Αποστολέας Θέμα: κούκλες  (Αναγνώστηκε 4501 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
κούκλες
« στις: 21/09/10, 00:12 »
καλησπερα.
Ειπα σαν παιδι και εγω, να παρω κιθαρα απο Γερμανια.
Στην αρχη, ειδα αυτην την μπεμπα. Ψαχνοντας για αλλες, βρηκα την μεγαλη αδερφη της που ειναι πιο γοητευτικη. Μετά βρήκα την θεά ,αυτην την θεα, αυτήν την θεά   και αυτήν την θεά.  Βοηθηστε με την γνωμη σας γιατι θελω να τις παρω ολες (κριση εχουμε, μην κανω σπαταλες)...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: κούκλες
« Απάντηση #1 στις: 21/09/10, 00:24 »
Γενικοτερα, υπαρχουν πολλες επιλογες σε αυτα τα χρηματα...δες και αλλα τοπικ, να παρεις ιδεες και να δεις τι σου ταιριαζει περισσοτερο...

Ειδαλλως, αν εγω διαλεγα αυστηρα απο αυτες που εχεις παραθεσει, θα χτυπαγα την LTD ή την πρώτη Ibanez που ποσταρες...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: κούκλες
« Απάντηση #2 στις: 21/09/10, 00:43 »
Σε τι ακριβως να σε βοηθησουμε ομως..? ;)
Εχεις παραθεσει κιθαρες με τσιμπημενους μαγνητες, με active μαγνητες και με P90's...
Εσυ για ποια χρηση την προοριζεις?


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: κούκλες
« Απάντηση #3 στις: 21/09/10, 00:58 »
Οι δικές μου επιλογές θα ήταν η PRS SE Mike Akerfeldt και η Gibson Les Paul Special Faded. Ειδικά η PRS αν δεν είχε τρέμολο θα ήταν τέλεια. Ίσως όμως θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις πρώτα τι ψάχνεις εσύ σε μια κιθάρα (πέρα από την εμφάνιση), γιατί οι κιθάρες που παραθέτεις είναι πολύ διαφορετικές μεταξύ τους.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: κούκλες
« Απάντηση #4 στις: 21/09/10, 01:01 »
Οι δικές μου επιλογές θα ήταν η PRS SE Mike Akerfeldt


Ασχετο δεν ειναι με το θεμα αρα θα σε ρωτησω. Την εχεις δοκιμασει τη συγκεκριμενη? Γιατι εμενα μου φαινεται σα μια PRS SE Singlecut με μια εικονιτσα και το ονομα του Akerfeldt.
Βεβαια για τη Singlecut εχω εξαιρετικη αποψη, αλλα γιατι να δωσω τα παραπανω λεφτα αν δεν εχει καμια διαφορα με την Akerfeldt?


Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: κούκλες
« Απάντηση #5 στις: 21/09/10, 01:30 »
Ας μη λέμε εικονίτσα το logo των Opeth, ιεροσυλία είναι :Ρ ...

Πάντως κι εγώ έχω ανάλογη απορία γενικά για τα signature όργανα, αλλά αυτό είναι μεγάλο θέμα ενδεχομένως.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: κούκλες
« Απάντηση #6 στις: 21/09/10, 01:37 »
Γιατι εμενα μου φαινεται σα μια PRS SE Singlecut με μια εικονιτσα και το ονομα του Akerfeldt.
Βεβαια για τη Singlecut εχω εξαιρετικη αποψη, αλλα γιατι να δωσω τα παραπανω λεφτα αν δεν εχει καμια διαφορα με την Akerfeldt?


Ναι, την έχω δοκιμάσει και εκ πρώτης όψεως αυτό είναι. Mια Singlecut Trem με επίχρυσα μεταλλικά μέρη, ένα-δυο χαρακτηριστικά που παραπέμπουν σε Opeth και ένα ελκυστικό χρωματάκι. To μόνο σημαντικό upgrade σε σχέση με τις απλές Singlecut είναι η ταστιέρα από έβενο, που ομολογουμένως έχει άλλη αίσθηση στο παίξιμο, και ίσως τα bird inlays στην ταστιέρα, τα οποία της δίνουν ένα διαφορετικό αέρα καθώς αυτόματα παραπέμπουν σε πιο ακριβά μοντέλα. Τέλος οι μαγνήτες ακούγονται διαφορετικοί και έμεινα με την εντύπωση ότι δεν είναι οι ίδιοι με τους μαγνήτες της Singlecut. Αν είναι καλύτεροι ή χειρότεροι, δυστυχώς δεν μπορώ να το πω με βεβαιότητα. Δοκίμασα την κιθάρα σε έναν μικρό practice ενισχυτή (Hughes & Kettner Edition Βlue αν θυμάμαι καλά) με ακουστικά, μέσα στο θόρυβο μιας έκθεσης και τη στιγμή που λίγα μέτρα πιο πέρα γινόταν ένα live performance. Σε ένα τέτοιο περιβάλλον, οι όποιες εντυπώσεις για την ηχητική ταυτότητα μιας κιθάρας είναι τουλάχιστον επισφαλείς.

Σε γενικές γραμμές τείνω να συμφωνήσω με το συμπέρασμά σου, γιατί κι εγώ μια Singlecut θα προτιμούσα και μάλιστα χωρίς τρέμολο. Αλλά σε σύγκριση με τις υπόλοιπες που παρέθεσε στο πρώτο μήνυμα ο billonious (ο οποίος προφανώς ψάχνει για μια θεά...), είναι ίσως η καλύτερη επιλογή. Και τολμώ να πω ότι όταν τη βλέπεις από κοντά, η συγκεκριμένη κιθάρα είναι ακόμα πιο εντυπωσιακή...
« Τελευταία τροποποίηση: 24/09/10, 02:22 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: κούκλες
« Απάντηση #7 στις: 21/09/10, 04:20 »
Ας μη λέμε εικονίτσα το logo των Opeth, ιεροσυλία είναι :Ρ ...


Εγω παντως δε θα ηθελα να ειχα στην κιθαρα μου logo καποιας μπαντας... Και ας ειναι ωραιο, οπως των Opeth. ;)


Πάντως κι εγώ έχω ανάλογη απορία γενικά για τα signature όργανα, αλλά αυτό είναι μεγάλο θέμα ενδεχομένως.


Υπαρχουν signature και signature οργανα. Αλλα εχουν λογο υπαρξης και αλλα απλα γινονται για μαρκετιστικους λογους.
Οσο για τη συγκεκριμενη κιθαρα ειμαι σιγουρος οτι θα εχει καλη ποιοτητα κατασκευης κτλ, απο την αλλη ομως δε νομιζω ο ιδιος ο Akerfeldt να τη χρησιμοποιει... :-\  Με Αμερικανικες PRS των 2,5 χιλιαδων ευρω παιζει...


Ειναι φανερο αλλωστε πως η ιδια η PRS κανει ενα ανοιγμα στο ''metal'' κοινο με αυτη, την Torrero και μερικες αλλες που ''λανσαρε'' αυτη την περιοδο.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/09/10, 04:26 από Dr Bluz (G.K.) »


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: κούκλες
« Απάντηση #8 στις: 21/09/10, 09:54 »
Η δική μου ψήφος πάει στην PRS SE Mike Akerfeldt, η οποία φοράει τους καταπληκτικούς HFS  Treble & Vintage Bass Humbucker Pickps, δοκιμασμένους στα μεγαλύτερα και ακριβότερα μοντέλλα, ίσως και εδώ να είναι η πραγματική διαφορά του signature. Μου αρέσουν οι Opeth, δεν θα επεδίωκα προσωπικά επί τούτω μία signature δική τους, αλλά αν το δείς αλλιώς, λίγο πιο αποστασιοποιημένα, το logo τους είναι πολύ όμορφο και προσθέτει στην κιθάρα.

Το τρέμολο για μένα προσωπικά είναι επιθυμητό, προσφέρει την δυνατότητα για vibrato ακόμα και σε string bends, ή για dive bomb όταν θέλεις να βαβουριάσεις στο τέλος κάποιου δυνατού κομματιού, που κάνει πάντα εφέ στο ακροατήριο (με μέτρο..). Το συγκεκριμένο σύστημα της PRS είναι πανομοιότυπο με τις ακριβές Custom και δεν ξεκουρδίζεται με τίποτα. Η δική μου εμπειρία είναι εξαιρετικά θετική.

Καταπληκτικό design, πανέμορφη κιθάρα, και τα πουλιά μαγνητίζουν τα βλέματα πάντα!.. Κάθε πουλί στην PRS είναι διαφορετικό είδος, μπορώ να σας γράψω περισσότερα αν κάποιος ενδιαφέρεται.

Εξαιρετικά ευέλικτοι μαγνήτες, με πολλές εφαρμογές, παίζουν από blues με quack τύπου Stratocaster έως metal με full-on Humbucker distortion. Η μόνη μου διαφωνία, στην συγκεκριμένη δεν σπλιτάρουν.. μπορείς όμως να το κάνεις μόνος σου στο μέλλον, τις γνώσεις τις έχεις!

Εξαιρετική μεταπωλητική αξία, σύν μία κιθάρα με το σωστό βάρος, το σωστό feel, που κάθεται και ταιριάζει στα χέρια σου σαν να είναι μέρος του σώματος σου.

Για μένα προχώρα το, ξέρουμε όλοι ότι ένα τέτοιο όργανο δύσκολα θα το βρεις στην Ελλάδα να το δοκιμάσεις, απλά κάνε το leap of faith και κοπάνα το, τα λεφτά είναι πολύ λογικά, δεν πρόκειται να το μετανιώσεις, παρά θα αρχίσει να μαζεύεις λεφτά για την επόμενη.

Εγώ θα προτιμούσα να την πάρω από το DV, λίγο πιο φθηνά και γενικά τελευταία το προτιμώ:
http://www.dv247.com/guitars/prs-se-mikael-akerfeldt-electric-guitar-tortoise-shell--70816
« Τελευταία τροποποίηση: 21/09/10, 10:05 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος riffraff

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • pirate
    • Προφίλ
Απ: κούκλες
« Απάντηση #9 στις: 21/09/10, 10:20 »
Δεν ξερω αν μενεις θεσσαλονικη φιλε billonious αλλα για οποιον ενδιαφερεται την prs την  akergeldt την εφερε ο ζαχος στη ναυαρινου

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: κούκλες
« Απάντηση #10 στις: 21/09/10, 10:59 »
Ας μη λέμε εικονίτσα το logo των Opeth, ιεροσυλία είναι :Ρ ...


Εγω παντως δε θα ηθελα να ειχα στην κιθαρα μου logo καποιας μπαντας... Και ας ειναι ωραιο, οπως των Opeth. ;)


Πάντως κι εγώ έχω ανάλογη απορία γενικά για τα signature όργανα, αλλά αυτό είναι μεγάλο θέμα ενδεχομένως.


Υπαρχουν signature και signature οργανα. Αλλα εχουν λογο υπαρξης και αλλα απλα γινονται για μαρκετιστικους λογους.
Οσο για τη συγκεκριμενη κιθαρα ειμαι σιγουρος οτι θα εχει καλη ποιοτητα κατασκευης κτλ, απο την αλλη ομως δε νομιζω ο ιδιος ο Akerfeldt να τη χρησιμοποιει... :-\  Με Αμερικανικες PRS των 2,5 χιλιαδων ευρω παιζει...


Ειναι φανερο αλλωστε πως η ιδια η PRS κανει ενα ανοιγμα στο ''metal'' κοινο με αυτη, την Torrero και μερικες αλλες που ''λανσαρε'' αυτη την περιοδο.

Δεν ειναι το ποιο αστειο οι signature les paul? Ολο το ονομα les paul, ειναι signature του κιθαριστα Les Paul!!! Εκεινου του φαλακρου ωραιου τυπου που επαιζε κιθαρα μεχρι να πεθανει κτλ.

Ε τωρα να λες Jimmy Page signature les paul ειναι διπλο signature! Χα χα! Μοναδικο.


Παντως λατρευω το στυλ της Akerfeldt. Προσωπικα ομως, με οσες PRS SE επαιξα ομολογουμενως λιγακι και οχι σε live δεν εμεινα καθολου εντυπωσιασμενος χωρις να μπορω να τους προσαψω και κατι ομως. Μεγαλο θεμα το ψυχ ψυχ ρε παιδι μου...

0 ευρα απο μενα στις PRS!!! Χα χα!

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: κούκλες
« Απάντηση #11 στις: 21/09/10, 11:23 »
Δεν ειναι το ποιο αστειο οι signature les paul? Ολο το ονομα les paul, ειναι signature του κιθαριστα Les Paul!!! Εκεινου του φαλακρου ωραιου τυπου που επαιζε κιθαρα μεχρι να πεθανει κτλ.

Σε μία συνέντευξή του, ο Zakk Wylde ανέφερε ένα σκηνικό όπου ήταν καλεσμένος σε ένα event, όπου βρισκόταν και ο ίδιος ο Les Paul, νομίζω ήταν προς τιμή του. Σε κάποια φάση αφού ανέβηκε στην σκηνή ο Zakk τον ρωτάει ο Les Paul, ότι κάτι του θυμίζει το όνομά του (αν και ο άνθρωπος δεν παρακολοθούσε καθόλου την metal σκηνή). O Zakk του λέει "Well I got a Les Paul named after me". Και του απαντάει ο Les Paul: "that’s funny, you know, because I have a Les Paul named after me!" ;D

Sorry για το off-topic..

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: κούκλες
« Απάντηση #12 στις: 21/09/10, 15:37 »
Μεγαλο θεμα το ψυχ ψυχ ρε παιδι μου...


Το ποιο?? ;D


Επισης γνωριζει κανεις αν και η Akerfeldt εχει 25'' scale? Γιατι βλεπω 24 ταστα... ;)
Μου εχετε κινησει την περιεργεια να τη δοκιμασω με τα καλα σας λογια.


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κούκλες
« Απάντηση #13 στις: 21/09/10, 16:10 »
Δεν ειναι το ποιο αστειο οι signature les paul? Ολο το ονομα les paul, ειναι signature του κιθαριστα Les Paul!!! Εκεινου του φαλακρου ωραιου τυπου που επαιζε κιθαρα μεχρι να πεθανει κτλ.

Σε μία συνέντευξή του, ο Zakk Wylde ανέφερε ένα σκηνικό όπου ήταν καλεσμένος σε ένα event, όπου βρισκόταν και ο ίδιος ο Les Paul, νομίζω ήταν προς τιμή του. Σε κάποια φάση αφού ανέβηκε στην σκηνή ο Zakk τον ρωτάει ο Les Paul, ότι κάτι του θυμίζει το όνομά του (αν και ο άνθρωπος δεν παρακολοθούσε καθόλου την metal σκηνή). O Zakk του λέει "Well I got a Les Paul named after me". Και του απαντάει ο Les Paul: "that’s funny, you know, because I have a Les Paul named after me!" ;D

Sorry για το off-topic..
:P :P ;D

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
Απ: κούκλες
« Απάντηση #14 στις: 21/09/10, 17:32 »
Παράθεση από: riffraff
Δεν ξερω αν μενεις θεσσαλονικη φιλε billonious αλλα για οποιον ενδιαφερεται την prs την  akergeldt την εφερε ο ζαχος στη ναυαρινου

τωρα που ανακαλυψα αυτην την κιθαρα εχω φυγει μονιμα απο την Θεσ/κη και ειμαι στην αλλη ακρη του χαρτη. Να ημουν ακομα φοιτητης  ::)

Παράθεση από: _KAMELOT_
Ειδαλλως, αν εγω διαλεγα αυστηρα απο αυτες που εχεις παραθεσει, θα χτυπαγα την LTD ή την πρώτη Ibanez που ποσταρες...

η κιθαρα που εχω εδω και 8 χρονια ειναι ibanez  και ειναι αληθεια πως εχω καλομαθει απο τις ευκολιες που εχει. Ομως ειναι καιρος να παρω κατι που να ειναι και ομορφο στο ματι, εκτος απο εργονομικο.

Παράθεση από: Dr Bluz (G.K.)
Σε τι ακριβως να σε βοηθησουμε ομως..? ;)
Εχεις παραθεσει κιθαρες με τσιμπημενους μαγνητες, με active μαγνητες και με P90's...
Εσυ για ποια χρηση την προοριζεις?

δυσκολες ερωτησεις... Μεσες ακρες για ότι ειναι '70, '80 απο rock ως metallica (αντε slayer στις κ@υλες μου, μεχρι εκει). Βασικα για ρυθμικα rock/ κλασσικο metal και για κανενα crunchy blues.... Ξερω γω.. ??? . ειναι και η αποψη που λεει οτι να προσαρμοζεις το παιξιμο σου στον ηχο της κιθαρας (καθε αποψη σεβαστη)...

βρηκα αυτο το
βιντεακι
για την PRS Akefeldt, ο φακος ζουμαρει πανω της. Νομιζω πως ο Ανδριανος εχει δικιο. Η κιθαρα φαινεται να ειναι πολυ καλη για τα λεφτα της. Εκτος και αν αρχισουν να ξεβαφουν τα χρυσα της στο εξαμηνο  ;D ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 21/09/10, 18:12 από billonious »

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: κούκλες
« Απάντηση #15 στις: 21/09/10, 18:41 »
Μεγαλο θεμα το ψυχ ψυχ ρε παιδι μου...


Το ποιο?? ;D


Επισης γνωριζει κανεις αν και η Akerfeldt εχει 25'' scale? Γιατι βλεπω 24 ταστα... ;)
Μου εχετε κινησει την περιεργεια να τη δοκιμασω με τα καλα σας λογια.

Ψυχολογικο, Ψυχ Ψυχ ελεγα τους ψυχιατρους στο στρατο στο υγειονομικο...Αμα δε μου αρεσει μια κιθαρα η ο τυπος της, τελειωνει εκει, σχεδον το αισθανομαι κατευθειαν και ας μην εχει ελαττωματα. Σα τις PRS SE που δοκιμασα.

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: κούκλες
« Απάντηση #16 στις: 21/09/10, 19:11 »
Οι δικές μου επιλογές θα ήταν η PRS SE Mike Akerfeldt και η Gibson Les Paul Special Faded. Ειδικά η PRS αν δεν είχε τρέμολο θα ήταν τέλεια. Ίσως όμως θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις πρώτα τι ψάχνεις εσύ σε μια κιθάρα (πέρα από την εμφάνιση), γιατί οι κιθάρες που παραθέτεις είναι πολύ διαφορετικές μεταξύ τους.

θα ηταν τελεια αν δεν ειχε το logo των opeth
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: κούκλες
« Απάντηση #17 στις: 21/09/10, 23:12 »
Η δική μου ψήφος πάει στην PRS SE Mike Akerfeldt, η οποία φοράει τους καταπληκτικούς HFS  Treble & Vintage Bass Humbucker Pickps, δοκιμασμένους στα μεγαλύτερα και ακριβότερα μοντέλλα

Αδριανέ, oι μαγνήτες της Akerfeldt είναι σίγουρα οι ίδιοι με αυτούς που φοράνε οι Custom 24; Μού φαίνεται λίγο περίεργο, γιατί οι μαγνήτες αυτοί μόνοι τους κοστίζουν πάνω από 100 Ευρώ ο καθένας...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: κούκλες
« Απάντηση #18 στις: 22/09/10, 11:10 »
Η δική μου ψήφος πάει στην PRS SE Mike Akerfeldt, η οποία φοράει τους καταπληκτικούς HFS  Treble & Vintage Bass Humbucker Pickps, δοκιμασμένους στα μεγαλύτερα και ακριβότερα μοντέλλα


Αδριανέ, oι μαγνήτες της Akerfeldt είναι σίγουρα οι ίδιοι με αυτούς που φοράνε οι Custom 24; Μού φαίνεται λίγο περίεργο, γιατί οι μαγνήτες αυτοί μόνοι τους κοστίζουν πάνω από 100 Ευρώ ο καθένας...


Οχι, δεν ειναι οι αμερικανικοι μαγνητες (το τσεκαρα και στο επισημο site της PRS: http://www.prsguitars.com/semikaelakerfeldt/specs.php) ειναι οι SE HFS Tremble & SE Vintage bass... οπως ειχα τσεκαρει και στο παρελθον με email στο customer support ρωτωντας για την SE Custom 24 anniversary, μου απαντησαν οτι εχουν σχεδιαστει απο την PRS να εχουν ακριβως ιδια χαρακτηριστικα & ηχο αλλα κατασκευαζονται σε διαφορετικα εργοστασια.
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: κούκλες
« Απάντηση #19 στις: 22/09/10, 19:46 »
Οχι, δεν ειναι οι αμερικανικοι μαγνητες (το τσεκαρα και στο επισημο site της PRS: http://www.prsguitars.com/semikaelakerfeldt/specs.php) ειναι οι SE HFS Tremble & SE Vintage bass... οπως ειχα τσεκαρει και στο παρελθον με email στο customer support ρωτωντας για την SE Custom 24 anniversary, μου απαντησαν οτι εχουν σχεδιαστει απο την PRS να εχουν ακριβως ιδια χαρακτηριστικα & ηχο αλλα κατασκευαζονται σε διαφορετικα εργοστασια.


Δηλαδή κάτι σαν τους Duncan Designed; Γιατί πολλοί υποστηρίζουν ότι οι Duncan Designed είναι ίδιοι ηχητικά με τα αντίστοιχα Seymour Duncan μοντέλα, αλλά προσωπικά αμφιβάλλω αν αυτό ισχύει...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
2769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/06, 11:35
από karamolegolas