Αποστολέας Θέμα: marshal MG50 GFX  (Αναγνώστηκε 11638 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
marshal MG50 GFX
« στις: 23/04/18, 14:45 »


για αυτόν τον marshall τι γνωμη έχετε;;


https://www.thomann.de/gr/marshall_mg50gfx.htm

I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: marshal MG50 GFX
« Απάντηση #1 στις: 24/04/18, 14:53 »
Ομολογώ ότι δεν έχω δοκιμάσει ενισχυτές της σειράς ΜG τα τελευταία χρόνια και δεν ξέρω αν έχουν βελτιωθεί ηχητικά σε σύγκριση με παλιότερα μοντέλα. Πάντως νομίζω ότι με αυτά τα λεφτά ή και λιγότερα μπορείς να βρεις modelling ενισχυτές καλύτερους και σίγουρα πολύ πιο ευέλικτους από αυτόν. Π.χ. ο Μarshall Code 50 κοστίζει 269 Ευρώ στον Thomann και φαίνεται να έχει ασύγκριτα περισσότερες δυνατότητες, ενώ τον Code 25 τον χτυπάς με μόνο 169 Ευρώ (τα μισά λεφτά του MG50FX). Κοίτα επίσης και τους Blackstar ID30 TVP, Peavey Vypyr VIP 2, Fender Mustang GT40, Vox VT40X...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: marshal MG50 GFX
« Απάντηση #2 στις: 24/04/18, 16:18 »
Κατι σε Roland/Boss??

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: marshal MG50 GFX
« Απάντηση #3 στις: 24/04/18, 16:35 »
340 γιούρια για μόντελινγκ μου φαίνονται κάπως πολλά
τσίμπα αυτον εδώ (αν τον δοκιμάσεις και σου αρέσει εννοείται) και μία καμπινούλα 1χ12 και είσαι αρχηγόπουλο.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: marshal MG50 GFX
« Απάντηση #4 στις: 24/04/18, 16:58 »
340???
Χαχαχα με 60 παραπανω, πηρα μεταχειρο τον Koch studiotone 20W combo, 3 καναλια λαμπα.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: marshal MG50 GFX
« Απάντηση #5 στις: 24/04/18, 17:07 »
Just saying μολις μπηκα αγγελιες και ειδα Marshall DSL201 20W λαμπα στα 300Ε https://smart.noiz.gr/details.php?id=378354
review https://legendarytones.com/marshall-jcm-2000-dsl-201/

! No longer available



ΥΓ Λεει οτι ειναι αψογος αλλα δεν φερω καμια ευθυνη για την κατασταση του ενισχυτη. αφου δεν δοκιμασει το μηχανημα και δεν γνωριζω τον πωλητη.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/04/18, 17:22 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: marshal MG50 GFX
« Απάντηση #6 στις: 24/04/18, 18:07 »
Αυτό εδώ ήταν τρελό hit στους φίλους μου. Με πορώσανε και μένα λόγω χαμηλής τιμής και ενώ ακόμα το σκέφτομαι, μόλις είδα δυστυχώς στο Thomann sold out!! Αν ξαναρθεί στην ίδια τιμή θα το σκεφτώ.
https://www.thomann.de/gr/fender_vaporizer_rocket_red.htm?ref=prod_rel_332878_0
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: marshal MG50 GFX
« Απάντηση #7 στις: 24/04/18, 18:50 »
Κατι σε Roland/Boss??

Η Roland το παιχνίδι των modelling ενισχυτών φαίνεται να το έχει εγκαταλείψει κάπως, τουλάχιστον όσον αφορά στους Cube (που ήταν αντικειμενικά καλοί ενισχυτές). Είχα την προσδοκία ότι κάποια στιγμή θα έβγαζε μια πιο ανανεωμένη σειρά ώστε να χτυπήσει περισσότερο τον ανταγωνισμό. Κάτι τέτοιο δεν έγινε. Φαίνεται να έχει ρίξει πλέον το βάρος στους Boss Katana, για τους οποίους γενικά ακούω καλά λόγια, αλλά δεν έχει τύχει να τους δοκιμάσω για να έχω άποψη πώς συγκρίνονται με παρόμοιους modelling ενισχυτές. Πάντως, όπως παραδοσιακά και οι Roland Cube, φαίνονται σχετικά πιο φτωχοί από πλευράς διαθέσιμων προσομοιώσεων, εφφέ κλπ. Ίσως να το αντισταθμίζουν με την ποιότητα, αλλά αυτό θα πρέπει να μάς το πει κάποιος που έχει ιδία εμπειρία.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: marshal MG50 GFX
« Απάντηση #8 στις: 24/04/18, 19:03 »
σωστα, ίσως ο όρος modelling να μην είναι πλέον πιασάρικος, υπάρχει και στροφή στο vintage γενικά....
μάλλον το COSM το έχουν σταματήσει.
Επίσης δεν είδα το COSM logo στον SY300 το αναλογικό-style synth τους...
« Τελευταία τροποποίηση: 24/04/18, 19:05 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: marshal MG50 GFX
« Απάντηση #9 στις: 25/04/18, 10:39 »
Κατι σε Roland/Boss??

Η Roland το παιχνίδι των modelling ενισχυτών φαίνεται να το έχει εγκαταλείψει κάπως, τουλάχιστον όσον αφορά στους Cube (που ήταν αντικειμενικά καλοί ενισχυτές). Είχα την προσδοκία ότι κάποια στιγμή θα έβγαζε μια πιο ανανεωμένη σειρά ώστε να χτυπήσει περισσότερο τον ανταγωνισμό. Κάτι τέτοιο δεν έγινε. Φαίνεται να έχει ρίξει πλέον το βάρος στους Boss Katana, για τους οποίους γενικά ακούω καλά λόγια, αλλά δεν έχει τύχει να τους δοκιμάσω για να έχω άποψη πώς συγκρίνονται με παρόμοιους modelling ενισχυτές. Πάντως, όπως παραδοσιακά και οι Roland Cube, φαίνονται σχετικά πιο φτωχοί από πλευράς διαθέσιμων προσομοιώσεων, εφφέ κλπ. Ίσως να το αντισταθμίζουν με την ποιότητα, αλλά αυτό θα πρέπει να μάς το πει κάποιος που έχει ιδία εμπειρία.

το έψαξα κάπως, όπως θα περίμενε κανείς θα ήταν παράδοξο για μια τέτοια εταιρία να εγκαταλείψει μια βασική της αγορά. Αυτο που φαίνεται είναι να εγκαταλείπουν την τεχνολογιά COSM, και να επενδύουν στο tube-logic είτε με διακριτά αναλογικά στοιχεία  (υπάρχει π.χ. και κάψουλα για ήχο Steve Vai ) είτε με DSP, δηλαδή πρόκειται περι υβριδικής τεχνολογίας σε πολλά επίπεδα. Πρώτα πρώτα με το sy300 βλέπουμε οτι δεν είναι κλασικό ψηφιακό synth αλλά oscillator-based, μόνο που τα oscillators προφανώς είναι ψηφιακά εξου και το analog-style. Ετσι απλά χρησιμοποιούν ψηφιακή τεχνολογία μόνο την βάση προσομοιώνοντας σε χαμηλό επίπεδο, το οποίο δίνει και πιο φυσικό αποτέλεσμα στα υψηλότερα επίπεδα (και στο τελικό αποτέλεσμα), είτε στην περίπτωση του synth, είτε στην περίπτωση του ενισχυτη. Νομίζω αυτό είναι το μέλλον.
Δηλαδή, αντι της παλιάς παρωχημένης ψηφιακής λογικής, οκ, ας πάρουμε τον 5150 και ας προσπαθήσουμε να παράξουμε ίδια κυματομορφή με ψηφιακό τρόπο οδηγούμενοι και κατευθυνόμενοι απο το τελικό επιθυμητό αποτέλεσμα, η νέα λογική είναι, ας προσομοιώσουμε τα αναλογικά στοιχεία του 5150 ωστε να παράξουμε το τελικό αποτέλεσμα με πιο έξυπνο και πειστικό τρόπο. Τουλάχιστον έτσι το εκλαμβάνω εγώ.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/04/18, 10:44 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: marshal MG50 GFX
« Απάντηση #10 στις: 25/04/18, 12:46 »
το έψαξα κάπως, όπως θα περίμενε κανείς θα ήταν παράδοξο για μια τέτοια εταιρία να εγκαταλείψει μια βασική της αγορά. Αυτο που φαίνεται είναι να εγκαταλείπουν την τεχνολογιά COSM, και να επενδύουν στο tube-logic είτε με διακριτά αναλογικά στοιχεία  (υπάρχει π.χ. και κάψουλα για ήχο Steve Vai ) είτε με DSP, δηλαδή πρόκειται περι υβριδικής τεχνολογίας σε πολλά επίπεδα. Πρώτα πρώτα με το sy300 βλέπουμε οτι δεν είναι κλασικό ψηφιακό synth αλλά oscillator-based, μόνο που τα oscillators προφανώς είναι ψηφιακά εξου και το analog-style. Ετσι απλά χρησιμοποιούν ψηφιακή τεχνολογία μόνο την βάση προσομοιώνοντας σε χαμηλό επίπεδο, το οποίο δίνει και πιο φυσικό αποτέλεσμα στα υψηλότερα επίπεδα (και στο τελικό αποτέλεσμα), είτε στην περίπτωση του synth, είτε στην περίπτωση του ενισχυτη. Νομίζω αυτό είναι το μέλλον.

Δεν ξέρω τι γίνεται με τα guitar synth, τα οποία λογικά (ακριβώς επειδή είναι synth) θα έχουν άλλη φιλοσοφία από έναν ενισχυτή ή πολυεφφέ. Πάντως τα πιο καινούργια πολυεφφέ της Boss (GT-1, GT-001, GT-100) έχουν ακόμα το COSM logo, οπότε ίσως να υπάρχουν άλλοι λόγοι. Έχω την αίσθηση ότι οι Cube, αν και ήταν ποιοτικά και στιβαρά μηχανήματα, δεν ήταν σε θέση ανταγωνιστούν παρόμοιους ενισχυτές από Vox, Fender, Peavey, Line 6 καθώς και άλλες εταιρίες σχετικά πιο καινούργιες στο χώρο του modelling όπως Yamaha, Marshall, Blackstar, κλπ, λόγω περιορισμένων συγκριτικά δυνατοτήτων και υψηλότερης τιμής. Οπότε ίσως η Roland αποφάσισε να χτυπήσει την αγορά λανσάροντας μια εντελώς καινούργια σειρά ενισχυτών με το όνομα της Boss που έχει άλλο κύρος, παρά ανανεώνοντας τους Cube.

Παράθεση
Δηλαδή, αντι της παλιάς παρωχημένης ψηφιακής λογικής, οκ, ας πάρουμε τον 5150 και ας προσπαθήσουμε να παράξουμε ίδια κυματομορφή με ψηφιακό τρόπο οδηγούμενοι και κατευθυνόμενοι απο το τελικό επιθυμητό αποτέλεσμα, η νέα λογική είναι, ας προσομοιώσουμε τα αναλογικά στοιχεία του 5150 ωστε να παράξουμε το τελικό αποτέλεσμα με πιο έξυπνο και πειστικό τρόπο. Τουλάχιστον έτσι το εκλαμβάνω εγώ.

Αυτό ακούγεται σωστό κατά βάση. Η δική μου ένσταση σε αυτό το σημείο είναι ότι ο ήχος ενός ενισχυτή δεν είναι απλά μια κυματομορφή, και σίγουρα δεν είναι μόνο μία κυματομορφή. Υπάρχουν άλλες παράμετροι που έχουν σχέση με την αλληλεπίδραση κιθάρας/κιθαρίστα και ενισχυτή (π.χ. πως αποκρίνεται ο ενισχυτής στο στυλ παιξίματος ή όταν ανεβαίνει το gain), οι οποίες είναι ακόμα δύσκολο να αναπαραχθούν 100% με ψηφιακά μέσα. Αν και έχουμε δει πρόσφατα πολύ σημαντικές εξελίξεις σε αυτό τον τομέα από μηχανήματα όπως το Axe FX και διάφορα software. Πάντως σίγουρα η ψηφιακή τεχνολογία θα συνεχίσει να εξελίσσεται, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, και είναι φυσικό να υπάρχουν νέες προσεγγίσεις στην προσομοίωση ήχων.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Marshal MG15CF

Ξεκίνησε από N0Name Ενισχυτές

9 Απαντήσεις
4400 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/15, 21:44
από N0Name
9 Απαντήσεις
11921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/18, 12:48
από atav (φλουτσ)