Αποστολέας Θέμα: ξεκουρδιζεται η κιθαρα!!  (Αναγνώστηκε 12648 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ξεκουρδιζεται η κιθαρα!!
« Απάντηση #25 στις: 30/08/09, 18:47 »
ωπα.και αλλη παρεξηγηση.την κιθαρα δεν την πηρα350.εκανε 350.ο τυπας στο καταστημα μου την εδωσε 160 γιατι ειπε οτι την εχουν 50 % κατω
Άμα η κιθάρα και η αίσθηση που σου προκαλεί όταν παίζεις σε ευχαριστούν, τότε η κιθάρα για σένα είναι ανεκτίμητη.. Αντικειμενικά το πότε μία κιθάρα γίνεται ακριβή ή φθηνή είναι μια άλλη ιστορία που όμως σου είπαν τα παιδιά δεν θα πρέπει να σε απασχολεί.. Συμφωνώ με RoyBatty.. Αν πας με νεύρο δεν θα κερδίσεις πολλά, ενώ αν πας με καλή διάθεση ίσως δεις και πάρεις μια πρώτη γεύση για το τι σημαίνει σετάρισμα κιθάρας, αν στο κάνουν μπροστά σου.. Σίγουρα όμως να τους ζητήσεις να σου δείξουν πως κουρδίζεται μια κιθάρα με floating τρεμολο..

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ξεκουρδιζεται η κιθαρα!!
« Απάντηση #26 στις: 30/08/09, 18:57 »
ρε παιδια γιατι να την πληρωσα ακριβα.??? ??? ???ολοι οι μαγνητες ειναι  SEYMOUR DUNCAN και οι 2 διπλοικαι ο ενας μονος κλειδια grover ταστιερα απο τριανταφυλλο floyd rose tremolo και το σωμα  Alder.

Αν είχες δώσει 350 Ευρώ (που τελικά όπως διευκρινίζεις ευτυχώς δεν έδωσες) θα ήταν υπερβολικό ποσό για αυτή την κιθάρα. Τα 160 είναι πιο κοντά στην πραγματική της αξία. Και δεν ξέρω για τα κλειδιά, αλλά θα έβαζα στοίχημα ότι οι μαγνήτες είναι Duncan Designed και όχι Seymour Duncan, που έχει διαφορά (σαν να λέμε Epiphone-Gibson, Squier-Fender, κλπ.) και φυσικά ότι το Floyd Rose είναι licenced και όχι original.

Ξέρω ότι εσένα αυτή τη στιγμή δεν σε βοηθάει καθόλου να σού λέμε τι θα μπορούσες να έχεις αγοράσει, το επισημαίνω όμως για δύο λόγους. Πρώτον, όσοι αγοράζουν για πρώτη φορά κιθάρα θα πρέπει να γνωρίζουν τι να προσέξουν κατά την αγορά, ώστε να μην πέσουν θύματα του κάθε "Νάκα". Δεύτερον και σημαντικότερο για σένα, από τη στιγμή που η κιθάρα που αγόρασες έχει πρόβλημα, το κατάστημα θα πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες του. Αν το πρόβλημα εντοπίζεται καθαρά σε κακό setup, θα πρέπει να σού τη σετάρουν και μάλιστα δωρεάν. Ανεξάρτητα από την αξία της κιθάρας, ένα μουσικό κατάστημα με κάποια έστω ίχνη αξιοπιστίας, υπευθυνότητας και σεβασμού στον πελάτη, θα πρέπει να παραδίδει την κιθάρα σε κατάσταση που να μπορεί να παιχτεί, πράγμα το οποίο στην περίπτωσή σου δεν έγινε. Αν πάλι η κιθάρα έχει κατασκευαστικό πρόβλημα, μπορείς να την επιστρέψεις και να πάρεις τα λεφτά σου πίσω ή τουλάχιστον να την ανταλλάξεις με άλλη κιθάρα, οπότε είναι καλό να ξέρεις ποιές είναι οι επιλογές σου σε αυτή την κατηγορία. Και πίστεψέ με, υπάρχουν πολλές. Τα 300 ή 350 Ευρώ σίγουρα είναι τιμή entry level, σήμερα όμως μπορεί κανείς να βρει αξιοπρεπέστατα και ποιοτικότατα όργανα σε αυτά τα λεφτά. Εξ άλλου, όπως σωστά είπαν και άλλα παιδιά πιο πάνω, αν εσένα η κιθάρα σού αρέσει και σε ευχαριστεί, η χρηματική της αξία είναι δευτερεύουσας σημασίας. Εσύ όμως έχεις μια κιθάρα που όχι μόνο δεν σού αρέσει και δεν σε ευχαριστεί, δεν μπορείς καν να παίξεις με αυτήν. Γι αυτό μίλησε πρώτα ήρεμα και ψύχραιμα με το κατάστημα να δεις τι θα σού πούν και μετά τα ξαναλέμε.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ξεκουρδιζεται η κιθαρα!!
« Απάντηση #27 στις: 30/08/09, 19:01 »
η συγκεκριμενη κιθαρα μου καθεται απολυτα στα χερια ενω μεχρι =στιγμης ο ηχος που βγαζουν οι μαγνητες με ικανοποιει στο επακρο.απλα νευριαζω γιατι ειχα ρωτησει ενα ερχεται σεταρισμενη και μου ειχανε πει νΑΙ
« Τελευταία τροποποίηση: 30/08/09, 19:26 από geo134 »
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: ξεκουρδιζεται η κιθαρα!!
« Απάντηση #28 στις: 30/08/09, 20:10 »
Η κιθάρα πάντα σετάρεται στο εργοστάσιο, αλλά από τη μέρα που διατίθεται προς πώληση μέχρι την ημέρα πώλησής της είναι λογικό λόγω αλλαγών θερμοκρασίας, έκθεσης στον ήλιο κλπ να διαστέλλονται - συστέλλονται τα υλικά..

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ξεκουρδιζεται η κιθαρα!!
« Απάντηση #29 στις: 31/08/09, 15:39 »
τελικα ολα καλα.πηρα τηλεφωνο μου ειπαν οτι το πρωτο σεταρισμα δεν ειναι δωρεαν αλλα ο τεχνικος μ ειπε να περασω απο εκει.μου εβαλε 2 ελατηρια και απλα.....κουρδισε την κιθαρα.αφτιαξε τους μαγνητεςκαι τωρα απλα μ@μ@ει.και δεν πληρωσα τπτ
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: ξεκουρδιζεται η κιθαρα!!
« Απάντηση #30 στις: 28/09/09, 04:12 »
μιας και το παρων νημα αναφερεται σε κουρδισμα,θελω να ρωτησω και γω πως μπορω να αντιμετωπισω το εξης προβλημα:βαζοντας την κιθαρα μου στο κουρδιστηρι,βρισκω για παραδειγμα την ΜΙ.χτυποντας ομως στο δωδεκατο ταστο παρατηρω οτι βρισκεται σχεδον ενα ημιτονιο πανω ή κατω.ειδικα η ΣΟΛ χορδη εχει μεγαλη αποκλιση απο το ελευθερο στο δωδεκατο.υπαρχει καποιος τροπος να ρυθμισω απο μονος μου το προβλημα?

η κιθαρα που εχω ειναι αυτη: http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=93089

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: ξεκουρδιζεται η κιθαρα!!
« Απάντηση #31 στις: 28/09/09, 06:27 »
Κλασσικό πρόβλημα intonation. Αυτός είναι ένας από τους λόγους που πάμε τις κιθάρες για setup. Αν θες να το ρυθμίσεις μόνος, τότε με καινούριες χορδές κουρδίζεις τέλεια την ανοιχτή χορδή και ρυθμίζοντας τις βίδες για κάθε βαγονάκι στο πλάι της γέφυρας προσπαθείς να κάνεις το κούρδισμα στο 12ο τάστο το ίδιο τέλειο. Μετά από κάθε πείραγμα στο βαγονάκι, όσο μικρό και αν είναι,  ξανακουρδίζεις, ελέγχεις και βιδώνεις ή ξεβιδώνεις. Μόλις η χορδή που δουλεύεις είναι εντάξει την κουρδίζεις και προχωράς στην επόμενη.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: ξεκουρδιζεται η κιθαρα!!
« Απάντηση #32 στις: 28/09/09, 09:41 »
 Αν και ειμαι φαν του FR, οταν καποιος θελει να παρει την πρωτα του κιθαρα και διαθετει λιγοτερα απο 500-600 ευρω του συστηνω να παρει ενα οργανο με απλη γεφυρα για ολους τους λογους που αναφερθηκαν πιο πριν. Τωρα αν μια κιθαρα εχει παραμεινει στη βιτρινα για αρκετους μηνες σιγουρα το σεταρισμα της δε θα ειναι ιδανικο αρα θα θελει τις διορθωσεις του. Αυτο που θελω να προσθεσω ειναι πως οταν περνας καινουριες χορδες σε FR καλο ειναι να τις αλλαζεις μια-μια και οχι να τις βγαζεις ολες μαζι για να περασεις τις καινουριες και επισης αφου κουρδισεις την κιθαρα τελεια, να παιζεις 1-2 μερες διορθωνοντας το κουρδισμα πριν σφιξεις τα locking nuts. Αρα ΠΟΤΕ μην αλλαξεις για παραδειγμα χορδες τη μερα ενος live. Κανε το λιγες μερες πριν. Αυτες ειναι ολιγες συμβουλες για το μελλον. Καλες κιθαροπαιξιες!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ξεκουρδιζεται η κιθαρα!!
« Απάντηση #33 στις: 28/09/09, 17:33 »
Θα ήθελα απλά να θυμίσω ότι όταν ρυθμίζουμε το intonation είναι καλό να φροντίζουμε να "πατάμε" το 12ο τάστο με την ίδια δύναμη που θα βάζαμε και στο παίξιμο μας.
Έχω παρατηρήσει απο αρκετούς φίλους, κατα τη ρύθμιση του να μην χρησιμοποιούν την ίδια πίεση με αποτέλεσμα και η ρύθμιση να μην γίνει σωστά.

Οι χορδές που χρησιμοποιούμε παίζουν επίσης σημαντικό ρόλο,δεν αναφέρομαι μόνο στις διαστάσεις,αλλα και στο υλικό,υπάρχει περίπτωση να δούμε αρκετά μεγαλη διαφορά απο μάρκα σε μάρκα,όσων αφορά τη ρύθμιση εκτός απο την αίσθηση.

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ξεκουρδιζεται η κιθαρα!!
« Απάντηση #34 στις: 27/11/09, 21:44 »
εδω και καιρο εβγαλα ακρη.λοιπον η κιθαρα ξεκουρδιΟνταν με την πρωτη γιατι ειχε 2 ελατηρια πισω και γιατι οι χορδες ηταν καινουργιες.πλρεον εδω και 3 εβδομαδες εχω να την κουρδισω με κανονικη και συχνη και δυνατη χρηση του τρεμολο και δεν εχει ξεκουρδισει στο ελαχιστο.μαλιστα ετοιμαζω ενα review με ενα φιλο μου και θα το ποσταρω
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος mohok

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: ξεκουρδιζεται η κιθαρα!!
« Απάντηση #35 στις: 11/12/09, 09:03 »
παλίκαρε... δοκίμασε να παίξεις μόνο με την παραμόρφωση του ενισχυτή.... σε περίπτωση που βγάζει πάλι θόρυβο ο ενισχυτής τότε είναι απλό.... βάλε τον σε άλλη μπρίζα ... μπορεί η τάση του ρεύματος να παίζει και αυτό να είναι το αποτέλεσμα ....ή δοκίμασε να γυρίσεις την μπρίζα (κάποιες φορές και αυτό δουλεύει).....
το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ ... (και εξακολουθώ να το έχω διότι δεν μπορώ να κάνω και πολλά πράγματα για αυτό ...)
η τάση του ρεύματος στα καθαρά δεν δημιουργεί ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά όταν παίζεις με gain τότε αλλάζει το θέμα... και ο ενισχυτής βγάζει θόρυβο....
δεν διάβασα όλα τα posts ..... απλώς δίνω και αυτήν την ιδέα ως λύση.... κουράγιο και καλή τύχη....

Αποσυνδεδεμένος cmguitarz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ξεκουρδιζεται η κιθαρα!!
« Απάντηση #36 στις: 21/12/09, 22:20 »
http://www.ibanezrules.com/tech/setup/index.htm
Eλπίζω να ξέρεις τα αγγλικά για να το διαβάσεις.
Μάθε να αλλάζεις χορδές στο FR γιατί είναι μQλQκία να πηγαίνεις σε τεχνικό για αλλαγή χορδών.
Και μένα μου φαίρνουν κιθάρες για αλλαγή και τους λέω να το κάνουμε μαζί να το μάθουν και να μήν δίνουν λεφτά αλλά δέν θέλουν!?!
Όποιος ρωτάει δείχνει άγνοια για λίγο...όποιος δεν ρωτάει μένει με την άγνοια.

CMguitarZ
CMguitarZ
Setups-Mods-Repairs-Electronics

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/02, 20:06
από Θοδωρής
32 Απαντήσεις
12490 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/08, 02:39
από Heatseeker
12 Απαντήσεις
5030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/08, 19:26
από GreekDudeCovers
67 Απαντήσεις
20339 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/09, 04:39
από DarkHorse
1 Απαντήσεις
2516 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/08, 16:56
από Υπνοβάτης...
7 Απαντήσεις
4459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/08, 14:09
από JP.M
4 Απαντήσεις
4310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/08, 23:25
από Baroness
14 Απαντήσεις
6704 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/08, 13:59
από Baroness
7 Απαντήσεις
4647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/09, 16:08
από mace
0 Απαντήσεις
917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/22, 19:36
από Ioannis Anastassakis