Αποστολέας Θέμα: Πεταλιερα  (Αναγνώστηκε 7251 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος antonio536

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Πεταλιερα
« στις: 17/03/09, 17:10 »
Λοιπον εχω τωρα την line6 floor pod basic αλλα δν ειμαι καθολου ικανοποιημενος
Σκεφτομαι να παρω μια πεταλιερα η οποια να μην χρειαζεται πολλα να κανεις και να εχει ωραιουσ ετοιμους ηχους.
1η επιλογη μου ειναι η vox tonelab le ,2h zoom την καινουργια

Εσεις τη 8α μου προτεινατε βασικο ειναι να μην 8ελει πολλη ψαξιμο....

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #1 στις: 17/03/09, 17:20 »
Θα πρότεινα το MSD του Telegun. Είναι πεταλάκι (άκου τι είπα τώρα... πεταλάκι...) το οποίο βγάζει αφάνταστους ήχους. Μετά προσθέτεις και ένα chorus και ένα delay και είσαι τζετ ;)
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #2 στις: 17/03/09, 19:21 »
Γεια σου φιλε antonio,

Λοιπον, βλεποντας την πεταλιερα που εχεις τωρα, ειναι φυσικο απο καποιο σημειο και μετα να μην σε ικανοποιει...

Αν εισαι σιγουρος οτι θελεις να πας για πεταλιερα και να μην μπλεκεις με μικρα πεταλια και μιας και βλεπω πως διατιθεσαι να δωσεις αρκετα χρηματα, τοτε προσωπικα θα σου προτεινα ως πρωτη επιλογη σου να κοιταξεις το Pod X3 η το Pod X3 Live.Εγω εχω το Pod X3 Live, μπορεις να μπεις και στο σχετικο θεμα που ειχα ανοιξει εδω http://forum.kithara.gr/index.php?topic=71366.0 για να κοιταξεις τις συζητησεις!!Το πηρα σχετικα προσφατα και ειμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημενος!!Δινει πολλα περισσοτερα απο οσα περιμενα να δινει και κανει φοβερες ηχογραφισεις!!Και φυσικα μπορεις να εχεις απιστευτους, πραγματικους ηχους απο παρα πολλους διασημους κιθαριστες και οχι μονο,τεραστια γκαμα, μπαινοντας στο site της line 6 και κατεβαζοντας τους παρα πολυ ευκολα.

Για να μη βγαινω off topic, εχω ακουσει τα καλυτερα και για τις αλλες δυο πεταλιερες που αναφερεις Zoom G9 2tt και Vox Tonelab αλλα δεν ετυχε ποτε να εχω προσωπικη επαφη.Αν θελεις μπορω να σου δωσω και αλλες διευκρινισεις σχετικα με το POD με πμ!!

Ενα αλλο καλο της Zoom που εχω δει ειναι οτι εχει αυθεντικο το Cubase 4LE, αν ενδιαφερεσαι για ηχογραφισεις η δεν το εχεις κατεβασει ηδη 0:)

Παντως αν ψινεσαι για Vox Tonelab...να η ευκαιρια σου http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=7839 ορμα ;D!!!!!!!
Και ειναι και η καλη εκδοση  ;D!!
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #3 στις: 17/03/09, 20:42 »
Ναι ομως το επιπεδο κυριως του distortion για παραδειγμα της pod x3 φτανει τα πεταλακια? Η μηπως ειναι καμια ψηφιακιλα?

Αποσυνδεδεμένος antonio536

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #4 στις: 17/03/09, 21:08 »
Toτε αστο το θεσουμε αλλιος αναμεσα στην tonelab και στην line6 x3 και στην zoom g9t ποια προτεινεται??

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #5 στις: 17/03/09, 22:44 »

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #6 στις: 18/03/09, 02:17 »
Κράτα την πεταλιέρα κανα 6μηνο ακόμα, προσπαθώντας διαρκώς να βγάλεις ένα καλό ήχο, μετά θα απηυδήσεις  θα την πετάξεις και θα πάρεις πεταλάκια

χωρίς αστεία τώρα, από όλες τις "φτηνές" (μέχρι 400) πεταλιέρες που έχω ακούσει η tonelab είχε το Λιγότερο Ψηφιακό ήχο.
Τώρα από ευκολία δεν ξέρω.

Πάντως εγώ 2μισι χρόνια με το POD live XT, δεν κατάφερα να βγάλω σοβαρή παραμόρφωση, οπότε το πούλησα, πήρα πεταλάκια και ησύχασα.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #7 στις: 18/03/09, 14:10 »
Μη ξεχνάτε οτι η πεταλιέρες τύπου POD ΧΤ (και Χ3) θέλουν διαφορετικές ρυθμίσεις ανάλογα το που συνδέονται...

Αν πάμε να βγάλετε ήχο συνδέοντας την πεταλιέρας στο input του ενισχυτή με το POD ρυθμισμένο στο Studio Direct τότε λογικό να χάσετε πάσα ιδέα για το μηχάνημα...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #8 στις: 18/03/09, 15:07 »
...εχω δοκιμασει το pod xt, pod xt live, boss gt-6, boss gt -8, Vox tonelab se, Zoom G7.1.....και εγω δεν ειχα βγαλει ακρη ακριβως για τον ιιδο λογο που περιγραφει ο φιλος Argo. Για καλη μου τυχη ακουσα το rocktron utopia g100 ( το φτηνοτερο και το πιο μικρο της σειρας ) σε line in στο καθαρο καναλι ενος ENGL και πραγματικα εντυπωσιαστηκα. Ισως να μην εχω τοσο μεγαλη εμπειρια για να μπορω να κρινω με σωστα κριτηρια τον καλο ηχο που λεμε αλλα μου εκανε εντυπωση.

Και ουσιαστικα εχει μια βασικη διαφορα απο τα παραπανω  ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ MODELLER - - ΕΙΝΑΙ PRE AMP ;)

Τσεκαρε τα παρακατω links:





Eλπιζω να βοηθησα..
« Τελευταία τροποποίηση: 18/03/09, 15:10 από GeorgeLynch »

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #9 στις: 18/03/09, 17:42 »
Ναι ομως το επιπεδο κυριως του distortion για παραδειγμα της pod x3 φτανει τα πεταλακια? Η μηπως ειναι καμια ψηφιακιλα?


Δεν εχει καμια σχεση με "ψηφιακικλα"!!Αλλωστε αυτη ειναι και η δουλεια του, προσωμοιωση λαμπας!!Και σε διαβεβαιω ειναι παρα πολυ καλη προσωμοιωση!!

...εχω δοκιμασει το pod xt, pod xt live, boss gt-6, boss gt -8, Vox tonelab se, Zoom G7.1.....και εγω δεν ειχα βγαλει ακρη ακριβως για τον ιιδο λογο που περιγραφει ο φιλος Argo. Για καλη μου τυχη ακουσα το rocktron utopia g100 ( το φτηνοτερο και το πιο μικρο της σειρας ) σε line in στο καθαρο καναλι ενος ENGL και πραγματικα εντυπωσιαστηκα. Ισως να μην εχω τοσο μεγαλη εμπειρια για να μπορω να κρινω με σωστα κριτηρια τον καλο ηχο που λεμε αλλα μου εκανε εντυπωση.

Και ουσιαστικα εχει μια βασικη διαφορα απο τα παραπανω  ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ MODELLER - - ΕΙΝΑΙ PRE AMP ;)

Τσεκαρε τα παρακατω links:

http://www.youtube.com/watch?v=u6vPKtoVHog

http://www.youtube.com/watch?v=aPy9YkZaMBg

Eλπιζω να βοηθησα..


Για τη συγκεκριμενη εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια επισης!!Βεβαια ανεβαινεις λιγο στην τιμη...και επισης δεν κανει τοσο για live καταστασεις αφου δεν εχει πεταλια κλπ!!
Εγω με το Pod εχω πληρη ανεση με τα πεταλια και ολα τα εφφε!!Και φυσικα δεν μπορεις να τις καταλαβεις πολυ ευκολα οπως λεει και ο φιλος μας, γιατι σε καθε ενυσχητη αλλαζει το ηχοχρωμα...
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #10 στις: 18/03/09, 17:55 »
..δεν ανεβαινει σε τιμη - 260 απο thomann ( shipping included ) ...οσο για τα live, για αυτο ειναι φτιαγμενο! Οχι τοσο ανετο στις αλλαγες βεβαια αλλα αν δε θελεις πολλους ηχους εισαι οκ. μπορεις να επιλεξεις σχετικα γρηγορα αναμεσα απο 2 presets + οτι μπορεις να κανεις mute το μηχανημα με ενα πατημα και να παιξεις με το καθαρο καναλι του ενισχυτη που το εχεις συνδεσει... ;)

Αποσυνδεδεμένος TheMaC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • my YouTube channel
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #11 στις: 18/03/09, 18:11 »
tonelab δαγκωτο.στη λαμπα φιλε...στα λεφτα της δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο στην αγορα πιστεψε με
Saint gone astray with a scepter and a gun

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #12 στις: 29/03/09, 12:24 »
Boss ME - 50.

http://www.bosscorp.co.jp/products/en/ME-50/


Έχεις λυσάξει με την ΜΕ-50 ρε Τόλη...  ;D  ;D  ;D   


Εγώ λοιπόν θα σου πρότεινα την Line 6 XT Live. Και αυτό γιατί την έχω ακούσει από άνθρωπο που ήξερε πως να την δουλέψει και πως να την χειριστεί γενικά. Αν είσαι διατεθειμένος να αφιερώσεις χρόνο από πάνω της (από κάτω της, όπως βολεύεσαι τέλος πάντων  ::) ), τότε θα σου πρότεινα αυτήν. Θα την βρεις και σε καλή τιμούλα σε αγγελία ;)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #13 στις: 29/03/09, 13:34 »
Η ΜΕ-50 είναι μια πολύ καλή επιλογή για κάποιον που θέλει μια πεταλιέρα με ποιοτικούς ήχους και εύκολη στη χρήση της (δηλαδή δεν χρειάζεται να αφιερώσεις πολύ χρόνο για να τη μάθεις), χωρίς να ρίχνει ιδιαίτερο βάρος στις προσομοιώσεις. Αν έχεις λοιπόν έναν ενισχυτή που σού αρέσει το ηχόχρωμά του και θέλεις απλώς να πλουτίσεις τον ήχο με κάποια εφφέ, τότε η ME-50 είναι μια από τις πεταλιέρες που πρέπει να δοκιμάσεις. Αν πάλι θέλεις οπωσδήποτε και τις προσομοιώσεις, τότε μάλλον προσανατολίζεσαι σε κάτι όπως η Tonelab ή το ΧΤ Live.

Παρεμπιπτόντως, εδώ στην Αγγλία και στη Γερμανία κάποια μαγαζιά έχουν αρχίσει να αποσύρουν την ME-50 καθώς κυκλοφορεί ήδη η καινούργια ΜΕ-70.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #14 στις: 19/03/10, 00:04 »
Xeretw.eimai kainourgios edw.thelw mia pliroforia.exo mia ibanez gio.kai mia petaliera ths boss thn gt 10.Pira prosfata tn marshall tn mg30fx kai otan sindeo  thn petaliera ston enisxiti.den boro na vro ena kalo ixo.mou akougete kapws periergo kai to master kapws vouizei,exete kamia idea gia to ti na kanw????

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #15 στις: 19/03/10, 11:43 »
Xeretw.eimai kainourgios edw.thelw mia pliroforia.exo mia ibanez gio.kai mia petaliera ths boss thn gt 10.Pira prosfata tn marshall tn mg30fx kai otan sindeo  thn petaliera ston enisxiti.den boro na vro ena kalo ixo.mou akougete kapws periergo kai to master kapws vouizei,exete kamia idea gia to ti na kanw????

Καλωσορισες στο φορουμ.  Για το βουιτο στεκαρε τα καλωδια σου, ισως να φταινε αυτα.  Εαν τα καλωδια ειναι ο.κ και ο ενισχητης βουιζει και χωρις  την πεταλιερα ενδεχομενως να εχει προβλημα ο ενισχυτης, ή τα ηλεκτρικα της κιθαρας σου.  Απλα θα πρεπει να τσεκαρεις ποιος κρικος στην αλησιδα του ηχου σου φταιει, αλλα μαλλον τα καλωδια ειναι.  Καλο θα ηταν εαν ανοιγες ενα καινουριο θρεντ (θεμα) με ακριβως αυτο που σε απασχολει, θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα, και εαν γραφεις greeklish θα σου την πουν, οποτε καλο ειναι να γραφεις Ελληνικα. Οσο για τον καλο ηχο.... θελει ψαξιμο και υπομονη. Αυτα, καλη τυχη.

Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #16 στις: 20/03/10, 00:53 »
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος KOSTARAS75

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #17 στις: 27/03/10, 10:36 »
Μια και μοναδικη ειναι η λυση φιλε μου....DIGITECH RP1000.....τελος.....ειχα την tonelab και μολις ακουσα την rp1000 μου επεσαν τα σαγονια.....ειδικα στα γκαζια στα οποια η tonelab ειναι ΜΑΠΑ αλλα και σε αλλα πραγματα που δεν τα εκανε η tonelab...το εργαλειο ειναι για αλλα πραγματα....οι προσωμιωσεις απλα παρα πολυ κοντα στο original.....και ουτε τζιτζικια ουτε τιποτα.....εγω σε συνδιασμο με τον peavey classic 30 που εχω κανω οργια....μετα απο αυτο παω μονο σε axe-fx.

Αποσυνδεδεμένος Guitar-t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #18 στις: 30/03/10, 14:09 »
Το βουιτό καπως μειώθηκε.Μηπως ξερει κανεις πως  μπορω με την γτ 10 να φτιαξω εναν καλο μεταλ  ηχο?Γιατι προσπαθω καιρω και δεν μπορω.Κυριος thrash.Oποιος μπορει ας βοηθησει.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3169 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/02, 15:36
από D@ve Murray
Πεταλιερα

Ξεκίνησε από Transparent_criminal « 1 2 » Εφέ

42 Απαντήσεις
13974 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/08, 11:08
από fuZZed
9 Απαντήσεις
4118 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/09, 05:55
από TheMaC
πεταλιερα,αλλα ποια?

Ξεκίνησε από bd 4 « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
15420 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/09, 22:52
από metalmike
2 Απαντήσεις
2395 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/09, 11:23
από AtticanSky
4 Απαντήσεις
4927 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/10, 11:40
από zeromancer
18 Απαντήσεις
7919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/09, 19:46
από rolandboy
6 Απαντήσεις
3034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/10, 23:33
από Holyshock
3 Απαντήσεις
2867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/10, 17:56
από metalmike
12 Απαντήσεις
4389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/10, 13:20
από Nero