Αποστολέας Θέμα: Equilizer ??? apanthste parakalw  (Αναγνώστηκε 4241 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ibanez:D

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Equilizer ??? apanthste parakalw
« στις: 24/07/09, 20:14 »
exw enisxyth spider 30W kai ibanez 350 dx kai akougetai baboura skeftomai twra pou tha parw distortion ( metal muff mallon h metal zone ) na parw kai ena equilizer ... aksizei ton kopo , ennow tha ftiaksei o hxos mou katholou ???  na parw kana sound reducer h mhpws equilizer gurw sta 80 eurw ? kamia sumboulh ?:)                                                         EUXARISTW EK TWN PROTERWN
h kati allo gia na beltiwsw ton hxo ?                Euxaristw ek twn proterwn

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Equilizer ??? apanthste parakalw
« Απάντηση #1 στις: 24/07/09, 20:44 »
Η δουλειά του eq δεν είναι να μειώσει τη βαβούρα. Εσύ τι θέλεις, να φτιάξεις καλύτερο ήχο, ή να μειώσεις το feedback?

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Equilizer ??? apanthste parakalw
« Απάντηση #2 στις: 24/07/09, 20:49 »
Μάλλον compressor θες φίλος απ' ό,τι κατάλαβα. Το eq διαμορφώνει συχνοτικά τη χροιά του ήχου, όχι τη διαύγειά του.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Equilizer ??? apanthste parakalw
« Απάντηση #3 στις: 24/07/09, 21:07 »
Γενικά το eq όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω, δεν θα φτιάξει ποτέ ένα crappy ήχο.. Απλά θα σε βοηθήσει να προσεγγίσεις με περισσότερες δυνατότητες ένα ήχο που έχεις στο μυαλό σου και θα προσθέσει τα δικά σου χαρακτηριστικά σε ένα generic ήχο ενός ενισχυτή.. Αν για παράδειγμα ακούσεις ένα Marshall και σου φαίνεται πολυ middly τότε με ένα eq μπορείς να προσθέσεις extra μπάσσα ή πρίμα.. Αλλά ένα eq ποτέ δεν θα πάρει ένα μέτριο ενισχυτή και θα στον κάνει riffing machine..

Κατά τη γνώμη μου, τα διάφορα καλούδια (βλ. eq, compressor, maximisers, limiters) αποκτιούνται σε περίπτωση όπου ο ενισχυτής μας δίνει ένα καλό πρώτο ήχο και μπορούμε να χτίσουμε πάνω σε αυτόν.. Ο spider σου είναι ένας καλός entry-level ενισχυτής (απείρως καλύτερος από τον δικό μου entry-level ενισχυτή στα νιάτα μου :D) αλλά αν θέλεις πραγματικά να ανέβεις επίπεδο τότε θα σου πρότεινα να μαζέψεις κάποια χρήματα για να μεταφερθείς στη κατηγορία € 400 - 500 όπου εκεί θα βρεις πραγματικά πολύ ενδιαφέροντα πράγματα από πλευράς ενισχυτών.. Αν θέλεις να περιμένεις ακόμα περισσότερο, μπορείς να μεταφερθείς στο range € 800 - 1200, όπου εκεί πραγματικά δεν θα ξέρεις τι να πρωτοδιαλέξεις.. Φυσικά υπάρχουν και πανάκριβοι ενισχυτές, αλλά κάπου νομίζω ότι έχουμε χάσει το μέτρημα και για τις καθημερινές μας ανάγκες ένας ενισχυτής των € 1000 είναι υπεραρκετός..

Το ξέρω.. Η αναμονή σκοτώνει, αλλά πίστεψε με, αξίζει τον κόπο ;)..

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Equilizer ??? apanthste parakalw
« Απάντηση #4 στις: 24/07/09, 21:16 »
Το ξέρω.. Η αναμονή σκοτώνει, αλλά πίστεψε με, αξίζει τον κόπο ;)..

Σοφή κουβέντα, λάβε την υπόψη σου, θα σε γλιτώσει από πολλά περιττότατα έξοδα!

Αποσυνδεδεμένος Ibanez:D

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Equilizer ??? apanthste parakalw
« Απάντηση #5 στις: 24/07/09, 23:31 »
to compressor tha ftiaksei katholou ton hxo ??? ean nai exete na mou protinetai kanena h kana allo effect pou na beltiwnei ton hxo mou euxaristw :)                           Mazeuw hdh lefta gia thn epomenh kithara kai enisxuth m gia kana marshall 1000 eurw lew kai kamia schecter :)

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Equilizer ??? apanthste parakalw
« Απάντηση #6 στις: 25/07/09, 00:28 »
Για αυτό που περιγράφεις ως βαβούρα ίσως να φταίς κι εσυ..( ο τρόπος που παίζεις εννοώ )

Αν είσαι αρκετά αρχάριος και δεν μπορείς ακόμη να βγάλεις τον "σωστό ήχο" με τα δάχτυλα σου ίσως να μην φταίει ο ενισχυτής...
Λέω ίσως γιατί δεν μπορώ να ξέρω βέβαια τί συμβαίνει, αλλά είναι ένα θέμα που θα πρέπει να το ψάξεις...

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Ibanez:D

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Equilizer ??? apanthste parakalw
« Απάντηση #7 στις: 25/07/09, 12:35 »
mporei na exeis kai dikio alla epaiza hdh 2 .5 xronia klassikh prohgoumenws . . .


Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Equilizer ??? apanthste parakalw
« Απάντηση #8 στις: 25/07/09, 15:25 »
mporei na exeis kai dikio alla epaiza hdh 2 .5 xronia klassikh prohgoumenws . . .



Δεν φαντάζομαι όμως να έπαιζες κλασσική με distortion??!

Δεν έχει και τόσο μεγάλη σχέση η τεχνική της κλασσικής με την ηλεκτρική...

Επίσης στην ηλεκτρική καλείσαι να φτιάξεις ήχο ρυθμίζοντας τα όποια μηχανήματα έχεις...(πέρα απο τον ήχο που θα βγάλουν τα δάχτυλα σου...)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Ibanez:D

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Equilizer ??? apanthste parakalw
« Απάντηση #9 στις: 25/07/09, 16:22 »
telws pantwn egw mia epipleon bohtheia zhthsa euxaristw omws :)

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Equilizer ??? apanthste parakalw
« Απάντηση #10 στις: 25/07/09, 18:17 »
Για να ξεκαθαρίσουμε το θέμα επειδή τείνει να δημιουργηθεί ένας urban legend.. Η τεχνική του κάθε κιθαρίστα σαφώς και έχει επίδραση στον ήχο του.. Μπορεί ένα σύστημα κιθάρας-ενισχυτή-εφφέ να ακούγεται χάλια στα χέρια ενός απαίδευτου κιθαρίστα, αλλά αν στο ίδιο σύστημα παίξει ένας πιο έμπειρος να ακούγεται μέλι.. Όλα αυτά όμως ισχύουν για τα solo, για τα δύσκολα περάσματα και γενικά για τα λεγόμενα τεχνικά σημεία.. Από την άλλη μεριά, όταν κάποιος θέλει να παίξει τη ρυθμική κιθάρα ενός normal κομματιού (δεν μιλάω να αποπειραθεί να παίξει τη ρυθμική κομματιού του Gilbert :D) το αν παίζει 1, 2 ή 10 χρόνια δεν έχει καμία μα καμία σημασία.. Αντιστοίχως, ο ήχος που θα λάβουμε από ένα ενισχυτή όταν παίζουμε απλά riffs και συγχορδίες, δεν θα διαφέρει από κιθαρίστα σε κιθαρίστα.. Και λογικά να το σκεφτούμε, αν παίξουμε μια ανοιχτή Ε- και την αφήσουμε να σβήσει, θα ακουστούμε το ίδιο με το αν την ίδια συγχορδία την παίξει ο Govan..

Εκτιμώ ότι για να λες ότι ακούγεται μια βαβούρα, τότε προσπαθείς να παίξεις κάποιο απλό ρυθμικό κομμάτι με συγχορδίες.. Αν μιλάς ότι ακούς μια βαβούρα στα solo σου τότε όντως θα σε ωφελήσει το αργό και καθαρό διάβασμα.. Το γεγονός ότι παίζεις 2 χρόνια κλασική δεν θα σε βοηθήσει πολύ στη τεχνική της ηλεκτρικής κιθάρας.. Εγώ για παράδειγμα, έχω πτυχίο κλασικής, αλλά ομολογώ ότι στην ηλεκτρική κιθάρα έχω πάρα πολλά να μάθω..

Επειδή όμως θαρρώ ότι με τις πολλές απαντήσεις σε αποπροσανατολίσαμε, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αφήσεις για λίγο το rig searching, γιατί 2 χρόνια είναι αρκετά λίγα έτσι ώστε να κατασταλλάξεις στο τι μουσική σου αρέσει και θα παίζεις για τα επόμενα χρόνια.. Ας πούμε ότι τώρα σου αρέσει το gain και πάρεις ένα Diezel και όλα τα παρεμφερή μηχανήματα έτσι ώστε τα riffs σου να "σκοτώνουν".. Μετά από μερικά χρόνια όμως μπορεί να καταλάβεις ότι αυτό που σου ταιριάζει είναι το bluez.. Τι θα κάνεις τότε με τον Diezel (όχι ότι με Diezel δεν μπορείς να παίξεις bluez, απλά υπάρχουν άλλοι ενισχυτές που κάνουν αυτή τη δουλειά πολύ καλύτερα).. Επομένως, βελτίωσε την τεχνική σου, άκου πολύ μουσική, ψάχνε για καινούργιους κιθαρίστες και μετά, όταν νιώσεις έτοιμος, μπορείς να ξεχυθείς στα καταστήματα για το rig searching που τόσο αγαπάμε.. Θα δεις τότε ότι δεν θα έχεις ανάγκη κανένα βλάκα faser να σου προτείνει διάφορα γιατί πολύ απλά θα ξέρεις ακριβώς τι θέλεις ;)..

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Equilizer ??? apanthste parakalw
« Απάντηση #11 στις: 25/07/09, 20:03 »
Από την άλλη μεριά, όταν κάποιος θέλει να παίξει τη ρυθμική κιθάρα ενός normal κομματιού (δεν μιλάω να αποπειραθεί να παίξει τη ρυθμική κομματιού του Gilbert :D) το αν παίζει 1, 2 ή 10 χρόνια δεν έχει καμία μα καμία σημασία.. Αντιστοίχως, ο ήχος που θα λάβουμε από ένα ενισχυτή όταν παίζουμε απλά riffs και συγχορδίες, δεν θα διαφέρει από κιθαρίστα σε κιθαρίστα.. Και λογικά να το σκεφτούμε, αν παίξουμε μια ανοιχτή Ε- και την αφήσουμε να σβήσει, θα ακουστούμε το ίδιο με το αν την ίδια συγχορδία την παίξει ο Govan..

Εγω διαφωνώ κάθετα με αυτό και θεωρώ ακόμα και το απλό ρυθμικό παίξιμο αρκετά δύσκολο στο να μπορέσει να αποδοθεί σωστά απο έναν απαίδευτο αρχάριο κιθαρίστα... :)

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Equilizer ??? apanthste parakalw
« Απάντηση #12 στις: 25/07/09, 20:58 »
Πίστεψέ με ο Govan ότι και να κάνει θα ακουστεί καλύτερα από εμάς :D

Αποσυνδεδεμένος Ibanez:D

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Equilizer ??? apanthste parakalw
« Απάντηση #13 στις: 26/07/09, 20:20 »
euxaristw poly ektimw ti bohtheia sas

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
4938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/08, 23:49
από metalmike