Αποστολέας Θέμα: vox valvetronix  (Αναγνώστηκε 5642 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
vox valvetronix
« στις: 04/08/08, 13:51 »
θα ήθελα τις γνώμες σας για τους συγκεκριμένους ενισχυτές της σειράς valvetronix,εγώ έχω καλή άποψη.
περιμένω λοιπόν με ενδιαφέρον τις γνώμες σας ή τις συγκρίσεις-προτάσεις με ανάλογης ποιότητας ενισχυτές.
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: vox valvetronix
« Απάντηση #1 στις: 07/08/08, 00:18 »
Αν θέλεις ποικιλία στον ήχο κ κάποια βασικά εφέ, νομίζω δεν έχουν ανταγωνιστή στα λεφτά τους.
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: vox valvetronix
« Απάντηση #2 στις: 07/08/08, 02:00 »
+1

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: vox valvetronix
« Απάντηση #3 στις: 07/08/08, 02:10 »
Για ποικιλία στον ήχο υπάρχει ανταγωνιστής... http://www.thomann.de/gr/tech_21_trademark_30.htm

Δεν έχει εφέ όμως.

Σε γενικές γραμμές πάντως η σειρά της Vox είναι πολύ προσεγμένη και καλό value for money.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: vox valvetronix
« Απάντηση #4 στις: 07/08/08, 02:16 »
Θα συμφωνήσω με τον Heatseeker. Πολύ καλοί και ευέλικτοι ενισχυτές για τα λεφτά τους. Κάποιες παρατηρήσεις που θα είχα να κάνω:

1. Μερικές προσομοιώσεις βγάζουν αρκετό "φύσημα", για το οποίο πρέπει να φταίει το ηχείο γιατί με τα ακουστικά δεν ακούγεται τίποτα. Ίσως μια αλλαγή ηχείου να διόρθωνε το πρόβλημα και να αναδείκνυε περισσότερο το χαρακτήρα κάθε προσομοίωσης.

2. Με το Gain στο 0 η ένταση επίσης μηδενίζεται και δεν ακούς τίποτα. Πρέπει το gain να είναι λίγο παραπάνω από το μηδέν (τουλάχιστον στο 0,5) για να ακούγεται ο ενισχυτής. Αυτό συμβαίνει σε όλους τους Vox που έχω δοκιμάσει, ακόμα και στο amplug. Δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλά πρέπει να το έχεις υπόψη σου στις ρυθμίσεις.

3. Οι δύο θέσεις που έχει ο ενισχυτής για να σώσεις τους δικούς σου ήχους (channel program) είναι πολύ λίγες. Από τη στιγμή που υπάρχει αυτή η δυνατότητα, θα ήταν καλύτερο να μπορείς να σώσεις τουλάχιστον καμιά δεκαριά presets.

4. Αυτόν τον περίφημο χαρακτηριστικό ήχο που υποτίθεται ότι δίνει η βαλβίδα και το κύκλωμα Valve reactor ακόμα τον ψάχνω. Έχω την αίσθηση ότι για να αντιληφθώ κάτι τέτοιο θα πρέπει να βάλω τον ενισχυτή σε κατάλληλη θέση (σχετικά ψηλά) και με αρκετή ένταση στο Volume και το Master. Στην πράξη αυτό σημαίνει εντάσεις ήχου απαγορευτικές για ένα διαμέρισμα, καθώς ακόμα και ο 15άρης που έχω είναι πολύ δυνατός. Πιθανόν στα άλλα μοντέλα που έχουν μεγαλύτερο ηχείο και διακόπτη Power level να υπάρχει πιο εμφανής διαφορά ακόμα και σε χαμηλές εντάσεις.

Και κλείνοντας, μια συμβουλή. Μην περιμένεις να βγάλεις ήχο λάμπας από αυτό τον ενισχυτή. Πλησιάζει πιο πολύ από ανάλογους modelling ενισχυτές αυτής της κατηγορίας, αλλά όχι αρκετά για να είναι πειστικός. Εγώ τουλάχιστον βγάζω πιο "λαμπάτους" ήχους από τον Tech 21 Trademark, ο οποίος επίσης προσφέρει μεγάλη ποικιλία ήχων, αρκείς να έχεις όρεξη να πειραματιστείς με τις διάφορες ρυθμίσεις. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι ο Vox δεν είναι καλός ενισχυτής. Μερικές προσομοιώσεις είναι άκρως ικανοποιητικές, τα εφφέ είναι τουλάχιστον αξιοπρεπή και η δυνατότητα παραμετροποίησής τους (όπως και η δυνατότητα να σώσεις δικά σου presets, έστω και μόνο δύο) είναι χαρακτηριστικά που δεν συναντάς σε άλλους ενισχυτές αυτής της κατηγορίας. Σαν εναλλακτικές λύσεις θα πρότεινα να κοιτάξεις τους Roland Cube, τους Spider της Line 6 (εμένα δεν μού αρέσουν αλλά καθένας με τα γούστα του) και τους Peavey Vypyr οι οποίοι αναμένεται να είναι διαθέσιμοι σε κανένα μήνα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: vox valvetronix
« Απάντηση #5 στις: 07/08/08, 09:11 »
Ευχαριστώ όλους σας πρώτα απ'όλα για τις απαντήσεις και τις γνώμες σας.Έχοντας ήδη τον 50άρι 2χ12(Ηχεία) μπορώ να πω πως η διαφορετικότητα του valve reactor στον ήχο είναι αρκετά εμφανής,αυτό που αναφέρεις για το gain όντως ισχύει.Φύσημα δεν έχω ακούσει οπότε μάλλον έχεις δίκιο λέγοντας ότι ευθύνεται το ηχείο.

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: vox valvetronix
« Απάντηση #6 στις: 23/10/08, 10:22 »
Tον tech 21 trademark μπορείς να μου πεις σε τι εκδόσεις κυκλοφορεί σε σχέση με τα watts,και σε τι τιμές κυμαίνονται?

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: vox valvetronix
« Απάντηση #7 στις: 23/10/08, 15:44 »
Ιδού:

http://www.tech21nyc.com/guitar_intro.html#

Υπάρχει σε 10, 30, 60 (διάφορες εκδοχές combo), 120 και ... 300 Watt.  ;D

Για τιμές, απ'ότι βλέπω ο thomann έχει μόνο τους 60άρηδες....622 Ευρώ ο 1Χ12, 777 ο 4Χ10, 777 και ο 2Χ12.

Πάντως με τον 60άρη 1Χ12 έχω ευχαριστηθεί live τις 2 φορές που μου έτυχε...μαζί με Roland Jazz Chorus, ο καλύτερος solid-state που έχω παίξει.

Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: vox valvetronix
« Απάντηση #8 στις: 23/10/08, 15:53 »
Ευχαριστώ.Θα τους ρίξω μια ματιά....

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: vox valvetronix
« Απάντηση #9 στις: 23/10/08, 18:44 »
Valvetronix = ο καλύτερος ενισχυτής στα λ7 του...

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: vox valvetronix
« Απάντηση #10 στις: 24/10/08, 08:58 »
Valvetronix = ο καλύτερος ενισχυτής στα λ7 του...
Έχω τον 50άρι με 2 12άρια ηχεία και είμαι πολύ ευχαριστημένος,απλά κοιτάω και για κάτι ακόμα.Λίγο η απληστεία,λίγο το ψάξιμο με τον ήχο....

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: vox valvetronix
« Απάντηση #11 στις: 27/10/08, 21:00 »
Εχω τον AD50VT  2 χρονια τωρα και ειμαι ευχαριστημενος. Τα εφε δεν μου λενε κατι, αλλα απο ζεστο tone ειναι σουπερ.

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: vox valvetronix
« Απάντηση #12 στις: 28/10/08, 00:14 »
ο δικος μου ειναι ο XL.σχετικα ευχαριστημενος ειμαι και με τα εφε.βεβαια παζει ρολο το τι ζηταει ο καθενας απ'τον ηχο του.

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: vox valvetronix
« Απάντηση #13 στις: 28/10/08, 11:55 »
Εμένα μου είχε αρέσει και η δυνατότητα που έχεις να κατεβάζεις τα Watt στον 50άρη και να τον κάνεις 5άρη..
Αν και λόγω modelling δεν είμαι σίγουρος αν το τσίτωμα κάνει ιδιαίτερη διαφορά στον ήχο..
Γενικά μου άρεσε πάντως, και έχεις και ορισμένους ήχους που ίσως να μη χρησιμοποιήσεις ποτέ για πειραματισμό..
Μεγάλο μείον η έλλειψη FX loop..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: vox valvetronix
« Απάντηση #14 στις: 28/10/08, 13:52 »
Εμένα μου είχε αρέσει και η δυνατότητα που έχεις να κατεβάζεις τα Watt στον 50άρη και να τον κάνεις 5άρη..
Αν και λόγω modelling δεν είμαι σίγουρος αν το τσίτωμα κάνει ιδιαίτερη διαφορά στον ήχο..
Γενικά μου άρεσε πάντως, και έχεις και ορισμένους ήχους που ίσως να μη χρησιμοποιήσεις ποτέ για πειραματισμό..
Μεγάλο μείον η έλλειψη FX loop..
Ειναι πραγματικα μεγαλη εξυπηρετηση αυτο,επισης οσο και να του ριξεις τα watt κραταει το gain,και η  ελλειψη  που αναφερεις ειναι σημαντικη.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/10/08, 19:07 από GIANNISPET »

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: vox valvetronix
« Απάντηση #15 στις: 28/10/08, 15:32 »
Εμένα μου είχε αρέσει και η δυνατότητα που έχεις να κατεβάζεις τα Watt στον 50άρη και να τον κάνεις 5άρη..
Αν και λόγω modelling δεν είμαι σίγουρος αν το τσίτωμα κάνει ιδιαίτερη διαφορά στον ήχο..
Γενικά μου άρεσε πάντως, και έχεις και ορισμένους ήχους που ίσως να μη χρησιμοποιήσεις ποτέ για πειραματισμό..
Μεγάλο μείον η έλλειψη FX loop..
Ειναι πραγματικα μεγαλη εξυπηρετηση αυτο,επισης οσο και να του ριξεις τα watt κραταει το gain,και η  ελλειψη  που αναφερεις ειναι συμαντικη.

Ναι, σχεδόν σημαντική :P :P ;D
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: vox valvetronix
« Απάντηση #16 στις: 28/10/08, 17:24 »
Πάντως με τον 60άρη 1Χ12 έχω ευχαριστηθεί live τις 2 φορές που μου έτυχε...μαζί με Roland Jazz Chorus, ο καλύτερος solid-state που έχω παίξει.

+100
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: vox valvetronix
« Απάντηση #17 στις: 28/10/08, 19:12 »
 :) ;)profsokin ευχαριστω για την διορθωση......!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
5342 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/08, 12:11
από hammer
19 Απαντήσεις
6340 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/10, 02:13
από kopaniamento
3 Απαντήσεις
3497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/14, 23:28
από hot_sauce (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
4244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/15, 12:59
από bathan