Αποστολέας Θέμα: Digitech jamman solo VS jamman stereo VS jamman delay  (Αναγνώστηκε 6120 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mefthymiop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Εχω βρει αυτα τα 3 looper αλλα τουλαχιστον στα 2 πρωτα δεν εχω καταλαβει τι διαφορες εχουν.Οσο για το τριτο δεν εχω καταλαβει σε τι βοηθαει να εχεις 3 καναλια αντι για ενα.
Δυστυχως σε ολα αυτα ειμαι ακομα beginner level,συνεπως οποιαδηποτε πληροφορια θα με βοηθουσε...

Ουσιαστικα εγω για οικιακη χρηση το θελω αλλα ειμαι fun της δημιουργικοτητας (π.χ. να γραψεις και κατι vocal και κανενα ηχο απο κρουστο και κιθαρα κτλ...)

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Digitech jamman solo VS jamman stereo VS jamman delay
« Απάντηση #1 στις: 14/12/12, 17:28 »
το solo με το stereo απο οτι ειδα εχουν μικροδιαφορες στο interface (foot switch για επιλογη banks) τωρα δεν ξερω λεπτομεριες....
τα καναλια ειναι πολυ συμαντικα αν θες να κανεις ολοκληρωμενο jamming. δλδ αν θες να χωρισεις το κομματι σε sections(κουπλε-ρεφρεν-γεφυρες) τοτε οποσδηποτε θες πανω απο ενα καναλι....αν σε περνει οικονομικα τα πολυκαναλα Loop ειναι μονοδρομος....τα μονοκαναλα ειναι περισσοτερο για παιχνιδι κατα τη γνωμη μου μιας και παντα το τραγουδι σου θα ειναι καπως μονοτονο....


ελπιζω να σε βοηθησα.

Αποσυνδεδεμένος thetwin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: Digitech jamman solo VS jamman stereo VS jamman delay
« Απάντηση #2 στις: 14/01/14, 02:42 »
ακριβως το ιδιο ερωτημα.... jamman stereo or delay... ? 100 ευρω διαφορα...η χρηση του θα ειναι σε live...σαν one man band...

με προβληματιζει που το delay δεν εχει μικροφωνου εισοδο...

θελω να συνδεω και ηλεκτρικη και ακουστικη και μικροφωνο πανω στο looper.... μηπως γνωριζετε αν μπορω να συνδεσω στη 2η εισοδο την ακουστικη? στο mono δηλαδη την ηλεκτρικη και στην αλλη την ακουστικη..? πως μπορω να εχω πανω στο looper ...ενα μικροφωνο την ακουστικη και την ηλεκτρικη?

με εχει προβληματισει το γεγονος οτι δεν ξερω αν το delay ειναι μονοδρομος.. ή αν μπορει να βγει live με το stereo που εχει και mic input...

τι λετε???
« Τελευταία τροποποίηση: 14/01/14, 08:24 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Digitech jamman solo VS jamman stereo VS jamman delay
« Απάντηση #3 στις: 14/01/14, 08:38 »
Αν πράγματι μιλάμε για διαφορά της τάξης των 100 Ευρώ και εφόσον το θέλεις για live, μήπως θα ήταν καλύτερη ιδέα να πάρεις μια μικρή κονσόλα; Έτσι θα έχεις πολύ μεγαλύτερη ευελιξία, αφού θα μπορείς να συνδέσεις τα δύο όργανα και το μικρόφωνο και να ρυθμίζεις το καθένα ξεχωριστά. Για παράδειγμα η Behringer Xenyx 502 παίρνει άνετα δύο όργανα και ένα μικρόφωνο, ενώ άλλες λίγο πιο ακριβές όπως η Xenyx 1002 ή η Xenyx 1202 σού δίνουν τη δυνατότητα να έχεις περισσότερα όργανα και μικρόφωνα αν κάποια στιγμή το χρειαστείς.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος thetwin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: Digitech jamman solo VS jamman stereo VS jamman delay
« Απάντηση #4 στις: 14/01/14, 10:55 »
οποτε λετε να χτυπησω το μεγαλο looper κ μια κονσολα? οποτε το θεμα inputs το λυνω με τη κονσολα... οποτε αξιζει το μεγαλο καλυτερα για να γραφω ξεχωριστα ρεφρεν, κουπλε, και τα σχετικα?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Digitech jamman solo VS jamman stereo VS jamman delay
« Απάντηση #5 στις: 14/01/14, 13:02 »
..Επίσης αν πάρεις μία κονσόλα με effects όπως αυτή:
http://www.thomann.de/gr/behringer_xenyx_1202_fx.htm
..θα έχεις delay από εκεί, οπότε δεν χρειάζεσαι το Jamman delay, πας με το Jamman stereo και γλυτώνεις τα λεφτά της κονσόλας.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Digitech jamman solo VS jamman stereo VS jamman delay
« Απάντηση #6 στις: 14/01/14, 14:13 »
μην βασιστουμε στα delay της μπεριγκερ καθως ειναι one shot τα settings στα presets!
δηλαδη εχει 4 διαφορετικους χρονους delay ΜΗ παραμετροποιήσιμους, κατάλληλους για πανηγύρια!
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Digitech jamman solo VS jamman stereo VS jamman delay
« Απάντηση #7 στις: 14/01/14, 16:01 »
.. ειναι one shot τα settings στα presets!
Συμφωνώ για την ποιότητα, αλλά το ίδιο είναι και στο Jamman, ότι όργανα και να συνδέσεις πάνω περνάνε από το ίδιο preset, τουλάχιστον στην κονσόλα έχεις να ρυθμίσεις το FX wet/dry ανά όργανο.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Digitech jamman solo VS jamman stereo VS jamman delay
« Απάντηση #8 στις: 14/01/14, 16:15 »
άλλο εννοω. στο λεριγκερ δεν ρυθμιζονται οι ταχύτητες στο delay! εχει 3-4 διαφορετικά σετς και αμα σου κάτσει ;D
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Digitech jamman solo VS jamman stereo VS jamman delay
« Απάντηση #9 στις: 14/01/14, 23:14 »
ναι, έτσι είναι δυστυχώς, πάντως ο φίλος δεν νομίζω ότι έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις για delay πιο πολύ για το ambience στο ακουστικό σχήμα μόνος του από ότι κατάλαβα το θέλει..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Digitech jamman solo VS jamman stereo VS jamman delay
« Απάντηση #10 στις: 15/01/14, 10:00 »
άλλο εννοω. στο λεριγκερ δεν ρυθμιζονται οι ταχύτητες στο delay! εχει 3-4 διαφορετικά σετς και αμα σου κάτσει ;D

Εντάξει, αν αυτό είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα (που από όσα έχει αναφέρει μέχρι στιγμής ο thetwin δεν νομίζω να είναι), υπάρχει και η Xenyx 1002FX η οποία επίσης δεν ξεπερνάει τα 100 Ευρώ και έχει περισσότερες επιλογές για delay, καθώς και πολλά άλλα χρήσιμα εφφέ (reverb, chorus, flanger, phanger, pitch και συνδυασμούς).

Σε τελική ανάλυση, αν θέλεις οπωσδήποτε delay με ακόμα πιο πολλές επιλογές και συγκεκριμένες δυνατότητες παραμετροποίησης, παίρνεις ένα πετάλι και τελειώνεις... ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 15/01/14, 22:04 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος thetwin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: Digitech jamman solo VS jamman stereo VS jamman delay
« Απάντηση #11 στις: 16/01/14, 11:58 »
Παιδια δεν με ενδιαφερει τοσο το delay... με προβληματιζει οτι το jamman delay εχει 3 ποδοδιακοπτες για να γραφεις ενω το stereo 1. για να γραφω cajon στο ενα... μπασογραμμη στη 2 και την  ακουστικη ρυθμικη στο 3 και μετα να παιζω σολο απο πανω....ή ρεφρεν γεφυρες και μπλα; μπλα...


στο στερεο γραφονται ολα μαζι ....ετσι δεν ειναι?


το θεμα ειναι μηπως αποδειχθει οτι το στερεο ειναι μικρο για ολα αυτα....


και ειμαι να το πουλαω και να παιρνω το μεγαλυτερο οποτε θα χασω λεφτα...


delay εχω... δεν με νοιζει καθολου...


το ολο θεμα ειναι η διαφορα τους με τα 3 ξεχωριστα καναλια του megalou jamman ...σε σχεση με το 1 του stereo....


na saw anaferw τι θα γραφω... live....  cajon - akoustiki ισως και ενα μικροφωνο να γραφω αλλα κρουστα.... 



θελω να εχω τη δυνατοτητα να κλεινω τον ενα ηχο που ειναι ηδη γραμμενος...πχ ρυθμικη κιθαρα για να μπαινω στο ρεφρεν αλλα να κραταω το cajon και οτι αλλο δεν εχει να κανει με αλλαγες ακορντων στο ρεφρεν.....καπως ετσι....καταλαβε κανεις? χεχεχεχεχεευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις....αυριο παω αθηνα και πρεπει να αποφασισω.... ασε που αρχιζω να κλεινω live και δεν εχω καν το πεταλι... HELP!!!!!! STEREO ME 1 REC OR DELAY ME 3??
« Τελευταία τροποποίηση: 16/01/14, 15:15 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Digitech jamman solo VS jamman stereo VS jamman delay
« Απάντηση #12 στις: 16/01/14, 14:23 »
.. με προβληματιζει οτι το jamman delay εχει 3 ποδοδιακοπτες για να γραφεις ενω το stereo 1. για να γραφω cajon στο ενα... μπασογραμμη στη 2 και την  ακουστικη ρυθμικη στο 3 και μετα να παιζω σολο απο πανω....ή ρεφρεν γεφυρες και μπλα; μπλα...
...
το ολο θεμα ειναι η διαφορα τους με τα 3 ξεχωριστα καναλια του megalou jamman ...σε σχεση με το 1 του stereo....
Καμία σχέση. Και τα δύο πετάλια 198 μνήμες έχουν..
Τα έχεις κάνει αχταρμά στο μυαλό σου.. χρειάζεσαι πολύ διάβασμα και κάποιον να σου τα εξηγήσει.

αυριο παω αθηνα και πρεπει να αποφασισω.... ασε που αρχιζω να κλεινω live και δεν εχω καν το πεταλι...
Πήγαινε να σου εξηγήσουν και μην αγοράσεις αν δεν καταλάβεις καλά τι κάνει το κάθε πράγμα στην πράξη. Σε βλέπω να πετάς τα λεφτά σου.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος thetwin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: Digitech jamman solo VS jamman stereo VS jamman delay
« Απάντηση #13 στις: 16/01/14, 15:08 »
οσο ζεις μαθαινεις...!!!!


δηλαδη το μεγαλο γιατι εχει 1 2 3 footswitch ... δεν ειναι για τις λουπες?


εχω διαβασει αρκετα και για τα δυο....και εδω σε παλαιοτερο post γραφουν τα παιδια οτι το jamman delay οπως και το rc50 kai to 300 εχουν 3 ξεχωριστα καναλια για λουπες πριν αρχισεις τις επανεγγραφες πανω σε αυτα...


μαλιστα σε ενα site το βγαζουν καταλληλοτερο σε σχεση με το stereo για live...


τι ακριβως κανουν τα κουμπια 1 2 3 στο μεγαλο jamman ??


http://looperpedalreviews.com/digitech-jamman-delay-looper/



Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Digitech jamman solo VS jamman stereo VS jamman delay
« Απάντηση #14 στις: 16/01/14, 15:14 »
αντι να καιγεσαι/μπερδέυεσαι σε ριβιουζ, κατεβασε τα εγχειρίδια χρήσης τους και μαθε τα απέξω!
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος thetwin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: Digitech jamman solo VS jamman stereo VS jamman delay
« Απάντηση #15 στις: 16/01/14, 15:37 »
αυτο κανω αυτη τη στιγμη.....χεχεχε!!! μελετη στα γεραματα!!! αλλα θα βοηθουσε πολυ αν καποιος ηξερε τι κανουν αυτα τα 3 κουμπακια τελικα...δεν ειναι για 3 διαφορετικες λουπες στην ιδια μηνμη πριν αρχισεις πανω σε αυτα τα overdubs οπως στην rc50 kai 300?

ti kanoyn ta 1 2 3??oeo?

http://www.digitech.com/en-US/products/jamman-delay
« Τελευταία τροποποίηση: 16/01/14, 23:18 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος thetwin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: Digitech jamman solo VS jamman stereo VS jamman delay
« Απάντηση #16 στις: 16/01/14, 15:55 »
οκ....το 1 2 4 ειναι καθαρα για το delay.... καμια σχεση με τις λουπες...


οποτε πιο απλο και φθηνο το jamman stereo... ξερετε που μπορω να το δοκιμασω στο κεντρο στην αθηνα ?? ποιος εχει digitech kai που μπορω να βρω το rc50 για να δοκιμασω και αυτο?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Digitech jamman solo VS jamman stereo VS jamman delay
« Απάντηση #17 στις: 16/01/14, 20:46 »
οκ....το 1 2 4 ειναι καθαρα για το delay.... καμια σχεση με τις λουπες...


οποτε πιο απλο και φθηνο το jamman stereo... ξερετε που μπορω να το δοκιμασω στο κεντρο στην αθηνα ?? ποιος εχει digitech kai που μπορω να βρω το rc50 για να δοκιμασω και αυτο?
Αν σε ενδιαφερει εγω εχω το jamman solo και αν θελεις μπορεις να το δοκιμασεις. Απλα σε προειδοποιω οτι δεν το ξερω 100% και νομιζω οτι για να βαζεις λουπες που εχεις προηχογραφησει και να παιζεις πανω τους θα πρεπει η να εχεις ενα ακομη πεταλι για να επιλεγεις live ποια θελεις ή με το χερι στην αρχη του κομματιου αν δεν προκειται να αλλαξεις λουπα στο μεσο του κομματιου. Νομιζω ο Καγμακης εχει digitech αλλα αν κανεις βολτα σε αρκετα μαγαζια στο κεντρο σιγουρα θα βρεις καπου να το δοκιμασεις.

Αποσυνδεδεμένος thetwin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: Digitech jamman solo VS jamman stereo VS jamman delay
« Απάντηση #18 στις: 16/01/14, 21:37 »
σε ευχαριστω πολυ...!!!! αυριο θα ειμαι κεντρο και θα κανω μια βολτα .... το bon studio δεν το εχει φερει ακομη... το περιμενουν απο μερα σε μερα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
stereo??

Ξεκίνησε από Warrel Εφέ

14 Απαντήσεις
4660 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/09, 11:42
από faser
3 Απαντήσεις
2626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/10, 14:21
από AtticanSky
5 Απαντήσεις
3185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/11, 11:57
από Johnie Darko
7 Απαντήσεις
4074 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/11, 08:22
από fedstog
2 Απαντήσεις
2369 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/12, 19:04
από freemind
DIGITECH JAMMAN SOLO

Ξεκίνησε από stelios-z Εφέ

0 Απαντήσεις
2342 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/12, 20:01
από stelios-z
3 Απαντήσεις
2478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/12, 19:53
από hot_sauce (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
2288 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/12, 10:29
από thomsot
0 Απαντήσεις
3691 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/14, 20:51
από silvestromp
7 Απαντήσεις
5102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/14, 15:48
από thetwin