Αποστολέας Θέμα: Double Square-metal promo-check it out  (Αναγνώστηκε 6380 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος double square

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Double Square-metal promo-check it out
« στις: 10/02/06, 23:15 »
Καλησπερα σε ολους.........ειμαι ο κωστας  απο τους "Double Square" κ θα ηθελα να ακουσετε κ να μου δωσετε την κριτικη σας για τα promo κομματια που θα σας δωσω......Αν εχετε το χρονο κ την διαθεση φυσικα........
Το site της μπαντας ειναι υπο κατασκευη οποτε θα σας δωσω link να τα κατεβασετε σε mp3.....

http://www.tacnode.net/anorimoi/Doublesquare%20-%20Oxygen.mp3
http://www.tacnode.net/anorimoi/Doublesquare%20-This%20Way%20To%20heaven.mp3
http://www.tacnode.net/anorimoi/Doublesquare%20-%20UninhabitHead.mp3
http://www.tacnode.net/anorimoi/Doublesquare%20-%20ControlFreak.mp3

Αν τα εκανα καλα θα μπορεσετε να μας ακουσετε.......
Η μπαντα κινειται στον αμερικανικο death metal ηχο με επειροες απο "pantera" , "black label society" κ hardcore  στοιχεια........
Α και κατι τελευταιο  οτι εγω (κηθαρα) και ο μπασιστας ειμαστε μελοι των thrashers " verdict denied"........ ;D

                                        .........ευχαριστω κ παλι........
      

Αποσυνδεδεμένος kostas vretos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • broken open
    • Προφίλ
Απ: Double Square-metal promo-check it out
« Απάντηση #1 στις: 11/02/06, 00:18 »
Αν και δεν ειμαι φαν του ειδους, μ'αρεσαν τα κομματια.Πολυ καλη δουλεια παιδια. :)

Αποσυνδεδεμένος double square

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Double Square-metal promo-check it out
« Απάντηση #2 στις: 15/02/06, 22:51 »
ευχαριστω ρε κωστα που τα ακουσες κ μπηκες στον κοπο...............cheers with beers
 
 βασικα με ενδιαφερει να ειναι μπυρομουσικη πανω απ'ολα...............
 
   ;)

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Double Square-metal promo-check it out
« Απάντηση #3 στις: 15/02/06, 23:50 »
   Ωραια δουλεια στα κομματια...μπραβο
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος double square

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Double Square-metal promo-check it out
« Απάντηση #4 στις: 27/02/06, 16:29 »
τι εγεινε ρε παιδια δε βλεπω πολυ κινηση ......... δεν ακουτε deathcore?????????
   ελπιζω να δουμε καμια κριτικη εστω κ αρνητικη...........
 
                                                                                  ;D    see you boys and girls

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Double Square-metal promo-check it out
« Απάντηση #5 στις: 27/02/06, 17:38 »
Ακουσα μονο το Oxygen καθοτι η σχεση μου με το death ειναι οπως της Τερεζας με το Τεζα... ;)

Καλη παραγωγη για το ειδος της... Και σαν ενορχηστρωση θα ελεγα καλη...

Αλλα ας οψονται τα cookie-monster-vocals, που λενε και οι συναδελφοι στην Αμερικη, που δεν με αφηνουνε να ακουσω παραπανω απο 5'

Keep up the good work!
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Nephilim

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Space In Your Face
    • Προφίλ
Απ: Double Square-metal promo-check it out
« Απάντηση #6 στις: 08/03/06, 00:10 »
Τα ακουσα τα τραγουδακια σας ολα!
Παρα πολυ καλη δουλεια.
Δεν φαινεται καθολου οτι ειναι Ελληνικο!
Οι κιθαρες και τα φωνητικα σας ειναι τελεια!
Παρ'ολο που εχει οντως καποια Death Core στοιχεια, εχει και καποια νοσταλγια απο τα παλαια, που μου αρεσε!( Το αναφερω αυτο γιατι δεν ακουω Core, παρα μονο Pure Death '80's/'90's!!!)
Συνεχιστε το παντως,μην το αφησετε.

Αντε ευχομαι και Live Support στους...(υποθετω θα θελατε) Pantera!  ;D
Η φιλοσοφια ειναι η ερευνα της αληθειας.

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: Double Square-metal promo-check it out
« Απάντηση #7 στις: 08/03/06, 00:39 »
 
Παίδες μπράβο σας, τα καταευχαριστήθηκα και τα 4 κομμάτια, πάρα πολύ ωραίο δέσιμο, είστε πάρα πολύ σοβαρή μπάντα και πιστέυω πως έχετε πολλά να προσφέρετε σε αυτό το genre όχι μόνο στην ελληνική σκηνή αλλά και διεθνώς. Έχετε εξαιρετικές ιδέες και πιστεύω (ελπίζω) πως έχετε συνειδητοποιήσει πόσο ψαγμένο άτομο είναι ο drummer σας (το drummer σας και τα μάτια σας, σπάνια θα βρείτε άτομο να ξέρει τόσο καλά από setups και ambience σε τέτοιο genre μουσικής).
 
Το Control Freak το βρήκα πραγματικά breath-taking, έχει απίστευτη ενέργεια... Ενώ η Ελλάδα έχει εξαιρετική παράδοση σε ό,τι αφορά τα genres γύρω από το thrash metal, τολμώ να πω πως μπορώ άνετα να σας βάλω δίπλα στους Deceptor σε επαγγελματισμό.
 
Μπράβο σας και πάλι, προσφέρετε κάτι το πολύ χρήσιμο στη μουσική με την ικανότητά σας να οδηγείτε τον ακροατή σας σε ασταμάτητο headbanging, για πολλούς από μας, χωρίς την καθημερινή δόση μας από headbanging δε θα mπορούσαμε να λειτουργήσουμε ως φυσιολογικοί άνθρωποι...

Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied
Απ: Double Square-metal promo-check it out
« Απάντηση #8 στις: 08/03/06, 11:42 »
Φίλε μου ChristoK σε βλέπω ακμαίο στις κριτικές σου. Ο κιθαρίστας των DOUBLE SQUARE κάνει το σόλο μετο wah στο δικό μας twisted and menacing my stare. Πουτανιάρης μεγάλος ο Κόκος. έχι τρομακτικό δεξί και στα κομμάτια του δεν το δείχνει σε όλο του το μεγαλείο, όχι ότι μας χαλάει βέβαια. Είναι φιλαράκι μου ο Κόκος. Ο μόνος κιθαρίστας από όσους έχω γνωρίσει που έκατσε κάτω και έμαθε το υλικό μας. Δύσκολα βρίσκεις κάποιον. Γυρίζει όμως και το διακόπτη σε αυτά που παίζει εδώ. Είναι λίγο μπίτωνας βέβαια ;D ;D
Τα λέμε

Αποσυνδεδεμένος double square

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Double Square-metal promo-check it out
« Απάντηση #9 στις: 09/03/06, 23:34 »
αν σου πω οτι περιμενα πως κ πως να κανεις κριτικη δε 8α με πιστεψεις.........christo k .....
 
ειναι τιμη μου οτι λες κ χαιρομε πολυ για την δοση headbanging που σου προσφεραμε.......αυτο που μας
ενδιαφερει επισεις, ειναι  αυτο που ακους να σε ω8ει να πιεις μπυρες........beermusic.... αν σου πω οτι ολα εγειναν πολυ γρηγορα με λιγες προβες κ ενα fast recording δεν εχει νοημα αλλα στα επομενα ημαστε πιο groovy k   accurate ειδικα τωρα που πηρα κ την custom les paul μπομπα ......α κ το control freak live ακουγετε ακομα πιο τεραστιο...... thanks boy...keep in touch....δε μου ειπες ομως το σολο στο this way to heaven πως σου φανηκε?????

ευχαριστω παντος κ τα υπολοιπα παιδια που μπηκαν στο κοπο να τα ακουσουν κ να απαντησουν......ναι ναι nephilim 8α 8ελαμε πολυ pantera αλλα δυστηχως ολοι γνωριζουμε τη εγεινε........

verdict94 δεν ξερω αν στο ειπα αλλα πηρα κ δευτερο wah wah ..........εχεχεχεχεχ

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: Double Square-metal promo-check it out
« Απάντηση #10 στις: 10/03/06, 10:21 »
Εμένα είναι τιμή μου να ακούω τη μουσική σας και θα ήθελα να σας παρακαλέσω μόλις βγάλετε άλμπουμ να με ενημερώσετε για το πως μπορώ να το αγοράσω.
 
Για τις μπύρες που λες, όταν έρχομαι σε διάθεση headbanging θα ήθελα να κάνω βουτιά μέσα σε ένα τεράστιο βαρέλι Ottakringer, και το σύμπτωμα γίνεται πιο έντονο όσο πιο πολύ με ενθουσιάζει το κομμάτι... Συνεπώς αυτή η άποψη με σε απασχολεί καθόλου όσον αφορά τα κομμάτια σας... 
 
Κάνει μπαμ πως είστε natural... Αλλά δε θα μου περνούσε με τίποτα από το μυαλό πως παίζετε έτσι χωρίς να έχετε ξεσκιστεί στις πρόβες... Οπότε με έχεις φτιάξει περιμένοντας την επόμενη έκδοση των κομματιών σας...
 
Να ξεκινήσω από το This Way to Heaven ως σύνολο πρώτα. Το κομμάτι αυτό μου άρεσε από την πρώτη στιγμή και ξεχωρίζει. Νιώθω σα να το είχα ξανακούσει χρόνια πριν, έχει κάτι από όλη την ιστορία του metal, με βάζει ακόμη να σκεφτώ και ό,τι περiστρέφεται γύρω από τον Ozzy, Iommi, Rhoads, Wylde. Είναι βέβαια ο πολύ βαρύς ρυθμός του ριφ με το γύρισμα στη χρωματική της πεντατονικής, αυτό είναι βαθιά χαραγμένο μέσα σε όλους όσους ασχολούνται με metal. Εδώ μιλάμε για headbanging με περιστροφική κίνηση του κεφαλιού, πραγματικό groove... Και καραγουστάρω να ακούσω καπάκι το wah, είναι αυτό που σου δίνει τη χαριστική βολή, ταιριάζει απίστευτα, και η ιδέα είναι να ακούσεις το feel του Hendrix πριν κάψει την κιθάρα... Να γίνω πιο σαφής για το συγκεκριμένο κομμάτι. Ενώ π.χ. και το Enter Sandman των Metallica μπορεί να ταξινομηθεί μορφολογικά πολύ κοντά στο This Way to Heaven, θα μπορούσα να το φανταστώ και με σόλο χωρίς wah, το δικό σας όχι. Το σόλο είναι μεγάλο contribution στο κομμάτι και πορώθηκα τρομερά με τα χειμαρρώδη vibrato, και τις ταυτοφωνίες, αγγίζουν και Zakk Wylde στο πάθος. Μπράβο, αυτό είναι το ύφος, αυτό θέλουμε. Παράλειψη μεγάλη  να μην τα γράψω προηγουμένως, το σκεφτόμουν, αλλά στην πρώτη ακρόαση κόλλησα με το Control Freak και ξεχάστηκα από την πόρωση.
 
Το μόνο σχόλιο για το σόλο είναι πως, ίσως, λέω ίσως, η έξοδος από το σόλο να ήθελε κάπως περισσότερο δυναμισμό, ίσως με ένα wide vibrato με pinch harmonics πάνω σε δύο χορδές ταυτόχρονα, ή ένα ακόμη rapid box-pattern lick σε πεντατονική πριν από bend με καπάκι την αρμονική της νότα από την κάτω χορδή με τη bended νότα ringing, για να βγει το γκαζωμένο ουρλιαχτό καθώς κυματίζει το πόδι πάνω στο wah (απλώς μια ιδέα). Το πνεύμα το έχεις πιάσει, και φαντάζομαι πως με τη Les Paul θα αναστενάξει το στούντιο, ειδικά όταν τη στρώσεις στις ταυτοφωνίες με το wah. Με ελαφρύ vibrato πάνω στην ταυτοφωνία την ώρα που αλλάζει συχνότητα το wah η Les Paul σου ξερνάει τα αντερά της λόγω κατασκευής σώματος, εκεί είναι που ζηλεύω τις Les Paul, αλλά δυστυχώς στο σύνολό της έπρεπε να την απορρίψω για δική μου χρήση...
 
Αν πάντως σκέφτεστε να βάλετε σόλο κιθάρας σε όλα τα κομμάτια με σκοπό το να εξυπηρετήσετε το ύφος των κομματιών (και όχι απλώς για να τα βάλετε κάπου - αυτό υπήρξε ένα τεράστιο λάθος σε πολλά συγκροτήματα σε αυτό το χώρο), μπορούμε να συζητήσουμε ιδέες. Μακάρι να ήταν εύκολο να τα λέγαμε με τις κιθάρες στα χέρια κάποια στιγμή να δοκιμάζαμε ιδέες και νέουσ ήχους.
 
Να'στε καλά παιδιά, έχετε πολύ πάθος, πόρωση, ταλέντο, δέσιμο, και είστε natural σε αυτό που κάνετε. Αυτό το είδος μουσικής δε θα πεθάνει ποτέ, διότι δεν είναι μόδα, είναι ψυχοθεραπεία και λύτρωση...

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: Double Square-metal promo-check it out
« Απάντηση #11 στις: 10/03/06, 12:09 »
Φίλε μου ChristoK σε βλέπω ακμαίο στις κριτικές σου. Ο κιθαρίστας των DOUBLE SQUARE κάνει το σόλο μετο wah στο δικό μας twisted and menacing my stare. Πουτανιάρης μεγάλος ο Κόκος. έχι τρομακτικό δεξί και στα κομμάτια του δεν το δείχνει σε όλο του το μεγαλείο, όχι ότι μας χαλάει βέβαια. Είναι φιλαράκι μου ο Κόκος. Ο μόνος κιθαρίστας από όσους έχω γνωρίσει που έκατσε κάτω και έμαθε το υλικό μας. Δύσκολα βρίσκεις κάποιον. Γυρίζει όμως και το διακόπτη σε αυτά που παίζει εδώ. Είναι λίγο μπίτωνας βέβαια ;D ;D
Τα λέμε

Aρχίζουν και λύνονται πολλές απορίες τώρα... Με απλά λόγια άφησες άνθρωπο πορωμένο με το wah να παίξει στο Twisted and Menacing my Stare...
 
Ας τα δούμε με προσοχή κάποια ζητήματα... Το wah ως effect, κάνει την εξής δουλειά,  μπορεί να το δει κανείς σαν ένα φίλτρο που με το πάτημα του ποδιού προς τη μία μεριά θα αφήσει κυρίως τις χαμηλές συχνότητες του σήματος να πάνε στον ενισχυτή, με το πάτημα προς την άλλη μεριά θα επιτρέψει κυρίως τις υψηλές συχνότητες. Αν θελήσουμε να πούμε "ουάου" με το στόμα μας, με μουσικότητα, θα κάνουμε ακριβώς το ίδιο από χαμηλή συχνότητα θα πάμε σε υψηλή και πάλι σε χαμηλή. Έτσι, ενώ παίζεις μία μελωδία, μπορείς να δίνεις την αίσθηση του "ουάου" μέσα στη μελωδία. Τώρα το ζητούμενο είναι πως όταν ρίχνεις μια μελωδία, και ειδικά ένα σόλο, υπάρχει μία ολόκληρη αισθητική σχέση ανάμεσα στην εναλλαγή της τονικότητας (και συχνότητας) του μουσικού θέματος και στην εναλλαγή συχνοτήτων του wah.
 
 Με το manual wah (με το πόδι), έχεις τη δυνατότητα να κυματίζεις ανάλογα με το ρυθμό. Κάποιοι στα blues και ειδικά σε funk ή reggae (όπου βέβαια στη reggae δεσπόζει το phaser για παρόμοιους λόγους με αυτόν παρακάτω), κυματίζουν το πόδι τους ταυτόχρονα και με το ρυθμό των drums, αλλά ειδικά όταν και η μελωδία πέφτει ακριβώς ή τουλάχιστον με συμμετρικό pattern πάνω στο ρυθμό (το phaser αντιγράφει το σήμα που δίνεις και το βάζει εκτός φάσης με κυκλικό, περιοδικό τρόπο, οπότε και εκεί η ρύθμιση με αυτόματο διακόπτη περιοδικής εφαρμογής σύμφωνα με το ρυθμό της μουσικής είναι επίσης το κλειδί του αισθητικού αποτελέσματος). Άτομα σαν το Malmsteen, θα φροντίσουν να χώσουν φράσεις με ακολουθίες από πολλές νότες παιγμένες γρήγορα και με το πόδι να βρίσκει έναν αργό περιοδικό κυματισμό στο τέλος κάθε μέτρου (και κατά κανόνα παιγμένες με πένα για να βγαίνει η ατάκα σαν ήχος από ρόδες rollercoaster) και μετά να πατήσουν μια bended νότα με πολύ-πολύ wide vibrato όπου θα προσαρμόσουν τον κυματισμό manually στο feeling του bend. Ο Vai που κάνει και πολύ βαθιά dives με το μοχλό, συχνά προγραμματίζει το wah μέσω υπολογιστή ακόμη και στα live, ακριβώς για να μην προδώσει την αισθητική (και επίσης γιατί σε πολλά κομμάτια επιλέγει πολύ γρήγορη περιοδικότητα που μόνο το αυτόματο wah μπορεί να δώσει). Ο Petrucci πάντα με το αυτόματο και σε γρήγορες κλίμακες με πένα.
 

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: Double Square-metal promo-check it out
« Απάντηση #12 στις: 10/03/06, 12:09 »
Φίλε μου ChristoK σε βλέπω ακμαίο στις κριτικές σου. Ο κιθαρίστας των DOUBLE SQUARE κάνει το σόλο μετο wah στο δικό μας twisted and menacing my stare. Πουτανιάρης μεγάλος ο Κόκος. έχι τρομακτικό δεξί και στα κομμάτια του δεν το δείχνει σε όλο του το μεγαλείο, όχι ότι μας χαλάει βέβαια. Είναι φιλαράκι μου ο Κόκος. Ο μόνος κιθαρίστας από όσους έχω γνωρίσει που έκατσε κάτω και έμαθε το υλικό μας. Δύσκολα βρίσκεις κάποιον. Γυρίζει όμως και το διακόπτη σε αυτά που παίζει εδώ. Είναι λίγο μπίτωνας βέβαια ;D ;D
Τα λέμε

Τώρα ο Κώστας που είναι αγρίως πορωμένος με το wah έχει συγκεκριμένη διαίσθηση επάνω στο όλο ζήτημα. Πιστεύω πως το effect αυτό το βλέπει σαν ένα τρόπο να δώσει όγκο στο παίξιμό του και να επιβληθεί, ειδικά μέσα στο πολύ heavy ambience με τις γκαζωμένες κιθάρες, μπάσσα, δίκασες και τα τρίδιπλα decibel. O soloist πρέπει να επιβληθεί, ειδικά μέσα σε ένα περιβάλλον που γίνεται της π**τάνας το κάγκελο, και το wah είναι ένας τρόπος. Αλλά κάτω από κάποιους περιορισμούς. Ο κυριότερος είναι να έχει σχεδιαστεί το σόλο και ο κυματισμός με συγκεκριμένο ρυθμό, αυτό πρέπει να είναι προμελετημένο σε κομμάτια όπως το Twisted and Menacing my Stare (εκτός αν ο κιθαρίστας είναι θαύμα της φύσης και μπορεί να συλλάβει με το αυτί τέτοια πράγματα σε ώρα αυτοσχεδιασμού). Σε ένα κομμάτι με πολύ heavy και πομπώδη ρυθμικά, οΚώστας το έχει πιάσει το ζήτημα, είναι στο αίμα του, θα σου αυτοσχεδιάζει με τις ώρες και το πετάλι θα βογγήξει από το πάτημα. Και έχει και δίκιο, ίσως να έχει βρει τον καλύτερο δυνατό τρόπο να σου δώσει τη σόλο κιθάρα να φωνάζει μέσα από όλα τα όργανα, διότι χτενίζει όλες τις συχνότητες καθώς πάει να περάσει το μέτρο με τα ρυθμικά όργανα, διότι είναι συγχρονισμένος. Για το Twisted and Menacing my Stare όμως πρέπει είτε (α) να εφεύρει *την* πατέντα για το πως θα παίξει με wah και να επιβληθεί, είτε (β) να ψάξει για άλλο effect να κάνει την ίδια δουλειά καλύτερα. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, ο Kirk Hammett κάποιες φορές πήγε για το (α) αλλά δεν τα κατάφερε, και θα έπρεπε να είχε ακολουθήσει το (β).
 
Από τα άλλα effects, όπως flanger, automatic wah, phaser, νομίζω πως το delay είναι το κατάλληλο για κομμάτια όπως το Twisted and Menacing my Stare, σε μια φιλοσοφία παρόμοια με αυτής του Friedman σε Cacophony, Dragon's Kiss και Megadeth. Φυσικά ο κάθε κιθαρίστας είναι διαφορετικός. Αλλά ο Friedman μας έχει δώσει ένα τεράστιο μάθημα σε tones για κομμάτια με speedy rhythm. Τολμώ να πω πως και το άπιαστα γρήγορο και ακριβές παίξιμο του Jason Becker δεν ήταν ικανό να επιβληθεί όπως ένα αργό και βαθύ bend του Friedman μαζί με κάποιο πιο αργά παιγμένο arpeggio μετά, όταν στο background έπαιζε ένας γρήγορος ρυθμός. Και ο Becker είχε επωφεληθεί πολύ από το να μιμηθεί το Friedman σε αυτό, τουλάχιστον στους Cacophony. Το delay δίνει τον όγκο που χρειάζεται για να πάει το αυτί από μόνο του στο σόλο και να φέρει τη συνοδεία σε δευτερεύοντα ρόλο, όπως πρέπει σε ένα σόλο.
 
Με απλά λόγια, το wah μπορεί να είναι η πανάκεια για μερικά κομμάτια (και ειδικά όταν αυτός που το χειρίζεται έχει το feeling - oΚώστας είναι άριστος σε αυτό), για άλλα κομμάτια όμως χρειάζεται προσοχή, μέτρο ή και εγκατάλειψη. Είναι ένα πολύ ιδιαίτερο effect και παρά το ακραίο ύφος που μπορεί να δίνει, χρειάζεται και αυτό
να βρεις τη χρυσή τομή.
 
Πάντως verdict σε βρίσκω άριστα δικτυωμένο με εξαιρετικούς και παθιασμένους μουσικούς.
 
 

Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied
Απ: Double Square-metal promo-check it out
« Απάντηση #13 στις: 10/03/06, 14:49 »
Φίλε Christok, όπως καταλαβαίνεις είμαι και εγώ πουτανιάρης σαν τον Κόκο. Απλώς με βοήθησε και λίγο η π#$τάνα η τύχη. Τον Κόκο τον γνώρισα πριν 11 χρόνια σε ένα πάρτυ που είχε κάνει όπου είχα πάει με κάτι φίλους που τον ήξεραν.
Όσον αφορά το wah μας τα έχει ζαλίσει το άτομο και τώρα που πήρε και 2ο την π#$τσίσαμε.
ΤΗΑΝΧ φίλε μου για το ενδιαφέρον που δείχνεις για το σόϊ Verdict Denied και Double Square.

Αποσυνδεδεμένος double square

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Double Square-metal promo-check it out
« Απάντηση #14 στις: 16/03/06, 20:06 »
thanks re man.......τι να πρωτοπω .....εισαι αψογος κ με βρησκεις συμφωνω με αυτα που λες.......μακαρι να αραζαμε με τα οπλα μας κ να  τζαμαραμε..........επιτελους ενας αν8ρωπος που καταλαβαινει απο "vibrato"..........this way to heaven.....το αγαπημενο μου..... αυτα γουσταρω    στακατα riffs grouvy κ πολλες μπυρες..........με λιγο marty μεσα ομως, το μελεταω το 8εμα...........


     με απογειωσε ο cristos k........................ευχαριστω πολυ......

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: Double Square-metal promo-check it out
« Απάντηση #15 στις: 23/03/06, 22:34 »
thanks re man.......τι να πρωτοπω .....εισαι αψογος κ με βρησκεις συμφωνω με αυτα που λες.......μακαρι να αραζαμε με τα οπλα μας κ να  τζαμαραμε..........επιτελους ενας αν8ρωπος που καταλαβαινει απο "vibrato"..........this way to heaven.....το αγαπημενο μου..... αυτα γουσταρω    στακατα riffs grouvy κ πολλες μπυρες..........με λιγο marty μεσα ομως, το μελεταω το 8εμα...........


     με απογειωσε ο cristos k........................ευχαριστω πολυ......

Τα έχω ξανακούσει τα κομμάτια και οφείλω να ξαναπώ ένα μεγάλο μπράβο. Στο θέμα του vibrato Κώστα θέλω να πω πως αυτό είναι ένα από τα πιο μελανά σημεία του παιξίματος όλων μας και πως ξεχωρίζεις σαφέστατα. Είναι πραγματικά αξιέπαινο το να ακούς μέσα σε ένα τόσο καλοδουλεμένο κομμάτι κιθάρα που να μιλάει λόγω του ότι ο κιθαρίστας ξέρει να εκφράζεται.
 
Υπάρχει κάτι το πιο αξιέπαινο ακόμη. Το σωστό vibrato πηγάζει από έμφυτη ικανότητα του μουσικού να συλλαμβάνει ήχους με το αυτί και να τους αποδίδει δίνοντας το δικό του χρώμα. Είσαι προικισμένος με αυτί για να παίζεις έτσι και αυτός είναι πολύ βασικός λόγος να στρωθείς στη μελέτη και να εξισορροπήσεις το αποτέλεσμα βρίσκοντας τη φρασεολογία που θα βοηθήσει αυτό το χειμαρρώδες συναίσθημα να βγει προς τα έξω. Υπάρχει προσωπική σφραγίδα στο παίξιμό σου και είμαι σίγουρος πως όταν το καλλιεργήσεις θα εκτιμηθεί βαθύτατα από το κοινό σου. Μέρος του να το καλλιεργήσεις είναι και το να κρίνεις το μέτρο, δηλαδή να αποφύγεις να το παρακάνεις και να διαλέγεις τα σωστά σημεία στο σόλο όπου θα αφοπλίζεις τον ακροατή σου. Υπάρχουν κοινά στο ύφος σου με το Zakk Wylde, ο οποίος έχει καθιερωθεί επάξια και το "μυστικό" του είναι το ότι έχει πάντα στο μανίκι του μία φράση που θα προετοιμάσει για το αστραπόβροντο που λέγεται wide vibrato, ένα στοιχείο που αν δεν το έχεις μέσα σου δε διδάσκεται πυθενά.  Αλλά επειδή το genre στο οποίο παίζεις εσύ είναι διαφορετικό, είμαι σίγουρος πως έχεις νέα πράγματα να δώσεις και να πας την έκφραση αρκετά βήματα παραπέρα.
 
Μη σε αποθαρρύνει όταν σου λένε μεταξύ σοβαρού κι αστείου πως το παρακάνεις (π.χ. με το wah), απλά συχνά αυτό είναι μια ένδειξη πως πρέπει να "ντύσεις" το σόλο και με έξυπνες μουσικές φράσεις. Μακάρι να είχαμε κι εμείς τη δυνατότητα να κάνουμε αυτά που μπορείς να κάνεις με τα χέρια σου, αν το ψάξεις κι άλλο θα τελειοποιήσεις το αποτέλεσμα. Επίσης να ξέρεις πως συνεργάζεσαι με πάρα πολύ καλούς μουσικούς και στους Double Square και ο Verdict παραπάνω φαίνεται πως είναι από τους ανθρώπους που και σκέφτονται και βλέπουν αυτό που κάνουν με όρεξη, πάθος και σοβαρότητα. Περιμένω με ανυπομονησία την ολοκληρωμένη δουλειά και των Double Square και των Verdict και να είστε σίγουροι πως ήδη σας θεωρώ μέσα στα μεγαλύτερα ελληνικά συγκροτήματα του genre και πιστεύω πως έχετε μεγάλες δυνατότητες για διεθνή πορεία. η μουσική που παίζετε μας χρειάζεται...
 
Ελπίζω να τα πούμε κάποια στιγμή προς το καλοκαίρι και να ανταλλάξουμε ιδέες για πεντατονικές και thrash licks.

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: Double Square-metal promo-check it out
« Απάντηση #16 στις: 23/03/06, 22:45 »
Φίλε Christok, όπως καταλαβαίνεις είμαι και εγώ πουτανιάρης σαν τον Κόκο. Απλώς με βοήθησε και λίγο η π#$τάνα η τύχη. Τον Κόκο τον γνώρισα πριν 11 χρόνια σε ένα πάρτυ που είχε κάνει όπου είχα πάει με κάτι φίλους που τον ήξεραν.
Όσον αφορά το wah μας τα έχει ζαλίσει το άτομο και τώρα που πήρε και 2ο την π#$τσίσαμε.
ΤΗΑΝΧ φίλε μου για το ενδιαφέρον που δείχνεις για το σόϊ Verdict Denied και Double Square.

Eσύ μεγάλε είσαι ηγετική περίπτωση για ένα γκρουπ, και από τα riffs και από τα σόλο φαίνεται πως η φαντασία σου οργιάζει, αλλά έχεις και πειθαρχία σε αυτά που κάνεις, θαυμάζω το ότι όλα τα σημεία των κομματιών σου περιέχουν σκέψη χωρίς να θυσιάζεις το feeling. Επίσης φαίνεται πως έχεις και πάρα πολύ καλά δεμένες μουσικές γνώσεις και σα μουσικός και σαν ακροατής (ακούς μουσική και μπορείς να την κρίνεις πολύ καλά). Ο Κώστας μου φαίνεται πως είναι ο εκφραστικός της παρέας, είναι ο άνθρωπος που θέλεις για να σου κορυφώσει τις στιγμές μέσα στο κομμάτι. Πιστεύω πως είστε τυχεροί που βρεθήκατε κι εσύ κι Κώστας, διότι συμπληρώνεστε σε φιλοσοφία και αν το ψάξετε μπορείτε να βγάλετε μαζί αριστουργήματα, ίσως σε πιο groovy (παρά speed) κομμάτια, αλλά γενικά θα περίμενα άριστο αποτέλεσμα ό,τι κι αν κάνετε.
 
Θα σας ακούω και θα σας παρακολουθώ, κρίμα που είναι δύσκολο να έρχομαι και στα live σας, αλλά θα έρθει ο καιρός και γι'αυτό. Καλή συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied
Απ: Double Square-metal promo-check it out
« Απάντηση #17 στις: 24/03/06, 11:39 »
Είμαι πουτανιάρης είπαμε. Θα μπορούσες να πείς πως είμαι κωλόφαρδος που βρήκα τέτοιους παίκτες σαν τον Κόκο, τον Μήτσο (τύμπανα) και τον Μπασσάκο (μπάσσο). Να μας δείς να πίζουμε με τον Κόκο για να βγάλουμε τα υπερriff θα πάθεις...
Τέλος πάντων να μιλάω άλλο για μένα διότι εδώ μιλάμε για την μπάντα του Κόκου. Κάποτε φίλε πηγαίναμε συχνά για μπύρες μαζί και τα γ$%^με όλα. Μου λείπουν αυτά ρε γ**ώτο. Γεράσαμε.
Ακούστε την μπάντα του Κόκου για να αυξηθεί και η κατανάλωση της εγχώριας μπύρας για να στηρίζουμαι και την σκηνή (και οι μπύρες μέσα).
Γεια σου Κοκορίκο μπίτωνα   

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/06, 15:11
από Marios Demigod
1 Απαντήσεις
2601 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/08, 16:52
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
11 Απαντήσεις
4448 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/08, 23:59
από mace
18 Απαντήσεις
11281 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/09, 12:39
από fenderbass
6 Απαντήσεις
2372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/10, 01:15
από Μητσάκος
7 Απαντήσεις
3813 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/11, 20:15
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
19 Απαντήσεις
6191 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/13, 14:03
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
0 Απαντήσεις
2307 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/13, 19:59
από Spyros Delta
3 Απαντήσεις
32471 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/14, 13:56
από Crowdance
4 Απαντήσεις
27866 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/14, 18:03
από Archangel