Αποστολέας Θέμα: Αγορά Squier για δοκιμή-μοντάρισμα  (Αναγνώστηκε 3960 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aggelos_chem

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθεια και την άποψή σας.
Σκέφτομαι να πάρω μια Squire για τους εξής λόγους:

1. Θέλω να πάρω μία με maple fingerboard για να το δοκιμάσω,καθώς η δική μου έχει rosewood fingeroard.
2. Θέλω να μάθω να κάνω ολοκληρωτικό σετ-απ σε μία κιθάρα (truss rod,ηλεκτρικά κτλ),αλλά δεν θέλω να πειραματιστώ στην δική μου. Προς Θεού βέβαια,δεν θέλω να την πάρω και να την κάνω βίδες! Παραμένει ένα όργανο, ασχέτου ποιότητας.
3. Σκέφτομαι να του αλλάξω ίσως και την εμφάνιση, με ξύσιμο χρώματος στο σώμα προς ανάδειξη του φυσικού χρώματος του ξύλου (μιας και μ' αρέσει η όψη του), ίσως αλλαγή pickguard και ηλεκτρικών κτλ.
Αξίζει ένα τέτοιο εγχείρημα?
Μπορείτε να μου προτείνετε μια καλή σειρά Squier (Affinity, Bullet, STD)?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Αγορά Squier για δοκιμή-μοντάρισμα
« Απάντηση #1 στις: 19/06/09, 09:15 »
3. Σκέφτομαι να του αλλάξω ίσως και την εμφάνιση, με ξύσιμο χρώματος στο σώμα προς ανάδειξη του φυσικού χρώματος του ξύλου (μιας και μ' αρέσει η όψη του),

Αυτό σκεφτόμουν να κάνω κι εγώ στην φτηνή ηλ. κιθάρα μου. Αλλά όπως διάβασα και σε σχετικό θέμα εδώ μέσα, στις φτηνές κιθάρες βάζουν φτηνά ξύλα, ή/και με άσχημα "νερά". Έχε δηλ. υπόψη ότι μετά το τρίψιμο η αποκάλυψη του ξύλου _ίσως_ να σε απογοητεύσει και να θέλεις να το βάψεις με χρώμα ξανά.

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Squier για δοκιμή-μοντάρισμα
« Απάντηση #2 στις: 19/06/09, 10:39 »
Γιατί δεν παίρνεις μια πολύ πιο φθηνή κιθάρα από τη Squier, που απλά να έχει τα ξύλα που θέλεις; Αφού όλα τα άλλα θα τα αλλάξεις…
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Squier για δοκιμή-μοντάρισμα
« Απάντηση #3 στις: 19/06/09, 11:50 »
Σωστός ο indie-anos. Π.χ. μια Harley Benton HBMS25, μια Kramer VT-112S ή μια από τις πολλές φτηνές κιθάρες που κυκλοφορούν στο ebay.

Kαι για να απαντήσω στην αρχική σου ερώτηση, πιστεύω ότι το εγχείρημα αξίζει τον κόπο. Εννοείται ότι ο πρωταρχικός στόχος είναι η εμπειρία που θα αποκομίσεις από αυτή τη διαδικασία. Δεν αποκλείεται το τελικό αποτέλεσμα να είναι ένα όργανο καλύτερο από αυτό που θα έχεις αγοράσει αρχικά, αν και κάτι τέτοιο δεν είναι καθόλου σίγουρο.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/06/09, 11:53 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Aggelos_chem

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Squier για δοκιμή-μοντάρισμα
« Απάντηση #4 στις: 19/06/09, 12:38 »
ΣΚέφτηκα την Squier,γιατί έχω ακούσει/διαβάσει ότι έχουν καλή σχέση τιμής-απόδοσης. Όσο για το e-bay το σκέφτηκα,αλλά επίσης σκέφτηκα και τα επιπλέον έξοδα τελωνείου,δασμών κτλ και ίσως με συμφέρει να πάρω απευθείας απο εδώ ή Ευρώπη, εκτός και αν βρω καμια Mexico σε καλή τιμή. Πoιά είναι η γνώμη σας?
Α και κάτι άλλο. Ποια η διαφορά hardwood απο alder ή basswood?
Σημείωση: Δεν είναι οτι έχω κόλλημα με Fender, απλώς θεωρώ οτι ο τύπος Stratocaster είναι πιο εύκολος/γρήγορος τρόπς για set-up και αυτά που θέλω να κάνω.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Squier για δοκιμή-μοντάρισμα
« Απάντηση #5 στις: 19/06/09, 13:03 »
ΣΚέφτηκα την Squier,γιατί έχω ακούσει/διαβάσει ότι έχουν καλή σχέση τιμής-απόδοσης.

Aυτό είναι γεγονός. Για το σκοπό που τη θέλεις όμως, σε ενδιαφέρει περισσότερο η τιμή, γιατί την απόδοση θα την αλλάξεις ούτως ή άλλως με τις μετατροπές που σκοπεύεις να κάνεις. Επομένως δεν σε συμφέρει να πας σε κάτι πιο ακριβό.

Παράθεση
Όσο για το e-bay το σκέφτηκα,αλλά επίσης σκέφτηκα και τα επιπλέον έξοδα τελωνείου,δασμών κτλ και ίσως με συμφέρει να πάρω απευθείας απο εδώ ή Ευρώπη, εκτός και αν βρω καμια Mexico σε καλή τιμή. Πoιά είναι η γνώμη σας?

Αν αγοράσεις από χώρες της ΕΕ, είτε μέσω ebay είτε απ'ευθείας από κάποιο online κατάστημα, δεν έχεις δασμούς και η διαφορά τιμής που μπορεί να βρεις στο ebay πιθανόν να αντισταθμίζει τα έξοδα αποστολής. Αν μιλάς για Fender Μεξικάνικη, θα έλεγα ότι είναι καλύτερα να πάρεις μια πολύ πιο φτηνή κιθάρα για να πειραματιστείς. Μεξικάνικη Fender Stratocaster δεν πρόκειται να βρεις με 100 Ευρώ, εκτός κι αν είναι σε εντελώς άθλια κατάσταση.

Παράθεση
Σημείωση: Δεν είναι οτι έχω κόλλημα με Fender, απλώς θεωρώ οτι ο τύπος Stratocaster είναι πιο εύκολος/γρήγορος τρόπς για set-up και αυτά που θέλω να κάνω.

Kαι οι κιθάρες που παρέθεσα τύπου stratocaster είναι, οπότε δεν υπάρχει ζήτημα. Αν και πιστεύω ότι για πιο γρήγορο και εύκολο setup, θα ήταν καλύτερα να προτιμήσεις μια κιθάρα με σταθερή γέφυρα, π.χ. Telecaster, Les Paul, SG, κλπ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Aggelos_chem

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Squier για δοκιμή-μοντάρισμα
« Απάντηση #6 στις: 19/06/09, 14:02 »
Aυτό είναι γεγονός. Για το σκοπό που τη θέλεις όμως, σε ενδιαφέρει περισσότερο η τιμή, γιατί την απόδοση θα την αλλάξεις ούτως ή άλλως με τις μετατροπές που σκοπεύεις να κάνεις. Επομένως δεν σε συμφέρει να πας σε κάτι πιο ακριβό.
Σωστός, δεν το είχα σκεφτεί έτσι οφείλω να ομολογήσω. Και το έθεσε και ο indie-anos πολύ ωραία!

Παράθεση
Αν μιλάς για Fender Μεξικάνικη, θα έλεγα ότι είναι καλύτερα να πάρεις μια πολύ πιο φτηνή κιθάρα για να πειραματιστείς. Μεξικάνικη Fender Stratocaster δεν πρόκειται να βρεις με 100 Ευρώ, εκτός κι αν είναι σε εντελώς άθλια κατάσταση.
Σίγουρα δεν περιμένω με 100 Ευρώ να πάρω Μεξικάνικη, το έχω υπ' όψιν μου. Σκέφτομαι πως αν βρω σε καλή τιμή (μέχρι 300) με αυτά τα χαρ/κά ίσως και να την πάρω. Γνωρίζοντας βέβαια οτι αυτό είναι πολύ δύσκολο να το πετύχω.

Παράθεση
Kαι οι κιθάρες που παρέθεσα τύπου stratocaster είναι, οπότε δεν υπάρχει ζήτημα. Αν και πιστεύω ότι για πιο γρήγορο και εύκολο setup, θα ήταν καλύτερα να προτιμήσεις μια κιθάρα με σταθερή γέφυρα, π.χ. Telecaster, Les Paul, SG, κλπ.

Τις είδα τις κιθάρες που παρέθεσες και είναι πολύ καλή η σκέψη σου γι' αυτές. Μάλιστα και για τις Kramer ακούω πολύ θετικά σχόλια. Προτίμησα όμως να έχει σταθερή γέφυρα, για να είμαι σε θέση να πειραματιστώ με 2-point κτλ.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/06/09, 14:10 από Aggelos_chem »

Αποσυνδεδεμένος Aggelos_chem

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Squier για δοκιμή-μοντάρισμα
« Απάντηση #7 στις: 19/06/09, 14:13 »
Αυτό σκεφτόμουν να κάνω κι εγώ στην φτηνή ηλ. κιθάρα μου. Αλλά όπως διάβασα και σε σχετικό θέμα εδώ μέσα, στις φτηνές κιθάρες βάζουν φτηνά ξύλα, ή/και με άσχημα "νερά". Έχε δηλ. υπόψη ότι μετά το τρίψιμο η αποκάλυψη του ξύλου _ίσως_ να σε απογοητεύσει και να θέλεις να το βάψεις με χρώμα ξανά.

Σωστή η παρατήρησή σου κι εγώ το έχω διαβάσει. Μ' αυτές τις κιθάρες δεν ξέρεις τι να περιμένεις πολλές φορές και θα εκπλαγείς είτε ευχάριστα είτε δυσάρεστα. Κυρίως όμως μ' ενδιαφέρει η διαδικασία του ξυσίματος του χρωματος,όχι πως είναι απόλυτο οτι θα το κάνω,έτσι;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Απ: Αγορά Squier για δοκιμή-μοντάρισμα
« Απάντηση #8 στις: 19/06/09, 15:48 »
Προτίμησα όμως να έχει σταθερή γέφυρα, για να είμαι σε θέση να πειραματιστώ με 2-point κτλ.


Προφανώς υπάρχει κάποια παρανόηση. Η γέφυρα μιας stratocaster δεν είναι σταθερή και έχει τρέμολο, είτε 2-point είτε εξάβιδο. Σταθερή γέφυρα είναι η ABR tunomatic που έχουν οι Les Paul, SG, κλπ,



η μεταλλική τύπου ahtray που έχουν οι telecaster,



και η wraparound που έχουν αρκετές PRS.



Γέφυρα με τρέμολο δεν είναι σταθερή και απαιτεί ιδιαίτερη διαδικασία ρύθμισης κατά το σετάρισμα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Aggelos_chem

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απ: Αγορά Squier για δοκιμή-μοντάρισμα
« Απάντηση #9 στις: 19/06/09, 16:28 »
Προτίμησα όμως να έχει σταθερή γέφυρα, για να είμαι σε θέση να πειραματιστώ με 2-point κτλ.


Προφανώς υπάρχει κάποια παρανόηση. Η γέφυρα μιας stratocaster δεν είναι σταθερή και έχει τρέμολο, είτε 2-point είτε εξάβιδο. Σταθερή γέφυρα είναι η ABR tunomatic που έχουν οι Les Paul, SG, κλπ,



η μεταλλική τύπου ahtray που έχουν οι telecaster,



και η wraparound που έχουν αρκετές PRS.



Γέφυρα με τρέμολο δεν είναι σταθερή και απαιτεί ιδιαίτερη διαδικασία ρύθμισης κατά το σετάρισμα.


Βασικά δεν έχει γίνει παρανόηση.Απλά ξέχασα το "μην"! ΉΘελα να γράψω "να μην έχει".... ;D ;D 0:) 0:)

Καλά έκανες και το επεσήμανες!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2792 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 12:46
από hello_earth
4 Απαντήσεις
3270 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/07, 16:14
από heineken
14 Απαντήσεις
13349 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/08, 21:05
από ogyon21
63 Απαντήσεις
22106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/08, 15:03
από Johnie Darko
4 Απαντήσεις
2586 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/08, 15:31
από nikolix
7 Απαντήσεις
3224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/09, 23:12
από gkou
0 Απαντήσεις
9591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/12, 22:18
από harrisxr650
4 Απαντήσεις
2740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/12, 10:49
από DeniaHD
12 Απαντήσεις
6397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/12, 22:12
από freemind
3 Απαντήσεις
2407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/12, 13:19
από metalmike