Αποστολέας Θέμα: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal  (Αναγνώστηκε 24264 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Bucketheadland

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γεια σας. Ψάχνω για αγορά ενισχυτή λαμπάτου για το σπίτι-δωμάτιο για metal ήχους,μέχρι 20 watt.Με έρευνα που έκανα βρήκα τρεις.Τους evh5150,15iii. orange dark terror kai peavey 6505mh. Τι λέτε για αυτές τις επιλογές;Ποιες άλλες προτείνετε;

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #1 στις: 05/12/18, 15:37 »
Σε διαμερισμα μενεις?
Αν ναι, τσαμπα λεφτα για λαμπα.
ή θα σε κραζουν ή θα το βαζεις σε τετοια ενταση που θα ειναι σαν κλανια. (για να λεμε τα πραματα με το ονομα τους)
Και μη μου πεις οτι εχουν και switch για λιγοτερα βατ ή θα βαλεις attenuator. Παλι σαν κλανια θα ακουγεται.
Η λαμπα για να την καταλαβεις θελει ενταση που δεν αντεχεται σε διαμερισμα. Και τουλαχιστον 20W.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/12/18, 15:40 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #2 στις: 05/12/18, 15:50 »
αν τον ακούει με ακουστικά δεν θα καταλάβει την ποιότητα του λαμπάτου;;
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Bucketheadland

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #3 στις: 05/12/18, 16:29 »
Σε διαμερισμα μενεις?
Αν ναι, τσαμπα λεφτα για λαμπα.
ή θα σε κραζουν ή θα το βαζεις σε τετοια ενταση που θα ειναι σαν κλανια. (για να λεμε τα πραματα με το ονομα τους)
Και μη μου πεις οτι εχουν και switch για λιγοτερα βατ ή θα βαλεις attenuator. Παλι σαν κλανια θα ακουγεται.
Η λαμπα για να την καταλαβεις θελει ενταση που δεν αντεχεται σε διαμερισμα. Και τουλαχιστον 20W.
Έχω έναν marshall mg50,αλλά στο βρώμικο κανάλι ακούγονται ήχοι,είναι σκατά ήχος.Να μην πάρω λαμπάτο;

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #4 στις: 05/12/18, 18:02 »
αν τον ακούει με ακουστικά δεν θα καταλάβει την ποιότητα του λαμπάτου;;
  :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #5 στις: 05/12/18, 18:06 »
Έχω έναν marshall mg50,αλλά στο βρώμικο κανάλι ακούγονται ήχοι,είναι σκατά ήχος.Να μην πάρω λαμπάτο;
Εγω δεν θα επαιρνα. Εχω τρεις και καθονται και παιζω με πεταλιερα στο πισι και active monitor. Αν επαιρνα ενισχυτη "για το σπιτι" θα επαιρνα ενα boss katana 50 combo ο οποιος εχει και απειρα ενσωματμενα πεταλακια και παιζει και στο πισι, παιζει και με ακουστικα και παιζει και πολυ καλα για τα λεφτα του.
Στη ρυθμιση 25W και με master volume στο 2-3 αντεχεται σε διαμερισμα και δεν χανεις ουτε τη "σουπερ ποιοτητα" του λαμπατου επειδη παιζεις χαμηλα, αλλα ουτε και τα λεφτα σου.
Αν εχεις σκοπο να κανεις σπουδαια πραγματα πχ καλη home ηχογραφηση, παρε μικρο λαμπατο αλλα φτιαξε και iso box να τον βαζεις μεσα και να τον ανοιγεις οσο πρεπει (Καθε λαμπατος, παιζει σε μια συγκεκριμενη ενταση καλα. Ουτε πιο δυνατα, ουτε πιο χαμηλα απο οτι θα θελαμε εμεις).
Αλλα μη νομιζεις οτι και το iso box κανει θαυματα. Κoβει απλα καποια db. Οσο πιο πολυ το "αρματωσεις" με μονωτικα υλικα, τοσο καλυτερα. Ωρες κοινης ησυχιας ομως δεν παιζει.
Γιαυτο λεω ακομα και με iso box και παλι μικρος να ειναι ο λαμπατος. Οχι πολυ μικρος ομως (τυπου 5W κλπ) γιατι αυτα τα ενισχυτακια, ειναι παιχνιδακια ως επι των πλειστων.
ΜΠορει να εχουν καλυτερο ηχο απο modeling κλπ, αλλα και παλι οταν ακουσεις πραγματικο λαμπατο με ενταση, θα καταλαβεις τη διαφορα.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/12/18, 18:21 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #6 στις: 05/12/18, 19:24 »
Σπύρο, απο τα λεγόμενά σου προκύπτει οτι τοποθετείς την ποιότητα των ήχων σε μια διάταξη όπως η παρακάτω :
καλός κλασικός λαμπάτος > μικρός λαμπάτος παιγνιδάκι > modelling
ισχύει κατ'εσέ καθολικά αυτή η σχέση? Τον κατάνα που είναι απο ότι διαβάζω modeling μεν, αλλά όχι σε επίπεδο software / DSP οπως η τεχνολογία COSM, δηλαδή προσομοιώνοντας το τελικό αποτέλεσμα, αλλά σε επίπεδο χαμηλότερο προσομοιώνοντας τις λάμπες και τα αναλογικά κυκλώματα που τον τοποθετείς?. Δηλ απο ότι διαβάζω το COSM προσομοιώνει τελική συμπεριφορά, ενώ η τεχνολογία tube-logic προσοιμοιώνει τα αναλογικά στοιχεία.

Επίσης, που δοκίμασες τον Κατάνα? Ξερω οτι boss αντιπροσωπεύει ο Στόλλας, αλλά αθήνα τους φέρνει κάποιος?
« Τελευταία τροποποίηση: 05/12/18, 19:25 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #7 στις: 05/12/18, 22:27 »
Τιποτα δεν ειναι απολυτο, αλλα καπως ετσι γενικα.
Σημαντικο ρολο παιζει σε τι μεγαφωνο ακους.
Μπορεις να "καταστρεψεις" ενα καλο ενισχυτη με μεγαφωνο που δεν του ταιριαζει και μπορεις να "αναστησεις" εναν μετριο ενισχυτη με σωστο γιαυτον μεγαφωνο.
Ο katana 50 combo εχει ενα 12αρι που ειναι μια χαρα.

Στο σπιτι μου τον δοκιμασα. Τον εφερε μαθητης μου και τον ψαξαμε τονικα (clean στην αρχη, crouncy στη συνεχεια κλπ) ηχογραφωντας τον παραλληλα, χωρις ομως να μπουμε στο κεφαλαιο "πεταλακια". Μονο λιγο reverb chorus και delay δοκιμασαμε επιφανειακα.
Σε επομενη δοκιμη, που εγκαστησαμε και το software για να ειναι ευκολο και σε βαθος το ψαξιμο των εφφε, δοιαπιστωσα οτι εχει πολυ και καλο πραμα.
Δυστυχως δεν σκεφτηκα να τον δοκιμασω και με καποια κιθαρα με humbuckers για να ακουστουν και το πολλα γκαζια του κανονικα.
Το μονο θεμα που εχουν (οπως και πολλοι αλλοι ενισχυτες με κοινο EQ στα καναλια τους) κατα την αποψη και τα γουστα μου, ειναι οτι τα treble οταν περναμε στα drive, πρεπει να τα ελλατωνουμε γιατι ξυνουν.
Αλλα no problem, εχει 4 μνημες αποθηκευσης και φυλαει τις ρυθμισεις αυτες στις αλλαγες καναλιου.
ΟΚ αν θελουμε πιο εξειδικευμενα πραγματα κλπ, παμε στο επομενο μοντελο, αλλα ειπαμε θελουμε κατι για το σπιτι χωρις να δωσουμε τσαμπα λεφτα σε πραγματα που δεν θα μας χρησιμευσουν ή απλα, δεν μπορουμε να τα εκμεταλευτουμε.
Εχουν κανει βεβαια καποιες ηλιθιοτητες, οπως η εγκατασταση των drivers που πρεπει να εχεις μαστερ στο programming. Και ενα ηλιθιο που εβλεπα στο youtube οτι μπορεις να ενεργοποιησεις και ενα κρυφο κουρδηστηρι πατωντας μιa φορα ενα κουμπακι, 4 φορες ενα αλλο και 18 φορες ενα αλλο. Σοβαρα τωρα 18? Και γιατι να ειναι κρυφο?


« Τελευταία τροποποίηση: 05/12/18, 22:44 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #8 στις: 06/12/18, 07:21 »
Ωραίο βιντεάκι και +1000 για την χρήση Ελληνικής γλώσσας, πως σου φάνηκε ο Κατανα σε σχεση με τα COSM μοντέλα, δηλ τους παλιότερους Cube?

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #9 στις: 06/12/18, 10:23 »
Ωραίο βιντεάκι και +1000 για την χρήση Ελληνικής γλώσσας, πως σου φάνηκε ο Κατανα σε σχεση με τα COSM μοντέλα, δηλ τους παλιότερους Cube?
Eιναι οτι καλυτερο εχει κυκλοφορησει

Αποσυνδεδεμένος Bucketheadland

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #10 στις: 06/12/18, 12:07 »
Τιποτα δεν ειναι απολυτο, αλλα καπως ετσι γενικα.
Σημαντικο ρολο παιζει σε τι μεγαφωνο ακους.
Μπορεις να "καταστρεψεις" ενα καλο ενισχυτη με μεγαφωνο που δεν του ταιριαζει και μπορεις να "αναστησεις" εναν μετριο ενισχυτη με σωστο γιαυτον μεγαφωνο.
Ο katana 50 combo εχει ενα 12αρι που ειναι μια χαρα.

Στο σπιτι μου τον δοκιμασα. Τον εφερε μαθητης μου και τον ψαξαμε τονικα (clean στην αρχη, crouncy στη συνεχεια κλπ) ηχογραφωντας τον παραλληλα, χωρις ομως να μπουμε στο κεφαλαιο "πεταλακια". Μονο λιγο reverb chorus και delay δοκιμασαμε επιφανειακα.
Σε επομενη δοκιμη, που εγκαστησαμε και το software για να ειναι ευκολο και σε βαθος το ψαξιμο των εφφε, δοιαπιστωσα οτι εχει πολυ και καλο πραμα.
Δυστυχως δεν σκεφτηκα να τον δοκιμασω και με καποια κιθαρα με humbuckers για να ακουστουν και το πολλα γκαζια του κανονικα.
Το μονο θεμα που εχουν (οπως και πολλοι αλλοι ενισχυτες με κοινο EQ στα καναλια τους) κατα την αποψη και τα γουστα μου, ειναι οτι τα treble οταν περναμε στα drive, πρεπει να τα ελλατωνουμε γιατι ξυνουν.
Αλλα no problem, εχει 4 μνημες αποθηκευσης και φυλαει τις ρυθμισεις αυτες στις αλλαγες καναλιου.
ΟΚ αν θελουμε πιο εξειδικευμενα πραγματα κλπ, παμε στο επομενο μοντελο, αλλα ειπαμε θελουμε κατι για το σπιτι χωρις να δωσουμε τσαμπα λεφτα σε πραγματα που δεν θα μας χρησιμευσουν ή απλα, δεν μπορουμε να τα εκμεταλευτουμε.
Εχουν κανει βεβαια καποιες ηλιθιοτητες, οπως η εγκατασταση των drivers που πρεπει να εχεις μαστερ στο programming. Και ενα ηλιθιο που εβλεπα στο youtube οτι μπορεις να ενεργοποιησεις και ενα κρυφο κουρδηστηρι πατωντας μιa φορα ενα κουμπακι, 4 φορες ενα αλλο και 18 φορες ενα αλλο. Σοβαρα τωρα 18? Και γιατι να ειναι κρυφο?

http://youtube.com/watch?v=bGJcWEvSFnQ#
Είδα βιντεάκια με τον katana,πολύ καλός,αλλά ο 50άρης δεν είναι δυνατός για δωμάτιο;

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #11 στις: 06/12/18, 13:10 »
Είδα βιντεάκια με τον katana,πολύ καλός,αλλά ο 50άρης δεν είναι δυνατός για δωμάτιο;

Δεν ειναι λαμπα (καμια σχεση  οι εντασεις στα ιδια βατ) και εχει και επιλογες 25w και 1w (οκ στο 1w δεν ακουγεται καλα) και master volume και δεν επηρεαζεται τοσο η ποιοτητα του ηχου, οταν χαμηλωνεις. (Στα 25W και με master vol στο 2-4 ειναι μια χαρα.)
Αυτοι οι λαμπατοι που κοιταγες παροτι λιγοτερα βατ, ειναι πολυ δυντοτεροι.
Στη λαμπα οπως ειπα εχεις μια ρυθμιση που παιζει καλα με ελαχιστο tweeking γυρω απο αυτη τη ρυθμιση. Κουνας λιγο το gain, το volume, το EQ και παει ο ηχος.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/12/18, 13:12 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #12 στις: 06/12/18, 13:23 »
Παντως αν ηταν να δωσω 1250 (τοσο ας πουμε παει ο orange dark terror μαζι με την καμπινα του) θα επαιρνα με λιγοτερα τον Marshall JVM215C και θα ειχα τουλαχιστον καλο ενισχυτη.
Σπιτι θα ακουγοταν κι αυτος κλανια με χαμηλωμενο το master vol, αλλα οταν τον εβγαζα εξω θα εσπερνε.
Κι αν εφταχνα καλο iso box θα ηχογραφουσα και καλα σπιτι.

Μια midi πεταλιερα (πχ behrigner fcb1010 - αλλαζει και τα καναλια στον Marshall σαν footswitch αλλα και των εφφε) κι ενα πολυεφφε στη λουπα του ενισχυτη (πχ TC Electronic G-Major 2) και εχει ολοκληρωθει το σουπερ σετ.
https://www.musicstore.de/en_GR/EUR/TC-Electronic-G-Major-2-Switching-Bundle/art-GIT731
Αντε κι ενα crybaby κι ενα booster mxr micro amp always on (για big fat ηχο) στο input του ενισχυτη.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/12/18, 13:35 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Bucketheadland

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #13 στις: 05/01/19, 21:39 »
Παντως αν ηταν να δωσω 1250 (τοσο ας πουμε παει ο orange dark terror μαζι με την καμπινα του) θα επαιρνα με λιγοτερα τον Marshall JVM215C και θα ειχα τουλαχιστον καλο ενισχυτη.
Σπιτι θα ακουγοταν κι αυτος κλανια με χαμηλωμενο το master vol, αλλα οταν τον εβγαζα εξω θα εσπερνε.
Κι αν εφταχνα καλο iso box θα ηχογραφουσα και καλα σπιτι.

Μια midi πεταλιερα (πχ behrigner fcb1010 - αλλαζει και τα καναλια στον Marshall σαν footswitch αλλα και των εφφε) κι ενα πολυεφφε στη λουπα του ενισχυτη (πχ TC Electronic G-Major 2) και εχει ολοκληρωθει το σουπερ σετ.
https://www.musicstore.de/en_GR/EUR/TC-Electronic-G-Major-2-Switching-Bundle/art-GIT731
Αντε κι ενα crybaby κι ενα booster mxr micro amp always on (για big fat ηχο) στο input του ενισχυτη.
Νομίζω ότι βρήκα τον καλό ενισχυτή. Τι λες για τον blackstar ht 5 metal; Είδα βιντεάκια και έχει πολύ gain.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #14 στις: 06/01/19, 09:13 »
έχει όντως πολύ gain το οποίο όμως δεν προέρχεται μόνο απο λάμπες . Αν θες αμιγώς λαμπάτο gain για μέταλ τότε θα πρέπει στην προενίσχυση να υπάρχουν πολύ περισσότερες από μία λάμπες => ακριβότερος στην αγορά και στη συντήρηση. Παρόλα αυτά ο blackstar ακούγεται πολύ καλά. Αν σου αρέσει μη δίνεις σημασία στο οτι δεν είναι 100% λαμπάτος.


τσέκαρε και τους Vypyr της peavey. μόντελινγκ ενισχυτές .
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #15 στις: 26/01/19, 07:52 »
Φιλε μου δοκιμασε να ακουσεις με την κιθαρα σου και τον Marshall DSL5CR... Πιστευω βγαζεις ευκολα ηχο Maiden και με ενα booster στην εισοδο φτανεις και Metallica 80s... Εχει 3 λαμπες στην προενισχυση και παιζει ομορφα και σε εντασεις διαμερισματος;-)
« Τελευταία τροποποίηση: 26/01/19, 08:06 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #16 στις: 26/01/19, 22:04 »
Φιλε μου δοκιμασε να ακουσεις με την κιθαρα σου και τον Marshall DSL5CR... Πιστευω βγαζεις ευκολα ηχο Maiden και με ενα booster στην εισοδο φτανεις και Metallica 80s... Εχει 3 λαμπες στην προενισχυση και παιζει ομορφα και σε εντασεις διαμερισματος;-)
Αν παρεις λαμπα για σπιτι, αυτο ειναι οτι πιο ανεκτο και ποιοτικο σε χαμηλη τιμη υπαρχει.
Βεβαια χανει με το 10ιντσο μεγαφωνο και θα ηθελε μια αλλαγη με 12αρι, (που ισια ισα χωραει αν σκαφτει λιγο το ξυλο μεσα στην καμπινα), αλλα την καλυτερη αποδοση αν υπαρχει external καμπινα 4χ12 να συνδεθει. Οποιοσδηποτε Marshal θελει 4χ12 για να ακουσουμε τον πραγματικο του ηχο.

Αποσυνδεδεμένος vigier

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #17 στις: 08/02/21, 08:31 »
Ολοι οι 'νεοι' λαμπατοι ενισχυτες παιζουν μια χαρα σε εντασεις δωματιου,ανεξαρτητως watt.Οποιονδηποτε και να διαλεξεις παλι θα ακουγεται καλυτερα απο καθε ειδους πεταλακια η ακομα χειροτερα τις ψηφιακες @@ριες που κυκλοφορουν.Σαν μαρκα πολυ απλα και εντελως δημοκρατικα,θα παρεις ENGL για ενα και μονο λογο.Ειναι σκυλια και θα τον εχεις 347 χρονια χωρις κανενα προβλημα.Αν παιζεις και σε εντασεις δωματιου οπως λες παιζει να μη χρειαστει και ποτε να αλλαξεις λαμπες.Στο λεω σαν κατοχος ENGL και πρωην κατοχος MESA,MARSHALL,PEAVEY...ναι το ειχα χομπυ να αλλαζω συνεχεια εξοπλισμο και ναι εχω χαλασει πολλααααααα λεφτα.....

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #18 στις: 08/02/21, 23:03 »
Ολοι οι 'νεοι' λαμπατοι ενισχυτες παιζουν μια χαρα σε εντασεις δωματιου,ανεξαρτητως watt.Οποιονδηποτε και να διαλεξεις παλι θα ακουγεται καλυτερα απο καθε ειδους πεταλακια η ακομα χειροτερα τις ψηφιακες ριες που κυκλοφορουν.
Αυτά δεν ισχύουν ούτε με... σφαίρες, και όχι δεν είναι υποκειμενικό το θέμα, αντικειμενικά δεν ισχύουν... Και δεν το τονίζω μόνο για τον TS  (που μετά από... 2 χρόνια, μάλλον θα έχει κάνει τις επιλογές του) αλλά για οποιονδηποτε τυχόν διαβάσει το ποστ σου και παρασυρθει να κάνει μια άστοχη και ακριβή αγορά για χρήση στο σπίτι...
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #19 στις: 15/02/22, 19:23 »
Ολοι οι 'νεοι' λαμπατοι ενισχυτες παιζουν μια χαρα σε εντασεις δωματιου,ανεξαρτητως watt.Οποιονδηποτε και να διαλεξεις παλι θα ακουγεται καλυτερα απο καθε ειδους πεταλακια η ακομα χειροτερα τις ψηφιακες ριες που κυκλοφορουν.
Αυτά δεν ισχύουν ούτε με... σφαίρες, και όχι δεν είναι υποκειμενικό το θέμα, αντικειμενικά δεν ισχύουν... Και δεν το τονίζω μόνο για τον TS  (που μετά από... 2 χρόνια, μάλλον θα έχει κάνει τις επιλογές του) αλλά για οποιονδηποτε τυχόν διαβάσει το ποστ σου και παρασυρθει να κάνει μια άστοχη και ακριβή αγορά για χρήση στο σπίτι...


Ετσι λες εσυ.

Υποθετω οτι οι εμπειρίες σου τα επιβεβαιωνουν.

Εγω παιζω κυριως metal και μετα απο ενα σκασμο μηχανηματα και software και kemper και και και μπορω να βεβαιωσω οτι ειναι αναλογα το μηχανημα ενω ακομη καο για τρανζιστορ η μοντελλινγκ σχεδον κανενα δεν διατηρει τον ιδιο ηχο οσο αλλαζει η ένταση.


Αλλα επειδη το ζητούμενο ειναι ενταση διαμεριατος; Μπορω ανετα να παοξω το soldano μου (100 watt) και το marshall dsl μου χαμηλα. Πολυ χαμηλα. Χρησιμοποιω boost απο μπροστα και post eq και compressor στη loop (σε χαμηλες εντασεις δεν υπαρχει πρόβλημα) απλα για να μιμηθω ο,τι νομιζω οτι μαρεσει σε υψηλη ενταση. Επειδη εχω τα μηχανήματα σε δικο μας στουντιο και ειμαι επαρχιακα δεν εχω προβλημα να τα δυναμωσω, αλλα τα αυτια δεν αντεχουν παντα.


Αυτο που θέλω να πω ειναι οτι δεν υπάρχουν κανονες. Το peavey XXX super 40 λαμπα που ειχα ηταν πολυ πιο ευκολο σε ενταση δωματιου απο το bandit που εχω τωρα για παραδειγμα. Τρεχα γυρευε. Ενας απο τους καλύτερους ενισχυτες σε master volume λαμπα ειναι ο evh 5150 50 watt και ένας απο τους χειρότερους ο evh lbx 5150 20 watt  και τελικα δεν ειχε σχεση με τα watt. Αν θελεις δες τον 5150 lbx iii s στο οποιο το διορθωσανε και παιζει απο πολυ χαμηλα.


Πολυ καλο ηχο μπορεις να εχεις απο χαμηλα και με λαμπατα και με αλλα. Ακομη και το μοντελλινγκ δεν λεει πολλα σαν εγγυηση γιατι μπαινει παράγοντας το γουστο. Το kemper με ενοχλει στις χαμηλες και σε καποιες ψηλες συχνοτητες. Αλλαζεις ακουστικα η μονιτορ αλλαζει ο ηχος...το boss katana 50 για μενα ειναι ενα απο τους χειροτερους ενισχυτες που εχω δοκιμασει και ομως σε πολυ κοσμκ αρεσει. Και ειναι το boss gt10 σαν αλγοριθμοι επιβεβαιωμενο και ζευγαρωμενο σε δικο τους τελικο. Ισως εφταιγε το μεγαφωνο του combo της roland...



Αν μπορεις δοκιμασε ο,τι ειναι διαθεσιμο πριν αγορασεις θα εκπλαγεις πολλες φορες. Παντα με την κιθαρα σου και ο,τι βαζεις απο μπροστα.


Αν ενας ενισχυτης εστω και λαμπα απλα σε συγκινει θα βρεις καποιες φορες τροπο.

Ο αγαπημενος μου all time brunetti ειναι πολυ δυσκολος σε χαμηλη ενταση και ομως με τα κολπα που προανεφερα παιζει ανελπιστα καλα.


Να θυμασαι επισης οτι αν υπαρχει loop και μπορείς να χαμηλωσεις το σημα εκει σε αφήνει να ανοιξεις το μαστερ παραπανω. Καποιες φορες και μονο αυτο αφηνει τον ενισχυτη να αναπνεύσει. Αλλαζει η αντίσταση πριν απο την phase inverter και ταυτόχρονα αυτο σημαινει οτι αλλαζει το eq σε εκεινο το σημειο και κερδιζεις πριμα
.Μια χαρα. Ειδικα για metal συχνα πολυς απο το χαρακτηρα είναι στην προενισχυση καιε αυτο το κολπο παιρνεις πολυ καλο αποτελεσμα.


Αν πρέπει να σταθεις σε μοντελλερ για μενα τα καλύτερα ειναι το tech21 trademark 10 και τα plugin της audio assault. Ειδικα τα τελευταία τα θεωρω ο,τι καλύτερο ever για το ειδος. Μπροστα και απο τα μεγαλα ονόματα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #20 στις: 29/04/22, 22:52 »
Προτείνω σε όποιον ψάχνεται για metal ενισχυτή, να δοκιμάσει και τον Marshall DSL1CR... Πολύ ελαφρύς και μεταφερσιμος για full λαμπατος (8kl), έχει απίστευτα γκάζια (δεν υπάρχει περίπτωση να χρειαστείς παραπάνω παραμόρφωση από αυτή που βγάζουν οι 2 προενισχυτριες, ότι είδος και να παίζεις, άντε το πολύ ένα tubescreamer μπροστα, και αυτό όχι απαραίτητα), παίζει το ίδιο καλά από εντάσεις ψιθυρου (σε σημείο να ακούγονται οι χορδές δηλαδή), έως και πολύ δυνατά για σπίτι (μη σας ξεγελάει το 1watt ισχύ), έχει effects loop και αν χρειαστεί να παίξετε σε πρόβα πιο δυνατά, έχει έξοδο για μεγαλύτερη καμπίνα...
Τέλος, μου άρεσαν πολύ και τα καθαρά του, ως μια ένταση όμως (μετά όπως είναι φυσικό άρχιζαν να "σπάνε", ωραία όμως, με τον λαμπατο τροπο... Στα 250 ευρώ που τον πέτυχα, δεν νομίζω να έπαιρνα κάτι καλύτερο σε φουλ λάμπα (και για αυτή τη χρήση που συζητάμε... ) Α, να επισημάνω επίσης ότι έρχεται με το πετάλι του (μεταλλικό) για την αλλαγή καναλιών...
« Τελευταία τροποποίηση: 29/04/22, 23:46 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #21 στις: 01/05/22, 18:35 »
update : katana air = κατ εμέ άχρηστο σκουπίδι, τον επέστρεψα αν μη τι άλλο, πίστωσα το paypal μου.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #22 στις: 02/05/22, 08:19 »
update : katana air = κατ εμέ άχρηστο σκουπίδι, τον επέστρεψα αν μη τι άλλο, πίστωσα το paypal μου.

Δοκίμασε τους μικρούς λαμπατους της Marshall (DSL5 & DSL1) θα εκπλαγεις ευχάριστα... Είναι σχεδιασμένοι να παίζουν το ίδιο καλά και σε χαμηλές (σπιτικές) εντάσεις... Μακάρι και οι υπολοιποι κατασκευαστές high gain ενισχυτών (πχ Mesa boogie, Diezel)  να  κυκλοφορούσαν παρόμοιας ισχύος και δυνατοτητων ενισχυτές (μόνο η Randall & Blackstar έχουν βγάλει 5 + 1watt amps, όπως τα HT METAL 1 που κοιτουσα ως εναλλακτική)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #23 στις: 03/05/22, 22:31 »
update : katana air = κατ εμέ άχρηστο σκουπίδι, τον επέστρεψα αν μη τι άλλο, πίστωσα το paypal μου.

Δοκίμασε τους μικρούς λαμπατους της Marshall (DSL5 & DSL1) θα εκπλαγεις ευχάριστα... Είναι σχεδιασμένοι να παίζουν το ίδιο καλά και σε χαμηλές (σπιτικές) εντάσεις... Μακάρι και οι υπολοιποι κατασκευαστές high gain ενισχυτών (πχ Mesa boogie, Diezel)  να  κυκλοφορούσαν παρόμοιας ισχύος και δυνατοτητων ενισχυτές (μόνο η Randall & Blackstar έχουν βγάλει 5 + 1watt amps, όπως τα HT METAL 1 που κοιτουσα ως εναλλακτική)

μπα, η ιστορία ενισχυτής τελείωσε για μένα. Και να φανταστείς παίζω και σε μπαντα, φαντάσου να μην έπαιζα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #24 στις: 04/05/22, 09:04 »
update : katana air = κατ εμέ άχρηστο σκουπίδι, τον επέστρεψα αν μη τι άλλο, πίστωσα το paypal μου.

Δοκίμασε τους μικρούς λαμπατους της Marshall (DSL5 & DSL1) θα εκπλαγεις ευχάριστα... Είναι σχεδιασμένοι να παίζουν το ίδιο καλά και σε χαμηλές (σπιτικές) εντάσεις... Μακάρι και οι υπολοιποι κατασκευαστές high gain ενισχυτών (πχ Mesa boogie, Diezel)  να  κυκλοφορούσαν παρόμοιας ισχύος και δυνατοτητων ενισχυτές (μόνο η Randall & Blackstar έχουν βγάλει 5 + 1watt amps, όπως τα HT METAL 1 που κοιτουσα ως εναλλακτική)

μπα, η ιστορία ενισχυτής τελείωσε για μένα. Και να φανταστείς παίζω και σε μπαντα, φαντάσου να μην έπαιζα.
\

χαχαχα ποτε μη λες ποτε φιλε μου, και εγω με πεταλιερα επαιζα χρονια (εχω βρει ηχο βασισμενο σε Diezel Herbert που θεριζει...) αλλα μολις ακουσα το λαμπατο γκαζι του DSL1cr και σε τι εντασεις μπορει να το βγαλει, το ερωτευτηκα!!!  :roll

Για εσενα που παιζεις και σε μπαντα, θα σου προτεινα το κεφαλι DSL20h... δεν ειναι μονο VFM στα 440 ευρω, εχει και ηχαρες

https://www.youtube.com/watch?v=oIjYLsGj2Ks
https://www.youtube.com/watch?v=oMfwUt9iabc
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
74 Απαντήσεις
24138 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/07, 17:52
από panka
14 Απαντήσεις
7421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/08, 15:24
από themos
8 Απαντήσεις
5000 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/08, 22:44
από Jezus
5 Απαντήσεις
4835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/09, 02:29
από nikosgr123
12 Απαντήσεις
5021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/10, 03:24
από Ddarkkor
26 Απαντήσεις
10312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/10, 00:05
από King Lui
22 Απαντήσεις
7653 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/11, 20:29
από Jezus
19 Απαντήσεις
8788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/14, 15:46
από Καθόδιος (φλουτσ)
21 Απαντήσεις
16585 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/17, 12:48
από Καθόδιος (φλουτσ)
12 Απαντήσεις
8174 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/17, 23:50
από saved