Ψηφοφορία

ΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΒΥΝΙΛΙΟΥ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΗΧΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ CD,mp3 κ.λ.π ΕΧΟΥΝ

ΑΣΥΓΚΡΙΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ
40 (45.5%)
ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ
17 (19.3%)
ΤΑ ΙΔΙΑ
2 (2.3%)
ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΗΧΟ
24 (27.3%)
ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ
5 (5.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 88

Αποστολέας Θέμα: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;  (Αναγνώστηκε 36989 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Ρομαντισμός ή ανάγκη ;Ουτοπία και ευσεβής πόθος η επανάσταση ; Να κυκλοφορούν μαζί με τα άλλα για να υπάρχει επιλογή ; Στο εξωτερικό βγαίνουν ακόμα δίσκοι στην Ελλάδα τι γίνεται ; Αυτά και άλλα ,περιμένω τη γνώμη σας . 
« Τελευταία τροποποίηση: 30/09/07, 15:18 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #1 στις: 30/09/07, 16:18 »
νομιζω οτι επειδη το εχω ακουσει απο παλια και χαλασμενα πικ απ μου φαινετε λιγο χειροτερος ο ηχος..η ποιοτητα δλδ..αλλα πως να ας ρτο πω..πιο καθαρος ηχος..
« Τελευταία τροποποίηση: 02/10/07, 22:01 από Amylo »
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #2 στις: 30/09/07, 16:36 »
Η επιτυχία του CD δεν οφείλεται στην ασύγκριτη ποιότητα ήχου που προσφέρει, αλλά στο γεγονός ότι είναι αρκετά ανθεκτικό (τη στιγμή που το βινύλιο θέλει μεγάλη προσοχή) και φυσικά πάμφθηνο για τις εταιρείες: ουσιαστικά το CD δεν έχει κόστος παραγωγής, ενώ το βινύλιο είναι κάπως τσουχτερούλι.
 Εγώ αναπολώ κάτι βαριά βινύλια που γύριζαν στα MK II στο ραδιοφωνικό σταθμό που δούλευα στη Βέροια και μ'έστελναν στον έβδομο ουρανό.

Και ιδίως για τους λάτρεις του κλασσικού ροκ, το ν'ακούς Purple, Zeppelin, Jethro Tull ή Thin Lizzy χωρίς το γρατζούνισμα της βελονας, είναι μεγάλη θυσία.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/09/07, 16:38 από Salinas »
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #3 στις: 30/09/07, 18:24 »
Ειναι γεγονός ,αν εξαιρέσουμε ηχογραφήσεις cd με σαράουντ ήχο και πολλά εφφέ ,ότι ο ήχος των ηχογραφήσεων βυνιλίου είναι καλλίτερος (πιο γλυκός ήχος στις χαμηλές συχνότητες και πιο καθαρός στίς υψηλές (αν το πικάπ και ιδιαίτερα η κεφαλή μπορούν να τα αναδείξουν ).Ομως όπως όλα τα παλαιότερης τεχνολιγίας πράγματα (αρα και ακριβότερου κόστους ),τείνουν να εξαφανιστούν δυστυχώς.Εγω έχω πάνω απο 300 δίσκους βυνιλίου σε άριστη κατάσταση ,που όταν έχω χρόνο τους απολαμβάνω με τα αναλογικά μηχανήματά μου.

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #4 στις: 30/09/07, 18:25 »
Ποιος όμως θα πείσει τις εταιρείες που κατασκευάζουν ή κατασκεύαζαν πικάπ να επιστρέψουν σε αυτό;
Γιατί εγώ που ψάχνω μία βελόνα για το πικάπ που έχω (του πατέρα μου)...ακόμα ψάχνω να βρω ακριβώς αυτήν που ταιριάζει. Έχω βρει μία η οποία όμως είναι λίγο πιο βαριά από αυτήν που πρέπει...;)
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #5 στις: 30/09/07, 22:29 »
Βασικά κάτι περίεργο που είχα διαπιστώσει όταν πριν 5 χρόνια άκουγα από ένα πικάπ παμπάλαιο είναι ότι όταν έκλεινα τα ηχεία και κολλούσα αφτί στο δίσκο που γύριζε ακουγόταν..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #6 στις: 30/09/07, 23:57 »
Ναι εννοειται! λΕτσι λειτουργει! Να επιστρέψουν? δε χαθηκαν και ποτέ! Όλοι οι δίσκοι βγαίνουν σε βυνίλιο!
Αλήθεια! Ούτε κι εγώ το πίστευα αλλά αποτελεί αλήθεια!Oi Raveonettes για παράδειγμα έχουν βγάλει και βυνίλιο! Αλλά νομίζς αυτό που πέθανε πραγματικά είναι ι κασέτα! Κι εγω λίγο χειρότερο ψηφίζς ελλείψει απάντησης τύπου "εξαρτάται το είδος" :P

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #7 στις: 01/10/07, 09:10 »
Μια σημειωση για τους φανατικους του βινυλιου.
Το βινυλιο δεν εχει πεθανει. Δισκους μπορει να βρεις σε μικροτερα καταστηματα πωλησης μουσικων CDs και κασσετων. Πολλα συγκροτηματα βγαζουν παραλληλα με το CD και δισκο ( ο οποιο βεβαια ειναι ακριβος και θεωρειται εως και συλλεκτικος ). Πχ, οι Saxon το κανουν συχνα αυτο. Οποτε μια περιηγηση στα μικρα καταστηματα μουσικης, μπορει να ειναι καλη για οποιον ενδιαφερεται για δισκους ( ενδεικτικα και χωρις κανενα λογο διαφημισης αναφερω το Negro στον Πειραια...Δεν θα αναφερω οδο )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #8 στις: 02/10/07, 14:47 »
Οι κασέτες δε βρίσκω λόγω να μην πεθάνουν.. Εδώ πεθαίνουν και τα σι ντι..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #9 στις: 02/10/07, 15:10 »
Δε ξέρω αν είναι καλύτερος ή χειρότερος ο ήχος(εγώ τον βρίσκω κάπως καλύτερο,οκ όχι σε πικάπ του κιλού) αλλά έχει άλλη χάρη!
Γενικά αποτελεί κάτι σαν ιεροτελεστεία το "θα ακούσω Santana και Zeppelin και θα βλέπω το δίσκο να γυρνάει με τη βελόνα να τον γρατσουνάει"

Καλή η ευκολία του cd και ακόμα περισσότερο του mp3 αλλά νομίζω έχει χαθεί κάπως το νόημα!Εγώ πχ έχω καμια εκατοστή γίγα mp3 και δε προλαβαίνω να τ'ακούσω...Ενώ με τα βινύλια έχεις λίγα και καλά και αλλιώς τα χαίρεσαι!Επίσης δε γίνεται να πας στην παραλία και να κουβαλήσεις ενισχυτή-ηχεία-πικάπ  ;D ;D ;D

Προς το παρόν δεν παίρνω δικό μου πικάπ μόνο και μόνο επειδή δεν έχω τα λεφτά να δίνω 30+ ευρώ για δίσκους :-[ (θα γίνει όμως!!)
Και όντως ότι βγαίνει σε cd βγαίνει και σε βυνίλιο,απλά πρέπει να πας στα σωστά δισκάδικα για να τα βρεις
ΥΓ:Οι κασέτες όντως και πολύ έζησαν!
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #10 στις: 02/10/07, 15:36 »
Ειναι γεγονός ,αν εξαιρέσουμε ηχογραφήσεις cd με σαράουντ ήχο και πολλά εφφέ ,ότι ο ήχος των ηχογραφήσεων βυνιλίου είναι καλλίτερος (πιο γλυκός ήχος στις χαμηλές συχνότητες και πιο καθαρός στίς υψηλές (αν το πικάπ και ιδιαίτερα η κεφαλή μπορούν να τα αναδείξουν ).

Δυστυχώς, αυτό νόμιζα κι εγώ, ώσπου κάθησα και έκανα ο ίδιος τη σύγκριση: Το ίδιο ακριβώς τραγούδι από βινύλιο, CD και mp3. Και επειδή στα mp3 δεν είσαι σίγουρος από πού προήλθαν, έκατσα και έκανα μόνος μου δικά μου mp3 από βινύλιο και CD αντίστοιχα.

Δηλαδή, για να το πω αλλιώς: Πήρα τους ίδιους ακριβώς δίσκους σε βινύλιο και CD και έκανα συγκρίσεις, όσο περισσότερες μπορούσα, και με όσο το δυνατόν περισσότερη ακρίβεια.

Το αποτέλεσμα, για να μη σας κουράσω με λεπτομέρειες: Ο ήχος του CD σε σύγκριση με το βινύλιο είναι όπως ο ήχος του βινυλίου σε σύγκριση με τους παλιούς δίσκους γραμμοφώνου. Δηλαδή πολλές κλάσεις καλύτερος. Καμία σχέση.
Η διαφορά ακούγεται με το πρώτο δευτερόλεπτο και είναι τέτοια που αμέσως κάνεις ΑΑααα...

Φυσικά υπάρχουν διάφορες σημαντικές λεπτομέρειες στα παραπάνω, αλλά από τότε που έκανα αυτές τις συγκρίσεις, δεν θέλω να ξαναδώ τα βινύλια με τα μάτια μου, έστω και αν και εγώ ώρες-ώρες αναπολώ την ιεροτελεστία του δίσκου...
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #11 στις: 02/10/07, 15:56 »
Νομίζω ότι την σύγκριση πρέπει να την κάνεις ακουστικά με ίδιας περίπου τάξης μηχανήματα και όχι με μετατροπή τους ,διότι το αναλογικό σήμα που βγαίνει απο το πικ-απ όταν μετατραπεί αλλοιώνεται πολύ περισσότερο απο το σήμα που βγαίνει απο το σιντι (που σαν σήμα ψηφιακής ηχογράφησης σχεδόν μένει αναλλοίωτο )Ο καλλίτερος τρόπος ελέγχου νομίζω είναι η ακρόαση ..

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #12 στις: 02/10/07, 16:51 »
Νομίζω ότι την σύγκριση πρέπει να την κάνεις ακουστικά με ίδιας περίπου τάξης μηχανήματα και όχι με μετατροπή τους

Αυτό ακριβώς έκανα. Σύγκρινα ένα τραγούδι από CD με το ίδιο τραγούδι από το LP, και μάλιστα την ίδια ακριβώς έκδοση του δίσκου, από την ίδια εταιρεία, κλπ.

Μετά μετέτρεψα και τα δύο σε mp3 και ξαναέκανα τη σύγκριση. Και πριν και μετά τη μετατροπή σε mp3, το CD είχε πολύ καλύτερο ήχο (για την ακρίβεια, η μετατροπή σε mp3 δεν άλλαξε σχεδόν τίποτα στην σύγκριση...)

Την σύγκριση την έκανα μερικές φορές με διαφορετικά άλμπουμ, τα αποτελέσματα ήταν πάνω-κάτω τα ίδια. Σε όλες τις περιπτώσεις το CD ήταν καλύτερο, άλλες φορές λίγο και άλλες φορές δραματικά καλύτερο - μάλλον οφείλεται σε διακυμάνσεις στην ποιότητα εκτύπωσης του LP.

Πολλές φορές, ακούγοντας πρώτα το LP, σκεφτόμουν "δες τι ωραίο ήχο που έχει, αποκλείεται το CD να ακούγεται καλύτερα", αλλά ακούγοντας μετά το CD έβλεπα ότι πράγματι υπήρχε διαφορά, σε όλες τις περιπτώσεις.

Γι αυτό: Μην βγάζετε οποιαδήποτε συμπεράσματα ακούγοντας μόνο το LP ή μόνο το CD. Ακούστε και τα δύο σε άμεση σύγκριση, μόνο τότε μπορείτε να βγάλετε σωστό συμπέρασμα...
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #13 στις: 02/10/07, 21:18 »
Δεν ξερω για τον ηχο αλλα τα εξοφυλλα και γενικα η συσκευασια ειναι 1000 φορες καλυτερη απο το σιντι και βεβαια συγκριση με τα αναθεματισμενα μπ3 δεν υπαρχει.Οποιος εχει somewhere in time σε δισκο πρεπει να ειναι ευτυχης!Εγω θα φτιαξω το πικ απ μου φετος και θα αρχισω αγορες αλλαωστε απο βολτες που εκανα οι δισκοι εχουν μια χαρα τιμες.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #14 στις: 02/10/07, 21:30 »
Προσωπικά εκτιμώ κ τα δύο, από τη μια έχουμε τον χαρακτηριστικό χρατς της βελόνας κ αυτόν τον μοναδικό ήχος της αναμονής όσο αυτή διαρκεί μέχρι να ξεκινήσει το τραγούδι...

Προσωπικά, κληρονόμησα το πικαπ του πατέρα μου, μαζί με καμιά 200αριά βινύλια κ γενικότερα έχω πολλές αναμνήσεις από άκουσμα βινυλίων...

Από την άλλη, με διευκολύνει το τηλεκοντρόλ στο χέρι, το μπροστά-πίσω σε κάθε τραγούδι, η εύκολη αποθήκευση σε ψηφιακή μορφή, η εύκολη στοίχιση κ ανάγνωση των cd...
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #15 στις: 06/10/07, 19:00 »
Ο ηχος ειναι χοιροτερος, κακα τα ψεματα... Ωστοσω, δεν θα ελεγα οχι στο να μπορουσα να εχω ολα τα mp3 μου σε βυνιλιο...
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #16 στις: 08/10/07, 21:04 »
εγω παντως και ανθεκτικο, και καλυτερης ποιοτητας ηχου να ταν, δε θα θελα να επιστρεψει....
Ειναι ωραιο να βλεπεις το διαφορετικο πριν, και το διαφορετικο τωρα...
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος Fuzz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #17 στις: 09/10/07, 12:23 »
Ειναι γεγονός ,αν εξαιρέσουμε ηχογραφήσεις cd με σαράουντ ήχο και πολλά εφφέ ,ότι ο ήχος των ηχογραφήσεων βυνιλίου είναι καλλίτερος (πιο γλυκός ήχος στις χαμηλές συχνότητες και πιο καθαρός στίς υψηλές (αν το πικάπ και ιδιαίτερα η κεφαλή μπορούν να τα αναδείξουν ).

Δυστυχώς, αυτό νόμιζα κι εγώ, ώσπου κάθησα και έκανα ο ίδιος τη σύγκριση: Το ίδιο ακριβώς τραγούδι από βινύλιο, CD και mp3. Και επειδή στα mp3 δεν είσαι σίγουρος από πού προήλθαν, έκατσα και έκανα μόνος μου δικά μου mp3 από βινύλιο και CD αντίστοιχα.

Δηλαδή, για να το πω αλλιώς: Πήρα τους ίδιους ακριβώς δίσκους σε βινύλιο και CD και έκανα συγκρίσεις, όσο περισσότερες μπορούσα, και με όσο το δυνατόν περισσότερη ακρίβεια.

Το αποτέλεσμα, για να μη σας κουράσω με λεπτομέρειες: Ο ήχος του CD σε σύγκριση με το βινύλιο είναι όπως ο ήχος του βινυλίου σε σύγκριση με τους παλιούς δίσκους γραμμοφώνου. Δηλαδή πολλές κλάσεις καλύτερος. Καμία σχέση.
Η διαφορά ακούγεται με το πρώτο δευτερόλεπτο και είναι τέτοια που αμέσως κάνεις ΑΑααα...

Φυσικά υπάρχουν διάφορες σημαντικές λεπτομέρειες στα παραπάνω, αλλά από τότε που έκανα αυτές τις συγκρίσεις, δεν θέλω να ξαναδώ τα βινύλια με τα μάτια μου, έστω και αν και εγώ ώρες-ώρες αναπολώ την ιεροτελεστία του δίσκου...
Δέν υπάχει περίπτωση κάποιο λάθος έχεις κάνει.
Καταρχάς ο ήχος του βυνιλίου είναι αναλογικός σε αντίθεση με του CD που είναι ψηφιακός.Αυτό αυτομάτος μας λέει ότι το CD προσπαθεί να "μιμιθεί" τον φυσικό αναλογικό ήχο με περιορισμούς σε συχνότητες και σε βάθος 16-bit.Μπορεί η συχνότητες που βγαίνουν απο το βινίλιο να μην είναι δυνατό να τις ακούσει το ανθρώπινο αυτί αλλα έχει αποδειχθεί οτι χωρίς αυτές ο ήχος χάνει την φυσικότητά του.Ποιό κοντά στον ήχο του βινιλίου έρχεται το DVD-Audio το οποίο χρησημοποιεί  24bit recording και  sampling rate στα 96khz.
Τώρα γιατί εσένα σου φάνηκε χειρότερος ο ήχος του βινιλίλου δε ξέρω .Μπορεί να φταίει το πικ απ, μπορεί να φταίει η βελόνα του πικ απ, μπορεί να φταίνε πολλά πράγματα και αυτό ακριβώς για μένα είναι ένα απο τα βασικά μειονεκτήματα  του βινιλίου + η φορητότητα και η φθορά.
Δέν θέλω να επιστρέψει αλλά να έρθει κάτι καλύτερο.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/10/07, 12:31 από Fuzz »

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #18 στις: 09/10/07, 14:40 »
Δέν υπάχει περίπτωση κάποιο λάθος έχεις κάνει.

Όχι, δεν έχω κάνει κανένα λάθος, στην αρχή κι εγώ αυτό πίστευα, ότι έκανα λάθος, και προσπάθησα και δοκίμασα μέχρι αηδίας, μέχρι να σιγουρευτώ ότι όλα είναι εντάξει.

Θεωρητικά, ναι, το βινύλιο θα έπρεπε να έχει πιο φυσικό ήχο, έλα όμως που στην πράξη τα πράγματα είναι πάντα αλλιώς...
Κανείς μας δεν έχει high-end μηχανήματα (πολύ ελάχιστοι τα έχουν). Και με ένα κανονικό-αξιοπρεπές πικάπ, πάντα θα έχεις φθορές του δίσκου, πάντα θα έχεις κάποια τσικ εδώ κι εκεί, πάντα θα έχεις σκόνες, χνούδια και στατικό ηλεκτρισμό, πάντα θα έχεις "θόρυβο" επειδή κάποιος περπάτησε στο πάτωμα. Και από τα 20 παιξίματα και πέρα, ούτως ή άλλως αρχίζει μοιραία η φθορά του δίσκου. Για να μην αναφέρω τους δίσκους που είναι κακοτυπωμένοι και από το πρώτο παίξιμο κιόλας ακούγονται σα φθαρμένοι...
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #19 στις: 09/10/07, 15:09 »
ΝΑΙ ΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΑΙ !!!!! :D :D :D
 Εντάξει μπορεί να ένα πικάπ να μην έχει την ίδια ανάλυση ήχου και τις επιλογές που έχει ένα στερεο, αλλά δεν παύει να βγάζει ακόμα μια μαγεία....

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #20 στις: 09/10/07, 16:09 »
Βασικα προτιμω τα CD, αλλα το βυνιλιο εχει ενα πιο ζεστο και χρωματισμενο ηχο σε σχεση με αυτον του CD. Βεβαια, τις επιλογες, τις δυνατοτητες και τη φορητοτητα που σου δινει το CD δεν την αλλαζω με τπτ ειδικα οταν σκεφτομαι οτι μετα απο καποια ακουσματα το βυνιλιο θα ακουγεται ολο κ πιο ασχημα. Αν κ συμφωνω με τον νεο κιθαρωδο υπαρχουν κ περιπτωσεις που το βυνιλιο υπερεχει. Ακουστε π.χ. το remaster του Badmotorfinger των Soungarden και συγκρινετε το με το βυνιλιο αν υπαρχει η δυνατοτητα. Αυτο το οριο των 0 dB που εχει το CD σαν ψηφιακο μεσο κανει αναγκαια τη χρηση limiter κ εδω ειναι πολυ προφανη τα αποτελεσματα υπερβολικης χρησης του.

Αποσυνδεδεμένος batattitude

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #21 στις: 09/10/07, 23:01 »
Οι δισκοι ειχαν καλυτερο ηχο , αλλα τα cd ειναι η κονομα.Οποτε τι να λεμε...

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #22 στις: 11/10/07, 19:16 »
Ψηφιακό > αναλογικό. Long live peer2peer :D

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #23 στις: 11/10/07, 19:25 »
Αν καποιος εχει high end μηχανηματα και βινυλια σε πολυ καλη κατασταση, τοτε αξιζουν (ηχητικα και σαν γενικοτερη αισθηση/εμφανιση) τα βινυλια.
Απο την αλλη ομως, οι περισσοτεροι εχουμε απλα μηχανηματα, τα περισσοτερα απο τα οποια ειναι καθαρα ψηφιακης τεχνολογιας, οποτε θα ακουγονται καλυτερα τα cds κτλ.
Εγω αν και εχω αρκετα βινυλια, μπορω να πω, οτι μιας και δεν εχω, ουτε προκειται να αγορασω ποτε high end μηχανηματα, μου αρεσουν περισσοτερο τα cds και φυσικα τα mp3s που σχεδον αποκλειστικα ακουω πλεον λογω ευκολιας...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Τσάκι

  • Ο ονειροπόλος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 285
  • Φύλο: Άντρας
  • Ειμαι αυτο που κυνηγαω....
    • Προφίλ
    • tsaki's musicpage
Απ: ΒΥΝΙΛΙΟ.ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ;
« Απάντηση #24 στις: 13/10/07, 09:45 »
η τεχνολογια ειναι πολυ καλο πραγμα και εξυπηρετει.. εξηγουμαι.. Θυμηθειτε τι προσβαση σε τραγουδια ειχαμε την εποχη του βινυλιου και της κασσετας ακομα και τι προσβαση εχουμε τωρα.. ΜΕΓΑ μειονεκτημα: οι δισκοι δεν αντιγραφονται..οποτε εχεις ενα δισκο, τον εχεις εσυ και το πολυ πολυ να με τον δανεισεις να τον ακουσω..τωρα τα πραγματα ειναι σαφως καλυτερα. Οποιαδηποτε στιγμη μπορω να βρω σχεδον οποιο τραγουδι θελω. Επισης, αντε να μεταφερεις ολους σου τους δισκους. Τωρα, εναν εξωτερικο σκληρο και μεμιας κουβαλαω παντα μαζι μου 150000 και τραγουδια.. η ποιοτητα ειναι μακραν καλυτερη, δεν θεωρω ρομαντικο το χριτς χριτς της βελονας οπως δε θεωρω ρομαντικο το να ακουω ρεμπετικα σε πρωτες ηχογραφησεις απο γραμμοφωνα που πρεπει να μου βγουνε τ αυτια για να καταλαβω τι γινεται... Η μουσικη ειναι για να ακουγεται, οσο το δυνατον καλυτερα, για να την απολαμβανουμε κατα το μεγιστο δυνατο.
Μακαρι να μπορουσα να εχω ενα τσιπακι σα ταλιρο μικρο και να ειχε μεσα ολη τη μουσικη του κοσμου. Η τεχνολογια μας εξυπηρετει.
Ολα τελειώνουνε κι όλα περνάνε...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
91 Απαντήσεις
26805 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/07, 08:27
από Chris2004
31 Απαντήσεις
8648 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/09, 21:01
από MaPaS