Αποστολέας Θέμα: Μετάδοση internet σε απέναντι πλευρά σαλονιού  (Αναγνώστηκε 6959 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Γειά σας παιδια!
Τα φώτα σας: έχω εναν αποκωδικοποιητη IP TV της Cyta και θέλω να τον συνδέσω με το router/modem της cyta για να δω επιτέλους IP TV  ;D .
 Όλα καλα ως εδω -και γιατί δεν το κανεις και μας πρηζεις πρωινιατικο θα μου πειτε  ;D  - ,ελα μου ντε που ειναι στην απέναντι πλευρά του σαλονιου τα 2 τους ενεκα του οτι η τηλ. πριζα ειναι απέναντι απο την τηλεοραση?
Δεδομένου οτι δεν παιζει να αλλαξει η διαρύθμιση του σπιτιου (μη με ρωτησετε γιατι...  ::) ) και οτι το $%#&decoder παιρνει μονο ethernet και δεν παιζει με ασυρματο, εχω τις εξης λύσεις:
1. Φωναζω ηλεκτρολογο να μου μεταφερει την τηλ. πριζα απεναντι (το αφηνω ως τελευταια λυση αν δεν παιξουν οι αλλες...)
2. Παιρνω ενα powerline για ενσυρματη επεκταση του δικτυου μεσω ηλ. καλωδιωσης (εδω σηκωνει κουβεντα για το ποσο καλα δουλευει κατι τετοιο και αν θα εχει επιπτωση στο VDSL... οσοι εχετε εφαρμοσει τετοια λυση παρακαλω τα φωτα σας)
3. Παιρνω ενα wireless extender και κανω ethernet bridge μεταξυ router - decoder. Και εδω θα ηθελα γνωμες καποιου που το εχει δοκιμασει (ενδοιασμος αν θα εχει το απαραιτητο bandwidth για να μεταφερει ασυρματα IP TV)
4. Κατι αλλο που δεν εχω σκεφτει?!?


Σας ευχαριστω ολους προκαταβολικα!
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
1) Σίγουρα δεν θέλεις να απλώσεις τηλεφωνικό καλώδιο τοίχο-τοίχο μόνος σου; Χωρίς μερεμέτια.
2) Δεν σχετίζεται με το VDSL και δεν το επηρεάζει.
3) Επίσης εφικτό, και θα δουλέψει μια χαρά μιας και δεν παρεμβάλλονται τοίχοι, αλλά έχεις άλλη μια ασύρματη εκπομπή στον χώρο σου. Γενικά, όσο πιο πολλά wifi δίκτυα (συν των γειτόνων σου) τόσο πιο πολύ "μπουκώνουν" τα κανάλια εκπομπής. Εγώ μένω σε πολύ μεγάλη πολυκατοικία και έχω έναν extender σε άλλο διαμέρισμα στον ίδιο όροφο αρκετά μέτρα μακριά, και η σύνδεση είναι προβληματική. Δεν νομίζω πάντως ότι θα έχεις πρόβλημα στο iptv, στο σαλόνι σου, εκτός ίσως αν πρόκειται για 4K εκπομπή, δεν γνωρίζω.
4) Αν όχι άπλωμα τηλεφωνικού καλωδίου όπως στο 1), τότε άπλωμα ethernet καλωδίου (αλλά είναι πιο χοντρό)

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Καλή η ιδεα σου Βραζιλη για Ethernet καλωδιο γυρω-γυρω, θα δω εαν ειναι εφικτο με καναλακι (λογω και μπαλκονοπορτας) - θα πρεπει να ειναι και αισθητικως αποδεκτο & ανθεκτικο ιφ γιου νοου γουοτ αι μιν  ;D  (wife approved & childproof  ;D )
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Εγώ είχα απλώσει ethernet καλώδιο πίσω από καλοριφέρ, καναπέδες κλπ για να πάει από το router στο rasberry pi που είχα απάνω στην τηλεόραση. Τώρα έχω καρφώσει ένα amazon fire tv stick (ωραίο εργαλειάκι) που παίζει ασύρματα και είμαι μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
στο ιδιο δωμάτιο με καλώδιο. σε διαφορετικό με powerline.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
στο ιδιο δωμάτιο με καλώδιο. σε διαφορετικό με powerline.

Μερικές φορές αρκεί απλά να τρυπήσεις έναν τοίχο...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Με τα powerlines προσοχή αν έχετε τριφασικό ρεύμα.
Μπορείτε μόνο στην ίδια φάση (χωρίς εξτρά εξοπλισμό).

Επίσης τα data κόβουν βόλτες συνήθως μέχρι τον μετασχηματιστή της ΔΕΗ, οπότε φτάνουν και στα παραδίπλα σπίτια που είναι στην ίδια φάση  ;D

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Ακόμα και τα φθηνά powerline προσφέρουν κάποιο encryption. Αν ο γείτονας είναι τόσο hacker ώστε να συντηρεί ολόκληρο quantum computer data center ειδικά για να σπάσει το δικό σου το 128bit AES, έ τότε μάλλον ήδη θα σου έχει πάρει και το WIFI access.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Ακόμα και τα φθηνά powerline προσφέρουν κάποιο encryption. Αν ο γείτονας είναι τόσο hacker ώστε να συντηρεί ολόκληρο quantum computer data center ειδικά για να σπάσει το δικό σου το 128bit AES, έ τότε μάλλον ήδη θα σου έχει πάρει και το WIFI access.

Δεν χρειάζεσαι τίποτα τρομερό για να πάρεις πληροφορίες*, ούτε σημαίνει ότι θα σου πάρουν όλοι τα data.
Απλά δεν είναι secure.

Πχ ένα τυχαίο link που βρήκα:
https://www.bentasker.co.uk/documentation/security/282-infiltrating-a-network-via-powerline-homeplugav-adapters

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Η tp-link έβγαλε fix λέει μέσα στο 2016,  σε κάθε περίπτωση δεν νομίζω οτι είναι ρεαλιστικό να το θέτουμε ως πρόβλημα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
4086 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/03, 01:20
από bluewind
9 Απαντήσεις
3429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/06, 18:25
από Fusalida
6 Απαντήσεις
2963 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/06, 13:59
από Spartinos
12 Απαντήσεις
5197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/07, 15:18
από ship_me_out!!!
15 Απαντήσεις
7411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/08, 20:47
από Fteo
4 Απαντήσεις
2188 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/08, 01:21
από hot_sauce (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
1709 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/09, 22:15
από Lo.Lee.Ta
4 Απαντήσεις
2620 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/10, 17:10
από Fteo
9 Απαντήσεις
16483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/14, 13:46
από Guitar Fan
0 Απαντήσεις
1511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/19, 10:25
από ivikos