Αποστολέας Θέμα: Γνώμες για ηλεκτρικές κιθάρες Yamaha  (Αναγνώστηκε 41388 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fragnatic

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • mizero fws
    • Προφίλ
 Geia sas paidia. Pigaino klassiki kithara gia 1 xrono kai skeftomai tora na paro ilektriki. Ti thelo gia metal perissotero alla kai gia apalo-entexno rock. Poia me simvoulevete na paro?

Yamaha rgx420s
Yamaha rgx121s
Yamaha pac312
Washburn wi64

To 3ero.. athlies einai alla den tha diatheso polla xrimata.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/07, 14:06 από Arg0 »

Αποσυνδεδεμένος Thanocaster

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Was it love or was it the idea of being in love?
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ηλεκτρικές κιθάρες Yamaha
« Απάντηση #1 στις: 05/08/03, 13:09 »
Tha sou proteina tin washburn... Koinws makria apo tis yamaha  :)
The Floydian

Αποσυνδεδεμένος Μιχάλης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ηλεκτρικές κιθάρες Yamaha
« Απάντηση #2 στις: 05/08/03, 13:34 »
 Το συγκεκριμενο μοντελο washburn oμως δε νομιζω πως προσφερει πολλα.. Τωρα βεβαια απο Yamaha δεν ξερω. Οποια σου αρεσει περισσοτερο ;)
..In my thoughts I have seen rings of smoke through the trees,
And the voices of those who stand looking..

Αποσυνδεδεμένος FENDERAS

  • shadowmaster
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρες υπαρχουν πολλες... fender μια...
    • Προφίλ
    • FENDERAS SITE
Απ: Γνώμες για ηλεκτρικές κιθάρες Yamaha
« Απάντηση #3 στις: 05/08/03, 19:23 »
ΦΙΛΕ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΙΣ YAMAHA

oi yamaha einai apo tis poio asximes ilektrikes!!!

ksereis kati??? me ta idia lefta pare 1 squier i 1 ibanez
Iced earth

What exactly is the meaning of this
Just pawns in your twisted game
Severe pain for the lie I'm livin'
For a love I never could betray

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Γνώμες για ηλεκτρικές κιθάρες Yamaha
« Απάντηση #4 στις: 16/08/03, 22:33 »
Tha symfwnisw kai egw me ton Fendera......
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος nicktgr15

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Green can only hold you in the garden...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ηλεκτρικές κιθάρες Yamaha
« Απάντηση #5 στις: 26/08/03, 23:33 »
Γνωρίζετε την συγκεκριμένη κιθάρα; Κοστίζει 298 ευρώ. Αξίζει η να κοιτάξω τιποτα αλλο; Διαθέτω μεχρι 350-400 ε.

Αποσυνδεδεμένος nicktgr15

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Green can only hold you in the garden...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ηλεκτρικές κιθάρες Yamaha
« Απάντηση #6 στις: 26/08/03, 23:47 »
Να και ένα Link για να την δείτε:

https://nireas.nakas.gr/Ecom_Nakas/Nakas_Gr/Show_Product.htm?Pnt=M,1,6,43,5124

Και μια ερώτηση: Τί διαφορά έχει μια κιθάρα με 2 διπλους μαγνητες και έναν μονο απο μια που έχει 3 μονούς;

Αποσυνδεδεμένος FENDERAS

  • shadowmaster
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρες υπαρχουν πολλες... fender μια...
    • Προφίλ
    • FENDERAS SITE
Απ: Γνώμες για ηλεκτρικές κιθάρες Yamaha
« Απάντηση #7 στις: 26/08/03, 23:50 »
[size=12]OXI YAMAHA ILEKTRIKES... ILEKTRAKOYSTIKES NAI...[/size]
Iced earth

What exactly is the meaning of this
Just pawns in your twisted game
Severe pain for the lie I'm livin'
For a love I never could betray

Αποσυνδεδεμένος nicktgr15

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Green can only hold you in the garden...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ηλεκτρικές κιθάρες Yamaha
« Απάντηση #8 στις: 26/08/03, 23:56 »
Τόσο άσχημα τα πραγματα; Καμια πρόταση για άλλη κιθάρα;

Αποσυνδεδεμένος Alex012

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ηλεκτρικές κιθάρες Yamaha
« Απάντηση #9 στις: 27/08/03, 10:37 »
egw tha protina na pareis to tauraki apomimisi tis gibson sg.auto to montelo to exei i epiphone kai h ibanez tis ibanez einai sthn idia timi alla poli anotero. to exei enas filos mou kai einai poli euxaristimenos. einai giro sta 350.

Αποσυνδεδεμένος antonioua8

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
  • zise kai ase na zisoun
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ηλεκτρικές κιθάρες Yamaha
« Απάντηση #10 στις: 27/08/03, 12:15 »
ftini kithara
marka oxi k i kaliteri
mallon tha ine palio montelo
oti pio ftino mporis na bris se kithara

tha su protina na psaksis gia ibanez rg. mono kala logia exo akusi gia ta montela rg.
bres mia stin timi pu thelis k tha ise happy :)
pes mas pu pai o anemos pu paei fotia san svini
pes mas pou paei o anthropos ton kosmo san afinei
skies oniron imaste sinnefa pou pernune
valte na pioume

Αποσυνδεδεμένος nicktgr15

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Green can only hold you in the garden...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ηλεκτρικές κιθάρες Yamaha
« Απάντηση #11 στις: 28/08/03, 01:48 »
Alex012 και antoniοua8 μήπως μπορείτε να μου πείτε συγκεκριμένα μοντέλα και τα ονόματα τους ώστε να ρίξω και μια ματιά εδώ στο νετ πριν πάω να δώ απο κοντά; Επίσης δεν καταλαβαίνω το "ταυράκι" τι θα πει :-)

Αποσυνδεδεμένος antonioua8

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
  • zise kai ase na zisoun
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ηλεκτρικές κιθάρες Yamaha
« Απάντηση #12 στις: 30/08/03, 18:01 »
ola ta montela tis siras rg tis ibanez ine poli kala.
iparxun k ftina k akriba des piom se bolebi.
www.ibanez.com
pes mas pu pai o anemos pu paei fotia san svini
pes mas pou paei o anthropos ton kosmo san afinei
skies oniron imaste sinnefa pou pernune
valte na pioume

Αποσυνδεδεμένος trelakis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ηλεκτρικές κιθάρες Yamaha
« Απάντηση #13 στις: 24/09/03, 00:39 »
Παιδιά γεια χαρά!

Το "πρόβλημα" μου εντάσσεται στα του παρόντος θέματος γιατί είμαι κι εγώ ένας "κλασσικός" που θέλει να αγοράσει ηλεκτρική αλλά δεν ξέρει από που ν'αρχίσει.Ένα καλό σημείο για να αρχίσω τις ερωτήσεις μου ίσως είναι το τι θέλω να παίξω.Αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι από alternative και κλασσικό rock μέχρι και metal (όχι death,black αλλά κάνα slayer ή megadeth θα περιέγραφε τον "όγκο" που θα ήθελα να πετύχω).Έτσι θα ήθελα να ρωτήσω σε τι μάρκα να στραφώ.Έχω ακούσει για Jackson,έχω ακούσει για Ibanez,έχω ακούσει για Fender...Φυσικά υπάρχουν και πολλές άλλες κι εκεί είναι το κύριο πρόβλημά μου.Το κριτήριο επιλογής.Γιατί αυτή κι όχι την άλλη;

Και όσον αφορά τους μαγνήτες (δεν ξέρω πολλά,σχεδόν τίποτα αλλά έχω προσέξει τη διαφορά στους μαγνήτες).Σκεφτόμουνα για 2 διπλούς και ένα μονό γιατί (όπως το σκέφτομαι εγώ) μάλλον μου δίνει περισσότερες επιλογές.Δεκτά οποιαδήποτε σχόλια και γι'αυτό το θέμα.

Δεύτερο κριτήριο είναι τα λεφτά.Για πρώτη κιθάρα θέλω-έχω-μπορώ να διαθέσω γύρω στα 500 με 600 euro με τη σκέψη να μην την αλλάξω γρήγορα.Σαν ποσό επαρκεί για το σκοπό αυτό;Μ'αυτά τα λεφτά δηλαδή μετά από πόσο καιρό θα πρέπει να ανησυχήσω πάλι για αγορα;Δε μιλάω φυσικά για την περίπτωση που εγώ θα θέλω κάτι καλύτερο αλλά για τυχόν "επιπλοκές" λόγω "πολυκαιρίας".Το θέμα φυσικά παραμένει:τι μάρκα και γιατί;

Ακόμη,επειδή έχω κάνει βόλτες σε μαγαζιά στην Αθήνα αλλά κοιτάζοντας με το μάτι του "μη υποψήφιου αγοραστή" μέχρι στιγμής,θα ήθελα αν γίνεται να μου προτείνετε και κάποια μαγαζιά εκ πείρας.Και για να αποφευχθούν παρεξηγήσεις που έχουν να κάνουν με το θέμα "διαφήμιση" του ενός μαγαζιού ή του άλλου,μπορεί κάποιος να μου στείλει e-mail αν θέλει απαντώντας μου στη συγκεκριμένη ερώτηση.Οποιεσδήποτε παρατηρήσεις-συμβουλές είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και sorry για την έκταση!!

psomas

  • Επισκέπτης
Απ: Γνώμες για ηλεκτρικές κιθάρες Yamaha
« Απάντηση #14 στις: 24/09/03, 07:58 »
με 500-600 ευρώ παίρνεις μια πολύ καλή ibanez(για αρχή). εγώ με 500 ευρώ πήρα την rg270dx με δύο διπλούς και 1 μονό μαγνήτη. Τώρα μου φαίνεται βγήκε και η rg370dc. ίδια με την προηγούμενη αλλά με΄διαφορετικό tremolo. Από άλλες κιθάρες δεν ξέρω να σου πω. με τις Ibanez γεινικώς  μπορείς να παίξεις  διάφορα είδη μουσικής. Δεν σε περιορίζει μόνο σε ένα. Αυτά!

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Γνώμες για ηλεκτρικές κιθάρες Yamaha
« Απάντηση #15 στις: 24/09/03, 13:12 »
[size=40]Παρτε Εpiphone ρεεεε......[/size]
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Γνώμες για ηλεκτρικές κιθάρες Yamaha
« Απάντηση #16 στις: 24/09/03, 13:27 »
Λοιπόν αυτή είναι και η τελέυταία φορά που κάθομαι και σας ακούω από το forum. Αν είναι δυνατόν να δίνετε συμβουλές σύμφωνα με τα γούστα σας και να μην αναλύετε τις πρωτημίσεις και την οικονομική άνεση του ενδιαφερόμενου.

Ρε Fendera γιατί είναι άσχημη η Yamaha? Δηλαδή δεν είναι όμορφή? Δεν είναι καλέσθητη? Δεν το κατάλαβα αυτό? Είναι μια χαρά κιθάρα για κάποιον καινούργιο.

Κάποιος άλλος είπε. Πάρε τώρα μια ακριβή. Δηλαδή να μην μπείς διαδικασία του αγώραζε τώρα και αγώρεζε ξανά μετά! Δεκτό κατά κάποιο τρόπο αλλά αν τελικά δεν τραβήξει? Θα δώσει δηλαδή 2000 euro για να δοκιμάσει μια κιθάρα. Αν δεν θελείσει να ασχωληθεί άλλο στο μέλλον τι κάνει? Την πουλάει? Πόσο? Θα την σκοτώσει τζάμπα. Είναι και το άλλο: σαν αρχάριος δεν θα ξέρει πως να "χειρηστεί" μια κιθάρα. Πως να την προσέξει. Καλά είναι να μάθει πρώτα από "κουπιά"!
Αν τελικά διαψευτούν όλα τα παραπάνο και τελικά γίνει πολύ καλός κτλ, μπορεί να δει ότι τελικά δεν κάνει για την συγκεκριμένη κιθάρα. Άντε ακόμα 2000 ευρώ για το τίποτα.

Όλα τα παραπάνω είναι προσωπική μου γνώμη. Μην ξεχνάτε ρε παιδιά ότι οι ποιό πολύ έτσι ξεκίνησαν. Το λέει και η παροιμία "Από τα λάθη μαθένεις". Σκέψου κανένα τραγικό λάθος σε μια πανάκριβη Gibson ή Fender. Και η Esp, Jackson και Ibanez δεν πάνε πισω σε τιμές. Φυσικά μιλάμε για τα original μοντέλα, made in USA.

Ίσως φίλε μου να ήταν καλύτερα να την ψάξεις μόνος σου. Μην κοιτάξεις τόσο και τα γούστα σου. Να ξέρεις ότι όταν θα ξεκινήσεις να ασχολείσε με την μουσική πολλά θα αλλάξουν. Θα σε μαγέψουν διάφοροι ήχοι και μουσικές! Πάρε κάτι να ξεκινήσεις και βλέπεις. Δες τι συκώνει και η τζέπη σου.

Αυτά
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Γνώμες για ηλεκτρικές κιθάρες Yamaha
« Απάντηση #17 στις: 24/09/03, 13:37 »
Να σου πω εγώ την γνώμη μου. Δεν θα αναφέρω μάρκες. Θα πω μόνο κάποιο σύνολο. Πάρε μια ηλεκτρική, έναν ενισχυτή, καλώδιο και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ κουρδιστήρι. Μην το ξεχάσεις αυτό. Είναι βασικό. Μόνος δεν θα μάθεις να κουρδίζεις. Το αυτί δεν είναι έμπειρο ακόμα.
Παραμόρφωση, αν δεν έχει ενσωματομένη ενυσχητής πάρε. Κάποιο πεταλάκι, φτηνό ας είναι. Μην περιμένεις από το πεταλάκι να κάνεις τρομερό ήχο. Αν και τα άλλα δεν είναι καλά θα αρκεστείς για αρχή σε ότι έχεις.
Αν παίζεις μόνος σου πάρε μικρό ηχείο. Εγω θα σου πρώτηνα 30 watt. Δεν είναι πολλά, απλά για να μην χρειάζεται να τσιτώνεις τον ενισχυτή αν είναι μικρότερος και χάνεις απόδοση. Νομίζω τα 30 είναι πολύ καλα.
Κάνε ότι νομίζεις εσύ πάλυ.
Αυτά.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ηλεκτρικές κιθάρες Yamaha
« Απάντηση #18 στις: 25/09/03, 14:14 »
[size=40]Παρτε Εpiphone ρεεεε...... [/size]

Επιτελους κι ενας σωστος ανθρωπος εδωμεσα  ;)

Παντως σοβαρα τωρα, η Epiphone εχει δυνατοτητες για πολλα ειδη μουσικης... Βασικα ειναι μια Gibson για φτωχους... Κι εγω φτωχος ειμαι  :-[  :'(

Απλα προτιμησε κατι με 2 διπλους, τα μοντελα της Epiphone με μονους δεν λενε πολλα...

« Τελευταία τροποποίηση: 25/09/03, 14:16 από Arg0 »
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος trelakis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ηλεκτρικές κιθάρες Yamaha
« Απάντηση #19 στις: 27/09/03, 12:49 »
Όπως είδα (τώρα που κατάφερα να κοιτάξω τις απαντήσεις) έχουμε διάφορες απόψεις.Καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!

Karhariasgr συμφωνώ μαζί σου για το θέμα της προσωπικής γνώμης αλλά αν κάποιος έχει αγοράσει μια συγκεκριμένη μάρκα και είναι ευχαριστημένος,με βάση τα δικά του κριτήρια,από αυτή δε μπορεί να "παινέψει" μια άλλη.Σωστά;Αυτό είναι και το δύσκολο μέρος όταν ζητάς μια γνώμη...Φυσικά,εσύ μάλλον εννοείς ότι δε χρειάζεται να είναι κανείς απόλυτος (βλ. πάρε αυτή γιατί το λέω εγώ  :) ) και όντως έχεις δίκιο.

Κάτα τύχη έπεσε στα χέρια μου ένα φυλλάδιο προχτές με ηλεκτρικές και δε μπορώ να πω ότι με αφήσανε αδιάφορο κάτι "ταυράκια" Epiphone αλά Dark Tranquillity (αν δε βοηθάω κανένα,είναι ένα κάποιο συγκρότημα τεσπα).Αυτή η κιθάρα έχει κάτι που με κάνει να τη θέλω ;D.Ωστόσο απογοητεύτηκα όταν έμαθα ότι είναι θυγατρική της (απλησίαστης) Gibson αλλά έρχομαι να (ξανα)ρωτήσω:έκανα καλά (που απογοητεύτηκα);Θα μου πεις και καλά να μην έκανες αφού λεφτά για Gibson δεν έχεις,κάτι πρέπει να κάνεις.Είναι καλή επιλογή μια Gibson?Το ταυράκι εννοείται.... ;).Από άποψη "ρεπερτορίου" εννοώ αλλά και "ποιότητας λόγω θυγατρικότητας".lol.

Και για να κλείσω και το θέμα με τον Karhariasgr,ίσως εγώ δεν το ξεκαθάρισα από την αρχή,αλλά πάνω κάτω αυτό ζητούσα φίλε.Αν όχι τόσο μία καθαρά προσωπική γνώμη,τουλάχιστον μια κατασταλαγμένη γνώμη όσον αφορά τη μάρκα.Πάρε Jackson π.χ. γι'αυτό,γι'αυτό και γι'αυτό.Και γι'αυτό (τέταρτη φορά σε μιάμιση γραμμή.lol),το ερώτημα μου ψιλοπαραμένει γιατί θέλω να καταλήξω σε μια μάρκα για αρχή και μετά μοντελα και τιμές έρχονται.Συνοψίζοντας,γιατί νομίζω ότι δε θέλω (μπορείς να πεις και υποσυνείδητα) να ψάξω κάτι άλλο εκτός από Ibanez,Jackson ή Epiphone,ας μου πει κάποιος γι'αυτές τις 3 μάρκες αλλά και για κάποιο μαγαζί,θέμα για το οποίο δεν είπε κάποιος μια γνώμη.Thanx!

Δυστυχώς δεν έχω πάθος με τα forums και μάλλον το να γράφεις εκθέσεις κάθε φορά (βλ. εμένα) δεν είναι μες τους κανόνες,αλλά κάθε φορά που έχει τύχει να γράψω,κάνω το ίδιο πράγμα....Anywayz...sorry και πάλι αν κούρασα

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Γνώμες για ηλεκτρικές κιθάρες Yamaha
« Απάντηση #20 στις: 29/09/03, 12:14 »
loipon afou theleis son kai kala mia apantisi ego tha sou po na pareis jackson. ego aytes goustaro kai aytes thelo na proteino.
kai ego tha ithela mia gibson alla den exo ta xrimata. i jackson pou exo etsi opos einai tora xrimatika kostizei 500 kai xiliades draxmes. plisiazei mia ftini gibson, mono pou den ta edosa monokopanias. to parapano einai sxetiko. kai tin gibson me doseis tha tin pareis.

anyway kati pou thelo na ksanapo i epiphone einai epiphone DEN einai gibson. min ksegeliestai poloi. to einai thigatriki tis den leei kai tipota. bo'i'thaei sto promotion poio poli. paikse me tayraki epiphone kai meta me tayraki gibson kai ela pes mou poia einai i sxesi tous (kai oxi i diafora tous).

diladi apo oti katalaba thes kapoios na sou protinei mia kithara allis markas. oraia, tha sou proteino ego mia LAG!! an den kano lathos einai gallikis kataskeyis kai plisiazei stin ibanez poli. ti to thes omos, to idio akribi me tin gibson einai, i me mia gnisia ibanez i jackson!

ksereis i diafora me tis dyo teleytaies markes pou anafera einai oti kai ta ftina montela tous exoun tin idia onomasia. den einai diladi san tin fender pou exei tin squier, i gibson tin epiphone, i eps tin ltd ktl.

analoga me to ti ixo thes kai ti xoraei i tzepi sou pare kai kithara. an thes ixo san dark tranquility pare ta gothic tayrakia tis epiphone. min fantasteis oti tha exeis ton idio ixo (den kanei mono i kithara ton ixo) alla tha plisiazeis kati. an genika thes black pare jackson i kati paraplisio.
koita, blepeis polous pou paizoyn me gibson (gia paradigma) black i death. i kithares den einai "manisies" opos leme. einai "piragmenes" gia tetoio idos. i gibson den einai deathadikia! allous magnites exei. to problima einai allou. apla aytos pou paizei black mporei na exei rock akousmata kai na goustarei tin kithara ayti. min nomizeis oti pernontas tin idia kithara tha kaneis kai ton ixo tou.
kai o paylidis apo ksilina spathia me tayraki paizei.e, den exei idio ixo me tous dark tranquility!!!

den ksero an katafera na se kalopso tora. esto kai ligo. prospathisa kata kapoio tropo na dikaiologiso osa eixa grapsei. apo tin stigmi pou esy thes o kathenas na sou proteinei mia kithara kai ti prosferei i kithara ayti gia ton idio, ego sou leo jackson. prin paro ayti peira mia epiphone (olos tyxaios itan kai tayraki) apo enan filo kai den mou arese. i jackson me bo'i'thise para poli. ebala kai magnitakia kala kai petaei! paizo se ena group rockakia kai se ena allo black. den exo kanena problima.
kata pollous (kai gia mena) einai kithara pou paizei sta bromika tromera alla exei ena dynato atoy, to oti paizei poli melodika kathara kai mporeis na paikseis akoma kai jazz! tora me tin rr3 (aniso V) na paikseis jazz... aisthitika den kolaei.

pisteyo na se kalipsa apo meria mou. skepsou to, mazepse gnomes kai pare tin dikia sou.
sygnomi an se pro'i'goumeno minima imoyn lathos kai den anti na protino se afoina ksekremasto. apo tin meria sou exeis apolyto dikio.

otan pareis apantise edo kai pes mas ti peires kai pos sou faneike. oti kai na einai kaloriziki pantos.
ayta
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος trelakis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ηλεκτρικές κιθάρες Yamaha
« Απάντηση #21 στις: 04/10/03, 11:57 »
Γεια χαρά!

Δυστυχώς είμαι απ'τους τυχερούς που μπαίνουν με κάρτα στο Internet και μόλις τώρα αγόρασα.Anywayz...

Φίλε karhariasgr αυτή τη φορά ήσουν απόλυτα σαφής και πραγματικά μου έδωσες μια απάντηση σαν κι αυτή που περίμενα.Δηλαδή μια απάντηση με "ονομα-μάρκα".Θα μείνω σε μία πρότασή σου κυρίως την οποία κάνω copy-paste γιατί αυτή με βοήθησε στο (να αρχίζω) να σχηματίσ(ζ)ω μια γνώμη:"kata pollous (kai gia mena) einai kithara pou paizei sta bromika tromera alla exei ena dynato atoy, to oti paizei poli melodika kathara kai mporeis na paikseis akoma kai jazz! ".Μεταξύ μας,jazz και black δεν προβλέπονται στο άμεσο μέλλον αλλά "βρώμικo" δεν είναι μόνο τo black υποπτεύομαι.Το "μελωδικά" μου ακούγεται πολύ ωραίο επίθετο για να περιγράψει το "καθαρά",οπότε νομίζω γέρνω προς την κατεύθυνση Jackson.Ήταν έτσι κι αλλιώς μες το μυαλό μου σα μάρκα.

Τώρα για μοντέλο....μαζεύοντας (τι άλλο;) και κάνοντας.Μάλλον (προφανώς ίσως είναι καλύτερη λέξη) τα λεφτά μου θα καθορίσουν το μοντέλο και όχι το ανάποδο.Όπως λες η δικιά σου είναι των 500 χιλιάδων.Στη φθηνότερη κατηγορία (των 500-600 euro αυτή τη φορά lol) τι κυκλοφορεί;Κάποια πρόταση για μοντέλο ίσως;

Κάτι τελευταίο για να το ξεκαθαρίσω...Η αγορά προβλέπεται σε λίγο καιρό από τώρα.Απλά είμαι στη φάση που μαζεύω γνώμες ακόμα (σώπα...lol) και θέλω να είμαι κατασταλαγμένος πριν φτάσω στο ταμείο.

Αυτά.Ευχαριστώ και πάλι και sorry για το ζάλισμα!Τουλάχιστον αφήνω μεγάλα χρονικά κενά πριν ξαναγράψω και ανασαίνουμε. ;D

Αποσυνδεδεμένος billypyx

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ηλεκτρικές κιθάρες Yamaha
« Απάντηση #22 στις: 05/10/03, 01:38 »
geia xara se oloys,
kai egw eimai den eimai filos tis yamaha einai mapa.
ALLA: oi pacifica axizei ta xrimata. exei to humbucker gia metal ixoys kai ta dyo siglecoils gia apaloteroys ixoys kai den xepernaei ta 500 eyrw. gia sena einai oti prepei!
Well, there´s floodin´ down in texas...
all of the telephone lines are down...

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Γνώμες για ηλεκτρικές κιθάρες Yamaha
« Απάντηση #23 στις: 06/10/03, 10:24 »
mpes sto site tis jackson (www.jacksonguitars.com) dialekse montelo kai meta rota. an pareis "made in japan" einai ftines. pano kato sta xrimata pou dineis. parapano leptomeries den ksero, den koitaksa alles times. ego ithela tin Randy Rhoads ek arxin kai aytin pira amesos.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/11/03, 10:17 από karhariasgr »
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για ηλεκτρικές κιθάρες Yamaha
« Απάντηση #24 στις: 05/11/03, 01:57 »
   kai γω προτεινω μια επιφων ή μια μεξικανικη στρατ! για αρχη ειναι καλες επιλογες!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/06, 22:43
από Symeon
1 Απαντήσεις
3819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/07, 03:12
από Minotaur
4 Απαντήσεις
3500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/08, 14:29
από Tsintsi
14 Απαντήσεις
9279 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 16:47
από thanasis93
9 Απαντήσεις
7423 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/09, 21:16
από paranoid_gr
2 Απαντήσεις
5033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/09, 22:29
από hot_sauce (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
5206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/11, 15:12
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
6 Απαντήσεις
3787 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/12, 02:16
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
2814 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/15, 12:22
από panmak
0 Απαντήσεις
4102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/16, 08:34
από flameb7