Αποστολέας Θέμα: Vista  (Αναγνώστηκε 12494 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Vista
« Απάντηση #25 στις: 02/02/07, 15:01 »
Upgrade από XP ή Windows 2000 σε Vista...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Vista
« Απάντηση #26 στις: 02/02/07, 15:05 »
Εδω θες νεο εργαλειο για να τα βαλεις.... Οσο και να κοστιζει το upgrade.......
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

paran0id

  • Επισκέπτης
Απ: Vista
« Απάντηση #27 στις: 02/02/07, 15:10 »
παιδια διαβασα σε ενα φυλλαδιο του μουλτιραμα παλια οτι αν το πισι σου το παρεις προς το τελος του 2006 περιπου, τοτε η microsoft αν ειναι vista capable δινει τζαμπα upgrade. αληθευει? ειχε τυχει να παρω τοτε περιπου ενα φορητο hp vista capable core duo κτλ κτλ
αμα ειναι τζαμπα τοτε γουσταρω

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Vista
« Απάντηση #28 στις: 02/02/07, 15:18 »
Θες vista licence, μνήμη 1 GB, και κάρτα γραφικών που να υποστηρίζει Direct X 9 και με  128 MB. Αλλά για να εκμεταλλευτείς πλήρως τις δυνατότητες, η αλήθεια είναι οτι θες 64-bit επεξεργαστή, οπότε θα σου κοστίσει ...

paran0id

  • Επισκέπτης
Απ: Vista
« Απάντηση #29 στις: 02/02/07, 15:27 »
Θες vista licence, μνήμη 1 GB, και κάρτα γραφικών που να υποστηρίζει Direct X 9 και με  128 MB. Αλλά για να εκμεταλλευτείς πλήρως τις δυνατότητες, η αλήθεια είναι οτι θες 64-bit επεξεργαστή, οπότε θα σου κοστίσει ...
τι εννοεις vista licence?
τα αλλα εχω
τζαμπα βιστα θα παρω τελικα?

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Vista
« Απάντηση #30 στις: 02/02/07, 15:29 »
Θες vista licence, μνήμη 1 GB, και κάρτα γραφικών που να υποστηρίζει Direct X 9 και με  128 MB. Αλλά για να εκμεταλλευτείς πλήρως τις δυνατότητες, η αλήθεια είναι οτι θες 64-bit επεξεργαστή, οπότε θα σου κοστίσει ...
τι εννοεις vista licence?
τα αλλα εχω
τζαμπα βιστα θα παρω τελικα?
Στον Ρούφους μίλαγα   :P ;D
Για σένα δε ξέρω.  :P Ρώτα στο κατάστημα που το αγόρασες..  :-\

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Vista
« Απάντηση #31 στις: 03/02/07, 15:55 »
Τι ειναι το vista licence;
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Vista
« Απάντηση #32 στις: 03/02/07, 15:59 »
vista licence ... εννοούσα πολύ απλά το dvd των vista

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
  • η γνώση και η αμάθεια πληρώνονται
    • Προφίλ
Απ: Vista
« Απάντηση #33 στις: 03/02/07, 16:39 »
Θες vista licence, μνήμη 1 GB, και κάρτα γραφικών που να υποστηρίζει Direct X 9 και με  128 MB. Αλλά για να εκμεταλλευτείς πλήρως τις δυνατότητες, η αλήθεια είναι οτι θες 64-bit επεξεργαστή, οπότε θα σου κοστίσει ...

Βασικα για να τρεξουμ πληρως τα vista χρειαζονται περιπου 3Gb μνημη και 2πυρινο επεξεργαστη και εκτος απο αυτο μη ξεχνας και το direct10 που ερχεται και τα βιστα το υποστηριζουν μεχρι στιγμης 2 καρτες γραφικων που ειναι πανακριβες.
 δλδ για να τρεξει καποιος βιστα ΤΕΛΕΙΑ χρειαζεται καινουργιο πισι απο την αρχη με κοστος περιπου τα 2000 ευρω
μέσα απ'τα σκοτάδια κι απ'το φως ξεπηδώ σα γελοτοποιός με τον εαυτό μου έχω γίνει ένα και ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟΝΙ ΚΑΝΕΝΟΣ!!Στα παιχνίδια όλων σας έκανα χαλάστρα για κανέναν πού**η δε θυσιάζομαι{....}ειν'η ζωή μια φυλακή και τα κλειδιά χαμένα.....

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Απ: Vista
« Απάντηση #34 στις: 07/02/07, 04:56 »
δειτε αυτο αξιζει
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Vista
« Απάντηση #35 στις: 07/02/07, 08:39 »
Βασικα για να τρεξουμ πληρως τα vista χρειαζονται περιπου 3Gb μνημη και 2πυρινο επεξεργαστη και εκτος απο αυτο μη ξεχνας και το direct10 που ερχεται και τα βιστα το υποστηριζουν μεχρι στιγμης 2 καρτες γραφικων που ειναι πανακριβες.
 δλδ για να τρεξει καποιος βιστα ΤΕΛΕΙΑ χρειαζεται καινουργιο πισι απο την αρχη με κοστος περιπου τα 2000 ευρω
Ρε παιδάκια υπάρχει και η 32μπιτη έκδοση για μας τα φτωχαδάκια οπότε δεν είναι αναγκαίο να υπάρχει Dual Core. Όσο για το οτι χρειάζονται οπωσδήποτε τον DirectΧ 10 για να τρέξουν δεν το ξέρω κατα πόσο ισχύει, θα πρέπει να το κοιτάξω.
Το μόνο που γνωρίζω αυτή τη στιγμή είναι οτι η σειρά GeForce 8800 της NVidia είναι οι πρώτες που τα GPUs τους υποστηρίζουν τον DX10.
Θα επανέλθω
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Vista
« Απάντηση #36 στις: 07/02/07, 11:59 »
actr απλά καλά είναι αν τρέχεις τα Vista Να τα τρέξεις καλά και σωστά...
Αν δεν έχεις Aero κλπ κλπ τότε δεν υπάρχει και λόγος να τα έχεις...
Άσε που απ'ότι είδα στη microsoft, τα minimum requirements είναι 512 RAM και 128 Mb Κάρτα γραφικών ενώ ελεύθερος χώρος τουλάχιστον 15GB...
Είμαι κι εγώ της άποψης, καλύτερα να τρέχω τέλεια ένα λειτουργικό παρά να το τρέχω ημιτελώς...
1000 XP παρά Vista και να τα σπρώχνω...
Τώρα αν βγάλουν έκδοση για 32bit και είναι πολύ ελαφριά, με βρίσκεις ανενημέρωτο...:(
Anyway ας αφήσουμε λίγο να περάσει ο καιρός και βλέπουμε...Νωρίς είναι ακόμα...
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Vista
« Απάντηση #37 στις: 07/02/07, 12:12 »
Τώρα αν βγάλουν έκδοση για 32bit και είναι πολύ ελαφριά, με βρίσκεις ανενημέρωτο...:(
Anyway ας αφήσουμε λίγο να περάσει ο καιρός και βλέπουμε...Νωρίς είναι ακόμα...
Μα αυτό λέω, επίσημα θα κυκλοφορήσουν και οι δυο εκδόσεις, 32μπιτη και 64μπιτη. Για το πόσο ελαφριά μπορεί να είναι η 32μπιτη δεν ξέρω και δεν μπορώ να κρίνω καθώς εχω δοκιμάσει μόνο τη beta. Μένει να δούμε...
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος Jose

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • ..you'll reap the harvest you have sown...
    • Προφίλ
Απ: Vista
« Απάντηση #38 στις: 11/03/07, 15:11 »
Λεπόν, εγκατεστησα χτες Windows Vista Business 32bit, σε μηχανημα με

Intel 4 2.6 Ghz,
1024 RAM,
nVidia GeForce 5600XT

και ολα δουλευουν ρολοι, ουτε κολληματα ουτε τπτ, ολες οι συσκευες και τα περιφερεια λειτουργουν κανονικα, codecs συμβατους για βιντεο/ηχο που με ενιαζε περισοτερο βρηκα ευκολα. Δεν βλέπω καποιο ορατο προβλημα, ολα μια χαρα. το περιβαλλον αξιζει, ειναι πολυ ωραιο. πιστευα οτιθα ειχα πολλα προβληματα με την εγκατασταση αλλα ευτυχως οχι
:> 4  8  15  16  23  42

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vista
« Απάντηση #39 στις: 26/03/07, 17:07 »
Check this out:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/569830

Aero Rulezzz... 8)

To σύστημα είναι Core 2 Duo T7200(2.0GHz/4MB L2 Cache), 2GB DDR2 667MHz, Ati X1600 512MB, 160GBHDD SATA 5400RPM...

Μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα, πολύ σταθερά, γρήγορο λειτουργικό, 100 φορές πιο διασκεδαστικό από τα XP... ;D

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Vista
« Απάντηση #40 στις: 13/06/07, 01:37 »






μετάφραση της σελίδας : http://badvista.fsf.org/what-s-wrong-with-microsoft-windows-vista

Τα Windows Vista,το νέο λειτουργικό της Microsoft είναι ένα τεράστιο βήμα πίσω στις ελευθερίες μας.


Συνήθως το νέο λογισμικό σου επιτρέπει να κάνεις περισσότερα με τον υπολογιστή,όμως τα Vista, είναι σχεδιασμένα για να περιορίζουν τις δυνατότητες σου. Τα Vista υιοθετούν νέες μορφές της “Διαχείρισης Ψηφιακών Δικαιωμάτων (DRM)”.Το DRM θα έπρεπε πιο σωστά να αποκαλείτε “Διαχείριση Ψηφιακών Περιορισμών” γιατί πρόκειται για μία τεχνολογία την οποία τα μέσα ψυχαγωγίας και οι εταιρίες υπολογιστών προσπαθούν να μας επιβάλουν με σκοπό να έχουν τον έλεγχο στο πως χρησιμοποιούμε τους υπολογιστές μας.

Ο ειδικός σε θέματα ψηφιακής ασφαλείας εξηγεί πιο αναλυτικά :


    Τα Windows Vista περιλαμβάνουν μία σειρά από “δυνατότητες” τις οποίες δεν θέλουμε. Οι δυνατότητες αυτές θα κάνουν τους υπολογιστές σας λιγότερο αξιόπιστους και λιγότερο ασφαλείς. Θα κάνουν τον υπολογιστή σας λιγότερο σταθερό και θα τρέχει πιο αργά. Θα προκαλέσουν τεχνικά προβλήματα. Μπορεί να σας ζητήσουν να αναβαθμίσετε κάποια μέρη του hardware σας ή ήδη υπάρχοντος λογισμικού. Και αυτές οι δυνατότητες δεν θα κάνουν τίποτα χρήσιμο. Στην πραγματικότητα θα δουλεύουν εναντίον σας. Είναι οι δυνατότητες του DRM το οποίο είναι ενσωματωμένο στα Vista για λογαριασμό της βιομηχανίας της ψυχαγωγίας,και δεν μπορείτε να τα αρνηθείτε.

   

Τα DRM δίνουν δύναμη στην Microsoft και την Big Media.


    *

      Αυτοί αποφασίζουν ποια προγράμματα μπορείς και ποια δεν μπορείς να χρησιμοποιείς στον υπολογιστή σου.
    *

      Αυτοί αποφασίζουν ποιες ιδιότητες του υπολογιστή σου η του λογισμικού μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε στιγμή.
    *

      Σε εξαναγκάζουν να εγκαταστήσεις νέα προγράμματα ακόμα και εάν εσύ δεν θες (και, φυσικά, να πληρώσεις και το αντίτιμο)
    *

      Σου εμποδίζουν την πρόσβαση σε ορισμένα προγράμματα ή ακόμα και στα δικά σου δεδομένα

Το drm είναι ενισχυμένο με τεχνολογικές μπάρες. Προσπαθείς να κάνεις κάτι και ο υπολογιστής σου σου λέει ότι δεν μπορείς. Για να γίνει αυτό δυνατό, ο υπολογιστής σου πρέπει συνεχώς να παρακολουθεί τι κάνεις. Αυτή η συνεχής παρακολούθηση χρειάζεται ενέργεια και μνήμη, και είναι ένα μεγάλο μέρος του λόγου που η Microsoft σου λέει ότι πρέπει να αγοράσεις νέα και καλύτερα hardware για να τρέξεις τα Vista. Θέλουν να αγοράσεις καινούριο hardware όχι γιατί το χρειάζεσαι, αλλά γιατί ο υπολογιστής σου το χρειάζεται ώστε να είναι όσο το δυνατόν πιο αποτελεσματικός στο να περιορίζει αυτά που κάνεις.

Η Μicrosoft και κάποιες άλλες εταιρίες υπολογιστών αναφέρονται σε αυτές τις απαγορεύσεις ως «Έμπιστος υπολογιστής». Εάν πάρουμε το γεγονός ότι είναι σχεδιασμένα ώστε ο υπολογιστής σου να σταματήσει να εμπιστεύεται εσένα και να αρχίσει να εμπιστεύεται την Microsoft, αυτοί οι περιορισμοί θα ήταν πιο σωστό να ονομάζονται «Δόλιος υπολογιστής»


Ακόμα και αν αγοράσεις νόμιμα τα Vista, δεν σου ανήκουν.


Τα Windows Vista, όπως και οι παλιότερες εκδόσεις των Windows, είναι λογισμικό κλειστού κώδικα: μισθωμένη ουσιαστικά σε σένα κάτω από μια άδεια η οποία σου επιβάλλει πώς να το χρησιμοποιείς, και χωρίς τον source code, ώστε κανείς πέρα από την Microsoft να μην μπορεί να την αλλάξει ή ακόμα και να αποδείξει τι στην πραγματικότητα κάνει.

Η Microsoft το λέει καλύτερα:


Το λογισμικό είναι παραχωρημένο όχι πουλημένο. Αυτή η συμφωνία σου δίνει μόνο μερικά δικαιώματα για να χρησιμοποιήσεις το πρόγραμμα. Η Microsoft έχει όλα τα υπόλοιπα. Αν και ο εφαρμόσιμος νόμος σου δίνει περισσότερα δικαιώματα από αυτόν τον περιορισμό, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το λογισμικό μόνο όπως ρητώς επιτρέπεται σε αυτήν την συμφωνία. Με αυτό τον τρόπο, πρέπει να συμμορφωθείς με οποιοσδήποτε τεχνικούς περιορισμούς στο λογισμικό που επιτρέπουν μόνο σε σένα να το χρησιμοποιήσεις με ορισμένους τρόπους.


Το λογισμικό είναι παραχωρημένο όχι πουλημένο. Αυτή η συμφωνία σου δίνει μόνο μερικά δικαιώματα για να χρησιμοποιήσεις το πρόγραμμα. Η Microsoft έχει όλα τα υπόλοιπα. Αν και ο εφαρμόσιμος νόμος σου δίνει περισσότερα δικαιώματα από αυτόν τον περιορισμό, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το λογισμικό μόνο όπως ρητώς επιτρέπεται σε αυτήν την συμφωνία. Με αυτό τον τρόπο, πρέπει να συμμορφωθείς με οποιοσδήποτε τεχνικούς περιορισμούς στο λογισμικό που επιτρέπουν μόνο σε σένα να το χρησιμοποιήσεις με ορισμένους τρόπους.

Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Vista
« Απάντηση #41 στις: 13/06/07, 01:37 »

Για να γίνει ακόμα πιο περίπλοκο και μπερδεμένο, διαφορετικές εκδόσεις Vista έχουν διαφορετικούς περιορισμούς στην άδεια. Μπορείτε να διαβάσετε όλες τις άδειες στο http://www.microsoft.com/about/legal/useterms/default.aspx.

Είναι επίπονο να διαβάσεις όλες τις άδειες, και αυτός είναι και ο λόγος που ο κόσμος δεν αντιδρά σε αυτές. Αλλά αν δεν αρχίσουμε να αντιδρούμε, θα χάσουμε πολύτιμες ελευθερίες. Εδώ είναι κάποιοι από τους γελοίους περιορισμούς που θα βρεις αν διαβάσεις τις άδειες αυτές:


    *

      Εάν το αντίγραφο σας των Vista ήρθε μαζί με την αγορά ενός νέου υπολογιστή, αυτό το αντίγραφο μπορεί να χρησιμοποιηθεί νόμιμα μόνο σε αυτό το μηχάνημα, για πάντα…
    *

      Εάν αγοράσατε τα Vista από κάποιο μαγαζί λιανικής και το εγκαταστήσατε σε ένα μηχάνημα το οποίο ήδη σας ανήκε, τότε πρέπει να το διαγράψετε τελείως από αυτό το μηχάνημα πριν το εγκαταστήσετε σε έναν άλλο υπολογιστή.
    *

      Δίνετε στην Microsoft το δικαίωμα, μέσα από προγράμματα όπως το Windows Defender, να διαγράψει προγράμματα από τον υπολογιστή σας τα οποία αποφασίζει ότι είναι Spyware.
    *

      Δέχεσαι να σε κατασκοπεύει η Microsoft μέσα από το σύστημα «Windows Genuine Advantage». Αυτό το σύστημα προσπαθεί να εξακριβώσει περιπτώσεις αντιγραφής που η Microsoft θεωρεί παράνομες. Δυστυχώς, μία πρόσφατη έρευνα απέδειξε ότι αυτό το σύστημα τα έχει ήδη θαλασσώσει σε πάνω από 500,000 περιπτώσεις.

Ελεύθερα λογισμικά, όπως το GNU/Linux δεν προϋποθέτουν να δεχτείς τέτοιους παράλογους όρους. Ονομάζεται ελεύθερο λογισμικό επειδή είσαι ελεύθερος να κάνεις όσες αντιγραφές θες, και να το μοιραστείς με όσους φίλους σου θες. Κανένας δεν θα επιβλέπει τις ενέργειες σου ή θα σε αποκαλεί ψευδώς κλέφτη.


Τι μπορείς να κάνεις για να προστατέψεις την ελευθερία σου


Υπάρχει μία μάχη μου μαίνεται ανάμεσα σε αυτούς που θέλουν την ελευθερία και σε εταιρίες όπως η Microsoft που επιθυμούν να κερδοσκοπήσουν παίρνοντας αυτήν την ελευθερία μακριά. Στην καρδιά αυτής της μάχης είναι το DRM και οι γελοίες άδειες. Παρακαλούμε ενωθείτε στην πλευρά της ελευθερίας λέγοντας ΟΧΙ όχι μόνο στα Windows Vista και σε άλλα DRM-enabled προϊόντα, αλλά και στα λογισμικά κλειστού κώδικα γενικότερα. Αντίθετα χρησιμοποιείτε non-DRM, ελεύθερα λογισμικά όπως το GNU/Linux. Μπορείτε να κάνετε την δουλειά σας εύκολα επιβεβαιώνοντας ταυτόχρονα ότι τα δικαιώματα σας και οι ελευθερίες σας δεν θα απαγορευθούν τώρα ή στο μέλλον.

Όσο περισσότερο οι ζωές μας γίνονται ψηφιακές, είναι πολύ σημαντικό να προστατέψουμε τις διαδικτυακές μας ελευθερίες, έτσι όπως παλέψαμε για να προστατέψουμε την ελευθερία μας στην έκφραση.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Vista
« Απάντηση #42 στις: 13/06/07, 09:23 »
Ωραίο αρθράκι.
Δεν ήξερα για το νέο φρούτο, το DRM (δεν με νοιάζει άλλωστε, αφού δεν θα βάλω ποτέ τα windoze ftista). Έχουν αποθρασυνθεί τελείως. Αλλά βρίσκουν πρόσφορο έδαφος και τα κάνουν, μιας και οι περισσότεροι χρήστες Η/Υ είναι πρόβατα και τρώνε ότι τους σερβίρουν.

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Vista
« Απάντηση #43 στις: 17/06/07, 12:43 »
Αναγκαστικά αν κάποιος θέλει να αγοράσει ιδιαίτερα φορητο υπολογιστή θα τα φάει στο κεφάλι ,όπως και εγώ.Σε πολλά προγράμματα έχουν πρόβλημα συνεργασίας (και δεν μιλάω μόνο για βαριά μουσικά η γραφικά ),αλλά και σε απλούστερα ,όπως π.χ της κάμερας nimi dv που αγόρασα και περιμένω 4 μήνες να βρώ τρόπο να μεταφέρω τα γραμμένα μέρη των κασετών .Δεν μιλάω βέβαια για nero κλπ που δεν συνεργάζονται ακόμα ....Θα περιμένω να δω πότε θα λυθούν !!!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Vista
« Απάντηση #44 στις: 17/06/07, 13:18 »
Αναγκαστικά αν κάποιος θέλει να αγοράσει ιδιαίτερα φορητο υπολογιστή θα τα φάει στο κεφάλι ,όπως και εγώ.Σε πολλά προγράμματα έχουν πρόβλημα συνεργασίας (και δεν μιλάω μόνο για βαριά μουσικά η γραφικά ),αλλά και σε απλούστερα ,όπως π.χ της κάμερας nimi dv που αγόρασα και περιμένω 4 μήνες να βρώ τρόπο να μεταφέρω τα γραμμένα μέρη των κασετών .Δεν μιλάω βέβαια για nero κλπ που δεν συνεργάζονται ακόμα ....Θα περιμένω να δω πότε θα λυθούν !!!!

Δεν μπορείς να κάνεις format και να εγκαταστήσεις τα ΧΡ αντί για τα Vista? Εγώ κάτι τέτοιο σχεδίαζα να κάνω όταν αγοράσω καινούργιο υπολογιστή...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Vista
« Απάντηση #45 στις: 17/06/07, 16:47 »
Θοδωρή δεν έχεις κάρτα τηλεόρασης στο pc?αν έχεις δεν νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα να μεταφέρεις τις κασετούλες στο pc..αν πάλι δεν έχεις υπομονή :)

Τέλος, εννοείται πως μπορείς να κάνεις format και να περάσεις τα XP...απλά οι περισσότεροι επειδή θέλουν να δουλέψουν γρήγορα γρήγορα το μηχάνημα δεν μπαίνουν σε αυτή τη διαδικασία ή απλά δεν το ξέρουν...
C ya!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Vista
« Απάντηση #46 στις: 20/06/07, 12:21 »
Υποχωρώντας στις πιέσεις της Google και των αρχών ανταγωνισμού στις ΗΠΑ, η Microsoft δέχτηκε να διευκολύνει τους χρήστες των Windows Vista να χρησιμοποιούν προγράμματα άλλων κατασκευαστών για την αναζήτηση αρχείων στο σκληρό δίσκο.

Η Microsoft θα επιτρέπει στους χρήστες αλλά και στους κατασκευαστές υπολογιστών, όπως η Dell, να αντικαθιστούν τη λειτουργία «Instant Search» (άμεση αναζήτηση) με διαφορετικά προγράμματα όπως το Google Desktop Search, δείχνει κοινό έγγραφο της Microsoft και του αμερικανικού υπουργείου Δικαιοσύνης.

Το έγγραφο κατατέθηκε στο δικαστήριο που επιβλέπει το κατά πόσο η Microsoft συμμορφώνεται με την καταδικαστική απόφαση του 2002. Η εταιρεία είχε τότε βρεθεί ένοχη για παρεμπόδιση του ανταγωνισμού μέσω της ενσωμάτωσης προϊόντων λογισμικού στα Windows.

Η Google άρχισε να διαμαρτύρεται για το Instant Search τον Δεκέμβριο και τον Απρίλιο κατέθεσε καταγγελία κατηγορώντας την ότι η ενσωμάτωση του λογισμικού στα Windows δεν αφήνει χώρο για ανταγωνιστικά προγράμματα.

Σχολιάζοντας την τελευταία απόφαση της Microsofr, νομικός εκπρόσωπος της Google δήλωσε ότι «αυτά τα διορθωτικά μέτρα είναι ένα βήμα στη σωστή κατεύθυνση προκειμένου να δοθεί στους καταναλωτές καλύτερη πρόσβαση σε εναλλακτικούς παρόχους».

Στο πλαίσιο της συμφωνίας, η Microsoft θα επιτρέψει στους χρήστες να επιλέγουν διαφορετικό λογισμικό αναζήτησης ως προεπιλογή (default).

Όταν οι χρήστες των Windows ανοίγουν το μενού Έναρξη, τον πίνακα ελέγχου ή άλλα παράθυρα, στην πάνω δεξιά γωνία εμφανίζεται ένα κουτί αναζήτησης του Instant Search. Το κουτί αυτό θα παραμείνει, και θα εξακολουθήσει να χρησιμοποιεί το Instant Search, ωστόσο στο παράθυρο θα εμφανίζεται και ένας σύνδεσμος που δίνει πρόσβαση στο προεπιλεγμένο λογισμικό αναζήτησης. Αντίστοιχη επιλογή θα ενσωματωθεί και στο μενού Έναρξη.

Η Microsoft ανακοίνωσε επίσης ότι θα προσφέρει στους ανταγωνιστές της τεχνικές πληροφορίες έτσι ώστε η λειτουργία των προϊόντων της να μην καθυστερεί λόγω του Instant Search -η Google είχε διαμαρτυρηθεί ότι το Google Desktop Search τρέχει πιο αργά λόγω του Instant Search.

Η εταιρεία ανακοίνωση ότι οι τροποποιήσεις θα υλοποιηθούν με την κυκλοφορία του Service Pack 1 για τα Vista, το οποίο προγραμματίζεται να διατεθεί στα τέλη του έτους.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Vista
« Απάντηση #47 στις: 20/06/07, 12:22 »
Ναι και κατι εκανε η google τωρα....
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
33 Απαντήσεις
41874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/13, 19:38
από Spyros Delta
81 Απαντήσεις
22143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/07, 23:53
από paran0id
1 Απαντήσεις
2162 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/07, 14:25
από schizm
20 Απαντήσεις
8038 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/07, 23:26
από newGuitarMan
9 Απαντήσεις
4556 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/07, 03:21
από GreekDudeCovers
4 Απαντήσεις
2755 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/08, 10:08
από m@ster k@frer
14 Απαντήσεις
6297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/08, 02:49
από .
6 Απαντήσεις
3279 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/08, 13:40
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
2135 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/09, 20:38
από les paul
0 Απαντήσεις
1790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/11, 20:11
από Transformer