Αποστολέας Θέμα: Λεει αληθεια ο andreas??  (Αναγνώστηκε 9737 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Λεει αληθεια ο andreas??
« στις: 04/07/08, 11:43 »
"τα  νεοτερα παιδια θελουν τις μπαντες τις γενιας τους κ οχι groups που μοιαζουν με τους πατεραδες τους.σκληρο αλλα ετσι ειναι"  andreas reissnauer main man της metal blade rec

κ εγω ρωταω εινια οντως αληθεια???ειναι πιο ευκολο ενας νεος να γινει πχ trivium-παθης η kreator-παθης??κ ποσο θα κρατησει η φαση?θα ακολουθησει το νεο συγκροτημα η θα στραφει στα παλια??νεοι ολου του κοσμου ΜΙΛΑΤΕ ΤΩΡΑ(κ οι μεγαλοι ας μιλησουν)
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λεει αληθεια ο andreas??
« Απάντηση #1 στις: 04/07/08, 12:42 »
Να σου πω...

Εμενα τα ακουσματα μου ειναι 90% απο πριν γεννηθω και 10% αφου γεννηθηκα ;D
Πιστευω γενικα οτι η μουσικη βιομηχανια περναει μια φαση κορεσμου αφενος, φθινουσας ποιοτητας αφετερου.

Απ την αλλη βεβαια, οταν καποιος συγχρονος καλΛιτεχνης παραγει κατι αξιοσημειωτο,χαιρομαι δυο φορες οσο θα χαιρομουν αν ανακαλυπτα το εργο ενος παλιοτερου.

Παραδειγμα, οι Muse, κατ εμε η πιο ιδιαιτερη μπαντα της γενιας μας, οι οποιοι δειχνουν να κρατουν ψηλα τον πυχη σε ενα μουσικο χωρο κορεσμενο απο emo-ψευτοροκ-κλαψομουνιαρικες boybands η γραφικες, καρα-κλισε, ολοιδιες μεταξυ τους μεταλλομπαντες.... :-X

Καλα δε σχολιαζω για το ελληνικο τραγουδι.... :'( Η σκυλαδες, η ψευτοροκαδες (Πλιατσικας και σια), η κατ' ευφημισμον τραγουδοποιοι (στεφανου,δρογωσης ΛΟΛ), και πολλοι ΠΟΛΛΟΙ καλλιτεχνες του ενος δισκου... :-[

Τους Kreator και τους Trivium δεν τους ξερω... ;D

Για να συνοψισω την αποψη μου, δεν θεωρω οτι η σημερινη εποχη εχει τους Pink Floyd της η τους Dire Straits της, ακομα κι οι U2 ψυχομαχανε, και δεν ειμαι διαθεσιμος να συμβιβασω την αισθητικη μου, προκειμενου να "ακουω" καποιον μονο και μονο επειδη δεν με περανει πανω απο 10 χρονια... ;)

H Jazz ειναι το μονο ειδος που φαινεται να ακμαζει :) Αν δεν την καταλαβουν κι αυτην οι progressivo-fusion-shredαδες ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 04/07/08, 12:47 από MechMech »

Αποσυνδεδεμένος harris68

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λεει αληθεια ο andreas??
« Απάντηση #2 στις: 04/07/08, 12:55 »
Σήμερα δεν υπάρχει πρωτοτυπία, όλα ή σχεδόν όλα είναι αναμασήματα του παρελθόντος. Γιαυτό κάνουν τρελλές πωλήσεις παλιοί που ξαναβγαίνουν στο δρόμο. Ειδικά το μέταλ και τα όποια παρακλάδια του τελειώσει για τα καλά. Η τζάζ έχει ακόμη ψωμί γιατί έχει και πολύ μεγάλο μουσικό ορίζοντα.
now there's a look in your eyes...like black holes in the sky... shine on you crazy diamond!

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Λεει αληθεια ο andreas??
« Απάντηση #3 στις: 04/07/08, 13:00 »
εμένα πάντως, η σημερινή εποχή σε θέμα ακουσμάτων(ροκ/μέταλ-όχι γενικότερα) δεν με γεμίζει..υπάρχουν άνθρωποι μεγαλύτεροι που έζησαν τα '70s & '80s.. Εποχές που κάθε χρόνο έβγαιναν πολλά διαμάντια.. κ τα έιχαν όλα σε μέτρο:σύνθεση, νεύρο, μελωδία, δεξιοτεχνία, πάθος, συναίσθημα.. δεν ξέρω.. όταν ακούω ένα κομμάτι από purple ή zeppelin ανατριχιάζω κ σκέφτομαι-τι παιδεύονται να κάνουν οι άλλοι τώρα??   βέβαια αυτό είναι μια μορφή προγονολατρίας  δεν είναι καλό.. μάλλον σε κρατάει κολλημένο.. αλλά, αν δεν βγει κάτι πραγματικά καλό, πως θα ξεκολλήσεις?? αν δείτε αρχες του 80 που είχε κορεσθει ο κόσμος από το προγκ-ροκ ξεπετάχτηκε το nwobhm, ύστερα το thrash.. το 90 είχαμε το grunge κ το groove metal των pantera.. ειδικά οι δεύτεροι ενέπνευσαν όλο το -core ιδίωμα.. κ έτσι συνεχίζει ο κόσμος... απλώς, εγώ δεν έχω βρει ακόμα κάτι που να με κάνει να ξεκολλήσω.. ίσως να φταίω κ εγώ..
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λεει αληθεια ο andreas??
« Απάντηση #4 στις: 04/07/08, 13:38 »
ναι ρε παιδια αλλα αν γυρισουμε την πλατη μας στην μουσικη του τωρα ποιο θα ειναι το μελλον της μουσικης...σιγουρα υπαρχουν πολλα καλα πραγματα αλλα για μενα ειναι στο underground ;D
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Λεει αληθεια ο andreas??
« Απάντηση #5 στις: 04/07/08, 13:56 »
Γενικά κι εγώ ακούω κυρίως παλιά πράγματα και δε θεωρώ ότι πρέπει να κυνηγάμε πάντα την πρωτοτυπία και την πρωτοπορία, γιατί στην τέχνη δεν είναι αυτοσκοπός..
Ωστόσο, όσον αφορά καλλιτέχνες της γενιάς μου, να πω ότι τα Διάφανα Κρίνα φερειπείν που είναι το αγαπημένο μου συγκρότημα τα αισθάνομαι πιο κοντά μου, γιατί έχω πάει σε 7-8 συναυλίες, έχω αναμένει (και αναμένω) το καινούργιο τους άλμπουμ, γενικά έχω ζήσει πιο πολύ το συγκρότημα απ'ότι άλλα συγκροτήματα που επίσης αγαπάω πολύ αλλά απλά μια μέρα κατέβασα όλη τη δισκογραφία τους και την άκουσα..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Λεει αληθεια ο andreas??
« Απάντηση #6 στις: 04/07/08, 15:18 »
Harris68 αν κατάλαβα καλά και στην τρίτη σου πρόταση λείπει μια λέξη και είναι αυτή που νομίζω τότε .....θα εκραγώ πάλι...
Για πες μας για να έχουμε καλό ρώτημα τι μουσική ακούς για να εκραγώ σωστά.....

Τώρα για το θέμα, νομίζω είναι λίγο νωρίς ακόμα να αναρωτηθούμε κάτι τέτοιο....
Η μουσική γενικά αλλάζει και τα 5 τελευταία χρόνια αυτό έχει γίνει πιο έντονο...
Τη μουσική όμως όπως την έχω εγώ τουλάχιστον στο μυαλό μου θα μπορούσα να τη χωρίσω σε περιόδους : η εποχή του χαλκού aka περίοδος ala-purple η εποχή του σιδήρου aka περίοδος ala-maiden και η περίοδος που ακολούθησε λίγο μετά τις αρχές του 90 με τρελό πειραματισμό η οποία όμως για μένα τουλάχιστον δεν έχει περάσει ακόμα...
Ίσως να φθείρεται σιγά σιγά αλλά σίγουρα δεν έχει περάσει ακόμα.....
Οπότε έχουμε νομίζω λίγο ακόμα για να αναρωτηθούμε αν ανακυκλώνονται τα πάντα..

Τώρα για την ατάκα του τύπου απο την metal blade.....δε ξέρω...κάποια λογική θα έχει....ίσως το βλέπει απο τις πωλήσεις του, δε ξέρω...
Πάντως αν ρωτούσαν εμένα θα έλεγα "με καμία παναγία".....
Ποιος δηλαδή (μιλάω πάντα για τον χώρο της metal blade) θα μειώσει τους maiden και τους kreator προς ανάδειξη μιας νεότερης μπάντας? Δε νομίζω πως θα το έκανε κανένας αυτό.... Στο χώρο του metal πάντα υπήρχε και θα υπάρχει η αγάπη και ο σεβασμός για τα παλιά, για την ιστορία και για τους ανθρώπους που βοήθησαν στην ανάπτυξη της μουσικής που αγαπάνε.

Απλά μπορεί να είδε ο ανθρωπος μείωση στις πωλήσεις παλιότερων δίσκων και να ξενέρωσε.....
Στο κάτω κάτω πολύ λίγες μπάντες (παλιές) έχουν ακόμα να δώσουν στον ίδιο βαθμό όπως παλιά.....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Λεει αληθεια ο andreas??
« Απάντηση #7 στις: 04/07/08, 15:46 »
Αυτή η ιστορία του παλιού και του καινούργιου,με έχει απασχολήσει ιδιαίτερα και εμένα,από την άποψη της εμπλοκής μου στα μουσικά "πράγματα".Προσπαθώ, αν και δεν είναι ιδιαίτερα εύκολο λόγω ηλικίας και συνθηκών,να ακούω όσα περισσότερα καινούργια πράγματα θα "έπρεπε" και έχω καταλήξει σε μερικά συμπεράσματα.α)Κακά τα ψέμματα,υπάρχει μία τάση,έστω ρομαντική,στον καθένα μας να προτιμάει τους μουσικους της "γενιάς" του.Τους "εφηβικούς" μας ήρωες δηλαδή,αν και κάποιοι ακόμα και για εμάς που τα ζήσαμε ,σήμερα φαντάζουν εντελώς παρωχημένοι,πόσο μάλιστα για τα νέα παιδιά.β)Η "πατίνα του χρόνου" δημιουργεί ήρωες ,που αρκετές φορές δεν το αξίζανε κιόλας.Θυμάμαι δηλαδή πράγματα που άκουγα σαν έφηβος στα 80's και εκείνη την εποχή ,δεν μου κάνανε ούτε κρύο ,ούτε ζέστη,αλλά σήμερα ,μόνο και μόνο επειδή με γεμίζουν αναμνήσεις ,τα "βλέπω" με πολύ καλύτερο μάτι.γ)Οι σημερινοί μουσικοί,είναι λιγότερο μουσικοί και περισσότερο τεχνοκράτες ή μηχανικοί ήχου.Η τεχνολογία ανέκαθεν βοηθούσε στην εξέλιξη,όμως σήμερα θέλει μεγάλη προσοχή η διαχείρισή της,γιατί κάθε μήνα σχεδόν,βγαίνουνε εκατοντάδες καινούργια μηχανήματα και τεχνικές,που τελικά δεν αφήνουν χρόνο στον μουσικό που θα εμπλακεί με όλα αυτά,να κάνει οτιδήποτε άλλο από το να ψάχνει και να ψάχνει και να ψάχνει,ξεχνώντας ότι το βασικότερο είναι το να γράφει μουσική ,αλλά και στίχους μιας και μιλάμε για τραγούδια κατά βάσιν.
δ)Η ευκολία με την οποία έχει κάποιος πρόσβαση πλέον στη μουσική,έχει θολώσει "εντελώς" το τοπίο.Όταν έχεις αποθηκευμένα στον υπολογιστή σου 10.000 τραγούδια,δεν μπορείς να επικεντρωθείς εύκολα στη δουλειά μιας συγκεκριμένης μπάντας.Το αυτί πλέον "μοιράζετε" σε χιλιάδες πράγματα που αν σε όλα αυτά βάλεις και το τι "κόβει' από ήχο ένα mp3 π.χ ή την "ψυχρότητα" του ψηφιακού σε σχέση με τον αναλογικό ήχο,καταλαβαίνεις ότι όλα αρχίζουν να μοιάζουν ίδια και χωρίς ψυχή.
ε)Σαν συνέχεια του δ,επίσης θα έλεγα ότι το να μην αγοράζουμε cd ή βυνίλια ,όπως παλιότερα,δεν μας αφήνει να ολοκληρώσουμε την άποψή μας για μια μπάντα,όπως επίσης και το να αποχτήσουμε "προσωπική"σχέση μαζί της.Όταν δηλαδή κάποτε στα 16 μου έπρεπε να κόψω από το χαρτζηλίκι μου ή να δουλέψω το καλοκαίρι για να αγοράσω τους δίσκους που ήθελα,μετά αποκτούσα άλλη σχέση με τον "ήρωά" μου.Τώρα όλα είναι τζάμπα,εύκολα και γρήγορα,οπότε συνειδητά ή υποσυνείδητα και ο καλλιτέχνης μπαίνει σε αυτή την κατηγορία μέσα στο μυαλό μας,δηλαδή ο τζάμπας,ο εύκολος,ο γρήγορος=πρόχειρος.
Συμπερασματικά λοιπόν πιστεύω,ότι και σήμερα μπορούνε να βγούνε καταπληκτικά πράγματα,αλλά ορισμένα χαρακτηριστικά της εποχής μας δεν μας βοηθάνε να το αντιληφθούμε.Και εδώ είναι το οξύμωρο μιας και σήμερα μπορούμε να έχουμε πρόσβαση σχεδόν στα πάντα.Και τέλος εγώ νομίζω ότι όποιος αγαπάει και ξέρει να ακούει μουσική,δεν κολλάει, ούτε στο αν κάτι είναι παλιό ,ούτε αν είναι κατακαίνουργιο.Αν κολλάει,μάλλον ψάχνει άλλα πράγματα μέσω της μουσικής και όχι αυτή την εκπληκτική εμπειρία, που μόνο ένα καλό τραγούδι ,η μια καλή μελωδία μπορεί να σου δώσει....
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Λεει αληθεια ο andreas??
« Απάντηση #8 στις: 04/07/08, 15:53 »
Εγώ πάντως είμαι μια χαρά ευχαριστημένος από την μουσική της εποχής μου... Προσπαθώ να ακούω όσο περισσότερη μουσική μπορώ και χαίρομαι γιατί βλέπω τα πράγματα να εξελίσσονται. Λογικό είναι να μην έχει βγει κάποιο καινούριο μουσικό είδος που θα κάνει το μπαμ γιατί δεν έχει βγει κάποιο καινούριο όργανο το οποίο θα προσφέρει κάτι καινούριο για να δώσει και στους καλλιτέχνες τη δυνατότητα να καινοτομήσουν ουσιαστικά. Αν σκεφτούμε πως το τελευταίο όργανο που λάνσαρε κάτι καινούριο ήταν το sampler και την απογείωση και δημιουργία τόσων μουσικών ειδών μόνο με την έλευση του (hip-hop, d&b, breakbeat, electronica, chillout και ένα σωρό άλλα) καταλαβαίνετε τι θέλω να πω. Βέβαια με τους ρυθμούς που εξελίσσεται η μουσική τεχνολογία και τη στροφή στους υπολογιστές και το μουσικό software, βλέπω πολλοί να εστιάζουν σε αυτό το σημείο και να εξελίσσεται περισσότερο η μουσική παραγωγή παρά η ίδια η μουσική. Γενικά αυτή η ανακύκλωση που αναφέρθηκε παραπάνω εγώ τη βλέπω θετικά και όχι σαν έλλειψη έμπνευσης. Ρεύματα όπως η nu jazz, electro funk και η ηλεκτρονική μουσική γενικότερα έχουν πολλά να δείξουν ακόμα, άσχετα αν έχουν ένα ρετρό άκουσμα και αν κατά διαστήματα φαίνεται πως και εκεί υπάρχει έλλειψη έμπνευσης.

Όπως καταλάβατε δεν ακούω μέταλ  ;D ;D ;D

Και τέλος εγώ νομίζω ότι όποιος αγαπάει και ξέρει να ακούει μουσική,δεν κολλάει, ούτε στο αν κάτι είναι παλιό ,ούτε αν είναι κατακαίνουργιο.Αν κολλάει,μάλλον ψάχνει άλλα πράγματα μέσω της μουσικής και όχι αυτή την εκπληκτική εμπειρία, που μόνο ένα καλό τραγούδι ,η μια καλή μελωδία μπορεί να σου δώσει....
Ακριβώς έτσι είναι. Τι σημασία έχει αν η μουσική βγαίνει από κιθάρες ή από ήχους που ηχογραφήθηκαν κατά τη διάρκεια κοσμητικής εγχείρησης.  :P

Αποσυνδεδεμένος harris68

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λεει αληθεια ο andreas??
« Απάντηση #9 στις: 04/07/08, 16:20 »
Πράγματι το ρήμα "έχει" λείπει. Δεν καταλαβαίνω για ποιό θέμα θα εκραγείς; Ο καθένας έχει τις απόψεις του. Εγώ ακούω rock, hard rock και blues.
now there's a look in your eyes...like black holes in the sky... shine on you crazy diamond!

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Λεει αληθεια ο andreas??
« Απάντηση #10 στις: 04/07/08, 16:41 »
Θα προσπαθήσω να κρατήσω την ψυχραιμία μου και να φανώ ήρεμος λέγοντας :
Έχεις μήπως ιδέα για το πόσα πράγματα έχουν ξεπηδήσει απο το metal απο τότε που πέρασε η εποχή του σιδήρου που αναφέρω πιο πάνω?
Επίσης έχεις μήπως παρατηρήσει τα ίχνη της μουσικής αυτής που πετάγονται απο το πουθενά και ποτίζουν τα πάντα στις μέρες μας? Απο τον ήχο μέχρι την εμφάνιση? Έχεις επίσης παρατηρήσει μήπως δουλειές συγκροτημάτων όπως οι Seven Wonder οι Arcturus οι Aghora οι Dodheimsgard οι Gojira οι Meshuggah oι Zero Hour και τόσες άλλες που τα πράγμτα που έχουν κάνει δε τα φαντάζεται κανένας ροκας?
Όχι ότι έχω κάτι με το ροκ προς θεου....απλά μιλάμε για πρόοδο τώρα....
Μήπως επίσης έχεις παρατηρήσει το ρεύμα μουσικής του μετα-nwSDM μέσα απο μπάντες όπως οι Haunted, Black Dahlia Murder,Forsaken και του αμερικάνικου ήχου Lamb of God, Devildriver και δε συμμαζεύτεται που θερίζουν τον πλανήτη αυτή τη στιγμή....
Όταν λοιπόν χιλιάδες κόσμος έχοντας αναγνωρίσει πως αυτή είναι η ΣΥΝΕΧΕΙΑ του metal ήχου στις μέρες μας, γιατί ΥΠΑΡΧΕΙ συνέχεια του λαμπρού παρελθόντος που έχει δώσει η μουσική αυτή η οποία ΔΕ ΓΕΡΑΣΕ ΠΟΤΕ και εγώ χαίρομαι ακόμα και θα χαίρομαι όποτε βλέπω τους Maiden στη σκηνή γιατί πέρα απο κομμάτια που αγάπησα και αγαπώ ακόμα βλέπω την ΟΡΕΞΗ που έχουν αυτοί οι άνθρωποι για να συνεχίσουν να παίζουν και είναι άνθρωποι που δεν έγιναν γνωστοί ούτε για την τεχνική τους ούτε για τα σκάνδαλα τους ούτε για τίποτα....
Για τα κομμάτια τους έμειναν γνωστοί και για την ενέργεια και όρεξη που δίνουν στον κόσμο....και αυτό δεν είναι κάτι μπαγιάτικο...τουλάχιστον όχι στα μάτια μου...
Όταν τους βλέπω γεμάτους ενέργεια στη σκηνή να το ζουν σαν να είναι τώρα....τότε απλά και μονολεκτικά ειναι ΤΩΡΑ....
οπότε εγω και πιστεύω αρκετοί άλλοι δεν βλέπουμε κάτι με νοσταλγία...εγώ δεν έζησα την κυκλοφορία του Seventh Son, ήμουν μόλις 6 χρονών για να νοσταλγώ τίποτα...
Το γνώρισα και το χάρηκα χρόνια μετά όταν άρχισα να σκέφτομαι και το χαίρομαι μέχρι τώρα....

Ας επανέλθω όμως στο θέμα μου....
Δε νομίζω ότι μπορεί να στηρίξεις κάπου τον ισχυρισμό σου.... αν νομίζεις ότι μπορείς....σε παρακαλώ............
Αλλιώς ας λέμε ότι μας κατέβει...
« Τελευταία τροποποίηση: 04/07/08, 16:44 από drakoumel »
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λεει αληθεια ο andreas??
« Απάντηση #11 στις: 04/07/08, 17:09 »
φίλε drakoumel χαλάρωσε κι εγώ metal ακούω, αλλά (αν εξαιρέσεις τους Lamb Of God ;D), πιστεύω πως υπάρχουν και άλλες τόσες χιλιάδες για να πουν ότι όλοι αυτοί που ανέφερες δεν αποτελούν την συνέχεια του metal...απόψεις είναι αυτές και δεν επιδέχονται επιχειρημάτων...

φίλε harris68, μόνο για το metal να μην ανησυχείς...το rock νομίζω έχει πεθάνει προ πολλού...κάπου στα 90's μας έχει αφήσει...έκτοτε γιοκ...

Αποσυνδεδεμένος harris68

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λεει αληθεια ο andreas??
« Απάντηση #12 στις: 04/07/08, 17:38 »
Αν νομίζεις ότι το μέταλ προχωρά και ότι π.χ. οι maiden δεν παίζουν τα ίδια και τα ίδια εδώ και χρόνια με γειά σου με χαρά σου, δεν θα ασχοληθώ άλλο με το ζήτημα γιατί από το ύφος σου δεν προδιαθέτεις για συζήτηση αλλά για τσακωμό.
now there's a look in your eyes...like black holes in the sky... shine on you crazy diamond!

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Λεει αληθεια ο andreas??
« Απάντηση #13 στις: 04/07/08, 17:49 »
Πραγματικα δεν καταλαβαινω πιο ειναι το ζητημα σε τετοιου ειδους συζητησεις..

Ο καθενας ενιοτε ακουγε οτι γουσταρε και αυτο θα συνεχιζει να γινεται για παντα..

Η μουσικη εχει τον τροπο της να εξελισεται η να ανακυκλωνεται..Γιατι ομως αυτο θα επρεπε να ειναι κατι που σας απασχολει??
Θα αλλαξετε γουστα επειδη συνεχως δημιουργουνται μουσικα κινηματα? Και αν συμβει αυτο γιατι ειναι κατι το οποιο πρεπει να συζητηθει αυτο?
Ισως χανω κατι εδω..Αλλα πραγματικα δεν βλεπω κανεναν λογο να πρεπει να βγαλουμε ενα πορισμα στο τι ακουει ο καθενας,οι μαζες η συγκεκριμενες μεριδες ακροατων και αν ειναι καλο η κακο αυτο..
Απλα απολαυστε τη μουσικη με τον τροπο που σας αρεσει..Sorry..Αλλα το ολο "ψαξιμο" μου φαινεται ασκοπο..

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λεει αληθεια ο andreas??
« Απάντηση #14 στις: 04/07/08, 21:11 »
Η συζητηση αυτη αφορα τη νεα γενια και τα ακουσματα της... Τι δουλεια εχει ο Φλουρος εδω? ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 05/07/08, 00:56 από MechMech »

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Λεει αληθεια ο andreas??
« Απάντηση #15 στις: 04/07/08, 21:18 »
Η συζητηση αυτη αφορα τη νεα γενια και τα ακουσματα της... Τι δουλεια εχει Φλουρος εδω? ;D ;D ;D

Χαχαχα..Τετοια να λες και οταν ερθεις για μαθημα θα σε παρω στο κυνηγι με την μαγκουρα μου.. ;D

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Λεει αληθεια ο andreas??
« Απάντηση #16 στις: 04/07/08, 21:45 »
Τη συγκεκριμένη συζήτηση την έχω κάνει αρκετές φορές με διαφορετικές παρέες και έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι όντως, αντιμετωπίζουμε διαφορετικά το παλιό rock/metal σε σχέση με το νέο.. Οι λόγοι για μένα είναι 2:

1) Στις δεκαετίες των 70 και 80 δεν υπήρχε σε τόσο μεγάλο βαθμό αυτή η εμπορευματοποίηση της μουσικής και του rock ειδικότερα.. Οι εταιρίες δεν πίεζαν τα συγκροτήματα όπως τα πιέζουν τώρα, δεν υπήρχαν τόσο σφιχτά deadlines για την κυκλοφορία των δίσκων και γενικότερα υπήρχαν λίγες πραγματικά μεγάλες μπάντες οι οποίες δεν θυσίαζαν την ποιότητα για την ποσότητα (τουλάχιστον σε ένα μεγάλο βαθμό).. Οι Sabbath για παράδειγμα ήξεραν ότι σε ένα τόσο μεταβαλλόμενο κοινό (το κοινό του rock/metal στα 70's δεν ήταν συσπειρωμένο όπως είναι τώρα) δεν χωρούσαν μάπα δίσκοι.. Κατέβαζαν το κεφάλι κάτω και έγραφαν κομματάρες.. Το ίδιο και οι Maiden, οι Purple, οι Dire Straits, οι Rush, οι Zeppelin, ACDC και όλοι οι άλλοι.. Σήμερα, υπογράφονται συμβόλαια που αναφέρουν στους όρους "3 δίσκοι στα 5 χρόνια" οπότε που χρόνος για κομματάρες (ειδικά αν έχεις και live στο πρόγραμμα...)..

2) Σήμερα υπάρχουν άπειρες μπάντες.. Επίσης υπάρχουν και άπειροι τρόποι να ακούσεις αυτές τις μπάντες (γνωρίζετε όλοι σας, δεν χρειάζεται να επεκταθώ).. Έχω παρατηρήσει, και φαντάζομαι και εσείς, ότι όσο πιο πολλά συγκροτήματα υπάρχουν στο playlist του winamp μας, τόσο λιγότερο τα ακούμε.. Η πληθώρα λειτουργεί ανασταλτικά στην ακρόαση.. Στις περασμένες δεκαετίες ο αριθμός των γνωστών συγκροτημάτων δεν πιστεύω να ήταν τριψήφιος.. Σήμερα είναι ίσως και 4ψήφιου αριθμού οι επιλογές μας..

Γενικά, όσο ένα προϊόν αποκτά διαστάσεις μαζικής παραγωγής πέφτει η ποιότητα του.. Και να βγει κάτι καινούργιο σήμερα, δεν θα είναι τόσο καινούργιο ώστε να μας κάνει να "πάθουμε πλάκα".. Άκουγα συνέχεια Meshuggah & Meshuggah.. Κυριολεκτικά χαμός.. Μετά από κανά χρόνο αποφάσισα να αγοράσω ένα δισκάκι τους (το Catch 33 για την ιστορία).. Δεν μπορώ να πω ότι δεν είναι κάτι το καινούργιο αλλά σίγουρα δεν είναι κάτι το wow (άκουσα και άλλα δισκάκια αλλά η γνώμη μου δεν άλλαξε)!!! Ίσως το ανθρώπινο είδος να έχει στερέψει μουσικά.. Το μέλλον θα δείξει..

Αποσυνδεδεμένος -

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λεει αληθεια ο andreas??
« Απάντηση #17 στις: 07/07/08, 20:05 »
-
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/08, 14:07 από Constantine* »

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λεει αληθεια ο andreas??
« Απάντηση #18 στις: 08/07/08, 02:45 »
ΝΑΙ αλλα ειναι μονο το οτι αλλαζει η μουσικη κ εμεις...εγω πιστευω πως ωραιοποιουμε το παρελθον...σε ολα τα πραγματα το κανουμε αυτο ποσο μαλλον στην μουσικη(πχ στις σχεσεις στις μνημες)..εχουμε αυτη τη ταση.
εγω παλι πιστευω στις νεες μπαντες...ισως γιατι ποτε δεν μου αρεσαν οι τελειως κλασσικες.κ υπαρχουν πολλες απο αυτες απλα οι πιο πολλοι γουσταρουν να ακουν τα συγκροτηματα που ακουγαν παλια..νοσταλγια...ισως μερικοι να το κανουν γιατι ειναι πιο ευκολο να ΑΚΟΥΣΕΙΣ σημερα την μουσικη...να την ΝΟΙΩΣΕΙΣ κ οχι να το κανει επιδερμικα....
ολοι μας εχουμε πει αλλωστε "ποιοι ρε αυτοι???που να δεις πως παιζαν το 19τοσο οι...." η κ ατακες"κλεμενο ειναι ρε συ απο...."

porcupine tree.....anathema....
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Mean

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • 'Scuse me while I kiss the sky.
    • Προφίλ
Απ: Λεει αληθεια ο andreas??
« Απάντηση #19 στις: 08/07/08, 12:24 »
..το rock νομίζω έχει πεθάνει προ πολλού...κάπου στα 90's μας έχει αφήσει...έκτοτε γιοκ...
Το ροκ δεν εχει πεθανει εχει εξελιχτει οπως και καθε ειδος μουσικης,το σημερινο ροκ δεν ειναι ac/dc ειναι arctic monkeys hard-fi kaiser chiefs,rhcp,u2.flaming lips,Clap your hands say yeah,bloc party,wombats μπορει να μην επικρατει πια αυτος ο marshalldistortion ηχος ομως αυτα τα γκρουπς που αναφερα,ειναι ροκ,το σημερινο ροκ.To hard rock μας αφησε καπου στα 90' μετα τους smashing pumpkins,το ροκ ομως ζει και "βασιλευει" για οσους το ψαχνουν κ το ακουνε
I am tired, I am weary
I could sleep for a thousand years
A thousand dreams that would awake me
Different colors made of tears

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Απ: Λεει αληθεια ο andreas??
« Απάντηση #20 στις: 11/07/08, 22:01 »
Προσωπική μου άποψη είναι ότι η αρχική πρόταση του andreas αφορά την μεγαλύτερη μάζα των ακροατών σήμερα.Συμφωνώ ότι η μαζική παραγωγή και οι εταιρίες μας οδήγησαν σε αυτό το μπορδ....από συγκροτήματα και είδη και υποείδη και δεν συμμαζεύεται, αλλά το θέμα είναι ποιος μας επιβάλλει να ακούμε τα νέα κύματα; Προσωπικά ξεκίνησα ανάποδα, και συνεχίζω ανάποδα. Ξεκίνησα να ακούω, Gun's n Roses, και πάω προς τα πίσω (αυτή τη στιγμή βρίσκομαι Jazz+παραδοσιακά  ;D). Πιστεύω ότι το πρώτο ερέθισμα που θα δεχθεί κάποιος είναι αυτό που θα τον ωθήσει στο Α, Β , Γ είδος, (π.χ.τα Sweet Child o' Mine και το σιντι Platinium των μετάλλικα είναι αυτά που με ώθησαν να ακούσω ροκ και μέταλ) και συνεπώς επειδή ακριβώς όπως είπα παραπάνω υπάρχουν ένα κάρο είδη σήμερα, και λόγω της τεχνολογίας εκατομμύρια τρόποι να τα ακούσουμε, υπάρχει ανομοιογένεια στα ακούσματα, συνεπώς δεν συμφωνώ με τον κύριο.

Παράθεση
Εγώ πιστεύω ότι ο "φυσικός νόμος" της αλλαγής θα τα εξαφανίσει, και θα υπάρχουν νέα είδη που ελάχιστη σχέση θα έχουν με τα σημερινά.Όπως γίνεται μέχρι τώρα.

Ο φυσικός νόμος της εξέλιξης Constantine* δεν τα εξαφανίζει, απλά τα υποβαθμίζει, και φέρνω ως παράδειγμα την παραδοσιακή μας μουσική (έστω και τη δημοτική)!!!Ακόμα παίζεται αλλά ελάχιστα, και σνομπάρεται κι όλας, και όσον αφορά τη δημοτική, γράφονται ακόμα τραγούδια, άσχετο εάν εμείς τα σνομπάρουμε πάλι (βλ. Σαφέτης, Σ. Κολλητήρη και δεν συμμαζεύεται)
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος -

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λεει αληθεια ο andreas??
« Απάντηση #21 στις: 12/07/08, 09:39 »
-
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/08, 14:13 από Constantine* »

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Λεει αληθεια ο andreas??
« Απάντηση #22 στις: 12/07/08, 10:59 »
Προτιμω να απαντησω στο αρχικο ερωτημα του Αντρεα..
(Καταρχας θα μιλησω για το ροκ/μεταλ μιας και α)οι νεοι στους οποιους αναφερεται αυτο το ειδος ακουνε περισσοτερο και β)ο ανθρωπος που θετει το ερωτημα ειναι σε μια απο τις πιο γνωστες και παλιες μεταλ εταιριες)
-Ενα παιδι που ξεκιναει να ακουει αυτη τη μουσικη αρχικα θα ταυτιστει με συγκροτηματα γνωστα και δημοφιλη τα οποια ειναι πασιγνωστα..Ενδεικτικα αναφερω τους Iron maiden,metallica,scorpions,deep purple κλπ..Αυτο ειναι η λογικη αρχη αφου αφ' ενος τα συγκροτηματα αυτα εχουν μερικα απο τα καλυτερα και πιο αναγνωρισιμα τραγουδια απο εκει που μπορει να ξεκινησει καποιος και αφ' ετερου ειναι η βαση ολων των επομενων.Δεν μπορω σε καμια περιπτωση να πιστεψω οτι ενα παιδι 14 χρονων θα ξεκινησει να ακουσει αυτη τη μουσικη με τους Tool..
-Στη συνεχεια και αφου αρχισει και ανακαλυπτει πραγματα,η ηχοι γινουν πιο οικειοι και αρχισει το αυτι του και νιωθει σιγουρα θα ανακαλυψει νεοτερα συγκροτηματα τα οποια εκτος του οτι δισκογραφουν τωρα(οποτε ειναι πιο κοντα του),ερχονται για λαιβς και γενικως ειναι πιο πολυ στην εποχη του.
-Στην περιπτωση που ασχολειται σοβαρα και ψαχνεται θα αρχισει να σκαβει και θα ανακαλυψει και παλια και συγχρονα πραγματα στη μουσικη που θα του αρεσουν.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ οτι καποιος που ψαχνεται στα ορια του ροκ/μεταλ αλλα και του αλτερνατιβ με τις διαφορες μορφες του θα παραμεινει προσκολημενος μονο σε μια περιοδο της μουσικης.Αν τον τρωει θα ανακαλυψει και παλιοτερα και νεοτερα πραγματα.

Υπαρχει βεβαια και η περιπτωση αυτων που ''περασαν και δεν αγγιξαν''.Και ειτε ακουνε μονο ορισμενα 70s ή 80s λεγοντας και ξανα λεγοντας τοι σημερα δεν βγαινει καλη μουσικη και καποιων αλλων που πιστευουν οτι η μουσικη βγηκε με παρθενογεννεση στα 90s.

Οσον αφορα αποκλειστικα το μεταλ τωρα..Σιγουρα Iron Maiden δεν ξαναβγαινουν.ΒΓαινουν ομως τοσες αλλες μπανταρες των οποιων η μουσικη ειναι πολυ πιο experimental και ψαγμενη και θα μπορουσαν αν το ευρυ κοινο δεν ηταν τοσο προσκολημενο να γινουν μεγαλοι(οχι οτι μας νοαιζει και ιδιαιτερα αυτο βεβαια..)..Οχι δεν ζουμε το 1983 αλλα το 2008 και προσωπικα την περσυνη χρονια ακουσα τουλαχιστον 10 δισκαρες με ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ γιατι ολοι αυτη τη καραμελα επαναλαμβανουν οταν ομως φτανουμε στο μεταλ την ξεχνανε και λενε οτι ολα εχουν τελειωσει.. ::)

Οσον αφορα τη συγκριση kreator vs Trivium..Καποιος μπορει ανετα να ακουει Kreator και ολα τα συγκροτηματα εκεινου του συναφιου χωρις να εχει ακουσει ποτε  trivium..Δεν θα χασει τιποτα εκτος ισως απο φρεσκαδα.Θεωρω αδιανοητο ομως παληκαρια που αρχιζουν τωρα να ακουνε μουσικη να υμνουν τους Trivium(και τους καθε τριβιουμ δλδ) μην εχονντας ασχοληθει με τους kreator & co...
 :-*

Μια τροποποιηση-Ο Δρακουμελ δεν ειπε οτι οι Μειντεν κανουν κατι το καινουριο η διαφορετικο..Απλως ειπε οτι γουσταρει να ακουει τη μουσικη που βγηκε τοτε η οποια παραμενει και σημερα φοβερη και να βλεπει τη μπαντα να περιοδευει κλπ ενω τη δουλεια που εκαναν οι μειντεν τοτε εχουν αναλαβει τοσες αλλες μπαντες σημερα(να πανε τον ηχο πιο μπροστα δηλαδη)..
« Τελευταία τροποποίηση: 12/07/08, 11:04 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Απ: Λεει αληθεια ο andreas??
« Απάντηση #23 στις: 12/07/08, 11:38 »
Παράθεση
Ναι, βασικά αυτό εννοούσα. Έγραψα πιο πάνω ότι αυτοί που ασχολούνται συνειδητά με αυτά τα είδη είναι πλεον λίγοι.
Σοφία Κολλητήρη. Το αηδόνι της Ηπείρου, right? 

Τ' αηδόνη της Ηπείρου είναι ο Κιτσάκης... ;)της Ρούμελης είναι η Κολλητήρη, αν και ο ένας είναι επί του παραδοσιακού και η άλλη επί του δημοτικού.


Kiratzoharris, συμφωνώ με όλα αυτά που είπες και ως ένα βαθμό αντικατοπτρίζουν την άποψη μου, και θα ήθελα να τονίσω κάτι που ξέχασα να πω και μου το θύμησες, ότι ΔΕΝ υπάρχει παρθενογέννεση στη μουσική πλέον εδώ και καιρό...
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Λεει αληθεια ο andreas??
« Απάντηση #24 στις: 26/08/08, 17:44 »
συμφωνω με τον ανδρέα
Υπογραφή

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
11045 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/06, 10:02
από Μαρμελακι
22 Απαντήσεις
6972 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/06, 13:27
από llorona
5 Απαντήσεις
2797 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/08, 19:57
από dramatic_life
3 Απαντήσεις
2462 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/08, 07:52
από Ιερακόμορφος
0 Απαντήσεις
1532 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/08, 01:14
από Alter Ego
14 Απαντήσεις
4881 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/08, 03:04
από ΓΙΩΡΓΟΣ Τ.
2 Απαντήσεις
2180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/08, 01:57
από mantinada
0 Απαντήσεις
1669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 23:14
από trelozakinthinos
3 Απαντήσεις
2308 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/09, 20:50
από Jezus
10 Απαντήσεις
9237 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/11, 20:09
από Jezus