Αποστολέας Θέμα: Συγκροτηματα που εχουν να δωσουν  (Αναγνώστηκε 18609 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:Συγκροτηματα που εχουν να δωσουν
« Απάντηση #25 στις: 18/08/04, 09:29 »
Σορυ αλλά όχι και οι HIM να προσφέρουν! Είναι μια πολύ εύπεπτη μπάντα που δεν έδωσε τίποτα το καινούριο. Καλοί είναι αλλά τίποτα το αξιόλογο
Ίσως το ότι υιοθέτησε το στυλ τους Chris Isaak, το έντυσε με μεταλ κιθάρες, ακόμα ποιο παθιάρικα φωνητικά και του έδωσε την ονομασία Love Metal να μπορεί να θεωρηθεί προσφορά.
Δεν έχω ακούσει κανέναν άλλο να παίζει κάτι παρόμοιο με αυτούς. Δεν μπορεί να ξεχώρισαν χωρίς να πρόσφεραν τίποτα.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Braindamaged

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
  • Together we stand, divided we fall
    • Προφίλ
    • Shine: Greek Pink Floyd Fan Club
Re:Συγκροτηματα που εχουν να δωσουν
« Απάντηση #26 στις: 18/08/04, 20:42 »
Φίλε μου Καρχαρία προφανώς δεν έχεις ακούσει Sisters of Mercy, ή darkwave της δεκαετίας του 80 ή Joy Division ή Cure... Και επειδή το θέτεις το θέμα στο love metal και κατά πόσο είναι αυθεντικοί για άκου:

Φινλανδικό (Σκανδιναβικό) μέταλ και gothic της δεκαετίας του 90, Theatre of Tragedy, για άκου NICK CAVE να δεις απο κει επιρροές κι αντιγραφές. Και βέβαια ως προς τον ήχο, ελάχιστη πρωτοτυπία. Να τονίσω εδώ ότι σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι είναι κακοί ή οτι δεν έχουν και μερικές πολύ καλές στιγμές. Είναι καλοί εκπρόσωποι του είδους, απλά έχουν υπερεκτιμηθεί και φυσικά σε καμια περίπτωση δεν έχουν πρωτοτυπίσει. Πόσο μάλλον να δώσουν και κάτι επιπλέον στο μέλλον!
There 's someone in my head but it's not me

Αποσυνδεδεμένος *PRATINAS* The return of the King

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΚΟΙΜΑΜΑΙ, ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΑΩ ΓΙΑ ΥΠΝΟ...!
    • Προφίλ
Re:Συγκροτηματα που εχουν να δωσουν
« Απάντηση #27 στις: 19/08/04, 00:59 »
Ετσι οπως το παμε,
μηπως οι VELVET REVOLVER εχουν κατι να δωσουν?????
 ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::)
...ΝΑ ΠΙΑΝΕΙΣ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΕ ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.
ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.
ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΡΕΧΑΓΚΕΛ, "....ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΤΟ ΕΧΕΙ Ο ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ...!!!"

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:Συγκροτηματα που εχουν να δωσουν
« Απάντηση #28 στις: 19/08/04, 08:45 »
Φίλε μου Καρχαρία προφανώς δεν έχεις ακούσει Sisters of Mercy, ή darkwave της δεκαετίας του 80 ή Joy Division ή Cure... Και επειδή το θέτεις το θέμα στο love metal και κατά πόσο είναι αυθεντικοί για άκου:

Φινλανδικό (Σκανδιναβικό) μέταλ και gothic της δεκαετίας του 90, Theatre of Tragedy, για άκου NICK CAVE να δεις απο κει επιρροές κι αντιγραφές. Και βέβαια ως προς τον ήχο, ελάχιστη πρωτοτυπία. Να τονίσω εδώ ότι σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι είναι κακοί ή οτι δεν έχουν και μερικές πολύ καλές στιγμές. Είναι καλοί εκπρόσωποι του είδους, απλά έχουν υπερεκτιμηθεί και φυσικά σε καμια περίπτωση δεν έχουν πρωτοτυπίσει. Πόσο μάλλον να δώσουν και κάτι επιπλέον στο μέλλον!
Αν και τυχαίνει να γνωρίζω όλες τις μπάντες που ανάφερες... όχι σαν όνομα αλλά και σαν άκουσμα και αρκετά καλά (όχι 1-2 τραγούδια τους) επιμένω ότι το πάθως που δίνει η μπάντα αυτή δεν το έχει καμία από τις μπάντες που ανάφερες...
Επιμένω επίσεις ότι το έχω ακούσει μόνο στον Chriss Isaak αλλά όχι με τόσο "βαριά" μορφή.
Σχετικά με την πρωτοτυπία δεν νομίζω να έχω αναφέρει κάπου ότι μουσικά οι ΗΙΜ έχουν πρωτοτυπίσει... Αν και το πάθως της φωνής του Valo δεν το έχω ξανακούσει ποτέ κάπου (στο metal φυσικά...)
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος echo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ
    • Προφίλ
    • Justelene
Re:Συγκροτηματα που εχουν να δωσουν
« Απάντηση #29 στις: 19/08/04, 23:20 »
Muse
Coldplay
Starsailor
Placebo
I don't need no arms around me
I don't need no drugs to calm me

Αποσυνδεδεμένος Braindamaged

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
  • Together we stand, divided we fall
    • Προφίλ
    • Shine: Greek Pink Floyd Fan Club
Re:Συγκροτηματα που εχουν να δωσουν
« Απάντηση #30 στις: 20/08/04, 12:15 »
OK Καρχαρία δέχομαι ότι βλέπεις ένα πάθος στη φωνή διαφορετικό και γενικά ότι σου αρέσουν κάποια πράγματα στη φωνή ειδικά από ότι καταλαβαίνω και συμφωνώ σε αυτό το ότι έχει κάτι το διαφορετικό, απλά το ερώτημα ήταν αν έχουν κάτι να δώσουν στο μέλλον (ή έστω αν έχουν δώσει κάτι) κι όχι αν ξεχώρισαν γιατί έχουν ιδιόμορφα φωνητικά. Και επίσης έχεις δίκιο στο να λες ότι κάθε συγκρότημα έχει να δώσει κάτι από τη στιγμή που γράφει μουσική και κυκλοφορεί ένα album. Άλλοι δίνουν περισσότερα άλλοι λιγότερα. Απλά στο συγκεκριμένο θέμα μάλλον ζητούνται εκείνοι που θα χαράξουν την ιστορία της μουσικής. Η αλήθεια είναι τέλος, ότι ποτέ δεν αντιλαμβανόμαστε την ιστορία όταν συμβαίνει (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) ειδικά στην τέχνη και μόνο μετά από χρόνια αντιλαμβανόμαστε το μέγεθος ενός καλλιτέχνη και εκτιμούμε την προσφορά του.
There 's someone in my head but it's not me

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:Συγκροτηματα που εχουν να δωσουν
« Απάντηση #31 στις: 20/08/04, 12:21 »
Η αλήθεια είναι τέλος, ότι ποτέ δεν αντιλαμβανόμαστε την ιστορία όταν συμβαίνει (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) ειδικά στην τέχνη και μόνο μετά από χρόνια αντιλαμβανόμαστε το μέγεθος ενός καλλιτέχνη και εκτιμούμε την προσφορά του.
ΑΨΟΓΟ! :)
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

psomas

  • Επισκέπτης
Re:Συγκροτηματα που εχουν να δωσουν
« Απάντηση #32 στις: 20/08/04, 14:54 »
παρήγορο ακούγεται αυτό. Μπορεί να μην εκτιμάνε τώρα την μουσική μου, αλλά σε καμιά 40αριά χρόνια θα καταλάβουν την αξία της!!  ;D ;D 8)

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:Συγκροτηματα που εχουν να δωσουν
« Απάντηση #33 στις: 20/08/04, 15:31 »
παρήγορο ακούγεται αυτό. Μπορεί να μην εκτιμάνε τώρα την μουσική μου, αλλά σε καμιά 40αριά χρόνια θα καταλάβουν την αξία της!!  ;D ;D 8)

Κατεβα απο το καλαμι ρεεεε.... ;D
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος nikv

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Σόλαρε...! Σόλαρε...! Σόλαρε...! Σόλαρε...!
    • Προφίλ
    • Linkin Park oficial site
Re:Συγκροτηματα που εχουν να δωσουν
« Απάντηση #34 στις: 21/08/04, 23:18 »
 Συγκροτήματα που έχουν να δώσουν :
 Οι Tool , ''βγάζουν'' δίσκο κάθε 4 χρόνια[μπορεί και παραπάνω] και αυτός δεν παύει να είναι ένα αριστούργημα [Aenima, Lateralus ...]
 Οι System Of A Down , αν και γράφουν πολύ πρόχειρη μουσική[έτσι νομίζω τουλάχιστον] ,είναι εύκολη , έχει γίνει αποδεκτή απο πολύ κόσμο [άσχετο  :P]
 Οι  Queens Of The Stone Age ,[αν και έφυγε ο Nick  :'(],είναι απο τα συγκροτήματα που έχουν να δώσουν ..
 Οι A Perfect Circle  , [sideproject του M.J.Keenan τραγουδιστή των Tool] πάρα πολύ καλό συγκρότημα , ο δίσκος τους 13th Step αν και πολύ βιάζονται να τον ονομάσουν numetal δίσκο [ :-\] είναι ένας πολύ συναισθηματικός hard rock δίσκος ...
 Άντε επειδή γράφω πολλά έχω να πώ ακόμα τους Soulfly , και τους Archive ...
 Όπως και τον Bruce Dickinson [όσον αφορά τη προσωπική του καριέρα]...
YOU CAN'T KILL ME
CUZ I'M ALREADY
INSIDE YOU

Αποσυνδεδεμένος G-Joe

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συγκροτηματα που εχουν να δωσουν
« Απάντηση #35 στις: 15/01/06, 20:29 »
ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΤΟΥΣ GREEN DAY

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Συγκροτηματα που εχουν να δωσουν
« Απάντηση #36 στις: 15/01/06, 20:39 »
Παράθεση
Οι System Of A Down , αν και γράφουν πολύ πρόχειρη μουσική

 ??? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Απ: Συγκροτηματα που εχουν να δωσουν
« Απάντηση #37 στις: 15/01/06, 21:24 »
1)Tool (ε όχι και ξόφλησαν όπως ειπώθηκε... απλά έχουν 4 χρόνια να βγάλουν album... περιμένετε ως Απρίλιο - Μάιο... βάζω στοίχημα οτι θα είναι σύγχρονο αριστούργημα)
2)Royksopp (αν έχετε πετύχει το videoclip του What else is there σε κανένα Mad... εκείνο με τα αιωρούμενα σπίτια και την γυναίκα να ίπταται...)
3)Squarepusher (παρανοϊκές συνθέσεις... ο τύπος είναι άρρωστος... αλλά παίζει φοβερό μπάσο)
4)Opeth
5)Nevermore
6)Red Hot Chili Peppers (αν και τελευταία γίνονται όλο και πιο εμπορικοί, οι συνθέσεις τους συνεχίζουν να είναι καταπληκτικές)
7)Cinematic Orchestra (Αρκετά άγνωστοι, αλλά καταπληκτικοί, ειδικά το Everyday άμα το βρείτε πάρτε το κατ'ευθείαν...)
8)Αλκίνοος Ιωαννίδης
9)Massive Attack
10)Tiger Lillies (αν και δεν έχω ακούσει πολύ...)

Χμμμ δεν μου έρχονται για την ώρα άλλοι... Υπ'όψην οτι λίγα απο αυτά είναι metal ή γενικα κατηγοριοποιούνται μουσικά... Για αυτό σε περίπτωση (λεεεεεεμε τώρα...) που αποφασίσετε να κατεβάσετε κομμάτια απο κάποια απο αυτά τα συγκροτήματα μπορεί να εκπλαγείτε ή να μην σας αρέσει ΚΑΘΟΛΟΥ αυτό που θα ακούσετε.

Πάντως, ξεχωριστές περιπτώσεις υπάρχουν όπως ο Tom Waits ή οι Ozric Tentacles που συνεχίζουν ακάθεκτοι μετά απο πολλά χρόνια με ατελείωτη έμπνευση και συνεχίζουν να προσφέρουν μουσικά, με τον δικό τους δρόμο...
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Συγκροτηματα που εχουν να δωσουν
« Απάντηση #38 στις: 26/05/06, 22:37 »
Πάνω στη συζήτηση περί HIM και Gothic/Ρομαντικοτέτοιο...

Fields of the Nephilim
Celtic Frost
Τα δύο μεγαθηρία βγάλανε άλμπουμ ξάνα σχεδόν παράλληλα... Η ιστορία επαναλαμβάνεται. Πρώτα το Into the Pandemonium και το Dawnrazor και τώρα τα τρομερά Monotheist και Mourning Sun... Αποθέωση. Ή μάλλον πτώση προς το σκότος της γνώσης. Το σκότος και το ψύχος που φέρνουν το φως και τη θεωρία και την ουσία της ζωής...

Ποιοι άλλοι προσέφεραν τόσα πολλά όσο αυτές οι δύο, ύψιστης σημασίας, μπάντες??
Ελάχιστοι άφησαν τέτοια κληρονομιά. Κακά τα ψέμματα...

Αποσυνδεδεμένος HeavyHead

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
    • Προφίλ
Απ: Συγκροτηματα που εχουν να δωσουν
« Απάντηση #39 στις: 04/11/07, 15:53 »
οι deep εχουν ακομα πολλα να δωσουν...
anathema-amehtana

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Συγκροτηματα που εχουν να δωσουν
« Απάντηση #40 στις: 05/11/07, 00:15 »
οι deep εχουν ακομα πολλα να δωσουν...
λολ
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος HeavyHead

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
    • Προφίλ
Απ: Συγκροτηματα που εχουν να δωσουν
« Απάντηση #41 στις: 08/11/07, 02:14 »
οι deep εχουν ακομα πολλα να δωσουν...
λολ
για αυτο ακριβως το ειπα ;D
anathema-amehtana

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Απ: Συγκροτηματα που εχουν να δωσουν
« Απάντηση #42 στις: 08/11/07, 02:30 »
Katatonia..
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Απ: Συγκροτηματα που εχουν να δωσουν
« Απάντηση #43 στις: 08/11/07, 17:09 »
Χμμ μιάς και ξανάνοιξε το θέμα, έτυχε να ξαναδώ το post μου και γέλασα καλά γιατί έπεσα σε όλες σχεδόν τις μπάντες έξω!!  ;D

Οι Cinematic κινήθηκαν σε πιο συμβατικά μονοπάτια... Οι Peppers βγάλανε έναν μάλλον αδύναμο δίσκο, και αν είναι πολύ ωραίος σαν άκουσμα σε καμία περίπτωση δεν έχει κάτι παραπάνω να δώσει... Οι Tool έβγαλαν (κατ' εμέ) έναν απίστευτα αδύναμο και υπερτιμημένο για αυτούς δίσκο.... Οι Opeth σχεδόν διαλύθηκαν...
Οπότε καλή θα ήταν μια αναθεώρηση....

- Tom Waits (αν είναι δυνατόν, αλλά συμβαίνει! Μετά απο 30 χρόνια, συνεχίζει να είναι τοοοσο μπροστά)
- Θανάσης Παπακωνσταντίνου (ήδη γράφει ιστορία κατ' εμέ, και απλά θα είμαι περήφανος σε όλη μου την ζωή που πρόλαβα έστω και μια συναυλία με τους Λαϊκεδέλικα, πόσο μάλλον οτι θα τον δώ και στην συνέχειά του με τους Night on Earth)
- Night On Earth
- Squarepusher (επιμένω, κρίνοντας και απο τον τελευταίο του  ;D )
- Radiohead (ήδη έδωσαν απίστευτα πράγματα, και συνεχίζουν νομίζω)
- Mars Volta (ολοένα και πιο παρανοϊκοί)
- Sigur Ros (1, 2 δισκάρες ακόμα πιστεύω θα τις βγάλουν)
- Αrchive
- Isis
- Mastodon
- Yann Tiersen
- Bjork
- Τhe Berg Sans Nipple
- Ίσως ο Μike Patton με κάποιο καινούριο ή υπαρκτό project του

Γένικα δεν ξέρω αν έχουν νόημα τέτοιες λίστες... Δηλαδή, τα παραπάνω συγκροτήματα πιστεύω πως μπορούν να κάνουν κάτι πραγματικά ανατρεπτικό, κρίνοντας απο ούτως ή άλλως υπαρκτά ανατρεπτικά albums που έχουν βγάλει. Αν είναι να κρατήσω απο τους παραπάνω μόνο έναν, κρατάω τον Θανάση Παπακωνσταντίνου. Παρ' όλα αυτά, κρίνοντας απο την μια φορά εμπειρικά, πάντα υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να πέσεις έξω, άλλωστε συνήθως τα πραγματικά ανατρεπτικά /πειραματικά/ ανανεωτικά συνήθως βγαίνουν απο εκεί που δεν το περιμένεις!

Τρανταχτό παράδειγμα ο Αγγελάκας με τον Βελιώτη στις Ανάσες των Λύκων που προσωπικά είναι συγκλονιστικός δίσκος, εντελώς αλλού και ανεξάρτητο απο το επίσης ενδιαφέρον "mainstream" έργο του με τους Επισκέπτες. Ή συγκροτήματα που βγάζουν πολύ καλούς δίσκους μετά απο καιρό (βλ. Celtic Frost, Mayhem, Candlemass, Helloween), κάτι επίσης απρόβλεπτο... Τέλος, μην ξεχνάμε καλλιτέχνες που ό,τι και να κάνουν συνέχεια προχωράνε στα όρια της την μουσική και τον πειραματισμό (Robert Fripp/King Crimson, John Zorn, Mike Patton, Tom Waits, industrial/noise σχήματα, post/experimental συγκροτήματα όπως Godspeed You! Black Emperor).

Για να μην αρχίσω να αναφέρω συγκροτήματα που απλά πιστεύω οτι χωρίς να ανατρέπουν μουσικά και έχοντας μια ιστορία, συνεχίζουν να δίνουν ή να έχουν δυνατότητες να δώσουν κάτι πολύ καλό , ίσως και απρόβλεπτα καλό (A Perfect Circle, Aγγελάκας, Παυλίδης, Cure, Depeche Mode, Dimmu Borgir, Διάφανα Κρίνα, Einsturzende Neubauten (ιδίως ο Alexander Hacke), Φοίβος Δεληβοριάς, Αλκίνοος Ιωαννίδης, James, Kristin Hersh, Robert Plant, Rammstein, Massive Attack, Muse, Nile, Porcupine Tree and the list goes on and on and on...).

Eπιλογικά, νομίζω πραγματικά πως πολύ ψωμί υπάρχει στις "άγνωστες"/"μικρές" μπάντες. Απο όσες ξέρω ξεχωρίζω Carbonated Lemonade, Jane Doe και Musica Ficta.
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Συγκροτηματα που εχουν να δωσουν
« Απάντηση #44 στις: 27/11/07, 18:19 »
Λοιπον ενα απο τα λιγα συγκροτηματα που εχουν να δωσουν στο Χεβι μεταλ(γενικα στο μεταλ..Επισης στο χεβι βγαινουν πολυ καλοι δισκοι αλλα εδω θελουμε καποιον που να το παει μπροστα!) ειναι οι hammers of misfortune.Υπαρχουν απο το 2000 και εχουν βγαλει 3 δισκους.Εχω τον τελευταιο του 2006(εξαιρετικο package εξαιρετικες φωτος..οποιος δει θα καταλαβει!!) the locust years.To συγκροτημα αποτελουνταν μεχρι προσφατα σαν πιο βασικα μελη απο τον john cobbet(πρωην κιθαριστα των slough feg-αλλη γκρουπαρα του επικου χεβι ηχου) και mike scalzi(ηγετη των slough feg  8))..Οποτε οποιος εχει ακουσει τους slough θα βρει καποια στοιχεια της στη μουσικη των Hammers(περισσοτερα στην επικοτητα των συνθεσεων.Αυτοι ομως εχουν και πληκτρα και γυναικεια φωνητικα  πολυ εξυπνα βαλμενα(καμια σχεση με τα ''γκρουπακια των ημερων μας'').Πιστευω πως αν η συνθεση εμενε ετσι οπως ηταν θα ειχαν παρα πολλα να δωσουν.Το γεγονος ομως πως οι δρομοι των 2 χωρισαν με φοβιζει λιγο..Παντως ειναι απο τα γκρουπ των οποιοων περιμενω με μεγαλη ανυπομονησια το επομενο αλμπουμ ωστε να προχωρησει οσο γινεται τον κλασικο ηχο απο τους δρομους της πρωτοτυπιας(τι ειπα ο φουστης)
Επειδη τα εγραψα λιγο μπερδεμενα  :P αν θελετε να τους τσεκαρετε(αν ειστε φιλος του χεβι μεταλ να το κανετε αλλιως δν εχει νοημα ???) πηγαιντε ειτε στο space τους ειτε στο www.hammersofmisfortune.com να βρειτε κομματια τους!

ΥΓ Οι δισκοι τους εχουν τυχει πολυ καλης κριτικης απο τα μεταλ εντυπα αλλα λογω της μικρης εταιριας και της αδιαφοριας του κοσμου παραμενουν αρκετα κρυμενοι(και καλυτερα νομιζω)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
73 Απαντήσεις
19891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/09, 14:47
από hoba
32 Απαντήσεις
9861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/10, 01:37
από jim.ni
4 Απαντήσεις
3749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/10, 03:10
από Garvin
3 Απαντήσεις
2787 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/14, 00:46
από Lo.Lee.Ta
18 Απαντήσεις
10635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/14, 21:12
από AderfiTouEleous
6 Απαντήσεις
9667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/14, 21:20
από jamesio
1 Απαντήσεις
5080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/16, 21:13
από talfarlow
27 Απαντήσεις
11712 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/17, 22:17
από kkmspm (φλουτσ)
11 Απαντήσεις
15572 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/18, 21:00
από Uriah
25 Απαντήσεις
12313 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/19, 23:21
από saved