω και την silhouette.!Θα ξαναπεράσω και από τρίμη να ακούσω και την s-type, αν και στον thomann Που πάτησα ibanez s type δεν μου έβγαλε τπτ!
κοιτα στο site της ibanez.

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Παντως απο musicman αυτη που θα σε καλυψει περισσοτερο ειναι σιγουρα η Petrucci. Η silhouette δεν ειναι τοσο βαρια, η axis επισης, η morse αν και πιο "screaming" οργανο, μου φαινεται λιγοτερο ευελικτη, οι μαγνητες της δεν συμμαζευονται ευκολα οσο στην Petrucci, και προσωπικα δεν θα μου αρεσε σε πιο βαρυ παιξιμο απ του Morse αυτη η "διαχυτικοτητα" των μαγνητων. Και η luke δεν εχει διπλο στο neck αρα στερεισαι ισως κατι απ τη virtuoso φαση που ανεφερες οτι σ αρεσει. Α!Κ το piezo που εχει ως επιλογη δινει πολυ ωραιες μιξεις, και συνολικα πολλα παραπανω πραγματα απο το "απλα τη δυνατοτητα για ακουστικο ηχο". όμως ενα ακομα σχολιο ειναι οτι αν θες all around παιξιμο, χωρις το piezo οι 3 θεσεις του επιλογεα ειναι λιγες, και λιγο δυσκολο να βρεις διαγραμμα για να αναλυσεις τις συνδεσεις και να τις αλλαξεις. Σιγουρα ομως μπορεις να το ανακαλυψεις μονος σου! +Οι μαγνητες της petrucci, ειτε παρεις μεταχειρισμενη με τον παλιο bridge μαγνητη, ειτε με τον καινουριο (d-sonic, αυτος με τη μια ραβδο) σε βοηθανε για πιο βαρια πραγματα. (εχω κ τους 2 αυτη τη στιγμη με εναν engl και σκιζουν).
Επισης, χωρις να εχω ακριβη αποψη για τις ακριβοτερες Ibanez, και χωρις να εχω παιξει με j-custom, οι prestige υστερουν σε μαγνητες κατα τη γνωμη μου κ θεωρω (παντα σε σχεση μ αυτες) οτι η παραπανω τιμη των Musicman δεν ειναι απλα ονομα, ειναι κ πολλη ουσια και καθαροτητα στον ηχο. Εννοειται ομως οτι αξιζει να τις δεις, και αυτες και τις JS/Jem, οι οποιες εχουν dimarzio πανω και θα ακουσεις το 100% του οργανου (το οποιο αντιστοιχει στους μαγνητες αυτους βεβαια).
Jackson, Esp δεν εχω ιδεα. Carvin πολυ ευελιξια νομιζω, δεν εχω ιδεα πως ανταποκρινονται σε βαρυτερο παιξιμο, ειδικα οσες ερχονται εδω που εχουν για ξυλο alder και οχι basswood η μαονι. Γι αυτες αν θελεις πρεπει να ρωτησεις αλλους και βεβαια να ακουσεις. ποτε δεν ξερεις 100% αν θα σ αρεσει κατι η οχι πριν τ ακουσεις. Οπως και δεν χρειαζεται οπωσδηποτε να δωσεις 1500 ή να σε πεισουμε για musicman κ να δωσεις 2000. Μπορει να σ αρεσει κατι με 1000€ και μην ξεχνας και οτι ο ηχος διαμορφωνεται και απο αλλα 1002! Δεν ξερω τι εχεις, ουτε εχω γνωμη ποσο μυημενος εισαι, απλα μια επισημανση αφου ζητας οποια συμβουλη:
Με τοσο ακριβο οργανο χρειαζεσαι και εναν καλο ενισχυτη να το αναδειξει. Πχ αν εχεις ενισχυτη 300€ και θελεις κιθαρα 1500€, γνωμη μου ειναι να κοψεις απ την κιθαρα και να παρεις αλλον ενισχυτη. Θα ακουσεις διαφορα με τα 1500, ναι, αλλα θα εισαι μακρια απ το τι μπορεις να παρεις. Εκτος αν η περαιτερω αναβαθμση ερχεται... :D  
Αυτη λοιπον η γνωμη μου για το ποια musicman πιθανον να σου ταιριαζει. Ποιοτητα κατασκευης αψεγαδιαστη, και καλα ορισμενος ηχος, ξεκαθαρος. Η τιμη για καινουριο οργανο φυσικα ξεφευγει (2000), δικη σου η γνωμη αν αξιζει η οχι! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/08, 01:36 από ag313 »

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
στις s type στα prestige μοντελα οι μαγνητες ειναι di marzio.

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
στις s type στα prestige μοντελα οι μαγνητες ειναι di marzio.

Ειναι dimarzio/ibanez μαγνητες, κατασκευασμενοι απ την dimarzio αποκλειστικα για την ibanez, και μαλλον οτι καλυτερο εχει βγαλει σε stock μαγνητη η ibanez εκτος απο "πραγματικους" dimarzio, που εχει πια σε signature/j custom οργανα μονο. Η διαφορα ποιοτητας ειναι εμφανης ηχητικα σε πολλους απ οσο εχω διαβασει, τεχνασμα αρκετα εμπορικο επισης! Τι λογο εχει η dimarzio να βγαλει αλλο μαγνητη αφου εχει τοσο πολλους διαφορετικους, να τον δινει μονο στις ibanez, αδιακριτως του ξυλου της κιθαρας(!), και να ειναι ισαξιος των υπολοιπων;; Κανεναν, απλα βλεπεις οτι γραφει dimarzio, αγοραζεις, μετα ανακαλυπτεις τις κριτικες κ τις συγκρισεις με τους αλλους, παιρνεις αλλους dimarzio και παιρνουν πιο πολλα λεφτα αυτοι!!

@ papazach:  Οτι κ να ναι, η προσωπικη γνωμη μου παραπανω φιλε papazach αν θελησεις να την λαβεις υπ οψιν, ειναι οτι αυτοι οι dimarzio/ibz μαγνητες υστερουν σε σχεση με την ολη χρηματικη αξια των οργανων αυτων περι τα 1500-1800 (και ανω) που ψαχνεις..
« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/08, 02:50 από ag313 »

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
τα παντα καθοριζονται υποκειμενικα κι ολοι συμφωνουμε σ'αυτο.μια εκτιμηση γενικη παντως οσον αφορα τα μοντελα prestige και τους di marzio που φορανε,ειναι θετικη απ'την πλειοψηφια αυτων που τις χρησιμοποιουν.τα εμπορικα κολπα γινονται αλλα διαρκουν λιγο,di marzio/ibz μαγνητες χρησιμοποιει η ibanez στα ακριβα της μοντελα εδω και χρονια.

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Δες και τις Caparison...
Θα τις φερει το ART στην Ακαδημιας μεχρι το τελος του μηνα...

http://www.kyowashokai.co.jp/caparison-eng/e-top.html

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
φιλε με τα λεφτα που θες να δωσεις θα επαιρνα μια ibanez η stratocaster USΑ.Εχω παρει μια stratocaster περιπου στα ιδια χρηματα με εσενα δηλαδη 1600-1700 ευροπουλακια.......σαν ποιοτητα και σαν ηχος πιστευω δεν υπαρχουν καλυτερες σε αυτην την τιμη......τωρα για τις ibanez ξερω οτι ειναι καλες κιθαρες αλλα λιγες φορες εχω δοκιμασει........αυτη ειναι η γνωμη μου........δες και τον θεο.........http://www.thomann.de/gr/fender_yngwiemalmsteen_vw.htm

Αποσυνδεδεμένος papazach

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βασικά για να είμαι ειλικρινής ο ag313 έχει δίκιο, σκεφτόμουν να αναβαθμίσω τον εξοπλισμό μου αγοράζοντας μια καινούρια κιθάρα.Ωστόσο αγνόησα το θέμα ενισχυτης :-\ .
Έχω εναν Marshal (οχι αυθεντικό νομίζω park τους λενε) 30W τα οποία σαν ισχύ είναι υπεραρκετά για τον χώρο μου τώρα αλλά σαν μηχάνημα δεν ξέρω αν θα μπορούσε να εκμεταλλευτεί σε μεγάλο ποσοστό μια πολύ καλυτερη κιθάρα απο αυτή που έχω (μια Jackson των 400 euro).
Κρατάω ολες τις προτάσεις για κιθάρες 1500-1800 που μου είπατε και θα την κάνω σε λίγο για κέντρο να δοκιμάσω.

Ωστόσο αν δεν σας είναι κόπος και έχετε κάτι κατα νού προτείνετε μου κάποιο συνδιασμό κιθάρα+ενισχυτη στα 1500-1800 :-[, πως θα έπρεπε να μοιραστουν τα χρήματα?Πόσα για amp και ποσα για κιθάρα δηλαδη.Επίσης να αναφέρω ότι δεν θέλω και ιδιαίτερη ισχυ.

Σας ευχαριστώ,
'' There are two things i DON'T lend my guitar 'n' my ride, hell you can have my wife if ya want ''

Αποσυνδεδεμένος Nexis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δοκίμασε πάντως και την Musicman Perucci. Ίσως να αναθεωρήσεις την άποψή σου για το πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις. Η αν είσαι 100% σίγουρος οτι δεν μπορείς να διαθέσεις παραπάνω τότε απέφυγε να την δοκιμάσεις.

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δυο τινα ηθελα να πω, αλλα με προλαβαν δυο κυριοι παραπανω:

1ον) Musicman Silhouette και τα μυαλα στα καγκελα!!!! :o :o :o
Η αληθεια ειναι οτι ειδικα αν πας σε HSS μοντελλο (καλα δεν συζηταμε για SSS φυσικα), ο ηχος δεν θα ειναι ακριβως αυτος που ζητησες, δηλαδη ξεχνα τα βαρια πραματα (οταν λεμε ξεχνα, την σημερον ημερα, εννοουμε ετοιμασου να χωσεις κατι παραπανω σε εφε, τιποτα δεν ειναι αδυνατον μ αυτα ;))
Ακομα κι ετσι ομως, σιγουρα αξιζει να αλλαξοπιστησεις λιγο ρεπερτοριακα. Θα την πιασεις και θα καταλαβεις χωρις να χτυπησεις καν χορδη ;)
Αν μπορεις να πας ακομα λιγο παραπανω και να χτυπησεις την Petrucci, τοτε, δεν το συζηταμε, αυτο ειναι το οργανο που ζητας!

2ον) Οπως καποιος πολυ σωστα παρατηρησε παραπανω, πρεπει να δεις μηπως πρεπει να διαμερισεις το κεφαλαιο, ωστε να αναβαθμισεις και τον ενισχυτη σου...
Πολυ συχνα γινεται παρομοια συζητηση εδω μεσα, μιλαμε για οργανα ~2000ευρω, και καποιος ρωταει συμπτωματικα "τι ενισχυτη εχεις φιλε?", και ο αλλος σκυβει το κεφαλι, και κατονομαζει κανα Solidstate μεχρι 400ευρω....ελεος.

Ο ενισχυτης δεν ειναι μπλεντερ,ουτε πλυντηριο, ειναι μουσικο οργανο.
Ως εκ τουτου, εξισου, αν οχι περισσοτερο, σημαντικο με την κιθαρα.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Ωστόσο αν δεν σας είναι κόπος και έχετε κάτι κατα νού προτείνετε μου κάποιο συνδιασμό κιθάρα+ενισχυτη στα 1500-1800 :-[, πως θα έπρεπε να μοιραστουν τα χρήματα?Πόσα για amp και ποσα για κιθάρα δηλαδη.Επίσης να αναφέρω ότι δεν θέλω και ιδιαίτερη ισχυ.


To πρόβλημα είναι οτι αν θες να παίξεις σε στυλ Bodom και Ensiferum, δύσκολα θα βρείς έναν μικρής ισχύως ενισχυτή για να σε καλύψει.

Κάτι που νομίζω οτι θα σ' αρέσει και θα σε βολέψει είναι ο Spider Valve 112 της Line 6 (699€ από Thomann και πέριπου 750€ από Νάκα) που είναι 40W. Mπορεί να μήν είναι ακριβώς λαμπάτος στο αποτέλεσμα, αλλά σαν βήμα από τον Park θα είναι σαν να πάς από Yugo σε Alfa Romeo... ;)

Εν γένει πιστεύω πάντως ότι αν μπορείς να ανέβεις στα 1800€, τα 700 με 800 πρέπει να τα διαθέσεις σε ενισχυτή. Δυστυχώς πολύ αγνοούν την σημασία ενός καλού ενισχυτή και επενδύουν σε κιθάρες και πετάλια, τελικά καταλήγοντας να έχουν μία ηχητική αλυσίδα που καταλήγει σε αδύναμο κρίκο...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Tσεκαρε αυτο το συνδιασμο:
http://www.thomann.de/gr/schecter_daimond_c_1_hellraiser_fr_bch.htm
http://www.thomann.de/gr/koch_amps_studiotone_combo.htm
Τη schecter την εχω και ειναι εκπληκτικη κιθαρα για το στυλ που θες.Ποιοτητα,ηχος και sustaaaaiiiiiiiin! ;)
Για τον ενυσχητη εχω ακουσει πολυ καλα λογια και πιστευω πως τα σχετικά λιγα βατ του ειναι ενα +.Εχει samples sto site της koch να ακουσεις

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Μια αλλη προταση ειναι η rg2550e που πουλαει ο συμφορουμιτης:
††† ...ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ... ††† εχει κ dimarzio πανω,
και επειδη κταλαβαινω που περιπου το πας το πραγμα, θα σου ελεγα να δοκιμασεις τον engl screamer. ειναι 50w αλλα μην ανησυχεις για το σπιτι. Αν και φουλ λαμπα, παιζει πολυ ικανοποιητικα σ αυτην την ενταση (ενας σημαντικος λογος που τον πηρα), διοτι αντιθετα με πολλους λαμπατους δεν χανει το sustain του στις χαμηλες εντασεις. Σε καλυπτει σιγουρα στα ακουσματα σου και σε καλυπτει οπου κ αν πας να παιξεις με το συγκροτημα σου επισης. 4 καλα καναλια χωρις να επικαλυπτονται παραπανω απ οτι θα πρεπε. Στα 1000€.
Κ κατι ακομα, επειδη ο ενθουσιασμος ειναι κ αυτος ωραιο να υπαρχει, μη διστασεις να παρεις κατι ακριβο σε οργανο αν ξερεις ομως οτι σε καποιο χρονο θα μπορεις να παρεις και εναν αντιστοιχο ενισχυτη σαν τον engl, η το koch η οτι αλλο σου προτειναν. Αν αυτα τα χρηματα θελεις να σε καλυψουν για χρονια ομως τοτε μοιρασε τα χρηματα για να παρεις το 100% των αγορων σου. :)

Αποσυνδεδεμένος treloagori

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
πουλαω μια jackson usa sl-1 sunburst σε αριστη κατασταση ουτε γρατζουνια μπορεις να κοιταξεις και στις αγγελιες...

ειναι neck through και οποτε θες μπορεις  να περασεις να την δοκιμασεις...ειναι πραγματικα πολυ αξιολογο οργανο κορυφη θα ελεγα και ειδικα γι αυτο που την θες...

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Tσεκαρε αυτο το συνδιασμο:
http://www.thomann.de/gr/schecter_daimond_c_1_hellraiser_fr_bch.htm
http://www.thomann.de/gr/koch_amps_studiotone_combo.htm
Τη schecter την εχω και ειναι εκπληκτικη κιθαρα για το στυλ που θες.Ποιοτητα,ηχος και sustaaaaiiiiiiiin! ;)
Για τον ενυσχητη εχω ακουσει πολυ καλα λογια και πιστευω πως τα σχετικά λιγα βατ του ειναι ενα +.Εχει samples sto site της koch να ακουσεις


Φίλε the bard ο studiotone είναι φανταστικός ενισχυτής, αλλά όχι γι'αυτά που θέλει ο papazach.
Αντίθετα με ότι λένε πολλοί, δεν είναι η καλύτερη επιλογή για βαριά ρυθμικά ή shred solos. Σε άλλα πράγματα είναι απίστευτος, όχι σε αυτά.
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
90 Απαντήσεις
52914 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/08, 17:14
από Crazy Heart
1 Απαντήσεις
2975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/08, 20:43
από apressas
14 Απαντήσεις
5978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/09, 15:28
από stelllaras_cy
2 Απαντήσεις
2108 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/10, 12:55
από VROUXOS
20 Απαντήσεις
5367 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/10, 00:15
από tech21man
19 Απαντήσεις
5840 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/10, 10:57
από afterforever
18 Απαντήσεις
6219 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/10, 21:08
από Απόλλων
15 Απαντήσεις
6190 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/11, 20:52
από Απόλλων
25 Απαντήσεις
7821 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/11, 11:30
από panixgr
10 Απαντήσεις
4631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/13, 20:22
από Απόλλων