Αποστολέας Θέμα: αγορά ηλεκτρικής κιθάρας + κάρτας ήχου/ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 3153 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MelodyHero

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Καλησπέρα σας, θα προχωρήσω σύντομα σε αγορά καινούργιας ηλεκτρικής κιθάρας και κάρτας ήχου (ή ενισχυτή??) γι αυτό θέλω τα φώτα σας. Το μπάτζετ είναι στα 550 ευρώ για όλο το πακέτο μαξ 600 πολύ ζόρικα. Είμαι ανάμεσα σε δύο κιθάρες (δεκτές επιπλέον προτάσεις αρκεί να μην φεύγουν πολύ πάνω από το μπάτζετ) με τους παρακάτω συνδυασμούς.

1) https://www.thomann.de/gr/schecter_c_6_deluxe_sbk.htm + https://www.thomann.de/gr/focusrite_scarlett_solo_3rd_gen.htm

2) https://www.thomann.de/gr/esp_ltd_mh_10_black.htm + https://www.thomann.de/gr/focusrite_scarlett_8i6_3rd_gen.htm

Στην πρώτη επιλογή έχω πάει σε πιο ακριβή κιθάρα πιο μπάτζετ κάρτα ήχου στη δεύτερη το αντίστροφο. Αξίζει να πάω σε ενισχυτή σε αυτά τα λεφτά αντί για κάρτα ήχου; Παίζω μόνος στο δωμάτιό μου κι όταν παίζω με παρέα πάμε σε στούντιο με έτοιμο εξοπλισμό οπότε δεν κουβαλάω ενισχυτή μαζί μου. Ο λόγος που τείνω σε κάρτα ήχου αντί για ενισχυτή είναι ότι μου δίνει τη δυνατότητα να ηχογραφήσω και πράγματα + ότι μπορώ με software να προσομοιώσω πολλούς διαφορετικούς ενισχυτές. Αυτή είναι η λογική μου ως προς την κάρτα ήχου, δεν ξέρω αν είναι σωστή.

Όσον αφορά την κιθάρα, παίζω κυρίως metal μουσική, power και melodeath ως επί το πλείστον επομένως αν προτείνετε κάποια άλλη κιθάρα λάβατέ το παρακαλώ υπόψιν, επέλεξα τις παραπάνω γιατί έχουν H+H μαγνήτες και γιατί απ ότι διάβασα σε κριτικές είναι αξιοπρεπείς με χαμηλά κουρδίσματα, επιπλέον μ' αρέσει που η γέφυρα είναι σταθερή, δεν χρησιμοποιώ τρέμολο έτσι κι αλλιώς και σε αυτά τα χρήματα δεν ξέρω αν αξίζουν έτσι κι αλλιώς οι τύπου floyd rose γέφυρες.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!
« Τελευταία τροποποίηση: 15/09/22, 18:50 από MelodyHero »

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Σχετικά με το audio interface vs amp: και με το ΑΙ μπορείς κάλλιστα να βγάλεις ήχο και να την καταβρείς, μιας και το λογισμικό έχει φτάσει σε πολύ ψηλά επίπεδα πλέον, αλλά και με ενισχυτή μπορείς να ηχογραφήσεις κατευθείαν στον ΗΥ μιας και αρκετοί ενισχυτές διαθέτουν έξοδο usb. Στην μια περίπτωση κερδίζεις τη δυνατότητα να ηχογραφείς ακουστικά όργανα και φωνή (το ΑΙ έχουν συνήθως προενισχυτή μικροφώνου) και δυνατότητα σύνδεσης με μόνιτορ για μείξη και παραγωγή. Στην άλλη περίπτωση έχεις την αίσθηση του ήχου του ενισχυτή, αλλά οι ηχογραφήσεις σου θα είναι μόνο κιθάρα. Ζυγίζεις τα παραπάνω σύμφωνα με τις ανάγκες σου και επιλέγεις.

Ωστόσο, και με βάση αυτά που λες, γιατί έχεις ως υποψήφια την 8i6; Δεν ανέφερες τίποτα για MIDI και από την άλλη παίζεις μόνος, άρα ούτε 2 inst inputs ούτε 2 phone outs χρειάζεσαι. Γιατί να πάρεις αυτό το ΑΙ;

Αποσυνδεδεμένος MelodyHero

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω πολλά πράγματα από ai καθώς τόσα χρόνια που παίζω ενισχυτή χρησιμοποιώ. Είδα σε threads του φόρουμ ότι πρότειναν συχνά το συγκεκριμένο ai και με λίγο ψάξιμο στο ίντερνετ είδα ότι είναι αρκετά αξιόλογο, γι αυτό το επέλεξα. Θεωρείς δηλαδή απ ότι καταλαβαίνω ότι είναι "overkill" για τη χρήση που το θέλω και να πάω σε κάποια άλλη επιλογή;

"Δεν ανέφερες τίποτα για MIDI"
 
Όταν λες MIDI εννοείς το software που θα χρησιμοποιήσω;


Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Αναφέρομαι στο 8i6, το μεγαλύτερο από τα 2 μοντέλα.
Μια από τις διαφορές ανάμεσά τους είναι ότι το 2ο έχει MIDI in/out. Αν δεν το χρειάζεσαι (και δεν ανέφερες ότι θέλεις MIDI), γιατί να τo πληρώσεις;
Αν έχεις ήδη ενισχυτή (και σε καλύπτει) παίρνεις τη φθηνή Focusrite και τα υπόλοιπα τα διαθέτεις για κιθάρα.

Αποσυνδεδεμένος MelodyHero

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Αααα τώρα κατάλαβα, μάλιστα, οπότε στην ουσία το μόνο που προσφέρει το ακριβότερο μοντέλο είναι το MIDI το οποίο δεν χρειάζομαι. Η αλήθεια είναι ότι την κάρτα ήχου την ήθελα για να αντικαταστήσω τον ενισχυτή στην ουσία γιατί άρχισε τον τελευταίο καιρό να βγάζει θεματάκια. Με την φθηνή την focusrite δηλαδή δεν θα έχω θέμα έτσι; μπορώ να παίζω και να ηχογραφώ σωστά; Ρωτάω γιατί με το ψάξιμο που έκανα κατέληξα στο συμπέρασμα ότι σε αυτά τα χρήματα ήταν προτιμότερο να πάω για κάρτα ήχου παρά για ενισχυτή.

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Αν διαβάσεις την περιγραφή των δυο μοντέλων θα δεις τις διαφορές τους. Στην ίδια τεχνολογία βασίζονται και οι δυο, οπότε και με το φθηνότερο μοντέλο τον ίδιο προενισχυτή και το ίδιο κύκλωμα A/D παίρνεις. Επίσης συνοδεύονται από το ίδιο software.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: 17/09/22, 14:08 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Θα συμφωνούσα με τον BitCollector ως προς τη φτηνότερη κάρτα ήχου, αφού δεν χρειάζεσαι την ακριβότερη αυτή τη στιγμή, Με τα υπόλοιπα χρήματα μπορείς να επιλέξεις να πάρεις μια κιθάρα στο επίπεδο τιμής της ESP και έναν ενισχυτή, οπότε τα έχεις όλα, ή απλά να πάρεις την Schecter ή μια άλλη καλύτερη κιθάρα, π.χ. την ESP LTD MH-200QM.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος MelodyHero

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
UPDATE!

Αγόρασα τελικά τη focusrite scarlet solo με την esp (την οικονομική). Ο λόγος που πήγα εν τέλει στην οικονομική κιθάρα είναι γιατί αποφάσισα πως θα τη χρησιμοποιώ αποκλειστικά για χαμηλό κούρδισμα και έχω ήδη μία ibanzez rg που τη χρησιμοποιώ ως βασική (στο μέλλον μπορεί να πάω και στην esp που ανέφερε ο Απόλλων παραπάνω καθώς είναι πανέμορφη και ποτέ δεν είναι κακό να έχεις περίσιες κιθάρες :) :) :) ).

Τα παρήγγειλα όλα από thomman μαζί με τα ακουστικά senheiser hd 200 pro + αντάπτορα (γιατί έχουν λεπτό καρφί οπότε δεν συνδέονται απευθείας στην focurite).

Χρησιμοποιώ ως amp simulator το ampitube κι έχω αγοράσει εκεί ένα τίμιο mesa boogie μαζί με μία καμπινούλα. Τα χρησιμοποιώ σε συνδυασμό με ένα distortion πετάλι και noise gate.

Πρώτες εντυπώσεις μέχρι στιγμής:

1)Έχω μείνει ευχάριστa έκπληκτος από την ποιόητα ήχου και την ευελιξεία που προσφέρει στον τελικό ήχο το interface μαζί με το amp simulator.
2)Παρ ότι δεν χρησιμοποιήσα ποτέ ξανά κάρτα ήχου και amp simulator ήταν πολύ εύκολο να τα σετάρω και να λειτουργήσουν όλα σωστά.
3)Πρώτη φορά παραγγέλνω από thomman και μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα και από την ταχύτητα με την οποία έφτασαν αυτά που αγόρασα σε εμένα και με τη λεπτομέρεια που έδωσαν στο πακετάρισμα, ώστε όλα να φτάσουν άθικτα. Για να πω την αλήθεια είχα ενδοιασμούς να τα παραγγείλω online και κοιτούσα σε τοπικά καταστήματα (όπου δεν είχαν δυστυχώς άμεσα διαθέσιμα τα προιόντα που ήθελ), αλλά είδα ότι σε άλλα threads στο forum αρκετοί πρότειναν τον thomman και αποφάσισα να τον δοκιμάσω και λογικά θα τον ξαναπροτιμήσω.

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τις συμβουλές που μου δώσατε και γενικότερα που με βοηθήσατε και έμεινα πλήρως ευχαριστημένος από το τελικό αποτέλεσμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/09/22, 22:28 από MelodyHero »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
8364 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/10, 13:09
από ekaradimos
18 Απαντήσεις
8626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/10, 21:59
από Coldfusion
3 Απαντήσεις
2748 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/11, 07:17
από Korgy
13 Απαντήσεις
4931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/11, 17:58
από freemind
13 Απαντήσεις
5561 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/12, 16:10
από zeoy
70 Απαντήσεις
20587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/13, 23:01
από Pavl0s
54 Απαντήσεις
16214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/13, 21:09
από Pavlosd25
3 Απαντήσεις
4894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/13, 09:46
από freemind
2 Απαντήσεις
16337 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/15, 21:03
από Harpwood
24 Απαντήσεις
22858 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/17, 21:22
από johnjohn