Αποστολέας Θέμα: Eρώτηση σχετικά με μελέτη βιβλίου εκμάθησης κιθάρας  (Αναγνώστηκε 6019 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DimitrisK.Strat

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα σας! Ονομάζομαι Δημήτρης και είμαι νέο μέλος σε αυτό το πολύ ωραίο forum! Καλώς σας βρήκα λοιπόν!  ;)

Πριν 3 περίπου χρόνια(ήμουν 23 χρονών τότε) αποφάσισα να ξεκινήσω την εκμάθηση ηλεκτρικής κιθάρας ως αυτοδίδακτος.
Έμαθα κάποια βασικά πραγματάκια (ονομασία ανοικτών χορδών, βασικές ασκήσεις και για τα 2 χέρια, βασικές συγχορδίες και γενικά τα πρώτα βήματα που μαθαίνει κάποιος που πιάνει πρωτη φορά κιθάρα).

Είχα αγοράσει και ένα βιβλίο. Συγκεκριμένα το << Η ηλεκτρική κιθάρα και η τεχνική της>> τόμος 1ος του κ. Άκη Τουρκογίωργη.
Δυστυχώς όμως δεν καταφερα να το μελετήσω λογω κάποιων υποχρεώσεων(διάβασμα για λήψη του πτυχίου μου, στρατιωτική θητεία κ.α)

Αποφάσισα λοιπόν να ξεκινήσω να μελετάω το συγκεκριμένο βιβλίο, αλλά δεν ξέρω το πως....
Θα ήθελα λοιπόν την βοήθεια κάποιου μέλους που έχει μελετήσει ή μελετάει το βίβλιο αυτό. Να μου πει τον τρόπο.
Δηλαδή.... Το βιβλίο ξεκινάει ουσιαστικά με την τεχνική legato και ασκήσεις δεξιού χεριού . Μετά συνεχίζει με την Αm πεντατονική κλίμακα, μετά με bends, με  vibrato... και συνεχιζει με ρυθμικό παίξιμο, συγχορδίες,  barre, 12 bar blues, phrasing, αυτοσχεδιασμό και διάφορα άλλα.... Έχει και διάφορες ασκήσεις πάνω σε κάθε κεφάλαιο.

Με ποιόν τρόπο να μελετήσω? Να ξεκινησω με το legato και όταν νιώσω άνετα να συνεχίσω στο επόμενο κεφάλαιο και όταν νιώσω άνετα και με αυτό να προχωρήσω παρακάτω?
Ή να επιλέξω να μελετήσω λίγο απ΄όλα τα κεφάλαια? Δηλάδη 10 λεπτά legato, 10 λεπτά bends, 10 λεπτά vibrato, 10 λεπτά συγχορδιες..... Αυτό που σκέφτομαι να κάνω εγώ είναι το δεύτερο. Να διαλέξω την πρώτη άσκηση από καθε κεφάλαιο και όταν μπορώ να παιξω σωστά να συνεχίσω στην δεύτερη άσκηση από καθε κεφάλαιο κ.ο.κ.
Αυτός ο τρόπος μου φαίνεται και πιο ενδιαφέρον γιατί ήδη ξέρω κάποιες από αυτες τις τεχνικές. Όχι σε ικανοποιητικό βαθμο βέβαια.... Τις χρησιμοποιώ όμως σε κάποια ρυθμικά μέρη τραγουδιών που ξερω να παίζω και σε κάποια solos(π.χ. στο πρωτο σόλο του comfortably numb, στο σόλο του time, του mother, των 2 σόλο του shine on you crazy diamond και γενικά σε κάποια solos του Gilmour που είναι ο αγαπημένος μου.  :) Ξέρω και solos από άλλους κιθαρίστες βέβαια).
 
Να ξεκινήσω λοιπόν από την αρχή και να φτάσω στο τέλος έτσι όπως πάνε οι σελίδες ή με τον τρόπο που σκέφτομαι να κάνω???

Θα ήθελα πολύ να ακούσω τη γνώμη σας και τις προτάσεις σας!!

Υ.Γ. 1 Εννοείται ότι διατίθεμαι να αφιερώσω χρόνο για σώστη μελέτη.
Υ.Γ. 2 Συγγνώμη αν σας κούρασα με το μεγάλο κείμενο που έγραψα.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/01/13, 16:29 από DimitrisK.Strat »

Αποσυνδεδεμένος DimitrisK.Strat

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βοήθεια κανείς?  ???   Anyone?  :)

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Δεν έχω το βιβλίο και επομένως δεν μπορώ να σχολιάσω για το πως πρέπει να το ακολουθήσεις. Αλλά, μου φαίνεται ότι δεν χρειάζεσαι και κάποια ιδιαίτερη συμβουλή, αυτά που γράφεις μου φαίνονται λογικότατα και, πάνω-κάτω, ότι θα έκανε ο καθένας στη θέση σου (ή έκανε όταν ήταν στη θέση σου :) ). Προσωπικά, μου φαίνεται αδύνατο να πει κάποιος ότι π.χ., "θα κάτσω να γίνω master του legato και μετά θα μάθω τα bends". Αφενός γιατί θα βαριόταν αφόρητα, αφετέρου, και πιο σημαντικό, γιατί η ενασχόλησή με μία τεχνική, ασυναίσθητα, ενισχύει και τις υπόλοιπες.

Σίγουρα θα σε βοηθήσει η συναναστροφή και με άλλους μουσικούς ώστε να εντοπίζεις τις αδυναμίες σου, και να βλέπεις σε τι επίπεδο βρίσκεσαι. Ίσως αυτή είναι και η πιο σημαντική "συμβουλή" που μπορώ να σου δώσω.

 Εφόσον έχεις την διάθεση και τον χρόνο είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις. Καλή συνέχεια! :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Δημήτρη, νομίζω ότι είναι δύσκολο να σού δώσει κάποιος συγκεκριμένες συμβουλές αν δεν γνωρίζει το συγκεκριμένο βιβλίο, αλλά και γιατί ο τρόπος μελέτης θα εξαρτηθεί σε μεγάλο βαθμό από εσένα. Δηλαδή τι ακριβώς σε ενδιαφέρει να μάθεις, ποιά είδη μουσικής θέλεις να παίξεις, πώς αποδίδεις καλύτερα, κλπ. Εγώ π.χ. μπορεί να επικεντρωνόμουν περισσότερο σε bends και vibrato και λιγότερο στα legato, ή να προσπαθούσα να μάθω καλά μια τεχνική αντί να μελετάω πολλές ταυτόχρονα κλπ. Αυτό όμως που ταιριάζει σε μένα μπορεί να μην είναι το καλύτερο για σένα. Δοκίμασε διάφορους τρόπους και δες ποιός σού αρέσει περισσότερο. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος, όλα είναι θέμα προσωπικής προτίμησης.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος DimitrisK.Strat

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Επειδή φίλε Δημήτρη, όπως είπε και ο Fourier, η μία τεχνική βοηθάει στην άλλη και εφόσον το διάβασμα και η έντονη εξάσκηση θα σε εξαντλούν ενεργειακά, προτείνω εκτός από vibrato και legato ένα tutorial για lemonato. Οδηγίες για τον λαμπάτο φούρνο από τον Jezus, φωτογραφικό υλικό αναπαράστασης ο ((Korgy)) και ο Hotsauce με 2 πηρούνια στα χέρια για συμπαράσταση.
http://forum.kithara.gr/index.php?board=74;action=display;threadid=86083
 
Adios Muchachos!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2642 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/08, 20:59
από ΣΤΕΛ
12 Απαντήσεις
11486 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/23, 10:06
από nalaki
9 Απαντήσεις
3752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/10, 17:48
από GusA.
2 Απαντήσεις
2540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/10, 11:29
από children of bodom
19 Απαντήσεις
8576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/11, 17:03
από Vaiking
3 Απαντήσεις
6609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/12, 23:12
από Xtasy
5 Απαντήσεις
9390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/12, 14:30
από Dr Wolf
5 Απαντήσεις
7767 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/12, 18:08
από Nikos_th
59 Απαντήσεις
15025 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/12, 01:14
από kbasilis
0 Απαντήσεις
950 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/22, 15:20
από Ioannis Anastassakis