Αποστολέας Θέμα: Αγορά καινούργιας κιθάρας ή αλλαγές στην ήδη υπάρχουσα?  (Αναγνώστηκε 3242 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fender telecaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Καλησπέρα.
Έχω μια Squier Strat HSS, από τα καλά μοντέλα της Squier. Όμως, όπως είναι φυσικό, δε με ικανοποιεί αρκετά. Από τη μια σκέφτομαι να αλλάξω μαγνήτες για να γίνει κάπως πιο ανθρώπινη, από την άλλη όμως μήπως είναι καλύτερα να περιμένω λίγο ακόμα και να πάρω τη Fender American standard που ζαχαρώνω και να πουλήσω την άλλη? Αν πάλι μπορώ να της αλλάξω κάποια πράγματα, χρειάζεται να αλλάξω τίποτα άλλο για να έχω καλύτερα αποτελέσματα?

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Aν μιλάς για καλύτερα ηχητικά αποτελέσματα,διαφορά θα δεις με έναν καλό ενισχυτή και όχι με μια κιθάρα.Δηλαδή σε έναν τρανζιστοράτο δεν θα δεις διαφορά είτε με την Fender είτε με την Squier,ενώ με την ίδια κιθάρα και άλλον ενισχυτή θα έχεις πολύ μεγαλύτερη διαφορά.

Τι ενισχυτή έχεις?

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Φιλε μου αρχιζεις να παρουσιαζεις τα πρωτα συμπτωματα G.A.S.   (guitar aquisation syndrom)....
Ακουσε με καλα γιατι το σπορ μας το πληρωνουμε ακριβα.  Απο την στιγμη που δε σε ικανοποιει....κανε υπομονη γιατι οοοοοοοτι και να κανεις το νου σου θα τον εχεις στην κιθαρα που σε φτιαχνει............
 
οποτε μαζευε χρηματα να παρεις μια και καλη την αμερικανα που θες...και μη μπεις στο τρυπακι των αναβαθμισεων γιατι απλα θα χασεις χρηματα στην τελικη και θα εχεις μια μπατζετ κιθαρα με αναβαθμισεις που θα περνανε το κοστος της...Η συμβουλη μου ειναι Υπομονη.
 
 
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μίλησε ο στρατοεξαρτημένος ;D

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Μίλησε ο στρατοεξαρτημένος ;D

 
Εμ τι να κανω προσπαθω να μη πω στο παιδι τι να περιμενει ????  και εγω με σκουαηερ ξεκινησα μετα ξενερωσα με τις λεπτομεριες της και τον ηχο της....πηρα την πρωτη στρατ...γλυκαθηκα αρχισα να ξαναπαιζω και καλυτερα ...αφου επαιζα καλυτερα λεω να μη παρω και μια με χαμπαγκερς...ετυχε να περναω απο τον Ζοζεφ....αγορασα μια PRS custom.....και μετα αρχισα να μελεταω κατι τζαζακια....ε λεω να πη παρω και ενα σκαφακι ?? πηρα το πρωτο σκαφακι....ναι αλλα οι μαμα μαγνητες ειναι μουντοι....ε παρε ενα ζευγος bare knackles...ααααα τελιακα δε με βολευε το κατα αγουεη της....αααα να παρω μια τελεκαστερ να παιζω και καντρυ που μ αρεσει ο τζωνη κας....ααααα τελικα δε με βολευει η τελεκαστερ να παρω μια ΒΒ κινκ που ειμαι και φαν.....ααααα μαλακια γιατι με ντιστορσιον μικρωφωνιζει η λουσιλ και δε μπορω να την παρω σε προβα και λαηβ....ε να την πουλησω και να παρω μια βιντατζ στρατ αφου τελικα ειμαι στρατοκαστεροΑυλος.......
 
Απ αυτε θελω να σε προφυλαξωωωωωωωω χαχαχαχαχαχα
 
 
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Fender telecaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Από ενισχυτή έχω έναν Fender FM212R και χρησιμοποιώ πεταλιέρα BOSS GT-8. Δεν είναι και ό,τι καλύτερο αλλά μέχρι στιγμής με ικανοποιούν! Και όσες φορές έχω δοκιμάσει Fender Strat αμερικάνα σε μαγαζιά τις έχω δοκιμάσει σε τρανζίστορ ή modelling, αλλά η γνώμη μου είναι η ίδια! Δε θέλω να τη δοκιμάσω σε λαμπάτο για να δώσω και μια ευκαιρία στη Squier και να μην την πετάξω στα σκουπίδια όπως είναι!  :P

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Χωρίς να έχω εμπειρία από πολλές στρατ, πιστεύω ότι είναι τόσο απλή κιθάρα στον τρόπο κατασκευής της που μια fender αμερικάνα και μια squier (όχι βέβαια bullet και τα τοιαύτα...) με καλούς μαγνήτες είναι πάνω-κάτω ίσες. Αυτό το έχω διαπιστώσει με fender mexico εναντίον αμερικάνας. Με ίδιο ενισχυτή και settings δεν άκουγα πουθενά τα περίπου 500€ που τις χώριζαν...Bέβαια το ψυχολογικό θέμα του τύπου, θέλω μια γ**άτη αμερικάνα stratocaster, είναι άλλου παπα ευαγγέλιο και αν ψήνεσαι να την πάρεις, θα συμφωνήσω απόλυτα...! ;)

Αποσυνδεδεμένος Fender telecaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση συγκρίνεις μια Fender μεξικάνα με μια Fender Αμερικάνα! Υπάρχουν πολλές διαφορές ανάμεσα σε μια μεξιάνα Fender και μια Squier! Μακάρι να είχα να κάνω με μεξικάνα, γιατί απλά θα ήμουν σίγουρος στην αναβάθμιση! Πάντως οι πιο πολλές πιθανόητες είναι τελικά να περιμένω την αμερικάνα, γιατί είναι φυσικά ανώτερη και με βολεύει καλύτερα στο παίξιμο από αυτή που έχω τώρα!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Με τα λεφτα που θα δωσεις τωρα για μια σοβαρη αναβαθμιση (μαγνητες, ηλεκτρικα, κλειδια, γεφυρα εννοω οταν λεω σοβαρη αναβαθμιση) μπορεις να πας σε μια μεξικανα μαλλον αν πουλησεις και την squier που εχεις τωρα.
Θα μου πεις θα πας σε μεξικανα που θα θελει παλι αναβαθμιση μετα απο λιγο καιρο, αλλα εκ πειρας, πιστευω οτι αμα παρεις μια καλη μεξικανα, μετα με αλλαγη μονο σε hardware εισαι σε επιπεδα American.
Απλα στην μεξικανα καλο θα ηταν να την διαλεξεις εσυ και οχι να την παρεις απο internet γιατι παιζει μια καποια ανομοιογενεια στον ποιοτικο τους ελεγχο σε σχεση με τις Αμερικανες (ουσιαστικα εκει διαφερουν και στο Hardware που ειναι λιγο καλυτερο στις Αμερικανες).
Αν ομως την διαλεξεις εσυ (πχ πας Στολλα και κατεβασεις κατω καμια δεκαρια και διαλεξεις μια καλη), πιστευω οτι μπορεις να παρεις μεξικανα που να κρατησεις για παντα, ειδικα αν αργοτερα της κανεις και 1-2 αναβαθμισεις.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Fender telecaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Δεν πρόκειται να κάνω τόσες αλλαγές για ένα κολυμπηθρόξυλο! Και εδώ που τα λέμε η συγκεκριμένη αμερικάνα μου αρέσει σε όλα, οπότε προτιμώ να πάρω κατευθείαν αυτή και να μην κάνω καμία αλλαγή.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
11864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/05, 02:13
από dracula
18 Απαντήσεις
9788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/05, 20:22
από Σιδηρόπουλος
6 Απαντήσεις
3779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/08, 06:21
από thanasis b
1 Απαντήσεις
2172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/09, 01:42
από paul moore
41 Απαντήσεις
11642 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/09, 03:41
από Dr Bluz (G.K.)
1 Απαντήσεις
2749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/09, 00:33
από Wise_One
8 Απαντήσεις
2979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/10, 20:54
από SkinWalkeR
8 Απαντήσεις
3202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/10, 14:27
από Απόλλων
28 Απαντήσεις
11782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/11, 14:31
από south7hools
30 Απαντήσεις
10043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/15, 14:15
από Guitar Fan