Αποστολέας Θέμα: Latency ειπατε?  (Αναγνώστηκε 5172 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PlasmaPool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Latency ειπατε?
« στις: 19/01/09, 01:30 »
Ποσο latency ειναι το φυσιολογικο που θα περιμενε καποιος απο την καρτα ηχου της μητρικης?
Εμενα μου παρουσιαζει 6ms,δεν ξερω αν ειναι πολυ η λιγο αλλα σιγουρα ειναι αισθητο κ με αποσυντονιζει,ειδικα οταν ανεβαινουν οι ταχυτητες.
Οι σχετικες ρυθμησεις στο guitar rig 3 γινονται μεσω file->audio and midi settings σωστα?
Εχει καποιος να μου πει καποια στανταρ ρυθμιση για να αποκλεισω το ενδεχομενο να εχω βαλει καποια λανθασμενη επιλογη?
Ο υπολογιστης μου ειναι σχετικα παλιος (amd athlon 64 x2 dual core 3800+ με 1gb ram)
Οι αποριες μου ειναι οι εξης: 1)το πι σι μου τραβαει για την συγκεκριμενη δουλεια(μονο guitar rig σαν υποκαταστατο ενισχυτη,οχι cubase  κτλ τουλαχιστον προς το παρον)
                                      2)προσθετω κ αλλη ram ή αγοραζω καρτα ηχου αποκλειστικα για την συγκεκριμενη δουλεια? ( m-audio fast track (pro) αξιζει? )
                                      3)εαν παρω καρτα ηχου υπαρχει περιπτωση να εχω ακομα παρεμφερες latency?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Latency ειπατε?
« Απάντηση #1 στις: 19/01/09, 01:36 »
1) O υπολογιστης σου ειναι στα ορια της αντοχης για το Guitar Rig.
2) Προσθετεις απαραιτητως αλλα 2 GB RAM και αγοραζεις την καρτα ηχου που προτεινες. Ειναι απαραιτητα και τα 2, αν και ο επεξεργαστης θα "τραβηξει" ζορι με το GR.
3) Ολες οι καρτες ηχου εχουν latency, ομως απο τη στιγμη που θα απαλλαχθεις απο τη καρτα της μητρικης και θα χρησιμοποιησεις την εξωτερικη, το latency θα ειναι πλεον σε μη κατανοητα επιπεδα.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Latency ειπατε?
« Απάντηση #2 στις: 19/01/09, 04:55 »
Εγώ δεν έχω το guitar rig 3 αλλά το 2 και έχω επεξεργαστή amd 3200+..και όχι 2πύρηνο.και τρέχει μια χαρά...και cubase και plugins...ok στα 4 κανάλια που έχουν guitar rig τα ψιλοφτύνει,αλλά λογικό.Δοκίμασε το 2 να δεις τι παίζει...δεν έχει και τόοοοση διαφορά με το 3.

Στη θέση σου η βελτίωση που θα έκανα θα ήταν στη ραμ..άλλο 1 ή 2 GB...
εννοείται πως να παρεις μια κάρτα της προκοπής (σαν την m-audio που λες) αν θες να ασχοληθείς.Τα 6 ms γενικά είναι πολύ καλά...με 7-8 που γράφω εγώ δεν καταλαβαίνω καθυστέρηση.Έχουν διαφορά τα 6 ms σε onboard κάρτα με τα 6 σε "νορμάλ" εξωτερική κάρτα ;)

welcome to the club! 8)
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Latency ειπατε?
« Απάντηση #3 στις: 19/01/09, 14:29 »
τα 6 ms  δεν ειναι και παρα πολύ, βασικά, σαν να είσαι γύρο στα δυο μέτρα απο την πηγη του ήχου...με 12 μς ηχογραφώ, χωρίς μεγάλα προβλήματα..κατα τα άλλα συμφωνώ με τους συνάδελφους...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Latency ειπατε?
« Απάντηση #4 στις: 19/01/09, 16:25 »
Τα 6ms που γράφει δεν είναι λογικά το πραγματικό latency που έχεις αφού λες ότι σε αποσυντονίζει.. Προφανώς έχεις περισσότερο για κάποιον λόγο (μάλλον λόγω επιδόσεων του υπολογιστή)..

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Latency ειπατε?
« Απάντηση #5 στις: 19/01/09, 16:33 »
Πράγματι...Μιλάμε για 6ms, ένα τόσο μικρό latency δεν γίνεται αντιληπτό απο το ανθρώπινο αυτί...

Εγώ αυτή τη στιγμή γράφω με 8.2ms χωρίς προβλήματα ενω παλιότερα με asio4all έγραφα με 13ms...

Στα 13ms ομολογώ οτι το αυτί μου μερικές φορές την αισθανόταν την ελάχιστη καθυστέρηση αλλά δεν ήταν τόση ώστε να με εμποδίζει να γκρουβάρω με το κομμάτι.
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Latency ειπατε?
« Απάντηση #6 στις: 19/01/09, 16:37 »
Το πρόβλημα είναι ότι το latency υπάρχει και στην είσοδο και στην έξοδο. Μήπως ο φίλος αναφέρει όνο το latency εισόδου και υπάρχει και άλλο τόσο στην έξοδο και δημιουργείται πρόβλημα? Εγ΄με 8-9 ολικό latency γράφω και παίζω και είμαι μια χαρά και μπορώ να σηκώσω και 4-5 guitar rig μαζί με ένα σωρό άλλα plug-ins σε ένα pc 5 χρόνων (athlon 64 3200 1,5 GB Ram).

Αποσυνδεδεμένος PlasmaPool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Latency ειπατε?
« Απάντηση #7 στις: 19/01/09, 21:14 »
Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις,
επειδη δεν το διευκρινησα το latency  που αναφερω  το βρηκα στα audio settings  του guitar rig στο  tab  soundcard  οπου αναφερει  output latency  6ms.
Μπορω να το μειωσω ακομα περισσοτερο πειραζοντας το buffer size μεσω των asio drivers  αλλα μετα βγαζει πολυ θορυβο.
Το οτι χρησιμοποιω ανταπτορα στο καλωδιο της κιθαρας παιζει καποιο ρολο?

Αποσυνδεδεμένος arionas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Latency ειπατε?
« Απάντηση #8 στις: 31/01/09, 14:22 »
Πράγματι ο υπολογιστής σου ειναι οριακά. παρόλο που η ρυθμιση στα 6ms ειναι ικανοποιητική να ξέρεις οτι σηκώνει πολυ cpu load και γι αυτό πιθανως σου παρουσιαζονται προβλήματα. Σε έμα γρηγορο υπολογιστή δεν πρέπει να είναι πάνω απο 16-18 σε Hq ρυθμιση.

Υπάρχει μια ρυθμιση στο Gr3 που λεγεται Hq επάνω δεξια. Αν ειναι αναμμένο έχεις καλυτερη ποιότητα ηχου και σήματος αλλα τρώει μνημη. Κοίταξε να το σβήσεις.
Εγώ παίζω το Gr3 με εξωτερική κάρτα το Audio control της ιδιας εταιρίας και συμβαδίζουν απόλυτα με πολυ καλό ήχο καμια καθυστήρηση και ανεπαίσθητο θόρυβο -εώς και καθόλου (αναλογα με τα components που έχει ο ήχος).  Στην αρχή που έπεζα με άλλη κάρτα (Marian 8) είχα πρόβλημα.

Στο Audio setup δες τι σου γραφει σαν output latency και παίξε με το Asio configure ώστε να επιλέξεις την ιδανική για το συστημα σου καθυστέρηση (low, medium, high, standard). Κάθε φορά που τα επιλέγεις θα βλέπεις μόλις πατάς το Ok στο output latency τι νουμερο σου δίνει. Επελεξε το ιδανικότερο που δεν κρασάρει το συστημά σου. 
« Τελευταία τροποποίηση: 31/01/09, 14:29 από arionas »

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Latency ειπατε?
« Απάντηση #9 στις: 01/02/09, 16:56 »
Ωραια τα λέτε και ενδιαφερομαι και εγω για εξωτερικη καρτα ηχου USB. Εχετε καμμια προταση για καρτα μέχρι τα 100€?
Η M-Audio Fast Track USB που αναφερθηκε εχει 64€ απο αγγλια. Γενικά ποια εταιρεία απο αυτες που θα αναφέρω είναι αποδεδειγμενα καλή και αξιοπιστη; [παντα μιλωντας στην περιοχη τιμων το πολυ ως 150€]
EMU , M-Audio, Lexicon, Behringer, ESI.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/02/09, 20:33 από Nickmanak »
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Latency ειπατε?
« Απάντηση #10 στις: 01/02/09, 17:44 »
Η M-Audio Fast Track USB που αναφερθηκε εχει 64€ απο αγγλια. Γενικά ποια εταιρεία απο αυτες που θα αναφέρω είναι αποδεδειγμενα καλή και αξιοπιστη; [παντα μιλωντας στην περιοχη τιμων το πολυ ως 150€]
EMU , M-Audio, Lexicon, Behringer, ESI, Lexicon.

Πρεπει να γουσταρεις πολυ την lexicon ε? :P :P σορρυ για το off αλλα ειμαι και εγω για καρτα και με βλεπω για την M-Audio
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Latency ειπατε?
« Απάντηση #11 στις: 01/02/09, 17:54 »
Εγω να γουσταρω την Lexicon; Πως σχηματισες αυτη την εντυπωση;
Αρνητικό της Μ-Αudio ειναι οτι συνδεεται με το αρχαιο USB 1.1 και μονο με 12€ παραπανω θα προτιμησω την EMU 0202 USB η οποια εχει περισσότερα και πολυ καλυτερα τεχνικα χαρακτηριστικα. Δες τα λινκ.

http://www.emu.com/products/product.asp?category=610&subcategory=611&product=15186
http://www.m-audio.com/products/en_us/FastTrackUSB.html
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Latency ειπατε?
« Απάντηση #12 στις: 01/02/09, 19:36 »
ρε συ πλακα κανω επειδη στο ποστ σου την εχεις γραψει δυο φορες
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
127 Απαντήσεις
43306 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/07, 13:45
από Μαργαρίτα Π.
7 Απαντήσεις
3520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/08, 13:51
από Bekos®
8 Απαντήσεις
3852 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/09, 22:12
από Panos the Greek
8 Απαντήσεις
4123 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/11, 18:35
από adr1anos
20 Απαντήσεις
7675 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/13, 13:11
από mixanobios
2 Απαντήσεις
7977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/15, 12:31
από mixanobios
3 Απαντήσεις
5387 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/16, 19:04
από panixgr