Αποστολέας Θέμα: ΧΡΗΣΗ V-AMP3 &FCB1010  (Αναγνώστηκε 3126 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JOHN33

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
ΧΡΗΣΗ V-AMP3 &FCB1010
« στις: 14/08/09, 00:07 »
 :wall
Γεια χαρά! Μόλις απέκτησα το V-AMP3 & το FCB1010 απο το ιinternet. Δεν καταλαβαίνω πως συνδυάζονται και λειτουργούν αυτά τα δύο εργαλεία. Είναι το FCB αυτό που λένε πεταλιέρα και στο οποίο μπορώ να αποθηκεύσω ήχους για να τους χρησιμοποιώ την ώρα που παίζω; Το V-AMP ειναι απαραίτητο για να λειτουργήσει το FCB; Διαβάζω το manual και δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορώ να αξιοποίησω όλα αυτά τα πλήκτρα που έχει το FCB. Τι εννοεί όταν μιλάει για preset; Πολλές οι απορίες μου, το φανταζόμουν πιο εύκολο. πως μπορώ να βγάλω άκρη;(όχι, πως είμαι αρχάριος......) Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ΧΡΗΣΗ V-AMP3 &FCB1010
« Απάντηση #1 στις: 14/08/09, 00:28 »
To V-amp σου θεωρείται προενισχυτής.. Δηλαδή βάζεις στο input του τη κιθάρα σου και στο output τον ενισχυτή σου και παίζεις.. Το V-amp σου δίνει πλήθος επιλογών εφφέ, παραμορφώσεων και άλλα.. Το κακό με το V-amp (όπως και όλοι οι προενισχυτές, effect units, κλπ.) είναι ότι πρέπει την ώρα που παίζεις, αν θες να αλλάξεις κάτι (π.χ. να περάσεις από καθαρό σε βρώμικο preset) να πατάς με τα δάχτυλα σου τα κουμπιά για να αλλάξεις το preset που θέλεις.. Presets είναι ας το πούμε "θέσεις" όπου έχεις αποθηκεύσει τους αγαπημένους σου ήχους.. Όταν ψάξεις λίγο το v-amp θα βρεις κάποιους ήχους που θα σου αρέσουν.. Αυτούς τους ήχους θα τους τοποθετήσεις σε presets.. Για παράδειγμα το Preset 1 θα είναι το Clean + Chorus, το Preset 2 θα είναι Distortion + Compressor, το Preset 3 θα είναι Overdrive + Delay, κ.ο.κ.. Τώρα έρχεται το FCB.. Το FCB στην ουσία σου δίνει τη δυνατότητα να αλλάζεις τα presets με το πάτημα ενός κουμπιού με το πόδι σου.. Επομένως δεν χρειάζεται να αφήνεις τα χέρια από τη κιθάρα για να αλλάξεις κάποιο preset..

Η πιο απλή και βασική σύνδεση είναι να βγάλεις ένα midi καλώδιο σαν αυτό εδώ από το midi out της FCB προς το midi in της V-amp.. Αφού το κάνεις αυτό, λογικά θα μπορείς με τα κουμπιά του FCB να αλλάζεις τα presets του V-amp.. Θα πατάς ας πούμε το 8 στην FCB και θα φορτώνεται το preset 8 στο V-amp..

Για να μην μπλεχτείς όμως, θα σου πρότεινα να κάνεις το εξής.. Άσε στην άκρη για λίγο το FCB και ασχολήσου αποκλειστικά με το V-amp.. Μάθε πως λειτουργεί, ποιοι ήχοι σου αρέσουν, αποθήκευσε 5-10 ήχους στα presets που λέγαμε και μετά σύνδεσε την FCB για να μπορείς να αλλάζεις τα presets με τα πόδια..

Ελπίζω να βοήθησα.. 

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: ΧΡΗΣΗ V-AMP3 &FCB1010
« Απάντηση #2 στις: 14/08/09, 00:46 »
^ συμφωνώ και προτείνω και εγώ να αφήσεις το fcb στην άκρη μέχρι να μάθεις να δουλεύεις το vamp3. Το fcb έχει δύσκολο
manual και θέλει λίγο διάβασμα. Μπορεί να σε βοηθήσει και αυτό στον προγραμματισμό του.
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος JOHN33

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: ΧΡΗΣΗ V-AMP3 &FCB1010
« Απάντηση #3 στις: 14/08/09, 08:57 »
:wall
Γεια χαρά! Μόλις απέκτησα το V-AMP3 & το FCB1010 απο το ιinternet. Δεν καταλαβαίνω πως συνδυάζονται και λειτουργούν αυτά τα δύο εργαλεία. Είναι το FCB αυτό που λένε πεταλιέρα και στο οποίο μπορώ να αποθηκεύσω ήχους για να τους χρησιμοποιώ την ώρα που παίζω; Το V-AMP ειναι απαραίτητο για να λειτουργήσει το FCB; Διαβάζω το manual και δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορώ να αξιοποίησω όλα αυτά τα πλήκτρα που έχει το FCB. Τι εννοεί όταν μιλάει για preset; Πολλές οι απορίες μου, το φανταζόμουν πιο εύκολο. πως μπορώ να βγάλω άκρη;(όχι, πως είμαι αρχάριος......) Ευχαριστώ!


Εντυπωσιακό! δεν φαντζόμουν τόσο άμεση βοήθεια! Χίλια ευχαριστώ στους δύο φίλους, faser και jim.ni για τις συμβουλές. Θα προσπαθήσω να καταλάβω τη λειτουργία του v-amp3 και θα τα ξαναπούμε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
41705 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/03, 17:09
από delfinaki
3 Απαντήσεις
3031 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/03, 01:52
από mystic
7 Απαντήσεις
11384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/03, 20:39
από Witchking
65 Απαντήσεις
39427 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/08, 19:51
από Aganippi
2 Απαντήσεις
2400 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/05, 09:08
από porky
47 Απαντήσεις
53168 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/16, 11:47
από Βραζίλης
8 Απαντήσεις
5129 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/09, 18:06
από Panos the Greek
4 Απαντήσεις
3075 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/10, 23:13
από geo134
8 Απαντήσεις
5591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/10, 00:33
από IxNiLaTiS
8 Απαντήσεις
2991 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/10, 20:49
από draned