Ψηφοφορία

Πόσες κιθάρες χρειάζεται ο σωστός GASοφονιάς;

Μία. Και ένα πολύ εφέ και τα παίζω όλα.
1 (5.9%)
Δύο. Μία Les paul και μία strato.
1 (5.9%)
Πέντε. Μου χαρίσανε το σταντ και φαίνεται άδειο.
4 (23.5%)
Από πέντε μέχρι δέκα. Είμαι πολύτεκνος.
3 (17.6%)
Μία ακόμα. Μόνο μία και μετά τέλος!
8 (47.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 17

Αποστολέας Θέμα: GAS και ξερό ψωμί  (Αναγνώστηκε 13371 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
GAS και ξερό ψωμί
« στις: 22/07/17, 09:31 »
Λοιπόν παιδιά μέσα στο κατακαλόκαιρο με βάρεσε το αέριον (GAS)! Μου σφυρίζει ένας φίλος ότι το παίζουν κάτι τρελές προσφορές Gibson σε ένα από τα γνωστά ιντερνετικά καταστήματα (ονόματα δε λέμε, μόνο link βάζουμε παρακάτω  ;D ), κοιτάζω και την πάτησα. Μόλις παράγγειλα την παρακάτω κυρά:
[size=78%]https://www.musicstore.de/de_DE/EUR/Gibson-SG-Futura-Pacific-Blue/art-GIT0029998-000[/size]


Είναι απίθανο το GAS του κόσμου, μέσα σε τρεις μέρες εξαντλήθηκαν τα 3 από τα 5 χρώματα που υπήρχαν για τη συγκεκριμένη κιθάρα (εγώ το πρόλαβα για μία μέρα το δικό μου)! Φτάνει 1 με 5 Αυγούστου
και είμαι πολύ περίεργος να την πιάσω από κοντά, έχει πολλά ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά, πέρα από το ότι είναι η πρώτη μου SG.


Έτσι αισίως φτάνω τις 7 ηλεκτρικές (βάλε και δύο ακουστικές μισό αιώνα ζωής και οι δύο μαζί) και δεν είμαι καν κανένας βιρτουόζος (φυσικά όχι επαγγελματίας)! Μόνη παρηγοριά (δικαιολογία;), πέρα από το ότι μέχρι σήμερα παίζω καθημερινά και μέσα στη βδομάδα τις πιάνω όλες, ότι κάποια στιγμή θα τις πάρει η κόρη μου που παίζει κλασική και ήδη στα δώδεκα πιάνει που και που κάποια και παίζει. Περιμένω πως και πως να αρχίσουμε καμιά μπλουζιά παρέα  :D .


Μάλλον πρέπει να το κοιτάξω το θέμα μου, τι λέτε;
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: GAS και ξερό ψωμί
« Απάντηση #1 στις: 22/07/17, 09:38 »
... μάλλον πρέπει το ποστ να μετακινηθεί στο 'κιθάρα-μάρκες και τύποι' αλλά δεν ξέρω πως να το κάνω. Μπορεί να βοηθήσει ο κ. συντονιστής;  ;D
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: GAS και ξερό ψωμί
« Απάντηση #2 στις: 22/07/17, 09:40 »
Φυσικα και πρεπει να το κοιταξεις..
9 κιθαρες..
9..
Ουτε 7,ουτε 8
9!!
Και κανενα μπασο..
Σιωπι εγω μηλαω τωρα!
Κανενα μπασο..
Ανθρωποι σαν και σενα φτασαν την χορα μας στην κριση,και την ευρωπη στον δευτερο παγκοσμιο πολεμο.
Ξεκηνας τωρα μπουσουλοντας μεχρι το εργοστασιο της ibanez να παρες το 1ο σου μπασο κατοπην μετανιας.


Οσο για αυτες τις ακαταονομαστες τις 9..
Ενταξει.Σκης τες.Ολες.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: GAS και ξερό ψωμί
« Απάντηση #3 στις: 22/07/17, 09:48 »
χαχαχα ο δάσκαλός μου είναι μπασίστας (και κόντρα μπάσο) και με ψήνει, νομοτελειακά θα έρθει και αυτό κάποια στιγμή (όπως και μία βαρύτονη). Να δω πότε θα με χωρίσει η γυναίκα μου :)
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: GAS και ξερό ψωμί
« Απάντηση #4 στις: 22/07/17, 10:07 »
Ξες εδω παει χαβαλε τωρα,αλλα βλεπω πολυ της μοδας εχει γινει το διαζιγιο,και εδω που ζω εγω,και το ξυλο (και απο τις 2 μεριες,ακομα και σε ανυπαντρα ζευγαρια,και οχι,αληθεια,δεν τρωω ξυλο η παντοφλα απο την γυναικα μου) και ειμαι καθετος,οτι και να εχει γεινει,απαγορευοντε και τα 2,ενα θα σου πω.
Αν δεις οτι σε χοριζει για τις κιθαρες,να ξες πως αν ηταν μπασα δεν θα σε χοριζε,και πουλα τες ολες
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: GAS και ξερό ψωμί
« Απάντηση #5 στις: 22/07/17, 12:15 »
mouz, μια χαρα είσαι.

μεγιεςςςςς!!!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: GAS και ξερό ψωμί
« Απάντηση #6 στις: 22/07/17, 12:50 »
Φίλε mouz, εκ πρώτης όψεως η κιθάρα φαίνεται ενδιαφέρουσα αλλά, όπως φαντάζομαι θα ξέρεις, πρόκειται για μοντέλο του 2014 που δεν κυκλοφορεί πλέον. Αυτό βέβαια δεν είναι απαραίτητα αρνητικό, αλλά σε συνδυασμό με την πρόσφατη ιστορία κάποιων (σχετικά) φτηνών μοντέλων της Gibson, εγώ τουλάχιστον θα είχα κάποιες επιφυλάξεις βλέποντας κιθάρες να πωλούνται στη μισή τιμή. Και μιλάω ως ερασιτέχνης κιθαρίστας που έχει αγοράσει τη συντριπτική πλειοψηφία των κιθάρων του online, συχνά από δεύτερο χέρι (ebay, preloved, gumtree κλπ) και πολλές φορές χωρίς να έχω δει το συγκεκριμένο μοντέλο από κοντά. Βέβαια αυτά κάνει το GAS, αν και ίσως να το παλεύω καλύτερα απ' ό,τι πριν μερικά χρόνια (δες παρακάτω). Το μέλλον θα δείξει... Εν πάση περιπτώσει, με γειά και καλόπαιχτη η καινούργια κιθάρα. Ελπίζω να ανταποκριθεί στις προσδοκίες σου και φυσικά περιμένουμε κριτική όταν την παραλάβεις.

Σχετικά με το GAS, είμαι και ήμουν "πολύτεκνος" και είχα για χρόνια μια συνεχώς ανανεούμενη συλλογή από διψήφιο αριθμό κιθάρων (αλλά ούτε ένα μπάσο, φίλε saved), την οποία πρόσφατα κατάφερα με πολύ κόπο, ιδρώτα και πόνο ψυχής (μη γελάτε τσογλάνια, αυτή είναι η αλήθεια) να φέρω σε μονοψήφια νούμερα. Δεν σάς λέω καν πόσες κιθάρες έχουν περάσει από τα χέρια μου τα τελευταία 10 χρόνια. Ας όψεται το ebay και ο αδύνατος χαρακτήρας μου. Με βάση την προσωπική μου εμπειρία λοιπόν, θα πρότεινα σε όλους να διαβάσουν το εξαιρετικό και ιδιαίτερα χρήσιμο βιβλίο του Jay Wright με τίτλο "GAS - Living with gear acquisition syndrome". Απαραίτητη βιβλιογραφία για κιθαρίστες (και όχι μόνο).
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: GAS και ξερό ψωμί
« Απάντηση #7 στις: 22/07/17, 13:24 »
... φίλε Απόλλωνα το βιβλίο είναι σαφές ότι το χρειάζομαι, για να μην ξοδεύομαι θα πάω στο γιατρό που πρέπει έτσι κι αλλιώς και σίγουρα θα μου το γράψει  ;D .


Για την κιθάρα, πράγματι διάβασα πολύ (και γρήγορα αναγκαστικά για να αποφασίσω γρήγορα) σε forum και ό,τι άλλο βρήκα. Επειδή δεν μπορώ να εκτιμήσω εγώ λόγω ασχετοσύνης ένα όργανο πραγματικά πόσο καλό είναι, ακόμα και αν το πιάσω στα χέρια μου (εκεί άλλωστε παίζει τρελό ρόλο και η ψυχολογία), διαβάζω πολύ τι λένε οι άλλοι και κάνω τη στατιστική μου (γιατί δεν γράφουν όλοι τα ίδια φυσικά). Για παράδειγμα στο forum εδώ έχω διαβάσει για μία Squire claccic vibe και για την EPiphone les Paul ultra και τις χαλβαδιάζω κάθε λίγο και λιγάκι :). Ίσως μία από αυτές τις δύο θα ήταν καλύτερη κιθαριστικά σε αυτά τα λεφτά, ας όψεται η ψυχολογία του 'παίρνω gibson'.


Άλλωστε όταν βγήκε το 2014 η Futura είχε κακές κριτικές, ιδιαίτερα το φινίρισμα αλλά και οι νεωτερισμοί της δεν άρεσαν σε πολλούς που ήθελαν πιο vintage ήχους (σύμφωνα με ό,τι διάβασα πάντα, εγώ δεν μπορώ να ξεχωρίσω τίποτα χεχε). Από το 2015 και μετά διάβασα καλύτερες κριτικές χρηστών και τώρα από τα 32 μοντέλα που έβγαλε σε προσφορά το musicstore αυτά βλέπω να φεύγουν πιο γρήγορα από όλα (έχουν εξαντληθεί τρία από τα πέντε χρώματα και το τέταρτο είναι demo) μαζί με δύο επίσης φτηνές σχετικά le paul.


Μου άρεσαν ιδιαίτερα δύο les paul από εκεί μέσα (στη γυναίκα μου μία φοβερή goldtop με 1200 ευρά από 2500) αλλά δεν έχω sg (ούτε 1200 σε αυτή τη φάση χεχε) οπότε έρχεται η συγκεκριμένη. Πάντως αυτές που έχω, εκτός από την πρώτη που ήταν για εκμάθηση, είναι όλες διαφορετικές -και παίζω με όλες- και δεν θα ήθελα να δώσω καμία. Κάποια στιγμή θα πρέπει όμως να ακολουθήσω τα βήματά σου γιατί έτσι κι έτσι Bonamassa δε γίνομαι χαχααχ.


Να είσαι καλά, φωτό θα βάλω έτσι κι έτσι και εντυπώσεις θα γράψω. Για αξιόπιστη κριτική δεν είμαι έτσι κι αλλιώς  ;D .

...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: GAS και ξερό ψωμί
« Απάντηση #8 στις: 22/07/17, 15:19 »
Ε δεν παει αλλο.Θα ξεκηνισω κινημα υπερ των μπασιστων.Βραζιλη,μπαν τον απολλωνα τωρα.
Αμαν πια.ομοφοβικοι..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: GAS και ξερό ψωμί
« Απάντηση #9 στις: 22/07/17, 16:08 »
Ε δεν παει αλλο.Θα ξεκηνισω κινημα υπερ των μπασιστων.Βραζιλη,μπαν τον απολλωνα τωρα.
Αμαν πια.ομοφοβικοι..

Εξαιρετικά αφιερωμένο στον saved... ;D

Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: GAS και ξερό ψωμί
« Απάντηση #10 στις: 22/07/17, 17:04 »
Το point ειναι οτι οι μπασιστες δεν ειναι πουλημενοι :P
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: GAS και ξερό ψωμί
« Απάντηση #11 στις: 22/07/17, 21:29 »
Καλοπαιχτη η καινουρια σου κιθαρα φιλε. Παιζεις πολλα χρονια; Το συνδρομο αυτο το εχουμε λιγο-πολυ, εμενα ξεκινησε να εκδηλώνεται οταν αγορασα τα πρωτα μου βινυλια και ηρθε σε εξαρση οταν αρχισα να παιζω ντραμς. Καπως ηρεμησα οταν πουλησα τα ντραμς και σταματησα να παιζω μουσικη ωσπου ξανακυλισα φετος τον Γενάρη οποτε και αποφασισα να μαθω κιθαρα (και μπασο). Σε αυτους τους λιγους μηνες ηδη ειμαι στο 2ο μπασο και ψηνω 3ο μετα τις καλοκαιρινες διακοπες. Οπως προειπα καλοπαιχτο να ειναι το κιθαρονι σου και καλη διασκέδαση!!
« Τελευταία τροποποίηση: 23/07/17, 11:54 από Uriah Heep »
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: GAS και ξερό ψωμί
« Απάντηση #12 στις: 23/07/17, 00:00 »
Αγαλμα στον uriah που δεινει το καλο μπασοπαραδειγμα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: GAS και ξερό ψωμί
« Απάντηση #13 στις: 23/07/17, 07:32 »
Σωστός ο Uriah! Βέβαια το 'και μπάσο' το έβαλε σε παρένθεση αφού λέει ότι θα μάθει κιθάρα χχαχααχα!! Φίλε Uriah τελικά πήρες και καμιά κιθάρα ή πήρε προτεραιότητα το μπάσο να σου κάνει λειτουργία καθημερινά ο saved; Εγώ ξεκίνησα το πιάνο στα 12, στα 14 το παράτησα και άρχισα μόνος μου κιθάρα χωρίς θεωρία κλπ, και στα 17 είχα σοβαρό τροχαίο που μου άφησε μερική παράλυση στο αριστερό χέρι και σταμάτησα φυσικά (και η μητέρα μου χάρισε μία ηλεκτρική, μία ακουστική, μία 12χορδη και μία κλασική που είχα τότε). Ξανάρχισα στα 49 και πέραν των δύο ακουστικών που είχα από το 1983 (τη μέρα που με εξέτασε ο γιατρός που με χειρούργησε για την παράλυση στη Βιέννη που πήγα 40 ώρες με τρένο και μου είπε ότι έχω πολύ δρόμο ακόμα αλλά είναι αισιόδοξος, πήγα εγώ ακόμα με το χέρι στο γύψο τις δύο ώρες που είχα πριν ξαναμπώ στο τρένο για Ελλάδα και πήρα κιθάρα ο αθεόφοβος) και το 1997 (δώρο της μάνας μου μπας και ξανααρχίσω), τις άλλες τις πήρα αυτά τα τέσσερα χρόνια. Βέβαια όλες τις πήρα σε εξαιρετική τιμή και αυτή τώρα είναι η δεύτερη πιο ακριβή :) Πέρισυ είχα πάρει καινούργια με 620 ευρά (πάλι προσφορά) την παρακάτω αρχικούκλα:


https://www.musicstore.de/de_DE/EUR/Gretsch-G5420T-2016-Aspen-Green/art-GIT0039050-000



Το μόνο κακό είναι ότι μένω μακριά από την πόλη και είναι δύσκολο και με τους ρυθμούς που ζούμε να βρεις παρέα να παίξεις (μπασίστες ακομα πιο δύσκολα χαχα), ευτυχώς έχουμε τα τιμημένα backing tracks :)
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: GAS και ξερό ψωμί
« Απάντηση #14 στις: 23/07/17, 12:03 »
Ναι mouz, πηρα κιθαρα χαχα. Βασικα πρωτα πηρα την κιθαρα και ξεκινησα μαθηματα και στον μηνα επανω πηρα ενα φτηνο μεταχειρισμενο μπασο. Η ανωμαλια με εμενα ειναι πως παντα μου αρεσε το μπασο, ακομα και στα χρονια που ημουν πιτσιρικας και επαιζα σε διαφορα γκρουπακια παντα επαιρνα το μπασο και γρατσουνουσα. Μονο που τωρα στα γεραματα σκεφτηκα να αρχισω με την κιθαρα που ειναι ποιο παρεϊστικο οργανο, και παραλληλα να εξασκουμε στο μπασο. Αλλα η φυση πηρε τον δρομο της σιγα-σιγα και βρεθηκα να παιζω περισσοτερο μπασο παρα κιθαρα. Ειχα αφησει την κιθαρα προσφατα για σεταρισμα μερικες μερες και αφοτου την πηρα την ειχα αφησει στη βαση της για καιρο. Καπου εκει καταλαβα πως 6 μηνες μετα οσο και αν προσπαθησα την εβλεπα μονο σαν φιλη  ;D Οποτε πλεον κανω καποιες επαφες με καθηγητες μπασου και θα κρατησω την κιθαρα στην ακρη να παιζω που και που.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: GAS και ξερό ψωμί
« Απάντηση #15 στις: 23/07/17, 12:31 »
στην εποχή των long scale 8-10 χορδων κιθαρών, και των 7-χορδων μπάσων, δεν νομίζω οτι υπάρχει πλέον σαφής διάκριση.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: GAS και ξερό ψωμί
« Απάντηση #16 στις: 23/07/17, 16:37 »
Υπαρχει.Η διαφορα ειναι στο bassline.
Ενας καλος μπασιστας θα παιξει ενα lick απο 2 εως 102 νοτες,και οταν το ακουσεις μεσα στο κοματι,θα σου βιδωθει στο μυαλο.
Αυτο καμια κιθαρα δεν μπωρει να το κανει
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: GAS και ξερό ψωμί
« Απάντηση #17 στις: 23/07/17, 20:50 »
Υπερβαλλεις!!!!

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: GAS και ξερό ψωμί
« Απάντηση #18 στις: 23/07/17, 22:41 »
στην εποχή των long scale 8-10 χορδων κιθαρών, και των 7-χορδων μπάσων, δεν νομίζω οτι υπάρχει πλέον σαφής διάκριση.
Υπαρχουν πολλοι ρομαντικοι που περιορίζονται το πολυ στις 5 χορδες.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: GAS και ξερό ψωμί
« Απάντηση #19 στις: 24/07/17, 00:50 »
Υπερβαλλεις!!!!


Ακουγα στο ραδιο μια εκπομπη ενος Μιρτσου (παλιος τερματοφιλακας ΟΣΦΠ,και τσαμπουκας στο γηπεδο) και λεει για τους αθλητες ολων των αθληματων,οτι ειναι φλωροι γιατι οι μαγκες παιζουν μπαλα που εχει τσαμπουκα (ε ποδοσφαιριστης ηταν..)και εγω λεω αν ηταν μαγκας θα πηγενε πυγμαχια να φαει μαπες και τσαμπουκα.Οποτε δεν υπερβαλω καθολου.Ο καθενας διαλεγει ενα οργανο γιατι τον εκφραζει.Δεν προσπαθω να αποδιξω αν το μπασο ειναι πιο καλο η πιο ωραιο.Εμενα με πορωνει,και ο κοσμος βλεπει τον κιθαριστα να σολαρει,αλλα κουναει το κεφαλι στον ρυθμο του μπασου.
Μια Ε ανοιχτη βαραω και νοιωθω λες και ημουν αναπυρος και τρεχω ξανα.Τες πα.
Ο καθενας οπως βολευετε
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: GAS και ξερό ψωμί
« Απάντηση #20 στις: 24/07/17, 07:26 »
Η βασική διάκριση που θα μπορούσε κανείς να κάνει σε όργανα είναι αν μπορεί κανείς να παίξει μόνος του ρυθμό και μελωδία (πιάνο και λιγότερο η κλασική κιθάρα μου έρχονται άμεσα στο μυαλό) ή όχι. Άλλωστε η κουβέντα μεταξύ ρυθμού και μελωδίας είναι και 'ενδοκιθαρική' (rythm και lead κιθάρα). Προσωπικά η ιδέα να παίζω (και να έχω, και να έχω :) μπάσο με ιντριγκάρει. Προς το παρόν μία φορά έχω πιάσει μπάσο στο σπίτι του δασκάλου και μία φορά βαρύτονη κιθάρα, που μου φάνηκαν και τα δύο πολύ ενδιαφέροντα. Αν σου αρέσει να παίζεις μουσική γενικά όλα σου αρέσουν νομίζω. Από κει και πέρα το μόνο ζήτημα είναι ο χρόνος. Που εγώ τουλάχιστον το σκέφτομαι καθημερινά. Χθες Κυριακή με κάτι δουλειές στο σπίτι και μία επίσκεψη σε φίλη της κόρης μου μου άφησε ένα μισάωρο με το ζόρι για κιθάρα, και τώρα πρέπει να φύγω για δουλειά και θα γυρίσω μετά τις 8. Και η σύνταξη απομακρύνεται κάθε χρόνο γκρρρ. Αλλά οι αγορές αγορές  ;D .
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: GAS και ξερό ψωμί
« Απάντηση #21 στις: 24/07/17, 08:30 »
Αυτο βεβαια εχει να κανει και με το τι ζηταει ο καθενας.Ναι θα μου αρεζε να παιζω chapman stick,ομως προτιμω να παιζω ρυθμικα στο μπασο.Ουτε καν μελοδια στο μπασο.Μονο το θεμα του τραγουδιου και τελος
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: GAS και ξερό ψωμί
« Απάντηση #22 στις: 24/07/17, 11:37 »
Αυτο καμια κιθαρα δεν μπωρει να το κανει
Ποιο?? Να παίξει ένα leak που θα σου καρφωθεί στο μυαλό??  ;D



Ακουγα στο ραδιο μια εκπομπη ενος Μιρτσου (παλιος τερματοφιλακας ΟΣΦΠ,και τσαμπουκας στο γηπεδο) και λεει για τους αθλητες ολων των αθληματων,οτι ειναι φλωροι γιατι οι μαγκες παιζουν μπαλα που εχει τσαμπουκα (ε ποδοσφαιριστης ηταν..)και εγω λεω αν ηταν μαγκας θα πηγενε πυγμαχια να φαει μαπες και τσαμπουκα.Οποτε δεν υπερβαλω καθολου
Τώρα, τι άλμα λογικής ήταν αυτό....δεν κατάλαβα!  ???



Δεν προσπαθω να αποδιξω αν το μπασο ειναι πιο καλο η πιο ωραιο.Εμενα με πορωνει.
Μια Ε ανοιχτη βαραω και νοιωθω λες και ημουν αναπυρος και τρεχω ξανα.Τες πα.
Ο καθενας οπως βολευετε
Εδώ είναι όλη η ουσία...ό,τι αρέσει στον καθένα! Δεν υπάρχει "καλύτερο".



ο κοσμος βλεπει τον κιθαριστα να σολαρει,αλλα κουναει το κεφαλι στον ρυθμο του μπασου.
Βασικά στο beat των ντραμς κουνάει το κεφάλι του πάνω στο οποίο πατάει και ο μπασίστας...  8)

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: GAS και ξερό ψωμί
« Απάντηση #23 στις: 24/07/17, 14:55 »
Προσπαθισα (μαλον αποτυχημενα) να παραδειγματισω πως,ο καθε γυφτος,πενευει το τσαντιρι του
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: GAS και ξερό ψωμί
« Απάντηση #24 στις: 24/07/17, 17:04 »
 :D
! No longer available


 :roll
https://www.youtube.com/watch?v=ZS9_a8kT4x4
« Τελευταία τροποποίηση: 24/07/17, 17:16 από talfarlow »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
6359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/08, 11:22
από holliday