Αποστολέας Θέμα: Judas Priest κλίμακες  (Αναγνώστηκε 3202 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Judas Priest κλίμακες
« στις: 05/04/10, 16:05 »
Οι Judas Priest είναι απ' τ' αγαπημένα μου συγκροτήματα EVER!!! Μιας κι έχω πιαστεί με κάποια κλασικά κομμάτια τους, μ' ενδιαφέρει τώρα να μάθω και κάποια πιό τεχνικά πράγματα για τα κομμάτια τους. Αναφέρομαι ιδιαίτερα στην 80's εποχή τους, Defenders of the Faith, Point of Entry, Screaming for Vengeance, British Steel (άλλωστε απ' αυτα τα άλμπουμ θα "βγάλω" τραγούδια).

Άντε τα ρυθμικά μέρη είναι πανεύκολα, βάζεις ένα pedal note και ρίχνεις powerchords, σπουδαίο πράγμα. Τα licks τους όμως σε ποιές κλίμακες βασίζονται; Ας πούμε, Electric Eye, The Sentinel...

Κάτι διάβασα για Aeolian, αν και δε βρήκα πληροφορίες αποκλειστικά γι' αυτούς, γενικότερα για το metal του 80 έλεγαν.

Ξέρω ότι κι η Harmonic Minor παίζει πολύ στο metal, είναι όμως νομίζω περισσότερο για πιο power καταστάσεις...

Αυτά τα ρωτάω κυρίως για όταν κάθομαι στο pc, βάζω ένα drum track κι αρχίζω να παίζω μόνος. Μου βγαίνει περισσότερο 80's metal το παίξιμο και γουστάρω απίστευτα να ρίχνω κανα μικρό lick εδώ κι εκεί. Οι περισσότεροι εδώ μέσα που ξέρετε να παίζετε καλή κιθάρα, πρέπει να έχετε βγάλει αρκετά τραγούδια. Για δώστε τα φώτα σας...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Judas Priest κλίμακες
« Απάντηση #1 στις: 05/04/10, 21:15 »
Μέσα είσαι. Αν και δεν έχω ασχοληθεί με priest ιδιαίτερα, είμαι σίγουρος οτι η πλειοψηφία των licks και των solos είναι βασισμένα στην major κλίμακα (ως Aeolian mode συνήθως) και (την αντίστοιχη) minor πεντατονική. Για harmonic minor τσέκαρε malmsteen.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Judas Priest κλίμακες
« Απάντηση #2 στις: 05/04/10, 22:18 »
Ωραία. Η Aeolian μ' αρέσει ηχητικά οπότε θα την παλέψω. Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι κι εύκολη στο fingering γιατί βλέπω ότι έχει πολλά ίσα διαστήματα ανάμεσα στις νότες. Κι η Minor Pentatonic πρέπει να είναι έτσι.

Thanks man \m/
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Judas Priest κλίμακες
« Απάντηση #3 στις: 05/04/10, 22:20 »
Όλα όσα ανέφερες είναι σωστά.. Γενικά στο metal χρηαιμοποιείται κατά κόρον η Natural minor (η αλλιώς aeolian) η οποία δημιουργείται ως εξής:
Ξεκινάς από μια νότα (τονική): Ας πούμε τη ΣΟΛ
Μετά μετράς Τ, Η, Τ, Τ, Η, Τ, Τ (όπου Τ: τόνος και Η: Ημιτόνιο)
Επομένως σχηματίζεις την Aeolian της ΣΟΛ σύμφωνα με το παραπάνω μοτίβο: ΣΟΛ, ΛΑ, ΣΙb, ΝΤΟ, ΡΕ, ΜΙb, ΦΑ, ΣΟΛ
                                                                                                              Τ--Η---Τ-----Τ--Η----Τ---Τ
Επίσης μια παραλλαγή της Αeolian είναι και η Harmonic minor όπου αντί για T, H, T, T, H, T, T έχεις Τ, Η, Τ, Τ, Η, Τρ, Η (όπου Τρ: Τριημιτόνιο).. Η Harmonic minor έχει πιο oriental ακούσμα και γι'αυτό χρησιμοποιείται λιγότερο από την Natural Minor..

Επειδή όμως όλα αυτά είναι θεωρία, το καλύτερο που έχεις να κάνεις (κατά τη γνώμη μου) είναι να προσπαθήσεις να μάθεις κάποιο solo των Priest που σου ακούγεται εύκολο για να δεις πως χρησιμοποιούνται οι νότες της Aeolian στα solos.. Νομίζω ότι έτσι θα πάρεις μια γεύση σχετικά με το πως δημιουργούνται τα licks και γιατί όχι, μπορείς να ενσωματώσεις και μερικά από αυτά στο παίξιμο σου.. Τώρα για το πως θα το μάθεις το solo έχεις 2 επιλογές.. Είτε κατεβάζεις κάποιο guitar pro tab, είτε με το αυτί.. Θα σου πρότεινα το δεύτερο αν έχεις χρόνο, αλλιώς guitar pro tabs για κομμάτια των Priest θα βρεις πάρα πολλά.. Έχω καιρό να ακούσω Priests και δεν μπορώ να θυμηθώ κάποιο κομμάτι που να έχει εύκολο solo (αν και δεν νομίζω να είναι πολλά).. Καλή τύχη..

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Judas Priest κλίμακες
« Απάντηση #4 στις: 06/04/10, 11:26 »
Ωραίος ο faser... Δε θα σταθώ τόσο στην εξήγηση του σχηματισμού - γιατί δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με θεωρία, ελάχιστα καταλαβαίνω (ελπίζω κάποια στιγμή) - αλλά κυρίως στ' άλλα γιατί με βοηθάνε πολύ. Έμαθα ότι χρησιμοποιούν πολύ την A Aeolian, θα ξεκινήσω απ' αυτή.

Ειδικά στα σόλο τους έχεις δίκιο, δεν είναι και τα ευκολότερα αλλά τουλάχιστον στο Grinder έχει κάποια εύκολα licks όπως και στο Jawbreaker.

Guitar Pro φίλε μου, πού να βγάζω με το αυτί... Θέλω ακόμα γι' αυτό...

Σ' ευχαριστώ
How to program a metalhead?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/05, 21:28
από ερεβος
38 Απαντήσεις
12700 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/08, 14:56
από Spell@lchemist!
38 Απαντήσεις
9867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/11, 21:30
από Kiratzoharris
11 Απαντήσεις
3996 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/11, 22:55
από Ibanezos
6 Απαντήσεις
3407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/11, 15:33
από Ibanezos
37 Απαντήσεις
12242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/11, 13:34
από kyriakos_t
2 Απαντήσεις
2544 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/14, 16:52
από iliasAEK
6 Απαντήσεις
4373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/15, 12:12
από AnimaPura
0 Απαντήσεις
2583 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/18, 16:09
από davemurrayaris
8 Απαντήσεις
13678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/18, 10:28
από zanxion72