Αποστολέας Θέμα: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ  (Αναγνώστηκε 66659 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DIMITRIOS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • !!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!! !!!!!
    • Προφίλ
ΓΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΟΔΟ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΝΗ ΚΙΝΗΣΗ.  ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΠΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΣΑΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ 'ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ'  ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΙΟ ΜΕΤΑΛ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΠΟΥ ΕΧΩ?
« Τελευταία τροποποίηση: 27/12/02, 18:43 από Ο Νέος Κιθαρωδός »

Αποσυνδεδεμένος Thanocaster

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Was it love or was it the idea of being in love?
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #1 στις: 11/03/02, 02:20 »
Koita... Exeis dyo epiloges analoga me ta lefta pou dia8eteis kai TI akrivws thes.

Epilogi 1(Ftini kai oxi-kai-toso psagmeni lysi): I agora mias petalieras einai epitaktiki gia kathe kitharista (ilektrikis panta) pou sevetai ton eafto tou. Mia kali protasi einai kapoio montelo tis ZOOM i tis Viscount (tin defteri einai pio dyskolo na tin vreis alla exei poli kala distortions kai flangers - paramorfwseis koinws).  Kostos: 80.000Dr kai panw (analoga me ton arithmo kai tin poiotita twn fx alla kai tin marka)

Epilogi 2: Agora diaforwn petaliwn (BOSS, George & Dennis, Danelectro klp.). Kathe petali ena programmatizomeno fx. Edw milame pia gia 30 - 40 - 50 - 60 klp. xiliarika to kathe fx.

Esy pou thes metal kyriws ixo, me ena Distortion kai enan Compressor tis BOSS den tha exeis kapoio idiaitero problima. Thelei poli psaksimo prin apofasiseis ti telika tha pareis.

Elpizw na se voithisa! Cios!
« Τελευταία τροποποίηση: 01/01/70, 02:00 από 1017118800 »
The Floydian

Αποσυνδεδεμένος DIMITRIOS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • !!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!! !!!!!
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #2 στις: 11/03/02, 02:38 »
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ THANOCASTER ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΤΑΛΙΕΡΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΠΡΟΣΘΕΤΟ? ΕΧΩ ΒΕΒΑΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ  ΛΙΓΟ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΜΕΝΟ ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ.Η ΠΕΤΑΛΙΕΡΑ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΚΙΘΑΡΑ Η ΕΝΙΣΧΥΤΗ?
« Τελευταία τροποποίηση: 01/01/70, 02:00 από 1017118800 »

Αποσυνδεδεμένος Thanocaster

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Was it love or was it the idea of being in love?
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #3 στις: 13/03/02, 01:51 »
Den exw yp' opsin kapoia asimvatotita kapoias petalieras me kapoia kithara. Einai san na rwtas gia asimvatotita kitharas-enisxyti. Anyway, yparxoun magazia kai stin Athina kai stin ipoloipi Ellada pou sou epitrepoun na pas tin kithara sou kai ton enisxyti sou gia na dokimaseis akrivws sto systima sou tin ka8e petaliera. To mono pou prepei na prosekseis einai tin poiotita twn fx, ka8ws polles petalieres (kyriws mikroterwn etairiwn) vgazoun afto pou leme "fysima". Kata ta alla, o kyrios Argyrakis (koinws xrima) na yparxei...
« Τελευταία τροποποίηση: 01/01/70, 02:00 από 1017118800 »
The Floydian

Αποσυνδεδεμένος DIMITRIOS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • !!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!! !!!!!
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #4 στις: 15/03/02, 00:22 »
ok ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΡΩ!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 01/01/70, 02:00 από 1017118800 »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #5 στις: 15/03/02, 06:33 »
Μπορεις να εχεις οσα εφφε θελεις τσαμπα! ;)  Μεσω του υπολογιστη σου. Αν η καρτα σου υποστηριζει real-time effects στις εισοδους (συγκεκριμενα: Line-In) οπως η SoundBlaster Live, τοτε εισαι ετοιμος. Αλλιως, κατεβασε καποια προγραμματακια που κανουν αυτη τη δουλεια software-ικά... Μετα, αν δεν θες να ακους την κιθαρα απ'τα μεγαφωνακια του PC σου, παρε την εξοδο της καρτας ηχου και βαλ'την στον ενισχυτη...
Το μονο προβλημα με αυτη τη λυση ειναι η μεταφερσιμοτητα... Αν θες κανα πεταλακι για να πηγαινεις για προβες, παρε καμμια φτηνη παραμορφωση προς το παρον, και μετα απο καιρο και με την εμπειρια που θα αποκτησεις παιζοντας, βλεπεις τι ειναι αυτο που θες ακριβως.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/01/70, 02:00 από 1017118800 »

Αποσυνδεδεμένος DIMITRIOS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • !!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!! !!!!!
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #6 στις: 16/03/02, 00:14 »
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ADMINISTRATOR ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΠΟΥ ΘΑ ΡΩΤΑΓΑ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ, ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΛΑ ΦΡΑΓΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΧΤΕΙ .ΡΕ ΣΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ΣΤΟΝ ΕΝΥΣΧΥΤΗ;ΑΣΧΕΤΟ ΕΤΣΙ ΜΟΥ'ΡΘΕ.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/01/70, 02:00 από 1017118800 »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #7 στις: 16/03/02, 02:21 »
Αν εχεις καρτα ηχου που υποστηριζει hardware real-time effects (νομιζω ολες οι καινουργιες το εχουν), τοτε δεν χρειαζεσαι υπολογιστικη ισχυ. Εγω παιζω με pentium 133 και SB Live.
Κοιτα καλα απο μπρος και απο πισω τον ενισχυτη σου και αν δεις καμμια υποδοχη PHONES ή LINE-OUT, τοτε μπορεις να βαλεις ακουστικα.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/01/70, 02:00 από 1017118800 »

Αποσυνδεδεμένος geonahta

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • πάμε...2ημίτονα και μετά βιμπράτο
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #8 στις: 10/04/02, 16:58 »
Για "μεταλικό" ήχο έχεις 3 επιλογές:
1) Αγορά ενός καλού και πανάκριβου ενισχυτή (πχ mesa boogie. rectifier, marshall jcm jubilee κλπ) που όταν θα τον χρησιμοποιείς θα πρέπει να τον έχεις στα 8/10 για να μπορεί να βγάζει την παραπμόρφωση που καλείς "μεταλικό" ήχο
2) Να χρησιμοποιήσεις διάφορα αναλογικά πεταλάκια. Πολλά από αυτά είναι τόσο κλασικά που δεν μπορείς να κάνεις λάθος. TS-9, Guv'rnon, FuzzFace, κλπ Μάθε αν οι κιθαρίστες πουθ σου αρέσουν χρησιμοποιούν κάποιο συγκεκριμένο πετάλι και ακουλούθησέ τους!
3) Να αγοράσεις έναν ψηφιακό επεξεργαστή, κοινώς πολυεφέ! Τώρα για την συγκεκριμένη κατηγορία ένα μόνο θα σου πω: είναι το μέλλον! Παράγουν ήο που πριν από μερικά χρόνια δεν είχαν παρά μόνο ελάχιστοι τυχεροί και αυτό με απίστευτα μεγάλο κόστος. Το Zoom 606 είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα, κάνει κάπου 50.000 και έχει αρκετά καλά αποτελέσματα. Αν περιμένεις λίγο και αν το ψάξεις θα βρεις και το "δισκοπότηρο" των ηλεκτρονικών εφέ: Behringer V-Amp2 λέγεται... Δεν το συζητώ τι μπορώ να κάνω με το συγκεκριμένο εφέ. Κάνε μιά βόλτα από το www.v-amp.com να πάρεις μία ιδέα. Το δικό μου το αγόρασα κάπου 65.000 και χωρίς πολλά λόγια είναι απίστευτα καλό. Άκου τα demaκια που έχει το site και θα πάρεις μιά πρώτη γεύση. Ίσως να κανονίσω να στείλω και κανένα δικό μου.

ΥΓ Και γενικά όποιος φίλος θέλει να ρωτήσει για πολυεφέ, μην διστάσετε, το έχω ψάξει πολύ καιρό.
ΥΓ2. Καλή η φάση με τα real time effect της Live! αλλά εκτός ότι είναι πολύ πίσω τεχνολογικά στην μοντελοποίηση ενισχυτών (και στα εφέ δεν τα πάει και πολύ καλά), δεν μπορέις να έχεις το pc μαζί σου όλη ώρα. Είναι κάτι σαν να λέμε ότι θα κουβαλάω έναν VWσκαραβαίο μαζί μου γιατί χρησιμοποιώ τον αναπτήρα του! =)

Αποσυνδεδεμένος DIMITRIOS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • !!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!! !!!!!
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #9 στις: 17/04/02, 23:27 »
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΓΙΑ ΠΟΛΥΕΦΕ ΜΟΥΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΟΣΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΣΤΟΝ ΗΧΟ.ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.

jagmaster

  • Επισκέπτης
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #10 στις: 03/05/02, 12:44 »
egw sevomai tis gnwmes olwn alla nomizw oti 4 petalia ftanoun gia na kaneis stin spitonoikokira na se kinigaei,tin gomena na se ftisei tin parea na se zilepsei.1)boss ds-1,2)boss td-1,3)wah-wah,4)octaver.ta polyeffe kata tin gnwmi mou den exoun katholou kalo distrotion.e,eimai kai ligo tis sxolis"oso ligotera toso kalitera" alla as poume o Angus posa tsoumplekia xrisimopoiei?? ;D

Αποσυνδεδεμένος Thanocaster

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Was it love or was it the idea of being in love?
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #11 στις: 03/05/02, 15:37 »
Koita... I apopsi tou Jagmaster gia ta 4 petalia einai swsti apo tin apopsi oti exeis megali g**a ixou me mono 4 petalia. Pantws, se kapoia fasi olo kai kapoio frou frou (koinws periergo effe) tha xreiasteis gia na dwseis ston ixo sou mia proswpikotita. I zoom 606 einai ontws poli kali lysi apo apopsi xrimatwn-dynatotitwn, alla pistevw oti mporeis na vreis se pio "defteres" markes poli pio psagmenes epiloges!
The Floydian

Αποσυνδεδεμένος l_y_c_o_s

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • The hunter the thunder The wrath of heavens comin'
    • Προφίλ
    • The Absolute Site
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #12 στις: 30/06/04, 00:09 »
Η απορία μου είναι η εξής: να μείνω με το ενσωματωμένο overdrive που έχει ο ενισχυτής μου(washburn bd25r) ή να προχωρήσω στην αγορά κάποιου πεντάλ distortion/overdrive(σκέφτομαι το boss mt-2 metal zone); Είναι προτιμότερο να πάρω κάποιο delay πεντάλ; Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #13 στις: 30/06/04, 00:57 »
Πρεπει να μας πεις τι θελεις να παιξεις και τι ηχο ζητας...ετσι δεν μπορουμε να σου πουμε σχεδον τιποτα...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος marcius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #14 στις: 30/06/04, 02:31 »
O dave exei apolito dikio, den mas voithas katholou..
Episis to delay ti sxesi exei me to distortion? An den se ikanopoiei to "gazi" tou enisxiti sou ayto den tha allaxei me ena delay..
Genika apo "gazia" ligoi mikroi transistoratoi (transistor den einai?) enisxites apodidoun kala. Parola ayta an den theleis ta trella gazia (5150 ;)) tha sou proteina prin pareis ena metal zone na psaxeis ton enisxiti sou pio kala kathws to pio pithano einai oti kati ikanopoiitiko tha petixeis xwris na dwseis leyta se kati tetoio. Mporeis episis na pareis ena booster (to ds-1 einai to korifaio ston tomea, mporeis na koitaxeis kai se MXR) gia na dwseis ligo zwi sta gazia tou enisxiti sou kai na pareis ena petali pou den tha petakseis meta apo kapoio kairo molis anakalipseis ti ixos sou aresei..
ayta
...to deny our own impulses is to deny the very thing that makes us human...

Αποσυνδεδεμένος l_y_c_o_s

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • The hunter the thunder The wrath of heavens comin'
    • Προφίλ
    • The Absolute Site
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #15 στις: 30/06/04, 11:32 »
Με ενδιαφέρει η metal μουσική και για αυτό φυσικά αναζητώ "τρελό" distortion. Όσον αφορά το delay το ανέφερα γιατί μου αρέσει πολύ σαν εφέ και χρησιμοποιείται και στη metal για αυτό και σκέφτομαι και αγορά ενός τέτοιου πεντάλ. Δεν το ανέφερα ως αντικαταστάτη του distortion  ;D. Α... και κάτι ακόμη... ο ενισχυτής είναι τρανζιστοράτος. Ελπίζω να σας κατατόπισα.

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #16 στις: 30/06/04, 11:34 »
Sigoyra an παρεις καποιο πεταλι Distortion  θα εχεις πολυ καλυτερα ηχο...το μεταλ ζοουν της μπος ειναι μια καλη επιλογη... και για το ντιλει θα δωσει πολυ στον ηχο σου... ειδικα στα σολο...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος l_y_c_o_s

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • The hunter the thunder The wrath of heavens comin'
    • Προφίλ
    • The Absolute Site
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #17 στις: 30/06/04, 11:44 »
Κανένα καλό distortion ή delay πεντάλ έχετε να μου προτείνετε;

Αποσυνδεδεμένος Dragoneti

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #18 στις: 30/06/04, 14:06 »
Εγω εχω ενα MXR Dime Distortion (ειναι ακριβο ομως περιπου 180-200 €) και ειναι πολυ καλο και με μεγαλες δυνατοτητες αλλαγης ηχου απο τα ποντεσιομετρα του! Για ριχτου μια ματια! Εγω το πηρα απο Καγμακη.

Ελπιζω να βοηθησα!

Αποσυνδεδεμένος l_y_c_o_s

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • The hunter the thunder The wrath of heavens comin'
    • Προφίλ
    • The Absolute Site
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #19 στις: 30/06/04, 14:24 »
Σήμερα ήμουν στο site της dunlop και τσέκαρα το "εργαλείο" που μου πρότεινες. Πρέπει να "σκίζει"... Τι μουσική παίζεις;


Προτείνεται μου και κανένα καλό delay please...

Αποσυνδεδεμένος l_y_c_o_s

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • The hunter the thunder The wrath of heavens comin'
    • Προφίλ
    • The Absolute Site
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #20 στις: 30/06/04, 19:51 »
Το DD-3 Digital Delay της Boss πιστεύετε ότι αξίζει;

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #21 στις: 30/06/04, 20:22 »
Ολη αυτη η σειρα της μπος ειναι πολυ καλη...με ναυαρχιδα νομιζω,τουλαχιστον για ψησιακα,το νουμερο 6 αν θυμαμαι καλα...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Dragoneti

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #22 στις: 30/06/04, 21:41 »
Κλασσικο rock (you know, 70s, 80s) με μια fender fat strat (με duncan JB) και ενα marshall MG30DFX. Αλλα σου λεω οτι το πεταλι εχει πολυ δυναμικα ποντεσιομετρα που βγαζουν ηχο απο το κλασσικο distortion σε hard metal. Για να καταλαβεις στο μαγαζι το παιδι μου εβγαλε ηχο απο Rhady Rhodes σε παραμορφωση τυπου black metal! Και ενω πηγα στο μαγαζι με σκοπο να χτυπησω ενα Boss OD20 (που προσομειωνει πολλα πεταλια Distortion), εντυπωσιαστηκα απο την μεγαλη γκαμα ηχων που εβγαζε το MXR και τα χτυπησα! Και μεχρι τωρα ειμαι πολυ ευχαριστημενος! Αν εισαι αθηνα πηγαινε μια απο καγμακη που το εχει, και ακουσε το! Οσο για το Boss DD3 και γενικα ολη η σειρα ειναι αρκετα καλη! Βεβαια ριξε και μια ματια στα digitech πεταλακια, ειναι και αυτα αρκετα καλα και αρκετα πιο φτηνα!

Kwnstantinos N.

  • Επισκέπτης
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #23 στις: 30/06/04, 23:25 »
Καπου ειδα για overdrive...πολύ καλό ειναι και το SD1 της Boss, αλλά στην ουσία ειναι για λαμπάτο ενισχυτή...Σε τρανζιστορ δε θα δώσει αυτά που μπορεί.

Αποσυνδεδεμένος l_y_c_o_s

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • The hunter the thunder The wrath of heavens comin'
    • Προφίλ
    • The Absolute Site
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #24 στις: 30/06/04, 23:48 »
Επειδή την επόμενη βδομάδα πάω στον Πειραιά μπορείς να μου δώσεις την διεύθυνση του "Καγμάκη" για να πάω να ρίξω μια ματιά; Επειδή δεν ξέρω και πολλά από αγορές στον χώρο της κιθάρας τα προϊόντα τα δοκιμάζεις εσύ ή ο πωλητής για εσένα; Γενικά επειδή σκέφτομαι να δοκιμάσω πολύ πράμα(κιθάρες, ενισχυτές, πεντάλ...ωστόσο χωρίς σκοπό να τα αγοράσω  ;D)θα ήθελα να μάθω γενικά το πόσο διατεθειμένοι είναι οι πωλητές να σου αφήσουν να δοκιμάσεις τα προϊόντα τους. Φυσικά δεν αμφισβητώ τα λόγια του ποιητή "πρώτα δοκιμάζω, μετά αγοράζω" αλλά ποτέ δεν ξέρεις..... ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/04, 23:49 από l_y_c_o_s »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
57 Απαντήσεις
22287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/06, 22:53
από RockAss
17 Απαντήσεις
7145 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/06, 20:01
από Symeon
22 Απαντήσεις
8254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/08, 00:12
από TheVrachnoprofiter
102 Απαντήσεις
35479 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/08, 00:05
από 7
41 Απαντήσεις
14433 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/09, 21:30
από nikolix
10 Απαντήσεις
4752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 11:47
από profsokin
9 Απαντήσεις
5003 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/10, 02:56
από Eagle Of Kamelot
10 Απαντήσεις
4022 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/11, 14:26
από JP.M
12 Απαντήσεις
2088 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/22, 21:57
από UnderGround
1 Απαντήσεις
108 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/24, 20:21
από Βραζίλης