Αποστολέας Θέμα: Θανάσης Παπακωνσταντίνου - "Η βροχή από κάτω"  (Αναγνώστηκε 14856 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pink floyd

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
  • UMMA GUMMA
    • Προφίλ
Από μεθαύριο στα δισκοπωλεία. Σπεύσατε...
several species of small fury animals gathered together in a cave and grooving with a pict .........

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
θα ρθει ετσι με δυναμη "..απο κατω" να μας σηκωσει ψηλα στον αερα!  8) 8)
σπευσατεεεεεε! :D

ηδου και το εξωφυλλο:

απο το δελτιο τυπου, οπως αναφερθηκε και εδω

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Στα δισκοπωλεία....χμμμμ ;D
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος elkas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
    • Σούγια
Ωραίο εξώφυλλο!

Αποσυνδεδεμένος geosim

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • η ώρα είναι μία
    • Προφίλ
Καμιά ακρόαση έγινε ρε παιδιά? ???
Γράψτε κάτι.  :) :)
 

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καμιά ακρόαση έγινε ρε παιδιά? ???
Γράψτε κάτι.  :) :)
Σε λιγο κατηφοριζω προς κεντρο για την αποκτιση του δισκου...
λογικα το βραδυ θα εχω τις πρωτες εντυπωσεις! ;)

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δισκος εληφθει! - Ακουσματα 2! - Θανασης μοναδικα ιδιαιτερος! :o :D :D

σπευσατε να προμηθευτιτε το cd!

αυριο θα επανελθω με περισσοτερες λεπτομεριες, και με περισσοτερα ακουσματα..

Αποσυνδεδεμένος geosim

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • η ώρα είναι μία
    • Προφίλ
Πρώτη ακρόαση. 
Δύσκολα ακούσματα. Με έντονη κινηματογραφικότητα.
Ένιωθα σαν να κρυφάκουγα από διπλανό δωμάτιο.

Ξεχώρισα το "ορυχεία"


Αποσυνδεδεμένος pink floyd

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
  • UMMA GUMMA
    • Προφίλ
Η "κινηματογραφικότητα" όπως ανέφερες οφείλεται στο γεγονός, όπως διβάζουμε στο έξοχο αυτό βιβλιαράκι, ότι τα περισσότερα κομμάτια ή παραλλαγές τους έντυσαν μουσικά κινηματογραφική ταινία μια θεατρική και μια χορευτική παράσταση. Παραίνεση: μη χάσετε αυτό το πράγματι ιδιαίτερο album. Θα επανέλθω με ολοκληρωμένη γνώμη μετά από αρκετά ακόμη ακούσματα...
several species of small fury animals gathered together in a cave and grooving with a pict .........

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εχει κανεις αλλος ακουσει τον νεο δισκο;
εγω παντως απο τη στιγμη που πηρα το cdακι(παρασκευη απογευμα) δεν ακουω τιποτες αλλο, σπιτι-αμαξι ενα και το αυτο..η βροχη απο κατω μουλιαζει το νου μου!
προκειτε για μια εκπληκτικη δουλεια του θαναση! πολυ δυσκολη και δυσπεπτη..ομως εχει να πει πολλα!
με τα πολλα ακουσματα, κατασταλαζει και ανθιζει! ;)

αναμενω κριτικες κι απο αλλους...

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Στα δισκοπωλεία....χμμμμ ;D

Τρέξε εσύ.. Ξέρεις..  :P
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Θέλω να ξεκινήσω λέγοντας πως η Αγρύπνια δε με ξετρέλανε. Θαύμασα το θάρρος του Θανάση να ξεφύγει από τα καθιερωμένα και να δοκιμάσει νέα πράγματα (έχω ξεχάσει πόσες φορές έχω εκθειάσει την ανάγκη του πειραματισμού), αφήνοντας εν μέρει πίσω προηγούμενες κατακτήσεις του. Όταν μάλιστα οι παραστάσεις σου είναι πιο παραδοσιακής μορφής, είναι αξιέπαινο να στρέφεσαι σε προοδευτικές ηλεκτρισμένες αισθητικές και avantgarde μετατροπίες για να μεταγγίσεις το μήνυμά σου. Πόσοι άλλοι από τον λεγόμενο κι έντεχνο χώρο μπορούν να παινευθούν πως άλλαξαν το δέρμα τους?

Γι' αυτό λοιπόν και όποια εύσημα από μένα. Το ίδιο το αποτέλεσμα όμως δε με κέρδισε...όπως το ίδιο έγινε και με τη "δουλειά" Βελιώτη/Αγγελάκα, σε αντίθεση με τον τελευταίο διπλό δίσκο του δεύτερου. Ένοιωθα και συνεχίζω να νοιώθω πως δεν ήταν αποτέλεσμα φυσικής εξέλιξης, αλλά περισσότερο ανάγκη διαφοροποίησης και σε επίπεδο μάλιστα αυτοσκοπού. Δεν είναι πως ιστορικά δεν έχουμε δει μεταμορφώσεις και μεταμορφώσεις, αλλά μου φάνηκε ξαφνική η επιλογή τόσο διαμετρικά διαφορετικών ηχητικών επιλογών, όπως πχ το τσεκούρι και τηλεόραση. Κάτι δε μου καθόταν καλά. Κάτι έμοιαζε παράταιρο κι επιβεβλημένο, σα να έλειπε κάποιος συνεκτικός κρίκος με το παρελθόν, που θα επιβεβαίωνε τη συνέχεια. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά αυτή ήταν και παραμένει η αίσθησή μου και δυστυχώς δεν αποτέλεσε το δίσκο του στον οποίο κατέφευγα συχνά.

Στο "Η Βροχή Από Κάτω" όμως απλώς υποκλίνομαι. Η παρουσία του Κώστα Θεοδώρου σε ενορχηστρωτική βάση και σε επίπεδο, φαντάζομαι, αισθητικής συνύπαρξης, απογειώνει ολοκληρωτικά την εσωστρέφεια των κομματιών σε βαθμό μυστικιστικό. Αυτό που στην "Αγρύπνια" λειτουργούσε ως αμήχανο συνονθύλευμα φιλόδοξων ιδεών, στο ΗΒΑΠ μοιάζει απολύτως τεκμηριωμένο και σκιαγραφημένο ως έννοια και στόχο. Δεν παλλινωδεί ο Θανάσης, ούτε πειραματίζεται χωρίς λόγο, αλλά χρησιμοποιεί τα πλέον απαραίτητα για να πει τις ιστορίες του, δείχνοντας λιγότερο έξω από τα νερά του αυτή τη φορά (έστω κι αν τα δημώδη/παραδοσιακά στοιχεία είναι λίγα...αλλά υατόχρονα έντονα όσο διαρκούν).

Δε θα ήθελα να πω περισσότερα, ούτε καν για την εξαιρετική εικαστική επιμέλεια του cd στο σύνολό του...ένα μεγάλο μπράβο στους συντελεστές κι άλλο ένα μικρό διαμάντι που έρχεται να προστεθεί στην γενικά άτολμη ελληνική δισκογραφία, που με τέτοια ηχοπονήματα επαναφέρει την ελπίδα και την αισιοδοξία.

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Πολυ περιεργος δισκος...Εξαιρετικος θα ελεγα, πολυ δεμενος δυσκολο και σπανιο πραγμα για τετοιους πειραματικους δισκους...
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος dora

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...κι οι απο μηχανης θεοι αμηχανα κοιταζουν...
    • Προφίλ
    • ο χωρος μου
Απόσπασμα από το δίφωνο Μάιος 2006,σελ 117

Ο Αλέξης Βάκης σχολιάζει το Θανάση Παπακωνσταντίνου με αφορμή τον νέο του δίσκο Η βροχή από κάτω



Τραγούδια που πρωτάκουσα το χειμώνα του 1992-1993, στο Ρανάβαστρον, από το Σωκράτη Μάλαμα και τη Μελίνα Κανά, ήμουν κι ένας από τους λίγους τότε που αγόρασαν την Αγία νοσταλγία. Μου άρεσε αρκετά αυτό το (ερασιτεχνικό, συχνά άγαρμπο μουσικά, αλλά με δημιουργική αγωνία) κλίμα του τραγουδοποιού. Συνέχισα να τον παρακολουθώ, έβρισκα ενδιαφέροντα το συνδυασμό των θεσσαλικών μοτίβων με τις εικόνες των στίχων. Ο πολύς ντόρος έγινε αρκετά αργότερα, με το δίσκο Βραχνός προφήτης και τη στροφή σε πιο ηλεκτρικές αλλά και πιο στρυφνές φόρμες που εξαντλούνταν στην ενορχήστρωση και στο αμπαλάζ όμως, μιας και οι μελωδικές του γραμμές παρέμεναν στο ίδιο σημείο και η συνολική ηχητική εικόνα εξαρτώταν όλο και περισσότερο από την προσωπικότητα σημαντικών μουσικών (Μπάμπης Παπαδόπουλος κ.α.). Η βροχή από κάτω επιβεβαιώνει την τάση του Λαρισαίου δημιουργού να υπαχθεί στη μουσική «πρωτοπορία», μέσα από μια συνεχή ροή ήχων και από λούπες και πειραγμένα ηχοχρώματα. Κάτι τέτοιο έχει γίνει αρκετές φορές στο παρελθόν, στα κολάζ του Μιχάλη Σιγανίδη π.χ. ή στον πρόσφατο δίσκο του Γιάννη Αγγελάκα που βασίζεται στα παραμορφωμένα τσέλα του Νίκου Βελιώτη, εκεί όμως ένιωθες πως είχες ακούσει ένα ολοκληρωμένο και σχεδιασμένο concept.
Αυτό ουδόλως συμβαίνει εδώ, όπου όλα δείχνουν να επαφίενται στο τυχαίο και φωτογραφίζουν την αδυναμία του Παπακωνσταντίνου να διαχειριστεί τα στενά και μονότονα μουσικά του σχήματα. Διαβάζοντας δε και το δελτίο τύπου, που έγραψε ο ίδιος, απογοητεύτηκα περισσότερο. Μιλάει για την προσπάθεια να «ανιχνεύσει καινούρια συναισθήματα, να προσεγγίσει το παράδοξο» και για τη διαστροφή του «να εστιάζει την προσοχή σε πράγματα τα οποία οι πολλοί προσπερνάνε, ανύποπτοι για την ένταση που κρύβουν», λες και κανείς στην τέχνη δεν ασχολήθηκε ποτέ με κάτι τέτοιο. Αυτές οι κοινοτυπίες ηχούν επηρμένες- ας μου επιτρέψουν την έκφραση οι φανατικοί θαυμαστές του- οι ίδιοι πάντως (και κυρίως οι έχοντες επαγγελματική σχέση με το χώρο) είναι και αυτοί που τον πήραν στο λαιμό τους, με την αναγωγή του σε πνευματικό ταγό της εποχής μας. Κρίμα, γιατί παλαιότερα δεν θα υπέγραφε μάλλον στίχους της μυθολογίας:

Τα κίτρινα μολύβια μαραγκών
τη νύχτα δεν κοιμούνται
σαλτάρουν απ΄ τον πάγκο στα βυζιά των γυναικών
που προκαλούν απ΄ τα παλιά εξώφυλλα των τοίχων


ή το track με τον εύηχο τίτλο Μου κλασες τ΄ αρ…..α, κύριε μοίραρχε.

------------------------------------------------------------------------------------

στη σελίδα 117 του διφώνου υπήρχαν δύο διαφορετικές απόψεις-κριτικές για τον Παπακωνσταντίνου
παραθέτω μόνο την αρνητική θέση μιας και είναι από τις λίγες φορές που διαβάζω αρνητικά σχόλια για τον συγκεκριμένο.
Για πείτε γνώμες...
προσωπική εμπάθεια μου μυρίζει...
κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωη σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς:μην την εξευτελίζεις
μες την πολλήν συνάφειαν του κόσμου,
μες τες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

K. Kαβάφης

Αποσυνδεδεμένος pink floyd

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
  • UMMA GUMMA
    • Προφίλ
Για αναλυτικότερες απόψεις και για την κριτική του Βάκη και για το σύνολο των αντιδράσεων του τύπου και γενικά για το καινούριο δίσκο του Θανάση για πέρνα μια βόλατα από το φορουμ στο www.koiladatwntempwn.gr
several species of small fury animals gathered together in a cave and grooving with a pict .........

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Αναφαίρετο δικαίωμα του κυρίου Βάκη να έχει ακόμα και προσωπικές εμπάθειες...επ' αυτού δε μου πέφτει λόγος. Δεν ανήκω προσωπικά σε εκείνους που έχουν εμμονές με καλλιτέχνες. Συνηθίζω μάλιστα, εν είδει αντίδρασης απέναντι στο μαζικά αποδεκτό, να επιδιώκω να βρίσκω τρωτά σημεία στα έργα καλλιτεχνών που ό,τι δημιουργούν αγκαλιάζεται χωρίς πνευματικό κάματο, χωρίς ουσιαστική κριτική, χωρίς μελέτη από το σύνολο των οπαδών του, μόνο και μόνο επειδή φέρει το όνομά του. Δεν αποκλείω λοιπόν για περίπου ανάλογους λόγους να "κλώτσησε" κι ο μουσικοκριτικός αν μάλιστα εστιάσω στη φράση του "...αυτοί που τον πήραν στο λαιμό τους, με την αναγωγή του σε πνευματικό ταγό της εποχής μας". Μια εποχή που αναζητά ινδάλματα και μπροστάρηδες ως δεκανίκια, αφού η ματιά της έχει γίνει θολή από το νέφος της καλλιτεχνικής ανοησίας που μας περιβάλλει. Δεν είναι λοιπόν τυχαίο πως ό,τι ξεχωρίζει, αμέσως το αναδεικνύουμε σε αντικειμενική αξία.

Φοβάμαι όμως πως διάλεξε λάθος δίσκο για να βγάλει την πικρία του (ή τη χολή του για άλλους). Δεν αξίζει στον συγκεκριμένο το ψείρισμα κι η με το στανιό γιγάντωση των όποιων αδυναμιών του. Ουσιαστικά εκτίθεται μέσα από τη γυμνή κατάθεση των προθέσεών του, όταν κριτικάρει με τόσο απροκάλυπτη επιθετικότητα. Ας είναι...όλοι κρινόμαστε ούτως ή άλλως.

Θα ήταν όμως χρήσιμο να μάθει να μεταχειρίζεται κι ο ίδιος τη γλώσσα καλύτερα, μια κι από το μετερίζι που βρίσκεται οι απαιτήσεις είναι μεγαλύτερες. Όχι άλλη "κοινοτυπία" κύριε Βάκη.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/05/06, 01:40 από schizm »

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Εγω πιστευω οτι περιοδικα οπως το Διφωνο ειναι παντελως αναξια λογου και σε μεγαλο βαθμο και οι γραφοντες και υπογραφοντες σε αυτο.
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος analogia

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Το μόνο εύκολο είναι η στερεοτυπία κύριε[τώτα τί κύριε..] Βάκη.Το δύσκολο είναι η αφωνία!
Μάλλον λάθος δημιουργό διάλεξε ο φίλτατος για να αποκαθηλώσει με μεγάλη προχειρότητα επιχειρημάτων μια πολύ μεγάλη και ακέραιη προσωπικότητα.Τα περί ταγών και υπόλοιπα αφορούν ανθρώπους που γουστάρουν την ισοπέδωση των αξιών γιατί έτσι επιπλέουν και οι ίδιοι σαν άφωνα χρυσοψαράκια στον αφρό της επικαιρότητας και των περιοδικών του στημένου μουσικού κυκλώματός σας.Τώρα τελευταία άρχισε ένα κρυφό νταραβέρι επιθέσεων από το συγκεκριμένο περιοδικό μιά εναντίον του Νίκου Παπάζογλου[με αποκορύφωμα τη ματαίωση της προγραμματισμένης του στο Ωδείο Νάκα συναυλίας]και τώρα πάλι με την δήθεν απομυθοποίηση του πρωτοπόρου και φωτισμένου[κατά τη δική μου πεποίθηση] δημιουργού Θανάση Παπακωνσταντίνου.
Καθίστε καλά ρε με τις λάσπες και τις περισπούδαστες τάχα μου κριτικές.Καθίστε καλά μην αρχίσει ο χορός των κοπλιμέντων[έχω ακούσει 2-3 άθλιες επιεικώς ενορχηστρώσεις του εν λόγω κυρίου που εν είδει λαϊκού χαβαλέ-στο πόδι-έχει βάλει το χεράκι του στην αρπαχτή και έχει αυτό καταγραφεί τα τελευταία 3 χρόνια και μάλιστα με ξεκούρντιστο πιάνο!Τον Θανάση βρήκε να βγάλει πάνω του τα σπασμένα του Ελληνικού τραγουδιού;
Είναι πολύ δυσάρεστο τελικά να φτύνεις με το σάλιο που έγλυφες αυτούς που χαράζουν δρόμους σαν τον Παπακωνσταντίνου μόνο και μόνο επειδή διαφωνείς[δικαίωμά σου]με κάποιο έργο που κυκλοφόρησε.
Αλλά είναι τραγικό να φεύγεις από το έργο και να πηγαίνεις σε υπονοούμενα σχετικά με τη στάση το ήθος και το ανάστημά του καλλιτέχνη σε θέματα που καθόλου δεν έχουν σχέση με αυτό. Δε κατάλαβα τί και σε ποιόν προσφέρουν υπηρεσίες όλοι και όλες που βγαίνουν αβασάνιστα και μιλούν για στάση συμπεριφορά και χαραχτήρα κάποιων δημιουργών.Από πού κι ώς πού;
Οσο οι λάσπες[ειδικά με κλεφτοπόλεμο κουτοπόνηρων υπονοούμενων]εκτοξεύονται τόσο εγώ προσωπικά αλλά και άλλοι που ξέρω να θαυμάζουν τον Θανάση-εκτιμάμε ακόμη περισσότερο τη δουλειά του και δενόμαστε περισσότερο με το έργο του.Αφού πέρα από τα άλλα προκαλεί έντονες δονήσεις στα χαμηλότερα των ενστίχτων ενός βολεμένου συστήματος που κρίνει χωρίς να κρίνεται[μέσα από πιόνια που εκτελούν διατεταγμένη υπηρεσία αφίνοντας πίσω τους κενό].
Τελικά η επιθετικότητα απέναντι σε δύσκολες προσπάθειες όπως αυτή του Θανάση δε κρύβεται κι ούτε πιάνει τόπο.Ο χρόνος κάνει καταγέλαστη κάθε απόπειρα σπίλωσης.Μόνο που πρέπει κάποιος να είναι σοβαρός για να παίρνει χαμπάρι το χιούμορ[αλλοιώς γίνεται ρόμπα].Τόσο πολύ ενοχλεί που νέοι και μεγάλοι  κρέμονται από το λόγο και τη μουσική του Θανάση Παπακωνσταντίνου σπεύδοντας να τον απολαύσουν όπου εμφανισθεί;τόσο πολύ ιδρώνουν κάποιοι;τόσο ανησυχούν και εκτίθενται χωρίς ουσιαστικά επιχειρήματα;
Φιλικά

Αποσυνδεδεμένος vatrahos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ

Είναι αλήθεια ότι αυτός ο δίσκος του Θανάση Παπακωνσταντίνου δίχασε πολλούς από τους φίλους του. έχω ακούσει τα καλύτερα και τα χειρότερα. Εμένα προσωπικά μου άρεσε.
Όσο για την κριτική του Βάκη εμένα δεν με εκφράζει εκτός από το σημείο περί πνευματικού ταγού.... Ναι μόνο εκεί συμφωνώ ότι ελλείψει άλλων εμπνευσμένων δημιουργών έχουν δώσει στον Μάλαμα και τον Παπακωνσταντίνου ένα βάρος να σηκώνουν και αυτό είναι άδικο νομίζω και για μας και για εκείνους.
Θα διαφωνήσω με το μέλος αναλογία για πολλούς λόγους. Καταρχήν όταν ακούω θεωρίες συνομωσίας ανατριχιάζω (κλίκες και τα λοιπά) και το θεωρώ πολύ επικίνδυνο. Το περιοδικό δίφωνο το διαβάζω, με ενδιαφέρει αν και βρίσκω ότι έχει αρκετές αδυναμίες. Διαβάζω πάντα τον Ζήλο για παράδειγμα. Γνωρίζω από έναν φίλο που έχει σχέση με τον Παπακωνσταντίνου ότι έχει καλή γνωμη για την ομάδα εκεί εξάλλου τους έδοσε τα ντέμο του , δεν νομίζω να το έκανε αν δεν τους εμπιστευότανε. Επίσης θα αγνοείς ότι το περιοδικό του αφιέρωσε ένα ολόκληρο τεύχος οπότε για ποιές λάσπες μιλάς, τον εκθείαζαν. όσο για τον Παπάζογλου διαβασα το γράμμα του και λέει ότι ο ίδιος την ακύρωσε τη συναυλία , διάβασε και τις δύο γνώμες και βγάλε συμπεράσματα (άσε που κι αυτόν τον έκαναν εξώφυλλο κακώς κατά τη γνώμη μου γιατί ο δίσκος ήταν μέτριος). Αν και δεν το βρίσκω το τέλειο περιοδικό  δεν ξέρω πολλά που να προτιμάνε εξώφυλλο Θανάση, Παυλίδη και όχι νταλάρα, χατζιγιάννη και βασίλη παπακωνσταντίνου. και δεν ξέρω κανέναν σοβαρό καλλιτέχνη που να μην έχει απασχολήσει το περιοδικό.
Υπονοείς επίσης ότι ο Βάκης είναι αποτυχημένος μουσικός και γι'αυτό βγάζει εμπάθεια. Δεν ήξερα καν ότι είναι μουσικός. Μπορεί λοιπόν να έχεις δίκιο σε αυτό. Δενγνωρίζω δεν μπορώ να κρίνω. Εξάλλου είναι γνωστή η εμπάθεια που βγάζουν οι αποτυχημένοι δημιουργοί που δεν δέχονται πως το έργο τους μπορεί να μην απασχολεί ούτε τον κόσμο ούτε τους δημοσιογράφους γιατί αν κάτι αρέσει στον κόσμο αναγκάζονται ακόμα και οι εμπαθείς δημοσιογράφοι να ασχοληθούν... Κυκλοφορούν τέτοιοι καλλιτέχνες και μέσα στο φόρουμ. Έχω ακούσει ανθρώπους να χάνουν την αξιοπρέπειά τους να γίνονται μυθομανείς για να δημιουργήσουν μύθο γύρω από το πρόσωπό τους.
τον μύθο όμως τον φτιάχνουν τα μεγάλα τραγούδια και οι μεγάλοι άνθρωποι. Ο Παπακωνσταντίνου θα γεμίζει τα θέατρα έστω κιαν ο κάθε βάκης γράφει πως δεν του αρέσει γιατί τα τραγούδια του είναι σημαντικά. αλλά -νομίζω πως εδώ θα συμφωνούσε κηι ο θανάσης- καλό είναι όποιος εκτίθεται να κρίνεται κιας γίνεται αυτό αφορμή να κουβεντιάζουμε. Α, εδώ πάλι διαφωνώ με το μέλος Αναλογία. Φυσικά και κρίνεται ο καλλιτέχνης. και αυτός και η στάση του απέναντι στα πράγματα. εμένα με ενδιαφέρει να ξέρω ότι ο αγαπημένος μου καλλιτέχνης δεν είναι εκμεταλευτής ή ψεύτης ή κλέφτης. δεν θα κρίνω το τραγούδι του με βάση αυτό αλλά με ενδιαφέρει, είμαστε και πολιτικά όντα.
Υ.Γ. Ακούστε τον δίσκο η βροχή από κάτω στη φύση



Αποσυνδεδεμένος analogia

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Φίλε[η] vatraxos σε ευχαριστώ που μπήκες στο κόπο να ασχοληθείς με τα όσα έγραψα σχετικά με το cd του Θανάση Παπακωνσταντίνου και χαίρομαι που σα νέο μέλος της συντροφιάς μας  με το πρώτο σου κι'όλας μήνυμα καταπιάστηκες με την ανάλυση της διαφορετικότητας των απόψεών μας.
Ακόμα  νοιώθω περισσότερο όμορφα που αυτό μου συμβαίνει για δεύτερη φορά  μέσα σε τρία μόλις 24ωρα-να αντιπαρατίθεται καινούργιο μέλος [πριν κάν πεί ένα γειά] κατ'ευθείαν σε γραφόμενά μου-ανεβάζοντας την αυτοεκτίμησή μου οπωσδήποτε].
Εκείνο όμως που μου προκαλεί τη θετικότερη εντύπωση είναι ότι ενδιαφέρθηκες για τα όσα σημείωσα περισσότερο ακόμη κι' από την ίδια τη καινούργια δουλειά του Θανάση[πέρα από γενικές επισημάνσεις]αλλά κι' απ το περιεχόμενου του κριτικού Βάκη.Σε ευχαριστώ πολύ και γι'αυτό.
Ιδιαίτερα που οι μεταξύ μας απόψεις φαίνεται ότι δε συνορεύουν ούτε με τη πρώτη αλλά κι'ούτε με τη δεύτερη ανάγνωση.
Οπότε [χωρίς αντίλογο]καλώς ήρθες στη συντροφιά μας και καλά να περάσουμε.Φιλικά

Αποσυνδεδεμένος vatrahos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ

πάντα μου άρεσε ο επικοδομητικός διάλογος. Καλώς σας βρήκα! Όταν υπάρχει καλή διάθεση μπορεί να βγουν υπέροχα πράγματα νομίζω αγαπητέ-η αναλογία. το περί τελευταίων 24ώρων δεν το κατάλαβα αλλά υποθέτω ότι έχεις ρέντα τις τελευταίες σου ώρες. χαίρομαι για την καινούρια μου παρέα στο δίκτυο αλλά η βάση μου συνεχίζει να είναι το noiz.gr. όμως κι εδώ διαβάζω ωραία πράγματα. μάλλον θα το διασκεδάσω!!

Αποσυνδεδεμένος Shu_Ji

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αναίσχυντη σαν Νοέμβριος!
    • Προφίλ
    • Για τη Γ.Νεγκα
Εγω πιστευω οτι περιοδικα οπως το Διφωνο ειναι παντελως αναξια λογου και σε μεγαλο βαθμο και οι γραφοντες και υπογραφοντες σε αυτο.

γινεσαι αδικος τωρα ερεβος! δηλαδη επειδη ενας κυριος εγραψε μια αρνητικη κριτικη για καποιον αγαπημενο μας συνθετη, που στην τελικη ειναι κ η προσωπικη του αποψη, οπως κ οι κρισεις ολων μας αποτελουν προσωπικες αποψεις,δε σημαινει οτι βαζουμε ολα τα περιοδικα παρομοιου περιεχομενου στον ιδιο τουρβα! το διφωνο αποτελεσε πρωτοπορια στο χωρο του και ασχοληθηκε με μουσικες  οχι τοσο εμπορικες...μπορει η τωρινη του πορεια να μη συγκρινεται κατ'εμε παντα με τα πρωτα χρονια της κυκλοφοριας του, οπου κ εγω εξαγριωνομουν απο τις αιρετικες κριτικες των Ζηλου, Παπαδακη και Βλαχογιαννη, ομως καθομουν και τις διαβαζα γτ αν μη τι αλλο ακουγα και μια πιο διαφορετικη και σχεδον ΠΑΝΤΑ τεκμηριωμενη κριτικη-αποψη, ομως το Διφωνο δεν ειναι για πεταμα! εχει κανει πολλα στον τομεα του και οπως σε καθε περιοδικο, εκδοτη και συντακτες οι συμπαθειες παντα υπαρχουν και θα υπαρχουν. ας μην αφοριζουμε εξαιτιας μιας αρνητικης κριτικης το συνολο.
Επιπλεον, απο ό,τι καταλαβα υπηρχε μια αρνητικη κ μια θετικη, αρα το περιοδικο δεν παρουσιασε μονομερη αποψη αλλα επιασε όλες τις γνωμες!!
αυτα με πολυ συμπαθεια, λογω προσωπικης εμπειριας στους αφορισμους.... ;D
For those about to rock...we salute you!!

Αποσυνδεδεμένος alexis_vakis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Φαντάζομαι πως η εδώ παρέα σηκώνει συζητήσεις "επι του προσωπικού", έτσι δεν είναι; Ιδίως όταν οι περισσότεροι εδώ με έπιασαν στο στόμα τους, αν και δεν γνωρίζω κανένα τους. Λοιπόν, είμαι ο Αλέξης Βάκης, αυτός δηλαδή που υπέγραψε την κριτική για το δίσκο του Θανάση Παπακωνσταντίνου στο περασμένο ΔΙΦΩΝΟ, υποθέτω οτι είναι σε δημόσια θέα και το e-mail μου. Με λύπη μου είδα οτι με το καλημέρα άρχισαν τα "τσάμικα". Το μέλος dora, που αντέγραψε και δημοσίευσε την κριτική μου, δεν βρήκε τίποτα άλλο να πει πέρα απο το οτι "μυρίζει προσωπική εμπάθεια το θέμα", λες και δεν είχα κανένα επιχείρημα σ' αυτά που λέω, είτε συμφωνεί είτε διαφωνεί κανένας μαζί μου. Κρίνει όμως τις προθέσεις μου (τι "εμπαθής" θα ήμουνα αλλιώς;) χωρίς να με γνωρίζει. Το μέλος erevos, ξεμπερδεύει με το ΔΙΦΩΝΟ και με τους γράφοντες σ' αυτό θεωρώντας περιοδικό και συνεργάτες "παντελώς ανάξιους λόγου", χωρίς όμως και να μπει στον κόπο να επιχειρηματολογήσει επ' αυτού. Το δε μέλος analogia, αφού πρώτα μου αμφισβήτησε το δικαίωμα να είμαι "κύριος" (δεν γεννήθηκα σε βάρκα και δεν με γνωρίζεις, οπότε τέρμα τα κολλητιλίκια και οι "φιλικές" σφαλιάρες, συνεννοηθήκαμε;) μου προσάπτει οτι "φτύνω με το σάλιο που έγλυφα αυτούς που χαράζουν δρόμους". Θα πρέπει φυσικά να μου αποδείξει πότε το έκανα αυτό όμως, έτσι δεν είναι; Αν φυσικά δεν θέλει να τον αποκαλέσω κοινό συκοφάντη. Όσο για το "ξεκούρντιστο πιάνο" που παίζω στις "επιεικώς άθλιες ενορχηστρώσεις του λαίκού χαβαλέ", που κάνω, μήπως κι αυτό δεν χρήζει απόδειξης; Και εννοώ σοβαρής, με τεχνική και θεωρητική επάρκεια, απόδειξης. Περιμένω.
Ενδεχομένως κάποιοι εδώ μέσα (δεν γνωρίζω το χώρο, σήμερα μόλις με πληροφόρησαν οτι σχολιάζονται τα γραφόμενά μου) να αρέσκονται στη λογική του άσπρου- μαύρου. Κάτι να είναι η αριστούργημα η για πέταμα δηλαδή. Δικαίωμά τους, δικαίωμα και δικό μου όμως να αποτιμήσω το βάθος της σκέψης τους.
Για να τελειώνουμε: Συμφωνείστε η διαφωνείστε όσο θέλετε με τα όσα είπα για τον Θανάση Παπακωνσταντίνου. Μη με πιάνετε όμως στο στόμα σας εφ 'οσον δεν γνωρίζετε ούτε εμένα ούτε τη διαδρομή μου στη μουσική, ειδικά με χαρακτηρισμούς όπως "αποτυχημένος μουσικός" (και παρεμπιπτόντως δώστε και τον ορισμό της "επιτυχίας"), "εμπαθής", "ανάξιος λόγου" κλπ. Ιδίως όταν η πηγή σας είναι η τρίτη ξαδέρφη, που της το είπε ο μπατζανάκης, μέσω του κουνιάδου της θείας του γείτονα κλπ. Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Αλέξης Βάκης
 

Αποσυνδεδεμένος analogia

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
alexis_vakis σε ευχαριστώ που ως επαγγελματίας κριτικός μπήκες στο κόπο να ασχοληθείς με γραφόμενά μου αλλά συζήτηση ''επί του προσωπικού'' με τους όρους και τους κανόνες   που βάζεις δε θα έχεις [μαζί μου] και μπορείς να συνεχίσεις όπως εσύ νομίζεις.
Συμφωνώ αντιπαρατίθεμαι και συγκρούομαι με μέλη του περιοδικού που διατηρούν το δικαίωμα της επικοινωνιακής ανωνυμίας [που πέραν των άλλων είναι και στοιχείο ισοτιμίας ανάμεσά μας ].
Με μέλη που γίνονται μέλη όχι απλά και μόνο για να απαιτήσουν εξηγήσεις αλλά για να κοινωνήσουν απόψεις να συγκρουσθούν να ανταλλάξουν γνώμες ειδήσεις συναισθήματα..
Με μέλη που παίζουμε με τους ίδιους ακριβώς όρους.Με τους ίδιους κανόνες.
Εσύ επώνυμος πιά-επαγγελματίας-δηλωμένος βάζεις τους όρους σου εδώ σε μένα την analogia πράγμα που den αποδέχομαι.
Γιατί αν εγώ έστελνα μιά επιστολή στο δικό σου περιοδικό  διαμαρτυρόμενος για κάτι που διατύπωσες εδώ εναντίον μου[όπως ήδη έχεις κάνει και πολύ καλά έκανες αν αυτό νομίζεις]ξέρεις ξέρω και ξέρουμε όλοι καλά πως θα πήγαινε για τα αρχεία σας τουλάχιστον χωρίς χρονοτριβή.
Διάλογο με πατημένη τη σκανδάλη δε κάνω

Αποσυνδεδεμένος alexis_vakis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Κάτσε βρε κοπέλα μου, εσυ με κατηγορησες οτι φτυνω εκει που εγλυφα και οτι κανω ενορχηστρωσεις-αρπαχτες οπου παιζω με ξεκουρδιστο πιανο και θα το αφηνεις να αιωρειται με μια σνομπ δηλωσουλα που λεει οτι δεν απαντας;
Ωραίο θάρρος της γνώμης σου έχεις, να σε χαίρονται!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/07, 23:54
από Mrs Brightside
198 Απαντήσεις
66843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/07, 13:04
από Αγγέλα
21 Απαντήσεις
10382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/04, 14:46
από pink floyd
17 Απαντήσεις
11996 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
39 Απαντήσεις
15510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/05, 15:30
από drinnn
12 Απαντήσεις
13044 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
29 Απαντήσεις
14799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/09, 22:54
από GermanRock
1 Απαντήσεις
2839 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/08, 02:27
από Kli Klis
3 Απαντήσεις
3719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/09, 21:42
από GermanRock
0 Απαντήσεις
4476 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/12, 12:21
από atrabile