Αποστολέας Θέμα: Opeth - Watershed  (Αναγνώστηκε 15965 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος darthvader8119

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Opeth - Watershed
« Απάντηση #25 στις: 29/06/08, 19:17 »
Rock n Roll all Night and Party every Day

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Opeth - Watershed
« Απάντηση #26 στις: 30/06/08, 01:45 »
Ο νέος δίσκος είναι πραγματικά πολύ καλός αλλά για να έχς ολοκληρωμένη άποψη θα πρέπει πρώτα να τον λιώσω στο παίξιμο καθώς ως γνωστόν δεν είναι και το πιο ευκολοάκουστο συγκρότημα...πάντως χωρίς να θέλω να σας απογοητεύσω, οι Opeth έχουν επανειλημμένα δηλώσει οτι το Damnation ήταν μια one-off κυκλοφορία στα πλαίσια του πειραματισμού και δε πρόκειται να επαναλάβουν κάτι αντίστοιχο, τουλάχιστον οχι σε ολόκληρο δίσκο...μέσα στους δίσκους τους βέβαια υπάρχουν πολλά κομμάτια σε αυτο το στυλ...επίσης θεωρούν οτι τα brutal φωνητικά είναι αναπόσπαστο κομμάτι του ήχου τους, πράγμα που με βρίσκει προσωπικά απόλυτα σύμφωνο!

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Opeth - Watershed
« Απάντηση #27 στις: 30/06/08, 09:47 »
πάντως χωρίς να θέλω να σας απογοητεύσω, οι Opeth έχουν επανειλημμένα δηλώσει οτι το Damnation ήταν μια one-off κυκλοφορία στα πλαίσια του πειραματισμού και δε πρόκειται να επαναλάβουν κάτι αντίστοιχο, τουλάχιστον οχι σε ολόκληρο δίσκο

Εμενα το αντιθετο θα με απογοητευε.... ;D :P
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Opeth - Watershed
« Απάντηση #28 στις: 30/06/08, 14:48 »
ναι κι εγω το πιστευω πως ειναι μια περιεργη περιπτωση ο δισκος damnation... ωστοσο δε θα ελεγα πως δεν ειναι ενας αυθεντικος δισκος opeth και οτι δεν τους αντιπροσωπευει.... αντιεθτα ειναι εμφανες πως ο δισκος αυτος λειτουργησε ως προαγγελος για την κατευθυνση που διαλεγουν να ακολουθησουν....
φυσικα τα brutal φωνητικα ειναι αναποσπαστο κομματι των opeth... αλλα βλεπουμε πως ο μηχαλακης το παει λιγο παραπερα το θεμα..... καλες ακροασεις φιλε μου

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Opeth - Watershed
« Απάντηση #29 στις: 01/07/08, 22:20 »
Κι εμενα θα με απογοήτευε να εξαφάνιζαν τα brutal φωνητικα...έτσι τους έμαθα, έτσι θέλω να τους δω να εξελίσσονται, με όλα δηλαδη τα στοιχεία που τους χαρακτηρίζουν! Και αυτός ο Akerfeldt έχει μια χροια...ή μάλλον δυο χροιές....χαχαχα!!! Πάντως σε όσους αρέσει πολύ το Damnation και γενικά αυτό το στυλ, έχω να προτείνω να δοκιμάσετε να ακούσετε τους Nightingale του Dan Swano...τυγχάνει μάλιστα να είναι και φίλος του Akerfeldt καθώς παίζανε μαζί στους Bloodbath...και οι φωνές τους μοιάζουν πάρα πολύ(θα πάθετε πλάκα)...σας προτείνω το δίσκο White Darkness του 2007...πραγματικά είναι οτι πρέπει για τους φίλους αυτού του στυλ...

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Opeth - Watershed
« Απάντηση #30 στις: 02/07/08, 16:09 »
φιλε να σαι καλα για τις πληροφοριες... τους εψαξα τους Nightingale.... πολυ καλες μελωδιες... καλα τις συνθεσεις του damnation δεν τις πιανουν.... αλλα η φωνη ειναι πολυ καλη.Σε καποια σημεια τον μπερδεψα με τον μιχαλακη...:P :P

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Opeth - Watershed
« Απάντηση #31 στις: 03/07/08, 01:50 »
φιλε να σαι καλα για τις πληροφοριες... τους εψαξα τους Nightingale.... πολυ καλες μελωδιες... καλα τις συνθεσεις του damnation δεν τις πιανουν.... αλλα η φωνη ειναι πολυ καλη.Σε καποια σημεια τον μπερδεψα με τον μιχαλακη...:P :P

Συμφωνω! Οι φωνές τους μοιάζουν πολύ! Χαίρομαι που σου άρεσαν! Είναι κρίμα τέτοιες μπάντες να μένουν στην αφάνεια! Για την ιστορία αναφέρω επίσης οτι ο Dan Swano έχει αποτελέσει βασικότατο μέλος των Edge Of Sanity η οποία είναι κι αυτή καταπληκτική και πολύ υποτιμημένη μπάντα και αποτελεί πολύ σημαντικό μέλος της σουηδικής σκηνής καθώς έχει μεταξύ άλλων επιμεληθεί παραγωγές σε μπάντες όπως οι Opeth και οι Entombed και επιπλέον αριθμεί πολλές συμμετοχές σε δίσκους!

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Opeth - Watershed
« Απάντηση #32 στις: 03/07/08, 22:02 »
Για την ιστορία αναφέρω επίσης οτι ο Dan Swano έχει αποτελέσει βασικότατο μέλος των Edge Of Sanity

Μπανταρα απαραιτητη για καθε φιλο του Σουηδικου Death Κι οχι μονο...Επισης ο Swano παιζει Drums στον πρωτο δισκο των Bloodbath... ;)
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Opeth - Watershed
« Απάντηση #33 στις: 05/07/08, 13:30 »
λοιπον δυο παραθεσεις.... η πρωτη ειναι ολο το hessian peel αντιστροφα παιγμενο.... απιστευτο ξανα ( παντα υπερβολικος)


και η δευτερη ειναι ενα αποκομα του πιο πανω λινκ.... εκει οπου ακουγονται στο κομματι τα αντιστροφα παιγμενα φωνητικα (στην κανονικη εκδοση αναφερομαι)



εξαιρετικα ενδιαφερον.... αλα stairway to heaven.... αλλα για να θυμισω δεν ειναι πρωτη φορα που το κανει αυτο ο μιχαλακης.... το εχει κανει και στον deliverance δισκο στο τραγουδι "By the pain i see in others"
 


Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Opeth - Watershed
« Απάντηση #34 στις: 21/07/08, 00:48 »
Χμ...δεν είμαι σίγουρος ακόμα ποια είναι η γνώμη μου για αυτό τον δίσκο. Είναι πάαααρα πολύ διαφορετικός από το Ghost Reveries το οποίο θεωρώ απίστευτο και καλύτερο του Watershed. Πριν βγει είχα λιώσει το Lotus Eater το οποίο είχα κατεβάσει. Τώρα που έχω την γενική εικόνα του δίσκου δε με ελκύει και πολύ...σε γενικές γραμμές δηλαδή πιστεύω είναι πάαρα πολύ καλός αλλά για Opeth είναι λίγος :-\

Σίγουρα πάντως θα το ακούσω πολλές φορές ακόμα και μπορεί και να αλλάξει η γνώμη μου (κλασσικά).

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Opeth - Watershed
« Απάντηση #35 στις: 26/07/08, 02:24 »
Μετά από ακροάσεις επί ακροάσεων επανέρχομαι...ο δίσκος για μένα είναι πάρα πολύ καλός...σε σύγκριση με τους προηγούμενους βρίσκω οτι τα κάφρικα σημεία είναι πιο κάφρικα (Heir Apparent) και τα συναισθηματικά πιο συναισθηματικά (Coil, Burden)...σίγουρα ο δίσκος με τα περισσότερα μελωδικά φωνητικά μετά το Damnation και όλα τα κομμάτια να έχουν νέα στοιχεία να δώσουν (όπως π.χ. τα blastbeats πίσω από μελωδικά φωνητικά στο The Lotus Eaters) και οι επιρροές από prog rock και fusion να είναι διάχυτες...επίσης τα νέα μέλη έχουν δέσει τέλεια με τη μπάντα και δίνουν το προσωπικό τους στίγμα...σίγουρα διαφορετικό αλλά σίγουρα ενδιαφέρον και αξίζει το κόπο! Και καλό θα ήταν να τσεκάρετε την έκδοση με το bonus DVD! Το μόνο που πραγματικά με χάλασε είναι οτι δεν υπάρχουν οι στίχοι στο booklet (δίνω μεγάλη σημασία στους στίχους και οι στίχοι των Opeth συνήθως μετράνε πολύ)...γιατί έτσι ρε παιδιά; 

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Opeth - Watershed
« Απάντηση #36 στις: 01/08/08, 13:27 »
Καλα βρε κατεβασε τους απο το Νταρκλυρικς.... ;D :P
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Agriopaido

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Άντρας
  • From now on, we are enemies... you and i...
    • Προφίλ
Απ: Opeth - Watershed
« Απάντηση #37 στις: 03/08/08, 18:47 »
Εγώ αυτές τις μέρες άρχισα να ακούω Opeth (πιο πριν είχα ακούσει μόνο το rid the disease) και έχω πορωθεί άσχημα! Πήρα το Damnation και το Watershed και είναι δισκάρες και τα δύο!  ;)
It trully makes the most beautiful music
Everything it has to give
It's everywhere hiding in this land
Without it, i could not live
Silence...

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Opeth - Watershed
« Απάντηση #38 στις: 03/08/08, 18:51 »
χμ.... οντως για να αρχισει καποιος απο τα μαλακά.... αυτα τα δυο θα προτεινα......

παντως 1425 views.... δεν ειν κακο.....

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Opeth - Watershed
« Απάντηση #39 στις: 17/08/08, 15:57 »
Ζω με την ελπίδα να εγκαταλείψουν πλήρως τα brutal φωνητικά. Είναι τέτοια η αποστροφή μου προς τα τελευταία, που θα με χάλαγε λιγότερο αν τελικώς επέλεγαν να βάλουν τους Bee Gees να τραγουδάνε.

Αποσυνδεδεμένος sotis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Opeth - Watershed
« Απάντηση #40 στις: 20/08/08, 15:07 »
Είναι δισκάρα ότι και να πούμε απλά θέλει άκουσμα δεν έχει τα πιασάρικα χιτάκια του παρελθόντος χωρίς να υστερεί. Ο νέος ντράμμερ είναι αστέρι αλλά μου λείπει το feeling του Lopez. :)

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: Opeth - Watershed
« Απάντηση #41 στις: 20/08/08, 15:26 »
Το σόλο των πλήκτρων στο Burden απλώς δεν υπάρχει... τι πράγμα είναι αυτό... oO

btw το Damnation είναι δισκάρα και η επιρροή του Wilson είναι κάτι περισσότερο από εμφανής...  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Opeth - Watershed
« Απάντηση #42 στις: 25/08/08, 00:49 »
Ζω με την ελπίδα να εγκαταλείψουν πλήρως τα brutal φωνητικά. Είναι τέτοια η αποστροφή μου προς τα τελευταία, που θα με χάλαγε λιγότερο αν τελικώς επέλεγαν να βάλουν τους Bee Gees να τραγουδάνε.


ααααααααααααααα   opeth διχως brutal??
να μου πεσουν τα αυτια θες??

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Opeth - Watershed
« Απάντηση #43 στις: 29/08/08, 04:47 »
Επειδή τους έχω ακούσει και δίχως αυτά, δηλώνω απροκάλυπτα πως μια χαρά επιβιώνουν καλλιτεχνικά. Σε κάθε περίπτωση εκφράζω την προσωπική μου προτίμηση.

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Opeth - Watershed
« Απάντηση #44 στις: 29/08/08, 16:09 »
δε διαφωνω πως μπορουν να σταθουν και διχως brutal φωνητικα... και σεβαστη η αποψη του καθενος...
αλλα πιστευω αυτη η βρωμια ειναι το κερασακι στην τουρτα.... ειναι αυτη η εναλλαγη που σε τεντωνει και μετα σε χαλαρωνει..
ετσι για να σε κανει να σπασεις.... και αν ακομα συγκρινουμε τα brutal γωνητικα απο τον πρωτο και απο τον τελευταιο δισκο... μαλλον αυτα του τελευταιου ακουγονται καθαρα και αψεγαδιαστα μπροστα στα αρχικα....

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Opeth - Watershed
« Απάντηση #45 στις: 01/09/08, 16:48 »
Επειδη γενικα με τα brutal δεν ξέρω έχω κάτι... Δε μ αρεσουν τα περισσότερα, των Opeth ειναι ερωτεύσιμα...Απλα....

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Opeth - Watershed
« Απάντηση #46 στις: 25/09/08, 01:23 »
Oπως εχει πει κι ο Μιχαλακης παλιοτερα "We are definitely a death metal band"...Εξ ορισμου λοιπον νομιζω (και ελπιζω :P) οτι η ευχη του φιλου schizm δε θα πραγματοιποιηθει ποτε...
Twitter @mcrosog

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
47 Απαντήσεις
17322 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/08, 14:34
από Neikos
50 Απαντήσεις
14454 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/09, 15:36
από Neikos
12 Απαντήσεις
3544 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/10, 20:49
από let me know 796
1 Απαντήσεις
3324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/12, 15:45
από A-nik-i
0 Απαντήσεις
1497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/12, 23:50
από Eagle Of Kamelot
6 Απαντήσεις
3291 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/13, 16:03
από dio21
3 Απαντήσεις
2839 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/13, 16:06
από dio21
2 Απαντήσεις
2612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/13, 11:22
από happydreamer
4 Απαντήσεις
3996 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/14, 12:36
από happydreamer
2 Απαντήσεις
3371 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/16, 22:48
από GreekDudeCovers