Αποστολέας Θέμα: Ποιοί κάνουν χειροποίητες στην Ελλάδα;  (Αναγνώστηκε 12372 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος felecaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Ολίγον ευαίσθητο το ζήτημα, διότι οι απαντήσεις θα είναι στα όρια της διαφήμισης...
Όμως στο διαδίκτυο δεν βρίσκω και πολλές παραπομπές, οπότε με δεδομένο ότι ενδιαφέρομαι για κάτι λίαν  >:D heavy, θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1. Αν υπάρχουν καλοί κατασκευαστές (δηλ. να αξίζει η customιά) εδώ,
2. Αν είναι καλύτερη λύση να πάρω μια καλή βιομηχανική απ' ότι μια ελληνική χειροποίητη,
3. Αν υπάρχουν σε ευρωπαϊκό επίπεδο καλοί κατασκευαστές χειροποίητων.

Ευχαριστώ  0:) προκαταβολικά...

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Ποιοί κάνουν χειροποίητες στην Ελλάδα;
« Απάντηση #1 στις: 26/07/09, 00:28 »
1. Σαφώς και υπάρχουν. Θα σου πρότεινα τον Πάνο Οικονομάκη, τη δουλειά του οποίου εκθειάζει όλος ο κόσμος.
2. Κατα τη γνώμη μου, η καστομιά αξίζει μόνο όταν δεν μπορείς να βρεις κιθάρα με τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά στο εμπόριο. Σκέψου ότι μία κάστομ πιθανότατα θα είναι αρκετά ακριβή ενώ αν δεν είσαι πολύ σίγουρος για το πως την θέλεις, κινδυνεύεις να μείνει με ένα όργανο με μηδαμινή μεταπωλητική αξία.
3. Να φαν και οι κότες. Πες μας τι ψάχνεις να σου πού με ονόματα. Κάνε και ένα σερτς για παρόμοια θέματα στο forum.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποιοί κάνουν χειροποίητες στην Ελλάδα;
« Απάντηση #2 στις: 26/07/09, 01:34 »
Θες να φτιάξεις κάτι με τελείως δικά σου specs το οποίο δεν το βρίσκεις έτοιμο??

Είναι ίσως ο μόνος λόγος να μπεις σε αυτή τη διαδικασία...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Ποιοί κάνουν χειροποίητες στην Ελλάδα;
« Απάντηση #3 στις: 26/07/09, 10:59 »
καλημερα φιλε. κατα τη γνωμη μου δεν αξιζει να κανεις μια custom κιθαρα εδω.διοτι εδω θα την πληρωσεις οσο ενα αμαξι και οταν πας να την πουλησεις θα παρεις ενα ..τιποτα.διοτι με τα λεφτα που θα εχεις σκασει αλλος θα αγοραζει μια επωνυμη και θα δωσει και λιγοτερα.γενικως το να κατασκευασεις οργανο εδω δεν αξιζει.παιρνεις ενα καλο και μεμ μερικες αναβαθμισεις (μαγνητες nut κλπ) το κανεις και πεταει.τωρα αν θες να φτιαξεις κατι δικο σου υπαρχουν site τα οποια εχουν αναφερθει εδω μεσα οπου παραγγελνεις οτι θες στα μετρα σου. αρκει να ξερεις τι ακριβως ζητας

Αποσυνδεδεμένος felecaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Yuppieee...
« Απάντηση #4 στις: 26/07/09, 11:04 »
Κατά πρώτο λόγο χαίρομαι για την γρήγορη ανταπόκριση...

Λοιπόν:
1. Η προσαρμογή για το αριστερό χέρι (παράλληλα παίζω κλασική) ήταν λίγο  :( δυσάρεστη, αν και όλα πηγαίνουν πλέον καλά. Π.χ.:
Πόνος στην κλείδωση του αριστερού αγκώνα  Αλλά παρ' όλα αυτά, το μπράτσο της ηλεκτρικής κιθάρας (έπαιξα με B.C. Rich, Jackson, Kramer, και ESP για να δω τι υπάρχει, θα δω από βδομάδα Dean και LTD), είτε είναι τύπου C είτε D, έχει μεγάλη κλίση (radius) και εγώ θα ήθελα κάτι σχεδόν flat, τόσο στο μπράτσο όσο και στην ταστιέρα. Επίσης θέλω ταστιέρα από έβενο, οπότε, νομίζω (διορθώστε αν κάνω λάθος) ότι δεν υπάρχουν μοντέλα με τέτοιο περίεργο flat μανίκι. Δηλαδή, μανίκι flat εβένινο - άρα ιδιοκατασκευή.

2. Σε σχήμα fender όπως είναι η Charvel μου, αιωρείται λίγο ο αγκώνας του δεξιού χεριού και δεν με βολεύει το δεξί να μην πατάει στο σώμα. Με βολεύει πολύ το σχήμα της Ironbird και της Warrior, δηλαδή Χ-τύπου σχήμα, και αναρωτιέμαι αν κάτι custom διασταύρωση Kramer Voyager
http://images.google.gr/imgres?imgurl=http://www.musicyo.com/product_images/016_full.jpg&imgrefurl=http://www.gitaarnet.nl/forum/showthread.php%3Fp%3D2082273&usg=__N4YAqbkYp-9DeEA7VmZszVcM-CA=&h=205&w=510&sz=25&hl=el&start=7&um=1&tbnid=nBm4kzU8KSc5kM:&tbnh=53&tbnw=131&prev=/images%3Fq%3Dkramer%2Bvoyager%26hl%3Del%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:en-US:official%26sa%3DN%26um%3D1) με ESP Roope
http://www.espguitars.com/guitars_roope.html
θα ήταν το καλύτερο, οπότε μάλλον θα πρέπει να είναι ιδιοκατασκευή και το σώμα.

3. Μια καλή εργοστασιακή βγαίνει ακριβότερη από μια χειροποίητη στην Ελλάδα, μιας και στο γερμανοθωμά μια Dean ML βγαίνει στο χιλιάρικο (και δεν θα είναι ακριβώς αυτό που θέλω). Και πιστεύω ότι θα μπορώ να παρακολουθώ το τι θα είναι το αποτέλεσμα.

4. Η κιθάρα προορίζεται για αρκετά Heavy  :metal  παίξιμο, δηλ. Seymour Invader  :solo  στη βάση (π.χ., ίσως κινηθώ σε EMG) Floyd με κλείδωμα, κλπ. Σκέφτομαι το 2-1-2 για τους μαγνήτες ή καμιά Sambora λύση.

Με αυτά τα δεδομένα, τι/πού/ποιούς μου προτείνετε;

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Ποιοί κάνουν χειροποίητες στην Ελλάδα;
« Απάντηση #5 στις: 26/07/09, 11:13 »
Όταν λες πιο ακριβή από μια εργοστασιακή τι εννοείς; Μη νομίζεις ότι θα βρεις χειροποίητη κάτω από χιλιάρικο δηλαδή... Κόιταξε επίσης τη λύση της warmoth. Μπορείς να αγοράσεις όλα ή τα περισσότερα parts της κιθάρας σου από εκεί και να δώσεις σε κάποιον έλληνα μάστορα να στη συναρμολογήσει.

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: Ποιοί κάνουν χειροποίητες στην Ελλάδα;
« Απάντηση #6 στις: 26/07/09, 11:25 »
(Kάνε κλικ στην εικόνα...)

Σε καλύπτει απόλυτα στο θέμα του λεπτού λαιμού με flat ταστιέρα! Επίσης είναι το σχήμα που θες και για τη χρήση που θες.

Τώρα αν θες ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ έβενο ταστιέρα, δώσε κανά 500άρικο ακόμα και άλλαξέ την :P

EDIT:
Βλέποντας την απάντησή σου μου δημιουργείται η εντύπωση ότι θες όλος ο λαιμός να είναι ebony. Δεν θες να το κάνεις, θα είναι πανάκριβο, όχι τόσο ανθεκτικό και θα σου δίνει υπερβολικά πρίμα. Μια ακόμα λύση στην κιθάρα που σου προτείνω είναι να πάρεις ένα stain και να σκουρήνεις το rosewood οπότε θα φαίνεται πρακτικά σαν έβενος! Γίνεται συχνά και με πολύ όμορφο αποτέλεσμα.

Για το σχήμα του λαιμού πάντως μην το σκέφτεσαι, περιγράφεις ΑΚΡΙΒΩΣ τους Wizzard της Ibanez ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 26/07/09, 11:29 από Guitarero 240bpm »

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Ποιοί κάνουν χειροποίητες στην Ελλάδα;
« Απάντηση #7 στις: 26/07/09, 11:49 »
συμφωνω ασπολυτως με τον guitarero και μια αντιστοιχη αυτης που ποσταρισε ειναι η wr js -30 της jackson ολοιδιο σωμα λεπτο μπρατσο και ισως το πιο flat radius που εχω παιξει.και σε ικανοποιητικη τιμη.τωρα για την εβενινη ταστιερα αυτα ειναι γουστα αν και πιστευω και απο οτι μου εχει πει μαστορας η τριανταφυλια ειναι πio (ακουστικο) ξυλο καθεται πιο ευκολα στην κατασκευη και ειναι πιο ευκαμπτο και ευελικτο στα πειραγματα της βεργας που δυστυχως ειναι αναποφευκτα.

Αποσυνδεδεμένος felecaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Διά ταύτα...
« Απάντηση #8 στις: 30/07/09, 14:27 »
Λοιπόν, η αυτοψία έδειξε τα εξής:

Α. ΛΑΙΜΟΙ

1. Λεπτότερος λαιμός σε εργοστασιακή είναι αυτός της Ibanez RG 565 (είναι μονοκόματος maple, αν είχε ξεχωριστή ταστιέρα θα ήταν άβολος). Δεν ήταν βέβαια με flat radius το μανίκι, αλλά επειδή δεν υπήρχε ξεχωριστό fretboard ήταν ό,τι πιο λεπτό. Ανησυχητικά λεπτό  :( όμως (μην ξεχνάμε ότι θέλω να κρατήσει καιρό η επιλογή, μην αρχίσω επισκέψεις ανά διετία).

2. Αμέσως μετά ακολουθούν οι  ;D Wizard (όχι οι ΙΙ, οι απλοί). Τόσο στο Ξίφος όσο και σε άλλα μοντέλα δεν μου άρεσε τόσο ο wizard ΙΙ, όσο οι wizard. Λεπτοί, άνετοι, πάλι βέβαια δεν ήταν flat, άνετοι όμως. Πράγματι, είναι σχεδόν αυτό που ήθελα, λέω σχεδόν λόγω αυτού που ακολουθεί...

3. Οι ESP καθώς επίσης και οι LTD δεν βόλευαν, κλασικές ήταν βέβαια, ωστόσο (ανοίγει αυλαία) ειδικά το μοντέλο του Lynch με skull & snake ήταν ό,τι καλύτερο κράτησα από μανίκι  :) :) σε ηλεκτρική κιθάρα, ever. Διότι ήταν κατά πολύ λίγο πιο πλατύς από τους wizard αλλά λόγω μικρότερης κλίσης ερχόταν πολύ άνετος. Ασύγκριτα ό,τι καλύτερο, αλλά η διαφορά της τιμής ήταν απαγορευτική, πραγματικά σκέφτηκα το ενδεχόμενο (ξανά) της custom επιλογής με τα χαρακτηριστικά αυτού του μοντέλου. Ένιωσα σαν να είχε κατασκευαστεί κατά παραγγελία δικιά μου κι όχι του Lynch. Οι wizard μόνο από αυτό το μοντέλο χάνουν. Από κει και πέρα:

4. Jackson όχι, ήταν στο στυλ της Charvel που έχω (δεν υπάρχει λόγος για μια από τα ίδια), ίσως και πιο άβολοι από Charvel.

5. B.C. Rich ήταν  :P απογοήτευση, άβολα μανίκια, μιλάμε ότι κατέρρευσαν τα παιδικά μου όνειρα... 

6. Από τις Dean, με εξαίρεση αυτήν την MAB, οι κλασικές της, οι ML και Razor δεν βόλεψαν. Θα δοκιμάσω την MAB, το ζήτημα είναι ότι ξεφεύγει η τιμή της, δηλ. και να μου κάνει θα σκεφτώ όπως και σε αυτήν του Lynch, custom λύση.

B. ΣΩΜΑΤΑ

Τελικά, τα X-type μοντέλα δεν μου κάθονται ούτε για αστείο, διότι ρίχνουν βάρος στο αριστερό για να ζυγίζονται καλά, πράγμα που δεν το ήξερα (είπαμε, στην κλασική είμαι μεγαλωμένος). Δεν ξέρω αν είναι θέμα συνήθειας, αλλά αν κάποιος κρατάει σχετικά ψηλά την κιθάρα (όπως συνηθίζω), έχει μεγάλο πρόβλημα με τις X. Απορριπτέο σχήμα, για ιατρικούς λόγους, σε όλες του τις εκδοχές, δηλ. Ironbird, Xiphos, Warrior, Gus G. κλπ. Δεν ξέρω αν η Mockingbird σαν σώμα μου κάτσει καλά. Τέλος πάντων, στο σώμα δεν έχω καταλήξει σε πιθανή λύση.

Και τίθεται πάλι το ερώτημα: αγαπητοί συμφορουμίτες, αν τελικά τα καλύτερα μανίκια είναι όντως αυτά των signature μοντέλων (Lynch και Batio), ενώ στο σώμα ουσιαστικά τα χαρακτηριστικά είναι όμοια με custom, π.χ. οι μαγνήτες, το κλείδωμα, κλπ., τι προτείνετε, να αποφύγω παρ' όλ' αυτά τις custom? Ή απλώς μου προτείνετε η custom να μην είναι από Ελλάδα;

[Αν κάποιος προτείνει εν τέλει custom, ας στείλει με πρ. μην. παρακαλώ πολύ πρόταση για Ελλάδα, διότι ούτε ο Γύπας ούτε ο Ευθυμιάδης κάνουν shredder-ιές...]

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ποιοί κάνουν χειροποίητες στην Ελλάδα;
« Απάντηση #9 στις: 30/07/09, 23:04 »
Mα οι Γύπας και Ευθυμιάδης είναι κατασκευαστες κλασικών κιθαρών....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος felecaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
q
« Απάντηση #10 στις: 02/08/09, 12:29 »
Αυτό λέω κι εγώ ρε συ Isnogood: αυτοί που ξέρω λόγω κλασικής, δυστυχώς δεν κατασκευάζουν ηλεκτρικές και γι' αυτό ρώτησα για προτάσεις...

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Ποιοί κάνουν χειροποίητες στην Ελλάδα;
« Απάντηση #11 στις: 02/08/09, 19:55 »
υπαρχει και ο ντουκας στα ιωαννινα που φερνει δικια του ξυλεια και κανει πολλες κατασκευες. ριξε μια ματια στο site  του

Αποσυνδεδεμένος EvilThatMenDo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Ποιοί κάνουν χειροποίητες στην Ελλάδα;
« Απάντηση #12 στις: 04/08/09, 23:35 »
αν δια8εσεις αρκετα χρηματα μπορει αυτη η <<customia>> να γραφει στο πανω της μερος <<esp>>....ετσι και σιγουρος 8α εισαι για το οργανο και μεταπωλητικη αξια 8α εχει!

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Ποιοί κάνουν χειροποίητες στην Ελλάδα;
« Απάντηση #13 στις: 04/08/09, 23:40 »
αν δια8εσεις αρκετα χρηματα μπορει αυτη η <<customia>> να γραφει στο πανω της μερος <<esp>>....ετσι και σιγουρος 8α εισαι για το οργανο και μεταπωλητικη αξια 8α εχει!
Ενα custom οργανο θα πουληθει σε καποιον που γνωριζει καποια πραγματα αν αποφασισεις να το δωσεις και οχι σε καποιον αρχαριο...
Οποτε ειτε γραφει ESP ειτε "σαλαμαρχος" παλι θα πουληθει και στην τελικη θα εχεις αποκτησει με πολυ λιγοτερα λ7 ενα εξισου ποιοτικο και προσαρμοσμενο στα μετρα σου οργανο...
Α, και επισης οταν αποφασιζεις να κανεις ενα custom οργανο, το κανεις για να το προσαρμοσεις στις αναγκες σου και να ειναι ακριβως αυτο που θελεις, οχι για να το πουλησεις καποια στιγμη...
αλλα και να υπαρξει τετοιο ενδεχομενο...

Αποσυνδεδεμένος EvilThatMenDo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Ποιοί κάνουν χειροποίητες στην Ελλάδα;
« Απάντηση #14 στις: 04/08/09, 23:47 »
σιγουρα απλως αναφερ8ηκε η πωληση πιο πανω για αυτο και το ειπα........

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Ποιοί κάνουν χειροποίητες στην Ελλάδα;
« Απάντηση #15 στις: 05/08/09, 02:45 »
Καταρχην οι μισοι που αναφεροντε ως ελληνες καστομαδες ειναι απλα συναρμολογητες κιθαρων, αγοραζουν δηλαδη σωμα-μπρατσο-κτλ και τα συναρμολογουν δεν τα κατασκευαζουν.
Δευτερον, δυσκολο να βρεις καποιον να σου φτιαξει κιθαρα οπως την θελεις, εδω ή εξω, με κατω απο 2 χιλιαρικα. Μπορω να προτεινω καποιους ποιο φθηνους, αλλα δεν μπορω να εγγυηθω το αποτελεσμα.
Η Λιντς που αναφερεις σε τι τιμη βρισκεται?
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος felecaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Ποιοί κάνουν χειροποίητες στην Ελλάδα;
« Απάντηση #16 στις: 07/08/09, 14:56 »
Έχουμε και λέμε (και νομίζω ότι οι απαντήσεις δικαίωσαν τη δημοσίευση)  :

Προς EvilThatMenDo, m@ster k@frer: Αναμφισβήτητα, ένα όργανο με τα χαρακτηριστικά που αναφέρθηκαν (προσθέστε: seymour duncan invader στη βάση κλπ. για heavy 2-1-2, H-S-H δηλαδή) με Alder σώμα, maple λαιμό και εβένινη ταστιέρα, όπου το μπράτσο θα είναι λεπτό σαν τους Super Wizard, θα μπορούσε να ήταν Ibanez ή ESP κατά παραγγελία. Είπαμε, ο μόνος λόγος που θα φτιάχνονταν ένα τέτοιο όργανο είναι εάν η τιμή των κατά παραγγελία εταιρικών ήταν τρομερά μεγαλύτερη από τις εν Ελλάδι καστομιές. Προφανώς δεν με ενδιαφέρει να τις ξαναπουλήσω, άμα δεν είναι αυτό που θέλω κλάφτα χαράλαμπε. Αλλά εννοείται ότι δεν θα χάσουν την αξία τους.

ΠροςJezus : Κοίτα, ειδικά το μπράτσο είναι κάτι πολύ ζόρικο, οπότε δεν θα με χάλαγε εάν παρήγγελνα από την Ibanez  ή την ESP το συγκεκριμένο κομμάτι. Τα υπόλοιπα που ζητάω, δεν είναι δα και τόσο εξεζητημένα... Η Λυντσιά κοστίζει 2.300€. Μην ξεχνάς όμως ότι δεν θέλω παρά το μπράτσο της και αυτό με 24, όχι 22 τάστα, οπότε και σε καλύτερη τιμή να βρεθεί δεν με ενδιαφέρει αυτούσια. Δεν θέλω το συγκεκριμένο μοντέλο όπως είναι. Μπορείς κι εσύ να στείλεις πρ. μήν. όπως είθισται;

Προς  GEO_ZZZZ: Ενδιαφέρθηκα να δω τι ζητάει η ESP στην Ιαπωνία. Είναι τόσα πολλά, που μαζί με ΦΠΑ και εκτελωνισμούς δεν αξίζει τον κόπο - πραγματικά θα ήταν καλύτερο να αγοράσω τα μοντέλα που με ενδιαφέρουν (π.χ. του Lynch) και να ξεκολλήσω ότι μου χρειάζεται εν είδει δόκτωρος Frankenstein παρά να την κατασκευάσουν στην Ιαπωνία.

Και το κουφότερο όλων: μετά από πολλά χρόνια επανήλθε στις Ibanez Prestige το μπράτσο Super Wizard, εκείνο που είχε 17άρι μπράτσο, το πολύ λεπτό. Είναι σημαδιακό μάλλον...
« Τελευταία τροποποίηση: 07/08/09, 16:14 από Απόλλων »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
61 Απαντήσεις
42264 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/09, 14:55
από PapaRoach
13 Απαντήσεις
5252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/07, 23:20
από ilianthos-Kanlis
111 Απαντήσεις
45165 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/08, 23:41
από Mrs Brightside
17 Απαντήσεις
11926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/08, 14:54
από gers
23 Απαντήσεις
7650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/08, 21:42
από Ammon Jerro
14 Απαντήσεις
7034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/09, 14:12
από Blacksheepιος
3 Απαντήσεις
3147 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/08, 22:40
από morpheas
182 Απαντήσεις
53629 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/09, 04:36
από Vaiking
25 Απαντήσεις
11345 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/09, 10:12
από philip the great
28 Απαντήσεις
11202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/14, 02:43
από roussos