Αποστολέας Θέμα: EMG pre-wired pickguards σε Squier Strat  (Αναγνώστηκε 11790 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
EMG pre-wired pickguards σε Squier Strat
« στις: 03/10/15, 19:42 »
Χαίρετε!

Πριν κάποιες μέρες είχε επισκεφθεί το Δίηχο στην Πάτρα για να δοκιμάσω κάποιους ενισχυτές. Ο τεχνικός εκεί είχε μια Squier Strat με το SL20 Steve Lukahter pre-wired pickguard της EMG πάνω (http://www.sweetwater.com/store/detail/EMGSL20) και μου την έδωσε για να δοκιμάσω τους διάφορους ενισχυτές. Μπορώ να πω ότι έπαιζε εξαιρετικά και ακουγόταν σαν καλή Fender και όχι σαν μια άλλη, πιο αγκρέσιβ κιθάρα. Καθάριζε εύκολα το distortion με το volume και γενικά εντυπωσιάστηκα.

Έχω και εγώ μια Strat Affinity, η οποία έτυχε να μην είναι κουπί, αλλά αξιόλογο όργανο. Πόσο αξίζει να της κουμπώσω ένα David Gilmour pickguard? http://www.sweetwater.com/store/detail/EMGDG20
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: EMG pre-wired pickguards σε Squier Strat
« Απάντηση #1 στις: 03/10/15, 20:34 »
Αξίζει απόλυτα. Έχω το ίδιο σετ στην δικιά μου Strat USA 40th Anniv.

Ηθελα ήχους Gilmour και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος, τα ρυθμιστικά βγάζουν όλα νόημα (θα κοιτάξω αναλυτικότερα να σου πω ποιά έχω επιλέξει) και η κιθάρα έχασε μεν το περισσότερο από το παραδοσιακό "twang" αλλά αναφορικά με τον ήχο και την ευελιξία απογειώθηκε.

Ακόμα μετά από 5-6 χρόνια είναι έτσι και με καλύπτει απόλυτα για τα είδη που παίζω με την Strat.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: EMG pre-wired pickguards σε Squier Strat
« Απάντηση #2 στις: 03/10/15, 20:42 »
Αξίζει απόλυτα. Έχω το ίδιο σετ στην δικιά μου Strat USA 40th Anniv.

Ηθελα ήχους Gilmour και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος, τα ρυθμιστικά βγάζουν όλα νόημα (θα κοιτάξω αναλυτικότερα να σου πω ποιά έχω επιλέξει) και η κιθάρα έχασε μεν το περισσότερο από το παραδοσιακό "twang" αλλά αναφορικά με τον ήχο και την ευελιξία απογειώθηκε.

Ακόμα μετά από 5-6 χρόνια είναι έτσι και με καλύπτει απόλυτα για τα είδη που παίζω με την Strat.
Χαίρομαι που λες ότι προσφέρει καλύτερο ήχο και ευελιξία γιατί αυτό είναι που ψάχνω από αυτή την κιθάρα αυτόν τον καιρό. Αν η διαφορά ήταν τόσο μεγάλη, ούτε εμένα θα με πείραζε το χάσιμο του twang.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EMG pre-wired pickguards σε Squier Strat
« Απάντηση #3 στις: 05/10/15, 01:25 »
τα ρυθμιστικά βγάζουν όλα νόημα

Σκοτώνει το σετ, τα ρυθμιστικά είναι εντελώς άλλης φιλοσοφίας, δίνει κάποια boost μεσαία αν θυμάμαι καλά μέσω ενός συστήματος που έχει αναπτύξει η EMG, αξίζει τα λεφτά του όπου και να το κουμπώσεις

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: EMG pre-wired pickguards σε Squier Strat
« Απάντηση #4 στις: 05/10/15, 12:06 »
Λοιπόν κοίταξα και έχω τα εξής ρυθμιστικά:

VOL: Volume
EXP: Expander, Loundness (Hi/Low) Booster αναλύεται εδώ.
SPC: Presense(?), Μid Booster αναλύεται εδώ.

Και τα δύο είναι πολύ χρήσιμα και συνδυάζονται καταπληκτικά στην πράξη.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: EMG pre-wired pickguards σε Squier Strat
« Απάντηση #5 στις: 05/10/15, 13:42 »
Θα τα κοιτάξω, ευχαριστώ!
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EMG pre-wired pickguards σε Squier Strat
« Απάντηση #6 στις: 05/10/15, 15:56 »
Μετά βέβαια δεν έχεις στρατ. Ο ήχος αλλάζει εντελώς. Είναι ίσως το μόνο σετ που έχω δει τέτοια ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά σε κιθάρα. Κατ εμε σε περιορίζει και λίγο.... Κλασικό σκάσιμο στρατ δεν έχεις... Γίνεται λίγο πιο κομπρεσαριστός και μεστός ο ήχος. Σκοτώνει βέβαια και έχει και ένα σωρό παραμετροποιήσεις με τα ποτς, αλλά κλασικό μπλoυζ γρέζι/γκάζι δεν το χει.... Προσωπική γνώμη πάντα. Οσοι το έχουν δοκιμάσει (για καιρό) αυτό το σετ ίσως να με καταλαβαίνουν τι θέλω να πω....

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: EMG pre-wired pickguards σε Squier Strat
« Απάντηση #8 στις: 01/12/15, 12:45 »
Επαναφέρω το θέμα στο προσκήνιο, μιας και αποφάσισα να μην προβώ σε αγορά Stratocaster, αλλά σε βελτίωση διαφόρων πτυχών της Strat μου. Επομένως όσον αφορά τους μαγνήτες, προτείνετε το εν λόγω pickguard ή τους noiseless της Fender?
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: EMG pre-wired pickguards σε Squier Strat
« Απάντηση #9 στις: 01/12/15, 13:44 »
Μεταξύ των EMGs και των Fender SCN μπορώ να πω ότι μου αρέσουν εξίσου και οι δύο. Κατέληξα ότι τελικά οι SCN μου κάνουν καλύτερα. Γενικά όσο περίεργο και αν ακούγεται αυτά τα δύο σετ είναι τα αγαπημένα μου strat pickups set, διότι δεν έχουν hum, παίζουν πολύ ωραία και στα καθαρά και βρώμικα, και γιατί αυτός ο πιο ψυχρός ήχος που έχουν μου ταιριάζει καλύτερα. Οι N3 noiseless δεν μου άρεσαν καθόλου και πετάχτηκαν κυριολεκτικά από τη strat deluxe που αγόρασα, το ίδιο και οι vintage noiseless από μία Clapton. Οι EMG's προσφέρουν περισσότερα ηχοχρώματα λόγω και των διαφορετικών controls που προσφέρει το pickguard. Εν τέλη, η απάντηση μου είναι ότι από τα δύο set, κράτησα και έχω ακόμα τους SCN.





White noise

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: EMG pre-wired pickguards σε Squier Strat
« Απάντηση #10 στις: 01/12/15, 13:51 »
Γενικότερα οι alnico της Strat αυτή την στιγμή ακούγονται πολύ καλά, απλά έχουν τρελό humming. Κλασική Fender (και Squier αντίστοιχα) βάζει πάντα κάτι που θα σε χαλάσει και αποτρέπει το όργανο από το να είναι τέλειο. Π.χ. θες American Special τα έχει όλα, αλλά έχει το άσχημο 70's headstock. Τέσπα, άλλη συζήτηση αυτή.


Επομένως ήθελα κάτι που θα είναι noiseless. Μεταξύ των passive είπα να κοιτάξω κάτι από την ίδια την Fender και όχι π.χ. από SD γιατί δεν αφαιρεί τόσο από την χροιά της Stratocaster. Επομένως έχουμε από τους passive τους noiseless της Fender και από τους active το DG pickguard.


Αυτοί εδώ οι noiseless τι διαφορά έχουν από τους Ν3? http://www.varvantakis.gr/product.asp?catid=3450
Γενικά έχω χάσει την μπάλα με τους μαγνήτες τις Fender, δεν ξέρω ποιοί παράγονται ακόμα και ποιοί όχι.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: EMG pre-wired pickguards σε Squier Strat
« Απάντηση #11 στις: 01/12/15, 14:19 »
Γνωρίζω και έχω παίξει με αυτούς. Δεν σου γράφω τι και πως παίζει με τον καθένα σε τεχνικά χαρακτηριστικά, δες τα στα links, θα σου πω την αίσθηση που είχα από το καθένα


Fender Vintage Noiseless: Τους φορούσε η Eric Clapton strat. Πολύ αναιμικό σετ, χαμηλό output, δεν ήταν κακό αλλά και τίποτα τρομερό. Αρκετά full range ήχος, καλούτσικες 2-4 θέσεις, αλλά αν δεν ήταν το midboost circuit στην κιθάρα θα ήμουν παντελώς αδιάφορος για αυτούς, αλλά το boost τους ζωντανεύει αρκετά. Εν τέλη μόνοι τους όχι και ιδιαίτερο για τα δικά μου παιξίματα (rock, hard rock κτλ)


Fender Hot Noiseless: Οι hot noiseless τώρα τους είχα πάνω σε μία Fender Jeff Beck που πέρασε από τα χέρια μου, και μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Είναι πολύ ουδέτεροι μαγνήτες, δεν έχουν τουανγκ και μουανγκ και εγώ δεν ξέρω τι άλλο, αλλά σαν ήχος και σε όλες τις θέσεις ακουγόταν πάρα πολύ ωραία. Μάλιστα στο studio εκείνη την εποχή έγραφε ένας γνωστός και ήταν η go to strat όταν χρειαζόμασταν μονοπήνιο ήχο (ανάμεσα σε άλλες πολύ καλές strat) γιατί έγραφε πολύ καλα και αθόρυβα. Οι hot noiseless με έκαναν να καταλάβω ότι ότι διάβαζα στο νετ για τους άψυχους, αναιμικούς, χωρίς χαρακτήρα noiseless ήταν τελικά μεγάλες μπαρούφες.


Fender N3 Noiseless: Οι μαγνήτες με το ρεκόρ ξηλώματος σε κιθάρα μου. Αγόρασα την Fender American Deluxe με τους συγκεκριμένους και ένα διπλό στη γέφυρα, και από το πρώτο ακόρντο αναρωτιόμουν γιατί. Γιατί σε ένα τόσο ωραίο και ποιοτικό όργανο να μπουν αυτοί οι αχαρακτήριστοι μαγνήτες. Αρκετά hot (ίσως έχει να κάνει και το ύψος στο οποίο ήρθαν ρυθμισμένοι από το εργοστάσιο) εντελώς scooped στα μεσαία σε σημείο να ακούγεται σαν τενεκές η θέση 1 και 3, όσο για τη θέση 2 αν και κάτι έλεγε, εν τέλη τίποτα το ιδιαίτερο. Πήραν πόδι μέσα σε μερικές μέρες με τυπικές διαδικασίες. Πολύ ψυχροί, πολύ πριμαριστοί, με λίγα μπάσα, καθόλου μεσαία γενικά εγώ και αυτοί βίοι αντίθετοι. Ακούγονται λίγο καλύτερα με drive/dist.


Fender Samarium Cobalt Noiseless: Οι αγαπημένοι μου noiseless, οργανικοί με γεμάτο ήχο, παίζουν πολύ ωραία σε όλες τις θέσεις. Πολύ ισορροπημένο output, καλύπτουν μεγάλη μουσική γκάμα, οι περισσότερο all around μετά τους vintage noiseless είναι αυτοί. Επίσης αυτοί που έχουν πιο stratocaster-ικό ήχο από όλη τη γκάμα των noiseless.
White noise

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: EMG pre-wired pickguards σε Squier Strat
« Απάντηση #12 στις: 01/12/15, 14:23 »
Πολύ επεξηγηματικό ποστ, ευχαριστώ πολύ! Αν δεν μπορέσω να βρω τους SCN, να προτιμήσω τους Jeff Beck (Hot)?
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: EMG pre-wired pickguards σε Squier Strat
« Απάντηση #13 στις: 01/12/15, 14:31 »
Ναι η επόμενη επιλογή είναι αυτή αν δεν πας για τους EMG's οι οποίοι super επιλογή και αυτοί, ψάξου για τους hot noiseless. Βέβαια δεν ξέρω για τι μουσική ακριβώς τους θες. Καλό θα ήταν να τους ακούσεις να έχεις μία άποψη, καθώς τα παραπάνω αποτελούν προσωπική άποψη δική μου, μπορεί τα αυτιά μας να ακούν και να αρέζονται σε άλλα πράγματα.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/12/15, 14:37 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: EMG pre-wired pickguards σε Squier Strat
« Απάντηση #14 στις: 01/12/15, 15:08 »
Το δίλημμα προέκυψε επειδή το DG θέλει μπαταρία η οποία για να αλλάξει θέλει ξεβίδωμα στο ίδιο το pickguard. Επίσης, όπως προανέφερα, το βασικό μου θέμα πλέον είναι το humming, οπότε βασικό κριτήριο είναι να είναι noiseless χωρίς να επηρεάζει πολύ τον alnico ήχο.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EMG pre-wired pickguards σε Squier Strat
« Απάντηση #15 στις: 01/12/15, 15:38 »
Το δίλημμα προέκυψε επειδή το DG θέλει μπαταρία η οποία για να αλλάξει θέλει ξεβίδωμα στο ίδιο το pickguard.

Σε βγάζει άνετα πάνω από χρόνο ότι χρήση και να κάνεις. Μπαίνει εύκολα και πίσω, στην περιοχή με τα ελατήρια. Είναι σούπερ μαγνήτες, βγάζεις απίθανα ηχοχρώαμτα, δεν είναι στρατ ήχος όμως, είναι δικιά τους κατηγορία

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: EMG pre-wired pickguards σε Squier Strat
« Απάντηση #16 στις: 01/12/15, 16:35 »
Ακριβώς το που θα τοποθετήσεις τη μπαταρία είναι δικό σου θέμα, μπορείς να τη βάλεις στο cavity δίπλα από τα ελατήρια του tremolo. Επίσης αν δεν αφήσεις βύσμα πάνω στην κιθάρα όταν δεν παίζεις θα κάνεις πολύ καιρό να αλλάξεις.
White noise

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: EMG pre-wired pickguards σε Squier Strat
« Απάντηση #17 στις: 01/12/15, 16:46 »
Κατάλαβα παίδες, ευχαριστώ πολύ, απλά θα δω τι μου κάνει καλύτερα σαν ήχος και θα αποφασίσω!  ;D
Excuse me while I kiss the sky!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Pickguards...

Ξεκίνησε από Zoso « 1 2 » Τα καλύτερα...

28 Απαντήσεις
20632 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/07, 17:25
από Salinas
10 Απαντήσεις
5685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/09, 13:03
από tech21man
52 Απαντήσεις
17859 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/09, 20:38
από hot_sauce (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
3981 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/09, 15:46
από gers
4 Απαντήσεις
4751 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 22:29
από georgemusic
5 Απαντήσεις
3453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/10, 15:31
από Eagle Of Kamelot
3 Απαντήσεις
2775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/10, 14:44
από kostas80
6 Απαντήσεις
4349 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/11, 15:29
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
2591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/12, 17:07
από Snake_
3 Απαντήσεις
3109 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/14, 23:24
από Μητσάκος