Αποστολέας Θέμα: Metal  (Αναγνώστηκε 20979 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Metal
« Απάντηση #50 στις: 09/04/03, 13:17 »
Δηλαδή ποιά είναι η γνώμη σου για τους Iced Earth? Γιατί εχω πολλά να πω για αυτούς.Όχι απαραίτητα κακά,αλλά γενικά θα ήθελα να ακουσω την γνώμη σου.Και οποιουδήποτε άλλου θέλει να ασχοληθεί δηλαδή.

Γιώργο περίμενα απάντηση σου...

Ξέρει κανεις πότε θα ξανανοίξει το forum του www.hammer.gr ?? έχω μαραζώσει...!!

tHe ShADoW BeHiNd tHe CurTaiN

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Re:Metal
« Απάντηση #51 στις: 09/04/03, 13:25 »
METAL WILL NEVER DIE!!!
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Lord-George

  • Επισκέπτης
Re:Metal
« Απάντηση #52 στις: 09/04/03, 13:28 »
Πετράκη τώρα την ετοιμάζω......

Lord-George

  • Επισκέπτης
Re:Metal
« Απάντηση #53 στις: 09/04/03, 13:42 »

Γιώργο θα συμφωνησω πως και σε μενα σαν κινησεις εντυπωσιασμου μου φανηκαν.Δε καταλαβα εξαρχης το θεμα που εθεσες με τους opeth και τους antaeus.Δηλαδη μια κοπέλα που ακουει priest,sabbath,helloween ή stratovarius (συγκροτηματα με περαση στις γυναικες συνηθως) δεν ειναι μεταλο?Τι σημαινει γιατι να μην ακουνε Opeth? Γιατι δε γουσταρουνε!Δε χρειαζεται να ακους τις καφριλες για να εισαι μεταλλας οπως δε χρειαζεται να το δηλωνεις παντου,οπως δε χρειαζονται μακρια μαλλια ή καρφια και δερματινα. Εγω ξεκινησα οπως οι περισσοτεροι με Maiden και priest.Και τώρα τους εχω ψιλοξεχασει γιατι την ψαχνω πιο πολυ.Δεν υπαρχει "παρακλαδι" που να μην εχω τα αγαπημένα μου συγκροτηματα.Θα δω Live και τους filth και τους pain of salvation.Και τους system of a down και τους soilwork.Και τους tool και τους stratovarius...και τόσα άλλα...αλλά επειδή δε θα πάω να ξαναδώ τους iced earth π.χ. δεν εχω το δικαιωμα να λέω στην κοπέλα ή στον τυπά που θα τα σκάσει να τους δει : "τι μαλακας εισαι, κράτα 25 ευρώ και δώστα στους spiritual beggars αντ να δεις τον μαλακα τον schaffer". O καθένας εχει τα γουστα και τα όρια του. Η ταμπέλα του μεταλλά δεν ειναι βραβειο για να την αξιζεις. Και δεν εχεις δικαιωμα ουτε εσυ ουτε εγω ουτε κανεις στην τελικη να κρινει τα ακουσματα και τις επιλογες του αλλου.Και πιστεψε με ξέρω πολλες κοπέλες που ακουν "σκληρό μεταλ".Και τις σέβομαι το ίδιο με αυτές που ακούνε Helloween. Κάνε μια βόλτα στα μεταλ clubs της αθηνας και θα δεις/γνωρισεις δεκαδες απο αυτές.Γι αυτό ας σταματησει αυτό το βιολι με τους φλώρους μεταλλάδες και τα πραγματικά μεταλλα. Αυτές ειναι ανωριμότητες και δείχνουν έλλειψη παιδειας αλλά και αισθησης τόπου,χρόνου και γεγονοτων.Δε το παιζω μεταλλοπατέρας ούτε νιώθω έτσι. Απλά έχω περάσει πολλα στο χώρο παρά το νεαρό της ηλικίας μου και ξέρω 5 πράγματα τα οποια δεν αφηνω κανεναν να αμφισβητει. Και δεν εννοω για αξία συγκροτηματων και τετοια.Εννοω για συμπεριφορα...
Δεν θελω να θιξω κανεναν αλλα μερικα πραγματα μου τη σπανε.Ηρεμηστε λιγο...
Α! Και οι antaeus μια και το αναφερεις είναι αρκετα καλοί αλλα κατα την άποψη μου δε προσφέρουν κάτι ουσιαστικο.Εκτος από το προφιλ του αντιχριστιανισμου που προβαλλουν μαλλον με τον χειροτερο τροπο.Αλλά έτσι είναι το Management...πρέπει κάπως να κανεις θόρυβο γύρω απο το όνομα σου όταν δε μπορεις να γίνεις αλλιώς γνωστος. Και δεν εννοω απαραίτητα οτι οι antaeus δεν εχουν χαρισματα ή αξια σαν μουσικοι...αλλα είναι σίγουρα δυσκολο σημερα να ξεχωρισεις με τόσες κυκλοφοριες... τα διαμαντια συνηθως περνανε απαρατηρητα μεσα στον σωρο...Όποιος καταλαβε καταλαβε.
Τα λέμε ξανά σύντομα...
don't swear...


tHe ShADoW BeHiNd tHe CurTaiN


Λοιπόν Petrakisss και ΟΛΟΙ ΣΑΣ εδώ μέσα που μου τη λέτε, πρέπει να καταλάβετε ότι τα σχήματα Opeth και Antaeus τα έδωσα ως ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ!
Θέλοντας να πω ότι οι opeth είναι ένα death σχήμα που μπορεί και να το ακούσουν κοπέλες (το άλφα ας πούμε) και το Antaeus είναι το άκρων άωτον του metal (το ωμέγα ας πούμε) που είναι παράξενο να ακούγεται από κοπέλες.. Στη θέση του θα μπορούσα να είχα δώσει και άλλα ονόματα όπως Ιn Flames και Arkhon Infaustus  ή  Paradise Lost και Ηomo Iratus ας πούμε. Γι' αυτό μην καταπιάνεσται από μια λέξη. Ούτε εγώ ποτέ είπα ότι ειμαι πιο μεταλλάς από εσάς.
Και εγώ θα πήγαινα σε οποιοδήποτε live είτε αυτό είναι spiritual beggars είτε septic flesh είτε rotting christ είτε maiden και όλα αυτά που είπες. Αλλα σε κάτι nu-metal και hardcore και τέτοια δε θα πήγαινα..

Εξάλλου εγώ δε γνωρίζω πολλές κοπέλες που να ακούνε metal!! Παράδειγμα σου φέρνω μια κοπέλα φίλη μου που όταν τα είχε με έναν blackά ήτανε μέσα στα μαύρα με πεντάλφες κτλ. ενώ τώρα που τα έχει με έναν trendy φοράει μπλουζίτσες pokemon. Η δικιά μου η πείρα λέει ότι δεν έχω γνωρίσει πολλές κοπέλες μεταλλούδες.

Και κάτι άλλο. Και εγώ παρά το νεαρό της ηλικίας μου ξέρω και εγώ 5 πράγματα. Και εγώ ακούω metal όπως και εσύ. Και εγώ από metallica και maiden ξεκίνησα. Και εγώ έχω ακούσει από όλα τα παρακλαδια, κάποια όμως απορρίπτω.

Και εσύ όμως τώρα που μου απάντησες σαν μεταλλοπατέρας φάνηκες..

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Re:Metal
« Απάντηση #54 στις: 09/04/03, 14:35 »
To kanate olokliri istoria re paidia...

Αποσυνδεδεμένος PANIC!<zent>

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • no tzatziki?NO PARTY
    • Προφίλ
Re:Metal
« Απάντηση #55 στις: 10/04/03, 21:31 »
1ον.ακουω και metal..ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΕΤΑΛΑΣ

2ον.Δεν ειμαι χριστιανος

3ον.Με εκνευριζουν οι ταμπελες στν ζωη μου και με εκνευριζουν οι πορωμενοι μεταλλαδες που ειναι ολοι ενωμενοι και πλακωνονται μεταξυ τους για το ποιο ειναι το καλυτερο γκρουπ,ποιος ειναι ο ποιο ψαγμενος κτλ.

4ον.ΝΑΙ σιγουρα μερικα μεταλ γκρουπς εχουν σατανιστικους στοιχους και artwork αλλα εκτος του οτι 7 στα 10 ειναι για image λογους αλλα οπως και να εχει αν δεν σ'αρεσει μην τα αγοραζεις οποτε ΤΙ σημασια εχει αν μερικα μεταλ γκρουπς εχουν σατανιστικο περιεχομενο?

ακομα να πουμε οτι υπαρχουν απειρα πλεον ειδη μεταλ με τοσες διαφορετικες θεματολογιες που ειναι λαθος να ρωταμε αν ολο το φασμα που καλυπτει το μεταλ εχει σχεση με σατανισμο ή οχι

5ον.Τι ειναι μεταλ?εεε ειδος μουσικης?απλα?γιατι πρεπει να ειναι κατι αλλο?

6ον.soundrack της βραδιας: ΤΗΕ ΝEFILIM "zoon"...δισκακι του '96 που κ**μετραει και θαφτικε...Brutal,ατμοσφαιρικο και αγριο ωπου χρειαστει...super...

7ον. ΣΥΓΧΑΡΗΤΙΡΙΑ στον TOWNSEND  και τους Strapping young Lad για τους στοιχους του 5ου κοματιου απο το δισκακι τους το "aftermath".....
           
:) αυτα....
« Τελευταία τροποποίηση: 10/04/03, 21:33 από Panic Zent »
Tyler Durden says : "use soap"

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Re:Metal
« Απάντηση #56 στις: 10/04/03, 22:12 »
to 7° einai kapos ektos thematos...  :P

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Re:Metal
« Απάντηση #57 στις: 10/04/03, 22:24 »
Synfwneite me to eidos:
NEW METAL????????
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Metal
« Απάντηση #58 στις: 11/04/03, 00:17 »

Synfwneite me to eidos:
NEW METAL????????


Μήπως εννοείς Nu-Metal?

Εκτός κι αν το προτείνεις ως νέο είδος και δεν κατάλαβα καλά...

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Re:Metal
« Απάντηση #59 στις: 11/04/03, 13:29 »
oute ego katalava... new metal??  ???

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Metal
« Απάντηση #60 στις: 12/04/03, 16:08 »


Synfwneite me to eidos:
NEW METAL????????


Μήπως εννοείς Nu-Metal?

Εκτός κι αν το προτείνεις ως νέο είδος και δεν κατάλαβα καλά...


Υπαρχει αυτο το Nu-Metal που λεει ο Bluewind...kai twra ειναι και πολυ της μοδας...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Re:Metal
« Απάντηση #61 στις: 12/04/03, 18:32 »
Για πες κανένα Nu-Metal συγκρότημα για να καταλάβω και εγώ ο χαζός ρε Dave....  :-[

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Metal
« Απάντηση #62 στις: 13/04/03, 14:50 »

Για πες κανένα Nu-Metal συγκρότημα για να καταλάβω και εγώ ο χαζός ρε Dave....  :-[


Μια απόπειρα περιγραφής του όρου Nu Metal:

Παράθεση
The term is best used to describe a diverse range of rock bands that are generally characterised by high-energy music, featuring powerful, distorted electric guitars.

A number of different types of extreme rock have influenced this new wave and are benefiting from a new found popularity. Some hardcore purists criticise nu metal as a pop trend cashing in on manufactured angst that will disappear leaving the "true" bands to carry the torch as they always have.

Certainly bands from a number of different extreme rock genres have been plugging away for years, to a minority audience, and all these strands have influenced the new wave. But ALL forms of extreme rock are benefiting from the popularity of nu metal.

Despite the sniping of purist critics, the boundaries between genres are blurred as musicians influence one another and innovate. In nu metal you can hear the influences of death metal (e.g. the brutal Slipknot), rap metal (e.g. the punchy Limp Bizkit), "emo" punk (e.g. Sum 41), and ska punk (e.g. System of a Down).

Nu metal is also generating new interest in stoner rock (e.g. Queens of the Stone Age), grungy bands like Trail of the Dead, and creative punk influenced bands like The Strokes and The Hives.

Probably, the main innovation in nu metal is the importation of the power of extreme rock into a more classic rock form, with a strong injection of melody. Thus heavy bands like Incubus, Puddle of Mudd and The Lost Prophets push out a beautiful wall of sound.

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Re:Metal
« Απάντηση #63 στις: 13/04/03, 16:28 »
Μάλιστα, thanks.

Αποσυνδεδεμένος PANIC!<zent>

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • no tzatziki?NO PARTY
    • Προφίλ
Re:Metal
« Απάντηση #64 στις: 24/04/03, 12:40 »
to 7° einai kapos ektos thematos...  :P
δεν νομιζω.Το θεμα λεγεται μεταλ.Λογω των γεγονοτων στο ιρακ επρεπε να κανω μια αναφορα στο συγκεκριμενο κομματι....τωρα αν ενα στα 7 που απαντησα το θεωρεις "εκτος" ε δεν χαλασε κι ο κοσμος... :P
« Τελευταία τροποποίηση: 24/04/03, 12:40 από Panic Zent »
Tyler Durden says : "use soap"

Αποσυνδεδεμένος tomkarachris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Metal
« Απάντηση #65 στις: 14/08/05, 00:38 »
dem jero th lete pantos ua i8ela na moy phte kapia kala almpoun ton iced earth
aaaa.... kai pou ta poylan sthn a8hna blepete eimai ksainourgios 14xronon ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: Metal
« Απάντηση #66 στις: 14/08/05, 01:32 »
dem jero th lete pantos ua i8ela na moy phte kapia kala almpoun ton iced earth
aaaa.... kai pou ta poylan sthn a8hna blepete eimai ksainourgios 14xronon ;D ;D ;D ;D

Εντελώς ό,τι να 'ναι...  :-\

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
9418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/04, 11:26
από Holy Diver
32 Απαντήσεις
10376 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 12:10
από Kiratzoharris
99 Απαντήσεις
31377 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/12, 18:43
από hot_sauce (φλουτσ)
Line6 Uber Metal

Ξεκίνησε από PanouleXxX Εφέ

12 Απαντήσεις
4474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/08, 00:55
από Jezus
2 Απαντήσεις
2780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/08, 23:15
από Gabriel6th
33 Απαντήσεις
13000 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/08, 23:26
από zebric
19 Απαντήσεις
7318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/08, 19:20
από Dark_kronos
Line 6 uber metal

Ξεκίνησε από abysmo Εφέ

1 Απαντήσεις
2141 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/08, 01:49
από metalmike
72 Απαντήσεις
27360 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 22:11
από ed_hunter
4 Απαντήσεις
3191 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/12, 21:36
από Βραζίλης