Αποστολέας Θέμα: Αφορμή απο τον τραυματισμό του eduardo...  (Αναγνώστηκε 4743 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Δεν νομιζω να εχει ανοιχτει θέμα (καθως δεν βρήκα τπτ) γι'αυτο το εγκλημα που διαπράχτηκε.....πραγματικά εγκλημα όμως....αν ειναι ποτέ δυνατον.....ο eduardo λοιπον (για οσους δεν γνωριζουν το περιστατικο) παιχτης της arsenal, δέχτηκε ενα δολοφονικό τάκλιν απο τον taylor (δολοφόνος της Birmingham) με αποτέλεσμα να σπάσει το πόδι του με ενα καθαρα φρικαλέο τρόπο....το παλικάρι θα μεινει για πάρα πολύ καιρό εκτός γηπέδων και ενας θεός ξέρει τι μπάλα θα μπορει να παίξει μετά....ενας αγγλος δημοσιογράφος με αφορμή αυτό, πρότεινε οι παίχτες που έχουν τέτοιες εγκληματικές συμπεριφορες όπως ο taylor να μην έχουν μονο ως τιμωρια την κοκκινη καρτα και την απουσια απο μια εως δυο αγωνιστικες αλλα να μενουν εκτος δράσης όσο καιρό θα κανει να θεραπευτεί ο παίχτης που δολοφόνησαν.....ειναι πραγματικά μια πολύ σωστή προταση γιατι είπαμε....σκληρο το ποδοσφαιρο αλλα να μην καταστρεφονται έτσι καριέρες παιχτών που έχουν να προσφέρουν πολλά πράγματα.....και μαλιστα πρόσφατο χαρακτηριστικο παραδειγμα εδώ στην ελλάδα ειναι το "μαρκάρισμα" το γεωργιάδη (παοκ) στον καράμπελα (άρης)....δολοφονικό μαρκάρισμα που μονο μπάλα δεν ειχε σκοπο....και ο εν λόγω ποδοσφαιριστής την γλύτωσε με μια συγγνώμη.....στο ματς ούτε φαουλ δοθηκε...ούτε κόκκινη αντικρυσε....τιμωρηθηκε με 5 αγωνιστικες και τελικα αθωώθηκε...και ο καράμπελας εν τω μεταξυ χανει το υπόλοιπο της χρονιάς......

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Αφορμή απο τον τραυματισμό του eduardo...
« Απάντηση #1 στις: 28/02/08, 17:38 »
Σωστά όλα αυτά αλλά ρε παιδί μου, άνθρωποι είμαστε, καμιά φορά συμβαίνουν αυτά. Δηλαδή υπάρχουν και οι περιπτώσεις που πάνω στην ένταση του αγώνα, στο πάθος που έχεις για τη νίκη (δεν μιλάω για τον taylor, γενικά, αν και ο Taylor ζ'ητησε συγνώμη από τον eduardo, και έδειχνε συγκλονισμένος από την πράξη του και τις συνέπειές της), λίγο άτυχος να τύχεις και γίνονται αυτά..
Πάντως υπάρχουν και πραγματικά αψυχολ'ογητες ενέργειες που επιφέρουν βαριούς τραυματισμούς, σε κείνεςτις περιπτώσεις συμφωνώ με την τιμωρία αυτή..
Λυπάμαι πάρα πολύ πάντως για τον παίχτη της άρσεναλ.. Φαντάζομαι θα είναι τρομαχτικότατη εμπειρία να πέφτεις κάτω και να βλέπεις τον πόδι σου να κοιτάει αλλού και ο αστράγαλος αλλού..
Πάντως έχουν γίνει και πολύ χειρότεροι τραυματισμοί, το περιοδικό Sun έκανε ένα αφιέρωμα με αφορμή τον τραυματισμό του eduardo, παρουσιάζοντας τους 15 χειρότερους τραυματισμούς στη διάρκεια αγώνα.. Αμα το αντέχουν τα μάτια σας πείτε μου να δώσω λινκ  :P
Να αναφέρω χαρακτηριστικά ότι ο τραυματισμός του eduardo είναι στη 14η θέση από τις 15, οπότε καταλαβένετε για τι πραγμα μιλαμε (larsson, smith, cisse(ΔΙΣ) κλπ)

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Αφορμή απο τον τραυματισμό του eduardo...
« Απάντηση #2 στις: 28/02/08, 17:41 »
Σωστά όλα αυτά αλλά ρε παιδί μου, άνθρωποι είμαστε, καμιά φορά συμβαίνουν αυτά. Δηλαδή υπάρχουν και οι περιπτώσεις που πάνω στην ένταση του αγώνα, στο πάθος που έχεις για τη νίκη (δεν μιλάω για τον taylor, γενικά, αν και ο Taylor ζ'ητησε συγνώμη από τον eduardo, και έδειχνε συγκλονισμένος από την πράξη του και τις συνέπειές της), λίγο άτυχος να τύχεις και γίνονται αυτά..
Πάντως υπάρχουν και πραγματικά αψυχολ'ογητες ενέργειες που επιφέρουν βαριούς τραυματισμούς, σε κείνεςτις περιπτώσεις συμφωνώ με την τιμωρία αυτή..
Λυπάμαι πάρα πολύ πάντως για τον παίχτη της άρσεναλ.. Φαντάζομαι θα είναι τρομαχτικότατη εμπειρία να πέφτεις κάτω και να βλέπεις τον πόδι σου να κοιτάει αλλού και ο αστράγαλος αλλού..
Πάντως έχουν γίνει και πολύ χειρότεροι τραυματισμοί, το περιοδικό Sun έκανε ένα αφιέρωμα με αφορμή τον τραυματισμό του eduardo, παρουσιάζοντας τους 15 χειρότερους τραυματισμούς στη διάρκεια αγώνα.. Αμα το αντέχουν τα μάτια σας πείτε μου να δώσω λινκ  :P
Να αναφέρω χαρακτηριστικά ότι ο τραυματισμός του eduardo είναι στη 14η θέση από τις 15, οπότε καταλαβένετε για τι πραγμα μιλαμε (larsson, smith, cisse(ΔΙΣ) κλπ)
Αν δεν θελειςν να δωσεις εδω το λινκ.
Please στειλ'το μου με πμ

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Αφορμή απο τον τραυματισμό του eduardo...
« Απάντηση #3 στις: 28/02/08, 17:44 »
Από την εμπειρία μου δουλεύοντας σε ποδοσφαιρικές ομάδες για πολλά χρόνια, είδα πολλούς τραυματισμούς κάποιοι από αυτοί φρικιαστικοί.
Υπάρχουν πολλών ειδών τραυματισμοί.

1) Κατά λάθος, γίνεται συχνά και είτε είναι άτσαλος ο αμυντικός είτε συνδυασμός κακής θέσης και χτυπήματος.
2) Επίτηδες. Αυτά είναι τα χειρότερα όχι τόσο λόγω του θεάματος ενός σπασμένου ποδιού αλλά τα επακόλουθα αυτού, δλδ ένας επαγγελματίας παίκτης να υποφέρει για μήνες μέχρι να επανέλθει έτσι επειδή ένας αμυντικός αποφάσισε να το κάνει.

Τη φάση με τον Taylor και τον Eduardo την είδα στο youtube 2-3 φορές και ομολογώ ότι σοκαρίστηκα.
Συνήθως εκτός από το θέαμα, δεν εύχομαι σε κανέναν να ακούσει τις φωνές του τραυματία  :-\

Ηλία, του Γεωργιάδη δεν ήταν τπτ πίστεψε με, αυτό που λέει ο Raz άμα το δεις θα πάθεις σοκ.

Raz θα πρότεινα να μη δωσεις το λινκ εδώ αλλά σε όποιον θέλει στείλτο με πμ. :)

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Αφορμή απο τον τραυματισμό του eduardo...
« Απάντηση #4 στις: 28/02/08, 19:51 »
θα θελα να το δω κι εγω οποτε ενα πμ και σε μένα πλιζ......

πάρη του γεωργιάδη το αναφέρω για την πρόθεση.....οπως επίσης παρομοιο ήταν του αβρααμ παπαδοπουλου (αρη) στον ρομερο του παναθηναικου....που πήγε με την σχάρα την ώρα (που σούταρε ο ρομερο) στο πόδι που πατούσε στο έδαφος....δεν μιλάω για το αποτέλεσμα μόνο....αλλα και για την δολοφονική πρόθεση.....

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αφορμή απο τον τραυματισμό του eduardo...
« Απάντηση #5 στις: 28/02/08, 20:06 »
Είδα τη φάση στο youtube... Κρίμα, πραγματικά...
Έχω πάντως την αίσθηση ότι ο Τέιλορ δεν το έκανε επίτηδες... :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 28/02/08, 20:11 από gers »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αφορμή απο τον τραυματισμό του eduardo...
« Απάντηση #6 στις: 28/02/08, 20:57 »
Συγγνώμη φίλε master of puppets, αλλά υπερβάλεις. Το τακλιν του Taylor είναι ίσως άτσαλο και απρόσεκτο, αλλά από αυτό μέχρι το "έγκλημα", τη "δολοφονία", το "φρικαλέο" κάταγμα και όλα τα σχετικά που αναφέρεις υπάρχει μεγάλη απόσταση. Θα έχεις δει και εσύ, όπως και όλοι μας, τάκλιν που γίνονται με τον αμυνόμενο να διανύει 10 ή 20 μέτρα τρέχοντας και μετά κυριολεκτικά να εκτινάσσεται και με τα δύο πόδια κατά του αντιπάλου. Στη συγκεκριμένη περίπτωση ο Taylor κάνει μια απρόσεκτη επέμβαση από στατική θέση και με το ένα πόδι, η πρόθεση και η ορμή της οποίας δεν προϊδεάζουν σε καμία περίπτωση το τι επακολούθησε. Βέβαια οι Άγγλοι δημοσιογράφοι, και ειδικά από φυλλάδες όπως η Sun, βρήκαν την ευκαιρία να επιδοθούν σε μεγαλόσχημα και εντυπωσιακά σχόλια και πομπώδεις αναλύσεις ενός περιστατικού που τελικά δεν ήταν τίποτα άλλο παρά ατυχέστατο. Ακόμα και ο Wenger που εν βρασμώ ψυχής έκανε δηλώσεις σε έντονο ύφος κατά του Taylor λέγοντας ότι ο άνθρωπος αυτός δεν πρέπει να ξαναπαίξει ποτέ ποδόσφαιρο, σε συνέντευξή του μερικές μέρες αργότερα ανακάλεσε και επικαλέστηκε τη συναισθηματική φόρτιση της στιγμής για να δικαιολογήσει τα όσα είχε πει. Και όπως και αν έχει το θέμα, δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο μένος από πλευράς σου...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Αφορμή απο τον τραυματισμό του eduardo...
« Απάντηση #7 στις: 29/02/08, 01:25 »
κανενα μενος.....ουτε αρσεναλ υποστηριζω, ούτε ειμαι κολλητος με τον eduardo....απλα ακομα και απο "απροσεξιες" ειναι κριμα να καταστρεφονται καριερες ποδοσφαιριστων...

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αφορμή απο τον τραυματισμό του eduardo...
« Απάντηση #8 στις: 29/02/08, 02:15 »
και του taylor και του Γεωργιάδη πιστεύω πως δεν είχαν πρόθεση. Είναι από τα μαρκαρίσματα που γίνονται καταλάθος αρκετές φορές, απλά έτυχε να χτυπήσει κάποιος. Η "κακιά στιγμή" ήταν...
Επίτηδες και πολύ πιο σκληρά ήταν π.χ. του Τζιμπούρ στον Νούνιες και του Σίσιτς σε παίκτη του Παοκ (δεν θυμάμαι σε ποιόν). Αλλά εκεί δεν τραυματίστηκε κανείς και για αυτό δε κρεμάσαμε ταμπέλες δολοφόνου σε κανέναν.
Συμβαίνουν αυτά στο ποδόσφαιρο και στα σπορ που έχουν επαφή.
Η πρόθεση πάντως πρέπει να τιμωρείται αυστηρά...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Αφορμή απο τον τραυματισμό του eduardo...
« Απάντηση #9 στις: 29/02/08, 15:16 »
Mολις είδα το λινκ που μου δωσε ο raz.......δακρυσα απο τον πονο......

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Αφορμή απο τον τραυματισμό του eduardo...
« Απάντηση #10 στις: 29/02/08, 17:23 »
Mολις είδα το λινκ που μου δωσε ο raz.......δακρυσα απο τον πονο......

Please στειλτο κι απο δω το λινκ γιατι εμενα δεν μου το εστειλε....

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Αφορμή απο τον τραυματισμό του eduardo...
« Απάντηση #11 στις: 29/02/08, 21:30 »
Please στειλτο κι απο δω το λινκ γιατι εμενα δεν μου το εστειλε....
Συκοφαντίες .. ;D
Αλήθεια λες? Νόμιζα οτι στο στειλα.. σορι
Στο ξαναστέλνω!

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Αφορμή απο τον τραυματισμό του eduardo...
« Απάντηση #12 στις: 15/03/08, 04:05 »
Αν και δεν εχω το λινκ, λογω ιδιοτητας (μια απο τις πολλες ;D) εχω δει πολλους τραυματισμους, κυριως απο τα αγγλικα γηπεδα...respect στον Keane που εκοψε την μπαλα στον Haalant (καπως ετσι, δε θυμαμαι ακριβως) επειδη ειχαν τσακωθει σε παλιοτερο αγωνα!! Περαν της πλακας, οντως η προθεση πρεπει να τιμωρειται αυστηρα, ωστοσο δεν ειναι παντα διακριτη...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
4752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/05, 16:44
από YmiRLinG
110 Απαντήσεις
32421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/05, 12:19
από fugue