Αποστολέας Θέμα: Πεταλιερα  (Αναγνώστηκε 13972 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #25 στις: 03/09/08, 01:02 »
συνφωνω με kronus απλα αντι για το v/twin που ειναι πανακριβο(και για μενα δεν αξιζει τα 600/700) θα εβαζα ενα telegun...
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #26 στις: 03/09/08, 01:14 »
συνφωνω με kronus απλα αντι για το v/twin που ειναι πανακριβο(και για μενα δεν αξιζει τα 600/700) θα εβαζα ενα telegun...
+1 ;) απλώς ήθελα να δώσω δύο χειροπιαστά παραδείγματα χαρακτηριστικού "αμερικάνικου" & "αγγλικού" ήχου
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #27 στις: 03/09/08, 11:07 »
φιλε εγω σου λεω να πας για πεταλια...το ξερω πως εισαι για πεταλιερα αλλα με την πεταλιερα πρεπει να λιωσεις για να βγαλεις καλο ηχο ενω με τα πεταλια ειναι πιο ευκολο..κ πιο ακριβο οκ αλλα θα πειραματιστεις πολυ κ μονο που θα ψαχνεις για να αγορασεις το επομενο πεταλι πιστεψε με θα μαθεις πολλα..
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος grmako

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #28 στις: 03/09/08, 12:14 »
Η πιο ολοκληρωμένη και πιο Τεχνολογικά εξελιγμένη...είναι η Boss GT 10! Θεωρώ πως αυτή την στιγμη είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί με αυτα τα λεφτά! Είναι και πάρα μα πάρα πολύ εύκολη στην χρήση της! Δλδ το μόνο σίγουρο είναι πως δν θα την μεταωνιώσεις ποτέ σε θέμα λειτουργικότητας!

Εγώ ΒoSS προτείνω!

Αποσυνδεδεμένος sstavrin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #29 στις: 03/09/08, 23:16 »
line 6 m13 αν δεν σε ενδιαφέρει καθόλου η προσομοίωση ενισχυτών.
http://line6.com/m13/

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #30 στις: 04/09/08, 13:12 »
 Δε νομιζω πως υπαρχει κανεις που να αμφιβάλλει για την ηχητική ανωτερότητα των πεταλιων εναντι των πεταλιερων. Και αναφερομαι βεβαιως σε "καλα" πεταλια. Προκυπτουν ομως και καποια αλλα ερωτηματα..
 Πρωτον: Εαν καποιος ειναι κιθαριστας που ζηταει μεγαλυτερη ποικιλια ηχων και θελει να εχει καποιους ηχους που να συνδιαζουν διαφορετικες λειτουργιες απο καθε πεταλι (π.χ. διαφορετικες ρυθμισεις στο E.Q. η στο delay) ειναι αναγκασμενος να μπλεξει με πολλα και διαφορετικα πεταλια και επανω στη σκηνη αντι να παιζει θα "χορευει" πανω σε αυτα με αποτελεσμα να κινδυνευει να μπερδευτει και να ειναι μονιμως αγχωμενος για τον ηχο του.
 Δευτερον: Θα ειναι αναγκασμενος να παλευει διαρκως με καλωδιακια, τροφοδοτικα και συνδεσμολογιες επι συνδεσμολογιων ετσι ωστε οσο πιο συνθετο γινεται το συστημα, τοσο αυτος να "πελαγωνει"
 Τριτον: Το κοστος βεβαια ;)
 Για αυτους τους τρεις βασικους λογους (μαλλον τους 2 πρωτους) εγκατελειψα τη λογικη των πεταλιων. Σε μια ζωντανη εμφανιση προτιμω να ειμαι ανετος και πατωντας ενα μονο κουμπι να εχω αυτοματα ολες εκεινες τις ρυθμισεις που θελω και χωρις να βρισκομαι μπροστα σε ενα συρφετο απο κουμπακια, ποτενσιομετρα και καλωδια. Ο ηχος ισως να μην ειναι ακομα "Ο" τελειος (ειναι ομως πολυ πολυ καλος απο το δικο μου Pod Xt Live) αλλα τουλαχιστο δεν εχω αγχος! Αν παλι καποιος θελει 2-3 συγκεκριμμενα πραγματα απο τον ηχο του και ξερει πολυ καλα πως να τα βγαλει τοτε τα πεταλια ειναι σιγουρα η καλυτερη λυση...
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος proToolsLe

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #31 στις: 05/09/08, 14:32 »
1)Vox ειναι πολυ καλη και λογω λαμπας φυσικα αλλα ειναι για πιο κλασικους ηχους ;)


2)Αυτη θα σου προτινα για το ειδους που παιζεις απλα να ξερεις οτι η Vox ειναι καλυτερη απο ολες

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #32 στις: 05/09/08, 15:24 »
Παιδες ενδιαφερομαι για μια πεταλιερα. Παιζω απο AC/DC και Lenny Kravitz μεχρι Metallica και Ramstein. Ειμαι αναμεσα σε αυτες

2)Αυτη θα σου προτινα για το ειδους που παιζεις απλα να ξερεις οτι η Vox ειναι καλυτερη απο ολες

Με κάθε θάρρος, θα ήθελα να μάθω ποιο είναι αυτό το είδος που αναφέρεις...

Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #33 στις: 05/09/08, 15:49 »
Παιδες ενδιαφερομαι για μια πεταλιερα. Παιζω απο AC/DC και Lenny Kravitz μεχρι Metallica και Ramstein. Ειμαι αναμεσα σε αυτες

2)Αυτη θα σου προτινα για το ειδους που παιζεις απλα να ξερεις οτι η Vox ειναι καλυτερη απο ολες

Με κάθε θάρρος, θα ήθελα να μάθω ποιο είναι αυτό το είδος που αναφέρεις...


Χαχαχααχαχα ;D  :D!!!

Αποσυνδεδεμένος proToolsLe

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #34 στις: 05/09/08, 17:09 »
Παράθεση από: Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood στις Σήμερα στις 15:24
Παράθεση από: Transparent_criminal στις 01/09/08, 04:46
Παιδες ενδιαφερομαι για μια πεταλιερα. Παιζω απο AC/DC και Lenny Kravitz μεχρι Metallica και Ramstein. Ειμαι αναμεσα σε αυτες

Παράθεση από: kimonas_thedices στις Σήμερα στις 14:32
2)Αυτη θα σου προτινα για το ειδους που παιζεις απλα να ξερεις οτι η Vox ειναι καλυτερη απο ολες

Με κάθε θάρρος, θα ήθελα να μάθω ποιο είναι αυτό το είδος που αναφέρεις...


Χαχαχααχαχα Grin  Cheesy!!!


φιλε μου το ειδος του μπορει να χαρακτηριστει μεσα σε καποια πλαισια αν το καταλαβαινεις....

« Τελευταία τροποποίηση: 05/09/08, 17:13 από kimonas_thedices »

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #35 στις: 06/09/08, 02:05 »
Ναί, λέγεται setlist διασκευών σε ελληνικό liveάδικο.  >:D

Αποσυνδεδεμένος Transparent_criminal

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
  • ΛΕΤ ΔΕΑΡ ΜΠΙ ΡΟΚ
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/transparent_criminal
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #36 στις: 09/09/08, 22:23 »
Ναί, λέγεται setlist διασκευών σε ελληνικό liveάδικο.  >:D

Λεγεται PLAYLIST μπαντας που κανει ο,τι γουσταρει ανεξαρτητα απ το τι θα πουν καποιοι, καποιοι και παιζει ο,τι γουσταρει, ακριβως επειδη γουσταρει να παιζει. Και σ οποιον πεφτουν λιγα "τα ελληνικα liveαδικα" ας πηγαινε στα 16 του να παιξει σε κανα σταδιο με support τους AC/DC.  ;)
"I M FOREVER BLOWING BUBBLES!"

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #37 στις: 10/09/08, 16:54 »
Ναί, λέγεται setlist διασκευών σε ελληνικό liveάδικο.  >:D

Λεγεται PLAYLIST μπαντας που κανει ο,τι γουσταρει ανεξαρτητα απ το τι θα πουν καποιοι, καποιοι και παιζει ο,τι γουσταρει, ακριβως επειδη γουσταρει να παιζει. Και σ οποιον πεφτουν λιγα "τα ελληνικα liveαδικα" ας πηγαινε στα 16 του να παιξει σε κανα σταδιο με support τους AC/DC.  ;)

Δεν το είπα με κακία παλίκαρε, χαλάρωσε. Όλοι το'χουμε κάνει αυτό. Και ναί, τα ελληνικά liveάδικα είναι "λίγα", ειδικά για ορισμένες μπαντάρες που υπάρχουν στην ελλάδα. Δεν χρειάζεται να παίξεις στο Donington για να το καταλάβεις αυτό. Κατά τ'άλλα αν κοιτάξεις τις setlist/playlist/πες το όπως θες των περισσοτέρων κλασσικών μπαντών διασκευών αυτό είναι το εύρος των κομματιών τους. Άλλοι πιο metal, άλλοι πιο rock, άλλοι πιο alternative rock, άλλοι πιο τουρλουμπούκι.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #38 στις: 11/09/08, 12:34 »
Καθώς το σύνηθες πρόβλημα με τις πελαλιέρες είναι ότι εισάγουν ψηφιακό ήχο με όλα τα γνωστά ηχητικά παρελκόμενα από τον προενισχυτή, πράγμα το οποίο δεν είναι καλό ειδικά όταν έχεις/αποκτήσεις ένα καλό ενισχυτή με λάμπες, θα σου προτείνα να επιλέξεις μία από τις διαθέσιμες πεταλιέρες, οι οποίες υποστηρίζουν το λεγόμενο Four Cable Method.
Tο Four Cable Method είναι ότι καλύτερο από πλευράς συνδεσμολογίας για τον συγκερασμό των ευκολιών που παρέχει μία πεταλιέρα, με την διατήρηση του καλού και αυθετικού ήχου που δίνουν οι προενίσχυση και τα τελικά στάδια λάμπας ενός καλού ενισχυτή.
Μπορείς να δείς λίγα για το Four Cable Method, εδώ: http://benvesco.com/tonemonster/pod-x3-live-tips-and-tricks/2008/pod-xt-x3-live-tips-and-tricks-four-cable-method/
Εγώ έχω μεγάλη εμπειρία στην GNX3000 και μπορώ αν θέλεις να σου πω γνώμες, όμως δεν υποστηρίζει αυτό το configuration.
Πεταλιέρες που το υποστηρίζουν είναι:
Line 6 POD X3 Live,
Boss GT10.
Και οι δύο σύγχρονες και καλές. Πιθανώς να υπάρχουν και άλλες, ας συνεισφέρουν όποιοι φίλοι γνωρίζουν.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #39 στις: 11/09/08, 12:48 »
δοκιμασε τη boss me - 50 και θα δεις!  :idea:

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #40 στις: 11/09/08, 20:00 »
δοκιμασε τη boss me - 50 και θα δεις!  :idea:

Α ρε Τόλη!!! Η μόνη πεταλιέρα που έδωσα και μετά το μετάνοιωσα :( :( :(
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #41 στις: 12/09/08, 10:11 »
Για όσους ενδιαφέρονται για την συγκεκριμένη μορφή πεταλιέρας, έχεο πρόσφατα βγεί και η Boss ME20 στο ίδιο στύλ με ψηφιακές ρυθμίσεις και αναβαθμισμένα ψηφιακά μοντέλλα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #42 στις: 12/09/08, 11:08 »
Καθώς το σύνηθες πρόβλημα με τις πελαλιέρες είναι ότι εισάγουν ψηφιακό ήχο με όλα τα γνωστά ηχητικά παρελκόμενα από τον προενισχυτή, πράγμα το οποίο δεν είναι καλό ειδικά όταν έχεις/αποκτήσεις ένα καλό ενισχυτή με λάμπες, θα σου προτείνα να επιλέξεις μία από τις διαθέσιμες πεταλιέρες, οι οποίες υποστηρίζουν το λεγόμενο Four Cable Method.
Tο Four Cable Method είναι ότι καλύτερο από πλευράς συνδεσμολογίας για τον συγκερασμό των ευκολιών που παρέχει μία πεταλιέρα, με την διατήρηση του καλού και αυθετικού ήχου που δίνουν οι προενίσχυση και τα τελικά στάδια λάμπας ενός καλού ενισχυτή.
Μπορείς να δείς λίγα για το Four Cable Method, εδώ: http://benvesco.com/tonemonster/pod-x3-live-tips-and-tricks/2008/pod-xt-x3-live-tips-and-tricks-four-cable-method/
Εγώ έχω μεγάλη εμπειρία στην GNX3000 και μπορώ αν θέλεις να σου πω γνώμες, όμως δεν υποστηρίζει αυτό το configuration.
Πεταλιέρες που το υποστηρίζουν είναι:
Line 6 POD X3 Live,
Boss GT10.
Και οι δύο σύγχρονες και καλές. Πιθανώς να υπάρχουν και άλλες, ας συνεισφέρουν όποιοι φίλοι γνωρίζουν.


H TONELAB SE φιλε μου το υποστηριζει;;;
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3168 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/02, 15:36
από D@ve Murray
29 Απαντήσεις
13314 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/05, 14:03
από Σιδηρόπουλος
3 Απαντήσεις
2787 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/08, 17:30
από Σκίρων
3 Απαντήσεις
2924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/08, 12:32
από j.free
34 Απαντήσεις
13133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/08, 22:26
από Snoop_
13 Απαντήσεις
6418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/08, 10:03
από faser
10 Απαντήσεις
7011 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/09, 22:46
από Stel Andre
1 Απαντήσεις
2526 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/09, 00:33
από no_one
21 Απαντήσεις
7899 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/09, 14:29
από BluesMe
πεταλιερα,αλλα ποια?

Ξεκίνησε από bd 4 « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
15413 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/09, 22:52
από metalmike