Αποστολέας Θέμα: Προβλημα με καινουριο Ibanez  (Αναγνώστηκε 3133 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος darxan

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Προβλημα με καινουριο Ibanez
« στις: 20/03/09, 19:24 »
Πρωτα απ'ολα καλησπέρα φίλοι κιθαρωδοί, μπασσίστες και μη. Είμαι σχετικά καινούριος εδώ.

Πρόσφατα αγόρασα ένα μπασσο με σκοπό να μαθω, μιας και το ηθελα τοσο καιρο, εχω ομως μερικα προβλήματα. Δεν ειμαι κανενας σχετικος αλλα εχω ψαχτει στο ιντερνετ κι εχω ρωτησει και μερικους φιλους οποτε ξερω πανω κατω τι παιζει, αυτο που δεν ξερω ειναι πως θα λυσω το προβλημα. Σημειωση: μιλαμε για Ibanez 305 SR

Πρωτα απ'ολα διευκρινιζω πως με εξαιρεση το κουρδισμα (με ηλεκτρικο κουρδιστηρι γιατι δεν ειμαι για παραπανω ακομα), το μπασσο ειναι ακριβως οπως "το γεννησε η μανα του"  :P

Λοιπον, κατ'αρχας ειχα μια συμβουλη οτι για τη σειρα  soundgear της ibanez αμεσως μετα την αγορα καλο θα ηταν να το παω σε ενα μαστορα για να χαμηλωσει το "action" (η αποσταση μεταξυ των χορδων και του λαιμου ειναι αυτο;) και ενας φιλος επισης προτεινε skull strings. Δε ξερω ποσο θα βοηθησουν αυτες οι αλλαγες, παντως το ελπιζω, γιατι αυτη τη στιγμη για να βγαλω αξιοπρεπη ηχο πρεπει να κανω τατουαζ τη χορδη στο δαχτυλο μου απο την πιεση (στο αριστερο χερι, στα ταστα) και μεταξυ μας, η τωρινη αποσταση των χορδων απο το λαιμο (5-6 χιλιοστα κοντα στο σωμα) μου φαινεται εξωφρενικη.

Το μεγαλυτερο προβλημα ομως ειναι αλλο και σχετικα ακυρο αν αναλογιστει κανεις τα 5-6 χιλιοστα που προανεφερα. Εχω ακουσει να το αποκαλουν "fret buzzing". Ειδικα στις Β και Ε χορδες, αν "strumαρω" με καποιο ταστο πατημενο τοτε *****ται το συμπαν απο τριξιμο οταν αφηνω το αριστερο χερι ή και πριν.

Τελος παντων, κατι (μαλλον πολλα) παει ΠΟΛΥ στραβα απ'οτι εχω καταλαβει εκει περα στο λαιμο του μπασσου. Θεσσαλονικη μενω οποτε σκεφτηκα να το παω στου Τσελιου, να το αφησω εκει κ να τους πω πανω κατω
1)να βαλουν skull strings
2)να χαμηλωσουν το "action" που προανεφερα
3)να δουν τι παιζει με το τριξιμο στα ταστα που ανεφερα

Εχει κανεις να προτεινει κατι αλλο; Ευπροσδεκτες ολες οι αποψεις και προτασεις...

Ευχαριστω για τη βοηθεια εκ των προτερων και καλως σας βρηκα ;)

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με καινουριο Ibanez
« Απάντηση #1 στις: 20/03/09, 21:37 »
Καλως τον!

Για τις skull strings δεν ξερω μου φανηκε απο το site οτι τις μαρκεταρουν για χαμηλα κουρδισματα... :-\  Θα προτεινα ενα σετακι απο πιο "δοκιμασμενες" χορδες (Ernie Ball, D'addario, DR, GHS).

Να το πας παντως το μπασο σε ενα μαστορα που να ξερει τι του γινεται (δεν ξερω τι παιζει στη Θεσαλονικη). Αν δεν ξερεις να το σεταρεις μονος σου, το κανεις αυτο ανεξαρτητα απο το αν ειναι το πιο φτηνο Ibanez η το πιο ακριβο Sadowsky.

Το buzzing γινεται στα χαμηλα (1ο, 2ο, 3ο κλπ), στα ψηλα η σε ολα τα ταστα; Και χωρις παρεξηγηση, αλλα το εδωσες να το παιξει καποιος φιλος σου που να ξερει λιγο καλυτερο μπασο; Ισως το προβλημα να υπαρχει αλλα να γινεται πιο εντονο απο τη μη σωστη τεχνικη εκ μερους σου.

Το buzzing σε συνδυασμο με το υψηλο action παντως, κατα πασα πιθανοτητα θα απαιτει ρυθμιση του truss rod (της "βεργας" που ρυθμιζει ποσο ισιο ειναι το μπρατσο).

Τεσπα το μπασο καλο θα ειναι να το πας καπου για σεταρισμα. Αν το προβλημα οφειλεται σε κακο σεταπ, ενας στοιχειωδως καλος μαστορας θα στο φερει στα ισια του.

Οποια αλλη ερωτηση εχεις, εδω ειμαστε.  ;D
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με καινουριο Ibanez
« Απάντηση #2 στις: 20/03/09, 22:24 »
A)Strumming και μπάσο, θα βγάλει βρωμιά, δε πα να το έχει σετάρει και ο καλύτερος

Β)Ενισχυτή έχεις? Γιατι έχω την υποψία οτι παίζεις χωρίς ενισχυτή, και στη προαπάθειά σου να ακούσεις τί γίνεται, κοπανας... Το ίδιο μπάσο έχω και γω, προσωπικά το σετάρω μόνος μου, και όσο παίζω πολιτισμένα, δε παίζει πρόβλημα...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος darxan

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με καινουριο Ibanez
« Απάντηση #3 στις: 20/03/09, 22:43 »
Χεχε, εχω ενισχυτη ρε αρχηγε, ειπαμε αρχαριος αλλα οχι κι ετσι :Ρ Το "strumαρισμα" ισως ηταν λαθος εκφραση απο μερους μου, κανονικο "walking" fingerstyle εννοω.

Το buzzing γινεται κυριως στα χαμηλα προς μεσαια ταστα και οπως ειπα στις πιο χοντρες χορδες.

Ευχαριστω για τη βοηθεια παιδια, μου φαινεται εχω φυγει για τσελιο με το πρωτο φως  ;D

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: Προβλημα με καινουριο Ibanez
« Απάντηση #4 στις: 21/03/09, 08:37 »

Το buzzing γινεται κυριως στα χαμηλα προς μεσαια ταστα και οπως ειπα στις πιο χοντρες χορδες.


πιθανοτατα εχει παρει λιγο το μπρατσο(αναποδα απο αυτο που λες) Αυτο σημαινει οτι η allen βιδα στην κορυφη του μπρατσου πρεπει να λαβει δραση.. Καλυτερα να το κανει καποιος που το εχει ξανακανει, κι εσυ να κοιτας για να το κανεις την επομενη φορα. Σημβαινει συχνα να βγαλεις ενα οργανο απο ενα μαγαζι με κλιματισμο, και να το πας καπου που δεν εχει σταθερη θερμοκρασια (σπιτι σου) και να μασησει λιγο... Μετα απο ενα σεταρισμα, δεν νομιζω να εχει κανενα προβλημα παντως!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/03, 15:07
από Lord-George
34 Απαντήσεις
8858 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/08, 14:59
από lavigne
17 Απαντήσεις
8583 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/08, 16:14
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
13 Απαντήσεις
5518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/08, 00:57
από ...darkface...
10 Απαντήσεις
5031 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/09, 14:06
από teo_gp
0 Απαντήσεις
1570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/10, 12:26
από sporosvogas
5 Απαντήσεις
3403 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/11, 23:16
από Dimitris12345
19 Απαντήσεις
7883 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/13, 23:34
από vegos
10 Απαντήσεις
4133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/13, 13:26
από kkmspm (φλουτσ)
45 Απαντήσεις
13734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/21, 00:54
από saved