Αποστολέας Θέμα: αναβαθμιση ??  (Αναγνώστηκε 5275 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
αναβαθμιση ??
« στις: 23/12/09, 14:24 »
γεια σας  λοιπον εδω και κατι μηνες εχω μια samick ic4 interceptor.αξιζει να ριξω κανα 200 για να αλλαξω τπτ πανω της η να μεαζεψω και αλλα.??το προβλημα μου ειναι οτι οι  humbucker ακουγονται το ιδιο (ο neck δν βγαζει τον ζεστο ηχο που χρειαζομαι)και ο μονος κανει πολυ θορυβο.για ενισχυτη εχω εναν vox vt 15 και ενα  line 6 spider iv 30w.eyxaristv
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση ??
« Απάντηση #1 στις: 23/12/09, 14:32 »
 Την συγκεκριμένη κιθάρα δεν την έχω δοκιμάσει αλλά νομίζω πως δεν αξίζει να δώσεις τόσα χρήματα για να την αναβαθμίσεις. Οι επιλογές σου λοιπόν είναι δύο. Ή την αναβαθμίζεις με λιγότερα χρήματα (στο www.guitarfetish.com πχ θα βρεις αξιοπρεπέστατους και πολύ φθηνούς μαγνήτες) ή κρατάς τα χρήματά σου έτσι ώστε αργότερα να μπορέσεις να αγοράσεις μια καλύτερη κιθάρα. Η δεύτερη επιλογή μάλλον είναι και η καλύτερη... Ξαναλέω πως δεν έχω παίξει με την κιθάρα σου, ίσως λοιπόν να μην την αξιολογώ σωστά :) :).
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση ??
« Απάντηση #2 στις: 25/12/09, 04:36 »
φιλε μου καταρχας καλα χριστουγεννα
αυτη η κιθαρα αναμεσα σε καμια 15 αλλες μου εκατσε απολυτα στο μπρατσο.δοκιμασα και ποιο ακριβες αλλα και ποιο φθηνες.
τωρα ειμαι σε μεγαλω διλημμα
να αλλαξω το licenced floyd rose και να βαλω original η να αλλαξω μαγνητες και να βαλω seymour duncan????
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση ??
« Απάντηση #3 στις: 26/12/09, 02:37 »
φιλε μου καταρχας καλα χριστουγεννα
αυτη η κιθαρα αναμεσα σε καμια 15 αλλες μου εκατσε απολυτα στο μπρατσο.δοκιμασα και ποιο ακριβες αλλα και ποιο φθηνες.
τωρα ειμαι σε μεγαλω διλημμα
να αλλαξω το licenced floyd rose και να βαλω original η να αλλαξω μαγνητες και να βαλω seymour duncan????



Ξεκινα απο μαγνητες γιατι εκει θα δεις ηχητικη διαφορα και μετα αλλαζεις και το τρεμολο.Και εγω Ντανκαν εβαλα πρωτα και τωρα μαζευω λεφτα για νεο τρεμολο.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση ??
« Απάντηση #4 στις: 26/12/09, 02:53 »
Από τη στιγμή που εντοπίζεις το πρόβλημα στον ήχο, λογικό είναι να κοιτάξεις πρώτα για αλλαγή μαγνητών. To Floyd Rose μπορεί να βελτιώσει τη σταθερότητα στο κούρδισμα και ίσως γενικότερα το playability, αλλά δεν νομίζω ότι θα έχει μεγάλη επίπτωση στον ήχο. Άλλαξε μαγνήτες πρώτα και μετά βλέπεις τι άλλο χρειάζεσαι. Και φυσικά μην κολλάς στους Seymour Duncan. To Guitarfetish που πρότεινε ο teo.gp έχει πολύ καλούς μαγνήτες σε χαμηλές τιμές.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση ??
« Απάντηση #5 στις: 29/12/09, 23:40 »
Απόλλων τσεκαρα την σελίδα αλλά μπερδευτικα.έχεις να μου προτείνεις κανέναν; Θα τους αλλάξω όλους και χρειάζομαι 2 διπλους και εναν μόνο.παίζω ροκ αλλά και καμία φορά μεταλ
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση ??
« Απάντηση #6 στις: 30/12/09, 00:00 »
Λογικά με ένα σετ Crunchy Pat (B) + Fat Pat (N) θα είσαι κομπλέ για τον ήχο που θες. Άκου βίντεο στο Utube.

Μεσαίο δε νομίζω να υπάρχει λόγος να αλλάξεις.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση ??
« Απάντηση #7 στις: 30/12/09, 00:21 »
Αν θέλεις ένα neck μαγνήτη που θα σού δίνει πιο ζεστό ήχο αλλά να έχει και τη δυνατότητα για περισσότερα γκάζια, κοίτα τον Alnico Fat Pat Boutique. Εγώ τουλάχιστον δεν θα πήγαινα για κάτι με περισσότερο output σε αυτή τη θέση, γιατί δεν θα έχεις τη ζεστασιά που σού δίνει ένας πιο vintage μαγνήτης. Ακόμα καλύτερα, μπορείς να βάλεις ένα μαγνήτη με ακόμα λιγότερο output όπως ο Vintage '59. Έτσι θα έχεις μεγαλύτερη ευελιξία στον ήχο σου γιατί θα μπορείς να έχεις πολύ καλό και ζεστό καθαρό ή crunchy ήχο, ενώ βάζοντας ένα πετάλι πριν τον ενισχυτή θα πάρεις την παραμόρφωση που θέλεις για πιο hard rock και metal ακούσματα. Εξάλλου μπορείς πάντα να βάλεις στη bridge θέση έναν πιο γκαζάτο μαγνήτη, όπως ο Crunchy Pat High Output ή ο Loudmouth.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση ??
« Απάντηση #8 στις: 30/12/09, 00:48 »
Απόλλων είναι λογικές οι τόσο χαμηλές τιμές; 65 ευρώ και για τους 2;μηπως παίζεται τίποτα παράξενο ;;


just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος mohok

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση ??
« Απάντηση #9 στις: 30/12/09, 09:56 »
φιλε μου καταρχας καλα χριστουγεννα
αυτη η κιθαρα αναμεσα σε καμια 15 αλλες μου εκατσε απολυτα στο μπρατσο.δοκιμασα και ποιο ακριβες αλλα και ποιο φθηνες.
τωρα ειμαι σε μεγαλω διλημμα
να αλλαξω το licenced floyd rose και να βαλω original η να αλλαξω μαγνητες και να βαλω seymour duncan????


Παλίκαρε την κιθάρα σου δεν την ξέρω ούτε εγώ.... το Floyd rose από μόνο του θα σου στοιχήσει πάρα πολύ για να το αλλάξεις..... πάνω απο τα 200 που θέλεις ... σε δεύτερη φάση για τους μαγνήτες θα σου πρότεινα το εξής.... νοίκιασε μία αίθουσα σε ένα στούντιο και πήγαινε να ελέγξεις την κιθάρα σου εκεί.... όχι για κάποιον άλλον λόγο .... αλλα να δεις τι "ψάρια" πιάνουν οι μαγνήτες σου σε έναν μεγάλο ενισχυτή..... ο θόρυβος που βγαίνει μπορεί να οφείλετε ακόμα και σε αυξωμείωση της τάσης του ρεύματος...  σε ένα καλό στούντιο επειδή κάνουν μελέτη για τα ρεύματα θα δεις τι πραγματικά παίζει με αυτό το θέμα... η αλλαγή μαγνητών δηλαδή δεν είναι απόλυτα σίγουρο πως θα σε βοηθήσει να λύσεις το πρόβλημα που έχεις (αν δεν το έχει κάνει ήδη βέβαια).... λογική τιμή επίσης 65Ε και για τους δύο μαγνήτες δεν ξέρω αλλά μου ακούγεται σαν να προσπαθείς να αγοράσεις φτηνούς μαγνήτες οι οποίοι δεν θα σου εγκυηθούν κανένα καλύτερο αποτέλεσμα απαραίτητα.... και καλό είναι πριν περάσεις σε αυτή τη διαδικασία αλλαγή μαγνητών να πας σε ένα κατάστημα μουσικών οργάνων και να παίξεις με μία κιθάρα που είναι κοντά στα δική σου (σε θέμα ξύλων) με τους μαγνήτες που νομίζεις πως θέλεις νά αγοράσεις ..... και να τους ακούσεις εκεί.... το youtube δεν είναι πάντα ο καλύτερος βοηθός γιατί συνήθως δεν γράφουν τα ξύλα της κιθάρας ούτε και άλλα ενδεχωμένος σημαντικά μέρη του εξοπλισμού.... 

Καλή χρονιά ^_^

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση ??
« Απάντηση #10 στις: 04/01/10, 20:44 »
Απόλλων είναι λογικές οι τόσο χαμηλές τιμές; 65 ευρώ και για τους 2;μηπως παίζεται τίποτα παράξενο ;;

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας. Απλά δεν πλήρώνεις το "όνομα", είτε αυτό είναι Seymour Duncan, είτε DiMarzio, είτε EMG, είτε οτιδήποτε άλλο. Πολλοί από τους μαγνήτες που πουλάει το GFS έχουν λάβει πολύ καλές κριτικές και σίγουρα είναι αρκετά καλοί για τα λεφτά τους. Μπορεί ένας μαγνήτης από τις προαναφερθείσες γνωστές μάρκες να είναι καλύτερος συγκριτικά, αλλά φυσικά θα πληρώσεις περισσότερο για έναν από αυτούς απ' ό,τι για δύο GFS.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αναβαθμιση ??
« Απάντηση #11 στις: 04/01/10, 22:01 »
οκ καποιος συντονιστης να το κλειδωσει.ανοιξα καινουργιο θεμα
just.......rocking!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
99 Απαντήσεις
38809 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/08, 11:34
από Σταυροφόρος
24 Απαντήσεις
11901 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/07, 16:56
από G-hamsteR
29 Απαντήσεις
8805 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/08, 17:34
από apressas
16 Απαντήσεις
5895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/09, 12:35
από Hellborn
104 Απαντήσεις
84016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/14, 23:39
από Spyros Delta
6 Απαντήσεις
3375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/10, 22:58
από Serviani
15 Απαντήσεις
6676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/11, 21:23
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
3244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/11, 21:23
από cyclo
7 Απαντήσεις
3256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/11, 22:48
από A-nik-i
14 Απαντήσεις
4515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/11, 15:20
από mackay