Αποστολέας Θέμα: Τραμ ,ένα μέσο για γερά νεύρα...  (Αναγνώστηκε 17334 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Σήμερα στην Αθήνα έχει 24ωρη απεργία το μετρό.Αποτέλεσμα...Χάος ! Νέος Κόσμος-Σύνταγμα με το τραμ 1 ώρα...Μιλάμε για 5 στάσεις...Αυτοί που είχαν την φαεινή ιδέα να φτιάξουνε αυτό το πράμα ,το μόνο που τους ένοιαξε ήταν οι προμήθειες μου φαίνετε...Όλα αυτά τα ευρωπο-αμερικανοθρεμμένα πλουσιόπαιδα που φέρανε τον "πολιτισμό" στους αυτόχθονες ιθαγενείς τους Έλληνες , δεν έχουν καμμία ιδέα από την ελληνική πραγματικότητα.Μας λέγανε ότι όλες οι ευρωπαικές πρωτεύουσες έχουν τραμ.Και εμείς καμαρώναμε σαν γύφτικα σκεπάρνια που  θα το αποκτούσαμε .Φάγαμε τα έργα και την ταλαιπωρία ,το Παλαιό Φάληρο ,η Νέα Σμύρνη καταστράφηκαν ,αλλά εμείς βγαίναμε με περισπούδαστο ύφος και λέγαμε για "οικολογικό μέσο",για "αναβάθμιση των περιοχών" και άλλα ωραία .Ο Δήμαρχος της Νέας Σμύρνης έκανε μάλιστα και Ημερίδες ενημέρωσης για το νέο μέσο "που θα δώσει πνοή στην πόλη μας" .Σήμερα οι αντικειμενικές αξίες των κατοικιών από εκεί που περνάει το τραμ ,έπεσαν κατά 20%...
                                  Με τα ίδια λεφτά γινόντουσαν σίγουρα 3-4 σταθμοί Μετρό ακόμα . Που είναι επίσης "οικολογικό μέσο" . Ξηλώστε το τώρα .Είναι πιο αργό από το λεωφορείο ,σε κάποιες περιπτώσεις είναι πιο αργό και από τα πόδια...Συμβάλλει στο κυκλοφοριακό χάος . Με ένα ατύχημα κόβονται για ώρες ολόκληρες κεντρικές αρτηρίες...Έλεος πια ... :P
« Τελευταία τροποποίηση: 13/03/08, 11:23 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Τραμ ,ένα μέσο για γερά νεύρα...
« Απάντηση #1 στις: 13/03/08, 11:36 »
Αν δεν οδηγούσαμε σαν τα ζώα και μαθαίναμε να παραχωρούμε προτεραιότητα στα τραμ (βλ. ελληνική πραγματικότητα) και όχι να πέφτουμε πάνω τους όπως πολλές φορές έγινε κατά την επαναφορά των τραμ στην Ελλάδα, το τραμ θα ήταν πολύ πιο γρήγορο και εξυπηρετικό. Ούτε τόσα φανάρια θα είχε το τραμ, άσε που θα μπορούσε να αναπτύξει και πιο μεγάλη ταχύτητα αν ήξερε ότι κινήται με ασφάλεια.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Τραμ ,ένα μέσο για γερά νεύρα...
« Απάντηση #2 στις: 13/03/08, 11:51 »
Αν δεν οδηγούσαμε σαν τα ζώα και μαθαίναμε να παραχωρούμε προτεραιότητα στα τραμ (βλ. ελληνική πραγματικότητα) και όχι να πέφτουμε πάνω τους όπως πολλές φορές έγινε κατά την επαναφορά των τραμ στην Ελλάδα, το τραμ θα ήταν πολύ πιο γρήγορο και εξυπηρετικό. Ούτε τόσα φανάρια θα είχε το τραμ, άσε που θα μπορούσε να αναπτύξει και πιο μεγάλη ταχύτητα αν ήξερε ότι κινήται με ασφάλεια.
+1000 Ακριβώς φίλε pa... Η ελληνική πραγματικότητα ,που κανείς δεν την υπολογίζει όταν κάνει "μεγαλόπνοα σχέδια"...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Τραμ ,ένα μέσο για γερά νεύρα...
« Απάντηση #3 στις: 13/03/08, 12:20 »
Καλο ειναι το tram...απλα δεν κανει για μαζικες μετακινησεις...εγω πευσι το χρησιμοποιουσα συνεχεια...για Γλυφαδα-Πειραιας ειναι οτι καλυτερο υπαρχει!!! Τωρα για κεντρο ειναι λιγο πικρα :-\

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Τραμ ,ένα μέσο για γερά νεύρα...
« Απάντηση #4 στις: 13/03/08, 12:51 »
Έχω πει πολλάκις ότι το τραμ είναι αργό γενικά αλλά για τη διαδρομή γλυφάδα πειραιά και πίσω είναι ό,τι καλύτερο....
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Τραμ ,ένα μέσο για γερά νεύρα...
« Απάντηση #5 στις: 13/03/08, 14:12 »
γιατι εκανε μια ωρα το τραμ για πεντε στασεις ..πρεπει να υπαρχει καποιος λόγος για αυτό...γαιτι κανονικά, νομίζω, δεν κάνει μια ωρα για πεντε στασεις....
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Τραμ ,ένα μέσο για γερά νεύρα...
« Απάντηση #6 στις: 13/03/08, 14:23 »
γιατι εκανε μια ωρα το τραμ για πεντε στασεις ..πρεπει να υπαρχει καποιος λόγος για αυτό...γαιτι κανονικά, νομίζω, δεν κάνει μια ωρα για πεντε στασεις....
Για τον εξής πολύ απλό λόγο.Μπαίναν όλα τα αυτοκίνητα πάνω στις γραμμές ,για να κερδίσουν και αυτοί μια λωρίδα κυκλοφορίας στο...χάος ,οι διασταυρώσεις των φαναριών ήταν πηγμένες ,εν ολίγοις είχε μετατραπεί σε λεωφορείο και πάνω σε αυτό επιμένω και εγώ...Ποιός ο λόγος να ξοδευτούν τόσα χρήματα ,όταν δεν υπάρχουν υποδομές ; Το κομμάτι της παραλιακής τσουλάει καλύτερα ,γιατί είναι πιο ανοιχτό το πεδίο , αλλά από την Καλλιρόης μέχρι το Σύνταγμα είναι απαράδεκτο.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Τραμ ,ένα μέσο για γερά νεύρα...
« Απάντηση #7 στις: 13/03/08, 15:45 »
γιατι εκανε μια ωρα το τραμ για πεντε στασεις ..πρεπει να υπαρχει καποιος λόγος για αυτό...γαιτι κανονικά, νομίζω, δεν κάνει μια ωρα για πεντε στασεις....
Για τον εξής πολύ απλό λόγο.Μπαίναν όλα τα αυτοκίνητα πάνω στις γραμμές ,για να κερδίσουν και αυτοί μια λωρίδα κυκλοφορίας στο...χάος ,οι διασταυρώσεις των φαναριών ήταν πηγμένες ,εν ολίγοις είχε μετατραπεί σε λεωφορείο και πάνω σε αυτό επιμένω και εγώ...Ποιός ο λόγος να ξοδευτούν τόσα χρήματα ,όταν δεν υπάρχουν υποδομές ; Το κομμάτι της παραλιακής τσουλάει καλύτερα ,γιατί είναι πιο ανοιχτό το πεδίο , αλλά από την Καλλιρόης μέχρι το Σύνταγμα είναι απαράδεκτο.

Ε, τώρα, για 5 στάσεις, είπαν "Δεν γ@μι3τ@1..." Εγώ διαφωνώ με το τράμ σε μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής του. Δείτε τις προβλεπόμενες διαδρομές ΜΕΤΡΟ....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Τραμ ,ένα μέσο για γερά νεύρα...
« Απάντηση #8 στις: 13/03/08, 18:09 »
Μακαρι ρε Isnogood, μπας και σωθουμε...

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Τραμ ,ένα μέσο για γερά νεύρα...
« Απάντηση #9 στις: 13/03/08, 23:04 »

το γεγονος οτι το τραμ δεν ειναι λειτουργικο θα διαφωνησω οτι οφειλεται στην νοοτροπια των ελληνων

παιζει και αυτο εναν ρολο αλλα κυριως ειναι η κακη χαραξη της πολης.δεν υπηρξε προβλεψη,δεν υπαρχουν φαρδεις δρομοι....

οποτε,η λυση ειναι το μετρο για τις ελληνικες πολεις

βεβαια η αθηνα για να παρει ανασα δεν εχει αναγκη 4 γραμμες μετρο αλλα τουλαχιστον 7-8
(εδω η μαδριτη εχεi 12 γραμμες)

το 2030 θα τις εχει ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
ετσι οπως βλεπω τον χαρτη ισως μια γραμμη δυτικων προαστειων απο το καματερο εως τον πειραια θα εξυπηρετουσε πολυ

επισης θα μπορουσε να χαραχτει και μια κυκλικη γραμμη ή και καμια παραπανω για το κεντρο...εχει ακομα δρομο για να γινει ανθρωπινη πολη...
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τραμ ,ένα μέσο για γερά νεύρα...
« Απάντηση #10 στις: 13/03/08, 23:09 »
Μετά από τόσα χρόνια λειτουργίας, μετά απο τόσα εκατομμύρια που δαπανήθηκαν,ακόμα δεν έχω καταλάβει τη χρησιμότητα αυτού του έργου.  ???

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Τραμ ,ένα μέσο για γερά νεύρα...
« Απάντηση #11 στις: 13/03/08, 23:21 »
αιγαλεω ομονεια 40 λεπτα..εκανα ρεκορ η ατιμη... :P
να φανταστητε πρωτη φορα ειδα ελληνες σε σειρα εστω κα αν ηταν ουρα αυτοκινητων.... :P
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Τραμ ,ένα μέσο για γερά νεύρα...
« Απάντηση #12 στις: 14/03/08, 08:03 »
Το κέντρο της Αθήνας και τα νότια προάστια περισσότερο έχει μια χαρά δρόμους. Δεν είναι μπαζοχτισμένες περιοχές, όπως Κυψέλη, άνω κάτω Πατήσια που είναι γεμάτο στενάκια. Δε μιλάω βέβαια για τα στενά στο Μοναστηράκι ή το Θησείο. Το θέμα με την Αθήνα, εκτός από ότι οδηγούμε σα ζώα και δε σεβόμαστε τίποτα (δες οι άλλοι χθες, παράγανε στο τραμ για να κερδίσουν χώρο, έλεος..) είναι ότι η Αθήνα έχει πάρα πολλά αυτοκίνητα. Πάρα πολλά όμως, αυτό είναι το κυριότερο πρόβλημα. Το μετρό όσο μπορεί βοηθάει. Δεν ήταν έτσι η Αθήνα πριν το μετρό, το θυμάστε όλοι. Όσοι κυκλοφόρησαν χθες, είδαν τι σημαίνει Αθήνα χωρίς μετρό.. :/ Αλλά θέλει δουλειά ακόμα, και θέλει κι άλλες γραμμές για να λυθεί το κυκλοφοριακό πρόβλημα της πόλης. Και μην ξεχνάμε ότι η καημένη Θεσσαλονίκη ακόμα δεν έχει μετρό.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Τραμ ,ένα μέσο για γερά νεύρα...
« Απάντηση #13 στις: 14/03/08, 11:10 »
Και μην ξεχνάμε ότι η καημένη Θεσσαλονίκη ακόμα δεν έχει μετρό.
φαντασου δλδ ποσο μεγαλυτερο ειναι το προβλημα εδω...μονο με οασθ την βγαζουμε
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Τραμ ,ένα μέσο για γερά νεύρα...
« Απάντηση #14 στις: 14/03/08, 16:02 »
ναι αλλα τα λεωφορεια σας ειναι κλασης ανωτερα....ειδικα αυτα τα μικρα κανουν τρομερη δουλεια....οποτε ανεβαινω πανω παντα μου κανουν ιδιαιερη εντυπωση..
τωρα για το τραμ....ε αφου το ξερουμε...οτι εχει να κανει με την κινηση του στο κεντρο ειναι δραμα....
γιατι ομως λεμε για το τραμ...ακριβως το ιδιο πραγμα παρατηρειτε και στις λεωφορειο λωριδες.....

παντως κανα δυο φορες που μπηκα μια χαρα ηταν....

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Τραμ ,ένα μέσο για γερά νεύρα...
« Απάντηση #15 στις: 14/03/08, 19:19 »
Και μην ξεχνάμε ότι η καημένη Θεσσαλονίκη ακόμα δεν έχει μετρό.
φαντασου δλδ ποσο μεγαλυτερο ειναι το προβλημα εδω...μονο με οασθ την βγαζουμε

Το πρόβλημα ήταν τεράστιο. Αν κυκλλοφόρησες χθες θα είδες πόσο μεγάλο ήταν το πρόβλημα. 7.35 το πρωί και η Αλεξάνδρας είχε ξεχυλίσεις και είχε κολλήσει από τη μεριά της Πατησίων. Παιδιά ήταν απερίγραπτο.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Τραμ ,ένα μέσο για γερά νεύρα...
« Απάντηση #16 στις: 14/03/08, 19:47 »
Προσωπικη αποψη απο προσωπικες εμπειριες..
Το μονο θετικο του τραμ ειναι η γραμμη Βουλα-ΣΕΦ.Και αυτο οχι για αλλο λογο αλλα επειδη πολλες φορες η παραλιακη φρακαρει απο το αερδρομιο και την Αλιμου μεχρι την ΑΜφιθεας..Ο χρονος του τραμ ειναι γυρω στα 45 λεπτα απο γλυφαδα.
Απο κει και περα...Το τραμ απο Γλυφαδα Συνταγμα κανει 1 ωρα και 5-10 λεπτα(αναλογα με τις στασεις της πραλιακης που θα παραλειψει) και αυτο ειναι καρατσεκαρισμενο.Ο χρονος αυτος ειναι τεραστιος.Μ μετρια κινηση ακομα και με Α2(οχι εξπρες δηλαδη) κανεις γυρω στα 45 λεπτα.

Η δημιουργια του τραμ εφερε καταστροφη σε περιοχες οπωη Νεα Σμυρνη και η Γλυφαδα.Το κεντρο της Γλυφαδας ηταν αθλιο και συμμορφωθηκε λιγακι αλλα κανονικα η Γλυφαδα δεν θα επρεπε να περιμενει μια ΑΕ(την ΤΡΑΜ εν προκειμενω) για να γινει καλυτερη...Επιεπλεον στη παραλιακη στο υψος του Αγιου Κοσμα ξερετε ποσα δεντρα που ηταν 40-50 ετω κοπηκαν για να περασουν οι γραμμες?.....

Οσον αφορα το θετικο του τωρα...Με τα λεφτα που ξοδευτηκαν για το τραμ θα μπορουσε να ειχε γινει μελετη για διπλατυνση της ππαραλιακης και παραλληλα αξηση των λεοφωριων κλπ...

Ενα επισης θετικο αλλα μονο για εμας τους νοτιους ειναι οτι Παρασκευες Σαββατα μπορουμε να διασκεδαζουμε οσο θελουμε αφου ειναι λονυκτις ανοικτο..Αν και αυτο μαλλον εγινε για χαρη των κλαμπακιων και μπουζουκομαγαζωνν της παραλιακης...

Απο μενα ενα μεγαλο  :-\
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Τραμ ,ένα μέσο για γερά νεύρα...
« Απάντηση #17 στις: 14/03/08, 22:25 »
Φίλε μου, δεν ήταν η δημιουργία του τραμ καταστροφή. Καταστροφή ήταν όταν το ξυλώσανε. Όταν η  Ευρωπαϊκές πόλεις βάζανε το τραμ εμείς οι ξύπνιοί το καταργούσαμε. Αν το τραμ δεν είχε βγει ποτέ από τη ζωή μας και μαθαίναμε να οδηγούμε και να συνυπάρχουμε μαζί του όλα θα ήταν μια χαρά. Μα είναι λογικό τώρα σε κάθε διασταύρωση να έχει φανάρι το τραμ;;
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Τραμ ,ένα μέσο για γερά νεύρα...
« Απάντηση #18 στις: 14/03/08, 22:32 »
Φίλε μου, δεν ήταν η δημιουργία του τραμ καταστροφή. Καταστροφή ήταν όταν το ξυλώσανε. Όταν η  Ευρωπαϊκές πόλεις βάζανε το τραμ εμείς οι ξύπνιοί το καταργούσαμε. Αν το τραμ δεν είχε βγει ποτέ από τη ζωή μας και μαθαίναμε να οδηγούμε και να συνυπάρχουμε μαζί του όλα θα ήταν μια χαρά. Μα είναι λογικό τώρα σε κάθε διασταύρωση να έχει φανάρι το τραμ;;
γιατι ειναι λογικο να θελουμε και τραμ με τους δρομους που εχουμε????

εκει που υπαρχει τραμ εχουνε τοοοοοση απλα στον δρομο που μια χαρα τους βολεβει ολους.
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Τραμ ,ένα μέσο για γερά νεύρα...
« Απάντηση #19 στις: 14/03/08, 23:34 »
εκει που υπαρχει τραμ εχουνε τοοοοοση απλα στον δρομο που μια χαρα τους βολεβει ολους.
Γ@Μ@ΤΟ!!!!

Σόρυ, αλλα ζητώ το πόστ αυτούσιο να μεταφερθεί στη διασκέδαση...

Φίλε μου, δεν έχεις δεί ολόκληρη τη διαδρομή. Σε μερικά μέρη, είναι τόσο στενά, που δεν χωράει η στάση, όχι ο δρόμος...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Τραμ ,ένα μέσο για γερά νεύρα...
« Απάντηση #20 στις: 15/03/08, 00:18 »
Φίλε μου, δεν ήταν η δημιουργία του τραμ καταστροφή. Καταστροφή ήταν όταν το ξυλώσανε. Όταν η  Ευρωπαϊκές πόλεις βάζανε το τραμ εμείς οι ξύπνιοί το καταργούσαμε. Αν το τραμ δεν είχε βγει ποτέ από τη ζωή μας και μαθαίναμε να οδηγούμε και να συνυπάρχουμε μαζί του όλα θα ήταν μια χαρά. Μα είναι λογικό τώρα σε κάθε διασταύρωση να έχει φανάρι το τραμ;;
γιατι ειναι λογικο να θελουμε και τραμ με τους δρομους που εχουμε????

εκει που υπαρχει τραμ εχουνε τοοοοοση απλα στον δρομο που μια χαρα τους βολεβει ολους.

Στην Πορτογαλία έχουν ίδιους δρόμους με τους δικούς μας. Μια χαρά πάει το τραμ και περνάνει και μέσα από τους πεζόδρομους. Το ίδιο και στο Βέλγιο. Αν εδώ βάλουμε τραμ σε πεζόδρομο θα πρέπει να βάλουμε και φανάρια με Σταμάτη και Γρηγόρη γιατί πολύ απλά δεν έχουμε μάθει να σεβόμαστε τον διπλανό μας.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Τραμ ,ένα μέσο για γερά νεύρα...
« Απάντηση #21 στις: 15/03/08, 11:17 »
εκει που υπαρχει τραμ εχουνε τοοοοοση απλα στον δρομο που μια χαρα τους βολεβει ολους.
Γ@Μ@ΤΟ!!!!

Σόρυ, αλλα ζητώ το πόστ αυτούσιο να μεταφερθεί στη διασκέδαση...

Φίλε μου, δεν έχεις δεί ολόκληρη τη διαδρομή. Σε μερικά μέρη, είναι τόσο στενά, που δεν χωράει η στάση, όχι ο δρόμος...
prin to βαλεις στην διασκεδαση συνειδητοποιησε οτι δεν μιλαω για αθηνα
το ''εκει'' παει στην ευρωπη.
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Τραμ ,ένα μέσο για γερά νεύρα...
« Απάντηση #22 στις: 15/03/08, 12:31 »
Στη Πορτογαλία αγαπητέ έχουν τραμ σε πεζόδρομο που είναι λίγο μικρότερος από την Ερμού και οδηγεί σε μουσείο και έχει μονίμως απίστευτη κίνηση. Και το τραμ είναι και χρέπι και πάει σαν κότα γιατί ανεβαίνει ανηφόρα αλλά δεν έχει να σταματάει σε κάθε στενό για να δώσει προτεραιότητα. Το ίδιο και στη Γάνδη όπου το τραμ περνάει μέσα από την αγορά της πόλης. Ο δρόμος δεν είναι πιο πλατύς από την δικιά μας την Ερμού αλλά εκεί βλέπεις οι άνθρωποι δεν κανιβαλίζουν στους δρόμους. Η κυκλοφοριακή παιδεία φίλε μου είναι καθαρά θέμα ανθρώπων πρώτα απ' όλα και μετά θέμα δρόμων και υποδομών.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Τραμ ,ένα μέσο για γερά νεύρα...
« Απάντηση #23 στις: 17/03/08, 20:41 »
H Διαφορα ειναι οτι στις ευρωπαικες πολεις το τραμ χρησιμοποιειται για μικρες αποστασεις ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ της πολης..Εδω το τραμ κανει διαδρομη 20 χλμ(Συνταγμα-Βουλα) μεσα απο δρομους που ηταν ηδη επιβαρυμενοι!...Δεν θα διαφωνησω ΠΟΤΕ οτι οι Ελληνες οδηγοι στην πλειονοτητα τους δεν εχουν καμια παιδεια αλλα απο την αλλη το ιδιο συμβαινει με τους εμπνευστες και δημιουργους τετοιων εργων...

Οσο για αυτο που λες για το παλιο τραμ ισως να εχεις δικιο αλλα δεν νομιζω να δικαιολογει την εκ νεου δημιουργια που δεν εχει και πολυ σχεση με την παλια(απο αποψη διαδρομης..)


ΥΓ ΤΟ ΕΥΤΡΑΠΕΛΟ-Εκει που φτανει το τραμ προς το τερμα του στη Βουλα και βγαινει στην παραλιακη καθε πρωι οι εξυπνοι ανοιγουν τα ποτιστηρια που βρισκονται πανω στις γραμμες και τις βρεχουν δεν ξερω για ποιο λογο(μπορει να νομιζαν τοι βαλαν γκαζον κ οχι τσιμεντο :P) και ολο το νερο σχηματιζει ρυακια κυλαει κ βγαινει την παραλιακη οπο δημιουργει επικυνδινες καταστασεις 8)..Ειναι κ ενα περιπτερο εκει..αν ανοιξει ειμαι σιγουρος οτι ο περιπτερας θα κυκλοφορει με αδιαβροχο! ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 17/03/08, 20:43 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τραμ ,ένα μέσο για γερά νεύρα...
« Απάντηση #24 στις: 17/03/08, 20:58 »
έφτιαξαν τις γραμμές του τραμ...ας έβαζαν κι ένα κάγκελο να μην μπορούν να μπουν τα αυτοκίνητα. Έτσι που το έχουν τώρα, σαν λεωφορείο pininfarina ειναι... ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
33 Απαντήσεις
9980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/08, 23:26
από Crazy Heart
1 Απαντήσεις
2126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/07, 01:50
από code11
69 Απαντήσεις
26257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/09, 14:43
από Vicarious
7 Απαντήσεις
7752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/10, 13:56
από MiXoLydian
35 Απαντήσεις
9287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/10, 02:10
από Dr Bluz (G.K.)
3 Απαντήσεις
2336 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/10, 00:06
από Ιππέας
2 Απαντήσεις
3151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/10, 17:07
από sofitia