Αποστολέας Θέμα: Ομαδικά Δωρεάν Μαθήματα Θεωρίας  (Αναγνώστηκε 7913 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Λοιπόν, έχοντας διατυπώσει παλαιότερα κάποιες σκέψεις εδώ
Η τεράστια δύναμη τόσων μελών..........
και με αφορμή από εδώ  
Απ: Ξέρετε να διαβάζετε νότες?
σκέφτηκα να κάνουμε μια μικρή σειρά μαθημάτων πάνω στην ύλη της θεωρίας (ίσως και εισαγωγή στην αρμονία) με τρόπο που να μπορεί να βοηθήσει να κατανοηθούν σε βάθος (και όχι σε εύρος γνώσεων) τα σημαντικότερα σημεία που χρειάζεται να έχει κατανοήσει κάποιος που παίζει κιθάρα ή μπάσσο (για το πως δηλαδή θα του φανούν χρήσιμα και επάνω στο όργανο). Λίγα , απλά και κυρίως κατανοητά.
Βέβαια έχουμε δύο σημαντικά προβλήματα.
1ον) Πότε θα βρισκόμαστε
Πράγματι με τις ώρες αν είμαστε περισσότεροι από 2-3 μάλλον θα έχουμε πρόβλημα, γι' αυτό τα μαθήματα σκέφτομαι να γίνονται 2 φορές το μήνα για 2-3 ώρες τη φορά, να προχωράμε πολύ και να υπάρχει χρόνος μέχρι το επόμενο να διαβαστούν και λίγο.
2ον) Που θα βρισκόμαστε
Κι αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα γιατί πρέπει να βρισκόμαστε σε κάποιο σπίτι, άρα πρέπει κάποιος να διαθέσει το σπίτι του για τις συναντήσεις.

Περιμένω εδώ τις συμμετοχές και θα το συζητήσουμε να δούμε αν είναι εφικτό να γίνει.

1. cmaj7
2. marmelaki                      OK
3. inthewoods
4. old navy                        OK
5. Boogieman     (  ??   )
6. Geezer
7. Hawkwind


ΥΓ1.  Εννοείται ότι θα είναι ΔΩΡΕΑΝ βέβαια
ΥΓ2.  Δε θέλω να αντικαταστήσω τους καθηγητές ούτε θέλω να λέω πως είμαι καθηγητής (άλλωστε δε θα κάνουμε όλη την ύλη της θεωρίας), ας πούμε ότι κάποια πράγματα που κατάλαβα με κόπο μόνος μου με τα χρόνια μπορώ να σας τα μεταφέρω απλά και γρήγορα με τρόπο που να έχουν και πρακτική εφαρμογή σε αυτά που παίζετε.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/08/05, 05:47 από fatses asteies - The band »
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Ο Γενίτσαρος cmaj7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Άντρας
  • ΧΑΜΠΑ ΟΥΓΚΑ ΟΥΓΚΑ
    • Προφίλ
Απ: Ομαδικά Δωρεάν Μαθήματα Θεωρίας
« Απάντηση #1 στις: 17/08/05, 10:26 »
Μόλις πάω στο καινούργιο σπίτι νο προ το κάνουμε εκεί
Αρκεί να μην φωνάζει η mrs cmaj7
fatses asteies αν τυχόν φωνάζει, έχεις πάρει το κολάι, ξέρεις πως να τη λαδώσεις 
".... Αν είσαι ROCK   -   είσαι ΠΑΜΟΚ ..."

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ομαδικά Δωρεάν Μαθήματα Θεωρίας
« Απάντηση #2 στις: 17/08/05, 10:29 »
Α , ναι , κάτι που ξέχασα να πω, υπολογίζω τα μαθήματα να μας πάρουν 5 ή το πολύ 6 συναντήσεις δηλαδή κάπου 2 με 3 μήνες (εξαρτάται αν θα βρισκόμαστε ανα 10 ή 15 μέρες, αν αντέχετε για κάθε εβδομάδα τότε σε 1 με 1,5 μήνα τελειώσαμε). Οπότε μέχρι να πας στο νέο σπίτι μάλλον θα έχουμε τελειώσει.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ομαδικά Δωρεάν Μαθήματα Θεωρίας
« Απάντηση #3 στις: 17/08/05, 10:45 »
Χίλια μπράβο σου, fatses asteies, για αυτή την προσφορά...

Μια που απ' ό,τι φαίνεται, ξέρεις από αυτά τα πράγματα, γιατί δεν γράφεις και κάποιο άρθρο για την "Θεωρία και πράξη"; Αφιερώνοντας δύο-τρεις ώρες για να γράψεις το άρθρο, κάνεις πολύ μεγαλύτερο καλό, αφού θα το διαβάσουν εκατοντάδες άτομα μετά... Αν κάνεις εκείνες τις δύο ώρες μάθημα σε τρία άτομα, ωφελείς μόνο εκείνους τους τρεις...

Όχι βέβαια να σε αποτρέψω να κάνεις τα μαθήματα... Προς θεού...
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Ομαδικά Δωρεάν Μαθήματα Θεωρίας
« Απάντηση #4 στις: 17/08/05, 12:12 »
Θα συμφωνησω με τον Κιθαρωδο...

Διοτι ωραια τα μαθηματα αλλα 2-3 φορες το μηνα δεν το σηκωνει η τσεπη μου να κατεβαινω απο Αγγλια... ;)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Ομαδικά Δωρεάν Μαθήματα Θεωρίας
« Απάντηση #5 στις: 17/08/05, 12:23 »
Fatses Asteies> να συνεχίσω την πρόταση του Κιθαρωδου, και μπορούμε να γράψουμε μαζί το άρθρο..
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Ομαδικά Δωρεάν Μαθήματα Θεωρίας
« Απάντηση #6 στις: 17/08/05, 13:33 »
Πιστευω πως κατι τετοιο θα ηταν πιο πρακτικο κ ωφελιμο για τα μελη του φορουμ

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ομαδικά Δωρεάν Μαθήματα Θεωρίας
« Απάντηση #7 στις: 17/08/05, 16:56 »
Κοιτάξτε, ως προς το άρθρο δε διαφωνώ μεν, δε νομίζω ότι έχει και κανένα νόημα δε. Όποιος θέλει παίρνει ένα βιβλίο θεωρίας από τα τόσα πολλά και διαβάζει. Δε λέει κάτι όμως αυτό. Άλλωστε εγώ δε σκεφτόμουνα να πιάσουμε τη θεωρία από την αρχή και να τη μάθουμε σα να είμαστε σε ωδείο. Να βάλουμε τις βάσεις αφ' ενός για να μπορεί κάποιος να διαβάζει και παρτιτούρα, να εμβαθύνουμε αφ' ετέρου σε κλίμακες-διαστήματα-συγχορδίες με τρόπο που να έχει σχέση με το όργανο. Αυτά δε νομίζω ότι γράφονται εύκολα ή κι αν γραφτούν νομίζω ότι θα είναι κατανοητά μόνο από σχετικούς. Άλλωστε δε θα ήθελα να μεταδώσω γνώσεις (που υπάρχουν στα βιβλία) αλλά εμπειρία στην κατανόηση αυτών των γνώσεων και την εφαρμογή τους στην πράξη (που δεν υπάρχουν στα βιβλία, τουλάχιστον όχι με κατανοητό τρόπο). Μεγάλο ρόλο θα παίξει να το λέμε αλλά να το ακούμε κιόλας και να κάνουμε παραδείγματα με μια κιθάρα κι ένα μπάσο ταυτόχρονα. Δηλαδή το τι είναι ένα 5ης αυξημένο μπορεί ο καθένας να το βρει εύκολα, το γιατί ή το που χρησιμοποιείται (ή ακόμα καλύτερα για να δώσω ένα πιο σπάνιο παράδειγμα, έχουμε C5+ όπου υπάρχει 5ης αυξημένο-C με G# αλλά όχι στη Am όπου είναι εύκολο να το συναντήσουμε και είναι το κλασσικό παράδειγμα στα βιβλία θεωρίας-, με τι μπορεί να συνδυαστεί και ανάλογα το συνδυασμό τι θα μπορούσε να παίζει το μπάσσο εκεί) δε βρίσκεται εύκολα ή περνούν πολλά χρόνια μέχρι να γίνει κτήμα μας.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος nicktgr15

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Green can only hold you in the garden...
    • Προφίλ
Απ: Ομαδικά Δωρεάν Μαθήματα Θεωρίας
« Απάντηση #8 στις: 19/08/05, 01:26 »
Γειά σας. Είμαι και εγώ υπέρ της αποψης να γράφτει κάποιο νέο κείμενο στο οποίο θα συμπεριλάβεις όλα αυτά που μετά απο χρόνια και κόπο ,όπως λες, απέκτησες. Σπάνια ένα κείμενο καταφέρνει να σου μεταδόσει σωστά όλα εκείνα που πρέπει, ωστόσο μια νέα προσπάθεια απο ένα άτομο με διάθεση και νέες -ίσως- μεδόθους διδασκαλίας θα ήταν πολλή χρήσιμη σε πολλούς απο εμάς. Κάνε μια προσπάθεια.

Αποσυνδεδεμένος Hawkwind

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
  • Mea Culpa...
    • Προφίλ
Απ: Ομαδικά Δωρεάν Μαθήματα Θεωρίας
« Απάντηση #9 στις: 19/08/05, 17:02 »
Κοιτα εγω ειμαι μεσα για τα μαθηματα... Παιζω μπασο κυριως αλλα και κιθαρα
καθαρα με αυτι αλλα εκανα (Παρα παρα πολυ) παλια φιλαρμονικη και ισως
θυμηθω κατι.
Αλλα και παλι αν δεν καταλαβαινω δεν θα ενοχλω τους αλλους!!
αν παιξει τιποτα τελικα θα ειναι μεγαλη ευκολια να μου στειλει καποιος Εμαιλ!
τα λεμε 8)
Technicians of space ship earth
This is your Captain Speaking
Your Captain Is Dead<<

Αποσυνδεδεμένος oldnavy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
  • http://apythanos.blogspot.com
    • Προφίλ
Απ: Ομαδικά Δωρεάν Μαθήματα Θεωρίας
« Απάντηση #10 στις: 25/08/05, 09:47 »
Λοιπόν αν δεν κάνουμε πολύ φασαρία, δεν είμαστε πάνω από 5-6 άτομα, είστε προσεκτικοί (ώστε να μην γίνουν ζημιές και λοιπά έκτροπα και με ξεχέσει η κυρία μου), είστε κόσμιοι (έχουμε και μικρό παιδί) και τα ταιριάξουμε σε ημερομηνίες και ώρες (22:00 το πολύ έχουμε τελειώσει) μπορώ να προσφέρω το σαλονάκι του σπιτιού μου.
Ποτά δεν προσφέρουμε παρά μόνο καφέ και αναψυκτικά. Απαγορεύεται το κάπνισμα εντός - επιτρέπεται στο μπαλκόνι και μόνο προιόντα για τα οποία έχει πληρωθεί ο νόμιμος φόρος.

Συγχωρέστε με για τους στρατιωτικούς περιορισμούς, αλλά είμαι οικογενειάρχης άνθρωπος με πεθερικά από κάτω, γειτονες στις γρίλιες των παραθύρων... κλπ. κλπ
Περιοχή Σεπόλια.



Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ομαδικά Δωρεάν Μαθήματα Θεωρίας
« Απάντηση #11 στις: 25/08/05, 10:28 »
Λοιπόν, μάλλον μαζευτήκαμε αρκετοί. Όσοι ήταν να δηλώσουν συμμετοχή, δήλωσαν.
Προς oldnavy.
Υποθέτω ότι και κάποιοι τελικά ίσως να μη μπορέσουν, οπότε εκεί γύρω στους 5 με 6 θα είμαστε. Η πρότασή σου είναι πολλή καλή.
Προς όλους.
Ας δούμε λίγο το πότε και το που. Καλό θα ήταν αν υπήρχε κάποιος χώρος (μαγαζί, γραφείο, αποθήκη κλπ) ώστε να μην ενοχλούμε κανένα. Αν έχει κάποιος κάτι τέτοιο και μπορεί να το διαθέσει ας το πει. Πρέπει να βρούμε μια μέρα και ώρα που να βολεύει, αν κάποιος δεν έρθει μια φορά (και δε γνωρίζει καθόλου) δε θα μπορεί να παρακολουθήσει μετά. Νομίζω ότι Κυριακή είναι μια μέρα που όλοι μπορούν, πιθανότατα πρωί (ε, όχι και ξημερώματα) κοντά στις 11:00 ώστε 13:00 να τελειώνουμε. 4 ή 5 Κυριακές νομίζω ότι θα φτάσουν, τουλάχιστον για το βασικά ώστε όποιος θέλει να μπορεί να προχωρήσει και μόνος του μετά περισσότερο. Αν κάποιος έχει και κάποιο μικρό πίνακα (παρουσιάσεων, που γράφεις με μαρκαδόρο, αυτά που έχουν στα γραφεία, όχι μεγάλο πίνακα) και μπορεί να το φέρνει ακόμα καλύτερα (ας είναι και πολύ μικρός). Η φασαρία θα είναι ελάχιστη (κάποιες συγχορδίες που θα παίξουμε στην κιθάρα ως παραδείγματα, δε νομίζω ότι θα ενοχλήσουν κανένα).
Περιμένω λοιπόν σίγουρες συμμετοχές, εναλλακτικό μέρος και ότι άλλο θέλετε να προτείνετε/προσθέσετε κλπ.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος oldnavy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
  • http://apythanos.blogspot.com
    • Προφίλ
Απ: Ομαδικά Δωρεάν Μαθήματα Θεωρίας
« Απάντηση #12 στις: 25/08/05, 10:32 »
Έχω και ένα μικρό χώρο άδειο στο δώμα, αλλά θα είμαστε κάπως στενά. Εκεί μπορώ να βάλω ένα λευκό πίνακα μαρκαδόρου (θα αγοράσω ένα, δεν έχει πια και καμμιά τεράστια αξία)....
Πειτε μου αν είναι να οργανωθώ.....

Αποσυνδεδεμένος Ο Γενίτσαρος cmaj7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Άντρας
  • ΧΑΜΠΑ ΟΥΓΚΑ ΟΥΓΚΑ
    • Προφίλ
Απ: Ομαδικά Δωρεάν Μαθήματα Θεωρίας
« Απάντηση #13 στις: 25/08/05, 10:43 »
Εγω για Κυριακή πρωί στις 11 (δηλαδή υποχρεωτικό ξύπνημα 10) είμαι out
".... Αν είσαι ROCK   -   είσαι ΠΑΜΟΚ ..."

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ομαδικά Δωρεάν Μαθήματα Θεωρίας
« Απάντηση #14 στις: 28/08/05, 05:48 »
Επιβεβαιώστε όσοι θέλετε να οργανωθούμε.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος oldnavy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
  • http://apythanos.blogspot.com
    • Προφίλ
Απ: Ομαδικά Δωρεάν Μαθήματα Θεωρίας
« Απάντηση #15 στις: 29/08/05, 09:32 »
Μέσα είμαι.... μόνο που το επόμενο ΠΣΚ κατά πάσα πιθανότητα θα είμαι εκτός Αθηνών. (Μπορούμε όμως να το κανονίσουμε κάποιο απόγευματάκι). Επίσης αν τελικά το κάνουμε στο χώρο μου, ενημερώστε με εγκαίρως ώστε να προμηθευτώ τον πίνακα, μαρκαδόρους και λοιπά χρειαζούμενα.

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ομαδικά Δωρεάν Μαθήματα Θεωρίας
« Απάντηση #16 στις: 29/08/05, 09:49 »
Κι εγώ θα λείπω το ΠΣΚ, αλλά μη βιάζεσαι γιατί όπως φαίνεται θα είναι απολύτως ολιγομελές οπότε θα τα βρούμε εύκολα με το χρόνο κλπ.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Ομαδικά Δωρεάν Μαθήματα Θεωρίας
« Απάντηση #17 στις: 30/08/05, 21:18 »
Θα θελα επισης να δηλωσω συμμετοχη αν και μονο για οσα προλαβω μεχρι της 27 Σεπτεμβριου που αναχωρω για Αγγλια...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
8600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/02, 14:36
από anastasioujim
0 Απαντήσεις
2999 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/06, 11:04
από stavros75
16 Απαντήσεις
146891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/19, 13:09
από simeon87
41 Απαντήσεις
30541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/12, 22:15
από Demetra
3 Απαντήσεις
24069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/17, 18:08
από STEFANOS604
7 Απαντήσεις
30304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/12, 10:27
από STEFANOS604
0 Απαντήσεις
4134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/13, 17:44
από ΚΕΠΕΜ
0 Απαντήσεις
5991 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/15, 12:42
από thanos1547
3 Απαντήσεις
6347 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/15, 14:22
από Spyros Delta
0 Απαντήσεις
6844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/16, 18:13
από TheodosiosK