Αποστολέας Θέμα: Αγορα καινουργιας κιθαρας / ενισχυτη και ερωτηση για FR.  (Αναγνώστηκε 9937 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
@saved
Όπως μπορείς να δεις σε μαγαζιά στο ίντερνετ, πολλοί έχουν demo όργανα και ενισχυτές. Δεν γίνεται να πουλήσεις έναν ενισχυτή demo λαμπάτο στην ίδια τιμή που κοστίζει ο καινούριος, ασχρησιμοποίητος. Το ίδιο και με την κιθάρα. Αν την έχει demo και παίζει όλος ο κόσμος, έρχονται φθορές, από φθαρμένα τάστα μέχρι οτιδήποτε. Σε αυτές τις περιπτώσεις λοιπόν ο καταστηματάρχης οφείλει να στο πει και να σου κάνει καλύτερη τιμή. Αν δεν σου κάνει καλύτερη τιμή είναι στην ευχέρειά σου να κρίνεις αν αξίζει ολόκληρο το ποσό ή όχι.

Από εκεί κ πέρα, συμφωνούμε πως δεν γίνεται να μην μπορείς να δοκιμάσεις ένα όργανο, έναν ενισχυτή κλπ. Βέβαια, για να τα λέμε κι όλα, υπάρχουν και περιπτώσεις που κάτι είναι σχετικά καινούριο. π.χ έχεις μία κιθάρα, έχεις μόνο μία και δεν την έχεις demo απλά την δίνεις σε όποιον ενδιαφέρεται. Εκεί προφανώς, δεν θα ζητούσα καλύτερη τιμή. Άλλωστε, δεν γίνεται να έχεις stock κιθάρες των 2000Ε (παράδειγμα φέρνω) για να έχεις μία για demo.

Στην περίπτωση όμως του φίλου, η κιθάρα έχει πρόβλημα. Σκουριασμένο floyd και την πουλάς για καινούρια?? Ε προφανώς όχι... Την πας πίσω και ζητάς καινούρια... Προσωπικά ούτε έκπτωση - επιστροφή χρημάτων δεν θα δεχόμουν με σκουριασμένο τρέμολο...
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Tοτε ομως και εμεις να μην ψαχνομαστε να δοκημασουμε 100 οργανα μεχρι να αγορασουμε.Αν θες να το δοκημασεις τοτε να σου κοβει ταριφα γιατι και να αγορασει ενα καρο πραγματα αλλα να μην τα πουλησει λογο δοκημων ειναι και αυτο ενα κοστος.Δηλαδη γιατι να μου δινει το καταστημα την ευκαιρια να δοκημασω ενα οργανο αξιας πχ 1000-2000 ευρω και μετα να πρεπει και να μου κοψει..??αν ειναι ετσι παμε στην πολητικη αγορας του ιντερνετ αγορασε το και κανε το οτι θες,αν δεν πληρωσεις δεν το ακουμπας.Και να σκεφτουμε καταρχην οτι η δοκημη ειναι εξηπιρετιση και πολλες φορες καταστηματα μας την κανουνε και μετα εμει αγοραζουμε απο εξωτερικο το ιδιο ακριβως προιον..οποτε γιατι να μας την κανουν?
Οταν ομως υπαρχουν φθορες ΜΟΝΟ εκει η να γινει αντικατασταση πχ λαμπες,τρεμολο γιατι δεν γινετε να εισαι εμπορος εκ του ασφαλους η μειωμενη τημη.Στην περιπτοση αυτη ναι,συμφωνω να βρεθει μια ληση αλλα και απο την αλλη ενας δοκημασμενος λαμπατος σε καταστημα ποσες ωρες επαιξε συνολο?10?20? αν περιμεναν οι λυχνιες με 10 και 20 ωρες να φθαρουν τοτε να μην περιμενουμε εμεις να εχουν μια νορμαλ διαρκια ζωης.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Geople

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Giati tin agorasa apo internet tha tous paro thlefono ayrio na to kanoniso....Gia kapoio logo molis pira tin kithara anebasan tin timh this sto site sta 995 (apo 850) parallila ola ta site Pou poulousan tin ec 1000 tora tin poulane apo 780 sta.  1050 !!!!! Engine kati me this times kai den to xero?

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Ρε συ saved, ας μην δημιουργούμε εντυπώσεις άνευ ουσίας...

Είμαι ξεκάθαρος σε όσα έγραψα. Σαφέστατα και πρέπει να δοκιμάσεις πριν αγοράσεις, όλα όμως έχουν τα όριά τους. Το πόσο 'μεταχειρισμένο' είναι αυτό που αγοράζεις, το αφήνεις αφενός στην κρίση την δική σου, αφετέρου του ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ πωλητή. Δεν μπορεί να σου πουλήσει κιθάρα με σκουριασμένο τρέμολο ή λαμπάτο με 'φτυσμένες' λάμπες που να κάθεται 2 χρόνια στο κατάστημα και να θεωρείς φυσιολογικό να στον πουλήσει σε τιμή καινούριου. Το πόσο έχει παίξει πάλι, δεν το ξέρεις εσύ, ούτε κι εγώ. Μπορεί 10, μπορεί 20, μπορεί και 100 και να το νοικιάζει και σε studio. Οι επιχειρηματίες που σέβονται τον εαυτό τους, το αναφέρουν ρητά και σου κάνουν και καλύτερη τιμή αν όντως υπάρχει πρόβλημα.

Το καινούριο είναι αυτό που βγάζεις εσύ από το κουτί του. Σαφέστατα, το ξαναγράφω, δεν γίνεται να έχει το εκάστοτε κατάστημα κάθε ένα όργανο ή εμπόρευμα για demo, αλλά αυτό που έχει ΗΔΗ για demo οφείλει να ελέγξει σε τί κατάσταση είναι πριν το πουλήσει για καινούριο. Επί της βάσης συμφωνούμε, το χάνουμε όμως στις λεπτομέρειες...
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Aftermath

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Παιδες δεν θα ειχα κανενα θεμα να παρω εκθεσιακη κιθαρα οπως εχω παρει και εκθεσιακη τηλεοραση που ειχε αρκετες ωρες προβολης και βγηκε πενα τελικα και εμεινα ικανοποιημενος!Θα προτιμουσα ομως να την αγορασω σε τιμη που πουλιεται οτιδηποτε εκθεσιακο και οχι στην βασικη τιμη...!!!η σκλουρια με ανυσηχει και μενα..παντως αριστη η επιλογη σου!!!

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
το κλισέ που ακούμε συνέχεια:  "Πρέπει να δοκιμάσεις την κιθάρα πριν την αγοράσεις" είναι πολύ σχετικό.
πριν λίγες βδομάδες δανείστηκα μια κιθάρα από ένα φίλο η οποία στην αρχή με δυσκόλεψε τόσο πολύ που την είχα παρατήσει για 2-3 μέρες. Μετά την ξανάπιασα και όλα πήγαιναν καλύτερα, τώρα μετά από 3 εβδομάδες δεν έχω κανένα πρόβλημα και μπορώ να πω ότι έχω βελτιώσει και την τεχνική μου.

Οπότε η αρχική δυσκολία ίσως να έχει και τα θετικά της
I play the guitar because I like it not because I am good at it

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
8369 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/10, 13:09
από ekaradimos
8 Απαντήσεις
2952 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/10, 20:54
από SkinWalkeR
67 Απαντήσεις
17881 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/10, 21:31
από Dr Bluz (G.K.)
3 Απαντήσεις
2265 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/10, 05:30
από arisgate7
9 Απαντήσεις
3207 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/10, 21:20
από Fender telecaster
59 Απαντήσεις
15023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/12, 01:14
από kbasilis
28 Απαντήσεις
9471 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/13, 12:53
από emg
22 Απαντήσεις
6264 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/14, 15:36
από Καθόδιος (φλουτσ)
35 Απαντήσεις
9042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/14, 19:00
από Μητσάκος
64 Απαντήσεις
12461 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/14, 18:42
από Άχρηστος