Αποστολέας Θέμα: 4way switch σε Tele  (Αναγνώστηκε 17688 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
4way switch σε Tele
« στις: 22/01/15, 01:52 »
Χαζεύοντας διάφορα, εντός κι εκτός, διαβάζω από πολλούς ότι το 4-way switch στην Tele της δίνει ένα όμορφο ήχο.
Από μια γρήγορη ματιά, κατάλαβα ότι στην 4η θέση, περνάμε τους μαγνήτες σε σειρά, σωστά;
Οπότε η πρώτη μου ερώτηση είναι:
Σε τι σειρά; Ποιος πάει πρώτος και ποιος δεύτερος;

Επίσης διάβασα ότι μεγαλώνει αρκετά η φασαρία στον bridge μαγνήτη, και αρκετοί προτείνουν την αφαίρεση της γης από τον neck και τη μεταφορά της γης του, στο μεταλλικό καπάκι.
Έχει βάση όσο το σκέφτομαι, αλλά θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας.
Να σημειώσω πάντως εδώ ότι στην δική μου (μαμά) Affinity Tele το καπάκι του neck ΔΕΝ είναι γειωμένο. Πρέπει;

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: 4way switch σε Tele
« Απάντηση #1 στις: 22/01/15, 08:08 »
Το έχω στη δικιά μου αλλά δεν το έχω βάλει εγώ οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω στα ηλεκτρολογικά. Πιστεύω ότι λογικά δεν έχει σημασία ποιος είναι πρώτος και ποιος δεύτερος (και ναι, η έξτρα θέση είναι οι δύο μαγνήτες σε σειρά).
Ο τέταρτος ήχος θυμίζει humbucker (για την ακρίβεια θυμίζει τη μεσαία θέση της Les Paul). Στην ουσία είναι σαν humbucker που χωρίσαμε τα 2 πηνία και τα βάλαμε το ένα στο bridge και το άλλο στο neck.
Από θέμα θορύβου εγώ δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο στη δικιά. Η τοποθέτηση είχε συνδυαστεί με αλλαγή στους μαγνήτες αλλά και πάλι οι single coil θέσεις ήταν όσο θορυβώδεις είναι συνήθως. Ίσως επειδή η δικιά μου έχει shielding μέσω αγώγιμης βαφής να είναι λιγάκι πιο ήσυχη γενικώς. Δεν θυμάμαι να έχω ακούσει κάποιον να παραπονιέται για extra θόρυβο πάντως μετά το 4-way switch.
Αν οι μαγνήτες σου έχουν αντίστροφη πολικότητα και κάνουν hum canceling στη μεσαία θέση, θα έχεις το ίδιο και στην 4η.
Για το καπάκι του neck έχω την εντύπωση ότι δεν έχει κάποια extra γείωση αλλά ότι είναι σε επαφή με το πηνίο το ίδιο.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: 4way switch σε Tele
« Απάντηση #2 στις: 22/01/15, 08:41 »
Όπως έχω πει και σε άλλο θέμα, θεωρώ τη συγκεκριμένη μετατροπή μια από τις καλύτερες αναβαθμίσεις που μπορεί να κάνει κάποιος σε μια tele. Eίναι εύκολη, σχετικά ανέξοδη και πλήρως αναστρέψιμη. Δίνει έναν πολύ διαφορετικό ήχο που όντως θυμίζει τη μεσαία θέση κιθάρας με δυο humbucker, τον οποίο δεν θα είχες από μια κλασσική tele και σού προσφέρει μια επιπλέον ευελιξία. Παρεμπιπτόντως, έχω μια Jerry Donahue telecaster με 5-way switch που δίνει τις ίδιες επιλογές με τον τετραθέσιο συν τον neck μαγνήτη χωρίς την επίδραση του tone ποτενσιόμετρου. Αν και αυτή η κιθάρα έχει τα δικά της σοβαρά πλεονεκτήματα, λειτουργικά μού αρέσει καλύτερα ο τετραθέσιος σε μια άλλη tele και μπορώ να πω ότι στις αντίστοιχες θέσεις ακούγεται καλύτερα, αν και σίγουρα υπάρχουν πολλές παράμετροι που επηρρεάζουν τον τελικό ήχο.

Όσο για τη γείωση, πράγματι πολλοί προτείνουν τη γείωση του καπακιού του neck μαγνήτη. Έχω συζητήσει το θέμα με δύο τεχνικούς και ο καθένας τους είχε διαφορετική άποψη. Η δική μου δεν έχει γείωση στο καπάκι, γιατί ο τεχνικός που έκανε τη δουλειά μού είπε ότι δεν βλέπει το λόγο. Πρέπει να ομολογήσω ότι η κιθάρα μού φάνηκε να έχει λίγο (πολύ λίγο) περισσότερο θόρυβο μετά τη μετατροπή, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν αυτό ήταν ψυχολογικό (περίμενα ότι θα έχει θόρυβο και αυτό άκουσα). Πάντως δεν ήταν σε βαθμό που θα με έκανε να ανησυχώ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: 4way switch σε Tele
« Απάντηση #3 στις: 22/01/15, 10:57 »
Συγνωμη ρε παιδες αλλα δεν καταλαβα.Αν παμε τη γηωση σε καποιο σημιο αντι απο ενα αλλο τι διαφορα υπαρχει;Αφου ολες οι γηωσεις κανουν σωμα μεταξι τους.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: 4way switch σε Tele
« Απάντηση #4 στις: 22/01/15, 12:42 »
Η σειρά των μαγνητών δεν έχει καμία σχέση, το ηλεκτρολογικό αποτέλεσμα είναι ταυτόσημο, όποιος και να μπεί πρώτος. Το ίδιο και παράλληλα. Αυτό που έχει τεράστια σημασία είναι η πολικότητα.

Απλά να αναφέρω ότι η συνδεσμολογία σε σειρά δύο μονοπήνιων μαγνητών είναι ένας ήχος που είτε λατρεύεις, είτε μισείς. Έχει τελείως διαφορετική χροιά από τους ίδιους μαγνήτες παράλληλα.

Για μένα είναι το αγαπημένο μου setting, ο μεσαία θέση από τις 5 στην PRS Custom 24 είναι ένα πηνίο του ΗΒ της γέφυρας και ένα πηνίο του ΗΒ του λαιμού σε σειρά. Με αυτό παίζω τα περισσότερα κομμάτια στο γκρουπ.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/01/15, 15:41 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: 4way switch σε Tele
« Απάντηση #5 στις: 22/01/15, 14:16 »
Ok, θενξ everybody :)

Περιμένω ήδη τον 4way διακόπτη που δεν έχω και βουρ. Έτσι κι αλλιώς δεν έχουμε να χάσουμε κάτι.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: 4way switch σε Tele
« Απάντηση #6 στις: 22/01/15, 14:27 »
Ok, θενξ everybody :)

Περιμένω ήδη τον 4way διακόπτη που δεν έχω και βουρ. Έτσι κι αλλιώς δεν έχουμε να χάσουμε κάτι.


Έχε απλώς υπόψη σου ότι μπορεί να παίξει θέμα χώρου (κυρίως θέμα διαδρομής του switch στο control plate (διορθώνεται βέβαια με λίγο λιμάρισμα στη χειρότερη περίπτωση).

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: 4way switch σε Tele
« Απάντηση #7 στις: 22/01/15, 16:59 »
Έχε απλώς υπόψη σου ότι μπορεί να παίξει θέμα χώρου (κυρίως θέμα διαδρομής του switch στο control plate (διορθώνεται βέβαια με λίγο λιμάρισμα στη χειρότερη περίπτωση).

Δεν έχω πρόβλημα, θα δουλέψει dremel  ;D ;D ;D
Οι καταστροφές είναι η ειδικότης μου!

με 5-way switch που δίνει τις ίδιες επιλογές με τον τετραθέσιο συν τον neck μαγνήτη χωρίς την επίδραση του tone ποτενσιόμετρου.

Αυτό μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον, και τα 5-way switches είναι και πιο φθηνά (το ρημάδι 4-way που πήρα είναι και-καλά-fender, και είχε κάνα 18ρι ευρά... 5-way βρίσκω παντού από πάμφθηνα μέχρι ότι να 'ναι...

Παράθεση
Η δική μου δεν έχει γείωση στο καπάκι


Με καλύπτει αυτό!

Για μένα είναι το αγαπημένο μου setting, ο μεσαία θέση από τις 5 στην PRS Custom 24 είναι ένα πηνίο του ΗΒ της γέφυρας και ένα πηνίο του ΗΒ του λαιμού σε σειρά. Με αυτό παίζω τα περισσότερα κομμάτια στο γκρουπ.

Απ' ότι έχω καταλάβει, όντως πρέπει να ισχύει το παραπάνω που είπες:

Απλά να αναφέρω ότι η συνδεσμολογία σε σειρά δύο μονοπήνιων μαγνητών είναι ένας ήχος που είτε λατρεύεις, είτε μισείς.

Οπότε θα δείξει.

Συγνωμη ρε παιδες αλλα δεν καταλαβα.Αν παμε τη γηωση σε καποιο σημιο αντι απο ενα αλλο τι διαφορα υπαρχει;Αφου ολες οι γηωσεις κανουν σωμα μεταξι τους.

Όταν θα θέλεις να παίξεις με τον bridge μόνο, τότε βάση της καλωδίωσης, αφαιρείς τη γη από τον bridge μαγνήτη και μένει στον αέρα, απ' ότι έχω καταλάβει από τα σχεδιαγράμματα.
Δε μπορείς να τον γειώσεις απλά, γιατί έτσι δε θα μπορείς να τον βάλεις σε σειρά με τον άλλον, παρά μόνο παράλληλα, όπως είναι τώρα.

Ίσως επειδή η δικιά μου έχει shielding μέσω αγώγιμης βαφής να είναι λιγάκι πιο ήσυχη γενικώς.

Κι αυτό είναι το επόμενο project. Να κάτσω κάποια στιγμή και να περάσω την tele και μία stratoειδή με αγώγιμη μπογιά.

Ξανά θενξ everybody!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: 4way switch σε Tele
« Απάντηση #8 στις: 23/01/15, 00:24 »
με 5-way switch που δίνει τις ίδιες επιλογές με τον τετραθέσιο συν τον neck μαγνήτη χωρίς την επίδραση του tone ποτενσιόμετρου.


Αυτό μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον, και τα 5-way switches είναι και πιο φθηνά (το ρημάδι 4-way που πήρα είναι και-καλά-fender, και είχε κάνα 18ρι ευρά... 5-way βρίσκω παντού από πάμφθηνα μέχρι ότι να 'ναι...

Έχε υπόψη σου ότι εκτός από την συνδεσμολογία του Jerry Donahue, υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές συνδεσμολογίες που σού δίνουν 5 ήχους από τους δύο μαγνήτες μιας tele. Mία από αυτές σού δίνει τρεις διαφορετικούς συνδυασμούς των δύο μαγνητών (παράλληλα, σε σειρά και out of phase) συν τον κάθε μαγνήτη μόνο του. Aπ' ό,τι θυμάμαι όμως, αυτή η συνδεσμολογία απαιτεί super switch και όχι απλό πενταθέσιο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: 4way switch σε Tele
« Απάντηση #9 στις: 27/01/15, 18:32 »
Μιας και το ξεκίνησα που το ξεκίνησα το θέμα, ας το πάω μέχρι τέλους  :)

Το πρωί στο γραφείο με περίμενε ο Fenderοδιακόπτης (C.Shop 4-Way Tele Switch - P/N: 099-2250-000), οπότε με την επιστροφή στο σπίτι, είχαμε εργασίες...



Αρχικά, έκανα ένα σχεδιάγραμμα-3-χρονών-παιδιού με το υπάρχον wiring για να υπάρχει.



Στη συνέχεια αφαιρέθηκε το pickguard (για να βρω τη γη του neck pickup) και το control panel (; είναι σωστή η έκφραση; Τέλος πάντων, το-μαραφέτι-με-τα-ρυθμιστικά).

Απλώθηκαν όλα πάνω σε πανάκια, μην γεμίσουμε γρατζουνιές την κιθάρα ή πέσει καθόλου κόλληση κλπ..



Ο Fenderοδιακόπτης είχε μέσα και το σχεδιάγραμμα, οπότε ουσιαστικά είναι μια διαδικασία τυφλοσούρτης... Απλώθηκε κι αυτό να το βλέπουμε, και άρχισε η αποκαθήλωση της καλωδίωσης και του παλιού διακόπτη.



Αφαιρέθηκε ο παλιός διακόπτης και μπήκε ο νέος. Οι λόγοι που προτίμησα να τον βάλω επάνω από το να δουλέψω με τον διακόπτη στον αέρα είναι δύο.
α) Τα καλώδια θα τα φέρω στα μέτρα μου, χωρίς να είναι τεράστια και να κόβουν βόλτες, ή να βγουν μικρά και να μην φτάνουν, καθώς οι αποστάσεις θα είναι αυτές που πρέπει.
β) Θα έχω μια σταθερή βάση να δουλέψω.



Η καλωδίωση είναι έτοιμη. Χρειάστηκε ένα εξτρά καλώδιο για τη γη από τον νέο διακόπτη, και ένα νέο καλώδιο από την έξοδο του νέου προς το volume pot. Το παλιό το είχαν υπολογίσει ίσα-ίσα, και ο νέος διακόπτης είναι αισθητά πιο μακρύς/βαθύς. Βάλε κι ότι στην προσπάθεια να το ξεγυμνώσω λίγο παραπάνω το έκοψα ένα τσακ  ;D



Και η ώρα των δοκιμών.
Οι δοκιμές έγιναν με την χρήση υψηλής διαστημικής τεχνολογίας και εργαλείων αναφοράς (κοινώς, με ένα κατσαβίδι χτύπαγα τους μαγνήτες, γυρνώντας τον διακόπτη στις διάφορες θέσεις  ;D ;D ;D ).
Όλα έπαιξαν με τη μία.

Να σημειωθεί ότι η διαδικασία είναι αρκετά εύκολη.
Απλά ξεκολλάμε τα παλιά καλώδια, με ένα πολύμετρο βρίσκουμε τα +/- του neck μαγνήτη (ο bridge θα είναι αυτός που περισσεύει).
Κολλάμε τα καλώδια στα πόδια του διακόπτη ακριβώς όπως δείχνει το σχεδιάγραμμα και χλουυυυυυπ, τέλος.
Το κομμάτι του volume/tone δεν χρειάζεται πείραγμα.



Επί τη ευκαιρία, έπεσε κι ένα καθάρισμα, και είμαστε κομπλέ  :)

Τώρα μένει να κάτσω να παίξω και λίγο  :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: 4way switch σε Tele
« Απάντηση #10 στις: 27/01/15, 22:11 »
Με 'γειες. Καλά παιξίδια (την 4η θέση δες τη και με το volume στο 7-9 ας πούμε).
Εγώ έχω κάνει κι αυτό και μ'αρέσει (δε χάνεις πρίμα όταν κόβεις volume):
http://www.tdpri.com/forum/tele-technical/309001-fezz-parka-ted-greene-50s-wiring-squier-cvc.html


Ωραία νερά και χρώμα στο σώμα. Ο λαιμός θέλει λίγο ηλιοθεραπεία ;D

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: 4way switch σε Tele
« Απάντηση #11 στις: 28/01/15, 01:14 »
Με 'γειες. Καλά παιξίδια (την 4η θέση δες τη και με το volume στο 7-9 ας πούμε).
Εγώ έχω κάνει κι αυτό και μ'αρέσει (δε χάνεις πρίμα όταν κόβεις volume):
http://www.tdpri.com/forum/tele-technical/309001-fezz-parka-ted-greene-50s-wiring-squier-cvc.html


@#()$@!*!()%*$)(@#%*@#$%()
Τώρα που τα έκλεισα όλα το λες;  ;D ;D ;D
Μπήκε πάντως στην άκρη για την επόμενη φορά, που είναι στο πρόγραμμα να γίνει re-wiring της καλωδίωσης...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: 4way switch σε Tele
« Απάντηση #12 στις: 28/01/15, 10:02 »
Το σκέφτηκα κι εγώ ότι άργησα να στο πω αλλά είναι της πλάκας η δουλειά. Ξεκολάς από ένα ποδαράκι και κολάς στο δίπλα. Το πέτυχα μέχρι κι εγώ που είμαι ελαφρώς κουλάδι με αυτά τα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: 4way switch σε Tele
« Απάντηση #13 στις: 29/01/15, 19:17 »
Το γύρισα, δε παρατήρησα ιδιαίτερη διαφορά στον τόνο (θα το δοκιμάσω πάλι σε λίγο με ακουστικά), αλλά παρατήρησα ότι πλέον άλλαξε η διαδρομή του volume.
Θα επανέλθω  ;D

Update:
Όντως έχει διαφορά στον ήχο, αλλά έχει αλλάξει και η συμπεριφορά των volume/tone. Κάποια στιγμή θα παίξω με διάφορες τιμές στα ποτενσιόμετρα να δω τι μου αρέσει περισσότερο.

Σκέφτομαι πάντως, βάση αυτού που είπε ο @Απόλλων , να βάλω ένα push-pull (που έχω στο στοκ) και να κάνω bypass εκτός του tone, και το volume τελείως.
 
Αν έχετε και καμιά άλλη ιδέα, πείτε την  ;D
Έτσι κι αλλιώς, αυτή την κιθάρα την πήρα περισσότερο για πειράματα μου φαίνεται  ;D ;D ;D
(Αν και έχει καταλήξει να είναι η "βασική" μου κιθάρα. Με εξέπληξε ευχάριστα αυτή η αγορά!)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/01/15, 17:56 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: 4way switch σε Tele
« Απάντηση #14 στις: 04/02/15, 20:33 »
Για να μην ανοίγω νέο θέμα, κι επειδή ίσως κάποιον να ενδιαφέρει, ας συμπληρώσω εδώ τα εξής περί της Squier Affinity Tele.

Αρχικά να πω το εξής:
Γιατί τόσα χρόνια δεν είχα πάρει tele, αφού ανέκαθεν μου άρεσαν (τουλάχιστον εμφανισιακά);  ;D

Το 4-way switch πραγματικά έδωσε ένα διαφορετικό ήχο, που στα αυτιά μου, τον εξοπλισμό μου και την κουλάδα μου, μου αρέσει.
Η Affinity έχει έρθει με απίστευτα καλό setup (να θέλεις να γυρίσεις λίγο μια βίδα, και να μη βρίσκεις λόγο, μη σου τύχει!).

Το μόνο μείον που έβρισκα, ήταν ένας περίεργος ήχος σα buzzing, αλλά δεν ερχόταν από κάποιο τάστο, και δεν ακουγόταν πάντα.
Κάποια στιγμή που αποφάσισα να ασχοληθώ, είδα ότι προερχόταν από τη γέφυρα.
Ε, οκ λέω, φθηνογέφυρα είναι, τι περιμένεις. Μου είχε κάτσει στραβά και ότι είναι top-loader (άνευ λόγου φυσικά).
Ψάχνοντας το λίγο καλύτερα, είδα ότι ακουμπώντας τα saddles, το buzzing σταμάταγε, ωπ, εδώ είμαστε. Το κοιτάω λίγο καλύτερα, και βλέπω ότι η μία βίδα από κάθε saddle ήταν στον αέρα. Ξεβιδωμένη. Οπότε και μετά, κάπου ακούμπαγε, κάπου έτριζε η ίδια κλπ.
Έριξα μια γρήγορη ματιά στο internet και όλοι λέγαν ότι η γέφυρα είναι άθλια κλπ.
Το άφησα έτσι, και λέω κάποια στιγμή θα αλλάξουμε.

Σήμερα, σε μια κρίση εξυπνάδας λέω και γιατί να μην βάλω λίγη loctite να σφίξουν οι βίδες; Μια χαρά μου φαίνεται η γέφυρα, σάμπως τι τεχνολογία έχει; Απλά οι βόλτες είναι χαλαρές.
Οπότε, ευκαιρίας δοθείσης (ελεύθερο απόγευμα), και πλήρους εξοπλισμού σε πρώτες ύλες (aka Loctite 243)· ήρθε η ώρα για διορθώσεις.



Πρώτα πρώτα, προσπαθώντας να μην χαλάσω το υπέρτατο setup που είχε από το εργοστάσιο η tele, χρησιμοποίησα έναν σφιγκτήρα, ώστε να πιέσω μεταξύ τους τα saddles και να μην αλλάξει το ύψος τους όταν θα αφαιρέσω τη μία βίδα από τις δύο.



Σε κάθε saddle, άρχισα να αφαιρώ τη μία αλλενόβιδα τελείως, να την καθαρίζω με οινόπνευμα και μετά να της ρίχνω πολύ λίγη Loctite. Για περισσότερη ταχύτητα, χρησιμοποίησα ένα Torx κατσαβίδι.
Προσοχή όμως: Το torx ναι μεν πιάνει την αλλενόβιδα, αλλά δεν σημαίνει ότι μπορεί να την βιδώσει σωστά. Απλά βαριόμουν με το άλλεν και τόσο μικρό αλλενοκατσάβιδο δεν έχω. Οπότε τις ξεβίδωνα -αφού ήταν στον αέρα σχεδόν- και τις βίδωνα μέχρι την πιο μικρή υποψία πίεσης, όπου και συνέχιζα με το allen.



Αφού τελείωσα με τη μία σειρά, έπιασα την επόμενη. Ίδια διαδικασία. Εδώ έχει πέσει αρκετή loctite. Σ' αυτή την περίπτωση, τη σκουπίζω με το δάκτυλο. Δεν χρειάζεται αρκετή loctite, ούτε καν 1/3 σταγόνας. Είναι τόσο μικρή η βίδα, που με 5 σταγόνες κάνεις και τις 12 βίδες  ;D
Επίσης, όσο πιο πολύ loctite, τόσο πιο δύσκολα αφαιρείται.



Το υπόλοιπο της loctite που δεν εισχώρησε στο σπείρωμα και έμεινε απ' έξω (πάνω) αφαιρέθηκε με λίγο χαρτί και μετά με μια μπατονέτα με λίγο οινόπνευμα.
Φωτογραφήθηκε και υπό γωνία για να επιβεβαιωθεί ότι οι βίδες πατάνε όλες και ότι τα saddles είναι ίσια, και χλουυυυυυυυυυυπ, τέλος  :)

Σημείωση: H Loctite 243 (Μπλε) είναι μέσου βαθμού ασφαλιστικό σπειρωμάτων. Αν θυμάμαι καλά, υπάρχει κι η μπλέ 242 η οποία είναι ίδια, απλά αλλάζει η θερμοκρασία αντοχής.
Φαντάζομαι ότι overkill μάλλον ακόμα και η μπλέ για τέτοια χρήση. Η 222 μάλλον θα είναι καλύτερη (χαμηλού βαθμού), αλλά βρήκα ένα μπουκάλι -ά ρε Murphy αθάνατε- αφού είχα τελειώσει τη διαδικασία.

Αν χρησιμοποιήσετε Loctite, αφήστε την κάνα 20λεπτο να στεγνώσει, και θα σφίξει (βιδωμένη η βίδα πάντα).  Είναι λίγο ακριβή (πρέπει να έχει -30€/50ml). Υπάρχουν εναλλακτικές και σε κινέζικες, έχουν τα διάφορα μοντελομάγαζα με τηλεκατευθυνόμενα/ebaης/κλπ, αλλά δεν τις έχω δοκιμάσει. Δεν έχω ακούσει πάντως και άσχημα λόγια.

Anyway, μέχρι να γράψω και το μήνυμα, πέρασε το μισάωρο, οπότε πάω για τεστ :)

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: 4way switch σε Tele
« Απάντηση #15 στις: 04/02/15, 23:36 »
Βασικα(καλησπερα σας  ;D ) δεν καταλαβα πιο ακριβος ηταν το προβλημα με τις βιδες,αλλα εγω εχω εμπιρια απο βιδακι που κραταει το βαγωνακι να μην πηγαινει μπρος-πισω με "κλοτσιμενο" πασο.Και αφου το θεμα ηταν οτι η βιδα επαιρνε απειρες στροφες και δουλεια δεν γινοταν,η πιο απλη λυση ειναι...τεφλον.Λιγο τεφλονακι στα πασα οπως οι καλοι φιλοι μας υδραβλικοι,αν και για αλλη χρηση ομως για τον ιδιο σκοπο.Να γεμησουμε τα κενα αναμεσα στα πασα και να σφιξουν οσο περισοτερο γινετε.Με σπιροκολλα δεν εχω μεγαλη εμπιρια,μονο μια φορα εχω χρεισημοποιησει σε σαζμαν που απο κραδασμους χαλαρωναν οι βιδες (και η δοθλεια της σπιροκολλας ειναι να εμποδισει καλλα εφαρμοσημες βιδες να λασκαρουν) και εβαλα την μπλε αλλα δεν εκανε δουλεια γιατι οταν ζεσταθηκε το σαζμαν τοτε η κολλα ηταν σαν να μην υπηρχε απλα το αναφερω γιατι εαν καποιος βαλει απο την κοκκινη (ισχηρη) οταν για καποιο λογο θελει να βγαλει τις βιδες θα πρεπει να τις ζεστανει.Δεν ξερω αν το πιστολακι μαλλιων θα κανει δουλεια (για βιδες μεγαλες παιρνει μερος εργασιας φλογιστρο) απλα καλο θα ειναι να αρκεστει κανεις στην μπλε γιατι δεν θα ηθελα να ζεστανω τοσο πολυ τα χρωματα και μαυρισουν.
απο κατω παραθετω φωτο με το τεφλον να φαινετε στα μαυρα βαγονακια.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: 4way switch σε Tele
« Απάντηση #16 στις: 04/02/15, 23:44 »
εβαλα την μπλε αλλα δεν εκανε δουλεια γιατι οταν ζεσταθηκε το σαζμαν τοτε η κολλα ηταν σαν να μην υπηρχε απλα το αναφερω γιατι εαν καποιος βαλει απο την κοκκινη (ισχηρη) οταν για καποιο λογο θελει να βγαλει τις βιδες θα πρεπει να τις ζεστανει.Δεν ξερω αν το πιστολακι μαλλιων θα κανει δουλεια (για βιδες μεγαλες παιρνει μερος εργασιας φλογιστρο) απλα καλο θα ειναι να αρκεστει κανεις στην μπλε γιατι δεν θα ηθελα να ζεστανω τοσο πολυ τα χρωματα και μαυρισουν.

Προσοχή!
Η κόκκινη (222) είναι χαμηλού βαθμού.
Η μπλέ (242, 243) είναι μεσαίου βαθμού.

Αν δεν κάνω λάθος, η 242 αντέχει ως 150 και η 243 ως 180C (ή αντίστροφα, δε θυμάμαι).
Νομίζω κάνουν για μέχρι Μ30 βίδες, όχι πιο πάνω.
Πιο σκληρές από αυτές δεν έχω χρησιμοποιήσει, ίσως όταν πάρω κάνα φέρυ μποτ να αγοράσω  ;D

Γενικά, η Loctite έχει 1512 προϊόντα, το καθένα για τη σωστή χρήση.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: 4way switch σε Tele
« Απάντηση #17 στις: 05/02/15, 00:12 »
Eγω ειχα παρει μπλε για να μην χρειαστω φλογιστρο σε περιπτοση που θελω να τις λισω.Οχι μαρκας λοκταιτ αλλα μου ειπαν στο μαγαζι ( εργαλεια,ανταλακτικα φορτιγων-χοματουργικων κτλ) οτι η κοκκινη ειναι η δυνατη και πιστεψα πως το εχουν κανει καπως πιο "διεθνη" αυτο με τα χρωματα οπως πχ το κλασικο σφιγκω οπως παει το ρολοι εκτως ειδικων περιστασεων με αναποδα πασα.Τωρα ενταξει..Μ30 βιδα..στον πυργο του Αιφελ μονο.. :P

The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: 4way switch σε Tele
« Απάντηση #18 στις: 12/03/15, 16:34 »
Για να μην ανοίγω νέο θέμα, λέω να προχωρήσω σε αλλαγή bridge μαγνήτη στην tele με κάποιον humbucker (ή μήπως σε γενική αλλαγή και των δύο;).

Ο λόγος είναι για το ενοχλητικό hum και μόνο, που ναι μεν όταν παίζω στον ενισχυτή είναι ανεπαίσθητο, αλλά 90% παίζω με ακουστικά και εκεί με ενοχλεί.

Τι προτείνετε οι ειδικοί; Μου αρέσει η πριμαδούρα του stock της Affinity (γενικά αν εξαιρέσει κάποιος το hum, δεν έχω κάποιο παράπονο από τους stock μαγνήτες...).

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: 4way switch σε Tele
« Απάντηση #19 στις: 12/03/15, 18:08 »
λέω να προχωρήσω σε αλλαγή bridge μαγνήτη στην tele με κάποιον humbucker (ή μήπως σε γενική αλλαγή και των δύο;).

τότε παύεις να'χεις tele ;D

Ο λόγος είναι για το ενοχλητικό hum και μόνο, που ναι μεν όταν παίζω στον ενισχυτή είναι ανεπαίσθητο

ανεπαίσθητο επειδή η ένταση του ήχου υπερκαλύπτει το hum και δεν το ακούς ή στον ενισχυτή έχει πολύ λιγότερο hum γενικά?
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: 4way switch σε Tele
« Απάντηση #20 στις: 12/03/15, 18:14 »
τότε παύεις να'χεις tele ;D

Χμ, ναι. Τώρα που το λες, έχεις απόλυτο δίκιο  ;D ;D ;D

Παράθεση
ανεπαίσθητο επειδή η ένταση του ήχου υπερκαλύπτει το hum και δεν το ακούς ή στον ενισχυτή έχει πολύ λιγότερο hum γενικά?

Ε εντάξει, με τον ενισχυτή όταν παίζω δεν ψάχνω (και δεν έχω όσο και να θέλω) τον ultimate ήχο (συνήθως παίζω καρφί στον 2W Greta με το μαμά τριάθλιο μεγάφωνο των 4").

Αλλά όπως είπα και πριν, παίζω 90% ακουστικά στο Digitech GSP1101, και εκεί η παραμικρή ατέλεια... Ακούγεται... Και δεν καλύπτεται φυσικά από εξωτερικούς ήχους κλπ...

Κοινώς, ενώ την έχω καταερωτευθεί την Affinity Tele, τουλάχιστον στο playability, μου τα χαλάει λίγο στο μπζζζζζζζζ  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: 4way switch σε Tele
« Απάντηση #21 στις: 12/03/15, 18:26 »
στις φωτογραφίες απο πάνω δε βλέπω πουθενά shielding
θα πρότεινα να ξεκινησεις απο εκει

έχω καταερωτευθεί την Affinity Tele, τουλάχιστον στο playability

έπαιξα με μια σε ενα μαγαζί και ήταν απίστευτα άνετη παρόλο που είχε σάπιες χορδές
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: 4way switch σε Tele
« Απάντηση #22 στις: 13/03/15, 10:48 »
[
λέω να προχωρήσω σε αλλαγή bridge μαγνήτη στην tele με κάποιον humbucker (ή μήπως σε γενική αλλαγή και των δύο;).

τότε παύεις να'χεις tele ;D

Άσχετα με το αν και κατά πόσο μια tele με humbuckers είναι tele ή όχι, εγώ έχω σε μια telecaster έναν low output humbucker (περίπου 6Κ) σε μέγεθος μονού στη γέφυρα και μού αρέσει ο ήχος του. Ακριβώς επειδή δεν είναι καθόλου "hot" βρίσκω ότι δεν χάνει πολύ από τον κλασσικό ήχο ενός μαγνήτη σε αυτή τη θέση, αλλά μάλλον ισορροπεί τα υπερβολικά πρίμα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: 4way switch σε Tele
« Απάντηση #23 στις: 27/03/15, 14:18 »
Case closed.

Χθες το βράδυ σε μία οξεία κρίση GASίτιδας, χτύπησα ένα set Toneriders Hot Classics  ;D
(Κλασσική περίπτωση όπου για άλλο ξεκινάς, και σε άλλο καταλήγεις...)
Εν αναμονή παραλαβής προς το παρόν, θα ενημερώσω σχετικά μόλις έρθουν και τοποθετηθούν.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: 4way switch σε Tele
« Απάντηση #24 στις: 27/03/15, 15:55 »
Χθες το βράδυ σε μία οξεία κρίση GASίτιδας, χτύπησα ένα set Toneriders Hot Classics  ;D

Εξαιρετικοί μαγνήτες κατά τη γνώμη μου. Δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από πολύ ακριβότερα σετ "επώνυμων" μαγνητών. Είμαι σίγουρος ότι θα μείνεις ικανοποιημένος, ειδικά σε σύγκριση με τους stock μαγνήτες της Affinity.

Παράθεση
(Κλασσική περίπτωση όπου για άλλο ξεκινάς, και σε άλλο καταλήγεις...)

Κλασσικότατη. Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω... :-X
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
5242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/09, 22:21
από priestjohn
17 Απαντήσεις
6009 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/09, 17:14
από JimiDS
DIY latch switch.. Πως??

Ξεκίνησε από C.Alexei Εφέ

4 Απαντήσεις
2478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/10, 01:29
από C.Alexei
3 Απαντήσεις
3004 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/10, 23:02
από petros1992
4 Απαντήσεις
2225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/11, 16:37
από stratboy
2 Απαντήσεις
3081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/11, 22:47
από theodoropoulos
4 Απαντήσεις
4192 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/12, 15:14
από theodoropoulos
5 Απαντήσεις
3104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/12, 16:02
από Μπιφτέκι
6 Απαντήσεις
3287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/12, 13:59
από harrisxr650
3 Απαντήσεις
3713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/15, 12:11
από Βραζίλης