Αποστολέας Θέμα: Προστασία από πιθανή ηλεκτροπληξία κατά την χρήση ηλε  (Αναγνώστηκε 30964 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος johnjohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Ανέφερα σε άλλο θέμα ότι χρησιμοποιώ καλώδιο πηνίου μαγνήτη μεταξύ γείωσης κιθάρας και  γέφυρας (χορδές) ευελπιστώντας ότι σε ατυχές γεγονός να λιώσει το καλώδιο και να την γλιτώσω.


ο φίλος panixgr ανέβασε αυτό το σχεδιάγραμμα που απεικονίζει την χρήση  ενός πυκνωτή 400V για την προστασία μας
διαβάζοντας λίγο στο ίντερνετ βλέπω ότι είναι κάτι που μπορεί να μας προστατεύσει από DC ρεύμα για λίγη ώρα (βλάβες παλιών ενισχυτών)αλλά όχι από AC ρεύμα που είναι αρκετές οι περιπτώσεις που μπορούμε να την πατήσουμε


υπαρχουν και άλλα σχέδια στο νετ με άλλους τρόπους αλλά το πιο ασφαλές φαίνεται να είναι το να παίζεις ασύρματα ...


Αδριανεεεεεεεεεεεέ  (και λοιποί γνώστες διαφωτίστε μας)
 



Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Στο σχέδιο γράφει συγκεκριμένα:
Background is heavy aluminum foil covering the entire back of the pickguard
Αυτομάτως, όλα τα ποτενσιόμετρα είναι γειωμένα μεταξύ τους. Οπότε ο πυκνωτής δεν κάνει κάτι.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Καποτε εψαχνα να μαθω τι ειναι το D.I. και σε ενα ηλ.καταστιμα ειχε αρθρο και ελεγε πως το passive D.I. ειναι η απολιτη προστασια γιατι δεν μπορει να περασει ρευμα απο τον ενισχυτη προς την κιθαρα.Βεβαια δεν ειναι αυτη η δουλεια του,αλλα με 1 σμπαρο 2 τριγωνια..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Όντως το (passive) D.I. θα απομονώσει το σήμα της κιθάρας από τον ενισχυτή.
Το D.I. έχει έναν audio μετασχηματιστή για να μετατρέψει το σήμα.
Πιθανότατα να χρειάζεται να έχει βέβαια και ground lift επιλογή.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Στο σχέδιο γράφει συγκεκριμένα:
Background is heavy aluminum foil covering the entire back of the pickguard
Αυτομάτως, όλα τα ποτενσιόμετρα είναι γειωμένα μεταξύ τους. Οπότε ο πυκνωτής δεν κάνει κάτι.

Η συγκεκριμένη περιοχή του pickguard δεν έχει πάντα παραδοσιακά ένα στρώμα αλουμινίου δίνοντας αγωγιμότητα σε όλα τα σασί των συνδεδεμένων εκεί στοιχείων? Δηλ το επιπλέον αλουμίνιο δεν κάνει καμιά διαφορά πέραν της υποτιθέμενης μείωσης του ambient HF EMF noise (μέσω του faraday cage).
Τα σασί των ποτενσιόμετρων ναί, είναι σε ηλεκτρική συνέχεια μεταξύ τους, το όλο faraday cage όμως του οποίου το αλουμίνιο (μαζί με τα σασί των pots, και των άλλων στοιχείων) είναι μέρος (μαζί με τα cavities) ΔΕΝ συνδέεται απευθείας με το (-) του ενισχυτή παραμόνο μέσω του 400v πυκνωτή. Για δές το λίγο πάλι το σχέδιο. Κοίτα το γκρί του output jack και πως αυτό ενώνεται με το faraday cage.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/08/16, 10:11 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Κάτι χάνω.

Το output jack πάει από τη μία στη γη, από την άλλη (το hot) στο R1).
Ο πυκνωτής πάει το ένα πόδι στη γη των μαγνητών και το άλλο στη γη του tone, σωστά;
Η γη των μαγνητών πάει στην γη του volume.

Volume & Tone είναι γειωμένα μέσω του pickguard.

Τι μου ξεφεύγει;

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Η γη των μαγνητών πάει στην γη του volume.

Η γη των μαγνητών συνδέεται με το 3ο pin του R1 (vol) το οποίο συνδέεται με την γείωση του ενισχυτή. Αλλά όχι στο σασί του R1, άρα όχι στην γή του volume. Μεταξύ των 2 γαιών παρεμβάλεται ο μεγάλος πυκνωτής.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/08/16, 14:44 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Η γη των μαγνητών συνδέεται με το 3ο pin του R1 (vol) το οποίο συνδέεται με την γείωση του ενισχυτή. Αλλά όχι στο σασί του R1, άρα όχι στην γή του volume. Μεταξύ των 2 γαιών παρεμβάλεται ο μεγάλος πυκνωτής.

Σωστα. Λέει insulate, οπότε εννοεί ότι είναι στον αέρα.
Οπότε έτσι ναι, το ρεύμα θα περάσει από τον πυκνωτή (τον οποίο όμως ΔΕΝ θα κάψει, 400V είναι overkill μάλλον).
Επίσης ο πυκνωτής εκεί λειτουργεί και σαν R/C network, οπότε θα κόβει και κάποιες συχνότητες.

Δεν ξέρω γιατί, αλλά δεν μου αρέσει αυτή η υλοποίηση...  ;D
Μου έχει κάτσει στραβά...

Άλλη μια σκέψη που κάνω, είναι ότι αρκετοί μαγνήτες, έχουν τη γη τους να πατάει και στο περίβλημα (ιδιαίτερα οι humbuckers) οπότε οι βίδες πάνε στη γη, με αποτέλεσμα πάλι να χάνεται η -όποια- απομόνωση.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Ανέφερα σε άλλο θέμα ότι χρησιμοποιώ καλώδιο πηνίου μαγνήτη μεταξύ γείωσης κιθάρας και  γέφυρας (χορδές) ευελπιστώντας ότι σε ατυχές γεγονός να λιώσει το καλώδιο και να την γλιτώσω.


Αντί να αναρωτιέσαι πως θα συμπεριφερθεί το σύρμα, βάλε μια ασφάλεια ταχείας τήξης που γνωρίζεις τα χαρακτηριστικά της.


Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Άλλη μια σκέψη που κάνω, είναι ότι αρκετοί μαγνήτες, έχουν τη γη τους να πατάει και στο περίβλημα (ιδιαίτερα οι humbuckers) οπότε οι βίδες πάνε στη γη, με αποτέλεσμα πάλι να χάνεται η -όποια- απομόνωση.

τουλάχιστον στους Dimarzio οι σπείρες των βιδών στο mount των μαγνητών είναι από μη μεταλικό υλικό, (για αυτό και χαλάνε). Θα το τσεκάρω αυτό που λές το βράδυ.

Αποσυνδεδεμένος johnjohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
σε αυτό το βίντεο λέει ότι ένα ρεύμα της τάξεως των 15mA μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα στα αναπνευστικά όργανα https://www.youtube.com/watch?v=B79XxHEupBw
υπάρχει κάπoια λύση από επώνυμους κατασκευαστές τα τελευταία χρόνια;
από ότι γνωρίζω περνάνε  περνάνε καλώδιο κατευθείαν στην γέφυρα 
πάντως μαρέσει η υλοποίηση με ασφάλεια ταχείας τήξης αν προστατεύει από DC και AC

Αποσυνδεδεμένος mixanobios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εάν ο ενισχυτής είναι σωστα γειωμένος γιατί να φοβάστε για ηλεκτροπληξία;
Που διαβάσατε ότι χρειάζεται έξτρα πατέντα;
Επίσης ο πυκνωτής στα 400v που βοηθάει; Εαν περάσουν απο μέσα του 400 v ποιο το νόημα; Βασικά δεν βγάζω νόημα με τον συγκεκριμένο πυκνωτή...
Εαν φοβάστε για ηλεκτροπληξία απο υπέρταση τότε μπορείτε να βάλετε ή μια πρίζα ασφαλείας ή UPS.

Επίσης εαν δεν ειναι γειωμένος ο ενισχυτής σίγουρα θα βγάζει κάποιο βόμβο...




Βάλε μια ασφάλεια όπως λέει ο Βραζίλης στο καλώδιο πριν η μετά...   (βάλε 2 μια πριν και μια μετά! ;) )


https://www.youtube.com/watch?v=lWNPs-bX7tc
Δείτε στο 2:20 :)  !!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 17/08/16, 16:17 από mixanobios »
San oneiro, petas kai perimeneis....

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
να πω την αληθεια ουτε εγώ κατάλαβα πως ένας πυκνωτής μπορεί να σε προστατέψει απο ηλεκτροπληξία . θα είχε  κάποιο νόημα αν ήταν στα 15-20 volts ώστε να καταστραφεί κόβωντας τη συνέχεια αλλά για να γίνει αυτό θα χρειαζόταν και κάποιο χρονικό διάστημα ,διαστημα το οποίο μαλλον είναι αρκετό για να πάθεις ζημιά.

Εάν ο ενισχυτής είναι σωστα γειωμένος γιατί να φοβάστε για ηλεκτροπληξία;

για περιπτώσεις βλάβης αναφέρονται.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος mixanobios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
να πω την αληθεια ουτε εγώ κατάλαβα πως ένας πυκνωτής μπορεί να σε προστατέψει απο ηλεκτροπληξία . θα είχε  κάποιο νόημα αν ήταν στα 15-20 volts ώστε να καταστραφεί κόβωντας τη συνέχεια αλλά για να γίνει αυτό θα χρειαζόταν και κάποιο χρονικό διάστημα ,διαστημα το οποίο μαλλον είναι αρκετό για να πάθεις ζημιά.

Εάν ο ενισχυτής είναι σωστα γειωμένος γιατί να φοβάστε για ηλεκτροπληξία;

για περιπτώσεις βλάβης αναφέρονται.


Μιλάμε λογικα για λαμπάτους ενισχυτές γιατι οι transistor / mosfet κτλ ενισχυτες θέλουν λιγότερα απο 220 v  Αρα θα έχουν καει ασφάλειες και εαν οχι άλλα ηλεκτρονικα μέρη του ενισχυτη μετα τις ασφάλειες...
San oneiro, petas kai perimeneis....

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Ισως πω βλακια.
Αν βαλεις πικνωτη σε πολιμετρο εκει που κανει μπιπ,δεν κανει.Μηπως γιαυτο βοηιαει;
Μου θυμισατε βραδυ σε ταβερνα με φιλο που γυρισε απο 8μηνο ταξιδι σε γκαζαδικο και ακομα εναν συμαθιτη απο λυκειο που μαλωναμε αν στην ηλεκτροπληξια σε σκοτωνουν τα βολτ η τα αμπερ..να γραφουμε τυπους και εξισωσεις σε χαρτοπετσετες..χαχα..τι σου κανουν τα τσιπουρα και οι ρετσινες..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος mixanobios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ισως πω βλακια.
Αν βαλεις πικνωτη σε πολιμετρο εκει που κανει μπιπ,δεν κανει.Μηπως γιαυτο βοηιαει;
Μου θυμισατε βραδυ σε ταβερνα με φιλο που γυρισε απο 8μηνο ταξιδι σε γκαζαδικο και ακομα εναν συμαθιτη απο λυκειο που μαλωναμε αν στην ηλεκτροπληξια σε σκοτωνουν τα βολτ η τα αμπερ..να γραφουμε τυπους και εξισωσεις σε χαρτοπετσετες..χαχα..τι σου κανουν τα τσιπουρα και οι ρετσινες..


Καλημέρα, εκει που κάνει μπιπ το πολύμετρο ψάχνει να βρεί "μηδενική" αντίσταση. Υπάρχουν άλλα πολύμετρα που μετρούν και πυκνωτές. Ο πυκνωτής κάνει άλλη δουλεία τελείως διαφορετική απο μια αντίσταση.
San oneiro, petas kai perimeneis....

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Εγω νομιζα σου λεει αν παιρναει το ρευμα.δεν το εχω δοκημασει σε αντισταση για να ξερω.Εχω πολυμετρο που μετραει πικνωτες και πυνια.Βεβαια εχει μια αποκληση με το πυνιομετρο φιλου που μετραει μονο πυνια και το πηρε 3500€ αλλα μην τα θελουμε και ολα..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Η γη των μαγνητών συνδέεται με το 3ο pin του R1 (vol) το οποίο συνδέεται με την γείωση του ενισχυτή. Αλλά όχι στο σασί του R1, άρα όχι στην γή του volume. Μεταξύ των 2 γαιών παρεμβάλεται ο μεγάλος πυκνωτής.

Σωστα. Λέει insulate, οπότε εννοεί ότι είναι στον αέρα.
Οπότε έτσι ναι, το ρεύμα θα περάσει από τον πυκνωτή (τον οποίο όμως ΔΕΝ θα κάψει, 400V είναι overkill μάλλον).
Επίσης ο πυκνωτής εκεί λειτουργεί και σαν R/C network, οπότε θα κόβει και κάποιες συχνότητες.

Δεν ξέρω γιατί, αλλά δεν μου αρέσει αυτή η υλοποίηση...  ;D
Μου έχει κάτσει στραβά...

Άλλη μια σκέψη που κάνω, είναι ότι αρκετοί μαγνήτες, έχουν τη γη τους να πατάει και στο περίβλημα (ιδιαίτερα οι humbuckers) οπότε οι βίδες πάνε στη γη, με αποτέλεσμα πάλι να χάνεται η -όποια- απομόνωση.

το σχέδιο προέρχεται (ξέχασα να πώ) απο το κλασικό guitarnuts.com, το πρώτο σάιτ που ασχολήθηκε με το θέμα του shielding και του εναλακτικού wiring με συστηματικό τρόπο. Το σάιτ δεν υπάρχει πλεον, αλλά τυχαίνει στο "θυγατρικό του" guitarnuts2.proboards.com να είμαι μέλος απο το 2011, και έχω να πώ οτι είναι απο τα λίγα κιθαριστικά σάιτς με τοσο υψηλό επίπεδο μελών.

Οσον αφορά μαγνήτες και γείωση στο σασί, green και bare (στους Dimarzio) έιναι διαφορετικά καλώδια. Ετσι το green πάει στην γείωση του ενισχυτή, ενώ το γυμνό στο faraday.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/08/16, 08:06 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Εάν ο ενισχυτής είναι σωστα γειωμένος γιατί να φοβάστε για ηλεκτροπληξία;
Που διαβάσατε ότι χρειάζεται έξτρα πατέντα;
Επίσης ο πυκνωτής στα 400v που βοηθάει; Εαν περάσουν απο μέσα του 400 v ποιο το νόημα; Βασικά δεν βγάζω νόημα με τον συγκεκριμένο πυκνωτή...
Εαν φοβάστε για ηλεκτροπληξία απο υπέρταση τότε μπορείτε να βάλετε ή μια πρίζα ασφαλείας ή UPS.

Επίσης εαν δεν ειναι γειωμένος ο ενισχυτής σίγουρα θα βγάζει κάποιο βόμβο...



κοίτα παραπάνω, υπάρχει άπειρη τεκμηρίωση οσον αφορά την ιδέα του πυκνωτή. Τα (παραπάνω απο) 400 V που να τα βρείς? Το δίκτυο των σπιτιών μας δουλεύει στα 220V.

Αποσυνδεδεμένος mixanobios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εάν ο ενισχυτής είναι σωστα γειωμένος γιατί να φοβάστε για ηλεκτροπληξία;
Που διαβάσατε ότι χρειάζεται έξτρα πατέντα;
Επίσης ο πυκνωτής στα 400v που βοηθάει; Εαν περάσουν απο μέσα του 400 v ποιο το νόημα; Βασικά δεν βγάζω νόημα με τον συγκεκριμένο πυκνωτή...
Εαν φοβάστε για ηλεκτροπληξία απο υπέρταση τότε μπορείτε να βάλετε ή μια πρίζα ασφαλείας ή UPS.

Επίσης εαν δεν ειναι γειωμένος ο ενισχυτής σίγουρα θα βγάζει κάποιο βόμβο...



κοίτα παραπάνω, υπάρχει άπειρη τεκμηρίωση οσον αφορά την ιδέα του πυκνωτή. Τα (παραπάνω απο) 400 V που να τα βρείς? Το δίκτυο των σπιτιών μας δουλεύει στα 220V.


Καλημερα, αυτο λεω εαν ειναι να περασουν 400v απο τον πυκνωτη (220v) τότε ποιο το νόημα; Αλλα ποιο πολυ φίλτρο μου φαίνεται οτι είναι στο σημείο που είναι. Παντως εαν οι ανθρωποι το έχουν μελετήσει κατι θα ξέρουν περισσότερο! Στην πράξη δεν μπορουμε να το δουμε! :)
Πάντως πιστεύω οτι εαν εχει γειωμενο σωστα τον ενισχυτή σου δεν εχεις κανενα πρόβλημα. Επίσης εαν περάσουν 220v μέσα απο τον ενισχυτή θα έχει καεί (η ασφαλεια του) και εαν οχι άλλα ηλεκτρονικά εξαρτήματα πολύ πριν περάσει στο καλώδιο της κιθάρας.

San oneiro, petas kai perimeneis....

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Καλημερα, αυτο λεω εαν ειναι να περασουν 400v απο τον πυκνωτη (220v) τότε ποιο το νόημα; Αλλα ποιο πολυ φίλτρο μου φαίνεται οτι είναι στο σημείο που είναι. Παντως εαν οι ανθρωποι το έχουν μελετήσει κατι θα ξέρουν περισσότερο! Στην πράξη δεν μπορουμε να το δουμε! :)
Πάντως πιστεύω οτι εαν εχει γειωμενο σωστα τον ενισχυτή σου δεν εχεις κανενα πρόβλημα. Επίσης εαν περάσουν 220v μέσα απο τον ενισχυτή θα έχει καεί (η ασφαλεια του) και εαν οχι άλλα ηλεκτρονικά εξαρτήματα πολύ πριν περάσει στο καλώδιο της κιθάρας.

καλημέρα φίλε,
ο πυκνωτής σε προστατεύει μέχρι τα 400V DC. Η κιθάρα έχει 2 κυκλώματα "γείωσης". Αυτό που πάει στο - (signal return) του ενισχυτή και αυτό του faraday. Ο πυκνωτής προστατεύει το 2ο από το 1ο, χωρίς να τα απομονώνει πλήρως. Φίλτρο δεν είναι γιατί δεν συνδέεται στο + (hot signal).

Αποσυνδεδεμένος mixanobios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλημερα, αυτο λεω εαν ειναι να περασουν 400v απο τον πυκνωτη (220v) τότε ποιο το νόημα; Αλλα ποιο πολυ φίλτρο μου φαίνεται οτι είναι στο σημείο που είναι. Παντως εαν οι ανθρωποι το έχουν μελετήσει κατι θα ξέρουν περισσότερο! Στην πράξη δεν μπορουμε να το δουμε! :)
Πάντως πιστεύω οτι εαν εχει γειωμενο σωστα τον ενισχυτή σου δεν εχεις κανενα πρόβλημα. Επίσης εαν περάσουν 220v μέσα απο τον ενισχυτή θα έχει καεί (η ασφαλεια του) και εαν οχι άλλα ηλεκτρονικά εξαρτήματα πολύ πριν περάσει στο καλώδιο της κιθάρας.

καλημέρα φίλε,
ο πυκνωτής σε προστατεύει μέχρι τα 400V DC. Η κιθάρα έχει 2 κυκλώματα "γείωσης". Αυτό που πάει στο - (signal return) του ενισχυτή και αυτό του faraday. Ο πυκνωτής προστατεύει το 2ο από το 1ο, χωρίς να τα απομονώνει πλήρως. Φίλτρο δεν είναι γιατί δεν συνδέεται στο + (hot signal).


Επειδή οι πατέντες μόνο προβλήματα κάνουν και δεν μπορείς να ξέρεις εάν έχει κάνει σωστή επιλογή μόνο εάν υπάρξει ενα τέτοιο συμβάν.
Η καλύτερη λύση είναι. (γνώμη μου)


1. Πολύμπριζο προστασίας (για κεραυνούς) ή surge protection μια μονη μπρίζα δηλαδή.
2. Υπάρχουν κάτι μηχανήματα (σταθεροποιητής τάσεως) (οχι ακριβα) που είναι για τις υπερτάσεις (οχι κεραυνοι) π.χ μετα απο μια διακοπη ρεύματος οταν "ερχετε" το ρεύμα αντι να έρθει 220-225v έρχονται περισσότερα ή μπορεί να πέσει κάποια στιγμή απο 220v στα 200v. Αυτο το μηχάνημα κρατάει την τάση στα 220v (περίπου 20% + -  απο το ρεύμα της ΔΕΗ) Δηλαδη εαν έρχονται 200 θα στα κρατήσει 220.
3. Για υπόταση ρεύματος UPS που κάνει και την δουλειά του  σταθεροποιητής τάσεως. Το καλό είναι οτι εαν πέσει κάτω απο 15 % - 20% το ρεύμα ενεργοποιείται η μπαταρία του. (και κρατάει 5-10 λεπτά αναλογα το ups ωστε προλαβαίνεις να κανεις shutdown τα μηχανήματα σου). Δυστυχώς δεν κρατάνε οι μπαταρίες πάνω απο 3 χρόνια και αυτό επιφέρει ένα κόστος. 




Επιπλέον.
Στον ηλεκτρολογικό πίνακα πρέπει να υπάρχει ανιχνευτής ρεύματος διαρροής & συσκευή ηλεκτροπληξίας (αυτόματος που "ρίχνει" την ασφάλεια)

Ολα τα παραπάνω βοηθούν τις συσκευες μας να μην "καούν" αλλα παραλληλα μας προστατεύουν.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/08/16, 11:13 από mixanobios »
San oneiro, petas kai perimeneis....

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Καλημερα, αυτο λεω εαν ειναι να περασουν 400v απο τον πυκνωτη (220v) τότε ποιο το νόημα; Αλλα ποιο πολυ φίλτρο μου φαίνεται οτι είναι στο σημείο που είναι. Παντως εαν οι ανθρωποι το έχουν μελετήσει κατι θα ξέρουν περισσότερο! Στην πράξη δεν μπορουμε να το δουμε! :)
Πάντως πιστεύω οτι εαν εχει γειωμενο σωστα τον ενισχυτή σου δεν εχεις κανενα πρόβλημα. Επίσης εαν περάσουν 220v μέσα απο τον ενισχυτή θα έχει καεί (η ασφαλεια του) και εαν οχι άλλα ηλεκτρονικά εξαρτήματα πολύ πριν περάσει στο καλώδιο της κιθάρας.

καλημέρα φίλε,
ο πυκνωτής σε προστατεύει μέχρι τα 400V DC. Η κιθάρα έχει 2 κυκλώματα "γείωσης". Αυτό που πάει στο - (signal return) του ενισχυτή και αυτό του faraday. Ο πυκνωτής προστατεύει το 2ο από το 1ο, χωρίς να τα απομονώνει πλήρως. Φίλτρο δεν είναι γιατί δεν συνδέεται στο + (hot signal).


Επειδή οι πατέντες μόνο προβλήματα κάνουν και δεν μπορείς να ξέρεις εάν έχει κάνει σωστή επιλογή μόνο εάν υπάρξει ενα τέτοιο συμβάν.
Η καλύτερη λύση είναι. (γνώμη μου)


1. Πολύμπριζο προστασίας (για κεραυνούς) ή surge protection μια μονη μπρίζα δηλαδή.
2. Υπάρχουν κάτι μηχανήματα (σταθεροποιητής τάσεως) (οχι ακριβα) που είναι για τις υπερτάσεις (οχι κεραυνοι) π.χ μετα απο μια διακοπη ρεύματος οταν "ερχετε" το ρεύμα αντι να έρθει 220-225v έρχονται περισσότερα ή μπορεί να πέσει κάποια στιγμή απο 220v στα 200v. Αυτο το μηχάνημα κρατάει την τάση στα 220v (περίπου 20% + -  απο το ρεύμα της ΔΕΗ) Δηλαδη εαν έρχονται 200 θα στα κρατήσει 220.
3. Για υπόταση ρεύματος UPS που κάνει και την δουλειά του  σταθεροποιητής τάσεως. Το καλό είναι οτι εαν πέσει κάτω απο 15 % - 20% το ρεύμα ενεργοποιείται η μπαταρία του. (και κρατάει 5-10 λεπτά αναλογα το ups ωστε προλαβαίνεις να κανεις shutdown τα μηχανήματα σου). Δυστυχώς δεν κρατάνε οι μπαταρίες πάνω απο 3 χρόνια και αυτό επιφέρει ένα κόστος. 




Επιπλέον.
Στον ηλεκτρολογικό πίνακα πρέπει να υπάρχει ανιχνευτής ρεύματος διαρροής & συσκευή ηλεκτροπληξίας (αυτόματος που "ρίχνει" την ασφάλεια)

Ολα τα παραπάνω βοηθούν τις συσκευες μας να μην "καούν" αλλα παραλληλα μας προστατεύουν.

δεν πρόκειται για πατέντα αλλά για σχέδιο που το έχουν δει πολλά μάτια. Η σωστή συντήρηση σπιτιού και ενισχυτή εννοείται οτι είναι απαραίτητα. Το θέμα είναι τι γίνεται όταν παίζεις σε χώρους όπου έχεις μηδενικό έλεγχο, έχοντας μόνο την κιθάρα σου.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/08/16, 13:30 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος mixanobios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Λοιπόν ρώτησα και μου ειπε οτι ειναι σωστή αποψη του DC πυκνωτή σε εκεινο το σημείο και μου το εξήγησε οτι εαν "προσπαθήσουν" να περάσουν AC μέσω του πυκνωτή  θα τον κάψει και θα σταματήσει στην πορεία του κύκλου.

Πάντως το κόστος και εκτέλεση ειναι μηδαμινή γιατι δεν το κάνουν σε όλες τις κιθάρες αυτό; Υπάρχουν κρούσματα ηλεκτροπληξιας απο κιθάρα τα τελευταια χρόνια;



 
« Τελευταία τροποποίηση: 23/08/16, 20:14 από mixanobios »
San oneiro, petas kai perimeneis....

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Λοιπόν ρώτησα και μου ειπε οτι ειναι σωστή αποψη του DC πυκνωτή σε εκεινο το σημείο και μου το εξήγησε οτι εαν "προσπαθήσουν" να περάσουν AC μέσω του πυκνωτή  θα τον κάψει και θα σταματήσει στην πορεία του κύκλου.

Πάντως το κόστος και εκτέλεση ειναι μηδαμινή γιατι δεν το κάνουν σε όλες τις κιθάρες αυτό; Υπάρχουν κρούσματα ηλεκτροπληξιας απο κιθάρα τα τελευταια χρόνια;

Αν δεν κάνω λάθος, θα περάσουν κανονικά από τον πυκνωτή σε AC μέχρι τις ανοχές του. Με 400V πυκνωτή, δε νομίζω να τον κάψει ποτέ. Σε κάθε περίπτωση, μέχρι να καεί θα έχει flow.

Προφανώς για να μην το κάνουν σημαίνει ότι δεν χρειάζεται.
Αντίστοιχα μπορεί κάποιος να "ψηθεί" πιάνοντας το σταντ του μικροφώνου. Συζητάμε για την υποθετική περίπτωση ηλεκτρολογικού προβλήματος σε κάποιο σημείο του εξοπλισμού.

Γι' αυτό και πλέον είναι υποχρεωτικά τα ρελέ διαφυγής, η ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις γίνονται μόνο από αδειούχους ηλεκτρολόγους κ.ο.κ..

Συνεχίζω να θεωρώ τελείως λάθος την υλοποίηση με 400V πυκνωτή.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
6685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/04, 10:12
από Witchking
2 Απαντήσεις
2398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/05, 09:08
από porky
24 Απαντήσεις
10885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/08, 02:08
από Jezus
16 Απαντήσεις
6878 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/08, 02:19
από Baroness
8 Απαντήσεις
5126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/09, 18:06
από Panos the Greek
1 Απαντήσεις
2140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/11, 17:34
από freemind
3 Απαντήσεις
2025 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/12, 12:48
από adr1anos
14 Απαντήσεις
6500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/12, 14:57
από Vaiking
15 Απαντήσεις
6709 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/14, 21:12
από GeorgeMam
1 Απαντήσεις
3520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/15, 18:44
από AnimaPura