Αποστολέας Θέμα: Προβληματισμός για ενισχυτή.  (Αναγνώστηκε 19496 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους.
Ελπίζω πριν διαβάσετε το θέμα να έχετε οπλιστεί με πολύ υπομονή γιατι αρκετές απο τις ερωτήσεις που θα μου κάνετε δεν ξέρω αν μπορω να τις απαντήσω  :P


Λοιπόν παμε.
Θέλω να αγοράσω ενισχυτή κυρίως για live. Για μελέτη σπίτι παίζω σχεδόν αποκλειστικά με εναν yamaha thr10 και είμαι πάρα πολυ ευχαριστημένος. (Αν υπήρχε σε πιο πολλα βατ με κάποιο footswitch μάλλον δεν θα κάναμε καν αυτη τη κουβέντα..Αλλα δεν υπάρχει)
Αυτη την στιγμή λοιπον παίζω σε πρόβες και live με πεταλιέρα (pod hd500) και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος (τονίζω το γενικές διοτι με εχει αδειάσει κανα-δυο φορες, οταν πάω να τον συνδέσω σε κάποιο άλλο ενισχυτη ακούγεται τελείως διαφορετικα (παντα μιλαω για σύνδεση στο fxloop).
Επίσης ενα πρόβλημα  που έχει είναι πως αλλού φτιάχνω τον ήχο και αλλου τελικά παίζω, δεν λέω μου αρέσουν οι εκπλήξεις αλλα δεν μπορώ να πω πως εχω χαρεί ιδιαίτερα οταν εχω φτιάξει στο σπίτι (σε εναν marshall mg30) τον υπεργ**άτο ήχο και πάω στο στούντιο και αυτο το πράγμα δεν ακούγεται.
Παρόλα αυτα με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο σε διάφορες περιστάσεις.


Στην μπάντα παίζουμε rock/hard rock/heavy rock/heavy metal..Γενικά υπάρχουν βαρια riffs και αρκετο gain..Επίσης τον θέλω και για ρυθμικα και για σόλο.
Το θέμα είναι πως παίζουμε και διασκευες απο ενα γενικά ευρυ φάσμα τις ροk οποτε δεν μπορώ μαλλον να πω πως χτίζω εναν ήχο και παω με αυτόν διοτι είναι διαφορετικος ο ήχος των metallica και διαφορετικός του bon jovi.


Επειδή μπορω να γράφω, γραφω, γραφω και να χαθεί τελείως η κουβέντα θα θέσω τα ερωτήματα μου και απο εκει και περα ας υποθούν τα υπόλοιπα σε μορφη συζήτησης και πιστευω πως κάτι θα βγει.


Είμαι ανάμεσα σε διαφορετικές λύσεις:
1. κρατάω την πεταλιέρα (οπου οπως είπαμε είμαι γενικα ευχαριστημένος) και την συνδιάζω με  αυτο: http://www.thomann.de/gr/tech_21_power_engine_60.htm
Εδώ νομίζω πως θα έχω τα εξης θετικά :θα μπορώ να φτιάχνω τον ήχο και εκει που τον εφτιαξα εκει να παίζ,  οποτε δεν θα εχω τις επληξεις (παρόλου που οπως είπαμε μου αρέσουν  :P ) και θα συνεχίσω να έχω την άνεση να εχω 10 διαφορετικούς ήχους σε ενα μηχάνημα.


2. http://www.thomann.de/gr/blackstar_id60_tvp.htm
Εχω διαβάσει γενικά φοβερά λόγια (και απο τον Ανδιανό που εκτιμάω πολυ) και μάλλον είναι σαν-καλυτερος με τον yamaha που είπα πως είμαι ικανοποιημένος..Επίσης εχω την δυνατότητα να έχω διάφορους ήχους με το + οτι θα είναι πραγματικοί (συγκριτικα με το pod)


3. Λαμπάτος ενισχυτής οπου θα παίζω με τα αναλογικά πετάλια που έχω.


Επίσης δεν ξέρω πόσα βατ χρειάζομαι για live (καλα, προφανώς δεν μιλάμε για live στο οακα - terra vibe κλπ. Μιλάμε για τα κλασσικά livaδικα).


Αυτα..περιμένω απάντήσεις (βασικά ερωτήσεις) μπας και βγάλουμε καμια άκρη γιατι μόνος μου δεν το βλέπω..

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #1 στις: 25/05/15, 21:15 »
Το power engine το ειχα, με pod XT τοτε αλλα και διαφορα αλλα. Θα ηθελα να ειχε παραπανω ισχυ προσωπικα. Δεν ξερω ποσο δυνατα παιζετε βεβαια. Επαρκει αλλα δεν περισσευει.  Επισης ειναι λιγο περιεργο γιατι ο ηχος δεν μαρεζε με τα speaker sims on σε studio direct mode (μιλαω γιατι εχεις pod) ουτε μου αρεζε με combo power amp mode η stack power amp mode. Μου αρεσε πολυ σε combo power amp με τα speaker sims on (που ηταν σαν eq φιλτρα).

Εν παση περιπτωσει μια καλη λυση θα ηταν δυο απο αυτα, να ριξεις και καμια παπαντζα με stereo εφε η απλα να βαλεις ενα σε καθε πλευρα της σκηνης αν εισαι ο μονος κιθαριστας.

Το pod επαιζε το ιδιο καλα η καλυτερα στο return του λαμπατου peavey XXX που ειχα τοτε. Πιο βαρυ αλλα πιο καλη δουλεια. Αλλα τελικα ακουγοταν καλυτερα μονο του.


Αν θα βαλεις το pod σε ενισχυτη, ο μισος ηχος ειναι τελικος-μεγαφωνο ο,τι και να κανεις και ετσι, το pod θα ειναι preamp με πολλη ευελιξια και εφε (γιατι οχι). Το spider valve mk II υποτιθεται οτι ειναι αυτο αλλα ηταν απαισιο!!! Και δεν εκοβε ευκολα. Το προσπαθησε ο κουμπαρος μου οσο δεν παει...Εγω ειχα παιξει με pod XT επισης σε λαμπα τελικο (brunetti silver bullet) σε δυο καμπινες 1x12 με vintage 30 και δεν ειχα τον καλυτερο δυνατο ηχο αλλα για καθαρα και lead ηταν μια χαρα. Τα ρυθμικα δεν προλαβα να τα ψαξω πολυ αλλα δεν πολυ ακουγοταν (ειχα 3-4 patch για ρυθμικο ηχο, τα αλλαζα on the fly, μονο το JCM 800 ακουγοταν). Συμπτωματικα, χρονια μετα με το παλιο line6 ax2 212 παλι μονο το JCM 800 ακουγοταν χα χα στην μπαντα.


Εγω θα επαιρνα μπορει και αυτοενισχυομενο (το μονο που μπορει να εκμεταλλευτει την ευελιξια του pod) δηλαδη ενα κανονικο PA με δικο του volume το οποιο σημαινει οτι δινεις μια γραμμη ετοιμη (αριστερα π.χ.) στον ηχοληπτη και μια κρατας (την δεξια) για το δικο σου. Δεν ακους? Ανεβαζεις απο το αυτοενισχυομενο χωρις να πειραξεις την ενταση που εδωσες στον ηχοληπτη και εκανε δουλεια. Και τελειωσε. Δεν ενοχλεις και δεν ενοχλεισαι. Μπορεις να δεις και wedge (να κοιταει εσενα απο το πατωμα). Καλες λυσεις φαινονται να ειναι τα mackie thump και alto TS 112. Στην τιμη κοντα σε ενα μεταχειρισμενο power engine μερικα απο αυτα. Και θα εχεις και διαφορετικους ηχους για καθε τραγουδι (αυτο ειναι μεχρι και λιγο παγιδα παντως).


Αν θες να ξεφυγεις και λιγο απο το pod και πας στα 400-500 καποιον καλο μεταχειρισμενο λαμπατο με εμφαση στο heavy και την αξιοπιστια. Αν θα παρεις ολο το γκαζι απο πεταλια ακομη και fender blues deluxe να παρεις θα κανει δουλεια!!! Αρκετοι παιρνουν fender hot rod και ενα super gain pedal (wampler triple wreck η bogner red η AMT tight Κτλ series, blackstar HT) και τελειωνει εκει η δουλεια. Ακομη και το pod σε 4 cable method θα βγαλει ψωμι εκει.


Παντως προσωπικα, αν μπορουσα, 400-600? Καποιο Mesa boogie, peavey XXX-5150, marshall DSL 40c ισως, randall RD. Παιζουν και σε λογικες εντασεις αυτα και θα συνεργαστουν με το pod. Φτηνοτερα απο το να παρεις ενα καλο clean amp Και ενα πεταλι 200-300 ευρω...


Μην απορριψεις καλα τρανζιστορ τυπου peavey bandit η marshall VS100 κτλ αλλα αν το μερακι σου θελει και λαμπα, δωστου να καταλαβει!

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #2 στις: 25/05/15, 21:32 »
Η αλήθεια είναι πως το pod εχει πάρα πολλές δυνατότητες πραγμα που μερικές φορες το κάνει δυσχρηστο..
Το θέμα είναι πως δεν ξέρω αν θέλω λαμπα απο την άποψη του οτι ακούω πω τον id30 tvp και σκέφτομαι πως ετσι οπως είναι το modeling σήμερα γιατι να δωσω 1000+ για λάμπα...Απο την άλλη ακούω και όλους αυτους που σου λένε "πάρε λάμπα να ωρεις την υγεια σου" και προβληματίζομαι..


Αν ας πούμε πάω στο παραπάνω ενισχυτη (blackstar) 30W φτάνουν για live? πρέπει να πάω σε μεγαλύτερο? Επίσης αρα δεν θεωρείς και πολυ καλή την λύση power engine + pod...?


Εχθές παίζαμε σε ενα live με αλλες μπάντες και είδα κάποιους που έμπαιναν στο καθαρό και έπαιρναν ολο το gain απο πετάλια και να πώ την αλήθεια το pod μου ακουγόταν καλύτερα...Αρα μάλλον αν πήγαινα σε λαμπα θα πήγαινα σε κάτι που θα έπαιρνα το gain απο τον ίδιο και αντε να το boosαρρω λίγο με κανενα overdrive..
 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #3 στις: 26/05/15, 09:44 »
Επίσης ενα πρόβλημα  που έχει είναι πως αλλού φτιάχνω τον ήχο και αλλου τελικά παίζω, δεν λέω μου αρέσουν οι εκπλήξεις αλλα δεν μπορώ να πω πως εχω χαρεί ιδιαίτερα οταν εχω φτιάξει στο σπίτι (σε εναν marshall mg30) τον υπεργ**άτο ήχο και πάω στο στούντιο και αυτο το πράγμα δεν ακούγεται.
Παρόλα αυτα με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο σε διάφορες περιστάσεις.


Με το HD500 μπορεις να βγαλεις ηχαρες σε καθε περισταση, απλα φτιαξε τους ηχους σου στην ενταση που θα τους χρησιμοποιησεις sto live (περιπου 85dB είναι καλά, μιας και απο εκει και πανω η καμπυλη Fletcher-Munson γινεται πιο επιπεδη - αντιλαμβανομαστε τις συχνότητες με τον ιδιο τροπο, ενω πιο χαμηλα αντιλαμβανεται το ανθρωπινο αυτι τις μπασες/πριμες συχνοτητες πιο εντονα-) και φυσικα χρησιμοποιεις οσο πιο ουδετερα ηχεια/ενισχυτη γινεται (οχι τον MG30), στη χειροτερη ενα σετ καλα ακουστικα (προσοχη, οχι για πολλη ωρα σε τετοιες εντασεις...).
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #4 στις: 26/05/15, 10:15 »
Πες τα χρυσοστομε!!!
Το φλατ ηχειο ειναι το παν.Και ολοι εχουμε την ταση να φτιαχνουμε τον ηχο μας αναποδα.Πρωτα το οργανο μετα εφε-ενησχητης και τελος η καμπινα..Λαθος γιατι αν ολα ειναι σπεσιαλ και η καμπινα μαπα τοτε τα χαλαει ολα.Και η γνωμη μου ειναι οσο το δυνατον πιο ουδετερος ενησχητης&καμπινα και με τα eq-εφε φερνεις τον ηχο στα μετρα σου.
Επισεις μολις καταλαβα οτι διαβαζα την περιφημη αυτη καμπυλη λαθος  ::)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #5 στις: 26/05/15, 11:30 »
Ναι το ξέρω οτι πρέπει να είναι σε οσο πιο φλατ ηχείο γίνεται, απλα δεν έχω. Ετσι τον συνδέω στο cd in και το φτιάχνω απο εκει..Άρα απο οτι κατάλαβα προτείνετε να κρατήσω το pod (να μην πάω δλδ σε κάποια λύση τύπου blackstar) και να αγοράσω κάποιο power engine ή κάτι αντίστοιχο..Είχα δει κάποιον που είχε απλα μια καμπίνα 1χ12 celestion (οχι ενισχυτη) και χρησιμοποιούσε ενδιάμεσα pod - καμπίνας ενα power amp της electro harmonix.. To έχει κάνει κανείς αυτο?
Ξέρω οτι σαν μηχάνημα είναι περισσότερο για να συνδέεται σε μονιτορ με XLR αλλα δεν υπάρχει ούτε σε ολα τα studio ούτε live αυτη η δυνατότητα..


Μπέρδεμα!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #6 στις: 26/05/15, 11:37 »
Εγω παω μπασο-προενησχηση που ειναι και DI-τελικος ΡΑ-καμπινα μπασου που ειναι οσο πιο φλατ γινετε.Το ιδιο συστημα το κανουν και παρα πολλοι αλλοι μπασηστες με πολλα κιλοβατ ΡΑ ανα Ευρωπη και Αμερικη.Ενας Γαλλος πεταξε στην αποθηκη καμπινα messa bogie 6χ10 για να βαλει μια φλατ.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #7 στις: 26/05/15, 11:42 »
Μιλάμε πάντα για χρήση pod...?Το έχασα λίγο..


Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #8 στις: 26/05/15, 12:22 »
H λύση σου αν θες να πας κατευθείαν από την πεταλιέρα σου σε frfr ηχείο είναι η πιο λογική αν θες να έχεις πλήρες έλεγχο του ήχου σου, αφού στην ουσία θα τον φτιάξεις εξ ολοκλήρου από την πεταλιέρα σου. Άρα θες κάτι που να ενισχύει την πεταλιέρα σου στην ουσία. Η Line6 βγάζει ένα τέτοιο μηχάνημα το οποίο εξυπηρετεί και άλλες λύσεις (ακουστικός ενισχυτής, μόνιτορ κτλ) και είναι αυτό. Το έχω δοκιμάσει με το pod και τρελάθηκα σαν αποτέλεσμα. Σίγουρα βγαίνεις και Live και πρόβες και ότι θες με αυτό.
Μία πιο φθηνή λύση (γιατί το line6 τσιμπάει) είναι να πάρεις ένα αυτοενισχυόμενο ηχείο της Behringer σαν και αυτό εδώ το οποίο είναι και στα μισά λεφτά. Αν θες να χρησιμοποιήσεις κιθαροκαμπίνα, επίσης καλή λύση, χρειάζεσαι ένα τελικό. Μπορείς να δεις αυτό που λες το Electro Harmonix 44 Magnum Poweramp το οποίο δεν το έχω δοκιμάσει οπότε δεν ξέρω τι παίζει. Μια χαρά μου φαίνεται btw. Αυτό που έχω δοκιμάσει και είναι ο τελικός της Harley Benton ο οποίος είναι stereo, έχει ξεχωριστά presence και depth σε κάθε κανάλι και επίσης είναι φθηνός, γερός σαν κατασκευή και κάνει αυτό που πρέπει να κάνει άριστα. Το καλό σε αυτή την περίπτωση ότι έχεις ένα ηχείο να χρωματίζει την ήχο σου real time, και όχι ένα snapshot αυτού μέσω μιας καμπύλης eq (cab sim). Κατέληξα να δουλεύω έτσι (Harley Benton τελικός με κιθαροκαμπίνα) με το Digitech GSP1101 (modeling μηχάνημα σαν το Pod) γιατί το real ηχείο μου ακουγόταν καλύτερα από τα cab sim που έχει το digitech. Η λύση πάντως Pod+full range αυτοενισχυόμενο ηχείο/καμπίνα για μένα είναι πιο λογική αν έχει μετακινήσεις και live σε διαφορετικούς χώρους.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/05/15, 12:25 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #9 στις: 26/05/15, 12:41 »
Αρα συνοψίζουμε..
Κρατάω pod αυτο είναι το ενα κομμάτι.
Απο εκει και πέρα παίζουμε μεταξύ pod αυτοενισχυόμενο (που μου φαίνεται λίγο δύσκολο στην μετακίνηση)
και σκέτης καμπίνας με χρήση τελικού magnum 44 ή Harley benton.


Μεταξύ των 2 λύσεων ποια είναι αυτή που δίνει το ποιοτικότερο ήχο? Κάτι μου λέει ο Harley Benton.
Και απο εκει και πέρα τί καμπίνα αγοράζω? Μια απλή ας πούμε 1χ12?
Επίσης με την χρήση των 2 παραπάνων τελικών συνεχίζω να φτιάχνω τους ήχους χρησιμοποιόντας
full amps ή πρέπει να χρησιμοποιώ τις pre εκδόσεις?


Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #10 στις: 26/05/15, 13:12 »
Στη λύση pod -> αυτοενισχυόμενο (μιλαμε για FRFR υποθέτω), φτιαχνεις του ηχους με full amps (μαζι με τα cab sims δηλαδη) στο pod. Στη δευτερη λύση, απλα απενεργοποιεις τα cab sim του pod (μιας και θα εχεις πραγματικη καμπινα 1Χ12''). Σε καθε περιπτωση, ρυθμισε τα βασει του τι αρεσει περισσοτερο σε εσενα (δεν υπαρχουν πρεπει σε αυτα, γουστα ειναι  ;) ), απλα θυμισου να το ρυθμισεις σε μια Α ενταση που ειπαμε και παραπανω, πχ πηγαινε σε μια προβα στο στουντιο νωριτερα απ' τους αλλους για να φτιαξεις τους ηχους σου με την "ησυχία" σου (που λεει ο λόγος  ;D ).
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #11 στις: 26/05/15, 16:09 »
Οκ..
Τωρα το θέμα είναι πια λύση είναι η καλύτερη.
Pod + αυτοενισχυόμενο ή Pod + καμπίνα + τελικός amp..?
Συγνώμη αν κάνω λάθος αλλα οταν λεμε αυτοενισχυόμενο δεν εννοούμε τα μονιτορ που έχουν όλα τα στούντιο και liveαδικα?
Εννοώ γιατι να αγοράσω ενα δικό μου και να μην συνδέομαι κατευθείαν σε αυτα?
Επίσης όπως προανέφερα εχω έναν marshall MG30 με 12'' celestion ηχείο.Υπάρχει καμια μόντα να μετατραπεί σε καμπίνα ?(για να μην πέσουν ολα τα έξοδα μαζι  ;D [size=78%])..?[/size]

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #12 στις: 26/05/15, 17:46 »
Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην μπαίνεις direct στην κονσόλα με το Pod και να μπλέκεις με ενισχυτές κι αυτοενισχυόμενα. Εκεί που προβάρετε δεν έχει ΡΑ; Για λάιβ δεν το συζητώ, με 2 κανάλια κιόλας, για να σε βγάζει ο ηχολήπτης stereo  ;D (εφόσον έχεις κι αντίστοιχους panned stereo ήχους στο Pod).

Στο σπίτι βολεύεσαι με το Yamaha, οπότε γιατί να δώσεις χρήματα;
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #13 στις: 26/05/15, 17:55 »
Μητσάκο σε κάποια στούντιο δεν με αφήνουν να συνδέομαι direct με την πρόφαση οτι μπορει να χαλάσουν τα μονιτορ τους ή οτι είναι μονο για φωνη κλπ..
Επίσης σε Live σε γνωστό μαγαζί μου είπε πως καλύτερα να συνδεθώ στον amp...Δεν ξερω..
εχω προβληματιστεί πολυ..Αν ας πούμε μπαίνω direct θα είναι το ιδιο ποιοτικος ο ήχος με το αν έχω καμπίνα + pod + power amp?

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #14 στις: 26/05/15, 18:21 »
Λογος για να εχεις δικο σου αυτοενισχυομενο, ειναι ενας και πολυ απλος, αλλα, για μενα σημαντικος.

Περα απο μια σταθερη αναφορα στον ηχο σου η οποια θα ειναι "σχετικα" κοντα στο PA του καθε μαγαζιου (κοινως θα φτιαχνεις τον ηχο εκει και περιπου ετσι θα βγαινει και απο το PA του καθε μαγαζιου, φυσικα και δεν ειναι ιδια, αλλα θα ειναι κοντινοτερα απο το να δινεις pod----power amp-----κιθαριστικο μεγαφωνο και απο εκει αλλο μικροφωνο στον ηχοληπτη και απο εκει να βγει στο PA), θα εχεις παντα μα παντα δικο σου volume.


Για αυτο και προτεινα και wedge επισης (αυτα που μπαινουν και κυρτα στο πατωμα μπροστα σου και ακους κατευθειαν στα αυτια σου χωρις να ανησυχεις αν χτυπας πληθος η και την μπαντα).

Αν θα διαβασεις ακομη και στο κιθαρα σε αλλα threads, ενα μεγαλο προβλημα με το να πας DI ειναι οτι το PA ειναι ψηλα (κοινως σε μικρο bar μπορει και να ξεχασεις το μονιτορ για σενα) οποτε εχεις μια απομακρυσμενη αισθηση και ταυτοχρονα αν ανεβασεις ενταση για να ακους δικαιολογημενα χαλας τον ηχο της μπαντας και θα σε κατσαδιασουν. Καποιες φορες και μονιτορ να εχεις, απο το μαγαζι, μονο για σενα, θα παρεις παλι ολο τον ηχο της μπαντας απο εκει μαζι και την κιθαρα σου. Αυτο σημαινει οτι αν θες να ακους λιγο παραπανω (και ποιος δεν θελει για να παιζει και πιο ανετα) δεν εχεις αλλη λυση ειτε απο το να ανεβασεις το volume του Pod ειτε να ζητησεις απο τον ηχοληπτη και πιθανο και στις δυο περιπτωσεις παλι να σε κατεβασει εκει που πρεπει.


Αν εχεις δικο σου αυτοενισχυομενο, τους γραφεις ολους με την καλη εννοια και με στυλ. Δινεις τη γραμμη του pod εξω, ο ηχοληπτης την κανει ο,τι θελει (ανεβασμα, κατεβασμα, eq compressor με τα αλλα, ο,τι θελει), εσενα δε σε νοιαζει γιατι η αλλη γραμμη του pod θα ειναι στο δικο σου εργαλειο-αυτοενισχυομενο. Αν στην μπαντα δεν σε ακουν, το γυρνας λιγο προς τα εκει και ακουν. Αν εσυ δεν ακους, ανεβαζεις ενταση, ξεχωριστα απο το αυτοενισχυομενο και τελειωσε, δεν χαλας την μιξη κανενος.
Οποτε δυο στα δυο, ηχος κοντα στο τελικο αποτελεσμα και ξεχωριστη ενταση.  Πολλοι χρηστοι axe-fx η kemper κανουν αποκλειστικα αυτο.

Τωρα ενα power engine ειναι το ιδιο, χωρις να ειναι full response στα πριμα ο ηχος. Flat ειναι, δηλαδη μπορεις να πας με full amp και οχι μονο preamp εκει, αλλα κατα βαση δεν εχει tweeter ειναι μια μικρογραφια του τελικος harley benton και κιθαρο καμπινα δυο σε ενα που ελεγες παραπανω. Με ενα μεγαφωνο σχετικα ουδετερο και με εξτρα eq για να πειραζεις αναλογα με το χωρο χωρις να πειραζεις τα patch.


Παροτι, "tech21man" το προιον αυτο, δεν μου ειπε και τοοοοσα πολλα. Δεν ειναι οσο δυνατο περιμενα σε ενταση για καποια ειδη τουλαχιστο και δεν εχει πληρη εκταση συχνοτητας. Ειχε καλη κιθαριστικου στυλ ανοικτη καμπινα (και αυτο αλλα φτιαχνει και αλλα χαλαει) ειχε καλο eq που ομως global εχουν και τα αυτοενισχυομενα αλλα και τα modellers σα το pod ξεχωριστα απο τα patch. Κοινως το προτερημα του ειναι το οτι το παιρνεις στο ενα χερι και παιζεις σχεδον παντου, υπο προυποθεσεις. Θα το ξαναεπαιρνα, αλλα μαλλον δυο και θα αλλαζα μεγαφωνο σιγουρα, με ομοαξωνικο 12ιντσο της fane με tweeter για πραγματικο Flat response full range. Ωστοσο τοτε θα θυσιασεις λιγη ισχυ (για το tweeter) οποτε σιγουρα δυο.


Μαλλον αυτοενισχυομενο, η λαμπατο ενισχυτη εστω καθαρο και το pod να κανει ολα τα υπολοιπα και να παει ο ηχος στο PA με μικροφωνο θα μου αρεσε.



Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #15 στις: 26/05/15, 18:34 »
Απλα εχω ακούσει απο διάφορους οτι direct εχει πολλες ψηλές συχνότητες που χαλάνε τον ήχο και σκεφτόμουν πως έχοντας μια καμπίνα και εναν τελικο μήπως έπερνα πιο "φυσικο" ήχο..
Επίσης αν εχω μόνο αυτο ενισχυόμενο και πέσω στην περίπτωση που σου είπα παραπάνω οπου ο ηχολήπτης μου κάνει νερα...?

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #16 στις: 26/05/15, 19:35 »
Ένα active stage monitor χαμένο δεν θα πάει με τίποτα σε κάτοχο Pod, αλλά πραγματικά δεν είναι κι απολύτως αναγκαίο. Στην τελική, καλύτερα κατ' εμέ στο σπίτι να το συνδέεις σε studio monitors, και πάλι η απόκριση θα είναι επαρκώς flat για να έχεις στο μυαλό σου πώς βγαίνεις στο live.

Πάντως καλύτερη λύση είναι από το λαμπάτο για το Pod το αυτοενισχυόμενο.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #17 στις: 26/05/15, 20:28 »
Άρα η direct σύνδεση έχει ποιοτικοτερο αποτέλεσμα απο το pod+power amp+cab?
Μένουμε σε αυτη και απλα ψάχνουμε πιο αυτοενισχυόμενο θα είναι?

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #18 στις: 26/05/15, 21:11 »
Mα σκέψου ότι στα live το cab θα είναι 99% mic'ed, όπου και να παίζεις, οπότε αυτό που θα βγάζεις έξω πάλι δε θα είναι αυτό που ακούς από το cab αυτό καθεαυτό σαν backline, ενώ βάζεις στην εξίσωση κι άλλες μεταβλητές, όπως το είδος του μικροφώνου, η τοποθέτησή του, πόσο το "έχει" ο ηχολήπτης να σε βγάλει με αυτό τον τρόπο.

Ένα monitor εξασφαλίζει περίσσοτερο την αδιαβλητότητα του αποτελέσματος στο αυτί σου και στο αυτί του κοινού που σε ακούει από το ΡΑ, ενώ η line σύνδεση απλουστεύει τα πράγματα και για τον ηχολήπτη.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #19 στις: 26/05/15, 21:20 »
Οκ..οποτε πάμε σε αυτοενισχυόμενο...πιο όμως που να είναι και σε μια τιμή που να μην μας πετάξουν απο το σπίτι..? ;D
Επίσης να ρωτήσω γιατι αναφερθηκε παραπάνω...Το pod δεν εχει την δυνατότητα να αλλάζει ολο το eq ταυτόχρονα ετσι δεν είναι?
Δλδ ας πούμε θέλω να γίνω πιο Μπάσος/Πριμαριστός σε όλα τα patch ταυτόχρονα....?

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #20 στις: 26/05/15, 21:33 »
Πάντως καλύτερη λύση είναι από το λαμπάτο για το Pod το αυτοενισχυόμενο.
+1

Συγχώνευση μηνυμάτων: 26/05/15, 23:44
Επίσης να ρωτήσω γιατι αναφερθηκε παραπάνω...Το pod δεν εχει την δυνατότητα να αλλάζει ολο το eq ταυτόχρονα ετσι δεν είναι?
Δλδ ας πούμε θέλω να γίνω πιο Μπάσος/Πριμαριστός σε όλα τα patch ταυτόχρονα....?

Με το νεο firmware v2.62, οι hd500 και500x μονο, εχουν πλεον καιι αυτη τη δυνατοτητα, με το global eq.
http://line6.com/support/topic/13103-262-for-everyone/
« Τελευταία τροποποίηση: 26/05/15, 23:44 από Korgy »

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #21 στις: 26/05/15, 23:11 »
Ωραία...
Οπότε παίρνω ενα αυτοενισχυόμενο μονιτορ το οποιο χρησιμοποιώ για να φτιάξω τους ήχους στο σπίτι.
Με αυτό παίζω στα live δίνοντας το ενα κανάλι στον ηχολήπτη (αυτο που θα ακούει ο κοσμος) και το άλλο στο αυτοενισχυόμενο που θα ακούω εγω.
Σε περίπτωση που το μαγαζί ειναι μικρό μπορώ να ακουστώ κατευθείαν απο εκει (σαν να είχα ενισχυτη).
Και είναι η ποιοτικότερη λύση (απο θεμα ποιοτητας ήχου) για live και πρόβες..
 ;D
Τα λέω καλά??


Απο εδω και περα λοιπον τι πρέπει να προσέξω?
Μέγεθος ηχείου, Watt, Κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά?
Έχετε δοκιμάσει κάποιο που να προτείνετε?


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #22 στις: 26/05/15, 23:40 »
Ωστοσο τοτε θα θυσιασεις λιγη ισχυ (για το tweeter)
.


Οχι απαρετητα.Για να υπαρχει tweeter  αρα γινετε διαχορισμος συχνοτητων αρα υπαρχει κροσοβερ αρα το rweeter τραβαει δυναμη απο εκει που το αλλο μεγαφωνο δεν τραβαει.Γιαυτο και δεν υπαρχει και αλλαγη στην ομηκη αντησταση
« Τελευταία τροποποίηση: 26/05/15, 23:42 από saved »
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #23 στις: 27/05/15, 01:04 »
Με αυτό παίζω στα live δίνοντας το ενα κανάλι στον ηχολήπτη (αυτο που θα ακούει ο κοσμος) και το άλλο στο αυτοενισχυόμενο που θα ακούω εγω.
Οχι
Ετσι θα ακους εσυ το ενα delay και ο κοσμος το αλλο.
Το ιδιο καναλι και σε mix και στο μονιτορ
Συνηθως στο στλενει πισω ο  ηχοληπτης μεσω aux και σου βαζει και οτι αλλο θελεις να ακους απο την μπαντα.
Σαν προσωπικο μονιτορ.

Φυσικα με ενα monitor θα παιζεις μονοφωνικα και θα ακους μονοφωνικα.
Μη φταξεις ηχους με stereo effects. Κατι ping pong και stereo delay, chorus κλπ τοποθετημενα μετα το amp, ξεχνα τα.
Θα στησεις ηχους σαν να παιζεις μονοφωνικα σε ενισχυτη. Θα το βλεπεις και στην οθονη δλδ του hd500
Αλλιως θελεις 2 output και 2 monitor.
Stereo εχεις μεν τεραστιο ογκο, αλλα δεν ειναι και τοσο real το πραγμα αν κανεις πολυ wide ηχους.
Αν ακουσεις  τις μιξεις σε ενα live, η κιθαρα ειναι μασιφ ο ηχος και μεσαιος.
Αν στησεις στερεο (με 2 μονιτορ) καλο ειναι να κανεις soft balance γενικοτερα στα effects, για να εχεις μονο ογκο στον ηχο και να μην ειναι wide και χανεται η "εστιαση" στην κιθαρα.
Αυτα μονο οταν λειτουργεις ως pad την κιθαρα (ατμοσφαιρες κλπ),  ή  οταν κανεις ενα σολο χωρις την μπαντα και θελεις να γεμισει  ο χωρος ηχο.

Φυσικα υπαρχει και το in ear monitor αλλα μονα τους δεν δινουν τον ογκο που θελουμε (ακoμα κι αν κανεις ειδικα για τα αυτια σου με εκμαγειο) και χρειαζονται και side monitors στη σκηνη για να τη βρισκουμε και λιγακι και να λυνονται τα χερια μας.
Αλλα μιλαμε για τον απολυτο ελεγχο του ηχου, αν γινει σωστα. (θελει και χρημα ομως)
« Τελευταία τροποποίηση: 27/05/15, 01:14 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για ενισχυτή.
« Απάντηση #24 στις: 27/05/15, 02:56 »
Οχι τουλάχιστον τώρα δεν με ενδιαφέρει το στερεο..Εκτος του οτι είμαστε 2 κιθάρες
είμαι αρκετα μπλεγμένος για να ασχοληθώ και με αυτο..
Μιλάμε πάντα για mono..Αρα δίνω απο το left out στο μονιτορ και πέρνει και μια γραμμη απο το ίδιο out (φαντάζομαι μεσω του μονιτορ) και ο ηχολήπτης..
Τα λέω καλα...?
ουφφ ???

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
12266 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/07, 21:56
από Fanoukos
9 Απαντήσεις
4191 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 14:57
από HeavyHead
4 Απαντήσεις
3153 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/08, 14:42
από Jezus
Help με ενισχυτη.

Ξεκίνησε από Mean « 1 2 » Ενισχυτές

26 Απαντήσεις
8437 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/08, 00:06
από GreekDudeCovers
16 Απαντήσεις
5616 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/09, 09:46
από vagtanplan
20 Απαντήσεις
7815 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/11, 19:39
από Jezus
31 Απαντήσεις
9294 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/12, 16:55
από Tasos_G
20 Απαντήσεις
7365 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/15, 22:12
από Starrider
12 Απαντήσεις
7216 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/16, 09:43
από saved
24 Απαντήσεις
21049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/17, 15:52
από vaig3