Αποστολέας Θέμα: Λεω να καταργησουμε το τονικο συστημα  (Αναγνώστηκε 12109 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Λεω να καταργησουμε το τονικο συστημα
« Απάντηση #25 στις: 03/12/08, 20:02 »
Aπόσπασμα ομιλίας του Henri Kissinger στην Ουάσινγκτον τον Σεπτέμβρη του 1974. 

“Οι Έλληνες είναι αναρχικοί και δύσκολα κουμαντάρονται. Γι΄ αυτόν τον λόγο πρέπει να χτυπήσουμε βαθιά μέσα στις πολιτισμικές τους ρίζες, μπορεί να καταφέρουμε να τους αναγκάσουμε να συμβιβαστούν. Εννοώ βέβαια να χτυπήσουμε την γλώσσα τους, την θρησκεία τους, τα πολιτισμικά και ιστορικά αποθέματα, έτσι ώστε να ουδετεροποιήσουμε την δυνατότητα τους να αναπτύσσονται, να διακρίνουν τους εαυτούς τους, ή να αποδεικνύουν ότι μπορούν να νικούν, έτσι ώστε να ξεπεράσουμε τα εμπόδια στα στρατηγικώς απαραίτητα σχέδια μας στα Βαλκάνια, την Μεσόγειο, και την Μέση Ανατολή…..”

Ομολογώ πως έχω ξεχάσει πόσες φορές έχω δει να αναπαράγεται το συγκεκριμένο κείμενο, το οποίο ανέκαθεν μου προκαλούσε θυμηδία σκεπτόμενος την αξιοπιστία και την εγκυρότητά του. Μάλλον κάποιος φαεινός νους το επινόησε ως αστικό μύθο, για να έχει να χαίρεται, όπως συμβαίνει με τον Santa Clause, τον Batman, το τέρας του Λόχ Νες και το Μητσοτάκη (αν και για τους 3 πρώτους δεν είμαι απόλυτα βέβαιος). Αν ήταν στα ντουζένια του τότε ο Λιακόπουλος θα είχα αντιληφθεί και την πηγή της είδησης, αλλά δεν είχε προλάβει να μετουσιώσει την μπουρδολογία σε επιστημονικοφανή ορολογία αποτυχημένου πλασιέ βιβλίων. Πίσω μάλιστα στο 1974 πιθανότατα ο Kissinger να θεωρούσε μεγαλύτερη απειλή την ορδή των μυρμηγκιών που είχαν κατακλύσει τον κήπο του γείτονα, παρά τα στίφη των Ελλήνων που την έβγαζαν με τον Μαστοράκη για την ενημέρωσή τους, έπειτα κι από την αβυσσαλέα πολιτισμική προσφορά της Χούντας. Τι να φοβηθεί ακριβώς; Τους άμεσους απογόνους του Θεμιστοκλή και του Πλάτωνα; Μα ας είμαστε σοβαροί...

Αυτό δε σημαίνει φυσικά, αν θεωρήσουμε πως υπάρχει έστω και μια αμυδρή διάθεση σοβαρότητας από την πλευρά του Μαυροπρόβατου, πως συμφωνώ με την πρόταση απαλλαγής από τα δεινά του τονισμού. Δε μισώ τόσο τον εαυτό μου για να επιθυμώ να τον διευκολύνω σε βαθμό αναπηρίας.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/12/08, 01:36 από schizm »

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λεω να καταργησουμε το τονικο συστημα
« Απάντηση #26 στις: 03/12/08, 20:37 »
Δεν αστειευομαι,σοβαρολογω.

*σοβαρολογαω*
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Λεω να καταργησουμε το τονικο συστημα
« Απάντηση #27 στις: 03/12/08, 20:47 »
Εγω φταιω εαν πρεπει να το στειλω τωρα στον Καδο; Για να δω χερια!
στείλε το!
πόνεσε το κεφάλι μου.τι να πώ?πλάκα να κάνω?να μιλίσω σοβαρά?όλα έχουν ειπωθεί


εγώ λέω να μην καταργήσουμε πάντως τους τόνους,το τελικό σίγμα ή τους ελληνικούς χαρακτήρες.(είμαι σαφής)
 :heh:
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Λεω να καταργησουμε το τονικο συστημα
« Απάντηση #28 στις: 03/12/08, 21:07 »
Εγω φταιω εαν πρεπει να το στειλω τωρα στον Καδο; Για να δω χερια!

Θα έλεγα ότι ήδη έχεις αργήσει... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Λεω να καταργησουμε το τονικο συστημα
« Απάντηση #29 στις: 03/12/08, 21:28 »
Τοσες γνωσεις που υπαρχουν εδω, με βιντσι μονο μπορει να το μεταφερει καποιος! ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: Λεω να καταργησουμε το τονικο συστημα
« Απάντηση #30 στις: 24/02/09, 16:52 »
Εγώ διαφωνώ κάθετα με όλες αυτές τις ψευτοπροοδευτικές απόψεις. Η κατάργηση του τονικού συστήματος θα μπορούσε να δικαιολογηθεί αν δεν είχαν πλέον χρησιμότητα και αν δεν βοηθούσαν την κατανόηση του Ελληνικού λόγου.

Για το πρώτο αρκεί να σκεφτεί κανείς τη χρήση πνευμάτων, περισπωμένης, περιγεγραμμένης και βαρείας στα αρχαία Ελληνικά. Όταν διαβάζουμε ένα αρχαίο ελληνικό κείμενο δε δίνουμε καμία σημασία στα πνεύματα και η περισπωμένη και η βαρεία έχουν την ίδια αξία στη φώνηση με την οξεία. Τα σύμβολα αυτά δεν υπήρχαν στην αρχαία γραφή της εποχής του Ομήρου ή της Αρχαίας Αθήνας. Τα πνεύματα, η περισπωμένη, η βαρεία κτλ εισήχθησαν από τους Αλεξανδρινούς φιλολόγους για να βοηθήσουν τους "βάρβαρους" λαούς της Μακεδονικής αυτοκρατορίας να καταλάβουν τη γλώσσα και να τη μάθουν καλύτερα. Κάθε ένα τέτοιο σύμβολο τροποποιούσε και την προφορά αυτού που εκφωνούσε τις λέξεις. Αντίστοιχα, τα μικρά γράμματα και τα κενά διαστήματα μεταξύ των λέξεων υιοθετήθηκαν κατα την υστεροβυζαντινή περίοδο για να διευκολύνουν ακόμα περισσότερο την ανάγνωση, καθώς η ελληνική γλώσσα ήταν πλέον η επίσημη γλώσσα του κράτους στην οποία γράφονταν όλοι οι νόμοι και τα διατάγματα.

Για το δεύτερο αρκεί να μπει κανείς στο μυαλό ενός ξένου που θέλει να μάθει τα ελληνικά. Φανταστείτε έναν Άγγλο, που η πλειοψηφία των λέξεων που χρησιμοποιεί έχουν από τρεις συλλαβές και πάνω και τονίζονται στην προπαραλήγουσα, να προσπαθήσει να μάθει σωστά ελληνικά χωρίς την ύπαρξη τόνων. Αντίστοιχα, σκεφτείτε πόσο θα τον ταλαιπωρήσει στην αρχή η ύπαρξη 6 φθόγγων "ι", δύο φθόγγων "ο", δύο φθόγγων "ε" και πάει λέγοντας, αλλά πόσο χρήσιμο θα του φανεί όταν καταλάβει πως η κατάληξη σε "ι" σημαίνει ουδέτερο γένος, "η" σημαίνει θηλυκό, "ει" σημαίνει ρήμα και "οι" σημαίνει ουσιαστικό ή επίθετο.

Εύκολο δε σημαίνει πάντοτε προτιμότερο. Η καθαρεύουσα έπρεπε να καταργηθεί γιατί στο μεγαλύτερο βαθμό της ήταν μια γλώσσα φτιαχτή, που σε καμία φάση δε μίλησε ο ελληνικός λαός, σε αντίθεση με την (παλιά) δημοτική που ήταν η γλώσσα του λαού και εμφάνιζε τις δικές τις ιδιομορφίες από τόπο σε τόπο. Όμως οι υπερβολές γύρω από το γλωσσικό ζήτημα οδήγησαν σε μια γλώσσα, τη νεοελληνική (η οποία θεωρείται ο διάδοχος της δημοτικής) την οποία οι υποστηρικτές της προσπάθησαν να επιβάλλουν εις βάρος των αρχαϊκών εκφράσεων, οι οποίες ήταν κληροδότημα της φυσικής ιστορίας της γλώσσας μας και δεν είχαν σχέση με την καθαρεύουσα, η οποία στο μεγαλύτερο μέρος της ήταν μια γλώσσα που μιλιόταν σε κοσμικές εκδηλώσεις και όχι σε ιδιωτικό επίπεδο. Και ναι μεν ο λαός τη δέχτηκε τελικά, αλλά η επιστήμη δε τη δέχτηκε ποτέ ολοκληρωτικά. Είναι αδύνατο να μάθεις Ιατρική, φιλολογία, φυσική, μαθηματικά, βιολογία, φιλοσοφία και πολλές άλλες επιστήμες χωρίς να χρησιμοποιείς το λεξιλόγιο και τις ιδιομορφίες της αρχαίας. Τι θα πει "κεκλιμένο επίπεδο" στη νέα ελληνική ; Τι θα πει "επιπολής και εν τω βάθει φλεβικό δίκτυο" ; Και πάει λέγοντας.

Τέλος, ακόμα και για τα πνεύματα, τις περισπωμένες κλπ υπάρχουν πολλοί φιλόλογοι και γλωσσολόγοι που θεωρούν πως ήταν λάθος η κατάργηση τους, καθώς η γνώση τους, αν και καταπιεστική, δίνει σε αυτόν που τη χειρίζεται σωστά τη γλώσσα μια άλλη αντίληψη της συνέχειας της, της ετοιμολογίας της και της σχέσης των γραμματικών τύπων. Είναι εντυπωσιακό το ότι η δασεία αν και καταργήθηκε στα ελληνικά, επιβίωσε στις Ευρωπαϊκές γλώσσες. Ο Άδης είναι Hades γιατί υπήρχε δασεία ενώ η έξοδος είναι Exodus γιατί υπήρχε ψιλή. Αυτά βέβαια προσωπικά θεωρώ ότι αφορούν τους γλωσσολόγους που μπορούν να το σπουδάσουν και όχι τον απλό κόσμο
« Τελευταία τροποποίηση: 24/02/09, 16:59 από KgSoloman5000 »

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: Λεω να καταργησουμε το τονικο συστημα
« Απάντηση #31 στις: 25/02/09, 10:22 »
Είπαμε και είπαμε καλέ παιδιά.. η ελληνική γλώσσα έχει και ένα σημείο ανεκτικότητας στις αλλαγές που γίνονται, να χρησιμοποιούνται τα greeklish, να γράφουμε-πολλές φορές- με τη μορφή συντομογραφίας( π.χ ''τεσπα'') αλλά όχι και να καταργήσουμε και τους τόνους.. φτάνουμε σε ένα σημείο ισοπέδωσης.

Δεν είναι δα και τόσο δύσκολο να βάζουμε τόνους ούτε στα γραπτά μας ούτε και στις απαντήσεις μας στον υπολογιστή.Η σωστή θέση των δαχτύλων όταν πληκτρολογούμε υπαγορεύει να έχουμε  τον παράμεσο του δεξιού χεριού πάνω στο πλήκτρο του τόνου.

Σχετικά με τις περισπωμένες,τις δασείες κ.τλ , στο πανεπιστήμιο μας κάνουν υπαγόρευση τα αρχαία και τα βυζαντινά , οπότε πρέπει να ξέρει κανείς πολύ καλά κανόνες τονισμού, ορθογραφία λέξεων για να τονίσει σωστά....
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λεω να καταργησουμε το τονικο συστημα
« Απάντηση #32 στις: 25/02/09, 11:19 »
Είναι αδύνατο να μάθεις Ιατρική, φιλολογία, φυσική, μαθηματικά, βιολογία, φιλοσοφία και πολλές άλλες επιστήμες χωρίς να χρησιμοποιείς το λεξιλόγιο και τις ιδιομορφίες της αρχαίας. Τι θα πει "κεκλιμένο επίπεδο" στη νέα ελληνική ; Τι θα πει "επιπολής και εν τω βάθει φλεβικό δίκτυο" ; Και πάει λέγοντας.
σ αυτό έχω εγώ την ένστασή μου...
θα πρεπε αυτές οι ονομασίες να αλλάξουν....
γιατί πρέπει να μιλάμε στη δημοτική..να γράφουμε στη δημοτική....και όοολη η ιατρική ορολογία να στην καθαρεύουσα/αρχαίζουσα και δν ξέρω και γω τι άλλο...
(αφήστε που πολλές σημειώσεις της σχολής είναι τυπωμένες το 1980τόσο και δν έχει αλλάξει από τότε οπότε δν είναι μόνο οι ορολογίες γραμμένες σε καθαρεύουσα....έλεοοοςςς!!!)

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: Λεω να καταργησουμε το τονικο συστημα
« Απάντηση #33 στις: 25/02/09, 15:56 »
Είναι αδύνατο να μάθεις Ιατρική, φιλολογία, φυσική, μαθηματικά, βιολογία, φιλοσοφία και πολλές άλλες επιστήμες χωρίς να χρησιμοποιείς το λεξιλόγιο και τις ιδιομορφίες της αρχαίας. Τι θα πει "κεκλιμένο επίπεδο" στη νέα ελληνική ; Τι θα πει "επιπολής και εν τω βάθει φλεβικό δίκτυο" ; Και πάει λέγοντας.
σ αυτό έχω εγώ την ένστασή μου...
θα πρεπε αυτές οι ονομασίες να αλλάξουν....
γιατί πρέπει να μιλάμε στη δημοτική..να γράφουμε στη δημοτική....και όοολη η ιατρική ορολογία να στην καθαρεύουσα/αρχαίζουσα και δν ξέρω και γω τι άλλο...
(αφήστε που πολλές σημειώσεις της σχολής είναι τυπωμένες το 1980τόσο και δν έχει αλλάξει από τότε οπότε δν είναι μόνο οι ορολογίες γραμμένες σε καθαρεύουσα....έλεοοοςςς!!!)

Το ηπατικό απόστημα πως θα το πείς μετά ; Συκωτικό απόστημα ; Γιατί η λέξη ήπαρ συκώτι είναι στη δημοτική.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λεω να καταργησουμε το τονικο συστημα
« Απάντηση #34 στις: 25/02/09, 18:04 »
ναι! :P
αν κ αυτή είναι από τις πιο απλές και άμεσα κατανοητές ορολογίες...
άλλες όπως "επιπολής και εν τω βάθει φλεβικό δίκτυο"...εε!...μια απλοποίηση χρειάζεται!

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: Λεω να καταργησουμε το τονικο συστημα
« Απάντηση #35 στις: 26/02/09, 00:56 »
Φίλε μου σου απάντησα λίγο βιαστικά πριν και ίσως φάνηκα ειρωνικός. Απλά ήθελα να σου πω πως επειδή οι αρχαίοι Έλληνες ήταν οι πρώτοι που ασχολήθηκαν με τις περισσότερες επιστήμες, ήταν αυτοί που εισήγαγαν και τη βασική ορολογία, και η ορολογία αυτή υιοθετήθηκε και από τους Ευρωπαίους. Το να ξαναγραφτούν οι όροι 2500 ετών θα απαιτούσε μια τεράστια δουλειά. Σκέψου ότι οι αρχαιοελληνικές εκφράσεις έχουν επικρατήσει στις ξένες γλώσσες. Αν οι Άγγλοι δεν έχουν λόγο να επινοήσουν μια έννοια για την ουραιμία (δηλ. όταν κατουράς αίμα) και λένε "ureamia", γιατί να το κάνουμε εμείς ;Από κει και πέρα η σύγχρονη μετάφραση σε πολλές περιπτώσεις δε θα ήταν εξίσου ακριβής ή εξίσου πρακτική ή δε θα ακουγόταν ωραίο. Σκέψου κάθε φορά το γιατρό να πρέπει να λέει "οι φλέβες που βρίσκονται στο βάθος" ή "οι στο βάθος φλέβες".


Εγώ τυχαίνει να σπουδάζω ιατρική. Όταν έκανα ανατομία, μου ήταν εξαιρετικά δύσκολο, όχι το να μάθω, αλλά απλώς να κάνω ανάγνωση το κείμενο. Τελικά όμως με την εμπειρία και την εξοικείωση κατάλαβα ότι είναι αδύνατο να περιγράψεις με σαφήνεια αυτό που θες αν δεν εκμεταλλευτείς την περιεκτικότητα της αρχαίας ελληνικής, με την εκτεταμένη χρήση μετοχών και επιρρημάτων. Σοβαρά, χωρίς να θέλω να στο παίξω Λιακόπουλος, η αρχαία Ελληνική είναι ρε παιδί μου πολύ ιδιαιτερη γλώσσα. Και ντάξει, είναι υπερβολικό σε κάποια σημεία, πολλοί καθηγητές μου ακόμη πετάνε άκυρες αρχαιοπρεπείς εκφράσεις για μόστρα και σίγουρα καλό είναι να εκσυγχρονιζόμαστε λιγάκι. Εμένα μια φορά με είχε διορθώσει ένας καθηγητής επειδή είπα το νεφρό και όχι ο νεφρός. Και μένα δε μου αρέσει η τυπολατρία αλλά πολλές φορές το τυπικό είναι το δοκιμασμένο και επηρεάζει τον τρόπο που σκέφτεσαι. Σκέψου να πρέπει  ένας γιατρός να ανακοινώσει "η εικόνα συνηγορεί υπέρ υπατοκυτταρικού καρκινώματος" και "φαίνεται πως μάλλον έχετε καρκίνο στο συκώτι". Δε ξέρω αν μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά.

Anyway, σόρυ για το offtopic.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/02/09, 00:58 από KgSoloman5000 »

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Λεω να καταργησουμε το τονικο συστημα
« Απάντηση #36 στις: 02/03/09, 23:53 »
110000110100   1000011001  0000001110001  0010101000111 !! 001110010101 ??

binary ρεεεεε! ουτε τονοι ούτε ορθογραφια!  8)

Αποσυνδεδεμένος Ωρίωνας

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
  • http://www.e-na.com/mpolitexneio.aspx
    • Προφίλ
    • http://mousikiamilla.blogspot.com/
Απ: Λεω να καταργησουμε το τονικο συστημα
« Απάντηση #37 στις: 05/04/09, 18:35 »
...εγώ προτείνω να σταματήσουμε να περπατάμε στα δύο. Ποιός ο λόγος?
Έρωτας: Γεννιέται σε μια στιγμή, ζει για μια εποχή και πεθαίνει σε μια μέρα.
Αγάπη: Γεννιέται αργά, μεγαλώνει σιωπηλά και θάνατο ποτέ δεν βρίσκει.

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Λεω να καταργησουμε το τονικο συστημα
« Απάντηση #38 στις: 05/04/09, 20:59 »
Εγω προτεινω να πεταξετε τις κιθαρες σας και να αγορασετε ολοι απο ενα ΜΠΑΝΤΖΟ!

Αποσυνδεδεμένος Nady

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Do you think we're forever...?
    • Προφίλ
Απ: Λεω να καταργησουμε το τονικο συστημα
« Απάντηση #39 στις: 05/04/09, 23:07 »
και γω που ελεγα να ξαναεμπαιναν οι περισπωμενες και τα πνευματα στην ελληνικη γλωσσα.. ΠΛΑΚΙΤΣΑΑΑ!! ;D ;D  ;D

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Λεω να καταργησουμε το τονικο συστημα
« Απάντηση #40 στις: 29/06/09, 18:16 »
Nαι αμέ...Να καταργήσουμε το τονικό σύστημα....και μετά να καταργήσουμε και τα "η" "υ" "οι" και "ει" και να χρησιμοποιούμε μόνο το "ι" παντού. Μετά επίσης προτείνω να σβήσουμε και μερικές λέξεις από το λεξικό που δεν τις χρησιμοποιούμε,να απλουστευθούν τα πράγματα λιγάκι!

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Λεω να καταργησουμε το τονικο συστημα
« Απάντηση #41 στις: 30/06/09, 00:50 »
Είμαι υπέρ της ευκολίας, αλλά έλεος. Ο τόνος εξυπηρετεί συγκεκριμένους, πολύ πρακτικούς σκοπούς, και καλό θα κάνουμε να τον κρατήσουμε.

@ adr1anos: η περίφημη "δήλωση Κίσσινγκερ" δεν έγινε ποτέ, δεν τεκμηριώνεται από πουθενά, είναι εθνικιστικός μύθος. Κάνε αν θέλεις τον κόπο να διαβάσεις το αφιέρωμα του Ιού:
http://www.iospress.gr/ios2001/ios20010401b.htm
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Ogun-Sotis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Άντρας
  • Πωτς γκένεν αυτό?
    • Προφίλ
Απ: Λεω να καταργησουμε το τονικο συστημα
« Απάντηση #42 στις: 30/06/09, 12:00 »
Nαι αμέ...Να καταργήσουμε το τονικό σύστημα....και μετά να καταργήσουμε και τα "η" "υ" "οι" και "ει" και να χρησιμοποιούμε μόνο το "ι" παντού. Μετά επίσης προτείνω να σβήσουμε και μερικές λέξεις από το λεξικό που δεν τις χρησιμοποιούμε,να απλουστευθούν τα πράγματα λιγάκι!
+1
σιμφονο απολιτα ;D