Ειδικά θέματα > Φωνή και τραγούδι

Τραγούδι και κιθάρα

(1/1)

john28:
Για σε όλους.
Είμαι νέος στο φόρουμ και θέλω να ρωτήσω κάτι.
Παίζω κιθάρα αρκετό καιρό τώρα και θέλω όμως να μάθω να τραγουδαώ ταυτόχρονα.
Είμαι 16 ετών.(αγόρι)
Μπόρω να μάθω να τραγουδάω μόνος μου από το internet ή θα πρέπει να πάω σε δάσκαλο.
Αν γίνεται να μάθω μόνος μου μπορείται να μου προτείνεται μερικές σελίδες για να μάθω και μερικές συμβουλές.
Ευχαριστώ


john28:
Να πω ότι δεν θέλω να γίνω σουπερ τραγουδιστής που να μην χάνει νότα αλλά να μπορώ να τραγουδήσω σχετικά ωραία και να το απολμβάνει ο άλλος που με ακούει

Καθόδιος (φλουτσ):
Γειά σου, αν κάνεις μία αναζήτηση στο you tube θα βρείς πολλά μαθήματα τα οποία θα σου δείξουν κάποιες βασικές ασκήσεις φωνητικής. Πιστεύω ένας δάσκαλος θα σου δείξει καλύτερα πως να χρησιμοποιείς το διάφραγμα και να μην επιβαρύνεις το λαιμό σου.
Όλα τα παραπάνω θα σου δείξουν πως να τραγουδας σωστά.
Παίζοντας κιθάρα δεν τραγουδας καθόλου;

john28:

--- Παράθεση από: Καθόδιος (φλουτσ) στις 17/07/18, 13:44 ---Γειά σου, αν κάνεις μία αναζήτηση στο you tube θα βρείς πολλά μαθήματα τα οποία θα σου δείξουν κάποιες βασικές ασκήσεις φωνητικής. Πιστεύω ένας δάσκαλος θα σου δείξει καλύτερα πως να χρησιμοποιείς το διάφραγμα και να μην επιβαρύνεις το λαιμό σου.
Όλα τα παραπάνω θα σου δείξουν πως να τραγουδας σωστά.
Παίζοντας κιθάρα δεν τραγουδας καθόλου;

--- Τέλος παράθεσης ---
Οκ.Τραγουδάω όταν παίζω κιθάρα αλλά η φωνή μου δεν είναι καλή(αδύναμη, παράφωνη κτλ)

Καθόδιος (φλουτσ):
Σε αυτή την περίπτωση ίσως βοηθούσε κανονικός δάσκαλος που θα ασχοληθεί με εσένα, βέβαια αν δεν έχεις και έμφυτα κάποια πράγματα μην περιμένεις μεγάλες αλλαγές

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View