Αποστολέας Θέμα: Τι κιθαρα να παρω?  (Αναγνώστηκε 14481 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος metalfever

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Τι κιθαρα να παρω?
« στις: 31/08/09, 23:00 »
Βρε παιδεια σκεφτομαι να αγορασω καινουρια ηλεκτρικη κιθαρα.Δε θα μπορουσα να σας πω κατι για να σας κατατοπησω σχετικα με της προδιαγραφες που πρεπει να πληρει η κιθαρα για μενα διοτι δεν ειμαι και τοσο σχετικη με το θεμα αλλα θα σας δωσω μερικες πληροφοριες που θεωρω χρησιμες...οκ?Λοιπον ολα ξεκινησαν οταν πριν 3 χρονια αποφασησα να αρχισω μαθηματα ηλ.κιθαρας ....η 1η μου κιθαρα ηταν και ακομα ειναι μια drive την οποια κονομησα απο το ''liolio'' (δεν εχω ακουσει τα καλητερα για το μαγαζι που βρησκεται στη 8εσσ/νικη εχω ακουσει οτι πουλαν και μεαταχειρισμενα οργανα)την κιθαρα μαζι με τον ενισχυτη την πηρα 250 ευρω (ξεφτιληστικη τιμη θα ελεγα).Αυτην την κιθαρα την εχω ακομα και σημερα και ειναι στα μαυρα της χαλια δε ξερω αλλα οι χορδες τρειζουν οταν παιζω συνχορδιες.Εκανα 2 χρονια κιθαρα και σταματησα για ενα χρονο....οποτε σημερα λεω να συνεχισω,παρεπιπτοντως εχετε να μου προτεινεται κανα καλο ωδειο στη θεσσ/νικη πειτε μου και οσοι ξερετε πραγματα για το συγχρονο ωδειο.Και τωρα να σας πω τι ακουω.....λοιπον ακουω heavy metal και μου αρεσουν μπαντες τυπου children of bodom,machine head,lamb of god,dragonforce,cryptopsy,death,dream theater,opeth,necrophagist,kalmah,decapitated κυριως.Να προσθεσω οτι οι αγαπημενοι μου κιθαριστες ειναι: Michael Angelo Batio,Yngwie J.Malmsteen,Steve Vai,Joe Satriani,John Petrucci,Zakk Wylde,Alexi Laiho,Paul Gilbert,Randy Rhoads,Carlos Santana,Dimebag Darrel,Herman Li,Eddie Van Halen,Jeff Loomis ουφφφφφφφφφ δε περειμενα να ειναι τοσοι πολλοι!Να προσθεσω οτι εχω φαι ενα κολλημα με τις Gibson καθαρα και μονο οσον αφορα την εξωτερικη οψη της κιθαρας.Το χρηματικο ποσο το οποιο ειμαι διαθεσιμη να διαθεσω ειναι γυρω στα 800 ευρω για την κιθαρα με τρεμολο μαζι παρακαλω.Αυτα για σημερα ειμουν κουραστικη να ομολογησω (μεταξυ μας ουτε εγω δε μπαινω στη διαδικασια να το διαβασω ολο το αφηνω για σας βρε τυχερακιδιες.Λοιπον παιδες πειτε τη γνωμη σας για να ξεμπερδευω μια ωρα αρχητερα.Ευχαριστω παντως. >:D

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #1 στις: 31/08/09, 23:50 »
Άσχετο, αλλά κάθε μέρα που περνάει μαθαίνω και από μια καινούργια μάρκα κιθάρας..
Drive;;;;;;; :D :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #2 στις: 01/09/09, 00:24 »
θελεις κατι heavy αλλα οχι παρα πολυ  μμμ....

δε ξερω για σενα αλλα εγω θα περνα αυτη με κλειστα ματια με τρελενουν αυτες οι τρελες flying v αλλα αυτο που την αποθεονει ειναι οτι δεν εχει inlays στα ταστα...μακαρι να χα τοσα λετα :'(



http://www.thomann.de/gr/bc_rich_draco.htm

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #4 στις: 01/09/09, 01:57 »
metalfever, με φόβισες με τον michael angelo και τον Malmsteen. Αλλα περι ορέξεως...

1) Ένας φίλος μου έχει μια drive strat και είναι το πιο value for money όργανο που έχω κρατήσει στα χέρια μου. ΜΑΛΛΟΝ παίζει χαλια γιατί θέλει ένα καλό σερβις, και όχι γιατί είναι μούφα. Από την άλλη, αν έχεις την strat (που μάλλον αυτήν έχεις) ο ήχος της δεν παίζει να σε καλύψει, με εξαίρεση τον malmsteen οπου πραγματικά ταιριάζει να παίζεις με ένα όργανο τέτοιας τάξης (χωρίς σέρβις). Το να δώ μια κοπέλα με 2 χρόνια εμπειρία να σφίγκεται να πιάσει τον yngwie σε μια Drive που κουδουνίζει, είναι απλά CULT. Είναι λίγο πιο κάτω στην κλίμακα cult-οσύνης από το να παίζεις μεροκάματο shredding με 20cent αντί για πένα στην κλασική παρέα με Κνίτες, και να ψήνονται μπριζολίδια δίπλα.

2) Θες τρέμολο. Tο λές και μόνη σου. μην πάρεις gibson ή αντιγραφή les paul, γιατί με αυτές τις προδιαγραφές, αυτές οι κιθάρες κυνηγάνε μεγάλο sustain, οπότε μιλάμε για χοντρότερους λαιμούς, και σταθερή γέφυρα. Θα δείς και κάποια μοντέλα με floyd rose αλλά ποτε΄δεν άκουσε κανένας καλά λόγια για αυτά τα όργανα.

3) ψήσου για κιθάρα με τις εξής προδιαγραφές
-floyd roze
-EMG ή αντίστοιχους active μαγνήτες high gain
-γρήγορη ταστιέρα

Στην τιμή που διαθέτεις παίζουν άπειρα μοντέλα. Ibanez RG, ESP, Jackson Rhoads, Schecter.... κόλλησα...
ελπίζω να βοήθησα λίγο

και αν πελαγώσεις από τις επιλογές δες αυτό, να χαλαρώσεις λίγο

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #5 στις: 01/09/09, 02:06 »
Έχεις αλλάξει ποτέ χορδές απο τότε που την πήρες??
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος metalfever

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #6 στις: 01/09/09, 19:16 »
Ευχαριστω παιδεια για της χρησιμες πληροφοριες!!!!!!Λοιπον -->groovymood001 να σε πληροφορησω οτι ναι εχω αλλαξει χορδες απο τοτε που την πηρα ,οι τελευταιες μου χορδες ηταν elixir κιολας.Kopaniamento(εφευρετηκοτατο το ψευδονυμο σου οφειλω να ομολογησω),καταρχας πολυ γαματο το videaki που με παρεπεψες να δω κατα δευτερον οταν αναφερεις οτι θα ηταν καλο να παρω κιθαρα με floyd roze τι εννοεις δλδ τι ειναι το   
floyd roze (ως γνωστον δεν ειμαι σχετικη με αυτα)... ;D

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #7 στις: 01/09/09, 19:20 »
Εγώ προτείνω κάτι σαν κι αυτό...  http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ec401vf_fcsb.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 01/09/09, 19:28 από groovymood001 »
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος PlasmaPool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #8 στις: 01/09/09, 19:56 »
Μιας κ σου αρεσει κ ο Λουμης κοιτα κ τις schecter.

http://www.thomann.de/gr/schecter_diamond_c1_hellraiser_bch.htm

Αν θες οπωσδηποτε τρεμολο υπαρχει κ εκδοση με original floyd rose

http://www.thomann.de/gr/schecter_diamondc1_hellraiser_fr_bch.htm
(ποτε εφτασε 940Ε η hellraiser  ρε παιδια?)

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #9 στις: 01/09/09, 23:47 »
τι εννοεις δλδ τι ειναι το   
floyd roze (ως γνωστον δεν ειμαι σχετικη με αυτα)... ;D


Σε ευχαριστώ για τα σχόλια. To nick μου όμως δίνει την λάθος εντύπωση οτι είμαι μεταλάς, που δεν ισχύει (όχι με τον τρόπο που το εννοείτε εκεί πάνω :) )

το floyd rose είναι ένα ανεπτυγμένο σύστημα για τρέμολο που κλειδώνει τις χορδές ωστε να μην ξεκουρδίζονται μετά από "βαρβαρη" χρήση του. Όσες κιθάρες δεις με βίδες στον μπροστά καβαλάρη και την γέφυρα, τέτοιο ή παρόμοιο σύστημα έχουν. ψάξε για κάνα βιντεακι στο youtube και θα καταλάβεις. Σκέψου οτι με τα ζόρικα που κάνει ο vai και ο satriani στην κιθάρα τους (έχω δεί τον vai να κρατάει την ibanez από το τρέμολο), μια κιθάρα με απλό τρέμολο δεν υπαρχει περίπτωση να έμενε κουρδισμένη.

Εγώ πάντως σου πρότεινα αρχικά το floyd rose λαμβάνοντας υπόψην τους "καλλιτέχνες" που ανέφερες, και ήταν λάθος συμβουλή (θα εξηγήσω μετά) Σε πρώτη φάση ας αναθεωρήσουμε την ιδέα του floyd, γιατι ενώ είναι εντυπωσιακό, έχει και ελλατώματα. Π.χ όταν θες να αλλάξεις κουρδισμά (και σαν βρωμο-μεταλού που δηλώνεις, θα θελήσεις να κάνεις κάνα drop-d, για να μην φτάσω στο b)  θα πρέπει να ρυθμίσεις όλη την γέφυρα. Εδώ ένα απλό κούρδισμα σε floyd σου βγάζει την παναγία... Οπότε ξανασκέψου το

θα είμαι ειλικρινής μαζί σου όμως και ελπίζω να το εκτιμήσεις.
Ακολουθείς την κλασική πορεία του Ελληναρά κιθαρίστα
-Παίρνουμε μια stratocaster για αρχή γιατί δεν ξέρουμε και άλλες κιθάρες. βασικό κριτήριο είναι να μοιάζει στο σχήμα και τα χρώματα (black body, white pickguard)
-όταν μάθουμε να βαράμε πέμπτες και μάθουμε και μια κλίμακα, μαθαίνουμε για τον malmsteen kai ton mickael angelo, ζηλεύουμε τους high κιθαρίστες, πάμε για μια ibanez και μετράμε νότες ανα δεπτερόλεπτο. Ναι, εδώ βρίσκεσαι, απλα δεν αγόρασες ακόμα την ibanez.
-Αφού Παθουμε 2-3 τενοντίτιδες, αποκτήσουμε κανα 2 τικ απο τις εξωπραγματικές ταχύτητες που πάμε να πιάσουμε, ανεβάσαμε το gain και το delay να μην πολυκαταλαβαίνουμε τι παίζομε και να μην πολυακουγονται τα λάθη και χάσαμε το 30% της ακοής μας, αναρωτιόμαστε τελικά τι μουσική θέλουμε να παίξουμε και ξανασκεφτόμαστε απο την αρχή το θέμα της κιθάρας.

Εναλλακτικά, μεταξύ των σταδίων 2και 3, παίζει και να τα σκάσουμε για μια les paul, παίζουμε 10 ώρες και μετά φοβόμαστε μην γρατσουνιστεί από την μεταλική αγκράφα στην ζώνη.
Επίσης οι μεταλαδες παίζει να το αλλάξουν σε telecaster με βάση τα νεα trends αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Σύμφωνα τώρα με τις προτιμήσεις σου ειδικά στους αγαπημένους σου "καλλιτέχνες", δεν μας λες κάτι παραπάνω από το "θέλω να γίνω γα**τη και να με ζηλέψει ο τάδε και να μπορώ να μιλάω με αξιώσεις στην παρέα για τον yngwie". Το γεγονός οτι δεν ξέρεις για το floyd rose αλλά ξέρεις για τους EMG δείχνει οτι εχεις ακούσει πολλά και ξέρεις λίγα. και μπράβο σου που το παραδέχεσαι οτι είσαι άσχετη. Για να καταλήξω κάπου, οι αρχικές σου απαιτήσεις μάλλον δεν σε βοηθάνε, αλλα σε μπερδεύουν. Ξέχνα ταμπέλες όπως "Satriani" ή "Ibanez" και σκέψου τι μουσική θες να παίξεις, γιατί μεχρι στιγμής δεν ξέρεις
 
Θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα: michael kelly Patriot. (Michael Kelly Guitars) τρομερή ποιότητα και ευελιξία στις ρυθμίσεις ήχου. βασικά έχει τα πάντα εκτός από τρέμολο. και ναι... κάνει για μέταλ, αλλα αν δεν σε περιορίζει σε αυτό. Επίσης είναι just στα λεφτά που λες, μόνο που κιθάρες με τέτοια χαρακτηριστικά κάνουν 1000+ συνήθως
Αν θες floyd rose πάντως δες και την michael kelly Hex XLT, λογικά θα είναι παρόμοιας κλάσης.
Ibanez RG και οι ESP που προτείνουν τα παιδιά είναι πολυ δοκιμασμένες και καλές λύσεις για μέταλ πάντως

Μην σε πάρω και στον λαιμό μου, δοκίμασέ τα όμως
« Τελευταία τροποποίηση: 02/09/09, 09:19 από kopaniamento »

Αποσυνδεδεμένος metalfever

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #10 στις: 02/09/09, 20:03 »
Ευχαριστω kopaniamento για τις πληροφοριες  ;).Απο οσα μου προτεινατε κολλησα στην κιθαρα που χρησιμοποιει ο JEFF LOOMIS την ''Schecter Jeff Loomis C7 FR 7-string Electric Guitar''(η οποια εχει floyd rose αρα και δυσκολο κουρδισμα απο οτι πληροφορηθηκα) βεβαια εγω δεν τα καταφερνω με την εξαχορδη θα παρω εφταχορδη?το ξερω πως η εφταχορδη ειναι εντελως αλλη φαση αλλα οπως ειπα μου κολλησε και ο ηχος της απο τα βιντεο του loomis που ειδα απλα γαμαει.Ξερεται ποσο κανει η συγκεκριμενη κιθαρα?  >:D
α και κατι ακομα μηπως βγαινει και σε εξαχορδη η συγκεκριμενη κιθαρα?

Αποσυνδεδεμένος PlasmaPool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #11 στις: 02/09/09, 20:27 »
Εξαχορδη δε βγαινει αλλα πριν του φτιαξουν την δικια του επαιζε με hellraiser εφταχορδη.

Ειναι λιγο πανω απτο μπατζετ σου η λουμις με φλουντ,υπαρχει ομως κ χωρις(την οποια τωρα δεν την βρισκω στο thomann αλλα αποτι θυμαμαι ηταν γυρω στο 800αρικο)

http://www.thomann.de/gr/schecter_diamond_jeff_loomis_fr.htm




Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #12 στις: 03/09/09, 00:46 »
Θα σου πρότεινα να μην προχωρήσεις στην αγορά καινούριας κιθάρας ακόμα.
Μπορείς να πας την κιθάρα σου σε έναν καλό τεχνικό να την σετάρει και επένδυσε τα χρήματα σου στην εκμάθηση της ηλεκτρικής κιθάρας.
Όσο θα μαθαίνεις περισσότερα και θα μπαίνεις περισσότερο στο κόσμο της κιθάρας,μπορείς να πηγαίνεις να δοκιμάζεις διάφορες κιθάρες και να αποκτήσεις σιγά σιγά προσωπική άποψη στο τι θέλεις και τι δεν θέλεις σε μια κιθάρα και αν όλα πάνε καλά,στο εύχομαι,θα έρθει και η στιγμή για μια πιο συνειδητοποιημένη επιλογή.

Αποσυνδεδεμένος metalfever

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #13 στις: 03/09/09, 01:52 »
Σε ευχαριστω Serviani για τις συμβουλες σου.Απλα ξες οτι αισθανομαι οτι δε μπορω να συνεχισω τα μαθηματα κιθαρας με την κιθαρα που εχω τωρα διοτι δε ξερω αν φτιαξει με service αλλωστε την ειχα κανει και παλιοτερα service δε ξερω τι μπορει να εχει... παιζει να ειναι και μεταχειρισμενη.Οσον αφορα τα μαθηματα κιθαρας προφανως θα μου τα καληψει η μανα μου...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #14 στις: 04/09/09, 01:31 »
ο ηχος της 7χορδης σου άρεσε επειδη
(και σαν βρωμο-μεταλού που δηλώνεις, θα θελήσεις να κάνεις κάνα drop-d, για να μην φτάσω στο b) 
εισαι κάφρισα (καλα σε είχα κόψει). Αν πάρεις 6χορδη μην πάρεις με floyd, ίσως ουτε καν με τρέμολο, γιατι θα τρέχεις στον μάστορα κάθε φορα που θα αλλάζεις κούρδισμα.

Καλή ιδέα η 7χορδη γιατι δεν θα χρειαστεί ποτέ να ξεκουρδίσεις, παρε και με floyd αν είναι. Συνειδητοποιείς φανταζομαι οτι η 7-χορδη παει πακέτο
1)με χοντρότερ ταστιέρα
2)high gain μαγνήτες, και είναι μονο για μέταλ

Κάνε πάντως στον εαυτό σου την χάρη να δοκιμάσεις τις κιθάρες που σου πρεοτείναμε πριν καταλήξεις. Προκειται για την κιθάρα που θα χρησιμοποιείς για τα επόμενα χρόνια...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #15 στις: 06/09/09, 04:41 »
Ειπες οτι σου αρεσει το σχημα της Γκιμπσον ΛεςΠολ και θες και τρεμολο, κατι που σπανια παει μαζι και συνηθως δεν ειναι και τοσο ομορφο (εκτος αν εχει περιπου λες-πολ σχημα η κιθαρα).
Παντως η Επιφον ειχε βγαλει κατι Γκοθικ ΛεςΠολ με Φλουντ Ροουζ, αλλα ηταν κακασχημες και το τρεμολο οχι οτι καλυτερο.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #16 στις: 07/09/09, 02:20 »
Ειπες οτι σου αρεσει το σχημα της Γκιμπσον ΛεςΠολ και θες και τρεμολο, κατι που σπανια παει μαζι και συνηθως δεν ειναι και τοσο ομορφο

Βασικά les paul με tremolo είναι τόσο χαζό και αχρείαστο, σαν να λέμε BF άφιλτρο :D 
Με το Bigsby δεν ξέρω τι λένε κάτι παλιές LP σαν αυτήν του john Fogerty των Revival ή του Neil Young, αν και πάλι μιλάμε για blues κιθάρα
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/09, 02:36 από kopaniamento »

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #17 στις: 09/09/09, 16:38 »
Υπαρχουν πολλοι κιθαριστες με ΛεςΠολ με τρεμολο, ακομα και με φλουντ ροουζ (π.χ. Στιβ Χακετ), αλλα οι πιο πολλες οπτικα φαινωντε... καπως  :D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος syrmoula

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #18 στις: 09/09/09, 19:46 »
hallo παιδια,
 εγω αποφασισα επιτελους να ξεκινησω ηλεκτρικη κιθαρα αλλα δεν εχω ιδεα απο μαρκες και τι παιζει γενικοτερα..η cort x2 ειναι καλη επιλογη η να δω για κανενα πακετο για αρχαριους?? :-\

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #19 στις: 09/09/09, 19:49 »
hallo παιδια,
 εγω αποφασισα επιτελους να ξεκινησω ηλεκτρικη κιθαρα αλλα δεν εχω ιδεα απο μαρκες και τι παιζει γενικοτερα..η cort x2 ειναι καλη επιλογη η να δω για κανενα πακετο για αρχαριους?? :-\

Θα ήταν καλό να μας πεις τι μουσική ακούς και θα ήθελες να παίζεις, καθώς επίσης και πόσα περίπου χρήματα διαθέτεις.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος syrmoula

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #20 στις: 09/09/09, 19:55 »
ακουω μεταλ και πιο συγκεκριμενα lacuna coil,on thorns i lay,diary of dreams,nevermore,in flames,anathema,dream theater,sirenia..και για λεφτα μεχρι 400Ε

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #21 στις: 09/09/09, 21:16 »
Τους Diary of Dreams δεν θα τους ελεγα μεταλ παντως, ουτε νομιζω οτι εχουν κιθαρες... οσο για τα υπολοιπα, για δες αυτη, πως σου φαινεται?

http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ec256_avb.htm
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος syrmoula

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #22 στις: 10/09/09, 13:49 »
ωραια ειναι αλλα σκεφτομαι κατι πιο απλο για αρχη..μπορεις να μου πεις τη γνωμη σου γι αυτες?? http://www.musicarius.com/catalog/images/GCOX2BK.jpg                   
http://musikaster.com/shop/images/Fender%20Stratocaster%20Standard%20Mex.%20BSB.jpg
http://www.hobby-hour.com/guitar/fender_stratocaster3.gif 

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #23 στις: 10/09/09, 14:04 »
2)high gain μαγνήτες, και είναι μονο για μέταλ

Υπερβολές...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #24 στις: 10/09/09, 14:54 »
ωραια ειναι αλλα σκεφτομαι κατι πιο απλο για αρχη..μπορεις να μου πεις τη γνωμη σου γι αυτες?? http://www.musicarius.com/catalog/images/GCOX2BK.jpg                   
http://musikaster.com/shop/images/Fender%20Stratocaster%20Standard%20Mex.%20BSB.jpg
http://www.hobby-hour.com/guitar/fender_stratocaster3.gif 


Αν σκοπεύεις να παίζεις αποκλειστικά ή σχεδόν αποκλειστικά metal, οι Fender λογικά δε θα έπρεπε να είναι στις πρώτες σου επιλογές.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
28 Απαντήσεις
10647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/08, 00:38
από JeffLoomis
4 Απαντήσεις
3132 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/09, 18:51
από no_one
3 Απαντήσεις
4307 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/09, 20:04
από Nicholas Jackson
5 Απαντήσεις
2493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/10, 17:13
από children of bodom
4 Απαντήσεις
2900 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/10, 10:01
από Nirvana16
13 Απαντήσεις
5141 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/11, 09:15
από hot_sauce (φλουτσ)
22 Απαντήσεις
6284 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/11, 01:15
από Nosferatu
3 Απαντήσεις
2537 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/12, 17:37
από hot_sauce (φλουτσ)
23 Απαντήσεις
9562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/15, 14:26
από modfori
35 Απαντήσεις
18047 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/17, 00:59
από GVen