Αποστολέας Θέμα: H&K Tubemeister 18 Review  (Αναγνώστηκε 84068 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #25 στις: 19/11/11, 20:36 »
για αλλη μια φορα ο αντριανος εγραψε..ειναι ενα μηχανημα που με ενδιαφερει πολυ κ εμενα.και μετα η Mesa σου βγαζει τοv transatlantic στα 1800!!!!ε ειναι να μη πεις WTF?και μην ακουσω οτι ειναι 30 watt!!η τον 15 στα 1200
« Τελευταία τροποποίηση: 19/11/11, 20:38 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #26 στις: 19/11/11, 22:39 »
καμια ηχογραφηση με το redbox κανατε? ειδικα στους high gain ηχους ισως εντοπισουμε την πρωτη αδυναμια του ενισχυτη...επισης τωρα εχουμε και 5 watt εκδοση
http://www.hughes-and-kettner.com/products.php5?id=145&prod=TubeMeister%205%20Head

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #27 στις: 20/11/11, 10:15 »
καμια ηχογραφηση με το redbox κανατε? ειδικα στους high gain ηχους ισως εντοπισουμε την πρωτη αδυναμια του ενισχυτη...επισης τωρα εχουμε και 5 watt εκδοση

Υπάρχει αυτό το καταπληκτικό βιντεο του Thomas που κάνει παράθεση μεταξύ του RB και του amp.. το RB είναι απίστευτο για simulation:


O 5άρης με εξέπληξε, φαίνεται το απόλυτο μηχανάκι για το σαλόνι και το στούντιο!.. Βγήκα αληθινός στην πρόβλεψη μου για συνέχεια στα μοντέλα της σειράς, όμως μου βγήκε από κάτω αντί για από πάνω στα watt που είχα πει!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #28 στις: 20/11/11, 14:03 »
Ανεξαρτητα απο την ποιοτητα του ενισχυτη που κατα πασα πιθανοτητα ειναι μεσα στις επιλογες μου,το παλικαρι που παιζει,ο οποιος για μενα ειναι απο τους καλυτερους κιθαριστες σε σχεση με αυτους που προμοταρουν ενισχυτες,αναδεικνυει σε μεγαλο βαθμο το amp....ειδικα σε σχεση με αυτου που παρουσιαζουν τους bugera

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #29 στις: 27/11/11, 17:46 »
ειμαι πολυ κοντα στο να παρω τον tubemeister οποτε θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις στους κατοχους...
1) σε υψηλα gain υπαρχει θεμα με noise/hum? χρειαζεται noise gate?
2) εχει δοκιμασει κανεις με emg μαγνητες? σε πανε σε πιο hardcore ηχους η θα χρειαστω και κανα maxon?
3)μπορει να αλλαχτει με καποια μοντα ο εσωτερικος φωτισμος απο μπλε σε αλλο χρωμα?  ;D ;D ;D

Γιατι Maxοn που ειναι και ακριβα? Η λυση για τετοιου ειδους μπουστ ακουει στο ονομα digitech bad monkey! Απ'οτι καταλαβαινω επειδη λες για τον κρανκ, για πολυ gain κτλ, θελεις κατι με γκαζια σε λιγα βατ?
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #30 στις: 27/11/11, 22:03 »
ειμαι πολυ κοντα στο να παρω τον tubemeister οποτε θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις στους κατοχους...
1) σε υψηλα gain υπαρχει θεμα με noise/hum? χρειαζεται noise gate?
2) εχει δοκιμασει κανεις με emg μαγνητες? σε πανε σε πιο hardcore ηχους η θα χρειαστω και κανα maxon?
3)μπορει να αλλαχτει με καποια μοντα ο εσωτερικος φωτισμος απο μπλε σε αλλο χρωμα?  ;D ;D ;D

Γιατι Maxοn που ειναι και ακριβα? Η λυση για τετοιου ειδους μπουστ ακουει στο ονομα digitech bad monkey! Απ'οτι καταλαβαινω επειδη λες για τον κρανκ, για πολυ gain κτλ, θελεις κατι με γκαζια σε λιγα βατ?








bad monkey e? δε το εχω δοκιμασει αλλα γενικα κανενα digitech δε με εχει απογοητευσει...γενικα γραφω σε studio  με το gsp1101 + daw IR's
και παιζω live και προβες με ενα crate gt3500h (τεραστιος κ βαρυς)....και τα δυο κανουν καλα τη δουλεια τους αλλα βαρεθηκα το τοσο κουβαλημα και επισης θελω και κατι full tube ετσι για το γ**ωτο..τωρα αν ο tubemeister μπορει να αντικαταστησει και τα δυο δε το ξερω...σιγουρα θα ηθελα κατι max 40-50 watt και να μην πληρωσω λεφτα μεγαλου ενισχυτη...γιατι αν ειχα 1000 ευρω θα επερνα ενα 6505 και ας κουβαλουσα ακομα...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #31 στις: 01/12/11, 01:03 »
Δες τον Η&Κ σιγουρα, και αν δεν σου φτανει το gain δες και κατι τετοιο

http://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_jca50h.htm

ή σε πιο μικρο και με λιγοτερα βατ και βαρος

http://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_jca22h_guitar_head.htm

(του δευτερου επισης δεν ξερω σε τι επιπεδα gain φτανει το δευτερο καναλι).
Βγαινουν και σε κομπο αν θελεις να κουβαλας  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #32 στις: 04/12/11, 23:21 »
απο οτι διαβασα στο ποστ του Αντριανου πιστευει οτι στον tubemeister γινεται χρηση και solid state στοιχειων για το drive...γενικα απο βιντεο που βλεπω και ακουω το κεφαλακι μοιαζει αρκετα με το distortion του silver dragon της rocktron που συνδυαζει μια 12ax7 μαζι με solid state drive...δε θα με χαλουσε καθολου κατι τετοιο καθως φαινεται πως το drive toυ κοβει απιστευτα στη μιξη...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #33 στις: 09/01/12, 09:54 »
Γεια και χρονια πολλα,
ειδα το review που εκανες για τον tubemeister 18 (μπραβο σου παρεπιμπτωντως) κ θα ηθελα να σε ρωτησω καποια παραγματα.
Κατ' αρχας  η κιθαρα μου ειναι μια kramer '84 reissue me Di marzio super distortion, εχω μια gt-8 k μια 1x12 closed back της blackheart.Ο ηχος που θελω να πετυχω ειναι 80's  heavy metal/hard rock (skid row,dokken,priest,evh κλπ).Ο ενισυτης αυτος μπορει να πιασει/πλησιασει τετοιους ηχους?με καποιο overdrive αν χρειαζεται.
Επισης  ειμαι αυστηρα bedroom player,k θελω να ξερω αν μπορω να εχω αυτους τους  ηχους  σε λογικες εντασεις για δωματιο ,χωρις να λασπωνει.Γραφεις οτι κ το 1 watt ειναι πολυ,κ οτι παιρνει gain και απο το master, για αυτο σε ρωταω.Την gt-8 θα την χρησημοποιοω ως εφφεδιερα και καποιο overdrive της οπου χρειαζεται.Περιμενω απαντηση σου.Ευχαριστω.

Ναι κάνει μια χαρά για 80's heavy metal/hard rock, απλά για κρεβατοκάμαρα το 1 watt είναι πράγματι αρκετά δυνατό και για να μην ενοχλείς με τέρμα το Gain ίσως θα πρέπει να χαμηλώσεις λίγο το Master με αποτέλεσμα να έχεις χαμηλότερο distortion από τις τελικές λυχνίες, που όμως μπορείς να το πάρεις εύκολα από κάποιο αναλογικό πετάλι.

Ψηφιακό distortion από την GT8 δεν θα χρησιμοποιούσα προσωπικά σε συνδυασμό με το distortion του ενισχυτή διότι εκεί μάλλον θα λασπώσει. Μόνο για καθαρά effects και πάλι καλύτερα στο effects loop.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος stauros20

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #34 στις: 09/01/12, 20:08 »
Για το bluesbreaker  της Marshall ,τι λες?
Θα αλλοιωνει   ευχαριστα  (οχι πολυ ομως, οσο χρειαζεται) τον χαρακτηρα του ενισχυτη , για τους ηχους που θελω να πετυχω? 

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #35 στις: 22/01/12, 15:04 »
θα μπορουσε καποιος κατοχος του tubemeister να κανει εστω μια προχειρη ηχογραφηση ωστε να δουμε το ευρος του gain με και χωρις lead boost...δεν υπαρχει σχεδον κανενα "βαρυ" ρυθμικο με το lead boost on...ολοι αρχιζουν το βαρετο shredding της πρωτης δημοτικου...

Αποσυνδεδεμένος A-nik-i

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #36 στις: 20/02/12, 22:30 »
Καλησπέρα! Το γράφω εδώ γιατί ίσως να είναι σχετικό. Ο Tubemeister ο 5άρης Combo, τί λέει; Κουβαλάει τις αρετές του 18άρη; Αξίζει σαν αγορά σε αυτήν την τιμή (400€ στον Θωμά);

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #37 στις: 20/02/12, 22:44 »
Καλησπέρα! Το γράφω εδώ γιατί ίσως να είναι σχετικό. Ο Tubemeister ο 5άρης Combo, τί λέει; Κουβαλάει τις αρετές του 18άρη; Αξίζει σαν αγορά σε αυτήν την τιμή (400€ στον Θωμά);
Για μένα όχι.. πολλά λεφτά για ένα μόνο κανάλι, μία προενισχύτρια, μικρό μεγάφωνο και ένταση που δεν βγάζει δυνατή πρόβα.. Υπάρχουν πολύ καλύτερες αγορές στα 400€.
Είναι πολύ καλός για την κρεβατοκάμαρα, ή το σαλόνι, για κάποιον που έχει ήδη 2-3 άλλους ενισχυτές, θέλει κάτι σαν αυτό συγκεκριμένα και έχει να δώσει τα λεφτά.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος A-nik-i

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #38 στις: 21/02/12, 19:02 »
Καλησπέρα! Το γράφω εδώ γιατί ίσως να είναι σχετικό. Ο Tubemeister ο 5άρης Combo, τί λέει; Κουβαλάει τις αρετές του 18άρη; Αξίζει σαν αγορά σε αυτήν την τιμή (400€ στον Θωμά);
Για μένα όχι.. πολλά λεφτά για ένα μόνο κανάλι, μία προενισχύτρια, μικρό μεγάφωνο και ένταση που δεν βγάζει δυνατή πρόβα.. Υπάρχουν πολύ καλύτερες αγορές στα 400€.
Είναι πολύ καλός για την κρεβατοκάμαρα, ή το σαλόνι, για κάποιον που έχει ήδη 2-3 άλλους ενισχυτές, θέλει κάτι σαν αυτό συγκεκριμένα και έχει να δώσει τα λεφτά.

Κατάλαβα. Πολύ κατατοπιστική απάντηση, ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #39 στις: 21/02/12, 22:47 »
Αντριανε τωρα που εχεις περασει ενα διαστημα με τον ενισχυτη και λογικα σου εχει φυγει ο ενθουσιασμος θα ξαναελεγες τα ιδια? απο ενταση πως παει..εμενα με ενιδαφερει σε 4χ12 αν μπορει να καλυψει stage σε εξωτερικο χωρο τουλαχιστον να ακουει η αλλη μπαντα...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #40 στις: 22/02/12, 09:47 »
Αντριανε τωρα που εχεις περασει ενα διαστημα με τον ενισχυτη και λογικα σου εχει φυγει ο ενθουσιασμος θα ξαναελεγες τα ιδια?
Ναι, συνεχίζω να είμαι συγκρατημένα γοητευμένος και κάθε φορά που παίζω με αυτόν θυμάμαι πόσο μου αρέσει αυτή η χροιά "hifi" που έλεγα.

απο ενταση πως παει..εμενα με ενιδαφερει σε 4χ12 αν μπορει να καλυψει stage σε εξωτερικο χωρο τουλαχιστον να ακουει η αλλη μπαντα...
Λυπάμαι αλλά.. με τίποτα!.. σε εξωτερικό χώρο ειδικά, έχω δεί από την πράξη ότι θέλεις 30-50 watt τουλάχιστον, μόνο και μόνο για να έχεις κάποια ικανή διασπορά από το μεγάφωνο σου, για τους υπόλοιπους μουσικούς., χωρίς να μιλάμε για τον κόσμο.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #41 στις: 24/02/12, 01:10 »
Αντριανε τωρα που εχεις περασει ενα διαστημα με τον ενισχυτη και λογικα σου εχει φυγει ο ενθουσιασμος θα ξαναελεγες τα ιδια?
Ναι, συνεχίζω να είμαι συγκρατημένα γοητευμένος και κάθε φορά που παίζω με αυτόν θυμάμαι πόσο μου αρέσει αυτή η χροιά "hifi" που έλεγα.

απο ενταση πως παει..εμενα με ενιδαφερει σε 4χ12 αν μπορει να καλυψει stage σε εξωτερικο χωρο τουλαχιστον να ακουει η αλλη μπαντα...
Λυπάμαι αλλά.. με τίποτα!.. σε εξωτερικό χώρο ειδικά, έχω δεί από την πράξη ότι θέλεις 30-50 watt τουλάχιστον, μόνο και μόνο για να έχεις κάποια ικανή διασπορά από το μεγάφωνο σου, για τους υπόλοιπους μουσικούς., χωρίς να μιλάμε για τον κόσμο.


παντως γενικα τον θεωρουν δυνατο για 18 βαττ λογω των μεγαλων transoformer...παντως ειχα παιξει live με το παλιο rack μου που περιειχε marshall 20/20 σε 4χ12 και στη μεση της εντασης ημουν αρκετα δυνατα ωστε να ακουω εγω καθαρα και ο drummer...(σε εξωτερικο χωρο παντα και σε 3-4 μετρα stage....σιγουρα αν παιζει με τερμα τον ενισχυτη βεβαια μαλλον ξεχνας το καθαρο καναλι του...κριμα και τον ειχα ερωτευτει...

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #42 στις: 29/03/12, 19:55 »
δε ξερω ποσοι το πηρατε χαμπαρι αλλα προσφατα βγηκε και ο 36! σε combo & head...4 el84 + 3 12ax7...με μεγαλη μαγκια τον πληρη ελενχο με midi ακομα και στο power soak...τιμη δε ξερουμε ακομα αλλα εγω υπολογιζω την κεφαλη αναμεσα στα 730-800 ευρω...


http://www.hughes-and-kettner.com/products.php5?id=148&prod=TubeMeister%2036%20Head

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #43 στις: 29/03/12, 20:50 »
δε ξερω ποσοι το πηρατε χαμπαρι αλλα προσφατα βγηκε και ο 36! σε combo & head...4 el84 + 3 12ax7...με μεγαλη μαγκια τον πληρη ελενχο με midi ακομα και στο power soak...τιμη δε ξερουμε ακομα αλλα εγω υπολογιζω την κεφαλη αναμεσα στα 730-800 ευρω...
http://www.hughes-and-kettner.com/products.php5?id=148&prod=TubeMeister%2036%20Head


..και όχι δεν δουλεύω στην H&K, παρότι τον περασμένο Οκτώβριο είχα πεί ότι:

..θα τολμήσω μία πρόβλεψη:
Tubemeister 30, με 4xEL84, 2 κανάλια με αυτόνομα BMT EQs, TSC φυσικά και ποιός ξέρει τι άλλα καλούδια!..Και για να το ρισκάρω ακόμα περισσότερο, το προβλέπω μέσα στο 2012!..
Τι λες θα μου βγεί?




http://www.thomann.de/gr/hugheskettner_tubemeister_36_head.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 29/03/12, 20:53 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #44 στις: 29/03/12, 22:30 »
με τα 792 ευρω με ξενερωσαν λιγο βεβαια...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #45 στις: 29/03/12, 22:54 »
τουλαχιστον ειναι μεσα στην προβλεψη...το εβλεπες το επαιξες?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #46 στις: 30/03/12, 11:54 »
με τα 792 ευρω με ξενερωσαν λιγο βεβαια...
Πράγματι, τα 500 του 18άρη είναι ήδη πολλά, τώρα 800 για τον 36άρη, πάει αρκετά έως πολύ ψηλά.. ξεφεύγουμε τελείως από την μικρή κατηγορία γενικώς!..

Να διευκρινίσω ότι μετά από προσεκτικό διάβασμα, κατάλαβα ότι το MIDI ελέγχει μεν το ΠΟΙΟ κανάλι θα παίζει και με ΠΟΙΟ Power Soak σε watts, ΑΛΛΑ (δεν είμαι σίγουρος, αλλά έτσι υπονοείται, γράψτε κάτι αν κάνω λάθος) ΔΕΝ σώζει τα settings των Volume, Gain, BMT κλπ. για κάθε μνήμη!..

Οπότε αυτό που λένε ότι θα παίζεις rythm στα 18 watts και θα περνάς με το πάτημα ενός κουμπιού στο Solo στα 36 watts, εάν είναι χωρίς νέα ρύθμιση των Gain και Master στην νέα μνήμη, τότε αυτό είναι το λιγότερο γελοίο, για όποιον έχει δουλέψει Power Soak και καταλαβαίνει τις διαφορές στα watt.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #47 στις: 30/03/12, 12:45 »
σιγουρα τα 792 ειναι πολλα αλλα ρε παιδια ο studiotone της koch βγαινει στα 900 και ειναι 20αρης...γιατι οχι και ο tubemeister :P
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #48 στις: 31/03/12, 00:26 »
ελα ρε παιδια εδω ο laney o ironheart60 κανει 650 και δε του λειπει τιποτα...μη τρελαθουμε τωρα 800 ευρω για el84 power section ειναι too much

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: H&K Tubemeister 18 Review & 36
« Απάντηση #49 στις: 23/11/12, 12:03 »
Πράγματι, τα 500 του 18άρη είναι ήδη πολλά, τώρα 800 για τον 36άρη, πάει αρκετά έως πολύ ψηλά.. ξεφεύγουμε τελείως από την μικρή κατηγορία γενικώς!..

Ο λαός λέει "Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη Κουβέντα ΜΗΝ λες!!.."

Έχω πάθει πλάκα με τον 18άρη ρε παιδιά, στις πρόβες βρήκα τον ήχο μου, είναι απίθανος και βγάζει ακριβώς ότι ήθελα!..
Έτσι υπέκειψα στο GAS και πήρα ΚΑΙ τον 36άρη!.. Ήρθε χθές!..



ΓΙΑΤΙ άλλαξα γνώμη (άστο δεν σώζεται, ξέρω..):

1. Ήθελα αυτό το απίθανο τρίτο κανάλι να ρυθμίζεται, επιτέλους!..
2. Ήθελα να έχω presets με MIDI!..

Οπότε θα ακολουθήσει νέο Review, όταν θα τον έχω δουλέψει λίγο, και σαφώς Σύγκριση μεταξύ των δύο.
 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1839 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/11, 11:01
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
4162 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/13, 01:18
από Jezus
18 Απαντήσεις
8650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/13, 16:01
από apostolosntanis
9 Απαντήσεις
12992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/16, 15:02
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
19 Απαντήσεις
7543 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/15, 16:32
από zeoy
15 Απαντήσεις
5472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/15, 21:41
από adr1anos
6 Απαντήσεις
3902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/16, 11:38
από adr1anos
3 Απαντήσεις
5554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/17, 11:57
από saved
4 Απαντήσεις
11598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/18, 02:14
από zeromancer
10 Απαντήσεις
2316 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/22, 17:16
από zeromancer