Αποστολέας Θέμα: Βαφές Μουσικών Οργάνων.  (Αναγνώστηκε 50069 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #50 στις: 17/01/08, 18:26 »
Διάβασε εδώ http://www.atsdr.cdc.gov/tfacts171.html
και βέβαια καλύτερα το προλαμβάνειν παρα το θεραπεύειν βέβαια εσύ έχεις το δικαίωμα να
κάνεις ότι νομίζεις  μέχρι τα εξήντα έχεις καιρό να το σκεφτείς
Επίσης μια απλή αναζήτηση στο Google για aneline toxicity θα σε κάνει ίσως να ξανασκεφτείς τα γλυφιτζούρια και τα λουκάνικα.
Πάντα φιλικά

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #51 στις: 17/01/08, 18:56 »
Διάβασε εδώ http://www.atsdr.cdc.gov/tfacts171.html
και βέβαια καλύτερα το προλαμβάνειν παρα το θεραπεύειν βέβαια εσύ έχεις το δικαίωμα να
κάνεις ότι νομίζεις  μέχρι τα εξήντα έχεις καιρό να το σκεφτείς
Επίσης μια απλή αναζήτηση στο Google για aneline toxicity θα σε κάνει ίσως να ξανασκεφτείς τα γλυφιτζούρια και τα λουκάνικα.
Πάντα φιλικά


Φίλε Βαγγέλη, από το παραπάνω link που παρέθεσα:

How likely is aniline to cause cancer?

The available studies in humans are inadequate to determine whether exposure to aniline can increase the risk of developing cancer in people. Rats that ate food contaminated with aniline for life developed cancer of the spleen.

The International Agency for Research on Cancer (IARC) determined that aniline is not classifiable as to its carcinogenicity to humans. The EPA has determined that aniline is a probable human carcinogen.

Αυτό που προσπαθούμε να σου πούμε και ο rainbowe και εγώ είναι ότι είναι φρόνιμο σε έναν δημόσιο δικτυακό τόπο να είμαστε κάπως επιφυλακτικοί στις διατυπώσεις μας. Κατά τα άλλα, ο μόνος σίγουρος τρόπος για να γλυτώσεις από όλα τα δεινά του "σύγχρονου πολιτισμού" σήμερα, είναι, δυστυχώς, να μετοικήσεις σε άλλο κατοικίσιμο πλανήτη.  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #52 στις: 17/01/08, 21:43 »
Διάβασε εδώ http://www.atsdr.cdc.gov/tfacts171.html
και βέβαια καλύτερα το προλαμβάνειν παρα το θεραπεύειν βέβαια εσύ έχεις το δικαίωμα να
κάνεις ότι νομίζεις  μέχρι τα εξήντα έχεις καιρό να το σκεφτείς
Επίσης μια απλή αναζήτηση στο Google για aneline toxicity θα σε κάνει ίσως να ξανασκεφτείς τα γλυφιτζούρια και τα λουκάνικα.
Πάντα φιλικά


Φίλε Βαγγέλη, από το παραπάνω link που παρέθεσα:

How likely is aniline to cause cancer?

The available studies in humans are inadequate to determine whether exposure to aniline can increase the risk of developing cancer in people. Rats that ate food contaminated with aniline for life developed cancer of the spleen.

The International Agency for Research on Cancer (IARC) determined that aniline is not classifiable as to its carcinogenicity to humans. The EPA has determined that aniline is a probable human carcinogen.

Αυτό που προσπαθούμε να σου πούμε και ο rainbowe και εγώ είναι ότι είναι φρόνιμο σε έναν δημόσιο δικτυακό τόπο να είμαστε κάπως επιφυλακτικοί στις διατυπώσεις μας. Κατά τα άλλα, ο μόνος σίγουρος τρόπος για να γλυτώσεις από όλα τα δεινά του "σύγχρονου πολιτισμού" σήμερα, είναι, δυστυχώς, να μετοικήσεις σε άλλο κατοικίσιμο πλανήτη.  ;)

Ευτυχώς όμως η Ε.Ε πρόλαβε και την απαγόρευσε πάραυτα και σίγουρα όχι τυχαία μια τόσο εμπορική ουσία για να προσταατεύσει όλους εμάς
και δεν είναι θέμα μετοίκησης σε πλανήτες και αστειάκια είναι θέμα υγείας και μιας και λέμε και για εισπνοή βιδωμένο  οχι καλα σφιγμένο μπουκαλάκι 300ml  ανιλίνης εξατμίστηκε σε μία έβδομάδα. Φαντάσου λοιπόν κάποιος απο εδώ έτσι για το μεράκι του να πειραματιστεί  με τη κιθαρούλα του μέσα στο δωμάτιο του να έχει και 2-3 μπουκαλάκια ανιλίνης (to sunburst μπορεί και 4).
Με θέματα υγείας καλύτερα να προφυλάσεις και αν εν πάσει περιπτώσει τη θεωρείς ποσοστικά ακίνδυνη σκέψου και τα παιδιά που λατρεύουν τα μπουκαλάκια. Και για να τελειώνουμε με τη πολυλογία δες και αυτό γιατί μάλιασε το χέρι μου 
Πώς μπορεί η ανιλίνη να έχει επιπτώσεις στην υγεία μου; Η ανιλίνη μπορεί να είναι τοξική εάν λαμβάνεται, εισπνεόμενη (και το ποσοστό εξάτμισης της είναι μεγάλο, ή από την επαφή δερμάτων. Η ανιλίνη βλάπτει την αιμογλοβίνη, μια πρωτεΐνη που μετέφερε κανονικά το οξυγόνο στο αίμα. Η χαλασμένη αιμογλοβίνη δεν μπορεί να φέρει το οξυγόνο. Αυτός ο όρος είναι γνωστός ως methemoglobinemia και η δριμύτητά της εξαρτάται από πόσο εσείς εκτίθεται και για πόσο καιρό. Το Methemoglobinemia είναι το πιό προεξέχον σύμπτωμα της δηλητηρίασης ανιλίνης στους ανθρώπους, με συνέπεια τη κυάνωση μετά από την  υψηλή έκθεση στην ανιλίνη. Ο ίλιγγος, πονοκέφαλοι, αρρυθμίες καρδιάς , σπασμοί, κώμα, και ο θάνατος. Η άμεση επαφή με την ανιλίνη μπορεί επίσης να παραγάγει την ενόχληση δερμάτος και ματιών. Η μακροπρόθεσμη έκθεση στα χαμηλότερα επίπεδα ανιλίνης μπορεί να προκαλέσει τα συμπτώματα παρόμοια με εκείνα της οξείας- υψηλού επιπέδου έκθεση.

Αποσυνδεδεμένος V.P.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #53 στις: 17/01/08, 21:47 »
Αυτό που προσπαθούμε να σου πούμε και ο rainbowe και εγώ είναι ότι είναι φρόνιμο σε έναν δημόσιο δικτυακό τόπο να είμαστε κάπως επιφυλακτικοί στις διατυπώσεις μας. Κατά τα άλλα, ο μόνος σίγουρος τρόπος για να γλυτώσεις από όλα τα δεινά του "σύγχρονου πολιτισμού" σήμερα, είναι, δυστυχώς, να μετοικήσεις σε άλλο κατοικίσιμο πλανήτη.  ;)


...θες να σου παρουσιασω τουλαχιστον  5-6 χιλιαδες ουσιες χαρακτηρισμενες ως καρκινογονες(και οχι ιιιιισως καρκινογονες σαν την ανηλινη) που μασαμε, εισπνεουμε, ακουμπαμε καθε μερα?????ξερεις ποση ανιλινη εχουμε δωσει στα ιδια μας τα παιδια με αυτα τα φοβερα γλυφιτζουρια που του βαφουν τη γλωσσα και τις καταπληκτικες καραμελες με την απιθανη γευση που του αφηνουν μπλε/κοκκινα/πρασινα χειλη??? και οχι βαφοντας μια κιθαρα?? :-\

καταλαβε το.... στην ιατρικη μιλας παντα by the numbers ...εεε και κακα τα ψεματα δν θα βγω σε ενα φορουμ να λεω για την τοξικοτητα και την καρκινογενεση της ανιλινης οταν αυτη ειναι μια σταγονα στον ωκεανο... δημιουργεις εντυπωσεις ετσι...και εκει ειναι η ενσταση μου στα λεγομενα σου....
καλυτερα βγες και πες...."παιδια...και κανα γαντακι, καμια μασκουλα, δν κανει κακο....αεριζομενος χωρος κτλπ..."
και γενικα αν θελεις/θελετε την αποψη μου...καρκινογονες ουσιες μας κατακλυζουν....ειμαστε η "γενια του καρκινου", κατσε να παμε 50-60 και θα δειτε.....απο εκει και περα δν θα καταστρεψουμε τη ζωη μας βασιζομενοι στα μηπως το ενα και μηπως το αλλο...αν καποιος θελει να βαψει την κιθαρα του με σπρει ή ανιλινη ή οτι αλλο θελει ας το κανει, υπαρχουν ομως καποιοι κανονες που πρεπει να ακολουθησει...τελος.






μετα απο ολα αυτα εσυ καταλαβες αυτα:
Διάβασε εδώ http://www.atsdr.cdc.gov/tfacts171.html
και βέβαια καλύτερα το προλαμβάνειν παρα το θεραπεύειν βέβαια εσύ έχεις το δικαίωμα να
κάνεις ότι νομίζεις  μέχρι τα εξήντα έχεις καιρό να το σκεφτείς
Επίσης μια απλή αναζήτηση στο Google για aneline toxicity θα σε κάνει ίσως να ξανασκεφτείς τα γλυφιτζούρια και τα λουκάνικα.
Πάντα φιλικά

και πες οτι διαφωνεις με τα λεγομενα μου....τα λουκανικα που τα ειδεσ???? ;D ;D ;D   κατι σνιφαρεις εσυ μου φαινεται ;) ;D ;D(just kidding)

εγω οτι ηταν να πω το ειπα..... ελπιζω καποιοι να τα διαβασαν ::)

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #54 στις: 17/01/08, 21:55 »
Αυτό που προσπαθούμε να σου πούμε και ο rainbowe και εγώ είναι ότι είναι φρόνιμο σε έναν δημόσιο δικτυακό τόπο να είμαστε κάπως επιφυλακτικοί στις διατυπώσεις μας. Κατά τα άλλα, ο μόνος σίγουρος τρόπος για να γλυτώσεις από όλα τα δεινά του "σύγχρονου πολιτισμού" σήμερα, είναι, δυστυχώς, να μετοικήσεις σε άλλο κατοικίσιμο πλανήτη.  ;)


...θες να σου παρουσιασω τουλαχιστον  5-6 χιλιαδες ουσιες χαρακτηρισμενες ως καρκινογονες(και οχι ιιιιισως καρκινογονες σαν την ανηλινη) που μασαμε, εισπνεουμε, ακουμπαμε καθε μερα?????ξερεις ποση ανιλινη εχουμε δωσει στα ιδια μας τα παιδια με αυτα τα φοβερα γλυφιτζουρια που του βαφουν τη γλωσσα και τις καταπληκτικες καραμελες με την απιθανη γευση που του αφηνουν μπλε/κοκκινα/πρασινα χειλη??? και οχι βαφοντας μια κιθαρα?? :-\

καταλαβε το.... στην ιατρικη μιλας παντα by the numbers ...εεε και κακα τα ψεματα δν θα βγω σε ενα φορουμ να λεω για την τοξικοτητα και την καρκινογενεση της ανιλινης οταν αυτη ειναι μια σταγονα στον ωκεανο... δημιουργεις εντυπωσεις ετσι...και εκει ειναι η ενσταση μου στα λεγομενα σου....
καλυτερα βγες και πες...."παιδια...και κανα γαντακι, καμια μασκουλα, δν κανει κακο....αεριζομενος χωρος κτλπ..."
και γενικα αν θελεις/θελετε την αποψη μου...καρκινογονες ουσιες μας κατακλυζουν....ειμαστε η "γενια του καρκινου", κατσε να παμε 50-60 και θα δειτε.....απο εκει και περα δν θα καταστρεψουμε τη ζωη μας βασιζομενοι στα μηπως το ενα και μηπως το αλλο...αν καποιος θελει να βαψει την κιθαρα του με σπρει ή ανιλινη ή οτι αλλο θελει ας το κανει, υπαρχουν ομως καποιοι κανονες που πρεπει να ακολουθησει...τελος.






μετα απο ολα αυτα εσυ καταλαβες αυτα:
Διάβασε εδώ http://www.atsdr.cdc.gov/tfacts171.html
και βέβαια καλύτερα το προλαμβάνειν παρα το θεραπεύειν βέβαια εσύ έχεις το δικαίωμα να
κάνεις ότι νομίζεις  μέχρι τα εξήντα έχεις καιρό να το σκεφτείς
Επίσης μια απλή αναζήτηση στο Google για aneline toxicity θα σε κάνει ίσως να ξανασκεφτείς τα γλυφιτζούρια και τα λουκάνικα.
Πάντα φιλικά

και πες οτι διαφωνεις με τα λεγομενα μου....τα λουκανικα που τα ειδεσ???? ;D ;D ;D   κατι σνιφαρεις εσυ μου φαινεται ;) ;D ;D(just kidding)

εγω οτι ηταν να πω το ειπα..... ελπιζω καποιοι να τα διαβασαν ::)

Καλό και της μόδας φιλε rainbow το δέχομαι ευχάριστα το αστείο αλλά δυστηχώς η χρήση της ήταν ως προείπα σαν χρωστική στο κρέας και τα αλλάντικα αλλά και σε ζαχαρωτά.......
Τόσο καλά

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #55 στις: 17/01/08, 22:03 »
Ευτυχώς όμως η Ε.Ε πρόλαβε και την απαγόρευσε πάραυτα και σίγουρα όχι τυχαία μια τόσο εμπορική ουσία για να προσταατεύσει όλους εμάς


Φίλε Sweet Strings τι θέλεις?

Πάσχεις από το γνωστό ελληνικό σύνδρομο ότι σώνει και καλά πρέπει να έχεις δίκιο?

Γιατί δεν παραθέτεις στοιχεία?

http://www.efsa.europa.eu/EFSA/efsa_locale-1178620753812_1178624461311.htm
http://www.foodqualitynews.com/news/ng.asp?id=78054-efsa-red-g-food-colours

Ένα συγκεκριμένο πρόσθετο στα χρώματα απαγορεύτηκε.

Συγγνώμη, αλλά το γεγονός ότι, κατά τη γνώμη μου, ξέρεις το αντικείμενο σου (το οποίο όμως δεν θυμάμαι ακριβώς να μας είπες ποιο είναι) δεν σε δικαιολογεί στο να κάνεις συζήτηση καφενείου όταν ο άλλος έχει συγκεκριμένες τεκμηριωμένες θέσεις. Αν θέλεις να συνεχίσουμε την κουβέντα χωρίς ατάκες και κραυγές ωραία. Διαφορετικά θα ακολουθήσω το παράδειγμα του rainbowe και θα προτιμήσω να μην σου απαντήσω.

Νομίζω ότι τα υπόλοιπα μέλη έχουν και την κρίση και την ωριμότητα να καταλάβουν τι λέει ο καθένας.

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #56 στις: 17/01/08, 22:38 »
Ευτυχώς όμως η Ε.Ε πρόλαβε και την απαγόρευσε πάραυτα και σίγουρα όχι τυχαία μια τόσο εμπορική ουσία για να προσταατεύσει όλους εμάς


Φίλε Sweet Strings τι θέλεις?

Πάσχεις από το γνωστό ελληνικό σύνδρομο ότι σώνει και καλά πρέπει να έχεις δίκιο?

Γιατί δεν παραθέτεις στοιχεία?

http://www.efsa.europa.eu/EFSA/efsa_locale-1178620753812_1178624461311.htm
http://www.foodqualitynews.com/news/ng.asp?id=78054-efsa-red-g-food-colours

Ένα συγκεκριμένο πρόσθετο στα χρώματα απαγορεύτηκε.

Συγγνώμη, αλλά το γεγονός ότι, κατά τη γνώμη μου, ξέρεις το αντικείμενο σου (το οποίο όμως δεν θυμάμαι ακριβώς να μας είπες ποιο είναι) δεν σε δικαιολογεί στο να κάνεις συζήτηση καφενείου όταν ο άλλος έχει συγκεκριμένες τεκμηριωμένες θέσεις. Αν θέλεις να συνεχίσουμε την κουβέντα χωρίς ατάκες και κραυγές ωραία. Διαφορετικά θα ακολουθήσω το παράδειγμα του rainbowe και θα προτιμήσω να μην σου απαντήσω.

Νομίζω ότι τα υπόλοιπα μέλη έχουν και την κρίση και την ωριμότητα να καταλάβουν τι λέει ο καθένας.



Το ύφος και τα λεγόμενα σου επιβεβαιώνουν το κλασσικό σύνδρομο που προσπαθείς να προσάψεις σε άλλους αντ΄εσου.
Μάλιστα αυτό που μετέφρασα ήταν απο το link που παρέθεσες. Οι  χαρακτηρισμοί κραυγές, ατάκες και τα υπόλοιπα κύκνεια άσματα αρμόζουν μάλλον  στους γνωστούς φραπεδόμαγκες που ίσως λόγο δικής σου αναφοράς γνωρίζεις καλύτερα.
Την άλλη φορά να θυμηθώ να αναφερθώ στο πάσα τυχάρπαστο και επαγγελματικά και για να μη σε κρατώ σε αγωνία  δεν χρειάζομαι την απάντηση σου μάλλον με διασκέδασες αρκετά πάντα με τη καλή έννοια ξέρεις εσύ....
Ζητώ συγνώμη απο τους υπόλοιπους μα αν αγάπούν τις συζητήσεις (που ίσως θερμάνουν και λίγο τις καρδιές μας)
και  κύρίως την υγεία τους θα με καταλάβουν) οι άλλοι .......ξυδάκι



http://www.ventanamed.com/msds/files/00231485EL.PDF

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #57 στις: 17/01/08, 23:15 »
Φτάνει παιδιά, δεν χρειάζεται να αναλύσουμε τα επίπεδα τοξικότητας της ανιλίνης! Δεν είμαστε ειδικοί, άλλωστε. Οι περισσότερες βαφές είναι τοξικές. Πόσο; Αρκετά! Άλλες περισσότερο, άλλες λιγότερο. Δεν χρειάζονται νούμερα.
Αυτό που χρειάζεται, είτε βάψετε με αυτή είτε με άλλη ουσία, είναι να ενημερωθείτε και να πάρετε προφυλάξεις. Η ευθύνη είναι δική σας.

Ας επιστρέψουμε στο θέμα μας τώρα, συνεχίζοντας να δίνουμε χρήσιμες και πρακτικές πληροφορίες.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/01/08, 23:17 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #58 στις: 18/01/08, 10:26 »
Το ύφος και τα λεγόμενα σου επιβεβαιώνουν το κλασσικό σύνδρομο που προσπαθείς να προσάψεις σε άλλους αντ΄εσου.
Μάλιστα αυτό που μετέφρασα ήταν απο το link που παρέθεσες. Οι  χαρακτηρισμοί κραυγές, ατάκες και τα υπόλοιπα κύκνεια άσματα αρμόζουν μάλλον  στους γνωστούς φραπεδόμαγκες που ίσως λόγο δικής σου αναφοράς γνωρίζεις καλύτερα.
Την άλλη φορά να θυμηθώ να αναφερθώ στο πάσα τυχάρπαστο και επαγγελματικά και για να μη σε κρατώ σε αγωνία  δεν χρειάζομαι την απάντηση σου μάλλον με διασκέδασες αρκετά πάντα με τη καλή έννοια ξέρεις εσύ....
Ζητώ συγνώμη απο τους υπόλοιπους μα αν αγάπούν τις συζητήσεις (που ίσως θερμάνουν και λίγο τις καρδιές μας)
και  κύρίως την υγεία τους θα με καταλάβουν) οι άλλοι .......ξυδάκι



http://www.ventanamed.com/msds/files/00231485EL.PDF



Δεν καταδέχομαι καν να σχολιάσω το υφάκι σου και τους χαρακτηρισμούς σου, ο καθένας κρίνεται από τα γραφόμενά σου και εσύ άρχισες πολύ άσχημα την παρουσία σου σ'αυτό το φόρουμ. Θα προσπεράσω τα γραφόμενά σου ως keyboard bravery και δεν θα ξαναασχοληθώ μαζί σου.

Τώρα ως προς την ανιλίνη, αν και δεν χρειάζεται να έχουμε μαζί μας τα πτυχία μας όταν γράφουμε στα fora, μάθε ότι ένα από τα δικά μου είναι στη Χημεία. Με άλλα λόγια ένας αστρονόμος μιλάει με έναν αστρολόγο και ο δεύτερος τον χαρακτηρίζει "φραπεδόμαγκα"...  ::) ::) 

Καλή σου μέρα  ;)




« Τελευταία τροποποίηση: 18/01/08, 10:28 από The common cunning linguist »
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #59 στις: 18/01/08, 14:24 »
Βλέπω δε σε άφησε και πολύ ο εγωισμός σου και δεν κράτησες χαρακτήρα όπως έλεγες ΄χθές βράδυ οτι δε θα ξαναμιλήσεις.
Το περίμενα πως θα ΄λεγες και το κλασσικό ΄΄έχω πτυχίο΄΄ ίσως και να πουλάς ανιλίνη γιατί οι χημικοί στην Ελλάδα πουλάνε κόλες και ανιλίνες και μάλιστα ΄χθες το βράδι που σου έδωσα να πιείς και το ξυδάκι, ήμουν παρέα με ένα χημικό (αληθινό) και με μεταπτυχιακό, που μου ΄λεγε ασε τον ετσι να λέει άμα νομίζει πως έχει δίκιο ασ΄τον, κακό δικό του κάνει. Δε το άφησα έτσι όμως γιατί διαβάζουν και άλλοι για όλα αυτά, και κύρίως και τα παιδιά μας.
Τώρα  για να μη δουλεύεις παρασκευή πρωί μάλλον εσύ είσαι αστρολόγος, η άνεργος χημικός (δηλαδή απ΄τους καλούς)
 Και όπως σου ξαναείπα  πραγματικά δε χρειάζομαι τισ ξερολοαπαντήσεις σου επι προσωπικού μην το κάνεις γιατί τα κουμπάκια στο πληκτρολόγιο δε σε κάνουν άντρα.
Μάθε επίσης να μη προσβάλεις κανέναν και με κανένα τρόπο και να αφιερώνεις έστω και λίγο για να βοηθάς και όχι για να  βγαίνεις απο πάνω....... 
Καλημέρα και σε ΄σενα

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #60 στις: 18/01/08, 17:13 »
Ρε παιδιά αφου και οι δύο συμφωνείτε ότι η ανιλίνη είναι τοξική και άρα ανθυγιεινή,
τι το τυρανάτε τόσο το θέμα;Θα μαλώσουμε δηλαδή για το ποιό είναι η πιό βλαβερή ουσία
του εμπορίου;Και εγώ τυχαίνει να δουλεύω με χρώματα πολύ τακτικά και φοράω πλέον
μάσκα πολύ καλής ποιότητας για να προστατευτώ κάτι που δεν έκανα δυστηχώς στο παρελθόν.
Οποιος δεν προστατεύεται πιστεύω ότι κινδυνεύει έτσι και αλλιώς και από λιγότερα ανθυγιεινά
χρώματα, και αυτό πρέπει να μείνει από την κουβέντα.Να μην βάφουμε ποτέ χωρίς προστασία.
Κατά τα άλλα έχουμε βγεί εκτός θέματος...

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #61 στις: 18/01/08, 17:31 »
Ρε παιδιά αφου και οι δύο συμφωνείτε ότι η ανιλίνη είναι τοξική και άρα ανθυγιεινή,
τι το τυρανάτε τόσο το θέμα;Θα μαλώσουμε δηλαδή για το ποιό είναι η πιό βλαβερή ουσία
του εμπορίου;Και εγώ τυχαίνει να δουλεύω με χρώματα πολύ τακτικά και φοράω πλέον
μάσκα πολύ καλής ποιότητας για να προστατευτώ κάτι που δεν έκανα δυστηχώς στο παρελθόν.
Οποιος δεν προστατεύεται πιστεύω ότι κινδυνεύει έτσι και αλλιώς και από λιγότερα ανθυγιεινά
χρώματα, και αυτό πρέπει να μείνει από την κουβέντα.Να μην βάφουμε ποτέ χωρίς προστασία.
Κατά τα άλλα έχουμε βγεί εκτός θέματος...


πέστα....
και εδώ έγραψα ένα ΄΄σχεδιάγραμμα΄΄΄για οικολογική βαφή
δέστε  http://loveforguitars.blogspot.com/ προσπάθησα να βάλω και φωτο αλλά μπα...
Ελπιζω να βοηθήσει

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #62 στις: 18/01/08, 17:32 »
Η μάσκα επιβάλλεται ακόμα και αν δεν είναι τοξικό το χρώμα, δεν είναι ότι καλύτερο να αναπνέεις σωματίδια, ειδικά αν είναι χημικά, το λέω από πείρας γιατί στη δουλειά αναπνέω πολύ μαρμαρόσκονη κτλ κάθε μέρα και αυτό και μονο έχει καταστρέψει την υγεία μου...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Nick82

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #63 στις: 18/01/08, 17:52 »
Εγώ να κάνω μια ερώτηση,γιατί είμαι στο σκοτάδι(και για να αποφορτήσουμε λίγο και το κλίμα :))...Επειδή σκέφτομαι να πάρω ένα σώμα κιθάρας,όταν ο μάστορας λέει πως θα έχει natural wax finish,λογικά περνάει με κάποιο "κερί"-βερνίκι το σώμα...Το ερώτημα μου είναι,επειδή πρώτη φορά ακούω wax finish,αυτό το φινίρισμα θα "προστατεύει" επαρκώς την κιθάρα,ή θα πρέπει να την περάσω και κάτι ακόμα?Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #64 στις: 18/01/08, 17:55 »
Επειδή σκεφτόμουν να βάλω wax finish στο custom μπάσο για λόγους εμφάνισης και ήχου, ο κατασκευαστής μου είπε ότι η προστασία από χτυπήματα και υγρασία δεν θα είναι και τόσο καλή, οποτε και έβαλα clear coat η πως το λένε...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #65 στις: 18/01/08, 22:19 »
Το κερί δεν είναι πρακτική επιλογή για ένα προστατευτικό film (ακόμα και αν ακούσετε άλλους κατασκευαστές  για τη χρήση του κεριού σαν προστατευτικό για το ακατέργαστο ξύλο), για τον απλό λόγο ότι είναι πολύ κατώτερο έναντι των συνθετικών.
Είναι αλήθεια ότι το κερί χρησιμοποιήθηκε για αιώνες  μα  δεν παρέχει κανένα σημαντικό προστατευτικό εμπόδιο για το ξύλο ενάντια στη θερμότητα, τις κρούσεις το νερό, (υγρασία) ή τις χημικές εκχύσεις όπως πχ από ένα οινοπνευματώδες ποτό, είναι πολύ μαλακό και δεν ξεραίνει ποτέ, (το σημείο τήξης του είναι περ. 140 βαθμοί Φ,)
 Ακόμη και ένα φλιτζάνι  καυτού καφέ  θα το λιώσει. Ακόμα οι ηπιότεροι διαλύτες όπως τα (thinner χρωμάτων)θα διαλύσουν το κερί σχεδόν αμέσως. Βέβαια μπορούμε να προσέχουμε. Το κερί από την άλλη  καθιστά την επιφάνεια ιδιαίτερα ολισθηρή, ιδανικό για μια ταστιέρα και μπορώ να πω καλύτερη από ότι φανταζόμουν.
Επίσης βρωμίζει απίστευτα και ο μόνος τρόπος  να αφαιρεθεί όλο το κερί, να καθαριστεί το ξύλο και να στρωθεί  νέο.
 Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσαν το φυσικό κερί,  αλλά το κερί κολλών είναι πολύ καλύτερα όπως  πχ  το carnuba.
Στην αγορά υπάρχει στα χρωματοπωλεία σε μικρούς ράβδους με διάφορα χρώματα και εγώ προσωπικά το έχω χρησιμοποιήσει σε παλιές ακουστικές κιθάρες που το βερνίκι είχε καταστραφεί πλήρως και μπορώ να  πω πως ο ήχος αναβαθμίστηκε
Το τελευταίο όμως είναι υποκειμενικό.
Μάλλον όμως αυτό που διάβασες φίλε είναι για γυάλισμα.

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #66 στις: 21/01/08, 23:39 »
Ωραία όλα αυτά...
Ξέρουμε σχολές που μαθαίνουμε να φτιάχνουμε μουσικά όργανα και συγκεκριμένα κιθάρες+μπάσα?

Το λέω γιατί καλή η βιολογία αλλά σκέφτομαι να ακολουθήσω άλλο δρόμο.

Σορρυ για το οφ τόπικ?

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #67 στις: 22/01/08, 03:24 »
Στις ΗΠΑ υπάρχουν παρα πολλές. Από Ευρώπη, υπάρχει μια πολύ πολύ καλή στην Σουηδία. Για Ελλάδα δεν νομίζω να υπάρχει κάτι. Αν σε ενδιαφέρει για Σουηδία να σου στείλω info.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Nick82

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #68 στις: 22/01/08, 04:00 »
Kai se mena please! :)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #69 στις: 22/01/08, 04:33 »
Το έστειλα PM στον φίλο από πάνω, το ξαναγράφω εδώ. Έψαξα και το βρήκα μέσα στη στοίβα περιοδικών σε ένα Guitar Buyer του 2003, οποτε δεν ξέρω πως έχουν τα πράγματα σήμερα. Τελικά είναι στη Νορβηγία, λέγεται Musikk Instrument Akademiet. Selida mallon www.mia.no  . Μάλλον υπάρχει και ένα στη γερμανία που το λένε Mittenwald η  κάπως έτσι, αν κάνετε ένα google ίσως βρείτε και αλλα. Από το νορβηγικό έχουν βγει πολύ καλοί luthiers (doyleyoyn Santa Cruz ktl).
Αν θέλετε κάποια άλλη πληροφορία μου λέτε. Η Νορβηγία είναι πολύ ωραία χωρα πάντως, έχω πάει μονο Oslo δυστυχώς, αλλα η αδερφή μου που μιλάει και Νορβηγικά έχει γυρίσει πολλά και λέει είναι πολύ ok. Οποτε μην το φοβάστε.
Kalh synexeia!

-Kwstas
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Nick82

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #70 στις: 22/01/08, 04:45 »
Many thanks Kosta! 8)

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #71 στις: 23/01/08, 16:40 »
Στις ΗΠΑ υπάρχουν παρα πολλές. Από Ευρώπη, υπάρχει μια πολύ πολύ καλή στην Σουηδία. Για Ελλάδα δεν νομίζω να υπάρχει κάτι. Αν σε ενδιαφέρει για Σουηδία να σου στείλω info.
Nαι και στην Ελλάδα υπάρχει. Ενα απο τα ΤΕΙ της βορείου Ελλάδος δε θυμάμαι πιο απο οτι θυμάμαι ειναι για έγχορδα
είχα δει ενα ρεπορτάζ σχετικά....ΟΡΜΗΞΤΕ μελοντικοί Έλληνες luthiers.............

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #72 στις: 23/01/08, 19:31 »
Ελλάδα μονο μπουζούκια θα τους μάθουν να φτιάχνουν καλά  :D (αστειεύομαι)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #73 στις: 16/05/08, 21:13 »
sorry που ξανακάνω την ερώτηση
παιδιά πολύ ενδιαφέρον θέμα αλλά αυτό το thread τελειωμό δεν έχει
και δεν μπόρεσα να βρώ κάτι απλό,αν και δεν το έσκαψα πολύ ακομα,οπότε sorry αν το είπατε πιο πάνω...
δέν μπορώ να την στείλω την κιθάρα σε κάποιο μάστορα να μού την φτιάξει σε αθήνα,
εννοώ βάψημο ή τίποτα τρελό finish? ???
ηλικρινά είμαι άσχετος στο θέμα,οπότε κάντε καλό και βοηθήστε τόν νέο
θυμάμαι στό εξωτερικό είχαν ειδικούς με πολλά και τρελά finishes
υπάρχει τίποτα?οτιδήποτε?
« Τελευταία τροποποίηση: 17/05/08, 22:30 από giorgos90 »
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #74 στις: 17/05/08, 04:12 »
ωραίο θέμα αλλά το γ@@@@ λίγο με την ανιλίνη  ::)

για πείτε και κάνα δύο λογάκια για την ταστιερα (οχι maple).
αν τριφτεί με γυαλόχαρτο τι θέλει μετά;
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
22492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/09, 22:15
από kimonas_j
3 Απαντήσεις
9346 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/10, 14:34
από plusmusic
3 Απαντήσεις
8784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/09, 04:28
από Holyshock
7 Απαντήσεις
16676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/12, 22:04
από kkmspm (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
2035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/10, 20:22
από Μητσάκος
3 Απαντήσεις
3532 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/10, 12:31
από master of puppets
2 Απαντήσεις
19763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/11, 14:41
από mackay
0 Απαντήσεις
33651 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/11, 21:12
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/11, 11:50
από dora
2 Απαντήσεις
6229 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/19, 13:07
από saved