Αποστολέας Θέμα: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου  (Αναγνώστηκε 16041 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« στις: 31/12/08, 17:33 »
Χθες στο κανάλι του Αλφα έδειχνε συναυλία της Έλενας Παπαρίζου και είχε έναν κιθαρίστα που έπαιζε σχεδόν συνέχεια με μια 7χορδη κιθάρα. Προσπαθησα να καταλάβω ποια κιθάρα είναι αλλά ήταν μάταιο. Αν γνωρίζει κανείς ή είδε ας μας πει. To σώμα της κιθάρας ηταν strat style μαύρο-ανθρακί και ο διακόπτης αλλαγής των μαγνητών ήταν επάνω σαν τις Gibson studio. Επίσης το headstock είχε σχήμα που δεν είχα ξαναδεί. Είχε λίγο από musicman, λίγο από G & L δεν ξέρω.
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Si_rah

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #1 στις: 31/12/08, 19:57 »
Φοιβο τον λενε τον κιθαριστα! Συνηθως παιζει με μια 7-χορδη Musicman Petrucci! 
http://www.music-man.com/instruments/jp_7.php

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #2 στις: 31/12/08, 21:00 »
Ναι κι εγώ πάνω στο ζάπινγκ σκάλωσα για να δω τη Μusicman/Petrucci.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #3 στις: 01/01/09, 04:39 »
πολύ εντάξη τον βρίσκω τον φοίβο.
και τα οικονομά με την παπαρίζου.
και έχει και την εφτάχορδη την έξαλλη και τα σπάει!
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος xTitan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 174
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #4 στις: 01/01/09, 13:31 »
τον ειδα κ'γω. Με Musicman Petrucci JP7 αν δεν κανω λαθος.
More guitars please!!!

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #5 στις: 01/01/09, 19:34 »
Που καταντήσαμε.Να παίζει ο άμπαλος με Musicman JP.Τον είχα δει και πιο παλιά και τράβαγα τα βυζιά μου... :o

Αποσυνδεδεμένος papazach

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #6 στις: 01/01/09, 20:27 »
Παράθεση
Να παίζει ο άμπαλος με Musicman JP

Το ότι παίζει κιθάρα για την Έλενα Παπαρίζου δεν σημαίνει οτι είναι άμπαλος. ::)
Ως γνωστόν στην Ελλάδα η καριέρα που ονειρεύονται οι περισσότεροι μουσικοί γενικότερα δεν τους αποφέρει όχι απλά τα προς το ζειν, αλλα αρχικά ίσως να μπαίνουν και μεσα...  ;)
Το παλικάρι μπόρει να παίζει στην Παπαρίζου για βιοποριστικούς καθαρά λόγους.  ;)

Αρα πιστεύω πως ο συλλογισμός '' Παίζω για την Παπαρίζου με ΕΒΜΜ Jp7 --> Είμαι άμπαλος '' σε καμια περίπτωση δεν ευσταθεί.

Φιλικα.
'' There are two things i DON'T lend my guitar 'n' my ride, hell you can have my wife if ya want ''

Αποσυνδεδεμένος mpamps

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #7 στις: 01/01/09, 22:57 »
Παράθεση
Να παίζει ο άμπαλος με Musicman JP


Το ότι παίζει κιθάρα για την Έλενα Παπαρίζου δεν σημαίνει οτι είναι άμπαλος. ::)
Ως γνωστόν στην Ελλάδα η καριέρα που ονειρεύονται οι περισσότεροι μουσικοί γενικότερα δεν τους αποφέρει όχι απλά τα προς το ζειν, αλλα αρχικά ίσως να μπαίνουν και μεσα...  ;)
Το παλικάρι μπόρει να παίζει στην Παπαρίζου για βιοποριστικούς καθαρά λόγους.  ;)

Αρα πιστεύω πως ο συλλογισμός '' Παίζω για την Παπαρίζου με ΕΒΜΜ Jp7 --> Είμαι άμπαλος '' σε καμια περίπτωση δεν ευσταθεί.

Φιλικα.

Συμφωνώ με τον papazach...
Ρίξε μια ματιά και στο Myspace της μπάντας(N.U.R.V.) που έχει ο εν λόγω κιθαρίστας, όπου χρησιμοποιεί την Musicman σε πιο οικείο περιβάλλον.
http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewProfile&friendID=337220427

P.S. Δεν τον ξέρω προσωπικά απλά έχει τύχει να ακούσω τη μπάντα του που αναφέρω πιο πάνω

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #8 στις: 02/01/09, 02:56 »
Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας και για την εύρεση της κιθάρας. Στο Live παντως εβγαζε σπουδαιο ηχο η κιθαρα του!
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #9 στις: 03/01/09, 17:37 »
Φοβερη η δουλεια που λινκαρε ο mpamps στο myspace. Και συμφωνω επισης με τον papazach. Αλλωστε το οτι ακουμε τετοιες παραγωγες κ το οτι βλεπουμε αυτους τους μουσικους που παιζουν με τα "ονοματα" της πιστας,  με τετοιο εξοπλισμο ειναι καθαρα λογω της οικονομικης ανεσης που εχουν με τις δουλειες στα μαγαζια αυτα. Ηταν να δουλευα μια περιοδο σε τετοιο μαγαζι στα Χανια και τα κερδη μου θα ηταν 1600 ευρω το μηνα. Ας σημειωσω οτι ειναι ο μινιμουμ μισθος αυτος (100 τη βραδια) επειδη ημουν νεος στο χωρο και ο νεοτερος κ ηλικιακα. Οι λοιποι στο σχημα παιρναν τρελα λεφτα. Ο βασικος μισθος στην Ελλαδα για τις σπουδες που κανω τωρα ειναι 900 ευρω πανω κατω στο δημοσιο τομεα... και το μαγαζι μπαμ μου εδινε 1600.. καντε την συγκριση. Σκεφτειτε τι βγαζουν λοιπον ολα αυτα τα παιδια πλαι στην π**αριζου και σε αλλους τοσους. Δυστυχως ομως ετσι ειναι η ελληνκη πραγματικοτητα. Πετυχημενος μουσικος στην Ελλαδα μας ειναι αυτος που καταφερνει να παιζει στα μεγαλα μαγαζια..
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #10 στις: 03/01/09, 17:55 »
Παράθεση
Να παίζει ο άμπαλος με Musicman JP
Το ότι παίζει κιθάρα για την Έλενα Παπαρίζου δεν σημαίνει οτι είναι άμπαλος. ::)

Εγώ θα έλεγα οτι..."το οτι παίζει κιθάρα για την Έλενα Παπαρίζου σημαίνει οτι ΔΕΝ είναι άμπαλος!  ;)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #11 στις: 03/01/09, 18:04 »
Παράθεση
Να παίζει ο άμπαλος με Musicman JP
Το ότι παίζει κιθάρα για την Έλενα Παπαρίζου δεν σημαίνει οτι είναι άμπαλος. ::)

Εγώ θα έλεγα οτι..."το οτι παίζει κιθάρα για την Έλενα Παπαρίζου σημαίνει οτι ΔΕΝ είναι άμπαλος!  ;)
Συμφωνώ όσο δεν πάει.. Μια φορά είχα πάει να δω τον Ρέμο στο μαγαζί που τραγουδούσε και πραγματικά είχα μείνει έκθαμβος με τον κιθαρίστα του.. Ο άνθρωπος (ήταν γύρω στα 35) έπαιζε πραγματικά παπάδες στα solo και γέμιζε τα κομμάτια με απίστευτη ωριμότητα και έμπνευση.. Ίσως να ήταν και θέμα μαέστρου, αλλά φαινόταν από χιλιόμετρα ότι ο συγκεκριμένος είχε φάει τα lives με το κουτάλι.. Παιδιά, υπάρχει τόσος ανταγωνισμός στους οργανοπαίχτες όσον αφορά τα μεγάλα ονόματα που πραγματικά διαλέγουν τους καλύτερους ακόμα και αυτοί χρησιμοποιούν το 10% των δυνατοτήτων τους..

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #12 στις: 03/01/09, 18:13 »
οπως και στα σκυλαδικα ακους τους ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ντραμμερ ;)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #13 στις: 03/01/09, 18:19 »
Να τονισω μονο πως μιλαμε για τις μεγαλες σκηνες..κι οχι σε μαγαζια που συνανταμε στην αθηνων λαμιας :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #14 στις: 03/01/09, 19:36 »
Να τονισω μονο πως μιλαμε για τις μεγαλες σκηνες..κι οχι σε μαγαζια που συνανταμε στην αθηνων λαμιας :D

και ομως...! καντε μια βολτα εκτος των τειχων(Τρικαλα,Χανια,στα Σερρας*) και θα με θυμηθειτε... ;)



γεια σου Εξαρχε!
« Τελευταία τροποποίηση: 03/01/09, 19:38 από taxfreesax »

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #15 στις: 03/01/09, 23:23 »
Παιδες...λοιπον επειδη τυχαινει να γνωριζω τον Φοιβο προσωπικα (οπως και ολα τα παιδια απο τους Nurv) μπορω να πω οτι ειναι εκπληκτικος κιθαριστας και απορω ποσο καλυτερος ειναι ο φιλος Ibanezakias που τον θεωρει και ''αμπαλο''....ΗΜΑΡΤΟΝ με αυτην την μ*****α πια...τελος παντων καποιοι καλυτερα να μασαν παρα να μιλαν.....
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος xTitan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 174
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #16 στις: 03/01/09, 23:34 »
Μπράβο mace, well said. Μπράβο στον Φοίβο, live your dream! Εγώ ΧΑΙΡΟΜΑΙ όταν κάποιος έχει success και ζει το όνειρο του.
Peace n respect! ;)

n More guitars  ;D
More guitars please!!!

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #17 στις: 03/01/09, 23:58 »
Παιδες...λοιπον επειδη τυχαινει να γνωριζω τον Φοιβο προσωπικα (οπως και ολα τα παιδια απο τους Nurv) μπορω να πω οτι ειναι εκπληκτικος κιθαριστας και απορω ποσο καλυτερος ειναι ο φιλος Ibanezakias που τον θεωρει και ''αμπαλο''....ΗΜΑΡΤΟΝ με αυτην την μ*****α πια...τελος παντων καποιοι καλυτερα να μασαν παρα να μιλαν.....

Τα κακά του forum.Γειά σου ρε Mace Petrucci...

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #18 στις: 04/01/09, 01:00 »
εε ρε για χαλαρώστε.
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #19 στις: 04/01/09, 06:52 »
Καλά...άμπαλο τον είπε...όχι κουλό :p

Anyway...πολλοί θα επέλεγαν να παίξουν για τη παπαρίζου. Καλά λεφτά, εύκολη δουλειά και βλέπεις και την κω...κορμάρα της θέλω να πώ όλο το βράδυ :p
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #20 στις: 04/01/09, 07:37 »
Καλά...άμπαλο τον είπε...όχι κουλό :p

Anyway...πολλοί θα επέλεγαν να παίξουν για τη π**αρίζου. Καλά λεφτά, εύκολη δουλειά και βλέπεις και την κω...κορμάρα της θέλω να πώ όλο το βράδυ :p
χαχα έκανε cencor το παπαρίζου ρε?χαχαχ!
πάντως η παπαρίζου είναι η πιο γυναικάρα ανάμεσα στις πλαστικές στην ελληνική σκηνή!..δεν ντρεπόμαστε λέω εγώ πέθανε και ο πατέρας της!
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #21 στις: 04/01/09, 14:11 »
Chris δε ξερω αν εχεις δοκιμασει να την κανεις την δουλεια αλλα δεν ειναι τοσο ευκολη οσο φαινεται. Πολλοι νομιζουν οτι πας και κρατας ακορντα ολο το βραδυ και φευγεις με 100 η 200 ευρω τη βραδια. Δεν ειναι ετσι ομως. Ειναι πιο δυσκολα τα πραματα. Και ποσο μαλλον σε τετοια μαγαζια και ονοματα. Απαιτειται αρκετα καλη γνωση θεωρητικων και πριμα βιστα, σαν μουσικος και κιθαριστας πρεπει να εχεις παρα παρα πολυ καλο χρονο για να καταφερνεις να δενεις σε πολλες αλλαγες που εχουν μεσα τα ελληνικα λαικα τραγουδια. Ο ηχος ειναι εξισου σημαντικος παραγοντας. Θυμαμαι τον μαεστρο μου που μας ειχε ζαλισει ολους εκει μεσα για να πετυχαινουμε κατα ποσοστο 90+ % τον ηχο των τραγουδιων οπως ακριβως τα ακουμε στην τιβι η στο ραδιοφωνο.Και εκει που τα εχετε βγαλει ολα μια χαρα θα πρεπει να κανετε ξανα αλλαγες σε τονους για να δοκιμαζει ο καθε τραγουδιστης τα ορια της φωνης του κλπ κλπ κλπ.  Η λεπτομερεια κανει τη διαφορα.

  Ειναι μια δουλεια που εμενα τουλαχιτον δε μου φανηκε ευκολη και σε καμια περιπτωση δε μπορουσα να την κανω παραλληλα με τη σχολη μου. Ισως να εφταιγε και αυτο και ισως οτι δεν εχω ακομα ενα καλο μουσικοθεωρητικο υποβαθρο. Επισης τα ωραρια τετοιων δουλειων ειναι ξεσκισμα. Και ακομα περισσοτερο αν μενεις κ μακρια απο το μαγαζι (οπως εγω). Στις προβες που ηταν 14:00 - 21:00 καθε μερα ξεκιναγα απο το σπιτι 12:30 με 13:00 και εμπαινα σπιτι 22:00 + μελετουσα τα σιντι και τις παρτιτουρες του μαεστρου μεχρι τις 1-2 το βραδυ κοιμομουν και παλι τα ιδια το πρωι.. Τρελο χωσιμο και στο τελος δεν αντεξα και εφτασα να σκεφτομαι μαγαζι ή σχολη. Ε και λεω αλλη φορα το μαγαζι κατσε να παρουμε κανα πτυχιο πρωτα...

   Και ολα αυτα για ενα σκυλαδικακι που δεν ειναι καν του επιπεδου της π**αριζου και της μουσικης αυστηροτητας και απαιτησης που εκει επιβαλλουν. Και οσο για το οφθαλμολουτρο.. καμποσο, μεσα σε μια θαλασσα απο τσιγαριλα και λουλουδια :p
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #22 στις: 04/01/09, 14:52 »
Σε πολλά έχεις δίκιο. Τα ωράρια ναι είναι πολύ σκληρά, εγώ π.χ δεν θα μπορούσα με τίποτα στην ηλικία που είμαι τώρα (30). Φυσικά αν κάνεις και σχολή παράλληλα αστα. Εγώ σε δουλειά γραφείου και δεν μπορούσα παράλληλα τη σχολή.

Σίγουρα το ξεκίνημα είναι δύσκολο...ιδιαίτερα αν δεν έχεις βασεις ελληνικού ρεπερτορίου (που εγώ π.χ δεν έχω). Σε κάποια φάση όμως που θα έχεις μάθει απ'έξω τα 30 συνηθέστερα τραγούδια που παίζονται...και έχεις να μάθεις και ένα χιτάκι που και που η δουλειά γίνεται σαφώς πιο εύκολη. Για τον ήχο...δεν θα'λεγα ότι είναι και τόσο δύσκολο...απλά βλέπεις τι εξοπλισμό έχει το 70% των κιθαριστών που παίζει αυτή τη μουσική και παίρνεις κάτι αντίστοιχο. Τώρα αν εσύ θέλεις να παίξεις Παπαρίζου με τον εξοπλισμό των Slayer ε ναι είναι δύσκολο.

Όπως και να το κάνουμε όμως η δουλειά του κιθαρίστα στα μπουζούκια είναι σαφώς ευκολότερος επαγγελματικός δρόμος απο το να επιλέξεις π.χ να βγάλεις instrumental cd με τη δική σου δουλειά για βιοποριστικούς λόγους.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #23 στις: 04/01/09, 15:21 »
Όπως και να το κάνουμε όμως η δουλειά του κιθαρίστα στα μπουζούκια είναι σαφώς ευκολότερος επαγγελματικός δρόμος απο το να επιλέξεις π.χ να βγάλεις instrumental cd με τη δική σου δουλειά για βιοποριστικούς λόγους.

Πόσους 'Ελληνες κιθαρίστες ξέρεις που το κάνουν αυτό??!

Σίγουρα το ξεκίνημα είναι δύσκολο...ιδιαίτερα αν δεν έχεις βασεις ελληνικού ρεπερτορίου (που εγώ π.χ δεν έχω). Σε κάποια φάση όμως που θα έχεις μάθει απ'έξω τα 30 συνηθέστερα τραγούδια που παίζονται...και έχεις να μάθεις και ένα χιτάκι που και που η δουλειά γίνεται σαφώς πιο εύκολη.

Η δουλειά του session μουσικού δεν είναι και τόσο εύκολη.
Καταρχήν θα πρέπει να μπορεί να παίξει κάτι σε οτιδήποτε στυλ μουσικής του ζητηθεί.

(Μην μπερδεύεις τον session μουσικό με αυτόν που θα έπαιζε πχ σε μια ταβέρνα,....για τον κιθαρίστα της Παπαρίζου ανοίχτηκε το θέμα, η οποία μέσα στα πλαίσια της μικρής σχετικά Ελληνικής αγοράς θεωρείται εμπορικό όνομα...
Δεν θα πάει να παίξει μαζί της κάποιος που απλά ξέρει τις συγχορδίες απο τα 30 πιο "SOS" λαικά!!)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρίστας Ε. Παπαρίζου
« Απάντηση #24 στις: 04/01/09, 15:33 »
Πόσους 'Ελληνες κιθαρίστες ξέρεις που το κάνουν αυτό??!

Πολύ λίγους....άλλωστε είπαμε, είναι πιό εύκολο να δουλέψεις σε μπουζούκια.

Παράθεση
Η δουλειά του session μουσικού δεν είναι και τόσο εύκολη.
Καταρχήν θα πρέπει να μπορεί να παίξει κάτι σε οτιδήποτε στυλ μουσικής του ζητηθεί.

(Μην μπερδεύεις τον session μουσικό με αυτόν που θα έπαιζε πχ σε μια ταβέρνα,....για τον κιθαρίστα της Παπαρίζου ανοίχτηκε το θέμα, η οποία μέσα στα πλαίσια της μικρής σχετικά Ελληνικής αγοράς θεωρείται εμπορικό όνομα...
Δεν θα πάει να παίξει μαζί της κάποιος που απλά ξέρει τις συγχορδίες απο τα 30 πιο "SOS" λαικά!!)

Δεν μίλησα για Session μουσικούς....ούτε οι μουσικοί που παίζουν σε αυτές τις μπάντες τους καλούν σε ένα στούντιο, τους βάζουν τη παρτιτούρα μπροστά τους και τους λένε παίξε. Αυτό ίσως να ισχύει την πρώτη μέρα και στην πρόβα. Απο κεί και πέρα έχουν παίξει τα κομμάτια 300 φορές και δυστυχώς τα περισσότερα είναι 4-5 ακόρντα και αν είναι τυχερός χώνει και έναν αυτοσχεδιασμό κάπου άσχετα.

Εγώ επειδή όμως μίλησα και γενικά...και να απαντήσω όπως και εσύ στην προηγούμενη παράγραφο. Πόσοι κιθαρίστες παίζουν για μεγάλα ονόματα; Πόσα είναι τα σχήματα με μεγάλα ονόματα; 6-7; Άρα 6-7 κιθαρίστες. Απο κεί και πέρα...ε δεν νομίζω να έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις ο Μπουγάς, η Έλενα Βέντη, η Μπεζεντάκου, η Τζούλια και η Σάσα Μπάστα...ειδικά απο τον Κιθαρίστα!!!
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
4632 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/06, 13:47
από Unknown Artist
23 Απαντήσεις
8833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/07, 15:48
από Anemos
63 Απαντήσεις
21509 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/09, 10:39
από Neikos
0 Απαντήσεις
1302 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/10, 08:47
από sils
0 Απαντήσεις
3330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/11, 23:58
από freemind
1 Απαντήσεις
3549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/11, 09:48
από Dr Wolf
15 Απαντήσεις
7182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/12, 12:26
από Adno
18 Απαντήσεις
39272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/12, 17:55
από Spyros Delta
0 Απαντήσεις
34942 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/12, 08:55
από Melvin91
5 Απαντήσεις
1545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/22, 17:24
από BitCollector