Αποστολέας Θέμα: Μια σύγκριση της Fender με την Yamaha  (Αναγνώστηκε 12228 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
γειά σας..θα ήθελα την γνώμη σας για το ποιές κιθάρες είναι καλύτερες και σε τί.Οι fender ή οι yamaha?
« Τελευταία τροποποίηση: 12/12/03, 09:01 από Dave Murray »

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Re:η γνώμη σας....
« Απάντηση #1 στις: 08/06/02, 19:15 »
Ειναι τελειως υποκειμενική η απάντηση ,εγω βαζω σαν καλλιτερη την fender

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:η γνώμη σας....
« Απάντηση #2 στις: 08/06/02, 19:36 »
Κι εγώ νομίζω ότι Fender είναι γενικά καλύτερες, είτε μιλάμε για ακουστικές είτε για ηλεκτρικές.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Lord-George

  • Επισκέπτης
Re:η γνώμη σας....
« Απάντηση #3 στις: 09/06/02, 16:07 »
Λοιπόν υπάρχουν Yamaha που πετάνε τα άντερα από τις Fender. Aλλά μιλάμε για μοντέλα πολύ ακριβά, πάρα πολύ ακριβά. Οπότε Σταθερά Στη Φεντεριά! :D

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Re:η γνώμη σας....
« Απάντηση #4 στις: 06/07/03, 00:24 »
Ego pistevo pos kai oi dio de pianoun mia. An kai eho fender...
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:η γνώμη σας....
« Απάντηση #5 στις: 06/07/03, 12:21 »
Εγω ειμαι της αποψης οτι δεν θα επερνα κιθαρα απο εταιρια που κατασκευαζει και μηχανες....
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:η γνώμη σας....
« Απάντηση #6 στις: 06/07/03, 12:30 »
Εγω ειμαι της αποψης οτι δεν θα επερνα κιθαρα απο εταιρια που κατασκευαζει και μηχανες....

Τωρα προσβαλλες την Yamaha ( φανατικοι Yamahaδες ενωθειτε... )..
Παντως η Yamaha μπορει να μην βγαζει τρομερες κιθαρες, αλλα γενικα σε μηχανηματα ηχου, synths και μηχανηματα ηχογραφησης ειναι παρα πολυ καλη και πολλες φορες "χτυπαει" εταιριες μεγαλης φημης ( οπως Roland, Korg, κλπ )
Οσον αφορα τα "ακουστικα" της οργανα ( πιανα, ηλεκτροακουστικες ), συμφωνω και εγω πως η ποιοτητα τους και ο ηχος τους δεν ειναι καλος....
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
Re:η γνώμη σας....
« Απάντηση #7 στις: 06/07/03, 12:44 »
gia tis ilektroakoustikes tha diafwnisw ...toulaxiston i sera apx exei apo tous kalyterous ixoun pou exw akousei....oso gia tis ilektrikes..etsi ki etsi(kai egw mia yamaha exw)einai perissotero entry level montela....den mmporoume fysika na kanoume sygkrisi me kanena apo ta kala montela tis fender...i moni tis yamaha pou tha mporouse na kontraristei me mia tele gia paradeigma einai i 1511 tou mike stern....metaller afou les pws oi fender den pianoun mia na sou dosw tin dikia mou na mou dwseis esy thn fenderia?

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Re:η γνώμη σας....
« Απάντηση #8 στις: 06/07/03, 23:29 »
Paidia,egw exw mpasso yamaha kai pisteyw oti sta mpassa h yamaha exei na proteinei kalytera pramata se kalyteres times.To mpasso moy paradeigma to pira 400 Eyrw kai me bgalei asproprosopo.Antitheta,me 400 eyrw den tha pareis aksioprepes bassaki fender.Gia kithares twra psifizw xalara fender....
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Re:η γνώμη σας....
« Απάντηση #9 στις: 07/07/03, 09:41 »
 ??? Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, εγώ τη Yamah-ούλα μου δεν την αλλάζω με καμμία fender...  ???
Μιλάω για ακουστική κιθάρα, πολύ παλιό μοντέλο (δεν το έχω ξαναδεί-μάλλον καταργήθηκε) Όταν την είχα αγοράσει ήταν ακριβή, αλλά θεωρώ ότι είναι από τους λίγους ήχους ακουστικής κιθάρας "με προσωπικότητα" και μπάσσο που "θερίζει" !!
Έχω δοκιμάσει μοντέλα της fender (μάλλον φτηνά νομίζω) άλλά μου έδωσαν την εντύπωση συνηθισμένου ήχου (και επίπεδου για τα γούστα μου...)
Πάντως είμαι της άποψης ότι -για το ίδιο ποσό χρημάτων- καλύτερα να αγοράσεις ένα "ακριβό" μοντέλο κάποιας μικρής μάρκας, παρά κάποιο "φτηνό" μοντέλο κάποιας φίρμας...  8) / nEwBiE
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:η γνώμη σας....
« Απάντηση #10 στις: 09/07/03, 00:46 »
Εγω ειμαι της αποψης οτι δεν θα επερνα κιθαρα απο εταιρια που κατασκευαζει και μηχανες....
Simfono apolita!  Mesa sto mialo mou eisai!

Μην προσβαλλεται τους Yamahades.. ;D
Βασικα με την ιδια λογικη θα μπορουσες να μην παρεις ΝεςΚαφε γιατι η εταιρια που το βγαζει, παραγει και λαδια αυτοκινητου!!!!!
Πιστευω οτι η Yamaha χτυπαει απλα ενα συγκεκριμενο κοινο με μια συγκεκριμενη οικονομικη κατασταση...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:η γνώμη σας....
« Απάντηση #11 στις: 10/07/03, 11:22 »
Αν και δεν συμφωνω απολυτα μαζι σου Φρημαιντ,εχεις ενα δικιο...πιο πολυ περιπεκτικα το εγραψα παρα ουσιαστικα...αλλα εχει μια βαση στο οτι οταν ασχολεισαι με πολλα πραγματα,οι δυνατοτητες εξιδικειυσης δεν μειονονται δραματικα??? η εστω αρκετα???
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος giannis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
  • ριξε μια πενια να πανε τα φαρμακια κατω
    • Προφίλ
Re:η γνώμη σας....
« Απάντηση #12 στις: 11/07/03, 12:54 »
Φιλε Dave η Yamaha εκτος απο κιθαρες και μηχανες φτιαχνει και τοξα :o.Ειμαι Fenderoμανης.Πιστευω πως οι Fender αν δεν ειναι οι καλιτερες ειναι απο τις καλιτερες κιθαρες.
...να χωράει κάπου ο πόνος τις νύχτες όταν μένω μόνος τις σιωπές μου να μετράω να σε θυμάμαι όταν πονάω να μου λες θα 'μαι κοντά σου όταν με θες.

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Re:η γνώμη σας....
« Απάντηση #13 στις: 19/09/03, 21:05 »
Malista wra na pw ki egw kati na mhn to exw apwthhmeno...pantws egw tha dyskoleyomoun na agorasw enisxuth apo etairia pou bgazei lastixa astikwn lewforeiwn(blepe marshall)!!!
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:η γνώμη σας....
« Απάντηση #14 στις: 23/09/03, 10:35 »
Fender ακους παντου...

Για Yamaha ακου αυτον:

http://www.mick-box.com

Διαλεξε κατι καινουργιο καθοτι παλια επαιζε με gibson...

Προσωπικα η μεγαλυτερη μου επιρροη στα solo αν και ποτε δεν νομιζω να φτασω το πως χειριζεται το wah-wah...

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:η γνώμη σας....
« Απάντηση #15 στις: 23/09/03, 17:26 »
Λοιπόν υπάρχουν Yamaha που πετάνε τα άντερα από τις Fender. Aλλά μιλάμε για μοντέλα πολύ ακριβά, πάρα πολύ ακριβά. Οπότε Σταθερά Στη Φεντεριά! :D

Δεν υσχιει αυτο...Ακομα και τα ακριβα μοντελα ειναι για πεταμα..

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:η γνώμη σας....
« Απάντηση #16 στις: 24/09/03, 09:13 »
Νομίζω ότι είναι λάθος να επικεντρώνουμε πάντα τις κριτικές μας γύρω από ένα όργανο , στον ήχο του. Είναι και άλλα που έχουν σημασία όπως η ποιότητα κατασκευής το πόσο ευκολόπαιχτη είναι , το τι χορδές μπορεί να σηκώσει και τι ακριβώς θέλουμε από το όργανο.
Δεν μπορούμε να λέμε ότι π.χ. οι Fender έτσι και οι Yamaha αλλιώς.
Σε ότι αφορά τον ήχο υπάρχει πάντα ένα  ποσοστό υποκειμενισμού , αλλά σαφέστατα η άποψη κρίση πρέπει να συνοδεύεται από διάφορα χαρακτηριστικά του , όπως π.χ πιο μπάσσος ήχος , πιο μουντός πιο bright περισσότερος όγκος περισσότερη ένταση.
Προσωπικά πιστεύω ότι σε χαμηλά έως μέτρια επίπεδα τιμών είναι μάλλον αδύνατο να βρεις μοντέλο από οποιαδήποτε μάρκα που να μπορεί να συμπεριφέρεται καλά σε όλα τα παραπάνω στοιχεία.
Πολύ περισσότερο δε εαν βάλουμε και τον παράγοντα ( βύσμα ή ακουστικός ήχος ) , όπου εκεί μπαίνουν και άλλοι παράγοντες.

Πάντως συγκρίνοντας κάπως γενικότερα αυτές τις δύο μάρκες και μόνο για ακουστικές ηλεκτροακουστικές μέχρι το επίπεδο των 500-600 Euro  θα έδινα ένα μικρό προβάδισμα στις fender σε ότι αφορά τα : πιο βολικό μανίκι ( οι Yamaha έχουν κάπως πιο traditional μανίκι , πιο φαρδύ δηλαδή ) , λίγο περισσότερος όγκος , δείχνουν να ανέχονται καλύτερα πιο χοντρές χορδές.

Για να είμαστε πιο χρήσιμοι δηλαδή....
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος BlueLabel

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Re:η γνώμη σας....
« Απάντηση #17 στις: 04/01/05, 11:23 »
Νομίζω ότι είναι λάθος να επικεντρώνουμε πάντα τις κριτικές μας γύρω από ένα όργανο , στον ήχο του. Είναι και άλλα που έχουν σημασία όπως η ποιότητα κατασκευής το πόσο ευκολόπαιχτη είναι , το τι χορδές μπορεί να σηκώσει και τι ακριβώς θέλουμε από το όργανο.
Δεν μπορούμε να λέμε ότι π.χ. οι Fender έτσι και οι Yamaha αλλιώς.
Σε ότι αφορά τον ήχο υπάρχει πάντα ένα  ποσοστό υποκειμενισμού , αλλά σαφέστατα η άποψη κρίση πρέπει να συνοδεύεται από διάφορα χαρακτηριστικά του , όπως π.χ πιο μπάσσος ήχος , πιο μουντός πιο bright περισσότερος όγκος περισσότερη ένταση.
Προσωπικά πιστεύω ότι σε χαμηλά έως μέτρια επίπεδα τιμών είναι μάλλον αδύνατο να βρεις μοντέλο από οποιαδήποτε μάρκα που να μπορεί να συμπεριφέρεται καλά σε όλα τα παραπάνω στοιχεία.
Πολύ περισσότερο δε εαν βάλουμε και τον παράγοντα ( βύσμα ή ακουστικός ήχος ) , όπου εκεί μπαίνουν και άλλοι παράγοντες.

Πάντως συγκρίνοντας κάπως γενικότερα αυτές τις δύο μάρκες και μόνο για ακουστικές ηλεκτροακουστικές μέχρι το επίπεδο των 500-600 Euro  θα έδινα ένα μικρό προβάδισμα στις fender σε ότι αφορά τα : πιο βολικό μανίκι ( οι Yamaha έχουν κάπως πιο traditional μανίκι , πιο φαρδύ δηλαδή ) , λίγο περισσότερος όγκος , δείχνουν να ανέχονται καλύτερα πιο χοντρές χορδές.

Για να είμαστε πιο χρήσιμοι δηλαδή....
Συμφωνω

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Μια σύγκριση της Fender με την Yamaha
« Απάντηση #18 στις: 13/01/05, 13:10 »
Αν και ειναι γνωστη η αντιπαθεια μου για τις Φεντερ, μπροστα στις κατα πλειονοτητα αθλιες Yamaha, οι Fender ειναι θεες...
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Winmmisterakias

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
  • Εκει που τελειωνει η λογικη αρχιζει ο Winmmister
    • Προφίλ
Απ: Μια σύγκριση της Fender με την Yamaha
« Απάντηση #19 στις: 13/01/05, 13:49 »
φιλε μην κανεις τετοιες συγκρισιες ειναι σαν να συγκρινεις τα σκατα με τα αρωματα!!! οι yamaxes φιλε ειναι οτι να' ναι, μονο οι πολυ ακριβες ειναι καλουτσικες!!!! ;D ;D οι fender φιλε ειναι κιθαρες!!!!!! οτι και να πεις!!!!! εχω μια yamaha και ξερω τι σου λεω!!!!! ακουσα fender και τρελαθηκα...... χωρια που μου πουλησαν παραμυθι για την ταστιερα που και καλα ειναι τριανταφυλια και τελικα ειναι κοντρα πλακε βαμμενο!!!!!!  :o :o αισχος!!! απλα αργησα να το καταλαβω!!!!!
Winmmisterakias ή αλλιως Winstonerakias

Αποσυνδεδεμένος bigmouth_strikes

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μια σύγκριση της Fender με την Yamaha
« Απάντηση #20 στις: 03/02/05, 21:49 »
Η ερωτηση μπορει να τεθει και αλλιως
Mitsubishi ή Alfa Romeo


Τελικα ολο και καποιος τσιφοταρος που οδηγαει γιαπωνεζικο αμαξι, θα ελεγε οτι ειχε καλυτερο value for money  απο τα ιταλικα.

τελικα, αμα ειχα κιθαρα Yamaha, θα την επαιρνα και θα πηγαινα για κοντρες στα λιμανακια
Η πειρατεια θα σωσει την μουσικη, και να μου το θυμηθειτε.

Αποσυνδεδεμένος GIAOURTI

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Μια σύγκριση της Fender με την Yamaha
« Απάντηση #21 στις: 11/02/05, 19:52 »
  Oi yamaha είναι απόλυτη εγγύηση απο άποψη κατασκευής. ¨Αλλα τα φτηνά μοντέλα υστερούν πολύ σε ποιότητα ξύλου. Αν είναι να δώσεις π.χ 700 Eυρό για ηλ/ακουστική και να μην έχει ούτε μασίφ καπάκι! Fender και πάλι fender. Άλλα τα πιο ακριβά μοντέλα της yamaha λένε πολύ!
   Πάντως η fender έχει καλές λύσεις σε καλή τιμή. Παρότι είμαι φανατικός της yamaha στα πλήκτρα, Το μόνο που χαλάει είναι ο μετασχηματιστης. Οι κιθάρες της τσιμπάνε πολύ!

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Μια σύγκριση της Fender με την Yamaha
« Απάντηση #22 στις: 12/02/05, 08:53 »
Oi yamaha είναι απόλυτη εγγύηση απο άποψη κατασκευής.

Πως το στηρίζεις αυτό? Τι πάει να πει η απόλυτη εγγύηση κατασκευής? Δηλαδή το εργοστάσιο στην Μαλαισία ή στην Ινδονησία που κατασκευάζονται έχει καμιά πιστοποίηση στην ποιότητα κατασκευής που δεν έχουν των υπολοίπων εταιριών?
Μην τρελαθούμε τώρα..
Μοντέλα σειράς είναι χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο και χωρίς κανένα προσόν και μάλιστα είναι και ακριβές στην Ελλάδα εξαιτίας Νάκα...
Όταν με τα ίδια χρήματα μπορείς να πάρεις Cort ή Stagg ή ακόμη ακόμη και Art & Lutherie σιγά μην καταφύγω σε Yamaha...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος GIAOURTI

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Μια σύγκριση της Fender με την Yamaha
« Απάντηση #23 στις: 14/02/05, 14:29 »
   Εχω την εντύπωση ότι η ιαπωνία θέτει στανταρς ποιότητας κατασκευής στις εταιρίες, και η yamaha ακόμα περισσότερα ώπου και αν είναι το εργοστάσιο παραγωγής. Χωρίς βέβαια να είμαι και 100% σίγουρος.
  Θεωρώ εγγυημένο ένα προιόν yamaha. Αλλα συμφωνώ ότι είναι ακριβά ακόμα και με 20% εκπτωση που έχει τώρα ο Νάκας και δεν θα έπερνα και εγώ κιθάρα yamaha. Αλλα επειδη αγόρασα το Σάββατο και είδα και τις yamahes τις βρήκα υπέροχες σε κατασκευή. Αλλα δεν είμαι και κανένας εμπειρος κιθαρίστας.
   Αλλα συμφωνώ ότι και άλλες κιθάρες αρκετά πιο φτηνές έχουν επίσης καλή κατασκευή.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Μια σύγκριση της Fender με την Yamaha
« Απάντηση #24 στις: 14/02/05, 15:05 »
Εχω την εντύπωση ότι η ιαπωνία θέτει στανταρς ποιότητας κατασκευής στις εταιρίες, και η yamaha ακόμα περισσότερα ώπου και αν είναι το εργοστάσιο παραγωγής. Χωρίς βέβαια να είμαι και 100% σίγουρος.

Μπράβο να μην είσαι , διότι κανένα προιόν δεν είναι εγγυημένο. Μπορεί η μαμά εταιρία να θέτει κάποιες προδιαγραφές , αλλά εαν αυτές και μόνο αρκούσαν τότε ουδέποτε και κανένας δεν ασχολούταν με την χώρα κατασκευής. Τα μοναδικά προϊοντα που έχουν σχετικά εγγυημένη ποιότητα κατασκευής ( για μουσικά έγχορδα πάντα ) είναι τα χειροποίητα. Ιδιαίτερα τα πιο ακριβά ελέγχονται και ως προς τον ήχο και ως προς τις συχνότητες και ως προς πολλά ακόμη . Γι΄αυτό όσοι μπορούν να διαθέσουν χρήματα αγοράζουν χειροποίητα όργανα.
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
6085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 22:58
από Giorgos K.
8 Απαντήσεις
6003 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/09, 17:24
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
53 Απαντήσεις
14298 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/09, 15:57
από PossessedB.E.
5 Απαντήσεις
2725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/11, 12:51
από Edward The Great
4 Απαντήσεις
2896 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/11, 21:28
από rodort1
7 Απαντήσεις
5610 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/12, 06:21
από summit1_1
6 Απαντήσεις
3787 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/12, 02:16
από hot_sauce (φλουτσ)
13 Απαντήσεις
5781 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/13, 21:27
από tasosSyrios
12 Απαντήσεις
5693 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/14, 20:19
από saved
10 Απαντήσεις
6874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/15, 19:29
από Απόλλων